VOOROP VLASVELD WEGWIJS Opel hoeft niet zonodig te lopen bij ontwikkeling van nieuwigheden EflwEL dnjving. En meer interieur dan al z'n j m ^nnni konkurrenten. Kom proef- i%E I# bi A Of I C rijden in deze knapste in DEKNAFm,-00C ADÏWIEIEM v&IJiWJf Vier merken goed voor de helft van alle Nederlandse verkopen WIJ BIEDEN HEER KLASSE VOOR MINDER KOSTEN. TOYOTA DE NIEUWE SUZUKI ALTO AUTOMATIC V.A. F Nimag Den Haag, Van Bleiswijkstraat 7,2582 KZ Den Haag. Tel. 070-552459/556828 (vlak achter Congresgebouw). Autobedrijf CA Heemskerk, Stationsstraat 110,2712 HK Zoetermeer. Tel. 079 -164869 Garagebedrijf De Gouden Leeuw, Veurseweg 180,2252 AG Voorschoten. Tel.: 01717-2814 Auto-Meer b.v., Hoge Rijndijk 4,2313 KJ Leiden. Tel. 071-125259/131867 Opeis marketing unit ma nager M. H. Klinke is een wereldburger. Enge landsgrenzen bestaan nau welijks voor hem. De 44- jarige „stalbaas" van de Nederlandse Opel- afde ling trad twintig jaar gele den in dienst bij de Gene ral Motors Overseas Divi sion in New York en van af dat moment werd de hele wereld zijn werkter rein. Sinds vorige zomer stippelt hij de lijnen uit in het Verenigd Koninkrijk. Hij kwam toen uit Dene marken. Al eerder was hij in ons land: in de periode 1972-73. Als manager buitendienst. Al met al opereert hij thans zo'n an derhalf jaar in de vader landse automobielbran che. Het is aan z'n beheer sing van de Nederlandse taal amper te merken: het „Hollands" rolt hem over de lippen, alsof hij tussen de windmolens geboren en getogen is. Mr. Klinke heeft een duidelij ke visie op het nationale be drijfsleven. „De mensen in Nederland staan zo weinig achter hun produkt", zegt hij. „Toen ik naar Nederland kwam, heb ik veel nare erva ringen opgedaan bij de inrich ting van mijn woning. Ik wil de een koelkast kopen en voor de drommel niet zo'n kleintje maar moest erva ren dat de verkopers niet ge ïnteresseerd waren. Als iets dergelijks bij één van onze dealers zou gebeuren, was het niet best. Dan was de wereld te klein. In onze organisatie hebben de dealers een binding met de klanten. Dat is één van de hoofdredenen waarom wij al zo lang zo goed zitten". De marketing unit manager zit meteen in het „hoe en waar om" Opel reeds veertien jaar binnen onze landsgrenzen de meest verkochte automobiel is. „We moeten onze reputatie elke dag opnieuw verdienen. We kunnen niet zeggen: we hebben het in het verleden zo goed gedaan en daarop gaan we teren. We moeten steeds opnieuw zorgen het vertrou wen van de klant te houden en de klant het idee te geven, dat hij bij ons het best zit. Dat is onze hele verkoopfilosofie". NEDERLANDSE ..STALBAAS" M. KLINKE: Is het niet wat naïef te veron derstellen, dat andere merken het belang van een geoliede dealersorganisatie te weinig onderkennen? Klinke: „Natuurlijk speelt het produkt ook een rol in het suc ces van Opel. In een tiidsbe- stek van drie jaren zijn al onze lijnen vernieuwd, aangepast aan de huidige tijd. Opel bouwde een reputatie op als economische en zuinige wa gen. En betrouwbaar. Dat is precies de auto die in deze tijd past. Ik ben juist twee dagen in Duitsland geweest voor een Europese bijeenkomst. Dat doen we twee, drie keer per jaar. Onze export is in 1982 enorm gestegen. Vooral in lan den waar we vroeger moeilijk een voet aan de grond kregen, zoals Frankrijk. Daar is het volume met zestig procent ge stegen ofwel met meer dan twintigduizend automobielen. In Spanje ligt het stijgingsper centage op enkele honderden procenten. Het is het resultaat van forse investeringen. In Spanje geldt de beperking: als je er niets produceert, mag je ook niets importeren. Op het moment dat we er zelf zijn gaan bouwen, kregen we bijna volledig de vrije hand om an dere modellen te