Ed van Thijn maakt beste kans op burgemeesterspost Amsterdam Er worden weer fortuinen verdiend op de beui Wegwijzers in fiscale doolho BINNENLAND Eaid&aQowuvnt BELASTINGGIDS BETAALT ZICHZELF TERUG WAAROM DE AANDELEN STEEDS MAAR DUURDER WORDEN Actie voor Ien Dales (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Eind fe bruari ging over het Bin nenhof de mare dat het PvdA-kamerlid Ed van Thijn op 4 maart zou gaan trouwen met zijn fractie genote Evelien Herfkens. „Een slimme zet" zeiden sommigen, toen zij de hu welijksaankondiging bin nen oorbereik kregen. Voor insiders was duide lijk wat daarmee gesugge reerd werd. Immers, de ongehuwde Ed van Thijn is één van de vier belang rijkste kandidaten voor het burgemeesterschap van Amsterdam. Als ge trouwd man zou hij z'n kansen om in juni Wim Polak te mogen opvolgen nog verder vergroten, zo luidde de redenering. echter Ed van Thijn goed kent, weet dat hij er de man niet naar is om dit soort ma noeuvres uit te halen. „Het is ook pure onzin", zegt hij zelf. „Mijn huwelijk heeft absoluut niets uitstaande met het feit dat ik gesolliciteerd heb voor Amsterdam. Ongehuwden moeten evenveel kansen heb ben om die post te krijgen als gehuwden. Kijk maar naar ar tikel 1 van onze nieuwe grondwet, waarin staat dat dis criminatie op welke grond dan ook is verboden". De Noordhollandse commissa ris van de koningin Roel de Wit, die binnenkort aan het kabinet één of meer kandida ten voor de opvolging van Po lak moet voordragen, heeft dit onlangs ook nog eens onder streept. Hij verklaarde, bij zijn voordracht geen onderscheid te zullen maken naar ras, ge slacht of burgerlijke staat. Wel voegde hij eraan toe, dat hij in de hoofdstad het liefst een burgemeester ziet met een vas te levenspartner, die thuis als „klankbord" kan dienen voor degene die de zwaarste burge meesterspost van Nederland bezet. Dat De Wit ernst maakt met Het anti-discriminatie-ar tikel, bleek enkele weken ge leden nog, toen hij bij het ka binet het CDA-Tweede-Ka- merlid Hans de Boer voor droeg als burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer. De Boer is ongehuwd en woont samen met een vriend. Het kabinet besloot unaniem dat De Boer het moest worden. Zijn aanstelling is een door braak te noemen in het tot op heden gevoerde benoemingen beleid van burgemeesters. Kandidaten Eind november vorig jaar maakte Wim Polak (58) be kend dat hij zijn ambt op 15 juni 1983 wilde neerleggen. Die aankondiging kwam niet als een verrassing, want reeds bij zijn aantreden in 1977 zei hij, slechts voor één ambtster mijn van zes jaar de eerste burger van de hoofdstad te willen zijn. Nog maar nauwe lijks was de aanstaande vaca ture een feit of het gonsde in de politieke en journalistieke circuits op het Binnenhof en in Amsterdam van de namen van mogelijke kandidaat-op- volgers. Genoemd werden Ed van Thijn, André van der Louw (hoewel bekend is dat deze in de eerste plaats geïnte resseerd is in het voorzitter schap van de Rijnmondraad), de Amsterdamse wethouder Jan Schaefer, de voormalige staatssecretaris van Sociale Za ken Ien Dales, de oud-wethou der en tegenwoordige land drost van de IJsselmeerpolders Han Lammers, FNV-voorzit- ter Wim Kok en oud-minister en voormalig EG-commissaris Henk Vredeling. In een radio- interview diende vervolgens de ex-minister van onderwijs Jos van Kemenade zichzelf als kandidaat aan, onder het mot to: „Als men mij zou willen, ben ik beschikbaar". En ten slotte maakte ook Annemarie Grewel, vice-voorzitter van de Emancipatieraad en weten schappelijk hoofdmedewerker aan de Universiteit van Am sterdam bekend dat zij de hoofdstedelijke burgemeester spost ambieert. Eind december vroeg de Am sterdamse gemeenteraad de bevolking om suggesties te stu ren voor de „profielschets" van de nieuwe burgemeester. De raad zou deze schets, waar in de voorwaarden worden ge noemd waaraan de opvolger van