TAFEL Het leger als alternatief voor ww en de bijstand HP Zuidaf rikaanse bisschop Tutu vraagt steun van Westduitse christenen HLTiVi de^^ENE ACHTERGROND Kamer: Geestelijke verzorging van militairen ontzien kerk wereld Ambassadeurswisseling I IISl&l.RS DE TIJD brieue lezers CeidócSouocmt DONDERDAG 10 MAART 1983 P PAUS VAN 16 TOT 22 JUNI NAAR POLEN Paus Johannes Paulus II zal van 16 tot 22 juni zijn geboorteland Polen bezoeken. Dit staat in een of ficieel communiqué, dat gisteren in Warschau is uitgegeven, na een gsprek van enkele uren tussen de primaat van de Poolse kerkprovincie, kardi naal Jozef Glemp van Warschau en partij- en re geringsleider Jaruzelski. Het bezoek moet, volgens het communiqué, bijdra gen aan de „samenwerking onder de burgerij, het nationale begrip en de normalisering van het be staan". Kardinaal Glemp en generaal Jaruzelski hebben tijdens hun onderhoud ook de actuele toe stand na de opschorting van de staat van beleg in Polen besproken. Zij hebben daarbij voortgang in de richting van stabilisering van het maatschappe lijk leven en opleving van de economie geconsta teerd. Kardinaal Glemp is vandaag naar Rome vertrokken voor een bezoek van een week. Kernwapens brengen weer stellingen op lutherse kerkdeuren De lutherse kerken in de Verenigde Sta ten moeten het bezit van en dreigen met kernwapens veroordelen. Gezien de ernst van de situatie wat betreft wapens die worden ontworpen en gebouwd voor mas sale vernietiging, moet dit besluit worden opgevat als „status confessionis", onder deel van de geloofsbelijdenis. Dit vraagt de „Lutheran Peace Fellowship", de lu therse vredesbeweging in de Verenigde Staten. Om deze eis kracht bij te zetten zal op Hervormingsdag (31 oktober) op de deuren van alle Lutherse kerken in Ame rika een plakkaat met 95 stellingen van de vredesbeweging worden aangeslagen. Eerder heeft de Hervormde Bond in de Evangelische Kerk van Duitsland het kernwapenvraagstuk tot „status confessio nis" uitgeroepen. In deze stellingen wordt een vergelijking gemaakt met die van Lu ther tegen de aflaathandel. Tegenwoordig staan de christelijke kerken tegenover de „aflaathandel van het militarisme", dat predikt, dat de aanmaak en opstelling van wapens die Gods schepping kunnen ver nietigen, gerechtvaardigd is. Verder wordt in de stellingen uiteengezet, wat de „status confessionis" inhoudt, na melijk een toevoeging aan de geloofsbelij denis in tijden, waarin de christelijke leer wordt bedreigd en een heldere verklaring van de christelijke gemeenschap van wat zij gelooft, geboden is. In de stellingen wordt vastgelegd, dat kernwapens zonde tegenover God betekenen en dus moeten worden veroordeeld. Een kernoorlog kan nooit een rechtvaardige oorlog zijn, aldus de stellingen. Functionaris voor vrouw en geloof in bisdom Breda Het bisdom Breda zal in het najaar een vrouwelij ke functionaris aanstellen die activiteiten op het gebied van vrouw en geloof moet stimuleren en coördineren. De aanstelling geldt voor twintig uur per week voor een periode van drie jaar. Ter voorbereiding van een en ander is een voorlopige werkgroep met zeven vrouwen ingesteld. Sinds enkele jaren zijn op verschillende plaatsen in West-Brabant en Zeeland vrouwen bezig met het onderwerp „geloof en de positie van de vrouw in kerk en samenleving". Te zijner tijd zal bis schop Ernst een diocesane werkgroep „vrouw en geloof" instellen, zoals het bisdom ook aparte aan dacht schenkt aan jeugd en jongeren, liturgie, kerk en samenleving. Het is de bedoeling dat het oecumenisch aspect, zowel bij de aanstelling van de functionaris als de diocesane werkgroep, wordt gewaarborgd. Desmond