importeren. In Zwitserland zijn we voor de eerste keer nummer één ge worden. Ook in Duitsland is Opel het enige merk dat echt vooruit is gegaan. Het imago van Opel in Duitsland is min der dan in Nederland. Iedere Duitser hoopt ooit nog eens een Mercedes te bezitten. En als dat niet kan, dan maar een Volkswagen of een Audi". Best mogelijke combinatie Is Opel toonaangevend bij de ontwikkeling van automobie len? Klinke: „Niet in de zin van extreme nieuwigheden, zoals luchtweerstand en dat soort zaken. Maar ik geloof dat Opel een trendsetter is in het pro dukt dat aan de huidige eisen het best voldoet. Opel hoeft niet zo nodig voorop te lopen bij het ontwikkelen van nieu wigheden. We zijn nooit men sen geweest die zeiden: we gaan een auto brengen die bij zonder is, of die extra zuinig is, of die een uiterst lage lucht weerstand heeft. We trachten een automobiel op de weg te zetten, die de best mogelijke combinatie is van alle nuttige produktvoordelen. Opel is niet de allerbeste in benzinever bruik: zeg maar nummer twee of drie. Ook niet in prestatie: misschien weer nummer twee of drie. Het gaat om de combi natie van het hele pakket te genover een redelijke prijs. Dat is belangrijk. Ik zeg niet, dat anderen niet beter ge slaagd zijn in de individuele karakteristieken. Het gaat echter om het totale beeld". Jarenlang heette het, dat de Opel een slechte wegligging had. Reeds veertien jaar is Opel in Nederland het meest verkochte automerk. Het marktaandeel over 1982 bedroeg iets meer. dan zestien procent. Op de tweede plaats eindigde Ford: op royaal vijf procent ach terstand. Met ruim negen procent beland de Volkswagen op de derde plaats. Re nault blijft met acht procent nog redelijk in het spoor van de „medaille-winnaars". maar dan valt er een forse kloof met de achtervolgers. Het houdt in, dat ongeveer de helft van de in de Lage Landen afgeleverde auto mobielen voor rekening komt van vier merken: op een bestand van zo'n dertig fabrikanten. Ons land mag dan op het eerste gezicht een „alleseter" zijn, bij het koperspubliek bestaan toch duidelijk ster ke voorkeuren. Verschillende merken lukte het niet zelfs maar één procent van de markt te veroveren. Alfa Romeo bleef slechts een fractie van één verwijderd, maar Daihatsu (0,6), Lancia (0,25), Polonez (0,01), Hyundai (0,54), Saab (0,82), Skoda (0,30), Subaru (0,25) en Zastava (0,23) slaagden er bij lange niet in, de minimale grens te bereiken. Eén procent van een jaaromzet van vier honderdduizend eenheden, betekent vier duizend automobielen. Voor zes impor teurs besloeg de ganse verkoop over 1982 minder dan tweeduizend wagens. De vraag lijkt relevant: is het dan nog zinvol om naar de gunst van de aspirantkopers te dingen? Ondanks de schamele omzet is het toch noodzakelijk een verkooporgani satie in huis te hebben, aan het service apparaat mag niets ontbreken en ook dient de onderdelenvoorziening op peil te zijn. Er valt voor de kleintjes nauwelijks op te boksen tegen de grote jongens. Ook in de automobielbranche geldt: de groten worden steeds groter en de kleinen al maar kleiner. Om achter de verschillen te zochten we het meest verkochte Nederland (Opel) en een ger van de minder florerende (Daihatsu). De filosofieën liep ledig parallel, maar beide den een onmisbare functie derlandse marktgebeuren. Opel-directeur M. H. Klinke: „Bij de klanten kennen we een grote loyaliteit Tercel 4-Wheel Drive. De grote trekker van b de Auto-RAI. Dit autovernuft is nu bij ons te flh bestellen voor 24.995,-. Dezelfde graad van ■PRAPI technische.perfektie vindt u in de nieuwe bHg bi Tercel met 1,3 liter motor. Met voorwielaan- flH| A Afgebeeld Tercel 5 deurs DX en 5 deurs 4-Wheel-Dfive. De DX 3 deurs versie Is ook leverbaar met V IIHHiHil W All kosten 345.