j - Ziektekosten: Maximaalfl 000 eigen risico voor iedereen dJ w Forse nederlagen Westduitse en Franse socialisten Paus eert Romero Afgeslankt BON: CDA voorstander extra export aardgas Auto tegen boom: drie gewonden ZWAARGEWONDE BIJ SPOORWEGONGEVAL 'j Nachtkluis in Nootdorp opgeblazen BIETJES MET UI EN BRAADWORST <aS*£etcbe Soota/nt Sm li UitgaveWesterpers, behorende tol Sijthoff Pers. Apothekeradijk34,2312DD Leiden, Poetbus 11,2300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003BanLAmro-hankN.V. Leiden. Direcieur hoofdredadeurlJ Hallewas. Chef-redadeurWim Buijteweg. Advertenties: (excLBTW) 0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsUutbetaling)Xwartaal /61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers 0,80 Debat over kabinetsbeleid tus sen de Vries van het CDA en den Uyl van de PvdA in „Brandpunt" op Ned. I om 21.30 uur. Om 22.15 uur „Alles is anders-show". Op Ned. II om 21.30 uur „Opsporing ver zocht" over onopgeloste mis drijven. Op België 1 om 20.20 uur tv-spel „Jezus van Naza reth". Bewolkt maar vrijwel overal droog. Middagtemperatuur 9 graden. Matige wind. Zon op: 07.13; onder: 18.31. Schev. hoog water: 9.40 en 22.37; laag water 4.52 en 17.39 uur. r KOHL KRIJGT MASSAAL VERTROUWEN VAN KIEZERS De Westduitse bondskanse lier Kohl ver scheen gister- j avond in op- perbeste f stemming in i het verkie zingscentrum van de chris tendemocra ten, nadat hij de eerste computervoor spellingen had gehoord die hem als over winnaar aan wezen. Achter Kohl zijn vrouw Hanne- lore. Colombia heeft geen geld voor Miss World- verkiezing BOGOTA Colombia heeft de organisatoren van de Miss World-verkiezingen laten we ten dat het geen geld heeft om het festijn, dat het dit jaar moet organiseren, door te la ten gaan. Het was de bedoeling dat de verkiezingen tussen 15 juni en 11 juli gehouden zou den worden in Cartagena aan de Caribische Zee. De regering is er niet in geslaagd van par ticuliere ondernemingen de ruim vijf miljoen gulden los te krijgen, die het organiseren van de wedstrijd kost. Pacemaker voor te vroeg geboren baby BELGRADO In een ziekenhuis in Belgrado hebben artsen bij een twee dagen oud jongetje, dat te vroeg geboren was en een ernstige hartaf wijking heeft, een pace maker ingeplant. Vol gens de Joegoslavische krant Politika maakt het jongetje het goed. Het was de eerste operatie van deze aard in Joego slavië. (Van onze correspondenten) BONN, PARIJS Zowel in West-Duitsland als in Frankrijk hebben de socialistische partijen gisteren bij verkiezingen forse nederlagen geleden. De Westduitse christen-democratische bondskanselier Helmut Kohl behaalde een sensationele overwinning op de sociaal democratische SPD in de verkiezingen voor de Bonds dag en zag daarmee de wisseling van de macht die door toedoen van de liberale FDP in het najaar was mogelijk geworden op duidelijke wijze bekrachtigd. De Franse oppositie van neo-gaullisten en liberalen haal den gisteren nog geen twee jaar nadat de socialist Mit- terand tot president was gekozen, in de eerste ronde van de gemeenteraadsverkiezingewn een absolute meerderheid. In West-Duitsland miste het christen-democratische blok van CDU-CSU met 49 procent op een haar na de absolute meerder heid. Samen met de liberale FDP van Hans-Dietrich Genscher beschikt Kohl de komende vier jaar over een comfortabele meerderheid van bijna 56 procent. Als vierde partij hebben de. alternatieve Groenen hun intrede gedaan in het parlement, de Bondsdag. Kohl heeft de socialistische SPD van zijn tegenkandi daat Hans-Jochen Vogel een zware nederlaag toegebracht. Vogel bleef steken op 38,3 procent. Het vertrek van Helmut Schmidt, jarenlang een kiezersmagneet van de eerste orde voor de socia listen, heeft Vogel niet op kunnen vangen. Met