Ruding wil zwart geld niet harder aanpakken Pers maakt ons verdacht Croes rekent op „status aparte" voor Aruba CeUUeSouocwit 4 wil ook lefooging LO 1 HOE BLANKER DE BABY, HOE DUURDER Nederlanders in Brazilië woedend na beschuldigingen babysmokkel 0 Jensie ontkent mankementen tank Vaccinatie tegen varkens pest „nog niet wenselijk" BOOY CLEAN: CDA houdt vast aan tweezijdige ontwapening PNENLAND •VRIJDAG 11 MAART 1983 PAGINA 9 [griet en Pieter nemen koninklijke taken over (Van^ onze parlementaire redactie) AAG Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven Je laatste tijd steeds veelvuldiger officiële verplich- >ver van koningin Beatrix en prins Claus. De Rijks- itingsdienst heeft meegedeeld dat het echtpaar in de Ie maanden zelfs „een belangrijk deel" van de taken lingin en prins op zich zal nemen. Mr. Van Vollen- leeft sinds eind vorig jaar, toen Claus ziek werd, al honneurs voor de prins waargenomen. Volgens de jeigt koningin Beatrix door de ziekte van haar man kst te worden. Overigens is Beatrix gisteren niet Izel gereisd, hoewel het gisteren zeventien jaar gele- i dat het koninklijk paar in het huwelijk trad. Ver fde de RVD dat nog niet bij benadering te voorspel- tinneer prins Claus uit Bazel zal terugkeren. In zijn eidstoestand komt nauwelijks verandering. Kort geding om „sex-caravans" ROTTERDAM Tegen de Rotterdam se sexbaas H. Smol is opnieuw een kort geding aangespannen. De vijf aan de Rotterdamse Keileweg gevestigde be drijven, die het afgelopen maandag zo ver kregen dat het prostitutiecentrum „Plaza Rossa" werd gesloten, maken nu bezwaar tegen de caravans die Smol op de Keileweg heeft geparkeerd. De be drijven eisen dat de drie stacaravans en de kampeerauto, waarin door prosti tuees sinds gisteravond wordt gewerkt, onmiddelijk worden weggehaald op straffe van 25.000 gulden per dag. Smol is niet van plan de zaak op te geven. Het kort geding dient maandag voor de president van de rechtbank in Rotter dam. Krakers ontruimen opslagruimte supermarkt NIJMEGEN Een groep van ongeveer honderd actievoerders heeft gisteren in Nijmegen een pand ontruimd dat bij een naast gelegen supermarkt in ge bruik was als opslagruimte voor win kelinventaris. Bij de actie werden on der meer kassa's, weegapparaten, win kelstellingen, reclamemateriaal en winkelwagentjes op straat gezet, waar na het pand werd bezet. Volgens de ac tievoerders was de „ontruiming" nodig omdat het pand oorspronkelijk een woonbestemming heeft. Bij de actie de den zich geen incidenten voor. De poli tie greep niet in. Volgens een woord voerder zal eerst worden onderzocht of het pand inderdaad een woonbestem ming heeft. Bibliotheek importeert 14.000 Turkse boeken GRONINGEN De provinciale biblio theekcentrale Groningen gaat 14.000 boe ken uit Turkije importeren. Ruim de helft ervan is bestemd voor 13 bibliotheken in Nederland, onder meer voor de openbare bibliotheken van Amsterdam, Helmond, Apeldoorn, Zaanstreek en de provinciale bibliotheekcentrale Noord-Holland, ter wijl een klein deel van de boeken naar bi bliotheken in de provincie Groningen gaat. Reden voor de rechtstreekse import: Tot nu toe konden slechts beperkte collec ties worden gehuurd van de landelijke bi bliotheekcentrale, die zorgt voor boeken voor culturele en etnische minderheden. Een Nederlandse delegatie heeft in Tur kije in twee weken alle uitgeverijen be zocht. burgep liddelsjinS OD te ono «J hun hai amsëjelolie laatsen. genom(AAG De CDA- in de Tweede Ka- il dat dit jaar niet 'eeft nje accijns op benzi- de °ir ook de heffing op ordt vP worc^t verhoogd. risvan"ist in tegen de ril eeni van het