Langs Omwegen Mevrouw T gaat tien jaar voor bij Let op je (streef)gewicht sr; ïeuwe ichietkelder lijkspolitie I een goed Jeder lands irodukt Werkbezoek Vrolijk aan Rijnsburg Hoen/regio PAGJ— Zeid&zQounant WOENSDAG 9 MAART 1983 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12-22 44 op toestel 10. gaf zich onvoorwaar- ijk over aan het wen- \d heil, waar de pon- i en kilogrammen {af schenen te spatten in het niet te ver- jjnen. Met ruim vijf- i kilo „teveel", dat is jtig ponden aan over- Vicht, schaarde ze zich de afslankende rijen 1 een nog zeer jong lootschap in ons land: dght Watchers, dat, Is zovele andere pro- ^bssieve levensstijlen, ||de oorlog vanuit de If. Staten naar Europa komen aanvliegen, tien jaar terug naar Herland. Als van een ge- naar een lagedruk- )ied. Haar geloof was )ot, werd zelfs groter (i de lekkere honger j „één van de dingen j je ook leert is het on- jscheiden van honger trek" en van cur- werd ze na vier tanden zelfs leidster, fi apostel van het eer- j uur. isdien heeft ze onafge- ;en haar gewicht en dat vele anderen (voorname- vrouwen) in de gaten ge lden. Eens een vrouw met jrgewicht, nu een gelou- vechtster met over- Mevrouw Theresia ithilde Maria Smolders- iuwerkerk, tien jaar doce- \d in de „beweging", be- ingster van curven, hoofd- 'alster in groepsverband, croond aangeefster van thoden tot Beter Eetge- lg, expert in het vinden h wegen die leiden tot het |ugdevolle gevoel dat we bben, als we weten „hoe verleiding kunnen ver- jden". Ze hoopt Weight )tchers nooit meer te ver- én. Vanavond viert ze ar tweede lustrum als A- Vlw.-leidster in gebouw De won^nswording aan het Heel- van «adjespad (als dat niet bete- |S0 j^iisvol is!) in Leiderdorp, wei fr woonPlaats- ^01robleem 'vrouw Smolders, echtge- note van de oud-burgemees ter van Voorhout en Alke made, kan al ruim tien jaar opgelucht ademhalen. Blijft zich van haar gewicht be wust; „she's watching very closely". Ze ging met haar probleem door dalen en over heuvels, maar voelt zich nu vrij als een licht vogeltje, on bekommerd in een Hof van Eden, waar best een enkel geraspt appeltje van de boom mag vallen en waar een hal ve grapefruit, een schijfje ananas, niet tot onmiddellijke zondenval hoeven te voeren. Ze mag zich als een goede fee voelen, als een „vrijgemaak te" leven met lekkere uitge balanceerde dingen van een weekmenu: 30 g.brood, 1 eetl. pindakaas, 30 g. kaas, 100 g. tomaten, 1 mandarijn (halve Bonus), 200 g. wortel, 1 ei ge bakken in antikleefpan, 75 g. magere kwark, en nog zo veel meer van die afgepaste heerlijkheden. En warempel daartussen door nog eens 2 1/2 dl. karnemelk, 1 kleine peer (halve Bonus), 25 g. ont bijtkoek, 1 theel. ongezoete cacao, 1 glas wijn (11/4 dl.), 1 middelgrote kiwi, 2 beschui ten met 3 theel. halfzoete Euroslank Niet alles op één dag, natuur lijk. Het zijn aantrekkelijke adviezen in het weekmenu van Euroslim Ltd.; Euros lank, zouden wij zeggen. Maar mensen als mevrouw Smolders ze heet nog net niet Smulders die in de keuken en aan tafel de ver lossing gevonden hebben, kunnen als bevoorrechte stervelingen blijven smullen van exquise schotels: Indone sisch varkensvlees, tomaten- tahoesoep, citroenmousse, kip met knoflooksaus en soezen. „Mijn liefje, wat wil je nog meer!", zei haar man, die z'n vrouw geheel" zijn support geeft, al eens. Nee, meer wil ze ook niet. Beslist niet. Want dat zou rampzalig kunnen zijn. Zie je, ze zou niet gebaat zijn bij wat Werkende Mensen soms is toegestaan: In plastic schaaltje (vorige avond berei den) salade van 30-60 g, kip (toebereid), en eigenlijk moet ze ook de 75-100 g. Cottage Cheese en die 15 g. rookvlees ee ■ei Molej -eree: d dol L^Jderdorp Mr. -i wei Koning, staatssecre- id bi van financiën schoot l wedren niet in de roos bij ipening van de bin- ichietbaan van de •politie in Leiderdorp, wist hij met het nieu- dienstpistool van de Uwe, de Walther P5, imiee hij als politicus