minder dan 40 procent zijn de socialisten, na 13 jaar in Bonn aan de macht te zijn geweest, weer terug op de percentages die zij in de jaren zestig behaalden. Kohl daarentegen reikte tot het op één na v.j hoogste percentage dat CDU-CSU ooit behaald heeft. Alleen Konrad Adenauer deed het in 1957 met 50,1 procent nog net iets 090/ beter. De SPD verloor over de hele lijn. dg( Pijn deed vooral de klap die de partij kreeg in de dichtbevolkte tel 11 deelstaat Noordrijn-Westfalen. Ook in hun traditionele bolwerk ervicj werden de socialisten (43 procent) overvleugeld door de chris- ;°Pt ten-democraten (45 procent). Kohl zei gisteravond dat hij ge- ids d wonnen heeft omdat hij de Duitsers eerlijk verteld heeft dat er Haa9 de komende jaren offers gebracht moeten worden. Pagina 7: Kohl: Ik zeg de mensen waar het op staat PLAN STAATSSECRETARIS VOOR VOLKSVERZEKERING Staatssecretaris Van der Reij- Hl UTRECHT Staatsse cretaris Van der Reij- den (volksgezondheid) werkt aan een volks verzekering voor de dekking van ziektekos ten. Daarbij zou in be ginsel elke verzekerde een „eigen risico" moe ten dragen in de orde van grootte van 500 tot maximaal 1000 gulden. Wie dit eigen risico niet' wil, kan zich extra bij verzekeren en moet dan een hogere premie beta len. Dit blijkt uit een interview met de staatssecretaris in het blad „Inzet", een uitga ve van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfond sen. Hij stelt hierin voor de volksverzekering te laten uitvoeren door de zieken fondsen en de particuliere ziektekostenverzekeraars voor zover ze geen winst beogen. Bij de te dekken ri sico's dient men dan te den ken aan die welke nu zijn ondergebracht in het zie kenfonds en de algemene wet bijzondere ziektekosten. Volgens Van der Reijden zou de nieuwe volksverze kering moeten uiteen vallen in twee delen. Voor het ene deel, dat een basispakket biedt bestaande uit 40 tot 60 procent van de huidige ver strekkingen (welke staat nog niet vast) zou iedereen een procentuele premie moeten betalen over zijn in komen tot maximaal 61.150 gulden (de inkomensgrens voor de AWBZ). Het restant van het huidige pakket wordt ondergebracht in een verplichte verzekering (analoog aan de voor auto mobilisten verplichte WA- -verzekering). Daarvoor zal al naar gelang de kosten per regio een premie in guldens (een vast bedrag ongeacht het inkomen) worden gehe ven. Het eigen risico moet worden ondergebracht in dit tweede deel van de volksverzekering, aldus staatssecretaris Van der Reijden. Pag 5: Collectieve lasten 2,2 miljard lager Paus Johannes Paulus II knielt voor de tombe van de vermoorde aartsbisschop Ro mero. SAN SALVADOR Paus Johannes Paulus II, op dit moment al weer in Guate mala, heeft gisteren gedu rende zijn tien-urig ver blijf in El Salvador een bezoek gebracht aan het graf van bisschop Romero in de kathedraal van San Salvador. Hij knielde pre cies twee minuten voor de graftombe van de aarts bisschop van San Salva dor, die 24 maart 1980 tij dens een mis werd ver moord. Romero verzette zich tegen het geweld en was een van de belang rijkste critici van het Sal vadoraanse bewind. Het bezoek aan het graf, dat' niet in het officiële program ma was opgenomen, vond om veiligheidsredenen op een an dere tijd plaats dan aanvanke lijk in de bedoeling lag. De paus bezocht de kathedraal nu direct nadat hij in San Salva dor was gearriveerd. Hij moest vijf minuten wachten voordat de gesloten deur van binnen uit geopend werd. Na zijn bezoek aan het graf leidde hij een requiemdienst ter nagedachtenis aan de ver moorde aartsbisschop („de ij verige en vereerde herder van San Salvador") en de tiendui zenden slachtoffers die de bur geroorlog de afgelopen drie jaar heeft geëist. Hij voegde eraan toe, dat hij de