kabinet kabieen de benzineac- il is begt 3,5 cent per liter, an de >f BTW te verho- rgemeCj bedrijfsleven est op dieselolie is rezen zou zo- worden ontzien. Jf"1 A-fractie wijst erop J vetter veel kleine be- benzineauto's ge- en dat die even- k —gaarder mogen wor- nkelijk kwam het ka- et de plannen voor de jrhoging voor benzine Raad, [„gat" in de begroting [en ter| Dat was ontstaan at, omjde Kamer het invoe- heeftjeen tolheffing op we- elastiijeververbindingen had voorin. De tol had dit jaar en gulden op moeten del k; en in de volgende ja- irijven miljoen gulden per hij m> ie fiscnsverhoging wordt op- lien s( als er een blijvend al- ïe zinf voor de tolheffing is }n, zo beloofde de rege- van re fracties van de D'66 is ooA wijzen er nu op dat t van»Jijke karakter van de ■vinkehg nergens is terug te aandign de kabinetsplannen. minstO-fractie heeft bepleit foudigengst van accijns- en loen. Ilastingverhoging te ituurliien voor wegenbouw, het too rrassir" ien geADVERTENTIE valid\\paste,rinten bePa,en peciajr van be vrolijke r 1 irsmode. Zareska i een rijke keus, BC Wijke prijzen en gratis vnen. DE HOEFT TDUUR\ 7JJN... res van de dichtstbij- 2a re ska- winkelier e Au in de Gouden Gids. ên jaf SAO PAULO Een deel van de Nederlandse gemeenschap in Brazilië is in rep en roer. Een aantal Braziliaanse jour nalisten voert de laatste tijd een campagne om een eind te makeii aan de smokkel van baby's naar Nederland, waarbij beschuldigingen en ver denkingen in de richting wijzen van de kolonie van tweeduizend Neder landers in Sao Paulo. Bij illegale adoptiepraktijken in Zuid-Amerika zijn jaar lijks vele honderden Latijns- amerikaanse baby's betrok ken. Europese en Noordame- rikaanse pleeggezinnen beta len vele honderden tot enke le tienduizenden guldens voor Braziliaanse kindertjes. Omdat adspirant-pleegouders meestal niet naar krottenwij ken gaan, zijn zij aangewezen op tussenpersonen. De ge bruikelijke weg is dat in een ziekenhuis „het pakje" wordt overhandigd meestal tus sen 12.00 en 07.00 uur 's nachts, omdat er dan geen officiële controle is in de kraamklinieken. In Brazilië zijn velen voor stander van het vertrek van Braziliaanse baby's naar het buitenland. Hun argument: ieder ongewenst kind dat ge adopteerd wordt, krijgt een unieke kans zijn welhaast onvermijdelijke noodlot in Brazilië de prostitutie en de misdaad te ontlopen. Drie miljoen Braziliaantjes zijn zwerfkinderen, 25 mil joen zijn door vader en/of moeder in de steek gelaten. De legale adoptie is een inge wikkelde en langdurige pro cedure. Menigeen is dan ook bereid buitenlandse pleegou ders „te helpen" of een oogje toe te knijpen. Een aantal tussenpersonen begon even wel het nuttige met het aan gename te verenigen. De prijzen vlogen de pan uit waarbij vaak de huidskleur van de baby bepalend was: hoe blanker hoe duurder. De organisaties voor kinder bescherming zijn steeds feller gaan ageren tegen de illegale adopties en in de pers zijn be richten verschenen over or ganisaties die baby's stelen in ziekenhuizen en op speel plaatsen in de grote steden. De politie lijkt niet erg actief. Volgens de tegenstanders Bij illegale adoptie verdwijnen jaarlijks honderden kinderen uit Zuid-Amerika. Noordamerikaanse en Europese gezinnen zijn vaak bereid hoge bedragen neer te tellen voor bijvoorbeeld een „Bra ziliaanse". Na bemiddeling van een tussenpersoon is het de gebruikelijke weg, dat in een zie kenhuis „het pakje" zoals de baby in vaktermen heet wordt overhandigd. Dat gebeurt meestal diep in de nacht, als de officiële controle in de kraamklinieken niet functioneert. van de illegale adoptie