Aftrek uilen oor bijslag laatsing van kruisraketten is jok bij tussenakkoord onzeker Modeshow van C en A: avontuurlijk en extravert Onderzoek naar omzetten van wachtgeld in banen £4tdóc8oma*it D: 9-9 Ëf 99 FNV wil eigen tekort met prijscompensatie aanvullen Celstraf geëist voor stelen drugs in politie-uniform Aruba eventueel bereid tot handhaven Antilliaanse munt JENLAND DONDERDAG 10 MAART 1983 PAGINA 9- doosheid stijgt minder \AG In februari is de stijging van de eheid minder fors geweest dan in de n daarvoor. Volgens de eerste voorlopi- keningen van Sociale Zaken stonden Nruari 778.700 werklozen geregistreerd. 231.200 vrouwen en 547.500 mannen, en er 2.700 meer dan eind januari. In iden daarvoor nam de werkloosheid lier toe, met rond 12.000 (januari) en e 20 en 30.000 in de laatste maanden vorig jaar. De daling van het stijgings fan de niet voor het seizoen gecorrigeer- Ptl rkloosheid, 's vooral te danken aan een van de werkloosheid onder vrouwen )0. Onder de mannen trad nog een stij- van 6.600. De vraag naar arbeidskrach- r opnieuw met 200 af. Eind februari nog maar 8.300 vakatures ingeschre- ?ek] Man verdacht van moord op zijn vrouw ROTTERDAM De Rotterdamse recherche heeft gisteravond een 22- jarige Rotterdammer aangehouden die ervan wordt verdacht zijn 24-ja- rige vriendin om het leven te heb ben gebracht. De verdachte waar schuwde gistermorgen de Rotter damse GG en GD dat er iets met zijn vriendin was gebeurd. Volgens de politie heeft de man geen bekentenis afgelegd, maar zijn er tijdens de ver horen gistermiddag sterke vermoe dens gerezen dat hij iets met de ge welddadige dood van de vrouw te maken heeft gehad. Het staat vast dat er sprake is geweest van een geweldsmisdrijf, maar sectie moet de precieze doodsoorzaak nog uitwijzen. Dolman eist kortere moties DEN HAAG Kamervoorzitter Dolman wil iets gaan doen aan de lange moties die kamer leden tijdens debatten in de Tweede Kamer in dienen. Hij denkt daarbij aan het opnemen van een bepaling in het reglement van orde van de Kamer om te bereiken dat moties tot ongeveer vijftig woorden beperkt blijven. „Het begint de spuigaten uit te lopen. Er gaat veel te veel tijd verloren met voorlezen van die lange moties", piopperde hij gisteren toen de VVD'er Franssen een motie van twee kan tjes op zijn tafel legde. Een dag eerder diende CDA-kamerlid Van Baars een minstens even lange motie in. Van Baars dacht zo zijn gebrek aan spreektijd te kunnen compenseren. Dol man sprak de tekst echter zo snel uit, dat Van Baars spijtig moest constateren dat hij er be ter aan had gedaan, zijn spreektijd te benutten om de motie toe te lichten. Wurgslang zorgt voor paniek MAASTRICHT Een uit een herbarium in Maas tricht ontsnapte python heeft gisteren de negentien jarige eigenaar een proces- -verbaal en zijn buren dani ge paniek bezorgd. De py thon, die niet giftig is, maar wel tot de wurgslangen be hoort, werd door de politie in beslag genomen. In de woning van de eigenaar trof de politie ook een gevaarlij ke boa constrictor aan. Deze is eveneens in beslag geno men op grond van de wet bescherming uitheemse diersoorten. doe i du sng (Van onze parlementaire fedactie) [AAG Tussen CDA en VVD wordt koortsach- flegd over een politieke ruil tussen bezuinigin- i de kinderbijslag en een verruiming van de stelde aftrek voor groot onderhoud van de eigen ■h. In afwachting van het resultaat van dit beraad ^^handeling van de beperking van de kinderbij- oor kinderen van buitenlandse werknemers ™"™>ig van de agenda van de Tweede Kamer afge- IA-fractie heeft onoverkomelijke bezwaren tegen het van partijgenoot staatssecretaris De Graaf (Sociale Za- n een korting door te voeren op de kinderbijslag voor indse werknemers met kinderen in hun land van her- Die zou om te beginnen met een kwart moeten worden mglerd en 150 miljoen aan bezuinigingen moeten opbren- t CDA vindt dit discriminatie en wil een beperking van lerbijslag voor iedereen als alternatief. Daar is echter amermeerderheid voor te vinden, omdat de VVD wel fle bezuinigingsplannen van staatssecretaris De Graaf i de PvdA zowel die oorspronkelijke plannen als het fernatief afwijst. De VVD lijkt nu geneigd met het CDA gaan als deze partij op haar beurt in ruil voor die politie- 1 de VVD helpt in haar strijd de aftrekregeling van groot >ud van de eigen woning uit te breiden, ibreiding. waardoor bij voorkeur ook het buiten-schilder- itrekbaar zou worden, stuit op fel verzet van.de bewinds- 'vi^)/an financiën, CDA-minister Ruding en diens staatsse- Ruding, een VVD'er. Zij menen dat het onderscheid tus- >n- en binnenschilderwerk nauwelijks te maken is en de [dienst voor een aanzienlijke taakverzwaring in de con- stellen. Het CDA steunde om deze reden aanvankelijk ft van beide bewindslieden, maar aanvaardt volgens een erder van de fractie het VVD-aanbod tot een politieke een politiek feit. Dat wil zeggen dat er momenteel se rieus over zo'n ruil-compromis wordt gepraat. Vechtkleding voor de heren, waarmee men zo op safari kan. AMSTERDAM Een avontuurlijke reis naar Sri Lanka en met de mysterieuze Oriënt Ex press begeleidde de pre sentatie van de nieuwe zomercollectie van C A in Amsterdam. Een extraverte collectie, ver deeld in diverse mode groepen, gericht op men sen met een nogal uit eenlopend leefpatroon. Zowel op het brede video scherm als op het plankier toonden de reizigers en rei zigsters vooral veel katoen en linnen blouses, rokken, col berts en pantalons. De zoge naamde eerlijke „puur na tuur" materialen dus, maar dan voorzien van een draadje kunststof om kreuken te voorkomen. Bij al die vaak lichtgekleurde ensembles en pakken, waarin men op ko lossale olifanten klom of door de gevaarlijke jungle sloop, viel vaak een wat losse breed vallende, styling van de kle ding op. Er waren nogal wat vleermuismouwen of aange knipte schouders te zien. Lekker losvallende jasjes en blouses, waarin je gelukkig probleemloos dik mag zijn. En dat is ook wel eens pret tig- Opvallend waren verder punkachtige, opgerolde of Mode voor de komende noemers tropical, colonial iets te korte pantalonpijp. De collectie werd in belangrijke mate gekenmerkt door een representatieve trend met pakjes en zomerjurken voor dames en lichtgewicht zo- merkostuums voor heren. Vooral de soms laag toege sneden blazers voor heren vielen op in deze modegroep. Daarnaast was er een serie vampmode voor Love Boat- vrouwen met rechte, slank- gesneden rokken en hoog zijsplit met knoopsluiting. Deze rokken worden gedra gen met laag gedecolleteerde katoenen truitjes. De sporthoek komt deze zo mer bij C A terug in vro lijk gekleurde mini-jurkjes. Of sweatshirts met gaten en luchtige badstofbroeken en katoenen truien. Vrij militant zijn jasjes ën jacks, voorzien van grote vig netten, kennelijk bestemd voor de angry young people, die er van ook behoorlijk eng in uitzagen. Ook de volgelin gen van de Hare Krishna kunnen deze zomer hier zon der problemen terecht om zich in oranje, gele en rose kleding