TAFEL Italianen opgelucht dat paus heelhuids terug is BCTïïTl CcidócSomoA Is Nederlander erg slordig met z'n taal? LUBBERS BETROKKEN BIJ REORGANISATIE GEESTELIJKE VERZORGING KRIJG kerk wereld Veeg uit pan voor onze eh politici, -leraren en - journalisten 12! Reden tot opluchting BEROEPEN ACHTERGROND £cktac6outfmt VRIJDAG 11 MAART 1983 Staatssecretaris Hoekze- ma (Defensie) houdt vast aan. zijn voornemen te be zuinigen op de geestelijke verzorging in het leger. Ook blijft hij erbij dat de huidige verdeling tussen het aantal protestantse, room-katholieke en hu manistische verzorgers moet worden herzien. Hij is het echter eens met de meerderheid van de Tweede Kamer, dat de voorgenomen maatrege len met voorzichtigheid en in goed overleg met de kerken en het Humanis tisch Verbond moeten worden uitgevoerd. Hoekzema deelde de Ka mer gisteren mee dat bij dat overleg ook premier Lubbers zal worden be trokken. De premier zal als „coördinator" optre den. Wanneer definitieve beslissingen te verwach ten zijn, kon de hij nog niet zeggen. Wel beloofde hij zich ervoor in te zet ten, zo snel mogelijk tot conclusies te komen. „De regering twijfelt niet aan de noodzaak van geestelijke verzorging voor de krijgsmacht", al dus staatssecretaris Hoek zema. Hij wees er echter op dat ook de de geestelij ke verzorging een aan deel moet leveren in de bezuinigingen. De kerken en het Humanistisch Ver bond hebben daar ook begrip voor, zo zei hij.. Wat de verdeelsleutel tussen het aantal leger- predikanten, aalmoeze niers en humanistische raadslieden betreft merk te de staatssecretaris op dat die verdeling sinds de oorlog niet meer veran derd is. VRAAGTEKENS BIJ NUT VAN REIZEN Paus Johannes Paulus II is gistermiddag om kwart over drie van zijn negendaagse reis door Midden-Amerika in Rome teruggekeerd. Hij rust nu enkele dagen uit op zijn landgoed in Castelgandolfo. Maar veel rust wordt de paus niet vergund, aldus meldt onze correspondent Cees Manders uit Rome. De Poolse kardinaal Glemp is inmiddels in de Italiaanse hoofdstad aangekomen om het program ma van de volgende reis, die naar Polen in juni, te bespre ken en voor zondag heeft de pauselijke plaatsvervanger voor het diocees Rome, kardi naal Poletti, een speciale bij eenkomst op het St. Pieters plein gepland waar de paus niet bij zal kunnen ontbreken. De kardinaal heeft alle gelo vigen opgeroepen om zondag de paus bij het traditionele Angelus-gebed „onze bewon dering, trouw, liefde en vreugde" te betuigen. De me nigte van vijftigduizend gelo vigen die hierbij wordt ver wacht, moet voor de paus overigens een verademing zijn, want de afgelopen negen dagen heeft hij een dozijn me nigten van elk vijfhonderd duizend tot één miljoen men sen aan zich voorbij zien trek ken. Kardinaal Poletti wil afgezien van de „eenvoudige en spon tane" manifestatie komende zondag ook in alle kerken van Rome laten bidden „voor de Bij zijn aankomst op het mili taire vliegveld van Rome, Ci- ampino, werd de paus verwel komd door o.a. de Poolse kar dinaal Jozef Glemp. bevolking van Nicaragua die niet voluit heeft kunnen deel nemen aan de heilige eucha ristie." De kardinaal doelt op het gebeuren vorige week vrijdag in Managua, de hoofd stad van Nicaragua, toen de paus tijdens de plechtige hoogmis verhinderd werd tot de gelovigen te spreken. Vol gens het Vaticaan was er met de geluidsinstallatie geknoeid, waardoor actiegroepen zich wel verstaanbaar konden ma ken en de paus niet. Dit incident, een van de drie die zich tijdens de negendaag se reis hebben voorgedaan, heeft in Italië grote aandacht gekregen. Alle kranten spra ken „schande" van deze „be lediging voor de paus", en de meer Vaticaan- gezinde kran ten uitten ook hun bewonde ring voor de „moed en on- versshrokkenheid' van de paus in zijn confrontatie met een regime dat er kennelijk op uit was zijn uitstraling zo veel mogelijk te beknotten. Opgemerkt wordt dat het de eerste keer is in de geschiede nis van de paus-reizen dat een paus zo