UJTO t fieidócSomont reer in trek cience fiction verandert in werkelijkheid s BON: PERIMENTELE MODELLEN SUPERZUINIG EN VEILIG Auto in, auto uit «§"£etdóe(3ou/ia/nt AUTOBIJLAGE VRIJDAG 11 MAART 1983 igblik en toekomstvisie". Twee spandoe- lie op de „Personenauto RAI" duidelijk i oog sprongen en die inspiratie werden de samenstelling van dit extra „Auto- ner". De verkoop van zowel nieuwe als lehands auto's is duidelijk weer in een e versnelling terechtgekomen. De auto ;r in trek! Voor de „verzamelaars" onder d-bezoekers waren dat ook talloze aan- knoppen van versnellingshandels, ;en enkele accu en voorts allerlei andere erijen. Maar ondanks dit verlies waren andhouders dik tevreden over de ver- ijfers. je toekomstvisie betreft, daarvan geeft jagina een goed beeld. Science fiction is derd in werkelijkheid. Dank zij elektro- n nieuwe materialen duurt het niet lang of de auto snelt op kousevoeten over de egen. De chauffeur hoeft niet meer te dan het stuur lichtjes vast te houden, aer Robot" of zo u wilt „Meneer Compu- vaarschuwt wel als de man achter het in slaap dreigt te vallen, ftussen leven we nog met de realiteit Vandaag en die realiteit leert, dat een ichte autokeuring, die overigens pas in voor oude personenauto's begint, geen >odige luxe is. De handel in tweedehands i neemt gestaag toe, maar hoevelen ris- I het niet, ondanks herhaalde waarschu- m, een tweedehandsje te kopen zonder ngsrapport. ilianen kennen maar één begeerde occa- de Fiat 500, die op onze wegen allang torven is, maar die daar na tien, twaalf og steeds de helft van de nieuwprijs op- t. In Italië rijden er nog liefst twee mil- ot een tip voor Zwitserland-gangers: pas Di' de marter! Hij zoekt zijn warme maal- in uw auto. Schade: tussen de 250 en 650 en de verzekering dekt de schade 's die plankgas door de fictionboeken scheu- elektronische truken- i-wielen. De futuristi- igvormige wagens zijn /an kunststof gemaakt •veilig. De motor is een -op-wielen, die weinig left en zó geluidsarm is, lijkt of de auto op kou- voortsnelt. De boord- regelt alles: geeft in- e over tijd, snelheid, ik, motor, oliepeil, ban- iming en de conditie !t wegdek. Verlichting enwisser worden auto- I ingeschakeld wanneer wig is. Een scherm de route in beeld en Jformatie over het tra brekingen, files en der- 1 Radar houdt het ver- het oog en waarschuwt chauffeur onvoldoende bewaart. Tijdens ach- iden en parkeren laat larscherm of een came- i hoeveel ruimte er vrij I, de chauffeur hoeft al- l stuur lichtjes vast te 7\. De rest gaat vanzelf, de rijder niet van in slaap vallen. >ok daarvoor heeft de aica iets uit de hoge voorschijn getoverd. Jbrdcomputer heeft na- leen zogenaamd drowsi- grning. Dat houdt bijna de vinger aan de pols ipnditie van de chauf- i het oog. Het systeem fiuwt luidkeels, zodra om te stoppen en uit te rusten. ■ttdcomputer geeft al die >n_ niet alleen via lamp- oplichtende cijfers, maar ig een ingeblikte robot- we zogenaamde stemsi- |r. De bolleboos kan ook len gesproken instruc- ■fstaan en u;tvcerer Toekomstauto's Dit alles is al geen science fic tion meer, maar pure werke lijkheid. Veel van de genoem de technische hoogstandjes uit de elektronische trukendoos zijn toegepast in een hele file „toekomstauto's". Die zijn door de fabrikanten ontworpen voor het beproeven van nieu we constructies, andere carros- serievormen en alternatieve aandrijf technieken. Doelstel ling daarbij is: de auto van overmorgen moet zuiniger met brandstof omspringen, een grotere veiligheid bieden, hij moet stiller lopen, minder schadelijke stoffen uitstoten en zoveel mogelijk gebouwd zijn van materialen, die later ge makkelijk opnieuw gebruikt kunnen worden. Maar de toe komstauto's zijn niet alleen rij dende laboratoria. Het zijn vooral ook richtingaanwijzers die aangeven hoe de personen auto's er in de nabije toekomst u't tfulle»- zien. De researchauto's hebben een perfecte stroomlijn en daar door een uiterst geringe lucht- weerstand. De zogenaamde Cw-waarde dat is de factor die de stroomlijn van de auto in cijfers uitdrukt ligt rond 0,24. Ter vergelijking: de ge middelde personenauto heeft vandaag de dag een Cw-waar de van rond 0,36. Voor vracht auto's is dat 1,0 of meer Theoretisch is 0,16 zo'n beetje het laagst haalbare. De auto moet dan een perfecte drup pel vorm hebben. Maar het is de vraag of zo'n model ooit op de weg komt. De ontwerper is immers gebonden aan een pakket wensen en beperkin gen. Twee voorbeelden: het stadsverkeer en de beperkte parkeerruimte staan niet toe dat auto's een spits toelopende achterbouw als de staart van een sportvliegtuig krijgen. Ook de eis dat men goed en gemakkelijk moet kunnen in- en uitstappen en dat men com fortabel moet zitten, legt be- In het interieur van deze „toe komstauto" (de NRV II, Nissan Re search Vehi cle) valt het moderne in strumentarium met beeld scherm en boordcompu ter op. perkingen op aan de vorm. Dank zij de nu toegepaste aë rodynamische wigvorm zijn de toekomstauto's superzuinig. Een verbruik van 1 op 30 tot zelfs 1 op 40 is geen uitzonde ring meer. Die opvallende zui nigheid is behalve door de goede stroomlijn ook