UTOMO BILIST KEURING brengt auto weer op de goede weg Wet op verplichte kan zijn wagen persoonlijk uiterlijk geven van lent OIO-36I6II van lent OIQ36I6H vanlent OI0 36I6II VANAF 1985 GROTE KEUZE UIT KEURINGSSTATIONS deze dienst regelmatig steek proeven onder de reeds ge keurde auto's. Blijkt de auto dan alsnog niet aan de eisen te voldoen, dan is het mogelijk dat een dergelijk bedrijf zijn „erkenning verliest". Üe er kende garages hebben er dus alle belang bij aan de vastge stelde normen te voldoen", al dus de heer Ratsma van het ministerie. Auto's die tien jaar en ouder zijn worden straks het eerst gekeurd. Ratsma: „Zo rond 1989 zijn alle auto's aan een keuring onderworpen. We werken in fasen en het kan zijn dat er nog verschuivingen plaatsvinden. Nieuwe auto's hoeven niet gekeurd te wor den. Hoewel ik niet over cij fers beschik ben ik van me ning dat het een goede zaak is dat die verplichte keuring er komt. In het buitenland werkt men al enige jaren met die wet en aangezien die landen de wet niet hebben gewijzigd mag je concluderen dat de kwaliteit van het wagenpark er beter op is geworden". De ANWB is het met de woordvoerder van het minis terie eens. „Inderdaad een goede zaak. Het werd trou wens tijd dat die wet er door kwam. Wij zijn één van de eersten geweest die bij de overheid hebben aangedron gen op het tot stand komen van een dergelijke wet. Zeker in deze tijd waarin het niet zo goed gaat met de economie. Tijdens onze keuringen en via de Wegenwacht is gebleken, dat het met ons wagenpark niet zo best gesteld is. Boven dien zijn er binnen de EG af spraken gemaakt waar wij aan moeten meedoen. De ANWB is van plan om deel te nemen aan die keuringen. Gezien het feit dat wij 2,5 miljoen leden hebben mogen wij niet achter blijven. Al zijn we van mening dat we niet alleen gaan keu ren, maar ook kleine werk- ADVERTENTIE financiering zaamheden moeten mogen verrichten. Ik denk aan bij- stelwerkzaamheden. Neem nu de verlichting. Vrijwel alle au to's vertonen gebreken op dit punt. Ook dat moet door de ANWB verholpen kunnen worden. Zonder overigens een concurrent te worden van commerciële bedrijven. Wij hebben er geen behoefte aan Vrijwillig „Wij zijn trouwens dit jaar ge start met een periodieke vei ligheidskeuring op vrijwillige basis. Dit onder het motto van: in '85 moet het op verplichte basis, nu hebben we de morele plicht om de auto te laten keu ren. Die keuring lijkt sterk op de verplichte keuring van straks. Onze leden betalen hiervoor 75,-. De keuring is puur op veiligheid gericht, de onderhoudskeuring kost 150,-. Deze keuring bevelen we onze leden aan alvorens een 10.000 kilometerbeurt door de garage te laten verrichten. Het is een soort diagnose. Ei genlijk zou een garage dat ook moeten doen voor ze aan de auto gaan sleutelen. De auto mobilist weet dan precies waar hij aan toe is". Uit de woorden van de ANWB-perswoordvoerder in Den Haag blijkt, dat de Alge mene Nederlandsche Wielrij ders Bond zijn twijfels heeft over de commerciële garage bedrijven. Vandaar dat de ANWB een verzoek tot erken ning heeft aangevraagd om vanaf '85 auto's te mogen keu ren wanneer de wet van kracht is geworden. De Bovag, de bond van gara gehouders, ziet de ANWB niet als concurrent. Rob Boon: „De consument heeft straks de keuze uit een garagebedrijf en een onafhankelijk keurings station. Op zich prima. De wet zal ongetwijfeld bijdragen tot meer veiligheid op onze we gen. Wij als Bovag staan dan ook helemaal achter het wets ontwerp zoals het er nu uitziet. Het feit dat men zijn auto door een garagebedrijf kan laten keuren, brengt beslist voorde len met zich mee. Men kan een keuze maken uit een paar duizend keuringsstations, die eventuele gebreken onmiddel lijk kunnen verhelpen. Dat scheelt tijd en kapitaalverlies. Men hoeft nu niet heen en weer te rijden tussen keurings station en garage. De