openlijk door zijn gastheren is gedwarsboomd als in Managua. Het tweede incident dat zijn reis heeft ontsierd was de executie van zes politieke ge vangenen in Guatemala, praktisch aan de vooravond van het pauselijk bezoek en juist ondanks een indringend Vaticaans verzoek de terecht stellingen achterwege te la ten. De dictator van Guate mala, Rios Montt, heeft de paus duidelijk willen maken dat ook een paus van Rome niet in staat is te verhinderen dat de rekeningen met politie ke tegenstanders in Guatema la op normale wijze worden vereffend. Het laatste incident was het meest verrassende: het haast clandestiene bezoek van de paus aan de tombe van de vermoorde aartsbisschop Ro mero in Salvador. Een schie lijke rit van het vliegveld naar de hermetisch door mili tairen afgegrendelde kerk verraste gevolg en gastheren. Volgens de schaarse waarne mers was het een haast onwe zenlijk tafereel: een paus die een verlaten en door militai ren afgezette stadswijk bin- nensnelt om een afgesloten kerk te bezoeken, zonder ze nuwachtige ontvangstcomités en veiligheidsdiensten en vooral zonder de gebruikelij ke menigten. De paus sprak bij die gelegenheid enkele woorden ter nagedachtenis van de vermoorde bisschop, maar beperkte daarbij zijn loftuitingen om de machtheb bers niet al te zeer voor het hoofd te stoten. Men vraagt zich af wat de paus heeft be sproken met kolonel D'Au- buisson, die algemeen wordt gezien als de man die de op dracht gaf tot de moord op Romero. Dit gesprek voltrok zich in een rustige sfeer, ge heel anders dan dat in Mana gua met de priester-minister Cardenal, die door de paus publiekelijk werd berispt. In de Italiaanse commentaren klinkt enige twijfel door over het nut van dit soort paus-rei zen. Het fysieke risico is te groot en bovendien is in die landen als die van Midden-A merika waar dictaturen de baas zijn, de grote massa wordt uitgebuit en waar bur geroorlogen woeden, prak tisch onmogelijk het evangelie als ondubbelzinnige bood schap uit te dragen. De paus heeft ook nu voortdurend ge pleit voor een beter lot voor de armen en onderdrukten. Maar met het evangelie in de hand verbood hij diezelfde onderdrukten om zich te be vrijden met andere wapens dan het geloof en de liefde, in die landen vaak niet de meest succesrijke middelen. En dank zij ditzelfde evangelie (en het diplomatieke protocol) hoefden de ontvangende regi mes een openlijke pauselijke veroordeling niet te vrezen. Op deze reis heeft de paus de sociale onrechtvaardigheid weliswaar duidelijk aan de kaak gesteld, maar hij heeft nagelaten de personen die daarvoor verantwoordelijk zijn te veroordelen. Of deze reis iets heeft opgele verd is nu nog niet te zeggen. De wapenstilstand die ter ere van de komst van de paus in enkele landen was afgekon digd en het enige tastbare ge volg was van zijn aanwezig heid, is inmiddels, beëindigd en de oorlog is hervat. De paus zelf zal zich weinig illu sies over de concrete resulta ten van zijn tour door de ba nanenrepublieken hebben ge maakt, want daarvoor heeft hij te veel ervaring met on derdrukking en dictatuur. De Italianen (en vooral de Romeinen onder hen) zijn in elk geval opgelucht dat de paus, hun bisschop, heelhuids van zijn buitenlandse reis is teruggekeerd. Ze mogen ook wel trots op hem zijn, zo zegt kardinaal Poletti, want „we hebben allen de moed, de openhartigheid en de kracht van de paus bewonderd". Voorzitter Zuidafrikaanse Raad van Kerken weerlegt beschuldigingen De doelstellingen van de verboden Zuidafrikaanse bevrijdingsbeweging ANC en van de Raad van Kerken in Zuid-Afrika (SACC) zijn uitdrukking van de wereld wijde veroordeling van de apartheid en van het ver langen naar fundamentele veranderingen in dat land. Met die opmerking bestreed Peter Storey, voorzitter van de SACC, gisteren te Preto ria de beschuldiging dat de Raad steun verleent aan het ANC. Hij getuigde voor de Eloff- -commissie, die in opdracht van de Zuidafrikaanse rege ring een onderzoek instelt naar de