herinnering aan Romero le vend wil houden en dat geen enkele ideologie moet probe ren diens offer „het offer van een herder die zijn leven voor zijn schapen geeft" voor eigen doeleinden te ge bruiken. Bij aankomst in El Salvador kreeg de paus het uitbundigste welkom in Midden-Amerika tot nu toe. „Hopelijk zal mijn bezoek bijdragen aan de vrede in dit land", aldus de paus, wiens oproep tot vrede door de menigte werd overgenomen. Pagina 7: Felle kritiek op ontvangst paus in Nicara gua DEN HAAG Het CDA vindt een vergroting van de Nederlandse aardgasexport „verantwoord" mits dat tegen commercieel aantrekkelijke voorwaarden gebeurt en de opbrengst wordt bestemd voor maatregelen om de Neder landse energievoorziening in de toekomst veilig te stellen. CDA-kamerlid Van der Lin den diende vandaag bij de commissievergadering over het energiebeleid een motie van die strekking in. Van der Linden wil de extra „aardgas- guldens" gebruiken voor ver betering van technologie die Nederland in staat zal stellen tot dusver niet winbare aard gasreserves naar boven te ha len. Verder denkt hij aan energiebesparingsprogramma's voor de industrie en het be vorderen van alternatieve' energie, zoals windenergie. Van der Linden bepleitte in een tweede motie alle bedrij ven die gerekend worden tot de „grote" verbruikers van elektriciteit te laten profiteren van de dalende brandstofprij zen door een verlaging van elektriciteitstarieven. SASSENHEIM Drie inwo ners van Sassenheim, 20, 21 en 18 jaar oud, zijn zaterdagavond gewond geraakt nadat de auto waarin zij zaten tegen een boom botste. De 20-jarige be stuurder, die ongedeerd bleef, verloor na wat bravourachtig rijden op de Menneweg in de bocht de macht over het stuur. De gewonden konden allemaal na doktersbehandeling met respectievelijk een gat in het hoofd, een gekneusd been en een hersenschudding naar huis. ALPHEN AAN DEN RIJN Een 32-jarige inwoner van Vinkeveen is vanmorgen na een spoorwegongeluk zwaar gewond overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis Leiden. Het verkeer in de buurt van het onge luk is anderhalf uur omgeleid en het treinverkeer tus sen Alphen en Boskoop was vanmorgen in ieder geval nog gestremd. De gewonde reed vanmorgen rond tien voor vijf over de spoor wegovergang aan de Boskoopseweg en botste daarbij op een werktrein van de NS. De trein was aan het werk bij de over gang en reed net langzaam achteruit in de richting van Alphen aan den Rijn. Dordaat de trein zo dicht bij de overgang had ge staan, werkten de spoorbomen niet. De NS-werkers en de brug wachter waarschuwden het verkeer met een rood licht. De man uit Vinkeveen heeft dat licht vermoedelijk niet of te laat gezien en botste op het achterstel van de werktrein. De auto werd to taal vernield en de man werd zwaar gewond met onder meer hersenletsel eerst naar het Alphense ziekenhuis Rijnoord en la ter naar het AZL vervoerd. De werktrein raakte ontspoord, waardoor vanmorgen geen treinverkeer mogelijk was. Problemen rond Johan Cruijff DEN HAAG Na de topper Ajax-PSV (3-3) zijn er in Amsterdam problemen rond Johan Cruijff aan het opper vlak gekomen. De vedette van Ajax, die dit seizoen nog amper goed heeft gespeeld, schijnt een deel van de se- lectiegroep tegen zich in het harnas te hebben gejaagd. Ook het bestuur van de Am sterdamse club ziet in dat het overwicht van Cruijff tanende is. Gistermiddag gaf voorzitter Harmsen dat ook toe, en alles lijkt er op dat Ajax en Cruijff in het vol gend seizoen niet meer bij elkaar horen. De kans is zeer gering dat men de red der van het vorig jaar, het komend seizoen nog een contract zal aanbieden. Ajax moet nu Feyenoord aan de kop van de eredivisie naast zich dulden, want de Rotterdammers wonnen met 3-2 van Roda JC. In de