komt dit, omdat in Brazilië een po litiefunctionaris niet veel duurder is dan een baby. De plaatselijke krant van Sao Paulo publiceerde in januari enkele verhalen over de ont voeringen van baby's en de illegale handel daarin. De correspondent in Bonn ver zekerde dat bemiddelings kantoren zich in Nederland bevinden nabij de Duitse grens. Met name de praktij ken van de firma „Flash" in Groesbeek werden aan de kaak gesteld. Als prijs voor een afgeleverde baby noem de de krant vierduizend gul den. Nog geen twee weken later werden de directieleden van het weeshuis „Jumbin- ho" door de eigenares van een pleegtehuis beschuldigd' geld te hebben aangeboden om Braziliaanse baby's in Ne derlandse families te laten opnemen. De leiding van Jumbinho, die bestaat uit Nederlanders, reageerde woedend. Directri ce Nel Berini dreigde met ge- rechterlijke stappen en wil via advertenties in de lokale pers de beschuldigingen ont kennen en uitleggen wat de bedoeling is van Jumbinho. Daar worden 41 in de steek gelaten kinderen opgevoed en overdag worden nog eens vijftig jongeren opgevangen. Politiecommissaris Guaracy Moreira, die vorige week nog verzekerde alle betrokkenen te zullen verhoren om een eind te maken aan de inter nationale handel, beweerde, enkele dagen later tegenover Nederlandse persmensen dat er „niets aan de hand is". Hij zei er geen behoefte aan te hebben de Nederlanders te verhoren of een onderzoek in te stellen. „De pers hier schrijft maar wat. Het enige wat wij weten is dat Neder landse verpleegsters die in ziekenhuizen in Sao Paulo stage lopen, wel eens belang stelling tonen voor baby's. Maar dat is natuurlijk niet strafbaar". Verkeers maatregelen in Haaswijk OEGSTGEEST Door middel van het plaatsen van verkeersborden wor den in het eerste deelplan van Haaswijk, dat nu na genoeg gereed is, op dui delijke wijze fiets- en voetpaden aangeduid. Ook worden er maatregelen ten aanzien van het par keren overwogen door het plaatsen van parkeerver bodsborden. Gisteravond kwam het een en ander tijdens de vergadering van de commissie verkeer en vervoer ter sprake. Mevrouw v.d. Bend-den Ouden (CDA) was met de tekeningen in de hand Haaswijk ingetrokken en kwam tot de conclusie dat voornamelijk het grote aantal parkeerverbodsborden wel een beetje te véél van het goede is. Zij pleitte voor de invoering van één verbodsbord aan de ingang van de wijk waarop duidelijk uiteengezet wordt wat de bedoeling is. Zij vond in de commissie medestanders voor dit plan, maar de voorzit ter, burgemeester Scheenstra zag er evenals de heer Gelder- blom (Rijkspolitie) toch te veel risico's in. „Laten wij gewoon beginnen en verder eens zien wat er nog verder kan. Wij hebben na dit plan nog 9 deel- plannen", aldus de voorzitter. De direkteur gemeentewer ken, de heer Van Gorkom stelde dat er in het eerste deel plan van Haaswijk voldoende parkeerplaatsen waren inclu sief die op eigen erf. „Sommi ge kopers hebben echter van hun parkeererf een tuin ge maakt". Eén bewoner van Haaswijk bleek niet overtuigd te zijn dat er voldoende parkeerruimte is en vond dat als alternatief aan een woonerf gedacht moet worden. Maar dit laatste blijkt niet uitvoerbaar gezien de in deling. Intussen staan de com missieleden niet onwelwillend tegen de gemeentelijke plan nen. Inbrekers aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN De politie heeft gistermorgen rond drie uur twee Amster dammers van 19 en 21 jaar aangehouden. Beide zijn op heterdaad betrapt bij een po ging tot in braak in een reis bureau aan de Hooftstraat. Omwonenden zagen de man nen en waarschuwden de poli tie. Bij een inbraak in een woning aan de Sterrelaan is woensdag veel verdwenen. Inbrekers forceerden tussen vier uur 's middags en elf uur 's avonds het keukenraam. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Betico Croes rekent erop dat de Ronde Tafel Conferentie over de toekomst van Aruba en de andere Antil len toch zal slagen. Vol gens de Arubaanse leider ziet het er nu toch naar uit dat zijn eiland per 1 ja- nauri 1986 een aparte sta tus binnen het Koninkrijk krijgt en dat het nog eens tien jaar later volledig on afhankelijk kan worden. De Arubaanse leider zei dit gisteravond, nadat 's ochtends nog de Haagse conferentie mislukt had geleken. Croes hield wel een slag om de arm. In de periode tot 1986 moet de uitvoering worden geregeld van belangrijke zaken, zoals „boedelscheiding", de eigen Arubaanse munt, de daarmee samenhangende verdeling van goud en deviezen en de exploi tatie van de bodemschatten. Toch meende Croes te kunnen stellen dat 1-1-86 „een keihar de datum" is. Premier Lubbers, die voorzit ter is van de RTC, was veel minder optimistisch. Hij zei een finaal voorstel te zullen doen, waar de verschillende delegaties alleen „ja" of „neen" tegen kunnen zeggen. De RTC wordt vandaag beslo ten; als men er dan niet in slaagt het eens te worden, blijft de staatkundige positie van alle Antillen zoals hij nu is en gaat de „status aparte" van Aruba niet door. Neder land wil dit eiland, dat de vol ledige onafhankelijkheid nog niet aandurft, alleen zijn zin geven als het instemt met een vergaande samenwerking met de andere vijf eilanden. Op het dan toe belangrijkste ver schilpunt, de financiële en eco nomische samenwerking, werd gisteren een basisak koord bereikt. Lubbers toonde zich daarover verheugd, maar signaleerde ook dat „men des ondanks nog de neiging heeft om steeds wat meer van de ei gen wensen te willen realise ren". HAAG Een +Voerder van het mi- +e van defensie heeft 'in ontkend dat de *|"d-2 tank met tech- I problemen kampt. +jt, waarvan er nu 55 in +P. z'ïn> kent wel defec- j !bij de opleiding voor de instructeurs en technici aan het licht komen. Als defecten worden geconstateerd staan ze langer in de werkplaats. De woordvoerder ontkent dat „het electronische hart" niet functioneert. Wel gaf hij toe dat in het verleden reserve onderdelen wel eens ontbra ken. Hij reageerde hiermee op het verwijt van voorzitter Arie Twigt van de Vereniging van Militair Technisch en Specia listisch Beroepspersoneel. Vol gens Twigt zijn de nu afgele verde exemplaren nauwelijks volledig voor opleiding en in structie te gebruiken. Omdat de huidige oorlogvoering gro tendeels op elektronische leest is geschoeid, is dit onaan vaardbaar, vindt hij. +1MELS VïsdatUDG YwawEG, \£EN A6UI,IC<7D5 JOYS EEN DEN HAAG-ARNHEM Alhoewel de varkenspest deze week vanuit Brabant naar het oosten van het land is overgeslagen, ziet de Veterinaire Inspectie van de Volksgezondheid nog geen reden om de varkensstapel in te enten. „We houden de vinger aan de pols, maar vaccinatie is nog niet wenselijk, na afweging van de verschillende exportbelangen", aldus een woordvoer der van het ministerie van Landbouw. Tot gisteren zijn dit jaar in ons land 35 gevallen van varkenspest gecon stateerd, op een na allemaal beneden de grote rivieren. Die ene uitzondering deed zich deze week voor op een bedrijf in de gemeente Aalten, waar duizend varkens afgemaakt werden. De buurt erom heen is door de Veterinaire Dienst geïsoleerd. „De betrokken biggen kwamen uit Brabant en zijn niet in aan raking geweest met varkens uit de regio", aldus inspecteur dr.J..Aukema van de Veterinaire