Polak zou moeten vol doen, in februari vaststellen in aanwezigheid van commissaris De Wit. Het verzoek leverde zeventig brieven op van perso nen en instellingen. Een lange rij van mogelijke kandidaten passeerde daarin de revue. Be halve de hierboven genoemde personen vielen ook enkele namen van niet-PvdA'ers, zo als Ina Brouwer (CPN-fractie- leider in de Tweede Kamer) en Hans Janmaat van de Cen trumpartij. Afgezien van de vraag of zij daarvoor persoonlijk geschikt zouden zijn, vielen zij zonder meer af omdat zowel het kabi net als commissaris De Wit en de overgrote meerderheid van de gemeenteraad vinden dat de nieuwe burgemeester lid van de PvdA moet zijn, om de simpele reden dat de PvdA in Amsterdam de grootste partij is en de progressieve partijen er tezamen de meerderheid hebben. Vrouw Op 9 februari stelde de ge meenteraad de profielschets op. Daaruit bleek dat de nieu we burgervader (of -moeder) onder meer moet voldoen aan de volgende voorwaarden: hij of zij moet politieke en maat schappelijke ervaring hebben, zich krachtig teweer stellen te gen fascistische en racistische uitingen in de hoofdstad, moet belangstelling hebben voor minderheden, moet het ge bruik van geweld zoveel mo gelijk vermijden en de relatie tussen politie en publiek ver beteren. Het aardigste resul taat van het avondje profiel schetsen was echter, dat de raad unaniem een PSP-motie aannam, waarin voorkeur werd uitgesproken voor een vrouwelijke burgemeester. Dat wil zeggen: als er zich mannen en vrouwen van gelijke kwali teit aandienen, moet de aan dacht in eerste instantie uit gaan naar een vrouw. Inmiddels had commissaris De Wit in zijn provinciehuis te Haarlem twintig sollicitatie brieven binnengekregen. Op grond van de profielschets konden enkele briefschrijvers zonder meer een nul op het re kest krijgen. Er waren bijvoor beeld een 19-jarige en een 64- jarige Amsterdammer bij, als mede een aantal hoofdstedelij ke huisvrouwen. Na een ver dere schifting hield de com missaris uiteindelijk vier se rieuze kandidaten over: Van Thijn, Van Kemenade, me vrouw Dales en mevrouw Grewel. Zij voeren momenteel oriënterende gesprekken met de fractieleiders uit de ge meenteraad, die tezamen de zogeheten „vertrouwenscom missie" vormen. Naar verluidt heeft Van Thijn, ondanks het DEN HAAG Het huis houdboekje van het Rijk der Nederlanden staat er slecht voor. Onverander lijk wordt beweerd, dat „tegenvallende belasting opbrengsten tengevolge van de economische te ruggang" daarvan de oor zaak zijn. Is dat de hele waarheid? Hans Sleurink schreef in zijn boek Hoe fraude de samenleving bedreigt (Gouda Quint, Arnhem), dat het de halve waarheid is. Volgens hem zijn de belastingopbreng sten mee zo teruggelopen doordat de fraude zeer sterk is toegenomen. Zou iedere belastingplichtige Nederlander keurig aan de fis cus opgeven welke inkomsten hij heeft genoten, dan zou het Rijk der Nederlanden in één klap uit alle financiële proble men zijn. Maar een (geschatte) belastingfraude van vijftien miljard gulden per jaar en mo gelijk nog meer is blijkbaar onuitroeibaar. Hoewel. Als je de belastingmo- raal hoog in je vaandel hebt geschreven, kost het toch bij zonder veel moeite het aangif tebiljet op een correcte wijze in te vullen. De regels, ver plichtingen en andere formali teiten zijn zo ingewikkeld ge maakt dat een „gewoon" mens in het fiscale doolhof verstrikt raakt. Proefbiljet Blijkbaar heeft de fiscus die problematiek eindelijk ook in gezien. In enkele inspecties (Alkmaar, Arnhem, Delft, Delfzijl, Deventer, Roermond, Roosendaal en Utrecht) wordt een proef met een wat eenvou diger aangifte gedaan. Of die proef echt bedoeld is voor de belastingplichtige valt misschien wel te betwijfelen. Het proef-A-biljet, dat in geel en groen is uitgevoerd, is in zoverre afwijkend dat het op de verwerking per computer is ingericht. Daaruit zou kunnen worden