vertrouwd is, een aardbaar resultaat erwege de roos te be- Jen. De rijkspolitie van ^district 's-Gravenhage V'1J -"t er daarmee officieel zeer moderne schie- latisiommodatie bij. De taat uwe installatie wordt malebruikt sinds eind vo- n ?Pijaar. ïcretaris Koning ging Irmiddag in zijn speech name in op het feit dat de Iwe schietkelder het eerste innovatieve aanschafproject van het Rijksinkoopbureau is. Het inkoopbureau is opgericht met het doel tot een beter ma- teriaalbeheer te komen en te vens efficiënter om te gaan met het beschikbare geld. Ook wordt daarbij gekeken naar het eventueel stimuleren van de eigen industrie. „Ik ben erg gelukkig met het feit nu het eerste innovatie aanschaffingsproject van het Rijksinkoopbureau in gebruik te mogen stellen. Deze schiet baanbioscoop is op initiatief ven het inkoopbureau en het ministerie van justitie ontwik keld door de Nederlandse in dustrie en blijkt technisch aan trekkelijker te zijn dan alle merken die internationaal in de markt zijn, en bovendien goedkoper dan de internatio nale concurrenten. Een uitste kend voorbeeld hoe vanuit de. inkoopfunctie initiërend naar de Nederlandse industrie kan worden opgetreden", aldus de heer Koning. „Ik hoop dat het ongemoeid laten. Afblijven, als het niet mag. Maar dat deert haar niet. Niet meer. Immers, ze heeft er voor moeten knokken. En nog steeds is daar de waakzaam heid die geen dag mag verf lauwen. Verbeeld je eens, dat een W.W.-ster de wenken van ene „Jeanne" zou opvol gen: gekruide krabbetjes, bietjes met prei en aardappelen, boekweit- gruttenpap. Schande! Ei van Columbus Mevrouw Trees Smolders net naar de kapper geweest vanwege het feest zat in september '72 op een avond naar Een Groot Uur U van Koos Postema te kijken. Met haar gezin en zij zelf als „lij dend voorwerp". „Ik zat ge kluisterd aan de buis, toen Gratia van der Oye mijn latere leidster en destijds de promotrice van de Club van Slankblijvers voordat Weight Watchers in ons land kwam vertelde over afvallen in groepsverband. Ik dacht: dat is het dan, daar moet ik naar toe". Het ei van Columbus, aangedragen door Gratia van der Oye, de W.W.-moeder die nu al weer een jaar of wat gepensioneerd is. Me vrouw Smolders is nu zelf een slanke „Gratia", maar dat was destijds wel even an ders. „Een zwager gaf me eens een foto met mij erop in een vreselijke gezette toe stand. Niet om aan te zien. Als kind en jong meisje was ik al te dik. Ik was toen zo woedend op mezelf, dat ik besloot er iets aan te gaan In elk geval belde mevrouw Smolders daags na de uitzen ding naar Hilversum en kreeg Koos zelf aan de lijp. „Nou", zei Koos, „u bent mooi de laatste voor direct contact; we worden er hier gek van!" Iedereen die daar na belde kreeg het antwoord apparaat. „Zo storm liep het met aanmeldingen. Ik heb een paar maanden op de wachtlijst gestaan. Op 4 de cember '72, daags vóór Sin terklaas, ging ik met mijn overgewicht van 15 kilo naar de cursus. Weg marsepein, weg fondant. Rigoureus. In derdaad, vlak voor Sint ben ik bekeerd. Wie schetste mijn Mevrouw Th.M.M.Smolders-Nieuwerkerk: tien jaar slank bij de gratie van Weight Watchers en haar eigen doorzettingsvermogen. verbazing" (nou, dat zullen meneer Smolders .en kinde ren wel gedaan hebben) „en blijdschap, toen ik in vier maanden werkelijk 15 kg. verloor. Ik voelde me als herboren, kocht een nieuwe zomergarderobe, ging m'n haar anders dragen. Hele maal nieuw, voelde ik me. Je wilt gewoon wat anders hè". Doorzettingsvermogen „Mijn gezin heeft me in di periode enorm gesteund en ze waren thuis erg enthou siast over het resultaat. Wel heb ik in die vier maanden ervaren, dat er een wissel werd getrokken op discipline en doorzettingsvermogen. Maar dat vond ik alleen maar pdsitief. Dat is voor ie dereen goed, eigenlijk hè? Zelf was ik ook geestdriftig, en toen men me vroeg of ik zelf leidster wilde worden heb ik volmondig maar niet meer met een