Weinberger: Russische bewapening groeit enorm Mugabe wil voorgoed afrekenen met oppositie DENTOFIX en voor elk kunstgebi „Bisschoppen in Latijns-Amerika moeten voorbeeld van vrede zijn" zullen wij nog ïn als mensen ADVERTENTIE BUITENLAND £eidAC<3owuvnt DONDERDAG 10 MAART 1983 PAGItjEC „Misbruik Parkeermeters ïn het gips Stakende medische studenten hebben in een aantal Franse universiteitssteden duizenden parkeermeters onbruikbaar gemaakt door de sleuven daarvan met gips en sneldro gend cement te verstoppen. Deze actie is een onderdeel van het verzet tegen een extra examen, dat de medische stu denten voortaan moeten afleg gen. De actievoerders kregen grote steun uit het publiek, dat in de betrokken steden voorlo pig gratis kan parkeren. Massamoord leger Salvador SAN SALVADOR Troe- pen van het Salvadoraanse regeringsleger hebben tussen 23 en 25 februari meer dan 120 mensen vermoord. Dit meldde vanochtend Radio Venceremos van het Salva- doraans verzet. Volgens de radio heeft de eli te-eenheid Atlacatl 33 men sen vermoord in Mirandillas en Capote, 66 bij de rivier Quezalapa en 24 mensen in de streek van San Antonio. In het departement San Sal vador zijn drie vrouwen en een kind vermoord. Palestijns dreigement aan Brits adres PARIJS De Palestijnse ex tremistische „Abu Nidal groep" heeft Groot-Brittannie gewaarschuwd dat het „duur zal betalen" voor de veroorde ling, zaterdag, van drie Ara- 'bieren wegens de aanslag op de Israëlische ambassadeur in Londen, Shlomo Argov. Dit heeft een woordvoerder van de groep in een telefoontje aan het Franse persbureau AFP bekendgemaakt. Van de drie daders van de aanslag kreeg er een 35 jaar en de twee anderen 30 jaar. Vier jaar cel voor abortus in Spanje BILBAO In een abortuspro ces in de Spaanse stad Bilbao zijn gisteren vier vrouwen tot gevangenisstraffen veroor deeld. De zwaarste straf, vier jaar en twee maanden cel ging naar de vrouw die haar zwanger schap had laten afbreken. De vrouw die de ingreep had ver richt kreeg één jaar. Twee an dere vrouwen kregen ieder een maand wegens medeplich tigheid. Het Spaanse parle ment behandelt in juni een voorstel om abortus in een aantal gevallen niet langer strafbaar te stellen. Toestand van Turkse ambassadeur kritiek BELGRADO De toestand van de Turkse ambassadeur in Joegoslavië, Galip Balkar, die gistermorgen bij een aanslag zwaargewond raakte, is nog steeds kritiek. Joegoslavische functionarissen meldden eerder dat Balkar op de operatietafel was be zweken, maar het Turkse ministerie van buitenlandse ministerie heeft dit ontkend. Hij kreeg kogels in het hoofd en in de rug en bevindt zich nog steeds op de operatietafel, aldus het ministerie. De verantwoordelijkheid voor de aanslag, die is opgeëist door het „Commando van de snelrechters van de Armeense Volkenmoord", kostte een Joegoslaaf het leven. BOUTERSE KLAAG„D NEDERLAND AAN Ne NEW DELHI De Surinaamse bevejpEN ber Desi Bouterse heeft zich gisteren (frwec conferentie van niet-gebonden lande^ Nieuw Delhi beklaagd over Nederland,, zich zou mengen in de politieke en ecor^ sche zaken van zijn land. Voor de hoi^ mede-lidstaten verklaarde Bouterse din vroegere koloniale mogendheid (NederL het niet kan verdragen dat zijn regerir* moeite voor doet Suriname „echte vrijk te geven. In Den Haag heeft het actiecomité „Hef Democratie Suriname" in een reactie c\ heropening van de Surinaamse amb», en het Surinaamse consulaat-generaal q, roepen tot „een boycot van ambassafc Herrenberg door andere ambassades erw mocratische lichamen in Nederland", i, (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL In de afgelo pen anderhalf jaar is vol gens een Amerikaans rap port de Russische bewape ning, zeker op nucleair gebied, enorm gegroeid. De Amerikaanse minister van Defensie Caspar Weinberger, die vanuit Washington per televisie satelliet een persconferen tie voor journalisten in het Navo-hoofdkwartier in Brussel hield, noemt de groei zelfs