Bovag- bedrijven die mee gaan doen zijn erkend door de minister, hetgeen betekent, dat goed op geleid personeel en de juiste apparatuur in de garage aan wezig zijn. Voor de garagebe drijven heeft het indirect een positieve invloed op de werk gelegenheid. En dat is mooi meegenomen". Werkgelegenheid Aangezien de autofabrikanten auto's hebben ontwikkeld die niet alleen minder onder houdsbeurten nodig hebben, maar ook een langere levens duur hebben dan hun voor gangers, is het stiller gewor-. den in de werkplaats. Een paar jaar geleden diende om ADVERTENTIE de 5.000 km de olie te worden ververst, nu zijn intervallen van 10.000 tot 15.000 km heel gewoon. Uiteraard is dit alles afhankelijk van de wijze waarop men de auto gebruikt. Mensen die lange afstanden afleggen, hoeven minder vaak de garage te bezoeken dan de genen, die hun auto intensief in het stadsverkeer gebruiken. De kwaliteit van de auto is er op vooruitgegaan. Automati sche alarmsystemen en nieuwe anti-roestbehandelingen heb ben de kwaliteit en de be trouwbaarheid van het voer tuig vergroot. Voor de kopers van nieuwe auto's resulteren al deze ingrepen in vermin derde kosten per onderhouds beurt en in een verlengde le vensduur van de auto. De kans op storingen en op de nood zaak tot het vervangen van onderdelen die niet tot de ty pische slijtagedelen behoren (remvoering, bougies, schok dempers) is sterk verminderd Het is dus niet zo verwonder lijk dat de nieuwe wet op de verplichte periodieke keuring in het beginstadium op het oude wagenpark van toepas sing is. Met name deze catego rie vertoont veel gebreken, die door de verslechterde econo mische omstandigheden vaak niet verholpen worden. Vanaf '85 komt daar een einde aan. Nederland is dan met de auto weer op de goede weg. kiende berekening van de op waartse druk en zoveel pro cent vermindering van de luchtweerstand. Toch blijft de brandstofbesparing meestal beperkt tot 1 of 2 procent. Een andere manier om iets aan het uiterlijk van de auto te doen is het plaatsen van een luchtkap op de luchtinlaat van de motorkap. De fabrikant van dergelijke kappen claimt dat daarmee de ventilatie in het interieur aanmerkelijk wordt verbeterd. Ook zijn er fabrikanten die voor bepaalde automodellen een compleet pakket uitbrengen dat bestaat uit een voorspoiler, dakspoiler, zijpanelen, wielkastverbreders, achterpanelen, speciale wiel- platen alsmede een veelkleuri ge decorset waarmee het nieu we uiterlijk van de auto nog eens extra wordt onderstreept. Het grote aanbod ter verande ring van het uiterlijk wil aller minst zeggen, dat toebehoren voornamelijk op decoratief ge bied moeten worden gezocht. -Er zijn ook toebehoren waar aan veel techniek te pas komt, zoals aan een elektronische hoogte regeling, die door een fabrikant van schokdempers wordt uitgebracht. Het sys teem omvat een elektronisch aangedreven compressor die perslucht naar de achterschok dempers stuwt wanneer een signaal wordt gegeven dat de carrosserie zich op een te laag niveau bevindt. Dit signaal komt van een foto-optische sensor in een van de achter- schokdempers. De stand van deze demper bepaalt dus of er perslucht toegevoerd of afge voerd dient te worden. Elektronisch bestuurde toebe horen zijn er overigens volop. Daar is de stop-start-installa tie, bij sommige typen optio neel verkrijgbaar maar ook af zonderlijk leverbaar. Deze in stallatie zorgt er voor dat tel kens als de motor stationair draait, deze wordt afgezet, maar door intrappen van het gaspedaal wordt weer moeite loos gestart. Dit zou in het stadsverkeer een brandstofbe sparing van 10 tot 20 procent opleveren. Zowel brandstofbe sparing als comfort wordt ver zekerd door apparatuur die een bepaalde kruissnelheid handhaaft. Meestal genoemd „cruise control". Computer Talrijk zijn ook de verschillen de boordcomputers, die bij en kele automodellen in stand