eidse vrouwen niet fiassaal in actie ta J erdeelde reacties op plan lutovri i maken Breestraat „De sfeer is veel grimmiger geworden" 'C verwerpt bezwaren tegen bebouwing gat Kaiserstraat Mil ;b en lcc tegen, nzh voor ONDERWIJZERS PROTESTEREN TEGEN BEZUINIGINGSPLANNEN CeidaeSou/Kwt WOENSDAG 9 MAAJ5T 1983 PAGINA 3 mooi- of h e rijk* kregi insterf hanè iachtef illeenï ns ml leverJ vorii ver| it ovd van i >hoHu 1 hetj 'kingi ZneïTERNATIONALE VROUWENDAG Ee°nnd tor TOT DISCUSSIES is pEN Weet u wat 2i f dag het is vandaag". i oudere man, die de 13 -jonstratieve tocht van is -vrouwen gade sloeg, It de schouders op. Hf is 8 maart, de Inter zonale Vrouwendag, komen vrouwen op hun .belangen". De glimlacht. „Mijn w moppert anders t", zegt hij vriende- ~Even verder blijven 9 paar vrouwen staan m naar de optocht, laten de leuzen, die le megafoon over de overgoten straat erugallen tot zich door- we nféen' Wiï hebben hele f1* op economische on- We zijn en en het kostwinnersbe- he* kei. We willen geen de \wongen vrijwilligers- ig tief^* ^r moet betere rden dkopere kinderöp- Westig komen. De banen var nu vrouwen wer- i ken, moeten voor vrou wen bestemd blijven. De bijstand moet omhoog". Nog meer mensen blij ven staan kijken. Hier en daar beginnen toeschou wers een discussie. Waarom loopt u niet- mee, mevrouw". Ze kijkt een beetje betrapt. „Ik moet wel werken van daag", is haar antwoord. De optocht trekt verder. Het was gisteren 8 maart. Een belangrijke dag voor.vrouwen. Allerlei historische akties, zo als de demonstratie in 1857 van New Yorkse textielarbeid- sters tegen de 12-urige werk week, de lage lonen en de slechte werkomstandigheden, werden op 8 maart gehouden. Op voorstel van de Duitse So- cialiste Clara Zetkin werd tij dens de internationale Vrou wenconferentie in Kopenha gen 8 maart uitgeroepen tot Internationale Vrouwendag. Reden voor het college van burgemeester en wethouders om alle vrouwelijke ambtena ren, die met de akties mee wil den doen, een dag vrij te ge ven met behoud van salaris en zonder dat het een vakantie dag zou kosten. Leiden is de enige gemeente waar dit zo is geregeld. In andere gemeenten moesten de vrouwen op eigen rekening vrij nemen, als ze dat al wilden. Van de ongeveer 700 vrouwe lijke ambtenaren in Leiden hebben er ongeveer 70 giste ren vrij genomen. Of ook alle „ambtenaressen" deel hebben genomen aan de akties valt te betwijfelen. Aan de demon stratieve tocht naar het stad huis en daarna naar de sociale dienst deden hooguit 60 vrou wen mee. Met de optocht lie pen ook de PvdA-raadsleden Toos Fallaux en Henriëtte van Dongen mee. Ze trokken via Apothekersdijk, Kort Rapen burg en Breestraat naar het Stadhuisplein. Onderweg ble ven veel mensen staan kijken en werd er over het gebeuren gediscussieerd. Drie mannen op de fiets zijn afgestapt en slaan vanaf de stoep de stoet gade. „Goed zo, meiden. Jullie hebben groot gelijk. Ga zo door", roepen ze vanaf de kant. „Vrouwen zijn De demonstratieve optocht in de Breestraat. weer de dupe van de rechtse aanpak van deze regering en er moet een eerlijke verdeling van inkomen komen. Geen massale ontslagen in de collec tieve sector. Wij zijn baas in eigen beurs. We willen niet meer afhankelijk zijn van een man", schalt het weer door de megafoon. Eén en ander steeds afgewisseld door liedjes en f rag m M Op het Stadhuisplein zetten de vrouwen hun eisen met het zingen van liederen kracht bli. kreten. Een oude vrouw loopt hoofschuddend voorbij. Zij stoort zich vooral aan de kreet dat de bijstand omhoog moet. „Ik krijg net zoveel als zij en ik kan er toch ook van rond komen. Ik ben 80 jaar gewor den en heb het altijd van wei nig geld moeten doen De stoet heeft inmiddels het Stadhuisplein