activiteiten van de SACC. Volgende week zal ds. C.B. Roos, voorzitter van de Nederlandse Hervormde Sy node, voor de commissie ge tuigen. Ds. Storey sprak van een „valse voorstelling van zaken" door het hoofd van de Zuidafrikaanse veiligheids dienst, generaal Johan Coet- zee. Deze had de SACC ervan beschuldigd de oproep voor een economische boycot van Zuid-Afrika te steunen. Over deze zaak zijn de meningen binnen de Raad verdeeld, al dus Storey. Verder toonde hij zich verbaasd over Coetzee's opmerking dat de SACC aan de leiband van de Wereldraad van Kerken zou lopen. Onze inzet voor mensenrechten, op heffing van de apartheid en voor een beter onderwijssys teem wordt ons niet van bui tenaf ingefluisterd, maar komt voor uit het Evangelie, zo zei Storey. Hij noemde de beschuldiging als zou de Raad financieel vanuit het buiten land gemanipuleerd worden, rondweg belachelijk. Dat is bovendien een poging de christelijke barmhartigheid, waaraan de mensen in dit land zoveel te danken heb ben, omlaag te halen. Op het verwijt dat het geld uit het buitenland maar naar een be paalde groep gaat, zei Storey: „Gevangenen en hun familie leden worden in de eerste plaats geholpen, daar nie mand zo kwetsbaar, hulpeloos en zonder hoop is als een ge vangene in een isoleercel". Pizza a la jeanne met taugésalade chocolademelk met rum Vegetarisch Voor twee personen is no dig: 200 g bloem, 100 g koude boter of plantenmargarine, circa 1 dl water, flinke mes punt zout, boterkoekvorm of porseleinen quichevorm van 25 cm, 1 ui, 10 g boter of plantenmargarine, bakje champignons, 150 g kaas, 15 g bloem, 2 eieren, 1 dl melk, selderij, zout, peper, worces- tersaus; 200 g taugé, 2 lepels yoghurt, 1 lepel azijn, zout, suiker, 2 sinaasappels; 4 dl melk, 2 volle theelepels cacao, 2 scheppen suiker, 2 glaasjes rum; Zeef twee-derde van de bloem in een kom, voeg zout toe met de boter of margarine en snijd die zo klein mogelijk. Roer er met een mes zoveel water door, dat het een plakkerige bal wordt. Zeef een deel van de achtergehouden bloem op de tafel, leg het deeg er op, zeef daarop ook weer bloem en rol het deeg uit. Vouw het deeg op, rol het weer uit en vouw het nog een keer op. Leg het een half uur koel weg. Rol het deeg daarna uit tot een lap die groot genoeg is om de be boterde vorm te bekleden. Rol de restjes deeg nog een keer uit en snijd daar reepjes van. Fruit de kleingesneden ui licht, bak dan de gehalveerde champignons mee en laat hun vocht verdampen. Laat dit mengsel koud worden, schep er kleine blokjes kaas door en doe het in de vorm. Maak het papje van bloem, eieren (houd twee lepels achter), melk, fijn geknipte selderij, zout, peper, worCestersaus en schenk dat over het champignonmengsel. Leg er de reepjes deeg ruitvor mig over en bestrijk die met het achtergehouden ei. Bak de taart (dat kan uren later ook nog) ruim een half uur in een oven die op 5 of 200 staat. Overgiet de taugé in een ver giet met kokend water en laat de groente uitlekken. Meng er de overige benodigdheden door, gebruik een deel van de sinaasappels als garnering. Doe de rum aan tafel in de hete chocolademelk. JEANNE HeT zal zoals vrijwel bij elke gelijksoortige beta altijd de vraag blijven of de actie onder het motto „I^ korf moet blijven", die het personeel van dit warenwc cern enige tijd geleden hield, heeft bijgedragen tot ljat- bereikte herstelplan. Vaststaat dat die actie tot ver hooi vestigingsplaatsen van de vijf Bijenkorven veel j j1 trok. Tal van bekende Nederlanders deelden metteP'j; hartekreet dat de Bijenkorven niet ten onder mogfov want vooral in Den Haag, Rotterdam en Amsterd^n Bijenkorf een commercieel monument. De aanva voorstellen om enkele Bijenkorf-vestigingen te schokten niet alleen vanwege het gevreesde grote ve arbeidsplaatsen, maar ook wegens de te verwachtqj loop van de aantrekkelijkheid van de vijf betrokken-* steden. 