MERCEDES 190: „VIJF HONDERDJES" jë200s 10l245t Kompleet en komfortabel autorijden mag eigenlijk niet meer kosten dan 1(045,- BaaecciBMca WEGWIJS In Italië rijden nog twee miljoen SI er zijn nog duizenden wachtenden voof- staP kIJDAG 11 MAAR De Topolino of „muisje" dateert al van 1936. De produktie werd in 1954 definitief gestaakt De Fiat 500, op onze va derlandse wegen allang uitgestorven, is in Italië nog op indrukwekkende wijze aanwezig. Neem een willekeurige straat in Ro me-centrum, tel de ver schillende merken of ty pes auto die langs (en ui teraard bovenop) het trot toir staan geparkeerd en je kunt er zeker van zijn dat van elke zes of zeven auto's er één Fiat 500 heet. Vooral in de grote Ita liaanse steden is het kar retje enorm populair en deze populariteit kan niet anders dan toenemen om dat de brandstof duurder wordt (in Italië nu 2,23 voor één liter super) en het parkeren in de bin nensteden tot de onmoge lijkheden gaat behoren. Je kunt zelfs zeggen dat de vraag naar dat stomme, onele gante boodschappenautootje nog nooit zo groot is geweest als juist nu, anno 1983. En dat is helemaal niet slecht te noe men voor een auto die al acht jaar niet meer gemaakt wordt. Maar volgens Fiat zelf moet het met de populariteit van de „500", zoals zij in de volks mond heet, niet te gek wor den, want hoe groter de be langstelling voor deze occa sions is, des te kleiner wordt die voor de „126" en de Panda 30, de legitieme nakomelingen van de „500". Op de tweede hands-automarkten van Rome is de „500" niet te vinden, om dat die onderhands wordt ver kocht en niet eens in de etala ge van de „usato" hoeft te worden geplaatst. Welke auto brengt na tien. twaalf jaar nog steeds de helft van zijn nieuwprijs op? Juist, de „500". Uiteraard is de toe stand van het vehikel beslis send, maar de snelheid en de vaart waarmee ze zich door het verkeer bewegen doen on der de af en toe wat roestige carrosserie nog heel wat vitali teit vermoeden. De voordelen van de „500" met zijn uiterst geringe lichaamsmaten (hoog te 1,32 m, breedte ook 1,32 m en lengte 2,97 m) zijn in een door het verkeer verstikte stad als Rome evident. Op een plek waar je normaal één auto neerzet, kunnen makkelijk twee cinquecento's staan. En met zijn zuinigheid (een op 25) lacht-ie om oliecrises en derge lijke. Oliecrisis Trouwens, de eerste „500" is geboren uit de eerste oliecrisis die dit werelddeel heeft ge kend. de Suezcrisis van 1956 De eerste „Nieuwe 500" dan wel te verstaan, want Fiat had allang een „500" onder de naam Topolino, of „muisje", vanwege zijn puntneuzige ui terlijk. Deze Topolino dateert al van 1936 toen Fiat in op dracht van Mussolini braaf de Italiaanse Volkswagen maak te. Het „muisje" haalde 1954 maar toen had het publiek ook genoeg van dit vervoermiddel en de produktie werd defini tief stopgezet. De autoloze zondagen van 1956 leidden de vaders van de To polino wederom naar de ont- werptafel. Er moest een nieu we Topolino komen, kleiner lichter en vooral zuiniger. Het resultaat was de „Nieuwe 500", volledig anders dan de Topoli no en deze „Nieuwe" zou voortaan als de „500" door het leven gaan. Maar de „Nieuwe 500" deed het slecht ondanks zijn enorme zuinigheid. Het model was zo Spartaans, zo simpel van uitvoering dat er niet eens een asbak in zat en de portierramen niet omlaag konden. Dat hadden de Italia nen die destijds nog een auto kochten om er in de straat mee te pronken zich anders voorgesteld, en de dealers ble ven dus met hun voorraden zitten. In vier maanden tijd bracht Fiat toen een verbeterde uit voering op de markt, met vier zitplaatsen, een asbak en raampjes die je omlaag kon draaien. De mislukte eerste versie, van de zomer 1957, werd met terugwerkende kracht de „Nuova 500 econo- mica" gedoopt en de verbeter de (die van het najaar 1957) de „Nuova 500 normale". Van deze „Nieuwe 500" zijn nog ze ven modellen gefabriceerd tot en met de „500 R", die al bijna 500 cc had en zelfs de honderd kilometer per uur haalde. Maar de vorm van de „econo- mica" is altijd ongewijzigd ge bleven. Van 1957 tot en met 1975 heeft Fiat 4.280.000 vijfhonderdjes verkocht, waarvan er nu nog twee miljoen in Italië rondrij den. Het is te moeilijk om in de Fiat-archieven de exportcij fers terug te vinden, maar tienduizenden exemplaren