volle mond ja gezegd. Ik sta nog steeds achter dat systeem van Weight Watchers. In Roelof- arendsveen m'n man was toen nog burgemeester daar begon ik een cursus en nu, sinds een jaar of acht, heb ik een „klas" in Leiden en twee in Leiderdorp, zo van onge veer 30 vrouwen van diverse pluimage. Cursus, op streef- gewicht komen, dan afzwaai en en maandelijkse controle. Mannen? Nee, niet veel, maar ik heb verschillende mannen gehad. Oh, wat zeg ik nu weer! Toe nou. Het wa ren heren. Maar eenmaal af geslankt, klaar, weg, na hun streefgewïcht. Het is wel vol houden hè, want dit is het: het gaat niet om het slank worden, maar om slank te blijven, op je gewicht". De sociale kant van het „lij nen" binnen W.W. trekt me vrouw Smolders erg aan. „Ziet u, deze manier van af slanken is geen modever schijnsel. Je schept soms een vertrouwenssfeer. Dat staat niet voorop, maar is wel erg belangrijk als je mensen wilt helpen. Achter het dik zijn steekt vaak heel wat. Ook leed en pijn. Misère kan tot dik zijn leiden; en dik zijn kan ellende veroorzaken. Ik heb, gelukkig, veel intensief en openhartig contact met cursisten; problemen roepen niet zelden andere proble men op. Tot steun kunnen zijn voor een ander is een heel plezierige ervaring. Mis schien doe ik het daarom wel al tien jaar". Voorbeeld Het gezin Smolders stond zagen we al pal achter moeder in haar gevecht te gen de bedreigingen van haar streefgewicht („Dat is 70 kg., maar in feite pakte ik te rug tot 68. Moet je eigenlijk ook wel doen, want het sy steem oefent een strenge con trole op je, als leidster, uit. Geef je een minder goed voorbeeld, dan kun Je je con tract wel inleveren'en gaf de gewenste ruggesteun. Ten eigen voordele zelfs, „want", zegt leidster Trees, „die ver andering van eetgewoonten heb ik m'n gezin kunnen bij brengen. Ze zijn in hetzelfde vaarwater terecht gekomen en het bevalt ze uitstekend". Is mevrouw Smolders nu zelf immuun geworden voor lek kere aanvallen? Vindt ze het niet moeilijk om op gewicht te blijven? „Nee, ik ben niet immuun. Ja, ik vind het nog steeds moeilijk. Het is vallen en opstaan". Je kan wel W.W.-leidster zijn, maar je blijft een mens. Erg voor naam is, dat je niet alleen hoeft te ploeteren. Het groepsverband geeft je de no dige kracht. En als je nu vraagt: hoe doe je het?, dan denk ik maar dat 't ongeveer hetzelfde is als met de routi ne van autorijden: hoe pre cies weet je niet, maar je dóet het gewoon. En dan heb ik die tientallen cursisten en die beste contacten. Hun grote openhartigheid werkt bij mij als een boemerang. Die vrou wen niet zelden gestuurd door huisartsen en specialis ten inspireren mij om heel gemotiveerd door te gaan. Naar ik hoop nog vele jaren". Snoepzucht Dat was dan tien jaar There sia Smolders-Nieuwerkerk, met haar opgelegd gezond programma „zonder pillen of poespas". Je aan de regels houden, dat wel. Ze stuurt een gevleugeld woord de ka mer in: „Snoepzucht is erg lastig als je ermee behept bent, maar je kunt het leren indammenHet is een leven met beperkingen, „maar een erg prettig en gezond leven". Vanavond feest aan het Heelblaadjespad (hoe komt men op die naam!), maar dan niet van dik hout zaagt men planken. Mevrouw Smolders, tien jaar een vertrouwensfi- guur, voelt zich dan happy met gelijkgestemden rondom haar. Feest met verantwoor de lekkere hapjes, „iets voor bij de koffie en iets, legaals, bij het glaasje". Staatssecretaris Koning schiet de nieuwe schietkelder open. project de belangstelling zal opwekken van de verschillen de gemeentelijke politiekorp sen, zodat dit goede Neder landse produkt ook een com mercieel succes mag worden", aldus de staatssecretaris. Training Kolonel Van den Ban, com mandant van het district 's- Gravenhage van de Rijkspoli tie ging in zijn rede in op het belang van een goede training van de politie-ambtenaren in omgang met het nieuwe vuist vuurwapen. „De politie-amb- tenaar, uitgerust met