bereikt door onder meer verhoging van het motorrendement, ver beteringen aan de transmissie en het benutten van de bijna ongekende mogelijkheden van de micro-elektronica. Veel van al dat technisch ver nuft is terug te vinden in bij voorbeeld de „Auto 2000", een prototype met lage luchtweer- stand dat gebruikt wordt om verschillende nieuwe benzine en dieselmotoren te beproe ven. De aandrijving geschiedt via een automatische versnel lingsbak met vier trappen en overdrive. Volkswagen ont wikkelde deze researchauto met een forse subsidie van de Duitse regering. De „Auto 2000" was in februari op de Pereonenauto RAI te zien. Ongetwijfeld zal talloze malen de vraag worden gesteld wan neer deze fraaie auto in prö- duktie komt en wat hij gaat kosten. Volkswagen: „Het ant woord zal misschien veel men sen teleurstellen. Zoals hij op de RAI te zien was, zal de re searchauto nooit in produktie komen. Voor wat hij gekost heeft, zou men een heel leuke bungalow met tuin kunnen kopen. Tal van details daaren tegen zullen in de loop van de komende jaren misschien in gewijzigde vorm zeker in gang vinden in de seriepro- duktie. Veel van de voor de researchauto gebruikte materi alen zijn nu nog te duur, maar zullen dat binnen enkele jaren misschien niet meer zijn. An dere materialen en onderdelen vereisen bijzondere produktie- en bewerkingsinstallaties, die pas na grote investeringen op gesteld worden". Een ander voorbeeld van een researchauto die waarschijn lijk nooit in dezelfde vorm van de lopende band zal komen, is de futuristische Citroen Xenia. Het ontwerp uit 1981 is be doeld als een creatieve expres sie, van hoe men denkt dat de auto van overmorgen er uit zal zien. Opvallende snufjes: de achteruitkijkspiegel is vervan gen door een televisiescherm. Zonne-energie zórgt voor de verwarming als de auto stil staat. Andere toekomstauto's zijn: De Audi Forschungsauto. Veel van de ervaringen die hiermee zijn opgedaan zijn reeds verwerkt in het nieuw ste model Audi 100. Bij het re- searchwerk hield Audi vast aan de verbrandingsmotor. „Voor de bekende vloeibare brandstoffen eventueel met toevoeging van alcohol zal er waarschijnlijk ook op lange re termijn geen alternatief ko men. Des te meer komt het er op aan, het brandstofverbruik in de toekomst te verminde ren", aldus Audi. Bij de For schungsauto ligt dat verbruik rond 1 op 20 (bij 100 km per uur). De hoeveelheid schade lijke uitlaatgassen is met de helft verminderd. De Audi-re- searchauto haalt een topsnel heid van 180 km per uur. Ford AFV (Alternative Fuel Vehicle) wordt gebruikt voor het onderzoek naar de toepas sing van verschillende brand stoffen en mengsels (methaan gas, LPG en methanol) De wagen heeft een elektronisch dashboard en lichtgewicht stoelen, die met een lucht pomp opgeblazen kunnen wor den tot de gewenste stand. TV-scherm In de Mazda MX 81 zijn ver schillende nieuwe ontwikke lingen op het gebied van wiel ophanging en luchtweerstand toegepast. Opvallend is het ontbreken van een conventio neel stuur. In het instrumen- tenpaneei overheerst een tv- scherm. Daar omheen bevindt zich een uit schakels opge bouwde band. Door deze als het ware op te schuiven, dus om het instrumentenpaneel heen, wordt de besturing be diend. Hiermee wordt voorko men dat het zicht op het in strument gehinderd kan wor den door spaken en dergelijke, zoals bij een conventioneel stuurwiel soms onvermijdelijk is. Mitsubishi experimenteert met de Concept Vehicle, een superzuinig dwergje van slechts 2,70 meter lang en 1,40 meter breed, speciaal voor stads- en woon-werkverkeer. De Vera Plus Diesel van Peugeot-Talbot bewees enkele maanden geleden zijn zuinig heid door het traject Pau-Pa- rijs af te leggen met minder dan 'jvintig liter brandstof. Dit komt neer op een verbruik van 1 op 39,5. De Vera werd ontworpen op basis van het 1980-model van de Peugeot 305. Zijn zuinigheid werd be reikt door een gewichtsbespa ring van 185 kilo, verbetering van de luchtweerstand met dertig procent en door gebruik te maken van de DX 3T, de kleinste 4-cilinder dieselmotor ter wereld. De Renault Vesta bereikte in de windtunnel een lucht- weerstandscoëfficiënt van slechts 0,22. Verwacht wordt dat het rijdend prototype een Cw-waarde zal hebben van 0,25. Het verbruik ligt op 133. Het Vesta-project moet rond 1990 een serie-rijp model opleveren. Het researchpro- gramma ging in 1981 van start. De Franse regering levert een fikse subsidie. Zoals gezegd, veel technische vindingen worden inmiddels reeds toegepast in produktie- auto's. Maar zoals uit het bo venstaande blijkt, zullen ook in de auto-industrie de tech niek en het technisch vernuft van ontwerpers het onmogelij ke mogelijk maken. Instappen, nem om, starten, koppeling op laten komen, gas geven, wegnjden, uitkijken, geen fouten maken, heelhuids thuis zien te komen, voorzichtig parkeren, motor afzetten, nem af, uitkijken bij het uitstappen, deur afsluiten, snel naar binnen, naar de krantenbak: de „Leidse Courant" lezen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend urant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden

Leidse Courant | 1983 | | pagina 17