bereikt. Daar treedt de vrouwenband „Sire nes" op en worden de eisen nog eens krachtig gedecla meerd. Steeds meer mensen blijven staan. Vanuit het ge meentehuis komen de ambte naren een kijkje nemen en ook wethouder Peters doet dat. Hij wordt er direct met de haren bijgesleept. „Een man als wethouder van emancipa tiezaken, dat is toch te gek. Daarom krijgt hij nu zijn ont slagbrief aangeboden. De re den van ontslag is, dat hij geen goed emancipatiebeleid voert en omdat er geen emancipatie commissie is. Voor iemand met uw reputatie staat er ech ter geen wachtgeld te wachten en komt u dus direct in de bij stand en daarmee wensen we u veel sterkte en het vooruit zicht op jarenlang zoeken naar een baan". De wethouder krijgt de ontslagbrief overhan digd. Er blijft tussen al die vrouwen niet veel van hem over. Daarna trekt de stoet nog naar de Sociale Dienst. Ook daar wordt men op een toepasselijk toneelstukje en liederen ge trakteerd. Op de terugweg hoor je op straat flarden van gesprekken. Ze gaan over vrouwen en uitkeringen, de regering en het huishouden. Er waren niet veel vrouwen bij de demonstratieve tocht, maar ze maakte genoeg lawaai om de aandacht te trekken, 's Avonds was er nog een dis cussie in het Vrouwenhuis, een film en daarna een feest. 'SN De Provinciaal Planologische Commissie is het niet eens met de bezwaren die naar vo- n gebracht tegen de bouw van 40 a 50 woon- len in het gat van de Kaiserstraat. Tegen de i/an deze woningen voor studenten en werken- geren was betoogd, dat het niet overeenkwam door de gemeente beoogde stimulering van de Unctie in de Academiewijk. Bovendien zou er rekening gehouden zijn met benodigde par- belacborzieningen. De PPC heeft al deze bezwaren van dfirpen- g pp^, met rijksuniversiteit die S^e dat in het bestemmingsplan ten onrechte de Het C,ng van centrale diensten in panden voor uni- doeleinden zijn uitgesloten. Het gemeente- jr heeft deze bepaling opgenomen, omdat het grote concentratie van universitaire functies in de binnenstad wil bestrijden. In andere wijken wil het gemeentebestuur de aanwezigheid van centrale diensten wel toe staan. Het gemeentebestuur had in het bestemmingsplan bovendien het Zoölogisch labo ratorium aan de Kaiserstraat wegbestemd. Volgens het gemeentebestuur is er in de Leeuwenhoek vol doende ruimte voor de universiteit. De PPC acht de houding van de gemeente onterecht. De PPC meent, dat in panden van de universiteit, centrale diensten niet uitgesloten kunnen worden ook al omdat van hen niet meer parkeeroverlast te verwachten is dan van andere universiteits-onderde- len. Het wegbestemmen van het zoölogisch laborato rium acht de PPC voorbarig omdat niet duidelijk is wanneer deze in de Leeuwenhoek terecht kan. De PPC acht de bezwaren van het Leids City Cen trum (LCC) tegen de afsluiting van het Rapenburg voor doorgaand verkeer, niet gegrond. De PPC stelt dat, daar er door de aan het Rapenburg gevestigde bedrijven geen bezwaarschriften zijn ingediend, niet kan worden volgehouden dat verschillende bedrij ven door de afsluiting onbereikbaar worden. Ook de bezwaren van het LCC tegen het laten vallen van de mogelijkheid om van het Galgewater een doorgaan de route de-stad-uit te maken, worden door de PPC niet gehonoreerd. „Zulke ingrijpende maatregelen zijn niet op korte termijn te realiseren", schrijft het PPC. Een beslissing op korte termijn is vereist, om dat binnenkort wordt begonnen met een opknap beurt van het Galgewater. Het advies van de PPC zal worden betrokken bij de standpunt-bepaling van Gedeputeerde Staten over de bezwaarschriften. Mor genochtend heeft er op het provinciehuis een hoor zitting plaats over de bezwaarschriften. Hoofdletsel door losgeschoten hout LEIDEN Een 54-jarige bouwvakker uit Moordrecht is gisterochtend met hoofdletsel naar het ziekenhuis vervoerd nadat hij een losgeschoten bundel hout op zijn hoofd had gekregen. De man was werkzaam op een bouwplaats aan de Opaalstraat. Het ongeval gebeurde rond tien uur. Een bundel hout die werd opgehesen schoot enkele meters boven de grond uit de strop en trof de man die er on der stond. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Herbestrating Komende maandag wordt begonnen met de herbestra ting van de Anna van Saksenstraat. Het karwei duurt drie weken, de laatste weken zal de straat geheel voor het verkeer worden afgesloten. Op 5 april wordt aange vangen met de bestrating in de Mamixstraat. Ook hier nemen de werkzaamheden drie weken in beslag, de laatste week zal de straat niet toegankelijk zijn voor het verkeer. Het busverkeer (lijn 13 en 14) zal omrij den via de Julianakade en de Van der Duynstraat. Volksdansinstuif In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat wordt zondag weer een volksdansinstuif gehouden. Onder leiding van Yvonne Knijnenburg wordt vanaf zeven uur gedanst op internationale volksmuziek. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Cursus schrijven In buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat begint binnenkort een cursus lezen en schrijven onder leiding van twee onderwijskrachten. Het is de bedoeling dat de deelnemers elke dinsdagavond bijeen komen om ge zamenlijk te leren lezen en schrijven. Voor meer infor matie: tel. 071- 217222. Praatgroep Voor vrouwen tussen de 40 en 60 jaar wordt binnenkort weer een praatgroep gevormd. Doel van de groep is te pra ten over de problemen met de overgang. De praatgroep komt een keer per week gedurende twee uur bijeen in het Vrouwenhuis aan de Hooigracht. De kosten per bijeen komst bedragen een gulden. Voor inlichtingen: tel. 071- 892114. Scarabee De Amsterdamse schrijver/fantast Ronald Tweehuy- sen treedt morgen op in het muziekcafé Scarabee aan de Pieterskerkchoorsteeg. Ronald Tweehuysen is de bedenker van Spokanië en zal een verhaal vertellen over de verschillende cultuurfacetten van Spokanië. Aanvang 21.30 uur; de toegang is gratis. Swingavond In het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) aan de Breestraat 66 wordt vrijdagavond weer een swingavond gehouden. De zaal gaat om negen uur open, de toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder. De Britse groep Maximum Joy treedt zater dagavond op in het LVC. De groep maakt gebruik van een enorm instrumentarium. De zaal gaat om negen uur open, de toegangsprijs bedraagt 7,50 DA rolT ingen ïning, ieter in ..ham 7 I I 1 en h n Oost ïiten, n aV zin die LEIDEN Het Leidse onderwijzend personeel voert opnieuw actie tegen de bezuinigingsplannen van minister Deetman. Na de massale demonstratie in november houdt het onderwijzend personeel vandaag weer een protest- bijeenkomst op het Stad huisplein. De sfeer onder de leerkrachten is er sinds november niet beter op geworden, meent Rijn van Dijk, hoofdonderwijzer van lagere school De Meerpaal: „In november hing er een fijne, bijna carnavaleske sfeer, er was toen sprake van het heili ge vuur. Na de verloren slag van november (Deet man voerde zijn plannen toch door) is de sfeer dui delijk grimmiger gewor den", aldus de heer Van Dijk. De onderwijzers Rijn van Dijk, Gerard Schrikkema, Sjaak van Rijn en Fen van der Veen verwachten, dat alle Leidse scholen meedoen aan de de monstratie van vandaag. Ie dereen wordt immers getrof fen door de (nieuwe) maatre gelen van Deetman, menen zij. Om half drie begint in het An- thoniusclubhuis een protestbij eenkomst, om half vier ver trekt de stoet demonstranten naar het Stadhuisplein. De ac tie