dramatisch van omvang. „De Russen hebben nieuwe modellen op elk gebied van de nucleaire bewapening", zei Weinberger. „Zij bereiden zich kennelijk nog steeds voor op een langdurig gewapend con flict en hun doel is duidelijk: zij zijn nog steeds op wereld- overheersing uit. Als het wes ten zijn bewapening niet aan de Sovjet-dreiging aanpast, zullen de Russen op zeker mo ment komen". Weinberger veronderstelde dat de Verenigde Staten een achterstand van vijf jaar heb ben opgelopen. „We hebben nu minder explosieve kracht en minder doeltreffende be wapening dan vijftien jaar ge leden", zei hij. „Gezien de mo dernisering van de Russische wapens is het nu erg gevaar lijk om te praten over bevrie zing van het wapenarsenaal. Het is duidelijk waarom de Russen juist nu over bevrie zing willen praten". Over de nul-optie, het ont mantelen van de Russische SS20-raketten en het niet plaatsen van Pershing- en kruisraketten in Europa, waarover in Genève onder handeld wordt, zei Weinber ger: „Er zijn meerdere varia ties mogelijk, maar een tussen oplossing leidt tot niets. Als we de Russen toestaan een aantal raketten te handhaven, krij gen we ze niet meer terug aan de onderhandelingstafel om toch tot een totale ontmante ling van kernwapens te gera ken". Volgens het gisteren verschenen Amerikaanse rap port heeft de Sovjet-Unie twee nieuwe intercontinentale ra ketten tot ontwikkeling ge bracht, terwijl andere raketten als de SS-17, de SS-18 en SS-19 verder gemoderniseerd wer den. De Russen hebben het laatste jaar ook testvluchten gemaakt met een nieuwe stra tegische bommenwerper, de Blackjack, die het grootste ge vechtsvliegtuig ter wereld is. Het toestel kan zonder bij te tanken elk doel in de Verenig de Staten bereiken en naar de basis terugkeren. Volgens het rapport hebben de Russen sinds eind 1981 een nieuwe generatie kruisraket ten met kernkop ontwikkeld, die afgevuurd kunnen worden vanaf land, vanaf schepen en vanuit de lucht. De raketten hebben een bereik van 1600 kilometer. Ook zijn vorig jaar de eerste van een serie nieuwe onder zeeboten van stapel gelopen. Het betreft een 25.000 ton me tend schip, dat bewapend is met kernraketten met een be reik van 8300 kilometer. De Russen beschikken volgens het rapport ook over een nieu we tank, de T-80, die bescher ming biedt tegen aanvallen met nucleaire, biologische en chemische wapens. Er zullen 190Ó van deze tanks toege voegd worden aan de meer dan 190 Russische divisies landstrijdkrachten. De voor uitgeschoven troepen in Oost- -Europa, zijn het afgelopen jaar voorzien van nieuwe, nu cleaire wapensystemen. Op scheepswerven in de Balti- sche en Zwarte Zee worden nieuwe series kruisers en tor- pedobootjagers gebouwd, die alle de mogelijkheid hebben geleide kernwapens aan boord te krijgen. Terwijl er eind 1981 Deze tekening uit het Amerikaanse rapport Sovjet Military Power laat een Russische onderzeeër in aanbouw zien van het zogenaamde Oscar-type, die met 24 lange-afstandsraketten is uitgerust om schepen te vernietigen. 250 SS-20-raketten op Russisch 105.000 ingezet zijn in Afgha- grondgebied opgesteld ston- nistan. Voorts verblijven er den, is dat aantal nu al uitge- 4700 man in Cuba en Peru, groeid tot 330. 8000 in het Midden-Oosten en Het rapport zegt dat de Sovjet- Noord-Afrika, en bijna 4000 -Unie 4,9 miljoen man onder elders in Afrika. In Azië, met de wapenen heeft, van wie er name Vietnam, verblijven 2500 Russische militairen. De Sovjet-Unie heeft het woensdag gepubliceerde rap port van het Amerikaanse mi nisterie van defensie over de militaire macht van de Sowjet- -Unie „propaganda" genoemd. Joshua Nkomo Nkomo naar Botswana uitgeweken GABORONE De Zimbab- weaanse oppositieleider Jos hua Nkomo is dinsdag naar het buurland Botswana ge vlucht na de moordpartijen in Matabeleland op aanhangers van Nkomo. De moordpartijen zijn uitgevoerd door een leger- brigade die gestuurd was door aanhangers van premier Ro