Buitenlandse concurrentie maakt adoptie kind onbetaalbaar Prof. KerkhofsrKatholiek Nederland uitdaging voor rest van Europa kerk wereld weer Rondetafelgesprek Moskou over bevriezing van kernwapenarsenaal fieidwQowu BEROEPEN ACHTERGROND CiidaeSomcwt MAANDAG 7 MAART 1983 PAGI1 Vrijgevigheid Noren sterk verminderd De organisatie die voor de lutherse kerk van Noor wegen giften inzamelt voor hulp aan rampgebie den, de „Norwegian Church Aid", is tot de conclu sie gekomen, dat het vrijwel afgelopen is met de Noorse vrijgevigheid. Voor hulp aan de slachtoffers van grote overstromingen in India was gehoopt op giften tot een totaal van 700.000 tot 800.000 gulden, maar er kwam slechts 160.000 gulden binnen. In 1978 bracht de bevolking bij een soortgelijke ramp binnen vier weken nog dertien miljoen gulden bij een. Na een oproep tot hulp aan vluchtelingen in Midde- n-Amerika en de slachtoffers van de oorlog in Li banon samen, kwam tweemaal 67.000 gulden bin nen, tegen drie miljoen gulden in 1980 voor vluch telingen uit Afghanistan. De enige actie in 1982 die nog wel goed liep was" de hulp aan Polen: 2,7 mil joen gulden. Organisaties inzake werkgelegenheid kritisch volgen Men moet met behulp van de ervaringen die werklozen opdoen, de politieke en maatschappelijke organisaties in hun beleid ten aanzien van de werkgelegenheid kritisch volgen. Als men verwacht, dat deze organisaties weinig resultaten bereiken, moet men dat bij hen aan kaarten. Dat zei drs. P. C. Meijer, predikant in algemene dienst van de Gereformeerde Kerken voor Kerk en Bedrijfsleven tijdens een thema dag in Den Haag van het Gereformeerd Jeugd- en Jongerenpastoraat in samenwerking met de Jeugd- en Clubwerkbegeleiding. Op korte termijn zou men moeten proberen, aldus Meijer, een inten sief contact te krijgen met de werklozen om samen op weg te gaan. Op de lange termijn zou men alles moeten doen om een verandering van mentaliteit ten opzichte van de herverdeling van arbeid te bewerkstel ligen. Men moet zich herorienteren om een andere organisatie van werk te krijgen, zo zei Meijer. De organisatoren van de themadag wil len zich in de toekomst op een meer praktische wijze met de proble matiek bezighouden. Zij willen de kerken opwekken in de kerkdien sten en op gemeente-avonden aandacht te schenken aan het vraagstuk van de werkloosheid. Zij pleiten er ook voor kerkgebouwen voor werklozen open te stellen, zoals op sommige plaatsen al gebeurt. Evangelische Kerk Duitsland achter Zuidafrikaanse Raad van Kerken De Evangelische Kerk van Duitsland (EKD) heeft haar grote bezorgdheid uitgesproken over de gang van zaken met betrek king tot het onderzoek, dat de Eloff-commissie in Zuid-Afrika instelt naar de Raad van Kerken daar. De Zuidafrikaanse politie ziet de Raad van Kerken klaarblijkelijk als een politiek-opposi- tionele organisatie, die in de toekomst dan ook als zodanig zal worden behandeld, aldus de verklaring. De EKD behoort tot de' geldgevers van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken en stelt uit drukkelijk vast, dat voor haar die raad de oecumenische partner is, waartoe de overgrote meerderheid van de Zuidafrikaanse kerken en christenen behoort en die hen vertegenwoordigt. De EKD staat achter de kritiek van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken op apartheid en zijn strijd voor de door onrecht getrof fen mensen in de republiek Zuid-Afrika. Als teken van die ver bondenheid ziet de EKD het zenden van bisschop Martin Kruse, voorzitter Heinz Joachim Held en Oberkirchenrat Warner Con- ring, die samen met vertegenwoordigers van buitenlandse ker ken op 17 maart zullen getuigen voor de Eloff-commissie. Ten aanzien van het ambt en de kerkopbouw neemt Nederland geen eilandpo sitie in. Het bevindt zich wel in een tussensituatie. Nederland gaat Scandina vië achterna, waar de verpakking nog wel christelijk