30 m teerlingen doen praktijkervaring op hij verbouwing huize „Sint Maarten9 Provincie wil verder gaan met subsidiëren Vrijbaan 41 iiternationale vrouwendag Bebouwen van Garenmarkt is onaanvaardbaar ZUURKOOL ROOKWORST leiden ?t we| dellaol ie boi onze (I stromi len nei oordej aderbL mora bewc| vel ov tempe aden. k matig ADVERTENTIE raten ial-deiDEN „Toen die jon- latens hier voor het eerst Ie NAimen, konden ze niks. nig hdenken wel dat ze wat imidt.nen, maar dat kan je ;-afsta vergeten. Ze moeten n bij s nog leren. Dat geeft emens, want daar zijn ze Likkeli leerling voor en van n van leerling kan je niet ;el blvachten, dat ze als een icratisman aan de slag gaan. it daarom is het een ie zaak dat er leerlin- mocr^ouwplaatsen bestaan, cenis.^ aneen in de praktijk enevt je een vakman wor- el aar» ïtreft plevei het woord is timmerman )n in de Groot. Hij is leermees- n van:n 's aan van degenen die 1 itJijk5 *n de weer is om van t Kle St Maarten aan de St i te b^bsgracht een compiex van e Sovivoningen voor één- en 'persoonshuishoudens te en. St. Maarten is in 1809 iezingouwd na de kruitramp 1 eens 1807. Het werd toen een risatii artij tid bel ;ren ij dia] e ten it aan' zogenaamd wezen- en oude liedenhuis. Voordat met de huidige verbouwing werd be gonnen, stond het complex ge ruime tijd leeg en werd het ge bruikt als opvangcentrum voor vrouwen en jongeren. De ingrijpende verbouwing en re novatie van St. Maarten moet eind dit jaar klaar zijn, maar voor het zover is moet er nog erg veel gebeuren. Van wonin gen is nog niet veel te zien. Overal in het doolhof van het complex gaten, planken om niet in die gaten te vallen, wat wankele trappen om een ver dieping hoger te komen, mu ren met stukken uitgehakt om leidingen te leggen, steigers, gereedschap en stapels hout en stenen. „Het is hier nog een grote puinhoop", zegt De Groot, „maar dat komt allemaal best in orde. Daar zorgen wij én de leerlingen wel voor". Praktijkervaring Jan van der Voet, de hoofduit voerder van De Groot legt uit wat een leerlingenbouwplaats is: „Leerlingen van een LTS en soms ook van een MTS of HTS kunnen bij een aan tal aannemers aan de slag om praktijkervaring op te doen. Die jongens zijn vijftien of zes tien jaar oud en gaan nog één of twee dagen naar school. De rest van de week zijn ze bij ons aan het werk en ik moet zeggen, dat gaat prima. De Groot heeft wel gelijk als hij zegt dat de jongens nog niet veel kunnen, wanneer ze hier voor het eerst komen, maar je ziet ze groeien. Na een paar maanden gaat het al stukken beter. Op de LTS krijgen ze een theoretische ondergrond maar het vak van timmerman of metselaar onder de knie krijgen, gaat alleen maar door het te doen. Als je met je han den over elkaar toekijkt, kom je er nooit. En het aardige van St. Maarten is dat de jongens niet alleen met nieuwbouw be zig zijn maar ook met renova tie en verbouwing. Dat zorgt voor nog meer kennis en erva ring". De leerlingen worden volgens een CAO betaald en dat komt erop neer, dat ze het van hun leeftijd afhankelijke mini mumloon krijgen. Het aanne mersbedrijf Schouten, dat de verbouwing van St. Maarten op zich heeft genomen, betaalt de leerlingen vijf dagen per week. Ook de dagen op school worden doorbetaald. „Voor de leerlingen is dat mooi meege nomen, maar ik denk dat dat niet het belangrijkste is", meent Van der Voet. „De er varing die ze op deze manier opdoen is veel belangrijker, het maakt het misschien wat makkelijker om werk te vin den". Lang niet alle aannemers zijn