Tutu, secretaris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, heeft in een brief aan de zen dingsraad van de Evan gelische Kerk van Duits land de medewerking van de Westduitse chris tenen gevraagd in de strijd voor gerechtigheid en bevrijding in Zuid-A- frika. Alle „hervormin gen" in dat land hebben niet geleid tot verbete ring van de situatie voor het zwarte deel van de bevolking. De wijzigingen die de rege ring heeft voorgesteld, be treffen niet het wezen van de, apartheid, namelijk het feit, dat de politieke macht in handen van de blanken ligt. Het zogenaamde drie-kamer- parlement voor blanken, kleurlingen en indiërs, houdt tachtig procent van de bevol king (de zwarten) buitenspel. Die worden afgescheept met tien „thuislanden" die nooit levensvatbaar zullen worden, aldus de zwarte anglicaanse bisschop Tutu. Dat de situatie in Zuid-Afri- ka verslechtert blijkt verder ook uit de hechtenissen zon der rechterlijke uitspraak, de „zelfmoorden" in de gevan genissen en de weigering aan de zwarten kiesrecht te ver lenen. Daarbij vergeleken zijn de mogelijkheden voor multiraciale sportcontacten, de zogenaamde „internatio nale" hotels voor alle rassen en het verwijderen van bord jes „slegs vir blanke" schijn- concessies. Wanneer het de regering werkelijk ernst is met de' hervormingen, moet zij vol gens Tutu vier dingen doen: 1. alle Zuidafrikanen in een ongedeeld land (zonder thuis landen) het kiesrecht verle nen; 2. de pasjeswetten af schaffen; 3. de politiek van gedwongen verhuizingen be ëindigen; 4. het onderwijs voor iedereen gelijk maken. Vastenactie Binnen de rooms-katholieke kerk van Duitsland heeft hulpbisschop Schwarz van Trier stelling genomen tegen de aanvallen van Franz Jo seph Strauss op het thema Zuid-Afrika in de vastenactie van de bisschoppelijke hul porganisatie Misereor. Strauss heeft in een brief aan kardinaal Höffner, de voor zitter van de Westduitse bis schoppenconferentie, de vas tenactie beschuldigd van op- hitserij en gebrek aan kennis van de politieke situatie in Zuid-Afrika. Misereor kan echter op- hitserij noch onwaarhe den worden verweten, aldus bisschop Schwarz in het „Deutsches Allge- meines Sonntagsblatt". De informatie over Zuid- -Afrika berust op gege vens van de Zuidafri kaanse bisschoppen. Daarom zijn volgens hem de opmerkingen van Strauss kwetsend en niet ter zake. Schwarz spreekt verder de hoop uit dat Strauss de kerk niet terug in de sacristie wil sturen. „Wanneer de kerk haar stem verheft, dan doet zij dat om te protesteren tegen de schending van mensen rechten." Staatssecretaris Hoekze- ma (Defensie) moet voor zichtig omspringen met bezuinigingen op de geestelijke verzorging van militairen. Deze wens werd gisteren tij dens het debat over de Defensiebegroting geuit door de woordvoerders van CDA, VVD, PvdA, RPF, GPV en SGP. Volgens deze partijen is er in het leger nog steeds een grote behoefte aan geestelijke ver zorging. „De vraag ernaar lijkt zelfs te zijn toegeno men", meende Fred Borg man (CDA). En PvdA- woordvoerder De Waart be toogde: „Blijkbaar is er juist binnen deze sterk hiërarchi sche organisatie een grote be hoefte aan een aantal „onge- bondenen" die de belangen van de mensen voorop stel len, ook waar deze in strijd lijken met die van de organi satie". Een reorganisatie van de huidige structuur vond hij echter wel gewenst. Namens de RPF zei de heer Wagenaar dat „doorlichting van de geestelijke verzorging in principe bespreekbaar moet zijn. ook als het gaat om de aantallen geestelijke ver zorgers". Evenals SGP en GPV verzette hij zich echter tegen de eis van het Huma nistisch Verbond om meer humanistische raadslieden in het leger aan te stellen ten koste