aandoet en ge kleurd blijft, maar de in houd steeds meer aan kerkelijke substantie ver liest. Dit zei prof. J. Kerkhofs uit Leuven za terdag tijdens een ont moetingsdag van de be weging „Open Kerk" in Roermond. Deze bewe ging is in 1972 opgericht na de benoeming van bis schop Gijsen van Roer mond. Kerkhofs noemde Nederland voor de rest van Europa een uitdaging. Sociologen en pas toraal theologen zien in, dat Nederland een soort laborato-, rium is met alle voor- en na delen van dien. De leiders van de katholieke kerk, met name in Rome, zien dit even wel anders. Zij beschouwen de situatie in Nederland als een ziekteverschijnsel en als een epidemie die bestreden moet worden, aldus Kerkhofs. De Leuvense hoogleraar meende, dat we staan bij de overgang van een gesloten christelijke cultuur naar een nieuwe vorm van cultuur die in vele opzichten beter is dan de vroegere, omdat ze meer vrijheid, ontwikkeling en plu ralisme toelaat, ook voor gelo vigen, maar die ook verwar ring en chaos schept waar door velen in de verdrukking komen. De wegen tussen be lijdende christenen enerzijds en cultuurchristenen of an dersgelovigen dan wel agnos tici anderzijds, gaan uiteen. Wie dit niet ziet, aldus Kerk hofs, stelt een valse diagnose en komt tot een verkeerde therapie. De ambtsproblematiek is naar zijn mening het duidelijkste symptoom van de crisis in de rooms-katholieke kerk. Over al is er ambtscrisis, polarisatie en verlangen naar meer in spraak. Het komt er eerst en vooral op aan echte en open geloofsgemeenschappen te vormen en te versterken. De wegen tot het ambt moeten verruimd worden met inbe grip van het ambt voor de vrouw en binnen de katholie ke kerk moet ruimer inspraak zijn voor de geloofszin van de gelovigen. Wanneer dit proces, zo zei Kerkhofs verder, in een con crete situatie geheel of gedeel telijk geblokkeerd is, is het toch mogelijk als christen ver der te gaan. Hij hield in dit verband zijn gehoor voor, dat christenen zich niet moeten blindstaren op wat niet kan, niet mag of dwingend moet, maar dat zij zich moeten op trekken aan wat nog wel kan, wat wel slaagt, aan het dieper ervaren dat God groter is dan de huidige vormgeving van de katholieke kerk. Zij moe ten zich optrekken aan schriftteksten, aan acties voor bijvoorbeeld werkgelegenheid en vrede, zo betoogde Kerk hofs. Hij zag in de impasse waarin het ambt thans ver keert, kansen voor de toe komst. Volgens hem hebben de huiskerken, buurtgemeen schappen en vriendengroepen toekomstperspectief. Hij sprak van kernen van hoop en van het sacrament van de vriend schap. Kerk zijn, zo besloot Kerk hofs, is niet eerst en vooral een structuur, maar elkaar bevrijden uit de vele gevange nissen van binnen en van bui ten. Indien mannen en vrou wen elkaar vanuit hun geloof ontmoeten en elkaar steunen groeit geleidelijk de zo nood zakelijke geloofscultuur, ook in een geseculariseerde sa menleving. Het zou goed zijn wanneer de theologische ho gescholen meer zorg gaan be steden aan de geloofscultuur en aan de spiritualiteit. Van 7 tot 10 maart zullen in Moskou dertig vertegenwoor digers van kerken, alsmede economen en wetenschaps mensen uit de Verenigde Sta ten, Latijns Amerika, Azië en Europa deelnemen aan een rondetafelgesprek over de eventuele bevriezing van het kernwapenarsenaal van de wereld en de economische ge volgen daarvan. De vergade ring is georganiseerd door het presidium van „de wereldcon ferentie van religieuze wer kers tot redding van de heili ge gave van het leven van een kernramp", die in mei vorig jaar in Moskou bijeen is geweest. Voorzitter is metropoliet «Fila- ret van Minsk, een vooraan staande figuur uit de Russi- sch-Orthodoxe Kerk. Tegen over het persbureau Tass heeft hij verklaard, dat de vergadering de economische en morele consequenties zal bezien van het bevriezen van het kernwapenarsenaal. „Er is geen