aarduitvoering worden gele verd, maar die meestal afzon derlijk dienen te worden inger bouwd. Zo'n computer is niet goed koop omdat bij de installatie de vrij dure sensors achterwe ge worden gelaten en de be stuurder zelf de gegevens op een toetsenbord invoert. Deze uitvoering geeft wel automa tisch de tijd of het toerental aan en voert ook allerlei bere keningen omtrent gemiddelde snelheid en doorsneeverbruik uit. De winter mag problemen met zich brengen, de zomer doet dat ook. Tegen te grote hitte in het interieur is natuurlijk iets te doen: een airconditioning- systeem, dat momenteel in di verse uitvoeringen verkrijg baar is. Een dergelijk motor vermogen opslokkend systeem is echter vrij kostbaar. Wie minder wil uitgeven zal extre me warmte ook kunnen ver mijden met zongordijnen voor de achterruit en of de zijrui ten. Ook de opmars van de zonnedaken bewijst dat men met relatief weinig kosten de ventilatie in de auto aanzien lijk kan verbeteren, terwijl men bij matige temperaturen financiering tevens van zon en licht kan profiteren. Autoradio's Telkens als men denkt dat op het gebied van autoradio-cas settespelers het optimaal ^be reikbare is gerealiseerd, komt er weer een model uit dat ver beteringen omvat ten opzichte van het vorige. Zo zijn er nu toestellen die men met 16 voorkeuzezenders kan pro grammeren. Hoewel het auto interieur geen ideale ruimte voor geluidsweergave is, heeft men ook de geluidskwaliteit kunnen opvoeren, onder meer door toepassing van piezo- elektrische tweeters (luidspre kers voor hoge tonen) of door het zogenaamde „Pure Multi- systeem", waarbij alle signalen naar de speakers zodanig ver sterkt worden dat elke spea ker alleen het voor hem be stemde signaal ontvangt. Bij wePr andere typen werden ke ramische filters en een actief- filter gebruikt om de ont vangst van verafgelegen zen ders in de midden- en lange- golf te verbeteren. Een verbe tering van de FM-ontvangst werd verkregen door compen satie van de veldsterkte, die tijdens het rijden steeds wis selt. Wordt het zendersignaal zwakker, dan zorgt het sus- teem voor onderdrukking van ruis. Wat voor de autoradio geldt, dat geldt in feite voor het hele pakket van accessoires en toe behoren. Men denkt vaak dat alles er nu wel is, maar steeds komen er noviteiten of verbe teringen. Zo ook op het gebied van de kinderzitjes, nieuwe apparatuur voor diefstalbevei liging, gloeibougies met een nog geringere voorgloeitijd, bougies met zilveren elektro de, rood reflecterende achter panelen, een parkeerlichtauto- maat en een middel waardoor lekke banden worden voorko- vaderlandse importeurs, eze markt jarenlang ten e van de pompstations en lal gerichte autoshops in laten liggen, zijn er tvertuigd binnen de kort- leren een deel van deze t terug te kunnen win- Hun voornaamste argu- bij deze redenering is het |at zij louter gericht wer- i Bij Renault dus uitslui- Ivoor dat merk geschikte jefabriceerde accessoires, èneral Motors allerlei ex- c voor de steeds breder lende Opel-lijn. Over het ieen wordt gewerkt met zelfbedieningssysteem, tij de klant zelf zijn arti- :iest en vervolgens aan >a afrekent. Uiteraard ten ter plekke wel vak- ig advies krijgen. Jigens heeft ook de indus- tich op een steeds betere -tctionering van deze ex- geworpen. Zo zijn er nu iwkettingen in de handel litgerust met versehillen- arten ringen, eenvoudiger om te leggen. Speciaal caravan rijders is er een nspiegel met verwarming rijgbaar en omdat met in het Nederlandse kli- de voorruit ondanks de Ïikelijke ruitensproeier weleeps ondoorzichtig te worden door opdro- modder bijvoorbeeld t strooien van een gladde - is er een fabrikant, die ^yklein verwarmd doorstro- "tsreservoir op de markt heeft gebracht, dat op de bo venste radiateurslang kan worden bevestigd. Door het verwarmde water krijgt men op die manier een optimale reiniging van de