te hullen. Mooi is ■subjectief. En wie ben ik om wat dan ook beter te weten. Desalniettemin: mijn tenen krullen in m'n schoenen bij oranje, roze, geel, etc. bij el kaar. Al heeft Parijs het dan ook inderdaad zo aangege ven. Geef ondergetekende maar de elegante stijl. Klasse verveelt nooit. Sterker nog: het komt nog beter uit. Een goudkleurige perfect ge sneden suède pantalon met een prachtige blouse in de zelfde kleur van zij erop, of een doofgroene suède rok, heel mooi gemaakt, met goudkleurige blouse erbij, is dan weer de groep chic bij C A. Waar men overigens ook voor de jong denkende oudere vrouw een aparte col lectie crêpe zomeijurken pre senteert. Te dragen met bre de ceintuur. De serie kindermode toont eveneens een eigen signa tuur. Er zijn goed wasbare en sterke stoffen voor gebruikt. Vaak katoen. En de modellen zijn niet te opgedoft, maar nonchalant, zodat de kinde ren er zichzelf in blijven. Vooral de rokken en broeken met bijpassende bodywarmer staan kinderen leuk en zul len waarschijnlijk erg prak tisch zijn. In het totale beeld van deze zomercollectie valt het op, dat C A zich meer en meer beweegt in de richting van de klant, die graag zelf een beetje creativiteit toont bij het kopen. Dat blijkt uit het brede en duidelijk groepsge richte aanbod, waarin de klant naar persoonlijke smaak vele combinatiemoge lijkheden hier kan vinden, om een bepaalde leefstijl tot uiting te brengen. PHIA BARUCH ze parlementaire re dactie) HAAG Als de ;de Staten en Rus- tij de kernwapen indelingen in Ge- ;ot een voorlopige takkoordzouden waarbij besloten 'orden slechts een aantal nieuwe kernwapens in Eu- plaatsen, wil dat ïggen dat Nederland inder meer bereid is loijaketten te statione- n b( Van den Broek (Bui- Zaken) zei dit gister- in de Tweede Kamer Lhet debat over de be ffen van buitenlandse za- uiide,fensie iUlherikaanse minister van |e, Weinberger, maakte overigens gisteren bekend af wijzend tegenover een derge lijk tussenakkoord te staan, omdat dit de Russen in staat stelt een aantal SS-20-raketten te behouden. Volgens Van den Broek is het plaatsen of niet plaatsen van kruisraketten in Nerderland, welk aantal dan ook, „een open beslissing". Zijn uitlatin gen leidden tot teleurstelling in de VVD-fractie, omdat deze regeringspartner vindt dat Ne derland bij het bereiken van een tussenoplossing in Genève zonder meer bereid moet zijn, een (klein) aantal .kruisraket ten te plaatsen. De minister sloot de mogelijk heid van een interimakkoord niet uit. Hij wees erop, dat Amerika dat evenmin doet, zoals is gebleken uit medede lingen van president Reagan. „Het einddoel van de onder handelingen", aldus Van den Broek, „blijft echter gericht op Van den Broek de nul-oplossing, waarbij geen enkele nieuwe NAVO-raket in West-Europa wordt geplaatst, in ruil voor ontmanteling van alle vergelijkbare Russische raketten, zoals de SS-20. Die oplossing is weliswaar niet de enig denkbare, maar wel ver reweg de beste". Van den Broek verdedigde met klem de noodzaak tot on derhandelingen met de Sovjet unie door middel van een dreiging van NAVO-zijde, nieuwe kernwapens in West- Europa te plaatsen. „De Sov jet-Unie is sinds 1977 bezig met een ongehoorde eenzijdige opbouw van SS-20-raketten. De kans dat de Russen bereid zouden zijn, die eenzijdige op bouw ook weer eenzijdig af te breken, moet als verwaarloos baar worden beschouwd", al dus Van den Broek. Op een vraag van de VVD'er Voorhoeve aan minister De Ruiter (Defensie) of hij het eens