dringender en belangrij ker probleem voor de mens heid dan het probleem van hoe de vrede te verzekeren en gunstige voorwaarden te scheppen voor het menselijk leven", aldus de metropoliet. In het presidium hebben zit ting genomen onder anderen de Amerikaanse lutherse bis- schop Davi Prus en de bis schop van de hervormde kerk van Hongarije, Karoly Toth. Uit de bondsrepubliek Duits land komt namens de Evan gelische Kerk synodepraeses Cornelius A. von Heyl. Dieven krijgen het moeilijk in Heilig Jaar De Romeinse politie treft, door ervaring wijs geworden, maatregelen om het lieden die met oneerlijke bedoelin gen naar Rome komen tij dens het komende Heilig Jaar, zo lastig mogelijk te maken. Het zoeklicht zal in de eerste plaats op twee cate gorieën wetsovertreders wor den gericht. Dat zijn de ge wone zakkenrollers, maar ook de „scippatori", onverla ten, die in het voorbijrijden van mensen zich meester maken van meegedragen ba gage, zoals hand- en polstas- De Romeinse politie wordt met ingang van 20 maart met honderden manschappen versterkt, die in Rome dienst blijven doen gedurende het gehele Heilig Jaar. De meeste aandacht zal worden gericht op de omgeving van de vier hoofdkerken van Rome, de Sint-Pieter, de Sint-Paulus- -buiten-de-muren, de basiliek van Sint-Jan van Lateranen en de Santa Maria Maggiore. Bij de eerste drie worden po litiebussen opgesteld die ra diografisch met het hoofdbu reau van politie in verbin ding staan. Bij de Santa Ma ria Maggiore wordt de bezet ting van het politiebureau aan de piazza uitgebreid. Elk team beschikt over ten min ste een ambtenaar die vreem de talen spreekt. Voorts zijn versterkingen voorzien voor de verkeerspolitie, zowel bij de regeling van het verkeer in de stad zelf als op de uit valswegen van Rome. Realisme zegeviert De verkiezingen voor de Westduitse Bondsdag hebben teren een heldere conclusie opgeleverd: de meerderheid de West-Duitsers heeft gekozen voor een oude vertrou lijn. De christen-democratische CDU/CSU bood kenn die behoefte aan zekerheid waar de Duitsers in een tijd crisis op uit waren. De verkiezingsstrijd was beheerst door twee glrote ther de slechte economie en de plaatsing van nieuwe Ameriki se middellange-afstandraketten. Wat het eerste betreft West-Duitsers hebben in meerderheid de sociaal-econt sche politiek van de sociaal-democraten veroordeeld massaal over te stappen naar de christen-democraten. de bestrijding van de werkloosheid hebben zij het meeste loof gehecht aan de meer realistisch getinte voorstellen Kohl. Met behulp van een straffe bezuinigingspolitiek rel hij op herstel van het marktmechanisme en daarmee op 1 leving van het Duitse Wirtschaftswunder, dat in de jj vijftig en zestig voor zoveel welvaart heeft gezorgd. De s aal-democraten hadden geen duidelijk alternatief, ook al den zij de accenten soms anders. Hun meer gedurfde, si originelere inzichten waarin voorrang werd gegeven aar werkgelegenheid, onder meer door het opzetten van bar plannen, konden na het economisch debacle van de afgl pen jaren, niet meer op krediet rekenen. Ook wat het tweede thema betreft hebben de meer rei tisch getinte voorstellen van de christen-democraten voorkeur van de Westduitse kiezers gehad. De sociaal-dei cratische voorman Hans-Jochen Vogel had twijfel laten, staan over uitvoering van het dubbelbesluit van de NA uit 1979, terwijl Kohl in zijn campagne ondubbelzinnig hi beklemtoond dat hij de lijn van zijn voorganger Schmidt voortzetten. De plaatsing van nieuwe middellange-afsta wapens moet doorgang vinden, wanneer de Russen bij i overleg daarover niet zelf bereid zijn gas terug te nemen heeft Kohl voortdurend beklemtoond. De al te nadrukkeli steun van Moskou voor de wat zweverige voorstellen van sociaal-democratische voorman Hans-Jochen Vogel bl duidelijk als een boemerang voor de sociaal-democratisi SPD gewerkt te