bereid leerlingen in te zetten en zijn bereid hun professione le krachten als docent te laten optreden. Op het complex St. Maarten zijn veertien leerlin gen aan het werk. „De pro- duktie van de leerlingen ligt natuurlijk een stuk lager, ze ker in het begin. Een metse laar moet per dag zo'n duizend stenen leggen en een leerling komt soms niet verder dan tachtig", legt metselaar Jan van Dorp uit. „Je moet een beetje geduld hebben als je die jongens wilt begeleiden want anders moet je er niet aan be ginnen. Dan sta je je alleen maar te ergeren en daar schiet je niets mee op. Het heeft al leen maar zin als je bereid bent je vak over te dragen en als je een groep leerlingen hebt die bereid is aan te pak ken. Als de motivatie maar goed is, dan zijn we allang te vreden. En de motivatie van deze jongens is prima". Het vak overdragen, dat is het belangrijkste, volgens de he ren. „Daarom is aannemer Schouten ook bereid geld en energie in leerlingen te steken. Als je dat niet doet gaat het vakmanschap verloren, dan wordt de liefde voor het vak niet bijgebracht. Op lange ter mijn heeft de bouw daar al leen maar profijt bij." Archeologie Bij de verbouwing van St. s o „dingen onder deskundige leiding aan het werk bij de verbouwing van Huize St. Maarten. IAFWez/q O li insdag 8 maart a.s. is Internationale Vrouwendag. Ook in Leiden nden veel aktiviteiten plaats, o.a. 's morgens in het Volkshuis, middags op diverse plaatsen in de stad (o.m. op het Stadhuisplein) I 's avonds in het Vrouwenhuis. irgemeester en Wethouders hebben bepaald dat vrouwelijke amb- - met uizondering van het openbaar onderwijs - die aan de (tiviteiten willen deelnemen, hiervoor vrij kunnen krijgen. kan gevolgen hebben voor de bereikbaarheid van de Gemeente Jefooncentrale, informatiebalie's). algemene telefoonnummer van de Smeente, 254911zal niet of moei- bereikbaar zijn. ibruik zoveel mogelijk de doorkies- immers. »or*Di)or spoedgevallen en informatie 's-Grfnt u de mannen van de Afdeling len porlichting bereiken op telefoon- ,1de kimer 254107. IEF01 m H.i „ONDERSTEUNING WERKLOZEN BEVREDIGEND" DEN HAAG Vrijbaan, de vereniging die is-opge richt om werklozenprojec- ten in Zuid-Holland te be vorderen, krijgt van het provinciebestuur vrijwel zeker genoeg subsidie om dit werk tot 1 januari 1986 voort te zetten. In een voorstel aan provinciale staten stellen gedeputeer de staten dat „ondersteu ning van deze projecten voorlopig noodzakelijk is" en dat Vrijbaan deze func tie „alleszins bevredigend uitvoert". GS van Zuid-Holland willen tot 1986 jaarlijks 350.000 gul den overmaken op de reke ning van de vereniging. Tot nu toe werd Vrijbaan door de provincie gezien als een expe riment. De door de provincie verleende subsidie had even eens een experimenteel karak ter. De subsidie zou per 1 sep tember 1983 worden stopgezet. Inmiddels telt het bureau van Vrijbaan vijf medewerkers, waarvan drie in deeltijd. Volgens GS is het erg belang rijk dat werklozen die initia tieven ontplooien om hun situ atie te veranderen, daarbij hulp kunnen krijgen. Daarbij gaat het om zaken als werken met behoud van uitkering en het opzetten van kleinschalige bedrijfjes. „Vrijbaan heeft in korte tijd in de behoefte aan ondersteuning van werklozen- projecten op zeer bevredigen de wijze voorzien", aldus GS in hun voorstel aan provincia le staten. Daarbij verwijzen zij naar het stimuleren van nieu we werklozenprojecten en het adviseren van overheden, in stellingen en werklozen over die projecten, wat Vrijbaan sinds 