- inkl. BTW Wijzigingen voorbehouden. "O 2 Haarlemmerweg 49A. 071 -134689, Leiden. De gloednieuwe Suzuki Alto Automatic is bij ons binnen gereden. Dat betekent dat u voortaan uitgeschakeld kunt zijn: twee handen aan het stuur en de linkervoet op de plaats rust. Voor een prijs die u tot nu toe niet voor mogelijk hield: f11399- voor de driedeurs en f 11.999- voor de uitvoering met de „vijfde" deur. Daarvoor koopt u een volautomaat met een volwassen uitrusting. Slim èn zuinig. Kom eens langs. Voor de prettigste manier om uitgeschakeld te raken. SUZUKI. EEN RAAAZEND KNAP KARRETJE. Klinke: „We waren lang af hankelijk van het Amerikaan se moederbedrijf. De weglig ging was inderdaad niet best. Maar het was nog steeds een betrouwbare auto. Daarna hebben we ontzettend veel aan de wegligging gedaan. Ik kan nu met de hand op het hart zeggen, dat de Kadett een goe de wegligging heeft. Zo had den we in het begin ook klachten over het geluidsni veau: dat is snel veranderd. We werken er constant aan kleine dingen te verbeteren. We pretenderen op geen enkel punt de eerste te zijn. We wil len de klant een betrouwbare auto leveren. Als er eens een keer een Opel slecht is, zijn we het imago in één keer kwijt en dat willen we ten koste van al les voorkomen. Een Opel moet 365 dagen per jaar rijden" Loyaliteit „Gelukkig hebben we in Ne derland een erg goed imago. We zijn in Nederland nu al veertien jaar nummer één. De mensen die eens 'n Opel koch ten, kopen voor het grootste gedeelte weer een Opel. Ze zijn niet alleen tevreden met het produkt, maar evenzeer met de dealer. Het hangt erg veel af van de service die een dealer geeft. Dat is belangrijk en een deel van het succes van Opel. Ons principe is altijd ge weest: wij bouwen de auto en de lokale zakenman verkoopt hem. Hij heeft binding met de klant. Ook wij hebben tijdens de recessie dealers verloren, maar vergeleken met de con currentie echt weinig. Daar zijn we bijzonder gelukkig mee". De normen waaraan de ideale auto moet voldoen worden steeds stringenter. Daardoor wordt het verschil tussen de diverse merken qua vormge ving geringer. Is dat voor Opel niet moeilijk zijn toonaange vende positie te handhaven? Klinke: „Elke nieuwe auto maakt het moeilijker je markt aandeel te behouden. Wat een fabrikant als nieuw brengt, duurt echter niet zo lang: an deren nemen het over. Er is altijd nog een verschil tussen nieuwigheid en de prestatie van de auto. Ons doel is slechts, dat wij op de hoogte zijn van wat een ander doet. Maar onze kracht ligt in het totale pakket. Ik vind het nog steeds belangrijker dat wij er alles aan doen om te zorgen, dat de klant geen moeilijkhe den met zijn auto krijgt". Oppositie Uit welke hoek verwacht u de meeste oppositie? Klinke: „Ik denk, dat het de Duitse produkten zijn. In Ne derland is de Duitse auto nog steeds dé auto. Dat blijkt heel duidelijk als je naar de pene traties kijkt. Duitse auto's heb ben ongeveer de helft van de markt in Nederland. De ten dens van de laatste tijd bij de Een gedeelte van de inruilprijs. In weten de als ze een ner tijd een ontvangen, waarin het geld wordt, telt een dergeli*1" kerheid zeker bij de <^e ging. Daarom zie ik hi de toekomst best zitf*1 weet toevallig wat d^S komst zal brengen. In g z.' nen blijft alles gelijk". rai Met het invoegen vah e sa in de Opel-lijn bestrr1 merk uit Rüsselheim th,*: volledige marktsegment temin duurde het enkefs voordat de Duitse auti™ ook in de kleinste klas#1 treerde. Het accentuep. heersende filosofie: we f>n niet de eerste, noch de zijn. Als het totale maar aanslaat. kopers van een heel sterk: we een bekend niet weten auto moete

Leidse Courant | 1983 | | pagina 18