geconcludeerd, dat de proef meer ten voordele van de inspecties zal zijn dan in dat van de belastingbetaler. Want...er zal natuurlijk wel een correcte invulling moeten plaatshebben. In algemeen kan worden volstaan met het invullen van het gele gedeelte in dat A-biljet. Maar dat bete kent niet dat men het groene gedeelte zonder meer kan overslaan. Het kan best moge lijk zijn dat toch een aantal vragen zijn te beantwoorden in individuele gevallen. Let wel, dit proefbiljet is al leen bestemd voor (en wordt toegestuurd aan) hen die in komstenbelasting betalen en van wie premies worden gehe ven. In het geval van de ver mogensbelasting wordt het „gewone" B-biljet toegestuurd. Gidsen Voor wie getntersseerd is, is dit allemaal terug te vinden in de belastinggidsen, -almanak ken en -kranten die dezer da gen weer zijn verschenen. De belastingplichtige die het een sport vindt genoeg, maar niet te veel belasting te betalen, heeft aan die gidsen uitsteken de wegwijzers. Welke de beste is? Waarschijnlijk is die gids de beste, die op de eenvoudig ste manier informatie ver strekt. Anders gezegd, de gids die eenvoudige taal gebruikt en in elk geval alle vakjargon heeft vermeden, krijgt de grootste sympathie. Het heeft geen zin alle gidsen tegen elkaar uit te spelen. Vast staat dat Elseviers almanak 18,90) een goeie is, al 28 jaar achtereen. Je hoeft echt geen „fiscoloog" te zijn om deze gids te kunnen gebruiken. Deze al manak is naar mijn mening de uitgebreidste, maar de lees baarheid houdt niet over. Je zou willen dat een vakbekwa me herschrijver het dikke boek nog eens onder handen nam. Kluwer geeft voor 16,90 zijn belastinggids uit. Een dikke gids van ongeveer vierhon derd bladzijden. Iets beter leesbaar dan die van Elsevier en vooral de „attentieseinen" hebben waarde. Per vraag op het aangiftebiljet worden uit voerige (soms zelfs uitputten de) mogelijkheden aangedra gen. Actueel Reeds het vorig jaar was de Kluwergids zo actueel, dat hij melding maakte van de proef- A-biljetten, terwijl de andere gidsen daarover zwegen. Per soonlijk blijf ik het een inte ressante zaak vinden, dat er aparte hoofdstukken worden gewijd aan verschillende on derwerpen als de eigen wo ning en de fiscus, gehandicap ten, de auto, het schenkings- en successierecht, de belasting op onroerend goed, enzovoort. De belastinggids van de Tele graaf munt uit door de arres ten van de Hoge Raad, en der bij de vragen ter komen. Interessant, om de Hoge Raad heeft maakt voor de belastir tige uitstekende voorl oplevert. Auteur Van Hedel k, goed verhaal schrijver in zijn gids gaat hij m ziens te zeer op de fisc gon-toer. Bovendien s wel eens kromme zin geen vijf gulden is oo De Belastingkrant van ventura in de winke krijgbaar. Een handij dat krantje, tenminst hen die een eenvoudii gif te hebben te doen. lastingkrant is natuurl uitgebreid, maar het to keer weer een verrassi ke tips er in worden gi Tot slot moet nog g worden op de belastinj die Kluwer jaarlijks i Dat zijn boekjes waai onderwerp wordt beh Voorbeelden: Samer Aftrekbare kosten en dingen; VUT en fiscus woning en fiscus; schenken en fiscus; fiscus; Ziekte, invalid discus.. Zeer gespecia boekjes, die voor 1 koop zijn. Het Belasting ABC van Annoventura is oo handige gids, maar o kan het bezwaar word gevoerd dat er soms zu leerde" taal wordt j („uit hoofde van", „h lande", „ter zake"). I bouw is ook niet altiji juichen. Desondanks de invullers van een aangiftes aan dit ABC formatie. Na jaren van forse verliezen zijn er het afgelopen jaar op de Amsterdamse effectenbeurs weer fortuinen ver diend. De belegger die vorig jaar om deze tijd bijvoor beeld voor een ton aandelen Ahold, AKZO of Heine- ken kocht, ziet de waarde van zijn bezit nu zo ongeveer verdubbeld. Onze beursmedewerker geeft in onder staande analyse antwoord op de vraag waarom de aan delen zoveel duurder zijn geworden. AMSTERDAM De aande