moeten toch zeker hun weg naar de lage landen hebben gevonden. De „500", het klein ste autootje ooit met behulp van twee cilinders en vier wielen gemaakt, was overal populair, niet alleen in het land van herkomst. Fiat stopte de produktie dus in 1975, omdat de research ande re auto's opleverde en de smaak van het publiek aan iets nieuws toe was. Niemand kon toen bevroeden dat de economische situatie in de ja ren tachtig aan de foeilelijke en piepkleine „500" zijn voor name plaats onder de wegge bruikers zou teruggeven. Zijn technische vader. Fiat-ontwer per Dante Giacosa, heeft ge zegd dat als hij de opdracht zou krijgen opnieuw een auto te maken die in dezelfde be hoefte zou moeten voorzien, hij beslist weer bij de oude „Nieuwe 500" van de jaren vijftig en zestig zou uitkomen. Natuurlijk met enige techni sche aanpassingen, maar het principe en de vorm zouden ongeschonden blijven. En een „500", gebouwd in 1960, maar afgesteld volgens de huidige stand van de wetenschap, zou geen 1 op 25 lopen, maar 1 op 40, zoals een handige doe-'t- zelver uit Napels laatst heeft bewezen. Het is uitgesloten dat Fiat de „500" weer gaat maken. De produktielijnen zijn allang op gedoekt en de consument zijn met succes de wat duurdere automobielen (126, Panda en 127) aangesmeerd Wel wor den de meest vitale onderde len van de „500" nog gemaakt Maar omdat niemand weet hoelang dit nog duurt zijn, vol gens Fiat, nog al wat vijfhon derd-bezitters er toe overge gaan achterlichten, portierra men en cilinderhoofden van de „500" te hamsteren. Dit is overdreven want zolang er nog miljoenen exemplaren rij den blijft het voor iedere fa brikant aantrekkelijk onder delen ervoor te vervaardigen. Voor reparaties blijft de „500" overigens de simpelste auto ooit geschapen. Mannen en vrouwen, gediplomeerd of on gediplomeerd, wier „500" on verhoopt tot stilstand komt, hoeven nooit te wanhopen, mits ze aanleg voor lego heb ben en weten dat de motor niet voorin zit maar achter- Vorig jaar is in Rome een Ne derlander (uit Alkmaar) gesig naleerd die de hele reis ge maakt had om een echte „500" te kopen. Hij wilde per se met dit „muis-mobiel" naar zijn woonplaats terug, bergpassen en Autobahnen ontwijkend, om thuis vrienden en buren de ogen uit te steken Of hij in zijn opzet geslaagd is, is niet bekend. Heel waarschijnlijk niet, want een goede „500" is een zeer schaars goed. vooral voor zuinige Hollanders. De gemakkelijkste manier om aan een vijfhonderd te komen is diefstal, maar dat is ook in Italië bij de wet verboden. Dat vele Italianen zich van deze wet niets aantrekken blijkt uit de formidabele beveiligings maatregelen die vooral „500"-eigenaars nemen om hun onvervangbare bezit vei lig te stellen. Romeinen die voordat ze aan het verkeer kunnen deelnemen eerst hun „500" moeten ontdoen van zware stuurkettingen en haast onneembare pedaalklemmen, zijn geen uitzondering. En dan moeten ze ook nog de alarmin stallatie uitschakelen Een „500" tegen diefstal verze keren? „Nee meneer, daar kunnen we niet meer aan be ginnen De populariteit van de „500" heeft de grenzen van de wet allang overschreden De Duitse economie krijgt klap op klap. Het aantal faillissementen stijgt snel en de werkloosheid heeft de twee en een half mil joen al bereikt. Maar er zijn ook lichtpunten. Daimler-Benz bijvoor beeld. De Mercedes-ster, symbool van het naoor logse Duitse Wirtschafts- wunder, is in deze kom mervolle tijden niet ver bleekt. Integendeel, de glans van de ster is nooit sterker geweest. Het be drijf is bij lange niet in staat om te voldoen aan de vraag naar de nieuwe „kleine" Mercedes, de 190. De fabriek in Stuttgart-Sindel- fingen kan er dit jaar 100.000 maken, maar die zijn nage noeg al verkocht. Een korte telefonische enquête bij een aantal dealers in de Bondsre publiek levert overal dezelfde antwoorden op. „Misschien kunnen we in de tweede helft van het jaar leveren. Nee, het eerste half jaar is uitgesloten". „De vraag is inderdaad onge looflijk", bevestigt Ursula Mertzig van de persafdeling van Daimler-Benz, „de bestel lingen stromen binnen". De ongeduldige Duitsers zullen nog wat moeten wachten. Vol gend jaar neemt het concern de nieuwe fabriek in Bremen in gebruik. Als die op volle toeren draait kan ze per jaar 240.000 Mercedesen maken van