is met de bezwaren van premier Lubbers tegen de IK V-leus „Geen nieuwe kern wapens in Europa, noch in enig ander Europees land" antwoordde de minister beves tigend. De Ruiter deelde de Kamer verder mee, dat Nederland on danks zijn afwachtende hou ding ten aanzien van het plaatsen van kruisraketten be slist niet negatief door de NAVO wordt beoordeeld. „Dit blijkt onder meer uit een rap port van de Amerikaanse mi nister van defensie Weinber ger, waarin een oordeel wordt gegeven over de bijdragen van de verschillende NAVO-lan- den. Ook bestaat veel waarde ring voor de kwaliteit van de Nederlandse dienstplichtigen en voor de staaltjes die de Ne derlandse dienstplichtigen in het buitenland laten zien", al dus De Ruiter. AMSTERDAM Het FN V-bestuur wil de prijscompensatie van het eigen personeel dit jaar gebruiken om de financiën van de vakcentrale bij te spijkeren. De FNV zit met een gat van één miljoen in de begroting van 1983 door het nog steeds dalende ledental. Het ledental is onlangs onder de één miljoen gezakt. Er is een loonoffer nodig van 3 procent om de begroting sluitend te maken. Wordt dat niet gehaald, dan zouden er zestien banen op de tocht komen. Korter werken heeft weinig zin, omdat het FN V-personeel (ongeveer 500 mensen) al een werkweek van 37,5 uur heeft. In plaats van de prijscompensatie denkt men ook aan het aanspreken van de vakantietoeslag om het begrotingsgat te dichten. DEETMAN BELOOFT OVERLEG MET ONDERWIJS-BONDEN (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister Deetman, die zich gisteren tij dens het debat over de onderwijsbegroting veelal nega tief opstelde tegenover wensen vanuit de eigen CDA- fractie, kon op slechts enkele punten toezeggingen doen. Een daarvan was zijn bereidheid om te bekijken of een deel van de ruim 500 miljoen aan wachtgelden, die op de begroting van onderwijs drukken, kunnen worden ingezet voor de financiering van arbeidsplaat sen in het onderwijs. Deetman zegde het CDA toe dat hij met de onderwijsbonden zal gaan praten over de mogelijkheid om wachtgelders weer aan een baan te helpen. Volgens Deetman zal het onderwijs dan wel bereid moeten zijn om op vrijwillige basis een deel van het inkomen daarvoor af te staan. Intussen werden gisteren voor de derde achtereenvolgende dag door het hele land demonstraties gehouden tegen de bezuini gingsplannen van minister Deetman. De acties werden zowel ge organiseerd door ouders van leerlingen als door leerlingen zelf, t door leerkrachten en door onderwijsbonden. Massale demonstra ties werden gehouden op het het Binnenhof, waar enkele dui zenden gymnastiekleraren en studenten van de Nederlandse Academies voor lichamelijke oefening urenlange actie voerden tegen de snoeiplannen voor het gym-onderwijs. In de Kamer sprak Deetman de bereidheid uit de mogelijkheden van werken met behoud van uitkering in het onderwijs te verruimen. De scholen zullen per circulaire te horen krijgen hoever zij mogen gaan met het inzetten van werkloze onderwijzers. „Het mag in ieder geval niet zo zijn dat scholen afhankelijk worden van het werk van vrijwilligers. Als dat zou gebeuren, zijn we verkeerd bezig", zo voegde Deetman eraan toe. Het inzetten van werklo- zen op scholen zal alleen op vrijwillige basis gebeuren. De CDA- fractie meent dat deze groep taken op zich zou kunnen nemen, waar de onderwijsgevenden zelf niet aan toekomen, bijvoor beeld het assisteren van schoolleiders. Minister Deetman zei verder ook wel te voelen voor suggesties