van predikanten en aalmoezeniers. De heer Schutte (GPV) zei daarover onder meer: „De overheid kan zich beter niet tot een discussie laten verleiden over de verdeling van geestelijke verzorgers binnen de krijgs macht. Een geleidelijke over name van de bezoldiging van geestelijke verzorgers door dg kerken is daarom aan te be velen". Pater L. v. d. Bol nieuwe praeses Kolpingwerk Op voordracht van het Cen traal Beraad van het Neder landse Kolpingwerk heeft de bisschoppenconferentie pater drs. L. M. van der Bol sdb be noemd tot centraal praeses. Pater Van der Bol, die al en kele jaren praeses Den Haag is, is met name belast met de pastorale zorg binnen de ver eniging. ,Hij volgt Hans Bij mans sj op, die wegens druk ke werkzaamheden moest af treden, maar wel praeses van Nijmegen blijft. De bisschop van Haarlem heeft tot praeses van Kolping Amsterdam benoemd mgr. W. J. de Graaff, vicaris voor Amsterdam. Met deze benoe ming, vijf jaar na het overlij den van praeses W. H. Si mons, begint Amsterdam aan een nieuwe periode. Het is de bedoeling, dat ook Amster dam zich vooral gaat richten op de eerste doelgroep van het Kolpingwerk: de wer kende en werkeloze jongeren van zeventien tot vijfentwin tig jaar, die vaak tussen wal en schip belanden. Ook Rotterdam krijgt bin nenkort een praeses om met het bestuur de afdeling weer nieuw leven in te blazen. In Nederland telt het Kolping werk nu weer zevenhonderd leden in zeven afdelingen in de randstad, Nijmegen en 's Heerenberg. Het Kolping werk, de voortzetting van de Sint-Josephsgezellenvereni- ging, bestaat in zesentwintig landen en telt bijna 450.000 leden. Garnalenomelet nasi goreng met groenten en komkommer zoetzuur bananenvla Nodig voor twee personen: (knoflook), uitje, halve prei, sambal, 2 lepels olie, 2 eie ren, iets ketjap, peper, 50 g garnalen; 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout, knoflook, ui, 2 lepels olie, sambal, ke toembar, djinten, halve prei, 1 paprika, 100 g winterwor tel, 50 g garnalen, ketjap; Potje komkommerzoetzuur; 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 1 banaan. Pers de knoflook uit, snijd uit je en prei heel fijn en fruit ze met iets sambal in de olie in een koekepan. Gebruik een 'kleine pit, zodat de groenten gaar kunnen worden zonder donker te kleuren. Klop de ei eren ondertussen met ketjap en peper en schep er de ge wassen en op een zeef goed uitgelekte garnalen door. Schenk het eimengsel in de koekepan, verdeel de vaste de len en bak de omelet mèt dek sel op een kleine pit tot alle ei gestold is. Klap de omelet dub bel bij het uit de pan laten glij den. Kook de rijst een halve of lie ver nog hele dag tevoren gaar en droog, stort hem op een rui me schaal en laat hem koud worden. Fruit circa twintig minuten voor de nasi goreng klaar moet zijn de kleingesne den knoflook en ui met sam bal, ketoembar en djinten in de olie in een ruime braadpan of wadjan lichtbruin. Bak ver volgens de kleingesneden prei, paprika en wortel een paar minuten mee en daarna ook de rijst en garnalen. Bak alles al otnscheppende warm en voeg naar smaak ketjap en zout toe. Zet de helft van de melk op, meng custard, suiker en wei nig koude melk tot een papje en schenk daar wat hete melk bij. Doe dit papje in de pan en laat de vla terwijl u roert even doorkoken. Voeg van het vuur de rest van de koude melk toe, koel de vla af en meng er kort voor de maaltijd stukjes ba naan door. JEANNE Met een groot aantal feestelijkheden werd vorig t dacht geschonken aan het tweehonderdjarig bestaa diplomatieke betrekkingen tussen de Verenigde 81 Nederland: de „Bicentennial". Zoals velen zich zull{ neren vormden de bezbeken van het