1 september 1981 heeft gedaan. Overigens gaat het bij het be drag van 350.000 gulden om 330.000 gulden aan basissubsi die en 20.000 gulden aan zoge naamde activiteitensubsidie. Dat laatste bedrag is bestemd voor projecten die enigszins buiten de werkingssfeer van Vrijbaan vallen. Als Vrijbaan van die activiteitensubsidie ge-, bruik wil maken zal ze echter steeds daarvoor toestemming moeten vragen aan het pro vinciaal bestuur. Baldadige jeugd in renovatiewijk LEIDEN Een bewoner van de Munnikenstraat was het zo zat dat zijn woning reeds wordt gesloopt terwijl hij er nog in zit, dat hij een 12-jarige jongen die het lood van de afvoerpijp aan het loswrikken was aan de politie af leverde. De politie was al ter plaats om de baldadige jeugd te kalmeren. De straat staat op het punt gerenoveerd te worden en de jeugd helpt een handje mee met de sloop van de huizen. Echter er wonen nog enkele men sen in de straat die steeds weer het doelwit worden van baldadi ge acties van de jongeren. „Free Bird" uit de lucht LEIDEN De Leidse politie heeft in samenwerking met de PPT de illegale radiozender „Free Bird" afgelopen zater dagmiddag uit de lucht ge haald. De 30-jarige zendama teur werd op heterdaad be trapt in zijn woning aan de Van 't Hofstraat Jeugd Kamerorkest Het Jeugd Kamerorkest Leiden heeft geruime tijd niets van zich laten horen. Een tamelijk ingrijpende wijziging en verjonging van het strijkersbestand deed dirigent Henk Briër besluiten wat meer tijd voor in structie te nemen. Het eerstkomende concert heeft ko mende woensdag plaats om kwart Qver acht in de Waag aan de Aalmarkt. Op het programma staan wer ken van Rameau, Petz en de Nederlandse componisten Juriaan Andriessen en Nico Schuyt. Het blazersensem ble van de Streekmuziekschool Leiden zal o.l.v. Hans Stoop medewerking verlenen met de uitvoering van twee werken: chansons et danses van Vincent d'Indy en een suite van de Franse componist Claude Arrieu. De toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder. Jeugdfilm „Napoleon en Samentha" is de titel van een jeugdfilm die woensdag wordt vertoond in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. De film begint om half drie. De toegangs prijs bedraagt drie gulden. Pianorecital De Nederlandse concertpianist Bernard van den Boo gaard geeft woensdag om kwart over acht een concert in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. Hij speelt werken van Bach, Mendelssohn, Van Beethoven en Chopin. Het is de eerste maal dat Van den Bogaard in Leiden speelt Film De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia draait woensdag vanaf half tien de videofilm Geheim Do- sier Odessa". Deze Engelse speelfilm uit 1974 van Ronald Neame is gemaakt naar het gelijknamige boek van Frede rick Forsyth en gebaseerd op echte documenten. Het ver haal gaat over een journalist die in 1963 ontdekt dat oor logsmisdadiger Roschmann nog steeds op vrije voeten is. Hij besluit zelf op jacht te gaan en ontdekt dat er een orga nisatie bestaat die oorlogsmisdadigers inpast in een nieuw leven. Fotografie In Vormingscentrum Troef wordt dit voorjaar een cur sus fotografie of zeefdrukken gehouden voor personen tussen de 17 en 30 jaar. De cursus fotografie heeft plaats op de maandagavonden tussen 20.00 en 22.30 uur. Woendagmorgen van 09.00 tot 11.30 is deze curus voor behouden aan vrouwen; er is dan een crèche voor kin deren tot vier jaar. De deelname kost f100 voor 20 les sen, inclusief materiaal. Op de woensdagavonden van 22.00 tot 22.30 uur