Inspectie in Gelderland. Hij zei niet te kunnen garanderen dat de varkenspest hiermee een halt is toegeroepen. „Het is een uiterst besmettelijke ziekte, die door het vrije handelsverkeer gemakkelijk kan worden overge bracht. Als je op zeker wilt spelen, moet je een politiecordon bij de grote rivieren neerzetten", aldus Aukema. CDA waarschuwt groep-Gijsen DEN HAAG Een woord voerder van het CDA heeft gisteren zeer verontwaardigd gereageerd op de actie, die de groep van oud-burgemeester Gijsen begonnen is tegen de top van de partij (ook premier Lubbers), het partij-apparaat en de redactieraad van het partijblad. Gijsen voert „tegen beter weten in een actie, die, God zij dank, nauwelijks res pons oplevert". De woordvoerder voegde er aan toe dat Gijsen, nu hij zich tegen de partij gaat richten, kan rekenen op een zeer standvastig bestuur. „Het is dan geen zaak meer die we op z'n beloop zullen laten". Vol gens ingewijden is het zelfs niet uitgesloten dat de actie voerders, als zij doorgaan de partij „te beschadigen'zullen worden geroyeerd. Volgens de woordvoerder leeft de zaak zoals die door Gijsen aan de orde wordt gesteld niet binnen het CDA. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ruding (Financiën) en zijn staatssecretaris Koning hebben weer geweigerd gevolg te geven aan de wens van een kamermeerderheid het zwarte geld harder aan te pakken. Alle recent in de Kamer opgestelde verzoeken, waarvan een aantal op een brede meerderheid kan rekenen hebben zij van de hand gewezen. Wat er aan plannen is ontwikkeld om de fraude te bestrijden vinden de bewindslieden vol doende. Als het aan Ruding en Koning ligt worden er dus geen nieuwe afspraken met de banken gemaakt over het inwinnen van in lichtingen over belastingplichtigen. Alleen als een onderzoek aantoont dat er veel aan bankrente en tegoeden wordt verzwe gen kunnen maatregelen worden overwogen, zeggen de be windslieden. Zij willen ook niet aan een legitimatieplicht bij het openen van nieuwe bankrekeningen. Ruding en Koning voelen er verder niet voor het investerings- en personeelsplan voor de belastingdienst aanmerkelijk uit te breiden, onder meer door het aantal inspecteurs de komende ja ren te vergroten. De geplande uitbreiding vinden ze voldoende. Een gecoördineerde aanpak van de bestrijding van zwart geld in Europees verband vinden zij niet haalbaar gezien de grote ver schillen in regelingen en beleid in de betrokken landen. ROTTERDAM De directeur en de bedrijfsleider van het Rotterdamse tank-schoonmaakbedrijf Booy Clean zijn vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Rotterdam. De twee waren maandag aangehouden op verdenking van valsheid in geschrifte en oplichting bij de verwerking van chemisch afval in de periode 1980-1981. De Geulhaven (een vrijwel afgesloten kom in de mond van de Botlek, waar alleen schepen van Booy varen), blijkt ernstig ver ontreinigd met olie en chemische afvalstoffen zoals polycycli sche aromaten (pca's) en polychloorbyfenilen (pcb's). De omvang daarvan is zo groot, dat deze gifaffaire het milieu-schandaal van Uniser nog lijkt te overtreffen. De rechter-commissaris zal moeten beslissen of het tweetal in bewaring wordt gesteld of na de vier dagen durende verhoren wordt vrijgelaten. Het bedrijf zelf heeft gisteren in een opval lende advertentie in een aantal dagbladen de publiciteit rond de aanhoudingen gehekeld. „Al te lichtvaardig worden verdacht makingen als feiten gepresenteerd". Het bedrijf zegt het ver trouwen te hebben, dat uit het huidige onderzoek zal blijken „hoe positief onze bijdrage aan het afvalverwerkingsvraagstuk is". Het