hebben. Dit aspect van de overwinning van de christen-democrq is internationaal gezien ook van verreikende betekenis., onderhandelingspositie van de Amerikanen in Genèvt duidelijk versterkt. Er behoeft nu ook weinig twijfel aar bestaan dat de plaatsing, zeker wat Duitsland betreft doorgaan, als de onderhandelingen geen resultaat oplevei In tegenstelling tot Schmidt, heeft Kohl Washington in najaar toegezegd dat de plaatsing niet zal afhangen van: bereidheid daartoe in Nederland of België. Al met al lijk! verkiezingsoverwinning van de christen-democraten te bt| kenen dat het westerse eenheidsfront tegenover de Sov\ Unie wordt versterkt. De keerzijde van de christen-democratische verkiezing verwinning is wellicht gelegen in het feit dat zij wel eens voorbode zou kunnen zijn van een vergaande polarisati^ de Westduitse samenleving. Vertegenwoordigt de partij i; Kohl immers niet vooral de op veiligheid en zekerheid be| te burgerij en hebben daarentegen zeer veel jongeren i| gekozen voor de Groenen? In deze crisistijd staan zij diaij fraai tegengestelde oplossingen voor op vrijwel alle ter| nen. Deze onenigheid vormt een verontrustende kant aan christen-democratische zege. jj Pikante lever met rode kool en aardappelen bitterkoekjesvla Nodig voor twee personen: 150 g lever, 1 lepel olie, 15 g margarine, zout, 1 ui, (knof look), sambal, laos, ketjap; 500 g rode kool, 1 appel (Goudreinette), 1 sinaasap pel, zout, suiker, kaneel, azijn; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 25 g custard, 20 g suiker, 4 bitterkoekjes, 1 lepel jam. Snijd de lever in plakken van een centimeter dik. Verwarm de olie met de margarine tot de laatste bruisend smelt. Leg dan de lever in de pan en bak die op een groot vuur al om scheppend bruin en net gaar in circa vier minuten. Strooi er tijdens het bakken zout over. Houd de lever warm in een diepe schotel op de pan met kokende aardappelen. Fruit direct als de lever uit de pan is de kleingesneden ui (en knoflook) met sambal en laos in het overblijvende vet licht bruin. Doe er weinig water bij en wat ketjap en laat de jus nog vijf minuten sudderen. Schenk hem dan over de le ver. Kook de fijngesneden kool gaar in circa vijftien minuten met schijfjes appel, sinaasap pelsap, zout, suiker, kaneel en weinig water. Veilig koken met weinig water kan alleen als de verwarmingsbron zo hoog staat, dat het vocht maar nèt kookt. (Dat is trouwens al tijd de beste en voordeligste manier!) Maak de kool op het laatst af met zout, suiker en azijn. Breng de helft van de melk aan de kook en schenk daar van een paar lepels op de bit terkoekjes. Meng custard, sui ker en weinig koude melk tot een papje, schenk daar wat hete melk bij en doe het dan in een pan. Laat de vla al roe rende even doorkoken en voeg van het vuur de rest koude melk toe. Maak de bitterkoek jes wat kleiner en leg er de af gekoelde vla op. Garneer met wat kleurige jam. JEANNE Eind vorige week werd bekend dat de Braziliaanse po litie een onderzoek gaat verrichten naar het doen en laten van een Nederlands weeshuis in Sao Paulo. Het onderzoek is een gevolg van een beschuldiging van de eigenares van een Braziliaans weeshuis. Volgens die beschuldiging zouden Nederlanders die het weeshuis leiden, Braziliaanse kinderen voor 100 gulden opko pen, om ze vervolgens voor 4000 gulden aan Nederland se pleegouders te verhandelen. De voorzitster van het weeshuis, mevrouw N. Berini-Bertels heeft de handel ten stelligste ontkend. In bijgaand artikel legt de di recteur van het Bureau voor Interlandelijke Adoptie, dr. Z. Hendriks, uit waarom het legaal adopteren de laatste jaren zo'n kostbare zaak is geworden. DEN HAAG-AMERS- FOORT De „prijs" die voor een adoptiekind moet worden betaald, blijft stijgen. Het bedrag dat voor een kindje uit de Derde Wereld moet wor den neergeteld is met in gang van dit jaar al op 11.200 