voorruit. De tendens naar minder on derhoud heeft ook de con structie van de accu positief beïnvloed. Twee jaar geleden verschenen er enkele merken met een onderhoudsvrije accu, die geen behoefte meer had aan het periodiek bijvullen met gedistilleerd pf op andere wijze gezuiverd water. Andere merken volgden en thans is van de meeste accu's een on derhoudsvrije versie verkrijg baar. Bij sommige accu's ont breken de vuistoppen zelfs ge heel, bij andere zijn ze nog wel aanwezig doch louter voor ab normale omstandigheden, die een groot waterverlies met zich brengen. Er wordt beweerd dat auto's van verschillende merken steeds meer op elkaar gaan lij ken. Dat is toe te schrijven aan het feit, dat een zo gering mo gelijke luchtweerstand bepaal de basisvormen van de carros serie eist. Toch kan men door middel van bijvoorbeeld merk-eigen spoilers de massa auto wel degelijk een indivi dueel uiterlijk geven. Sommi ge fabrikanten testen elke spoiler in de windtunnel en maken op die wijze een uitge- ADVERTENTIE financiering VRIJDAG 11 MAART 1983 e kor chte tegen fabr pen erke nne meer importeurs gaan er toe over om via hun inale dealernet eigen, merkgerichte autowinkeltjes f zetten, waar de klant alle voorhanden zijnde ac- ip lires aantreft. Na de inmiddels al ingeburgerde Re- t Boutiques, is General Motors momenteel druk de de Opeldealers aan een min of meer uniforme Shop te helpen. Naast de gebruikelijke accessoires g i spoilers, extra verlichting, sierstrippen, autora- en dergelijke worden daarin ook speciale rally- I en andere autokleding verkocht. 5 is het eindelijk zover. Jarenlang heeft men in aag gesleuteld aan een wet die een periodieke g van de auto verplicht stelt. Eigenlijk is de wet r een deel van kracht. Zware bedrijfsauto's zijn els aan een verplichte keuring onderworpen.- '85 zijn de personenwagens aan de beurt. Eerst de „oudjes" aan bod en aan het eind van de ja- zal iedere automobilist zijn wagen moeten Merkgerichte autowinkeltjes, waar de klant alle voorhanden zijnde accessoires aantreft. verplichte keuring Nu al betaalt de ,vcsl^>bilist aan de voorberei- via een toeslag op van het kentekenbe- III kost dit jaar een ?er dan voorheen en oplopen tot ïbilst^r Twaalf gulden. Deze pen zg vermijdt in de nabije *--eventuele leges. zich nu bezighouden verplichte keuring? zijn dat de garage die door de Rijks- het Wegverkeer om een dergelijke verrichten. Daar- er de zogenaamde keuringsstations, ANWB bijvoor- vah c ^an zÜn er noë 8e be- bestrf1 die een eigen wagen- thpezitten en door de over- om hun te keuren. Westerterp van en Waterstaat is één eersten geweest, die in van de ons omrin- landen een wet ont- waarin de periodieke ADVERTENTIE keuring verplicht werd ge steld. In het parlement volgde een lange discussie en Wester terp moest zijn wetsvoorstel weer intrekken. In zijn ont werp was namelijk geen plaats ingeruimd voor commerciële garagebedrijven. De parlemen tariërs Van de Doef (PvdA) en De Beer (VVD) gingen vervol gens aan het werk en op hun wetsontwerp borduurt Ver keer en Waterstaat inmiddels voort. Garages, mits goedge keurd door de Rijksdienst voor het Wegverkeer, mogen in de toekomst gaan keuren. Erkenning Nu zijn er instanties die daar niet zo gelukkig mee zijn. „Een slager keurt zijn eigen vlees immers ook niet", aldus deze groeperingen. Het minis terie van verkeer en water staat is het met deze uitlating niet eens. „Elk bedrijf dat een aanvraag indient om aan de keuring mee te doen wordt door de Rijksdienst voor het Wegverkeer „geschouwd". Men kijkt of er deskundig per soneel aanwezig is en of de ap paratuur aan bepaalde eisen voldoet. Pas dan krijgt een ga ragebedrijf erkenning van de overheid. Daarnaast houdt Garages, mits goedgekeurd door de Rijksdienst voor het Wegverkeer, mogen in de toekomst gaan keuren.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 19