bert Mugabe. Het verblijf van Nkomo in Botswana werd be kend gemaakt in een verkla ring van het bureau van presi dent Quett Masire. De plaats waar Nkomo verblijft, wordt geheim gehouden. „Het is al pijnlijk genoeg dat hij hier is", aldus een functionaris in de hoofdstad Gaborone van Bots wana. Twee hoge functionaris sen uit de partij van Nkomo, de ZAPU, hebben gedreigd Nkomo het leiderschap te ont nemen, als hij niet terugkeert naar Zimbabwe. Na drie jaar lang een beleid te hebben gevoerd dat was ge richt op verzoening met zijn grote politieke rivaal Joshua Nkomo, is de Zimbabweaanse premier Mugabe nu toch be zweken voor de druk van de haviken in zijn kabinet die Nkomo en zijn partij als politieke factor willen uitschakelen. In Matabeleland, machtsbasis van Nkomo, is in januari op grote schaal gemoord en geïntimideerd door de Vijfde Bri gade van het leger die speciaal daartoe door de regering is ingezet. Ooggetuigen hebben gezegd dat er sinds januari tus sen de 500 en 2000 burgers vermoord zijn door regerings troepen. Journalisten vonden deze week op aanwijzing van de in angst levende bevolking zes half vergane lijken, die vermoedelijk standrechtelijk waren geëxecuteerd, in de buurt van de hoofdstad Bulawayao. Guardian-correspondent Nick Da vies gaat in op de achtergronden. BULAWAYO De ge beurtenissen in Zimbabwe van de afgelopen dagen hebben duidelijk aange toond dat de regering-Mu- gabe definitief heeft ge broken met het verzoe- ningsbeleid waarmee ze drie jaar geleden na het verwerven van de onaf hankelijkheid van start ging. Wat begon als een politie-actie tegen gewa pende roversbenden in het zuiden is in korte tijd uitgegroeid tot een poging om de belangrijkste oppo sitiepartij de ZAPU- partij van Joshua Nkomo voor eens en voor altijd uit te schakelen. Sinds 21 januari is Matabele land, een 6000 vierkante kilo meter groot gebied in het wes ten van Zimbabwe waar de ZAPU-partij van Joshua Nko mo haar machtsbasis heeft, door toedoen van de Vijfde Brigade van het regeringsleger verworden tot een groot slag veld. Afgelopen weekeinde werd ook de hoofdstad van Matabeleland, Bulawayo, door de Vijfde Brigade overvallen. Bij speuracties naar actieve volgelingen van de ZAPU- partij zouden volgens sommige berichten meer dan 1000 ar restaties zijn verricht. Ook zouden er doden zijn gevallen. Nkomo zelf heeft de regering ervan beschuldigd hem te wil len vermoorden en dook onder om vervolgens in Botswana zijn gezicht weer te laten zien. De paniek en angst in het ge bied zijn groot. Afgelopen zondag riepen een aantal ministers uit het kabi net van Mugabe (zelf is hij mo menteel in New Delhi op de top van de ongebonden lan den) openlijk om de vernieti ging van de partij van Nkomo en probeerden zij inwoners uit Matabeleland tijdens een bij-, eenkomst in het stadion er toe te bewegen de partij van Nko mo de rug toe te keren. Voorheen werd de vijand van de regering-Mugabe omschre ven als „gewapende bandieten en dissidenten". Maar nu is de regering op een hogere ver snelling overgegaan: de vijand __\mozambique J f ZAMBIA /MALAWI jf L I Salisbury O Noord ZIMBABWEfVK JAFRICA yV "V. ;'*Bulaway)j x/j JU ^"1 Matabellaland j C BOTSWANA 1^ ZIMBABWE^® i 0 320 SUDA U-^JI AFRICA MOZAMBiaue'LJg Kilometers is gewoon de ZAPU-partij van Joshua Nkomo. De mensen die naar het sta dion waren gekomen, wonen in kleine dorpjes in het westen van Matabeleland, het gebied dat door de inmiddels beruch te Vijfde Brigade in opdracht van de regering is afgegren deld van de buitenwereld en wordt doorzocht op aanhan gers van de ZAPU-partij. Enkele kilometers verderop gaf een Europees hulpverlener zijn mening over het werk van die Vijfde Brigade. „Het is er ger dan de burgeroorlog van vier jaar geleden. Toen werd er overal gevochten. Het leven is hier niets waard. Er wordt vaak volkomen willekeurig gemoord. Er heerst een gevoel van diepe paniek". De minis ters willen daar echter niets van