gulden gesteld, een verhoging van 1200 gul den ten opzichte van vorig jaar. Een ontwikkeling, die het voor veel echtpa ren steeds moeilijker maakt de voorgenomen adoptie daadwerkelijk doorgang te laten vinden. In hoeveel gevallen door de kostenstijging van het adopte ren wordt afgezien, wordt mo menteel onderzocht. Vaststaat op dit moment slechts, dat in voorgaande jaren 20 tot 25 pro cent van de ouders die het minsterie van Justitie om een beginseltoestemming voor het adopteren vroegen, afvielen. Dit percentage lag het afgelo pen jaar aanmerkelijk hoger: maar liefst de helft van de ou ders zag af van adoptie. Naar de reden hiervan valt voorals nog slechts te raden. Waarom de adoptie zo'n kost bare zaak is geworden en hoe aan de stijging van de kosten een halt toegeroepen zou kun nen worden, legt dr. Z. Hen driks, directeur van het Bu reau voor Interlandelijke Adoptie (BIA) uit. Grif geld Grote Doosdoeners blijken in direct de Verenigde Staten en in iets mindere mate Zweden te zijn, die de „markt" voor andere landen verpesten. In deze landen is veel belangstel ling voor buitenlandse kinde ren. De beheerders van de te huizen voor wezen in de Der de Wereld zijn zich er terdege van bewust, dat men bereid is grif geld neer te tellen om aan het zo gewenste kindje te ko men. Hendriks: „Als het goed zou zijn, zouden de tehuizen door het eigen land worden betaald, maar die regeringen denken niet aan het geven van subsi dies. Achtergrondgedachte daarbij is „als jullie die kinde ren zo graag willen, dan moet je er maar voor betalen ook. Zij zijn er zich er terdege van bewust, dat zij landen tegen el kaar uitspelen. Vooral in de VS is men bereid heel diep in de portemonnaie te tasten om een kind te bemachtigen; als wij niet meer geld voor een kindje op tafel willen leggen, komen we helemaal niet meer aan de beurt. We zullen wel mee moeten, hoewel het op een gegeven moment natuur lijk al te gek kan worden". Eén lijn ganisaties trachten nu samen een einde aan de kostenopd rij ving te maken. De hoofden werden tot dusver tweemaal bij elkaar gestoken, echter zonder dat dit het gewenste resultaat opleverde. Hendriks: „We moeten proberen één lijn te trekken, ons beleid op el kaar afstemmen. Hoewel we eigenlijk concurrenten zijn, zullen we elkaar op dit punt toch tegemoet moeten komen. We streven ernaar een maxi mumprijs voor de kinderen vast te stellen. Consequentie zou eventueel zijn, dat de Hendriks; „Na tv-beelden van Vietnamese bootvluchtelingen die uitgehongerd ergens op zee dreven, was er een hausse In het aantal aanmeldingen". weeshuizen geheel afhankelijk van de Verenigde Staten wor den". Bang dat de tehuizen dit „drei gement" van de Europese or ganisaties aan hun laars zou den lappen en de kinderen voor veel geld naar de VS stu ren, is Hendriks niet. De orga nisaties in Europese landen zijn bij de vele tehuizen veel populairder dan de Ameri kaanse, een gevolg van de gro te aandacht die de bonafide Europese adoptie-bureaus be steden aan de voor- en nazorg. In de Verenigde Staten komt er van begeleiding volgens de BIA-directeur maar weinig te recht. Bovendien maken de Europeanen zich er drukker over, dat het betaalde geld echt bij de kindertehuizen te recht komt, en niet ergens aan de strijkstok blijft hangen. Veel meer dan een poging het een maximumbedrag vast te stellen, kunnen de organisaties echter niet ondernemen. Ingekrompen Overigens Kan de „schuld" van de hogere ouderbijdragen niet geheel in de schoenen van de buitenlandse tehuizen wor den geschoven. Ook het adop- tiegebeuren is niet aan de be zuinigingen van de regering ontkomen. In de afgelopen twee jaar is de subsidiebijdrage aan het BIA van een half mil joen gedaald tot 75.000 gulden. Om deze klap enigszins op te vangen, is het personeelsbe stand behoorlijk ingekrompen. Met een minimum aan perso neelsleden draait het