koninklijk pa{ V.S. het onbetwiste hoogtepunt van deze viering. Maar in datzelfde jaar kwam enkele malen tot u, de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en N[ spanningen vertoonden. Er was sprake van irritat. meer over El Salvador, in de contacten tussen de tol minister van buitenlandse zaken, Van der Stoel, eni rikaanse ambassadeur in Den Haag, William J. Dye wij gisteren hebben gemeld zal deze ambassadeur, land pas sinds eind 1981 in Nederland vertegen\ worden teruggeroepen, mogelijk al op zeer korte tej De vervanging van Dyess verdient aandacht inj kring dan het Haagse diplomatieke en politieke cir( van de hoekstenen van ons buitenlands beleid is ht tisch bondgenootschap, waarin de Verenigde Staten i trale plaats innemen. Niet alleen voor Den Haag nj voor Washington is een zo goed mogelijke relatie ti V.S. en Nederland van wezenlijk belang. De rol van bassadeurs in dit verband mag niet onderschat wore De vorige ambassadeur van de V.S., mevrouw Garj( deed al het mogelijke om wederzijdse ergernissen uif te ruimen. Ze was in Den Haag zeer populair, zekel de media, waarmee ze als oud-journaliste een soepel had. Van ambassadeur Dyess kan dat niet gezegd Hij is er niet in geslaagd in brede kringen in ons l) doende begrip te kweken voor het vredes- en veilig[ leid van de Verenigde Staten. Ook in het contact mej derlandse media is hij, zeker voor een Amerikaan, b: stroef. Van de andere kant kan niet worden ontkend problemen die hij op zijn weg vond, niet gering war Het is begrijpelijk dat Washington juist in dit crue dium, nu de beslissing over een eventuele plaatsj kruisraketten naderbij komt, besloten heeft Dyess te gen door iemand, die er wellicht beter in slaagt in kringen in ons land begrip te wekken voor het Amen beleid. Een zaak van groot belang. Zonnige perioden DE BILT (KNMI) Het is vandaag over het algemeen zonniger gebleven dan giste ren, al bestond er een kans op een overtrekkend wolken veldje. Het was met een mid- dagtemperatuur van om en nabij de 10 graden ook iets warmer. Er wordt een westelijke wind verwa Ons land bevindt zich rand van de invloedsi een hogedrukgebied i het centrum boven F' ligt. Op het noordelij van de Noordzee bevi? de voorste begrenzh koudere, van de Pooi. afkomstige lucht. Df grenzing, waarlangs wolking voorkomt, tref zaam naar het zuiden! ons land morgen bereij Amsterdam l.bew. Elsevier signaleert de merk waardige ontwikkeling bij de krijgsmacht. „Het leger is een prima alternatief voor WW en bijstand. Daarom hebben de keuringsbureaus het druk. En Jan, eenmaal soldaat, baalt niet meer. En hij loopt niet langer warm voor paci fisme". Oud-burgemeester van Rotterdam en socialist van het eerste uur Thomas sen zegt in een interview: „Ik zou zonder kleur op mijn wangen en zonder schaamte voor een groep werklozen durven verschijnen en zeg gen: Mensen, die bezuinigin gen zijn juist. Ook als al die, matigingen er zijn, is er nog een aantal mensen te veel". Een gesprek ook met de uit geweken Russische geheim agent Lewtsjenko. „De KGB probeert het Westen te beïn vloeden via indirecte kana len. Ze recruteert'mensen. Ze is op zoek naar mensen die aan allerlei conferenties deel nemen. Bijvoorbeeld een in teressante jongere die lid is van een organisatie die nie mand kent, of die misschien alleen een klein groepje aan een universiteit vertegen woordigt". Elders een ver haal over de voormalige show-ster, nu juriste, Corrie Brokken. „Ik heb nog wel eens dat ik denk, dat ik dan een trap afkwam met al die verf op mijn gezicht en al dat glim aan... om je rot te la chen, wat deed ik daar in godsnaam". In de Haagse Post zegt VVD-staatssecretaris Anne- lien