Minder stookkosten. Warmer wonen. JHuurders kunnen hier aan de bel trekken! Areaal bloembollen fors afgeslankt IN EN OM DE KAS Uw verhuurder Uw gas/energie bedrijf Het ministerie Maar ga eerst even naar het postkantoor LAND EN TUINBOUW CeidaeSotrm/ni MAANDAG 7 MAART 1983 PAGING Frankrijk bijna van Engelse bloemenmarkt verdrongen Een simpel, maar wel veelzeggend berichtje van de Franse landbouwattaché in Engeland zagen we dezer dagen. Daarin werd gemeld dat Frankrijk praktisch geheel van de Engelse snijbloemenmarkt is verdrongen docr Israël, Columbia, Italië en Nederland. Meegedeeld wordt dat de Engelse markten weinig of geen interesse meer hebben voor de bloemen en planten uit Frankrijk, omdat geen rekening wordt gehouden met de wensen en eisen van de Britse markt. Bovendien zijn er teêltmoeilijkheden met vooral de anemo nen, terwijl bovendien de transport en distributie van de Franse bloemen problemen geven. Gesteld kan worden dat de Britse markt zich in twee richtingen beweegt. Enerzijds willen de importeurs de produkten zoveel mogelijk tegen vas te prijzen en daarbij is er toenemende belangstelling voor de afzet naar de supermarkten. Genoemde attaché adviseert daarom de Franse handel daarmee rekening te houden en het vooral te zoeken in de kleine bloemsoorten. Geconstateerd wordt dat op het terrein van de rozen en anjers een te grote concurrentie bestaat. Een waarschuwend woord dat ook de Nederlandse handel zich kan aantrekken! Dat op het anjerfront reeds een scherpe concurrentie bestaat, is bekend. Sinds 1975 is er een interna tionale verschuiving in die teelt aan de gang en daar spelen Israël, Columbia en Kenia een belangrijke rol in. Bovendien nam de teelt van trosanjers - ook in Nederland - sterk toe en vormt ook hier een bedreiging. Frankrijk heeft het dus op de Engelse markt al hard te verduren, waaruit een les kan wor den geleerd. Flegmatiek als de Engelsen van nature zijn, verwijt men ook op het gebied van de bloemenhandel de Engelse kopers een te passieve houding. In dat opzicht is de Engelse handel vrij laat op gang gekomen en er zijn vooral in Spalding, aardig wat Nederlandse kwekers en handelaren te vinden. Vooral de groothandelsmarkten, waarvan er in Engeland plm. 20 zijn, nemen een belangrijke plaats in het geheel in. Nog niet zo lang geleden kreeg Londen nog een enorm, marktcomplex ter vervanging van het oude en verouderde complex. Er begint ook in Engeland meer activiteit te komen. Daarvan profiteert niet alleen de vanouds gevestigde Nederlandse handel maar ook die van de moderne Derde Wereld, zoals Frankrijk heeft moeten ervaren. In dit verband is het opvallend dat acht maanden na een gro te reorganisatie, de Frampton Nurseries^,één van de grootste anjer- en chrysantenkwekerijen in Engeland, de bloemenpro- duktie heeft moeten staken. Het bedrijf van bijna 9 ha. vlak bij Chichester, dichtbij Londen langs de kust, staat nu te koop voor 285.000. Gegadigden? Mr. Donald J. Frampton heeft verklaard moeilijk de presieze oorzaak van die bedrijfsopheffing te kunnen geven. Wel noemt hij de hoge rentelasten en de algemene bedrijfskosten. Hij wijst ook naar Nederland dat een .oneerlijke concurren tie" zou voeren, vanwege het goedkope gastarief. Bij een der gelijke lastenverlichting met rond de 50.000 zou zijn bedrijf kunnen blijven draaien. Als gevolg van de steeds stijgende gasprijzen en de algehele economische recessie moesten vorig jaar oktober al 80 werknemers op het bedrijf worden ontsla gen. Het bedrijf werd tevens in drie afzonderlijke bedrijven opgesplitst, maar heeft het kennelijk toch niet meer kunnen redden. De produktie van anjerstek pot- en jaarrondchrysantenstek op het bedrijf van de Canarische Eilanden zal worden voort gezet. Gezien in het licht van de Engelse bloemenimport, is een dergelijk bericht toch wel tekenend voor de gang van za ken in Engeland. Daar komt bij dat in het algemeen men in Engeland zuinig aan doet met de uitgaven voor bloemen