bedrijf draait volgens Booy „normaal en schoon" door, van sluiting nu of in de naaste toekomst is geen sprake. Milieu-wethouder drs. Laan acht het niet uitgesloten, dat Rotter dam tezamen met Rijnmond en Rijkswaterstaat een oplossing moet bedenken voor de verontreiniging in de Geulhaven. Volgens Remi Poppe, milieu-activist van de Socialistiese Partij en raadslid in Vlaardingen, heeft met name de gemeente Rotter dam het bedrijf jarenlang de hand boven het hoofd gehouden. Volgens Poppe zijn door de havendienst talloze overtredingen geconstateerd waartegen geen actie is ondernomen. Hij beschul digt de verantwoordelijke autoriteiten in dat opzicht van corrup tie. Volgens ir. Kleinbloesem van Gemeentewerken levert de ver ontreiniging van de Geulhaven geen direct gevaar op, omdat de gifstoffen zich hebben gehecht aan slibdeeltjes die zich niet ver spreiden. Eind dit jaar zou de tamelijk ondiepe haven uitgebag gerd moeten worden. De verontreiniging zou niet door aanslib bing kunnen zijn ontstaan, omdat de haven vrijwel afgesloten is. Andere scheepvaart dan de schepen van Booy is er amper. DEN HAAG In het weekblad van het CDA, CD-Actueel. heeft de directeur van het wetenschappelijk bureau van het CDA, drs. Arie Oostlander ontkend dat het standpunt van het CDA is opgeschoven in de richting van de vredesbewegingen, zoals het IKV had gesuggereerd. Volgens Oostlander zal het IKV niet afwijken van zijn eigen program, dat neerkomt op tweezijdige ontwapening. Ook voor zitter Bukman laat zich in dezelfde zin uit. Volgens Oostlander heeft het IKV bij het begin van het overleg over de vredesde monstratie gesteld dat de benaderingen van het IKV en het CDA elkaar aanvullen. Op grond daarvan leek discussie over de zaak zinvol. Volgens hem werd de tweezijdigheid aanvaard, maar dat deel van de vredesbeweging dat de meeste demon stranten levert, de PSP, de EVP en het platform van radicale vredesgroepen, konden daar in latere instantie niet mee ak koord gaan, aldus Oostlander. „We kunnen toch niet gaan de monstreren voor het regeerakkoord", aldus Oostlander, de radi calen bij het overleg aanhalend. Pleidooi voor flinke bezuinigingen in Ter Aar TER AAR De „schaafme- thode", de „hompmethode" of de „slagersmethode". Met deze betiteling werden gisteren in de Ter Aarse raadsvergadering de verschillende bezuinigings mogelijkheden beschreven, uiteenlopende van het afslan ken via procentuele korting op alle taakgebieden, het extra bezuinigen op specifieke taak gebieden tot het volledig af kappen van taken. Burge meester en wethouders had den zich in de raadsnotitie op het standpunt gesteld, dat de rijk, dat de rijksbezuiniging voor 1983 nog op vrij eenvou dige wijze was op te vangen, doch dat op langere termijn ook Ter Aar flink in de pro blemen zou kunnen gaan ra ken. Men wil zich dan ook ambtelijk gaan beraden op mo gelijke bezuinigingen, toepas sing van het profijtbeginsel (extra heffingen), versobering en dergelijke. Fractievoorzitter Fr. Hooger- vorst van de VVD stelde, dat afslanken op zich wellicht een juiste methode kan zijn, doch dat zijn fractie vindt, dat wel licht de „hompmethode" moet worden toegepast en op speci fieke posten extra zal moeten woren bezuingigd. Ook lijst 4 sprak zich bij monde van raadslid Akerboom uit in de richting van flinke bezuinigin gen. Burgemeester Verhoef lichtte in zijn kwaliteit van portefeuillehouder van finan ciën toe, dat het college een en ander zal voorbereiden bij de begroting voor 1984 en nodig de de raadsleden uit om sug gesties bij het college in te die nen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9