horen. Enos Nkale, een machtig minister in het kabi net, verdedigt de operatie. „Daar de dissidenten gebruik maken van geweld, moeten we hen bestrijden met meer ge weld". Met vier andere minis ters maakt hij een rondreis door Matabeleland om de mensen van de plaatselijke Ndebele-stam die van oudsher aanhangers zijn van Nkomo, over te halen de ZAPU-partij in de steek te laten en zich aan te sluiten bij de ZANU-partij van Mugabe. Nkala is zelf een Ndebele. Nkala is een van de haviken in het kabinet van Mugabe. Hij heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij het niet eens was met de oor spronkelijke pogingen van de premier om met Nkomo sa men te werken. Vorige maand werd de discussie in het voor deel van de haviken beslist en de Vijfde Brigade trok het ge bied binnen. De politieke ge- De streek rond Bulawayo was het toneel van uitgebreide moordpartijen in de afgelopen maanden. volgpn kunnen naar verwacht niet lang uitblijven. Mugabe heeft al gevraagd om een herziening van de grond wet om de mogelijkheden van een één-partijstaat te onder zoeken. „Ik ben geen bewon deraar van uitersten. Als we het hebben over een één-par tijstaat, hebben we het over het vinden van een model dat bij Zimbabwe past", aldus de premier. De strijd tussen de ZANU en ZAPU gaat dieper dan de his torische onenigheid tussen de Shona's en de Ndebele's, de twee stammen waarop beide partijen zijn gebaseerd. Tijdens de onafhankelijkheidsoorlog heerste er jaloezie en ver deeldheid tussen de militaire vleugels van beide partijen, de ZANLA en de ZIPRA. Muga be's ZANLA klaagde dat Nko mo zijn troepen in Zambia hield, op veilige afstand van de werkelijke strijd. Nkomo wekte bittere achterdocht door in 1978 naar de Zambiaanse hoofdstad Lusaka te reizen om daar in het geheim te onder handelen met de toenmalige leider van Rhodesië, Ian Smith. Sinds de onafhankelijkheid drie jaar geleden klagen de Ndebele's dat zij door het nieu we regime worden behandeld als tweederangsburgers, die de beste baantjes hun neus voor bij zien gaan, en dat Matabele land minder economische steun krijgt dat de Shona's in het noorden. De Shona's op hun beurt houden vol dat de Ndebele's met Zuid-Afrika sa menzweren om de regering ten val te brengen of in ieder geval van Matabeland een on afhankelijke staat te maken. De ontdekking in februari 1982 van een groot wapendepot in Matabeleland leidde tot het ontslag van Nkomo uit het ka binet. De hele strijd wordt gevoerd tegen een achtergrond van grote economische problemen. Mugabe stelt alles in het werk om zijn socialistische en natio- nalistishe volgelingen te ver zoenen met een economie die nog steeds grotendeels wordt beheerst door blanken. Som mige waarnemers zijn dan ook van mening dat de premier de wapens tegen de ZAPU heeft opgepakt niet alleen om hen als politieke dreiging uit de weg te ruimen, maar ook om de aandacht van zijn aanhan gers af te leiden van het web van compromissen waarop zijn beleid is gebaseerd. NICK DA VIES Copyright The Guardian Walesa wilpr harder N< optreden PI tegen Poolpr autoriteiten win GRUDZIADZ De voori^ van de verboden vakboni n lidariteit, Lech Walesa, 1 gisteren na de openingszirr® van het proces tegen Walentynowicz, die is besèe 1 digd van het organiserenpon stakingsactiviteiten in Gda^ een harder optreden tegeLec Poolse autoriteiten aangeR digd. Ber dit Tegenover een journalist r de Westduitse televisie zei! lesa, dat „onze argumebet kennelijk geen invloed hel)} p op de autoriteiten. Ik zajy^ een hardere koers insbpr den opgepakt en vety, deeld?". Op de vraag i precies bedoelde met optreden, antwoordde „Welnu, schieten kunnen'r" niet. Wij hebben geen waa rnaar wij zullen protest* Wij zullen demonstraties, k gerstakingen en stakif houden". Op de vraag zelf aan acties zou deelnel antwoordde hij bevestiger! Anna Walentynowicz J ontslag als kraandrijfste| augustus 1980 aanleiding! tot de historische staking q Leninwerf in Gdansk, 1] gisteren geweigerd antvj te geven op vragen vai rechter. Het proces begonj teren voor het tribunaal il op 100 kilometer ten zu^e] van Gdansk gelegen va Grudziadz. Onder de belgte stellenden, die een plaats %ft rechtszaal hadden gevonta bevond zich Lech Walesa.Lte Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleefkraeht zonder dat het irriteert. Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar. rapporten moord op IKON-mensen UTRECHT De regering v El Salvador heeft misbruik maakt van de door de Ned landse regering gepubliceei rapporten over de dood vo jaar maart van vier IKON-n1 dewerkers. In een nota aan Interamerikaanse Commi I voor de Mensenrechten he1 de regering van El Salva1 de rapporten, die zijn op| steld naar aanleiding van Nederlandse onderzoeken, bruikt als argument om verii onderzoek in deze zaak af wijzen. Dit schrijven de nabestaand van Koos Koster, Hans Laag, Joep Willemsen en J Kuiper aan minister Van d Broek van buitenlandse zak' Van den Broek zou via daarvoor geschikte diplomat ke kanalen aan de mensi rechtencommissie moeten ten weten dat hij de hand wijze van de Salvadoraanse! gering afwijst. (Vervolg van voorpagina) PORT-AU-PRINCE Het is de taak van de bis schoppen in Latijns-Ame rika temidden van sociale conflicten en geweld een voorbeeld van vrede te zijn. Dat verklaarde paus Johannes Paulus II giste ren bij de opening van de RUITÉNHËËR algemene vergadering van de Latijnsamerikaan- se bisschoppenconferentie (CELAM) op Haïti. In zijn toespraak sprak de paus opnieuw over het afwij zen van alle geweld; in feite de rode draad in alle preken die hij tijdens zijn bezoek aan Midden-Amerika heeft gehou den. Geweld leidt alleen tot versterking van de eigen twij fel en tot klassenhaat en bloedvergieten, aldus de paus. De sociale leer van de kerk biedt de mensen een uitzicht op verbetering van hun situa tie. De paus schroomde niet som mige gastheren te bekritiseren. In El Salvador pleitte hij voor onderhandelingen met het verzet. Hij herdacht de 30.000 tot 50.000 doden die in de strijd in El Salvador gevallen zijn en noemde speciaal de vermoorde aartsbisschop Romero. Hij ver oordeelde de inmenging van de grote mogendheden in Mid den-Amerika, die een beletsel vormt voor een echte ontwik keling van het gebied. In Gua temala zei hij dat degene die het recht om te leven schendt, een misdaad tegenover God begaat, een enigszins verhulde aanval op president Rios Montt. In diverse toespraken hekelde de paus de deelneming van priesters aan de politiek en keerde hij zich tegen de zoge noemde volkskerk. Dat leidde met name in Nicragua tot een conflict, dat de tegenstelling tussen de Sandinistische rege ring, gesteund door de pries ters van de volkskerk, en de officiële kerk heeft vergroot. In zijn openingstoespraak voor CELAM-conferentie noemde de paus als oorzaken voor de huidige situatie in Latijns-A merika de grote onrechtvaar digheid, de uitbuiting van ve len door enkelen en het ont breken van een rechtvaardige verdeling van de rijkdom en de cultuurgoederen. De bis schoppen moeten, zo hield hij hen voor, ook een antwoord vinden op de geestelijke be hoeften van de mensen, opdat dezen niet buiten de katholie ke kerk raken. Problemen waarop de bisschoppen een antwoord moeten zien te vin den zijn onder meer: het ge brek aan priesterroepingen, de groeiende godsdienstige onver schilligheid, het atheïsme en de gevaren van de vele reli gieuze sekten die volgens de paus handig gebruik maken van de verbittering van gelo vigen, die zich in de steek ge laten voelen. In zijn toespra ken en preken hield hij verder onverbiddelijk vast aan de leer van de kerk inzake sexualiteit, abortus en huwelijk. Liggend op een brancard vertrok deze oude, zieke vrouw haar gezicht van pijn, toen zij al zwaaiend met een vlaggetje een welkomstlied voor paus Johannes Paulus II probeerde te zingen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10