wordt georganiseerd door alle onderwijsbonden. Bezuinigingsplannen waarte gen onder meer wordt gepro testeerd zijn: verhoging van de leerlingenschaal in kleuter- en lager onderwijs tot 32 per klas, 3,5 procent minder leraarles- sen in het voortgezet onder wijs (een maatregel die 2500 arbeidsplaatsen kost), de be perking van taakeenheden in net voortgezet onderwijs (350 arbeidsplaatsen minder) en het afschaffen van gymnastiek voor de bovenbouw van het voortgezet onderwijs. Deze week worden de voorstellen van minister Deetman in de Tweede Kamer behandeld. „Deze week is het uur van de waarheid," zegt Rijn van Diik. De basisschool (kleuter en la ger onderwijs geïntegreerd) wordt niet, zoals gepland, dit jaar ingevoerd, maar in 1985. Het principe van de basis school is kleine klassen, waar in aan elke leerling veel aan dacht kan worden besteed. Het groepje onderwijzers zegt, dat de leerlingen de dupe worden van de plannen van minister Deetman. „Wanneer de klas sen groter worden, kunnen de kinderen niet goed genoeg meer worden begeleid. Vooral voor kinderen in achterstands gebieden heeft dat grote gevol gen," menen zij. Het onderwijzend personeel zal vergrijzen, zeggen de on derwijzers. „Iedereen blijft zit ten waar hij zit, er is geen doorstroming meer en daarom komen jonge onderwijzers niet meer aan bod." Ook voor de activiteiten van de ouders bin nen het onderwijs is minder geld beschikbaar. Medezeggen schapsraden en Ouderraden kunnen niet meer functione ren. De onderwijzers vinden het erg belangrijk, dat de ouders meedoen aan de acties tegen de bezuinigingen. Op basis school De Meerpaal werd afge lopen maandag getoond hoe het eventueel in de toekomst kan gaan. Een onderwijzeres was die ochtend zogenaamd ziek en omdat er in de bezui nigingsmaatregelen geen plaats is voor een vervanger, werden 65 leerlingen aan één leerkracht toegewezen. Zo konden de ouders zien hoe het hun kinderen in de toekomst kan vergaan. Een van de ouders, die actie voert tegen de bezuinigingen, is mevrouw A. van Klaveren. Vorig jaar verzamelde zij zes tigduizend handtekeningen en bezorgde die op het ministerie van Onderwijs. Mevrouw Van Klaveren doet vanmiddag tij dens de manifestatie een op roep aan alle ouders om zich te verenigen in het protest tegen de maatregelen van Deetman. Mevrouw Van Klaveren is van mening, dat er niet mag worden bezuinigd op het basis onderwijs: „Beknibbelen op het basisonderwijs, is beknib belen op de toekomst van je kinderen," zegt zij. ;n geer, ok de (jgjyj pe winkeliers jen te ie binnenstad wijzen ie herl^oorstei om Bree. te drai op donderdagavond 'je zei zaterdag autovrij te kan Sfen als onaanvaard- van de hand. Een •dvoeder van de NZH iet kumt een proef met het maken van de dstraat daarentegen goed idee". ovei demcouder Waal van ruim- .e ordening en verkeer zei P^tiJdggavond dat een pr0ef 1 er ëtet afsluiten van de Bree- 'teken.l op beide dagen mogelijk aantonen, dat de Bree- t gebaat is bij een afslui- i/oor het autoverkeer. „De -Straat gaat nu hard ach- emperi en als we daar iets aan kunnen doen, zullen we dat niet laten", merkte de wethou der op. Voorwaarden voor het autovrij maken van de Bree straat zijn de totstandkoming van de Sandersparkeergarage en de voltooiing van de Chur- chillbrug. Dit om een soepele verkeersafwikkeling mogelijk te maken en om voldoende parkeergelegenheid in de buurt van de Breestraat te hebben. De heer A. Verberg, de voor zitter van het Leids City Cen trum (LCC), blijkt weinig ge lukkig met het voorstel. Het zou de bereikbaarheid van de binnenstad niet ten goede ko men: „Leiden wordt op deze manier één groot hofje. Je zet de deur open voor Winkelhof en voor Leidsenhage, want de klanten van de winkeliers