'A Na wekenlang intensief onderhandelen, waarbij h< gement van Koninklijke Bijenkorf Beheer (waarvai Bijenkorven een onderdeel zijn), de financiers, de v; en het ministerie van economische zaken betrokkei kwam deze week een herstelplan uit de bus waardot meer de vijf Bijenkorven en de 180 Hema-vestiging nen blijven bestaan. Voor enkele andere onderde KBB is de toekomst minder rooskleurig. Maar een tief aspect van het herstelplan is in elk geval, dat er lijk minder ontslagen zullen vallen dan aanvankeli» bedoeling lag. Er was alle reden voor het personeel om met opluc reageren. Niet alleen omdat het aantal ontslagen „nr* maar ook omdat de onzekerheid (te) lang had gedu{ dit nieuwe plan uit de bus kon komen is het zij drukkelijk vastgesteld niet in de laatste plaats te aan de wijze waarop de huisbank van KBB, de Ami en Vroom en Dreesmann meewerkten. Ook de vair', (het personeel) leverden een belangrijk aandeel. EEN schaduwzijde is de onzekerheid die optreedt eis van de bank, dat het concern in financieel opzict^e kaar wordt gehaald, waardoor de zwakkere onderdeltn de Bijenkorven, kwetsbaarder worden. Pas over enk^n kan bekeken worden of de vijf Bijenkorven het op ej nen kunnen redden. NEDERLANDSE HERVORM DE KERK Beroepen te Rotterdam partti me, dr. A.J. Lamping te Lei den. Aangenomen naar Ooltgens- plaat, K. van Meijeren kandi daat te Katwijk aan Zee, die bedankte voor Nederlang- broek. CHRISTELIJKE GEREFOR MEERDE KERKEN Beroepen te Nieuwkoop, G. Bouw te Scheveningen. Vanaf 2 mei begint het centraal schriftelijk eindexamen voor de middelbare scholen. Het Grote Moment voor veel leerlingen, een tijd van spanning en zenuwen ook. Hoewel de kandidaten dan al het eerste deel van het eindexamen achter de rug hebben: het schoolonderzoek. Schoolonder zoek en centraal examen leveren een cijfer op dat de leer ling als resultaat van zijn schooltijd meekrijgt. In een serie artikelen wijden we aandacht aan het komende eindexa men en de vakken waarvan de vergaarde kennis wordt ge toetst. Vandaag: de Nederlandse taal. ,,Eh, tja, nou ja, eh", zo klinkt de gemiddelde volzin van een willekeu rige Nederlander die om zijn mening wordt ge vraagd. Een Duitser daarentegen trekt zijn stropdas even recht en scheidt de goed lopende volzinnen per strekken de meter af. Wat verder naar het zuiden begint de Fransman met zijn handjes te wapperen hij kan niet zonder en draait een melodieus muziekje af. Zo maar een paar (vooroor delen over de spreekvaardig heid van drie volkeren. Pure onzin, een kern van waar heid of „origineel waar"? Spreekt de Nederlander echt zo slecht? „Ja", vindt professor doctor P. Paardekooper, hoogleraar aan de Katholieke Universi teit in Leuven. Hij vindt zelfs, dat we het er knap be roerd van afbrengen. Slordig „De Nederlander is in verge lijking met mensen uit de hem omringende landen ui termate slordig in zijn taalge bruik. De zinsbouw is buiten gewoon slecht en er is weinig normbesef", vindt de Neder landse professor uit het zacht sprekende België. Om stil van te worden. Maar dat is nu net niet de be doeling van Willem van Paassen, hoofd van de sectie Nederlands van de Vereni ging van Leraren in Levende Talen. „Wat een onzin! Mensen van nu zijn veel mondiger dan pakweg dertig jaar geleden. Die opmerkingen van Paar dekooper zijn losse flodders, hij houdt ervan om dit soort opmerkingen te maken", al dus Van Paassen. Wie zich ook in niet geringe mate aan de uitlatingen van Paardekooper heeft gestoord, is Peter Dekkers. Hij is voor zitter van de VON, de Vere niging voor Onderwijs in het Nederlands, waar in tien jaar tijd 6.000 mensen lid van zijn geworden. Averechts „Paardekooper moet niet uit zijn nek kletsen. Aan die al gemeenheden hebben we niks. Als hij pretendeert zo wetenschappelijk te zijn, moet hij zijn uitspraken ook met wetenschappelijke bewij zen ondersteunen". „Ik ontken bijvoorbeeld dat we met zijn allen zo slecht spreken. De mensen komen tegenwoordig veel beter uit hun woorden dan vroeger. Op school wordt aan spreek vaardigheid erg veel aan dacht besteed. Dat gebeurt vooral in de vorm