van CDA-zijde om beginnende leraren slechts vier vijfde van de normbetrekking (29 uur) toe te staan. Ook over een verlaging van de normbetrekking met evenredige salarisvermindering (van 29 naar 26 uur) wil hij wel met de bonden gaan praten AMSTERDAM De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam heeft gisteren celstraffen van 12 maanden, waarvan vier voorwaardelijk en van twee jaar geëist tegen twee broers uit Wolvega en Amsterdam. De broers worden ervan verdacht dat zij, gestoken in het uniform van een hoofdagent van politie en met ondeugdelijke, maar echt uitziende pistolen, invallen hebben gedaan in woningen in Amsterdam op het moment dat daar gehandeld werd in verdovende middelen. Dat was van te voren met de dealer afgesproken. De broers hebben op deze wij ze ongeveer drie kilo cocaïne en ruim 40 kilo hasj buitgemaakt Hoe zij aan de politie-uniformen zijn gekomen, is nog niet dui delijk. De twee behoorden tot een grote drugsbende die vorig jaar in Rotterdam werd opgerold. SPAREN MET DE PLUSREKENING HOGE RENTE EN TOCH F 3.000,- PER MAAND VRIJ BESCHIKBAAR. Wie spaart, heeft altijd geld achter de hand. U kunt dan makkelijker iets vervangen als 't stuk gaat. Of toch iets kopen als 't maandbudget 't eigenlijk niet toelaat, 't Is natuurlijk wel zaak om verstandig te sparen. Tegen een aantrekkelijke rente en liefst zonder 't geld vast te zetten. De Plusrekening is zo'n spaarvorm. De Plus rekening biedt u momenteel 5'/2% rente en u kunt toch 3000 gulden per kalendermaand zonder kosten over laten boeken naar uw postrekening. Alleen als u méér overboekt, wordt over het extra bedrag 1% kosten berekend. Bovendien heeft u met een Plusrekening al het gemak van het thuisbankieren. Als u vóór 17 april 1983 een Plusrekening opent met een minimum inleg van f 30,-, dan ontvangt u f 7,30 premie. U moet 't geld dan minstens één maand laten staan. Een folder met alle informatie ligt op het postkantoor voor u klaar. f postgiro rijkspostspaarbank DEN HAAG Aruba is bereid om na het bereiken van een „status aparte" te genover de overige vijf ei landen van de Nederland se Antillen, een gezamen lijke munt van de zes ei landen te handhaven. Voorwaarde zou wel zijn, dat het eiland in belang rijke mate een eigen eco nomisch en financieel be leid kan voeren. -Mocht aan deze wens geen ge hoor worden gegeven, dan zal Aruba een eigen muntstelsel introduceren. Dat heeft premier Lub bers gisteren meegedeeld in zijn functie van voorzit ter van de Rondetafelcon ferentie over de Antillen. De financiële boedelscheiding tussen Aruba en de overige vijf eilanden zal vandaag op nieuw aan de orde komen. Daarbij wordt dan ook geke ken naar de bodemschatten die de eilanden hebben. De vijf overblijvende eilanden van de Antillen menen dat zij moeten kunnen meedelen in de opbrengst die Aruba krijgt uit het uitgeven van oliecon cessies aan Venezuela. Voorge steld is, dat men akkoord zal gaan met arbitrage, wanneer de betrokkenen er niet in sla gen de boedelscheiding tot stand te brengen. Curasao heeft daar bedenkingen tegen. Alle Antilliaanse delegaties. dus ook Aruba, willen verder praten over het Solidariteits fonds, een geldpotje waaruit de versterking van het be stuursapparaat van de ver schillende eilanden betaald wordt. Nederland staat op dat punt tegenover de vereend op trekkende Antillianen, die menen dat de financiering van dat fonds volledig door Neder land gedaan moet worden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9