het type 190. In Stuttgart zijn ze dolblij met het succes. „Met grote span ning is uitgekeken naar het uitkomen van de wagen. Maar als de verwachtingen overal zo hoog gespannen zijn, valt het resultaat vaak tegen. Daarom zijn wij zo blij dat de verwach tingen zelfs nog overtroffen zijn", zegt Ursula Mertzig. De vlotte start van de nieuwe Mercedes zal ongetwijfeld in het resultaat mee gaan spelen Crisis of niet, de afgelopen ja ren zijn voor het bedrijf in zijn algemeenheid toch al zeer flo rissant te noemen. In 1981 werd het recordaantal van bij na 441.000 auto's verkocht. Bij een omzet van 36,6 miljard werd een winst gemaakt van 608 miljoen. De resultaten over vorig jaar zullen nog be ter zijn. Ook de raad van bestuur heeft- opgelucht ademgehaald. De beslissing om een kleine Mer cedes te gaan maken was im mers de moeilijkste uit de ge schiedenis van het concern. Sinds de jaren zestig werd er al over gedacht, maar de be zwaren lagen voor de hand. Zou Mercedes met zijn duur dere prestigewagens het met veel moeite opgebouwde ima ge niet gaan uithollen, als het bedrijf met een kleine wagen op de markt kwam? De olie crisis van 1973 gaf de doorslag. De raad van bestuur zette het sein op groen. Toen de knoop eenmaal was doorgehakt werden de zaken zeer consciëntieus aangepakt. Er moest een wagen komen die in kwaliteit niet voor de beroemde grote broers onder zou doen. Aan de nieuwe Mer cedes zijn dan ook kosten noch moeiten gespaard. In de wagen zit een totale investering van 2,5 miljard. Alleen al in de stuurinrichting en de achteras is de ongelooflijke som van één miljard geïnvesteerd. De onderdelen zijn door middel van patenten tegen overname door de concurrentie be schermd. Het resukaat is een 1.100 kilo wegende auto ge worden met een lengte van 4,42 meter. Een schoenendoos langer dan de befaamde Volkswagen Kever. Na de 200- en 300-series betekeBP 190-serie de derde pro# lijn voor Mercedes, b* komt er ook nog een r" versie van op de markt Sportief Bij welke kopers valt djM we Mercedes in de sO Zijn er niet veel men^H die anders voor een v grotere Mercedesen h j gekozen? „Nee", zegt Ursula „er zijn heel veel nieuv pers bij. Mensen die no^1' Mercedes rijden. Het ziji^ al jongere mensen, di( zo'n grote wagen willen vooral hechten aan een, tieve, pittige auto". Pittig is de wagen ook i r prijs. De goedkoopste komt op ongeveer F Mark. Ook daarin blijft ip des Mercedes '"IA Twee en een half miljard Mark werd geïnvesteerd in de Mercedes 190, een schoenendoos la 3 dan de VW- Kever. n Precies. Want dat is de prijs van de Lada 1200-S, het voordeligste Lada type. En wat koopt u voor die lage prijs. De Lada 1200-S biedt meer dan heel wat duurdere merken. Dat begint al met de 4-deurs carrosserie met zitkomfort voor 5 volwassenen. De voorruit van gelaagd glas en de verwarmde achterruit. De komfortabele voorstoelen met traploos verstelbare rugleuningen. Het zeer komplete en overzichtelijke dashboard. De krachtige, uit-en-te-na beproefde 1200 cc 4-cylinder motor, goed voor 44 kW (60 DIN pk), waaraan gekoppeld de-geheel gesynchroniseerde 4-versnellingsbak met vloerschakeling. En nog veel meer. De verkoopcijfers van 1982 spreken boekdelen: steeds meer mensen kiezen voor Lada! U ook. Lada 1200-S 10.245,-'. Lada 2105 12.445,?. 'Alle prijzen zijn inkl. BTW. Af Groningen. Er zijn 200 Lada dealers in Nederland. Service in geheel Europa. Gremi Auto-Import B.V. Osloweg b/h Europaplein Postbus 303, 9700 AH Groningen. Telefoon 050-183121 (8 lijnen). LEIDERDORP NIEUW VENNEP Autobedrijf Van Haasteren b.v Automobielbedrijf Fieman Touwbaan 18. tel 071-895000 Staringstraat 56, tel. 02526-75000 KATWIJK NOORD W1JKERHOUT Automobielbedrijf Hogenelst Blokmakerstraat 13 ('t Heen), tel. 01718-20842 Autobedrijf A Kleverlaan de Vlashoven 8. tel 02523-3724 Een robuuste band met de opbouw van de beroemde X-radiaalbanden. Laag,breed en modern van uiterlijk. Uitgekiend profiel met uitstekende grip en wegligging, rechtuit en in bochten; bijzonder goed op nat wegdek. Behoudt zijn rij-kwaliteiten tot het laatst -en dat is lang! Geruisarm.zeer soepel, geeft dus komfortabel een sportief accent ...UW WAGEN GAAT EROP VOORUIT v bar der 'everan-ie* c* MICMELIN 020-42 9833/oostbus 7163 - 1007 JD Amsterdam

Leidse Courant | 1983 | | pagina 24