van ge sprekken. Spreekbeurten zijn uit den boze, die werken eer der averechts". Nu richt de kritiek van pro fessor Paardekooper zich niet zozeer op het feit, dat er ge sproken wordt, als wel op de manier waarop. Het is niet eens de Neder landse jeugd, die het moet ontgelden in de ogen van Paardekooper. Nee. „Het slordig hanteren van de Ne derlandse taal valt vooral op als Nederlandse politici, lera ren en journalisten met colle ga's in het buitenland wor den vergeleken". Asociaal „Zelfs beroepsverslaggevers voor radio en tv maken zich hieraan schuldig. Ik vraag me af, wanneer in Hilversum en Bussum de taaladviseurs op bezoek komen", aldus Paardekooper. Ook ambtenaren en juristen krijgen een veeg uit de pan. „Asociaal taalgebruik, inge wikkelde zinsbouw, te moei lijke en vaak ouderwetse woorden kenmerken hun taal", aldus de prof. Hij bespeurt de laatste jaren wel een lichte verbetering, vooral dank zij de inspannin gen van wijlen Anne Vonde ling, voorzitter van de Twee de Kamer, die zich altijd heeft ingezet voor begrijpelij ke taal. Peter Dekkers en Willem van Paassen onderschrijven de noodzaak van begrijpelij ke taal, maar vinden niet dat je hoge vormeisen moet stel len aan spreektaal. Dialect „Je sluit dan een heleboel mensen al bij voorbaat uit. Het gaat niet om de vorm, maar om de inhoud. Het hin dert niet of iemand dialect spreekt, ook al zie ie op school nog altijd dat dialect sprekende kinderen, zelfs door goedwillende onderwij zers, worden achtergesteld. De innerlijke samenhang van dialect is echt niet minder dan van Algemeen Beschaafd Nederlands". Willem van Paassen: „Dat professor Paardekooper en zijn buitenlandse vriendjes niet zo'n hoge pet van ons hebben, heeft waarschijnlijk een meer maatschappelijke dan taalkundige achter grond". „Wij hebben niet zo'n spreekangst. Nederlanders durven meer dan Duitsers. Dat zag je een paar jaar gele den, toen Kohl in Den Haag door een stel scholieren werd „aangepakt". Dat maakte gi gantische reakties los in Duitsland, ze zijn daar niet gewend dat je autoriteiten vrijmoedig tegemoet treedt". Luisteren Peter Dekkers ziet een grote samenhang tussen spreek vaardigheid en democratise ring van het onderwijs. „Vroeger had je een klein groepje mensen dat sprak. De grote massa had maar te luis teren. Spreken kon ze niet, omdat ze aan de strenge ei sen van het clubje weispre kenden moest voldoen". „Daar komt nu verandering in. Het kleine groepje spre kers van vroeger moet nu le ren luisteren naar de grote massa. En dat kost duidelijk moeite. Heus, er wordt niet zo slecht gesproken. Er wordt slecht geluisterd". SYBRAND WIF.RINGA Autovrij In uw verslag onder "Breestraat mogelijk \v van 8 maart jl. wore door uw verslaggeve^j den in de mond gelegn ik niet heb gesprokej mij is niet gezegd, da^, groef met afsluiting ,r reestraat doorgaat erj moeten worden gezet duidelijk aangegeven wanneer de Breestraat; sloten. Door mij is gezi dit willekeurige afslu de donderdagavond er terdag voor de weggej erg onduidelijk is en dd hele discussie veel te vd vinden. Eerst moet d paal voor de parket Sanders de grond in het CDA over dit sooi wil praten. Verder he zegd, dat de gemeente zou moeten plaatsen l openbare werken bijv wegen zoals bij de tui leg op de Willem de laan en bij de bouw Churchillbrug op de I waarbij de weggebrui worden geïnformeerd aard van de werkzaa en de vermoedelijk tij - J. CDA gemeentt Later wat meer zon werd vandaag voor het ste deel van de dag ove*1 door zware bewolking. viel weinig of geen regi In de loop van de middf( ven van het noorden uil le verspreid voorkomen klaringen ons land binif wind draaide naar het H westen en voerde tJ koude lucht aan, waar niet warmer werd dy graad of 6. De noordwestelijke str wordt in stand gehoudi een hogedrukgebied v het centrum zich sn< Schotland naar ons lai plaatst. Morgen wordt 1) warmer en komt er oo meer zon. Wn< Mai MirJ temp tem Barcelona Berlijn

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2