strijd om de UEFA-Cupplaatsen pakte AZ '67 een kostbaar punt door FC Utrecht op 0-0 te houden. Haarlem won eveneneens fortuinlijk van Sparta: 2-1. FC Groningen had verrassend veel moeite met Willem II (4-3). In de degradatiezone deed Go Ahead Eagles paniekaanko pen met de 42-jarige doel man Jongbloed en de 36-ja- rige libero Schneider. Het hielp, want zaterdagavond werd in Deventer met 5-1 gewonnen van NEC. Het Nederlands handbal team heeft zich niet kunnen handhaven in de B-groep. Tijdens het slotweekeinde van het wereldkampioen schap verloor Oranje in Zwolle met 23-17 van IJs land. Zaterdag was nog met 22-21 gewonnen van Bulga rije. Het WK werd gewon nen door Hongarije, dat door een doelpunt in de laatste seconde met 12-12 gelijk speelde tegen West-Duits land, dat zich daarmee niet kwalificeerde voor de Olym pische Spelen. Het tweede startbewijs voor Los Angeles ging naar Tsjechoslowakije. Hilbert van der Duim zorgde voor de nodige opschudding door vlak voor het begin van de vierkamp om de Gouden Schaats in het Zuid- duitse Inzeil af te reizen. De Fries: „Ik was opgebrand". Met Van der Duim vertrok ook de geblesseerde Harm van der Pal spoorslags naar huis. De problemen rond Bettine Vriesekoop. Zaterdag vond in Alkmaar overleg plaats tussen het bestuur van de Nederlandse Tafeltennis- bond en het duo Vriesekoop- Gerard Bakker. Het gesprek had een positief verloop en het Nederlands team ver sloeg de Sovjet-Unie met 4-3. Hallvar Thoresen brengt de stand tijdens Ajax-PSV op 2-2 door doelman Piet Schrijvers vanaf elf meter te passeren. Verder onder meer in Sporttribune: Cruijff-effect over Go Ahead als herboren De eenvoudigste uitwedstrijd FC Den Haag Goede prestatie Rob Ridder Lugdunum klopt ook DRC Van Nispen koploper na misstap Meerburg RCL en Rijnsburgse Boys delen in matige derby AZC verplettert De Zijl/LGB Degradatie De Danaïden en Crescendo Operatie Roethof tijdens karatestrijd Smeekbede De Wolf verhoord iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiuiiiii Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. imiiHiKiiiiiiiiiiiiiuunifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiinnvfiTiii NOOTDORP De muurkluis van de Rabobank aan de Dorpsstraat in Nootdorp is vanmorgen om vijf uur met zware explosieven opgeblazen. Omwonenden hoorden na de explosie een auto hard wegrij den. Of de daders veel geld hebben buitgemaakt is nog niet bekend. De inbrekers hadden een gat in de muur ge maakt om de springstoffen aan te brengen. De explosieven werden met een accu, die dit weekeinde in Pijnacker was gestolen, tot ontploffing ge bracht De explosie richtte een grote ravage aan: brokstukken van de muur lagen her en der verspreid en de muurkluis zelf raakte ontzet. Volgens de poli tie moeten de zaterdag-op- 'brengsten van diverse mid denstanders in de kluis heb ben gezeten. Lefhebbers van in bloei staande bollenvelden zullen er weinig van merken dit jaar, maar het areaal van bloembollen, zoals de totale oppervlakte van dit natuurwonder in agrarische kringen wordt aangeduid, is fors afgeslankt. Bij de narcissen is sprake van een inkrimping van zelfs honderd hectaren. Hyacinten zijn er 53 ha minder. Blauwe irissen zestig ha. Waarom ze daar in kringen van bloembolleniwekers en - exporteurs zo blij mee zijn leest U vandaag in de „Leidse Courant" in de veelgelezen tuinbouwrubriek „In en om de kas". Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Gekookte bietjes met ui, CQ 500 gram U»7 Braadworst, 500 4.48 7QO kilo (2X3XD® 9S&/.+70 Lands grootste kruidenier blijft opde kleintjes letten. De Leidse Courant wil ik bes! 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend envelop zonder postzegel opsturen naar: mrant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1