en planten. Het lage bestedingspeil voor bloemen en planten in Engeland wordt ook geweten aan de slechte ontwikkeling van de im- pulsmarkt. En daar wil men in Engeland iets aan gaan doen. Export naar de Verenigde Staten verdubbelde zich. Export bloemen en planten gestegen Het gaat goed met de export van Nederlandse snijbloe men en potplanten. In 1982 werd voor 1.893 miljoen gul den aan snijbloemen geëx porteerd, tegeover een snij bloemenexport van 1.706 miljoen gulden in 1981. De Nederlandse export van pot planten steeg van 46 miljoen gulden in 1981 tot 547 mil joen gulden verleden jaar. Het voornaamste afnemers- land van Nederlandse bloe- misterijprodukten is sedert jaren ons buurland West- Duitsland. Meer dan 60 van de totale snijbloemenex port vindt haar weg naar huiskamers in West-Duits- land. Voor wat betreft de potplanten is dit percentage een kleine 50 Toch wor den ook andere landen van steeds groter belang voor de Nederlandse export van bloemen en planten, temeer daar de consumptie van bloemen en planten zich in West-Duitsland momenteel stabiliseert. Na West-Duits land zijn Frankrijk en Groot-Brittannië als impor teurs van snijbloemen en potplanten uit Nederland van niet te onderschatten betekenis. Ook deze landen gaven een exportstijging te zien. De bloemen- en plan- tenexport naar Frankrijk steeg van 242 miljoen gulden in 1981 naar 277 miljoen gul den in 1982. De export naar Groot-Brittannië steeg van 109 miljoen gulden naar 139 miljoen gulden in 1982. De meest opmerkelijke stijging is echter waar te nemen bij de bloemenexport naar de Verenigde Staten. Deze ex port verdubbelde zich bijna in het afgelopen jaar. Vorig jaar werd een snijbloeme nexport berèikt van 67 mil joen gulden tegen een ex port van 34 miljoen gulden in 1981. Duidelijk is dat voor de bloemenexport naar de i Verenigde Staten ook dit jaar en komende jaren nogi grote kansen zijn weggelegd. En dit was de week der grote verrassingen!.De bloembollenkwekers en - exporteurs konden hun ogen nauwelijks geloven toen daar zwart op wit stond dat de beplante op pervlakte van de narcis sen met maar liefst 100 ha was gekrompen! Hun verwondering werd nóg groter toen bleek dat het hyacintenareaal met 53 ha was afgeslankt en de verbazing steeg ten top toen duidelijk werd dat de oppervlakte van de bekende en gewilde blau we iris Ideal met 60 ha was verminderd. Deze gegevens kunnen nl. worden geplukt uit de een dezer dagen versche nen bloembollenstatistie ken. Om met de narcissen te beginnen: een teruggang van 100 ha is bepaald niet bescheiden. De oorzaak? Vermoedelijk omdat de resultaten van de broei in het vorig seizoen veel te wensen overlieten ook dit jaar is er aan de broei van narcissen nauwelijks droog brood verdiend! en dat de Engelse narcis- senkwekers op de Euro pese markt opereren, laat natuurlijk ook zijn sporen na. Importen Zeer recente cijfers laten zien dat het afgelopen jaar uit En geland bijna 25 miljoen stuks narcissen uit Engeland zijn geïmporteerd en daar komen nog eens 500.000 kilo's van dit bolgewas bovenop. De import van narcissen uit Israël bij na zeven miljoen stuks la ten we hier buiten beschou wing. Het gaat hier nl. in hoofdzaak om Paperwhite en Grand Soleil d'Or en dat zijn cultivars die hier in Holland niet willen groeien. Ze vor men dan ook geen enkele concurrentie voor de vader landse kwekers. Narcissenbollen uit Engeland zijn bij de broeiers wel gewild. Meestal gaat het om bollen van tweejarige partijen en die produceren de meeste bloe men. Een tweejarige teelt van narcissen komt hier maar hoogst zelden voor. De groot ste krimp zien we bij de twee massasoorten, nl. de gele trompet Golden Narvest, de gele grootkronige Carlton. Van de eerste ging het areaal van 305 naar 268 ha en van Carlton ook in Engeland een uitgesproken „evergreen" verminderde het areaal eveneens fors: van 421 naar 399 ha. De totale oppervlakte van de'grootkronige narcissen liep met 35 ha terug. Alleen de