worden de binnenstad uit ge jaagd. Ik vind dit nogal rigo- reus. Er wordt bijvoorbeeld niet overwogen om ook de bussen uit de Breestraat te ha len. Mocht het autovrij maken inderdaad doorgevoerd wor den, dan zal dat de samenwer king van het LCC met de ge meente niet ten goede komen. Nog even wachten en dan be gint Waal weer over het open graven van het Kort Rapen burg". Ook de Stichting Leidse Bin nenstad (SLB) wijst het auto vrij maken van de Breestraat van de hand. „Alleen de auto's eruit, dat is niet eerlijk", zegt A. Jünger, de secretaris van de SLB. „Wanneer van de Bree straat een echt voetgangersge bied gemaakt zou worden, dan vind ik dat het overwegen waard. Een experiment waar bij ook de bussen weggehaald worden, juich ik toe. Wanneer het openbaar vervoer wel toe gelaten wordt, dan worden de mensen de bus in gedwongen en dat is onaanvaardbaar. Er moet een eerlijke keuze moge lijk blijven". De voorgestelde proef wordt door de NZH enthousiast ont vangen. De Breestraat is met het traject vanaf de Blauw poortsburg één van de grote knelpunten voor het openbaar vervoer in Leiden. Files en vertragingen komen dagelijks voor. „Op zaterdag en op don derdagavond de auto eruit, dat zal de doorstroming van de bussen alleen maar ten goede komen", zegt woordvoerder B. Leeuwenburgh. „Nu kan je in de Breestraat over het blik lo pen en daar een eind aan ma ken zou een goede zaak zijn". De suggestie van de SLB om niet alleen de auto maar ook de bus uit de Breestraat weg te halen, is voor Leeuwenburgh onaanvaardbaar. „Op donder dagavond en op zaterdag de bus uit de Breestraat, daar valt niet over te praten. Dat schept een enorme verwarring bij de passagiers, dan krijg je ver schijnselen als voor niets bij een halte staan. Mensen die slecht ter been zijn en niet de beschikking hebben over een auto kunnen dan niet meer in de binnenstad komen", aldus Leeuwenburgh. Garenmarkt Het LCC en de SLB hebben inmiddels ook gereageerd op de plannen van het college van B en W om het parkeer terrein op de Garenmarkt op te heffen en daar de openbare binnenstadsschool te bouwen. Vorige week werd al bekend, dat er bij de gemeente zo'n 150 bezwaarschriften tegen het plan zijn ingediend. Zowel LCC als SLB wijzen dat plan af. Ondanks de bouw van de Sandersgarage zou het huidige parkeerterrein op de Garen markt in stand gehouden moe ten worden, gezien het tekort aan parkeerplaatsen dat er volgens de SLB en het LCC in de de binnenstad zou zijn. Be bouwing van de Garenmarkt zou ook in strijd zijn met het Structuurplan voor de Binnen stad. Volgens beide organisa ties zou met de bouw van de school op de Garenmarkt „het fraaie stadsbeeld" verloren gaan. Insluiper gepakt na achtervolging LEIDEN Een 23-jarige jongeman uit Zaandam is gistermiddag aangehou den nadat hij in het Ka- merlingh Onneslaborato- rium aan de Zonneveld straat enkele portefeuilles had gerold. De jongen werd betrapt door één van de personeelsleden van het laboratorium. De ins luiper trachtte te vluchten door uit een raam te springen maar het wakkere personeels lid zette de achtervolging in. Op het terrein van het WSD- complex aan de Witte Singel kreeg de achtervolger zijn slachtoffer te pakken. De jon gen werd daarop overgedra gen aan de politie. Modeshow De damesmode zaak Lady Schrier aan de Boter markt houdt morgen drie modeshows. De shows moeten een beeld geven van de nieuwe lente en zo- mermode. Om half elf wordt de eerste show ge geven, om half drie is de tweede en 's avonds om halt acht wordt de laatste show gehouden. Het is misschien raadzaam van te voren plaatsen te be stellen. Dat kan via tel. 071-130466. Rechts: Een van de ge toonde modellen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3