wordt de cursus zeefdrukken gege ven. De deelname kost 100 gulden, inclusief materiaal. Voor nadere informatie: 071-130494. "AGIU IDEN CeidócSoutont MAANDAG 7 MAART 1983 PAGINA 3 DE ALS PROTEST TEGEN HULP BELASTINGDIENST chtswinkel vult belastingbiljet in PEN De Leidse Rechtswinkel wil ook jaar behulpzaam zijn bij het invullen van tingbiljetten. Daartoe zullen medewerkers wjnkel wil per definitie tegen de belastingplichtige opstel len, maar de hulp hoort niet thuis bij de belas tingdienst", aldus de rechtswinkel. De rechts- de rechtswinkel vrijdag 26 en zaterdag 27 rt aanwezig zijn in het gebouw van Augus- s aan het Rapenburg 24. rechtswinkel biedt de Leidenaar al jaren I mogelijkheid en wil daarmee ook proteste een goed georganiseerde fiscale hulpverlening op landelijk niveau voor mensen met een laag inkomen, dat onafhankelijk is van de belastingdienst. Leidenaars die van de Leidse rechtswinkel hulp willen het inkomen moet beneden de rheid^ principieel onjuist. „De belastingambte- ïrtrouf als hulpverlener zal volledig binnen de eerst aan te melden bij de rechtswinkel aan de Ketelboe- tersteeg. Dat kan op maandag tot en met vrij- kennfzen van de wet partij moeten"kiezen voor derdagavond d°n" the»gepiSrr''iï&FJSïfö neriki^beginselen. De ambtenaar zal zich niet drie 6 vn^ van etrefb Inbraak aan Condorhorst LEIDEN Bij drie woningen aan de Condorhorst in de Merenwijk is afge lopen zaterdagnacht ingebroken. De inbrekers zijn de huizen binnengeko men door de balkondeuren te force ren. Uit één woning werd 6000 gul den, een gouden armband en een gou den horloge ontvreemd. Uit een ande re woning werden sieraden en een be drag van ongeveer 300 gulden gesto len. Uit de derde woning wordt niets vermist. Uit een huis aan de Bonaire- straat verdwenen een bedrag van 8000 gulden, zilveren tientjes en rijksdaal ders en een mapje met girobetaalkaar ten. De inbrekers zijn het huis bin nengekomen via een ruit aan de ach terzijde van het huis. Plakkende vrouwen aangehouden LEIDEN Een 28-jari- ge vrouw uit Leiden en een 33-jarige vrouw uit Noordwijk zijn zondag middag aangehouden, omdat zij illegaal affi ches aanplakten met de tekst „Meer veiligheid voor de vrouw op straat". De dames had den al een flink aantal affiches in de Leidse binnenstad opgeplakt. De politie nam de rest van het materiaal in be slag. De vrouwen krij gen een proces verbaal. Dames slaags bij voetbal wedstrijd LEIDEN Twee dames (30 en 39 jaar) raakten afgelopen zaterdagmiddag slaags op het Roodenburgterrein bij de voet balwedstrijd Roodenburg- UVS. Er vielen rake klappen, waarbij de bril van de 39-jari- ge vrouw sneuvelde. Bij de zelfde wedstrijd raakten ook nog twee 50-jarige vrouwen slaags. Ook hier werd een bril van een hoofd afgeslagen, maar bij deze aanslag bleef de bril heel. Waarom de vrouwen precies ruzie kregen, is niet duidelijk geworden. Waarschijnlijk eind dit jaar gereed ten. al Voetballers gewond LEIDEN Een 23-jarige voetballer uit Wassenaar is zondagmiddag gewond geraakt tijdens de wedstrijd Blauw zwart/Lugdunum. De speler van Blauw-Zwart botste tegen de keeper aan en moest daar na met een schouderblessure naar het Academisch zieken huis worden overgebracht. Maarten blijken archeologi sche vondsten te zijn gedaan. Onder de vloeren zijn twee oude waterputten gevonden, één was volgestort met puin en in de andere put bleek nog water te staan. Nadat van ar cheologische zijde de eeuwen oude putten waren bekeken en vastgelegd, werden ze ge sloopt. Het bleek niet haalbaar