een vuurwapen, zal een gevaar zijn voor onze samenleving in dien hij niet optimaal getraind is en blijft in omgang met dit wapen. Juist die goed getrain de politie-ambtenaar zal min der snel gebruik maken van het vuurwapen. Hij kent de mogelijkheden van het wapen zeer goed en vooral ook zijn eigen mogelijkheden. Ik ben er wel haast zeker van dat de meeste ongelukken bij het ge bruik van het vuist-vuurwa pen tegen burgers een gevolg zijn van onvoldoende training in omgang met het wapen", al dus kolonel Van den Ban. De nieuwe schietkelder ligt onder de garages van het groepsbureau van de rijkspoli tie van Leiderdorp aan de Hoogmadeseweg. De baan wordt ook wel aangeduid als schietbioscoop aangezien wordt geschoten op een bios coopscherm, waarop dia's van bijvoorbeeld schietschijven worden geprojecteerd. Wat de schietbioscoop zo modern maakt is het gebruik van een computer, die verschillende programma's van diaprojecties kan afwerken, hetgeen de schutter steeds weer voor on verwachte situaties stelt, waar in hij of zij wel of niet mag vu ren. Ook kan de reactiesnel heid nauwkeurig worden ge meten. Door middel van een uitgebreid systeem van ver lichting kunnen situaties in daglicht, schemer of duisternis worden gesimuleerd. De schietbioscoop is een pro dukt van Applied Electronics uit Ede. De schietkelder kost ongeveer 1,4 miljoen gulden. Vroegere problemen met a- koestiek en ventilatie zijn op gelost. Ook een aanvankelijk grondwaterprobleem is nu uit de wereld. De schietbaan zal worden gebruikt door alle 1400 „schietplichtigen" in het district s'Gravenhage. Zij ko men in pincipe twee keer per jaar voor een schietbeurt in aanmerking. De opleiding wordt verzorgd door drie bij de staf van het district inge deelde schietinstructeurs en tien part-time instructeurs van de landgroepen. Waarschijnlijk worden de bin- nenschietbanen van de dis trictbureaus in Leeuwarden, Apeldoorn en Dordrecht ook met de computergestuurde in stallatie uitgerust. RIJNSBURG De com missaris van de koningin in Zuid-Holland mr. M. Vrolijk en zijn echtgenote brengen maandag 21 maart een bezoek aan Rijnsburg. Dit werkbe zoek begint 's morgens tussen tien uur en half elf. De heer en mevrouw Vro lijk worden dan in de hal van het gemeentehuis ont vangen door dc beide wethouders C. Noort en J.C.J. v.d. Meij, secretaris S. Broekhuizen en natuur lijk burgemeester W.K. de Roos met hun echtgeno tes. Na de ontvangst volgt er een gesprek tussen de Commissaris en het College van B en W en is er een rondleiding op het bedrijf „Electra Brandt". Na de lunch waarbij ook de raads leden en hun echtgenotes aan wezig zullen zijn, volgt er om half drie een openbare raads vergadering, terwijl de com missaris om vier uur een de- péndance zal openen van de veiling Boskoop nabij de vei ling Flora aan de Laan van Verhof. De dames blijven overigens niet stilzitten, als de heren in gesprek zijn. Mevrouw Vrolijk brengt tussen half elf en half twaalf een bezoek brengen aan de bibliotheek waar een expo sitie aan de gang js van de uit Katwijk komende Bas Haas noot, waarna het gezelschap tussen half twaalf en kwart over twaalf een bezoek brengt aan een orchideeënkwekerij in Rijnsburg. Na de lunch gaan de dames en de echtgenotes van de raadsle den naar de filmzaal in Flora, waar de heer N. Hemmes alge meen vertegenwoordiger van het bestuur met het vertonen van een dia-serie een causerie zal houden over bloemen. Rond vier uur zal het gehele gezelschap weer samenkomen om allemaal bij de opening van de dépendance aanwezig te zijn. Rond vijf uur wordt het programma beëindigd. van de Leidse Courant Adres_ I Postcode/Plaats. Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) G per kwartaal Stuur een miniatuur bankschroef je naar: Naam Adres Postcode/Plaats_ Telefoon I Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, ^2500 VG Den Haag j Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5