lenmarkten trekken de laatste maanden sterk de aandacht. Niet alleen in Nederland, maar ook in de Verenigde Sta ten, West-Duitsland, Enge land, Italië en in wat mindere mate in Japan en Zwitserland. Aandelen staan na de teleur stellingen en verliezen die van 197fc tot en met 1981 werden ge leden, weer volop in de be langstelling. De afgelopen maanden zeer opvallend, maar het proces is in eigen land ei genlijk al van augustus vorig jaar hier en daar merkbaar ge weest. Vaart kwam er pas in oktober, in december was het wat rustiger, maar dat bleek de stilte te zijn die aan de storm vooraf ging. In januari, in februari, in maart, telkens waren er dagen op het Amsterdamse Damrak, dat de kooplust bij stijgende omzetten zc groot was, dat er opnieuw een hoger koersni- veau kon worden bereikt. Het algemene AN P-indexcijfer, dat het koersniveau van het pak ket van 51 aandelen aangeeft, schoof steeds meer naar bo ven. Afgelopen maandag kon zelfs het indexcijfer 117,5 wor den berekend (1970 is gelijk aan 100). We moeten tot 1973 teruggaan om een nog hoger indexcijfer tegen te komen. Sinds augustus is het algemene koersniveau 37 procent opge krikt. Sterker nog was de stij ging bij de groepen industrie en handel, beide 52 procent. De koersstijgingen, soms koer- sexplosies die de beurs op haar kop zetten, kwamen natuurlijk niet uit de lucht vallen. Dat beleggers aandelen thans weer met overtuiging kopen, nadat zij er jaren verdriet van heb ben gehad, heeft verschillende oorzaken die in het buitenland en in eigen land te vinden zijn. Een enorme zuigkracht op onze beurs heeft de New Yorkse beurs in Wall Street uitgeoefend. Het Dow-Jones- gemiddelde voor industrie- aandelen, dat als norm voor het Amerikaanse koersniveau wordt gebruikt, steeg van een laagste punt van 777 op 12 au gustus vorig jaar met ups en downs naar 1142 afgelopen maandag, het hoogste punt al ler tijden. Dat is een stijging in zeven maanden van 47,5 pro cent. En dat was weer te dan ken aan een daling van de rente (waar het bedrijfsleven van profiteert), een sterk te ruglopen van de inflatie en een groeiend vertrouwen in een economisch herstel in de Verenigde Staten. Het niet verder stijgen, maar juist dalen van de ruwe olieprijs heeft de laatste weken aan een gunstige stemming in Wall Street mee gewerkt. Deze beurs is een lichtend voorbeeld voor het Damrak. Koersstijgingen daar zijn hier veelal een impuls om ook in de markt te stappen. En als er dan nog andere krachten wer ken, kan de kooplust sterker en sterker worden. We noemen de opdrachten van buitenlandse beleggers die bepaalde in het buitenland goed bekend staande aandelen op onze beurs kopen, omdat zij in hun ogen naar verhouding nog goedkoop zijn en omdat zij vertrouwen hebben in de re sultaten van de bezuinigings maatregelen van de regering Lubbers en in onze gulden, die .als zeer koersvast wordt be schouwd. En die sterkte van de gulden is weer te danken aan het overschot op de lopen de rekening van onze beta lingsbalans (er stroomt buiten lands geld naar ons land) en de lage inflatie (thans op 2,5 procent getaxeerd). Een hoofdstuk apart is de voortdurend gedaalde rente. Begin vorig jaar gaf de schat kist nog een lening uit met een rente van 11,5 procent, in de cember kon de minister van Financiën succes boeken mei 7,75 procent en in januari kon hij 7,5 procent maken. De be leggers hadden inmiddels zo veel angst voor nog lager wor dende rentes, dat zij als vlie gen op de stroop afkwamen, waardoor de lening een re cordbedrag van 5 miljard gul den opleverde. Woensdag werd overigens een nieuwe 7,5 procents lening aangekondigd. Nog sterker werkte de daling op de deposito-rente door. De Nederlandse Bank volgde dit met haar tarieven op de voet. Het promesse-disconto, de ba sis voor de berekening van de debetrente door de banken, was begin 1982 tien procent, eind 1982 zes procent en sedert 1 