Kappeyne van de Cop- pello: „Ja, het is allemaal erg zuur wat er moet gebeuren. Maar ik denk dat er in brede lagen van de maatschappij begrip voor is. Ik verwacht dat het kabinet erg krachtda dig gaat optreden. Misschien wordt het een geweldige schok. En misschien accep teert men het". Tot slot van de serie „Burgers tegen de schatkist" een gesprek met professor Stevens. „Het stre ven naar gelijkheid is één van de belangrijkste oorza ken van alle ellende in Ne derland. Dat is mijn diepe overtuiging. Het nivellerings syndroom leidt tot het ont zien van de lager betaalden, daardoor stijgen de margina le tarieven verder en dat leidt weer tot nog meer ont duiking". Een groot inter- Jos van Kemenade, de nieu we burgemeester van Am sterdam? view ook met de schrijver Hugo Claus. „Vanaf de Span jaarden tot aan 1940 zijn jul lie, Hollanders, veilig ge weest. Jullie konden je de luxe veroorloven om er een geweten op na te houden. Jullie hoefden geen vuile handen te maken. Maar Bel gië is altijd de speelbal ge weest op de kaart van Euro pa. Vandaar dat Belgen geen geweten hebben. Ze moesten sjoemelen om te overleven". Een artikel tenslotte over de gedwongen toediening van medicijnen aan psychiatri sche patiënten. „Je behoort mededogen te hebben voor je medemens en vanuit die be wogenheid en dat gevoel grijp je soms in". In Vrij Nederland veel aan dacht voor de bevrijding van Suriname. „Er zijn serieuze plannen. Er is een combine tot stand gekomen tussen een aantal vermogende Hindoes- taande zakenlieden en enkele nauw bij de bevrijdingsraad betrokken medewerkers. De eersten leveren de gelden waarmee de tweeden op pad gegaan zijn om de benodige beroepsvechters in te kunnen huren". Een kritisch artikel ook over het beknibbelen op kinderdagverblijven. „De be zuiniging op kinderopvang is een perfect middel om vrou wen thuis te houden en te krijgen". Het blad tipt AVRO's Jaap van Meekren als opvolger van de omstre den Elsevier-hoofdredacteur Ferry Hoogendijk. Een inter view ook met de Amerikaan se journalist Robert Scheer die een geruchtmakend boek over Amerikaanse politici en hun denken over een kern oorlog heeft geschreven. „De geest van Reagan zit vast in de jaren vijftig. Hij wil nog steeds geloven in de interna tionale communistische sa menzwering die het tijdsche ma heeft om de wereld te veroveren". De bijlage is ge wijd aan het doen en laten van huisartsen. De Tijd onthult dat de Noord-Hollandse commisaris van de koningin De Wit oud- minister Van Kemenade als eerste heeft gezet op zijn voordracht voor het burge meesterschap van Amster dam. Elders deze kantteke ning bij de reis van de paus naar Midden-Amerika: „De vraag rijst of hij daar niet hetzelfde risico loopt als bij ons: Iedereen bewondert hem als een fascinerende en Hugo Claus: „Belgen hebben geen geweten". vriendelijke man, maar de invloed die hij heeft op de gelovigen en dus op de kerk, is niet groot en in toenemen de mate geheel afwezig". Een gesprek ook met Hein Roe thof, misschien de nieuwe vice-voorzitter van de PvdA. Hij heeft zich kand.idaat ge steld „om de partij te behoe den voor het afglijden via de „meld- en regelkamer van Max van den Berg voor alles wat actie voert naar een semi-permanente oppositie rol"; om te streven naar een redelijke PvdA die het cen trum gaat aanspreken om in een kabinet te kunnen ko men". Verder een merk waardig interview met Kreu pel Hert, medicijnman van de Sioux-Indianen. „Ik werk vooral met kruiden, maar ook juist met wijn als genees middel. Lichamelijke pijn kan louterend werken, op de geestesgesteldheid en dus ook op het lichaam. Verdoving is medisch gezien aan' grote vergissing". Aandacht ten