om de putten in te bouwen in de huidige bouwplannen. De putten waren niet het enige onverwachte overblijfsel van de activiteiten van onze vroe ge voorvaderen. Van der Voet: „In een loden koker vonden we een aantal oude tekenin gen. November vorig jaar heb ben we ze eruit gehaald en het bleek om oude bestekken te gaan van een van de verbou wingen van Huize St. Maarten van vorige eeuw. Misschien stoppen we nu wel tekeningen van de huidige verbouwing er gens in een muur of een ko ker. Over zoveel jaar kunnen ze dan zien hoe wij het ver bouwen van een dergelijk complex aanpakten". KAMER VAN KOOPHANDEL: bijvoorbeeld verwacht men conflicten op zaterdagen en koopavonden als zo'n honderd plaatsen voor omwonenden moeten worden vrijgemaakt. Voorts is men van mening, dat er bij de bouw van de Sanders- garage wel winkels zouden kunnen worden onderge bracht. Daarbij dient echter niet gedacht te worden aan winkels in de exclusieve sfeer, maar aan winkels die een dui delijker relatie met een garage hebben zoals garagebedrijven, showrooms, dienstverlenende bedrijven of sportscholen. Ten aanzien van het bestem mingsplan Garenmarkt, zegt de kamer, dat het bebouwen van dit plein onaanvaardbaar is. De parkeerplaatsen die daar zouden verdwijnen, kunnen niet worden opgevangen door de Sanders-garage. Van een vermindering van de parkeer druk die wordt beoogd met het bouwen van de parkeergarage zou dan geen sprake meer zijn. De kamer ziet het als een bete re oplossing als de op de Ga renmarkt geplande openbare school wordt gebouwd op het ir. Driessenplein. De parkeer voorziening op de Garenmarkt moet een duidelijke relatie, bijvoorbeeld in de tariefstel ling, hebben met de Sanders- garage. De kamer oppert de gedachte de exploitatie van beide voorzieningen aan de zelfde exploitant in handen te geven. Ondernemersverbond Ook de verenigingenraad van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) heeft zich afgezet te gen het bestemmingsplan Ga renmarkt. Daarbij maakt men bezwaar tegen het feit dat het parkeren op de Garenmarkt al wordt tegengegaan, voordat de Sanders-garage gereed is. Bo vendien heeft men bedenkin gen tegen het bouwen van een school op deze plaats, waar zo veel drukke verkeersaders sa men komen en concludeert men dat het bouwen van kan toorruimte de noodzaak van extra parkeerruimte met zich brengt Tenslottte stelt het KNOV vast, dat de Garen markt een van de weinige pleinen in Leiden is en in dit gedeelte van de stad als open ruimte een zeer goede functie vervult. LEIDEN De Kamer van Koophandel is een felle tegenstander van be bouwing van de Garen markt. De parkeervoorzie ning ter pfekke dient ge handhaafd te blijven, ook als de Sanders-parkeerga- rage op een steenworp af stand aan het Levendaal is verwezenlijkt. Dit zegt de kamer in een reactie op de twee bestemmings plannen voor Sanders par keergarage en de Garen markt. Overigens zijn te gen het bestemmingsplan Garenmarkt al meer dan 150 bezwaarschriften van bedrijven en omwonen den bij de gemeente bin nengekomen. Ten aanzien van de voorgeno men bouw van de drie par keergarages in Leiden (bij de Universiteit aan de Witte Sin gel, de Digros-garage aan de Langegracht en Sanders) stelt de kamer vast, dat alleen de Sanders-garage enig effect kan hebben op de parkeerdruk in de Leidse binnenstad. De an dere twee hebben nauwelijks tot geen invloed. En ook bij Sanders ziet men bezwaren. ADVERTENTIE KRAUTBOY pa<500qram ZENDUK 225SRAM

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3