maart vijf procent. Dat bete kent enerzijds een geweldige daling van die debetrente voor het bedrijfsleven, dus een ge weldige lastenverlichting, en anderzijds het steeds minder aantrekkelijk worden van het beleggen van geld op korte termijn bij de banken. Die de- fiosito-tarieven gingen name- ijk even hard naar beneden als de debettarieven. Beleggers die voorheen hun geld vanwege de eens hoge rente op korte termijn bij de banken belegden, gingen obli gaties kopen en lieten vervol gens hun oog op aandelen val len, omdat zij een behoorlijk rendement boden en het ver schil met het dalende rende ment op obligaties steeds klei ner werd. Een niet te verwaarlozen as pect is ook nog dat de koop waardigheid van aandelen groter wordt, door de zakken de rentelasten, door de dalen de olieprijzen en door bezuini gingsmaatregelen, reorganisa ties en saneringen die de kos ten drukken. Het verlies van een onderneming kan hier door slinken en de winst stij gen. Voor de beurs natuurlijk aantrekkelijke vooruitzichten. Gunstige jaarcijfers kunnen in een oplopende markt nog voor een extra stimulans zorgen. Uit de Verenigde Staten, maar ook dezer dagen uit West- Duitsland, komen er signalen dat een economisch herstel werkelijk in aantocht is. Ook dit voedt het optimisme en versterkt de andere krachten, waardoor er af en toe een hausse-stemming kan ont staan. In zo'n markt treedt een automatisme op. Beleggers die geld beschikbaar hebben wil len de boot niet missen en ge ven ongelimiteerde orders op. De koersen vliegen de pan uit en het hek is van de dam. Tot er een ogenblik van bezinning komt. Er klinkt van onver dachte zijde een waarschu wend geluid. Zij die goed op winst zitten, nemen het zekere voor het onzekere en verko pen. We zagen dat ook deze week na de scherpe terugval in Wall Street. Maar als het economisch herstel werkelijk doorzet, gaan alle krachten weer werken en ligt de kans op een nieuw hoogtepunt voor dé hand. De koersen van de hoofdfondsen die aan de A damse effectenbeurs staan genoteerd nu en één j Ahold AKZO ABN Amev Amro Bos Kalis Elsevier Ennia FGH Gist Brocades Heineken Heineken H. HBG Hoogovens KLM Kon.Olie Nat. Nederl. Nedlloyd NMB Océ v.d.Grinten Van Ommeren Pakhoed Pakhoed eert. Philips Robeco Rodamco Rolinco Rorento Unilever VNU Volker Stevin WUH 10-3-82 72,00 28,40 280,— 81,70 48,50 66,20 134,00 113,50 50,80 70,00 53,70 48,70 77,30 16,10 107,80 74,40 108,00 112,00 114,50 91,00 26,00 39,20 37,— 22,80 209,30 121,60 192,- 144,30 155,20 47,70 28,10 76,00 146,50 52,80 361,50 121,30 53,00 51,00 248,50 141,00 47,80 140,70 129,70 118,70 104,50 23,80 167,30 98,20 138,50 104,20 136,50 187,50 22,90 49,30 47,30 38,50 267,00 126,80 250,80 185,00 203,70 74,00 35,50 99,00 VRIJDAG 11 MAART 1983 PANJ AMSTERDAM In het kader van „Ien Dales burgep van Amsterdam" heeft een actiegroep gisteren middels vertentie een oproep gedaan Dales' kandidatuur te ono nen. Supporters van Ien Dales wordt gevraagd hun hai ning in te zenden. De handtekeningen zullen worden a« den aan de vertrouwenscommissie uit de Amsterdamse rj het verzoek Ien Dales als eerste op de voordracht aan d missaris van de Koningin in Noord-Holland te plaatsen, gens gaan er geruchten dat deze plaats al wordt ingenomi J. van Kemenade, oud-minister van onderwijs. feit dat er twee vrouwen zijn ook ervaring heeft n; overgebleven, de beste papie- handhaven van de ojj ren. De 48-jarige Van Thijn is orde. een echte Amsterdammer, In Den Haag wordt v^ heeft jaren in de Amsterdamse dat de commissaris van gemeenteraad gezeten en bezit ningin half april een een ruime ervaring in de dracht aan het kabil landspolitiek, waarbij het te- doen. In dat geval is be| vens van belang is dat hij mi- de benoeming van de j nister van Binnenlandse Za- Amsterdamse burgemei ken is geweest en derhalve verwachten. Ed van Thijn

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8