slotte voor het onafhanke lijkheidsstreven van Aruba. „Vergis je niet, als je niet verandert zal het er Latijns- Amerikaans toegaan Onder het gladde oppervlak zit iets". In De Groene Amsterdam mer zegt het CDA-Kamerlid Frinking: „Ik begrijp niet dat Mient Jan Faber van het IKV, nadat hij eerst het CDA naar zich toe heeft proberen te trekken, vervolgens aan de leuzen van de demonstra tie een uitleg geeft waarmee wij nooit akkoord kunnen gaan. Als die interpretatie van Faber overeind blijft, verwacht ik niet dat we mee zullen doen". Een interview met „de feministe van de oude stempel" Hilda Verwey- Jonker. „Wat de vrouwen- emancipatiebeweging doet is een programma opstellen. Daar ga je dan natuurlijk over discussiëren en bek vechten, maar het is de ma nier om iets van de grond te krijgen. Dan krijg je concrete eisen en kun je daarop je krachten bundelen". De Groene praatte met een schoonmaker bij de kerncen trale Dodewaard. „Schuren en hakken, terwijl de geiger teller knetterde. Ik moest de eerste twee jaren voorzichtig zijn bij behandeling in een ziekenhuis in verband met röntgenfoto's. Dat zou te veel straling worden Het dubbe- lartikel beschrijft de ontspo ring van het verkeersbeleid. „De auto kost oneindig veel meer dan het bedrag dat mi nister Smit-Kroes bij de be grotingsbehandeling aan de Kamer presenteert. Het ver- Corry Brokken: „Wat deed ik vroeger in godsnaam?" haal dat het juist de openbaar vervoerkosten zijn die de pan ut rijzen, is een half ver haal". In Hervormd Nederland zegt drs. Oostlander die na mens het CDA over de anti- kernwapendemonstratie on derhandelt: „Wij hebben ge sprekken met het IKV en ik snuif daaruit op dat daar een groeiende waardering ont staat voor de beleidslijn van het CDA voor de nadruk die zij op Genève leggen. En dat men van die lijn ook werke lijk wat verwacht". HN heeft natuurlijk ook aandacht voor het tribunaal tegen atoomwa pens in Neurenberg. „De atoommachten richten de wereld in zoals de nazi's Auschwitz inrichtten. Dat maakt alle mensen en volke ren tot joden". De cabaretière Natasja Emanuels zegt in een HN-interview: „Als alle vrouwen in de Tweede We reldoorlog nu eens solidair waren geweest en twee we ken lang geweigerd hadden met een man naar bed te gaan, dan was de oorlog afge lopen geweest". Elders denkt Conny Stuart terug aan Wim Sonneveld. „Om zoveel heb ben we gelachen, ook op het toneel, soms schandelijk, schandelijk. Daardoor wist het publiek soms niet eens hoe een bepaalde scène af liep. Dan ging het doek dicht en wij stonden daar, huilend van het lachen. PIET SNOEREN De B Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Lh. R'dam Twente Vlissingen Barcelona Berlijn Innsbruck Klagenturt Lissabon Luxemburg geh bew zw.bew. 10 onbew. 17 IC onbew. 16 Rome Spilt Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel Aviv VP i Brieven graag koi duidelijk geschreve' redactie behoudt het recht voor ingi den stukken te bek. Gehandicapt Mijn dochtertje is gehai en ze kan niet goed Sommige mensen makel vervelende opmerkingen Men zou zo verstandig if zijn kinderen met een cap niet na te apen of uii chen. Als mijn dochterj voorbeeld met het bu$ school komt staan n) haar soms aan te gapen.,, ze kan er toch niets aan' Het doet ouders, die zo'i hebben, heel erg pijn <j broertjes en zusjes zijni dupe van. Ik zou ouders' vragen hun kinderen tt gen gehandicapte kiiJ niet uit te lachen en er g| mee te spelen. Ik vraag of er andere ouders zijk hetzelfde meemaken a Het zou een opluchting!! me zijn als die me dan i schrijven. q Mevr. C.A. Nulle—v.d. <L Van Sevenbergestraat 25[ 2274 PJ VOOR1

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2