bureau verder, wat niet kon voorko men dat de ouderbijdrage ook om deze reden moest worden verhoogd. Van een vaag plan de ouders naar draagkracht te laten be talen, werd afgezien. Hen driks: „Hoe moesten wij bepa len hoeveel geld iemand kan missen? Iemand met een hoog inkomen kan wel vastzitten aan een hoge hypotheek, ter wijl iemand met een minimum inkomen misschien veel ge makkelijker kan rondko men!". Justitie Toch is de BIA-directeur er van overtuigd dat veel ouders niet om financiële reden afha ken als het er uiteindelijk op aankomt echt een kind te adopteren. Belangrijk hierbij is te weten, dat de ouders een be ginseltoestemming van het de partement van Justitie nodig hebben alvorens een bureau voor adoptie te kunnen in schakelen. Justitie behandelt deze aanvragen echter in een zeer laag tempo. Via legale weg komen er jaar lijks ruim duizend buitenland se kinderen naar ons land na geadopteerd te zijn. De vraag naar de kinderen ligt echter veel hoger. Justitie vreest daarom dat bij het afgeven van meer toestemmingen, de ouders zelf tot handelen zullen overgaan en mogelijk in han den van sjacheraars zullen val len. Door deze vertragende werking op het ministerie komt het, dat nu pas in 1979 gedane aanvragen worden be handeld. Het hoge afvalpercentage van vorig jaar wijt Hendriks naast de economische teruggang en de hogere bijdrage, ook aan de invloed van het nieuws. „Na tv-beelden van Vietnamese bootvluchtelingen die uitge hongerd ergens op zee dreven, was er een hausse in het aan tal aanmeldingen. Deze men sen hebben zich in een opwel ling opgegeven en zich niet ge realiseerd wat het inhoudt een kind te adopteren. Na er nog wat nachtjes over geslapen te hebben, zien zij er vaak van af". Neeatief Veel verdriet doet het Hen driks, dat adoptie eigenlijk al leen maar in het nieuws komt, als er negatieve zaken te mel den zijn. „Ik zou heel graag willen, dat de mensen meer de positieve kant van het adopte ren zagen, en niet alleen de nadelen. Hoewel uiteraard een groot voorstander van adoptie, ziet de BIA-direc teur dit als een allerlaat ste redmiddel voor het kind. „Als het kind te hel pen is met financiële steun, dan zullen wij het niet naar Nederland ha len. Ook willen wij er vóór de adoptie zekerheid over hebben, dat het kind geen familie heeft, die het zouden kunnen en willen adopteren. Adoptie is in wezen vaak levensred dend. ELISE WAGNER Af en toe zon DE BILT (KNMI) Ti een hogedrukgebied bo1 Zuid-Frankrijk en het w< lijk deel van de Middellat Zee en een depressie bo1 Finland wordt boven onze geving een westelijke stroi in stand gehouden. Een ne| slagzone boven het noorde| deel van de Noordzee komlj de loop van de dag naderbl Dit houdt in dat het moi vooral in de noordelijke .vincies half tot zwaar bew< zal zijn. Het blijft vrijwel ov~ al droog. De middagtempe tuur ligt rond de 9 graden, k wind is overwegend matig westelijke richting. Amsterdam l.bew. Eindhoven geh.bew. Den Hetder h.bew. Lh. R'dam zw.bew. tamp tamp «tij 10 5 Oiw 11 7 0 m Sar Barcelona onbew. 6 0 7 0 m| Frankfort geh.bew. 9 Gendve onbew. 12 -Ion Helsinki zw.bew. 0 -12 0 n Innsbruck zw.bew. 13 -2 0 n Klagen furl zw.bew. 3 -4 0 n Kopenhagen onbew. 7 5 6 n Lissabon n.ontv. - - - n Locarno onbew. 14 -1 0 n Londen onbew. 12 1 0 n Luxemburg geh.bew. 6 4 0 n Madrid onbew. 16 1 On Malaga h.bew. 17 13 0 n Mallorca onbew. 17 2 0 n Malta onbew. 17 6 0 rr München geh.bew. 12 2 0 r Stockholm sneeuw 2 -2 6 n Casablanca Istanbul onbew. Tunis onbew. GEREFORMEERDE KEf KEN VRIJGEMAAKT: er Aangenomen naar Lutten dr J.F. de Haan, kandidaat r Leiden, die bedankte voor Ar phen aan den Rijn, voor D^1 Ham, Gramsbergen, 's-Grf' venhage-Zuid-Loosduinen, Heerenveen en Zuidwolde. f CHRISTELIJKE GEREFOI MEERDE KERKEN: Beroepen te Sassenheim H Mijnders, kandidaat te V nendaal.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2