betrekkelijk nieuwe Icefol- lies hield braaf stand en zag het areaal groeien van 69 naar 71 bunder. Groei zit er wel in de opper vlakte tuinnarcissen en dan met name bij de Cyclamineus- sen, zo genoemd naar de sier lijk teruggebogen bloemblaad jes. De gele dreumes Tête a Tête voert hier de boventoon. Het areaal van dat soort ging van 19 naar 25 ha, terwijl Fe bruary Gold van 16 naar 19 bunder steeg. Als men alle Cyclamineus-narcissen bij el kaar optelt komt men aan 61 ha en dat is elf ha meer dan vorig jaar. Omdat het hierom uitsluitend tuinnarcissen gaat, lijkt de vraag gewettigd of de groei van dit type niet wat ge temperd moet worden. Hyacinten Bij de hyacinten valt de te rugloop op van de blauwe cul tivars, die zakte van 166 naar 150 ha. De grootste verliezer is Ostara, waarvan tien bun der minder werd opgeplant. De terugloop van de rose hya cinten is evenmin kinderach tig. Ook de grote favorieten als Anna Marie en Pink Pearl doen mee. Pink Pearl zag de oppervlakte zelfs met 18 bun der afnemen. Het areaal van de blauwe iris Ideal is van 394 naar 244 ha gegaan en dat heeft hier en daar een dreun veroorzaakt, waarvan de na galm nog wel enige tijd hoor baar zal zijn. Voor de rest viel het mee dat de andere blauwe massa-iris Prof. Blaauw zich wel goed kon handhaven. De statistieken, waarnaar door het bollenvak altijd met grote belangstelling wordt uit gekeken, zijn vers van de pers. Het is dan ook nog te vroeg om te zeggen hoe de handel dat alles zal verwer ken. De prijzen van de hya cinten zullen er alleen maar wel bij varen, hoewel een groot deel van de oppervlakte in de laatste weken van het vorig jaar al is verkocht. En laten we er gelijk maar aan toevoegen: tegen goede prij zen. Daar staat tegenover dat er nog maar heel weinig grote narcissentransacties zijn afge sloten. Een dergelijke krimp kan de handel alleen maar goed doen. Profeten De oppervlakte-irissen die en kele jaren geleden nog bijna, duizend hectare bedroeg is in middels teruggevallen naar 873 ha. En ook dat lijkt geen slechte zaak, al blijft het wel jammer dat slechts één culti- var de krimp heeft veroor zaakt. Hoe het zij: het bollen vak kan de komende weken met de cijfers aan het stoeien gaan. En men kan er een lief ding onder verwedden dat de profeten hun mantels snel uit de mottenballën zullen ha len!. Van narcissen Is maar liefst honderd hectare mindei opgeplant. Isolatie helpt op stookkosten te besparen. Trek aan de bel en informeer wat de mogelijkheden zijn. Op onderstaande adressen kunt u terecht voor goede adviezen. Maak er werk van! kan u vertellen hoe het met de isolatieplannen staat Wanneer is uw woning aan de beurt om geïsoleerd te worden? Bel of schrijf! weet wat er allemaal geïsoleerd kan worden en wat dat aan besparing oplevert Bel, schrijf of stap even binnen! beschikt over uitgebreide documentatie en foldermateriaal Ook over consulenten die plaat selijke initiatieven van huurders en verhuurders begeleiden kunnen. Bel of schrijf; Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, Postbus 20951,2500 EZ Den Haag, tel. 070-26 42 01, toestel 2301. en haal daar de brochure 'Isoleren huurwoningen - wat kan ik besparen en hoe kaart ik het aan". Een publikatievan Coördinatieteam Uitvoering Voorlichting NIP (Nationaal Isolatie Programma). In dit Coördinatieteam zitten vertegenwoordigers van de ministeries van Volkshuisvesting. Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer en van Economische Zaken, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de NV Nederlandse Gasunie, het Bouw centrum. Stichting Voorlichting Energie- besparing Nederland, Vereniging van Exploi tanten van Gasbedrijven in Nederland. Nationale Woningraad, Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting, Stafbureau Nationaal Isolatie Programma, Stafbureau Iso-Noord Assen en Stafbureau Provinciaal Isolatieprogramma Limburg. Nationaal Isolatie Programma

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6