-^,De eenvoudigste V uitwedstrijd" ISpringruitertop bewijst talent frSchalii net boven record tien kilometer Hoogspringster Bykova schittert in Boedapest Extra werk voor handbalploeg PORTTRIBUIME Amerika al uit de Davis Cup )E GRAAFSCHAP HEEFT "TE WEINIG KAPSTOKKEN ART 1«S MAANDAG 7 MAAKT' 19B3 ■■PEED W A YTITEL jVoOR KASAKOV ^^^[NDHOVEN Sergei Kasakov uit de 1-2. De^vjet-Unie heeft gisteren op de kunstijs- 1.250. Priian van Eindhoven zijn wereldtitel in het speedway geprolongeerd. Na twintig •ats eindigde hij gelijk met zijn landge- Toeg^t Anatoli Bondarenko, waarna hij in de irrage zegevierde. Derde, eveneens na irrage, werd de Zweed Erik Stenlund. leservegpe'°* Thijs uit Assen legde beslag op de 2. gende plaats. Kasakov won de titel op ctiek. Als enige rijder uit de Sovjet-Unie •eft hij het binnendoor steken van Thijs gekeken. Daaraan dankte hij in de barra- zijn overwinning. Anderhalve ronde tor het einde verraste hij Bondarenko lor hem binnenwaarts te passeren. Ruim .000 toeschouwers woonden de wedstrij- jn in Eindhoven bij. >4.00. Roelof Thys in actie tijdens de speedway-finale in Eindhoven. Menotti neemt taak Lattek over BARCELONA Cesar Luis Menotti is vandaag begonnen als trainer bij Barcelona. De voormalige coach van het Ar gentijnse elftal tekende giste ren bij de Spaanse club een verbintenis voor de rest van dit en het volgende seizoen. Menotti volgt hierdoor de Westduitser Udo Lattek op, die begin deze week ontslagen werd. Volgens Spaanse kran ten gaat de Argentijn een mil joen mark bruto per jaar ver dienen, plus een maandsalaris van 3500 gulden exclusief pre- Westduitse dames gelijk tegen België BERGISCH GLAD- BACH Het nationale dameselftal van West- -Duitsland heeft zater dagmiddag in Bergisch- -Gladbach met 1-1 ge lijk gespeeld tegen Bel gië. Het betrof een wed strijd uit groep 4 (mei Nederland) van de voorronde van de strijd om het Europese kam pioenschap. De stand is: 1. België 3-3, 2. Neder land 2-2, 3. Denemar ken 2-2, 4. West-Duits- land 1-1. BUENOS AIRES De Verenigde Staten, houder van de Davis-beker, is afge lopen weekeinde al voor de kwartfinales, uitgeschakeld. In Buenos Aires nam Ar gentinië een beslissende voorsprong van 3-1. De grote verliezer was John McEnroe, die in de enkel spelen door zowel Clerc als Vilas werd verslagen. In zijn eerste partij moest hij, met 5-7 in de vijfde set, de winst laten aan Jose Luis Clerc. Zondag verloor McEnroe ook van Vilas, die eerder al winst op Gene Mayer had behaald. Het enige punt voor de Ameri kanen kwam uit het dub belspel. McEnroe/Fleming hadden vijf sets nodig tegen Vilas en Clerc. Bekerhouder Verenigde Staten zal zijn „directe" plaats in het hoofdtoernooi kunnen behouden door winst in de degradatiewed strijd tegen Ierland. In Bue nos Aires herhaalde de ge schiedenis van drie jaar ge leden zich. Ook in 1980 wa ren de Verenigde Staten kansloos op de trage gravel- -banen in de Argentijnse hoofdstad. De andere finalist van vorig jaar, Frankrijk, had het in Moskou aanzienlijk gemak kelijker dan de Verenigde Staten in het hete Argenti nië. Noah en Leconte na men een voorsprong van 4-0 voor Leconte in de vijf de partij de winst aan Poe- gajev liet, 8-10, 4-6. De gedetailleerde uitslagen van de wedstrijd in Buenos Aires zijn: Jose Luis Clerc - John McEnroe 6-4, 6-0, 3-6. 4-6, 7-5. Guillermo Vilas - Gene Mayer 6-3. 6-3, 6-$. Clerc/Vilas - McEnroe/Peter Fle ming 6-2. 8-10. 1-6, 6-3, 1-6, Vilas - McEnroe 6-4, 6-0, 6-1. René de Bakker wordt omstuwd door IJslanders die hem de weg naar het doel blokkeren. Westduitsers protesteren AMSTERDAM Het toernooi om het WK handbal voor B-lan den is met een protest beëindigd. De Westduitsers menen dat de gelijkmaker van Hongarije in de slotwedstrijd te Amsterdam buiten de reglementaire speeltijd is gemaakt. De klok op de wedstrijdtafel zou twee seconden te veel speeltijd hebben aange wezen. Dat zou betekenen, dat de uitslag niet 12-12, maar 12-11 voor West-Duitsland wordt Indien het protest wordt toegewe zen, plaatsten de Westduitsers zich ten koste van toernooiwin- naar Hongarije voor de Olympische Spelen. Vooralsnog gaan Hongarije en het als tweede geëindigde Tsjechoslowakije naar Los Angeles. De in Amsterdam verrichte loting voor het Olym pisch handbaltoernooi, volgend jaar in Los Angeles, had het vol gende resultaat. Groep A: Sovjet-Unie, Polen, Roemenië, Tsje choslowakije, deelnemer Amerika, deelnemer Afrika; groep B: Joegoslavië, Denemarken, Oost-Duitsland, Hongarije, Verenigde Staten, deelnemer Azië. OETINCHEM Ondei ;t motto: hoe jaag ik 75C eschouwers van de tri- J ^ine wikkelden De J (graafschap en FC Den aag gisteren hun partij J. Er werd slecht gevoet- ild op de Vijverberg, Door aar de enige om te FC V\;rmaken de speaker was .e de tussenstanden van iajc-PSV en Feyenoord- 'iode Dda wereldkundig en 83aakte' jige Vfajner cor van (jer Hart van ie W(£ Den Haag verwoordde het Taihuiel simpel na afloop. „Wat ?lpunt°et Je er van zeggen? Het is ,rcj «ter om er maar het zwijgen e te doen". Ook collega Huib vriJ^iigrok had nauwelijks woor- 1 er4n voor de droeve vertoning aar k» het veld. Op bittere toon: van juister eens, ik bestel hier al- 3teranid koffie, ik kan er nu wel ïoofdrln *'kse bel bij hebben. Het at asl°bleem 's ^at 'k Seen coEnac at Ruigrok in zo'n gemoeds- estand verkeerde was zonder eer begrijpelijk. Wat zijn pu- 3-2 (2-llen er van terecht brachten ;n 57. "lek nergens naar. FC Den p) 3-0, aag had, volgens Cor van der mijn üart „nog nooit zo'n gemakke- Scheppke uitwedstrijd gespeeld dit 0. Gïzoen". Hoewel Den Haag e (Hetnpel zegevierde, voerde het Hendri ver om de discipelen van an der Hart een pluim te ge- ((H)): in. De Hagenaars deelden in Bleiksli malaise. FC Den Haag had Blanktn een licht overwicht in de [500. irste helft voldoende om de FC Dge veilig te stellen. /an De Scheünullig foeschiP uiterst knullige wijze Cor van der Hart wilde van boosheid van Bram Rontberg niets weten na diens wissel. kwam De Graafschap op ach terstand. Edwin Purvis plaat ste uit een vrije trap de bal op het hoofd van de overal aan wezige aanvoerder Bouwens. Deze knikte de bal omlaag, maar doelman De Clerck leek aanwezig. Simpel liet De Clerck, die later geel kreeg voor het neerleggen van de doorgebroken Bouwens, de bal uit zijn handen vallen. René van Delft was er toen als de kippen bij om 0-1 aan te teke nen. Nagenoeg niets kon de Doetinchemse formatie daarte genover stellen. Verder dan een doelpoging van Wilden beest en Pieneman kwam de Graafschap niet in de eerste helft. FC- Den Haag stelde na een half uur de zege veilig. Op de rand van het strafschopgebied tikte Bouwens de bal terug op de niet geheel fitte topscorer Rontberg. Met een goed ge richte knal verdween de bal achter De Clerck. Daarmee maakte Rondberg zijn faam waar als schutter; als spitsspe- ler kwam Bram Rontberg to taal niet uit de verf. Van der Hart besloot om die reden Rontberg na 20 minuten in de tweede helft uit het veld te ha len. Van der Hart: „Rontberg boos? Dat zegt me niets. Na men zeggen me ook niets. Ik heb Rontberg er uit gehaald om hem te sparen. Hij heeft afgelopen dinsdag een blessure opgelopen." Niet zo groot Na de 0-2 geloofde FC Den Haag het verder wel. De da dendrang van de Hagenaars was niet groot meer, hetgeen ook te verklaren viel uit het barre verweer dat De Graaf schap bood. Niet eenmaal slaagden de Doetinchemmers erin een redelijke aanval of kans te creëeren. Ruigrok: „We zitten helemaal vast. Er loopt in een duel als dit zoveel mis. Dat is te veel om uit te leggen. Wat De Graafschap mist is enkele kapstokken bin nen het team. Mensen zoals Bouwens die we bij FC Den Haag aan het werk hebben ge zien. Die jongen draagt de ploeg. En zo'n figuur missen we node." JAN VAN KESSEL De Graafschap - FC Den Haag 0-2 (0- 2): 10. Van Delft 0-1, 31. Rontberg 0- 2. Scheidsrechter: Kemkers. Gele kaart: De Clerck (De Graafschap). De Graafschap: De Clerck; Piene man, Hiddink, Trentelman, Sturing; Kelderman (Klein), Wildenbeest, Bijl; Delleman (Leeuwerik), Hen driks, Cooke. FC Den Haag: Van Antwerpen; Purvis, Melgers, Pot, Van der Mark, Treling, Pen. Van Delft; Bouwens, De Roode, Rontberg (Wotte). De Russische Bykova overschrijdt de lat op 2,03 meter en vestigt daarmee een wereldrecord. BOEDAPEST De strijd om de Europese indoor-at- letiektitels heeft vier nieuwe, officieuze wereld records opgeleverd. Die prestaties gaven in Boeda pest cachet aan een kam pioenschap, dat duidelijk gedevalueerd was door het wegblijven van een aantal toppers. De voorbe reiding op het eerste we reldkampioenschap, dat van 7 tot en met 14 augus tus in Helsinki wordt ge houden, is voor de toppers veel belangrijker. Toch had met name Oost- -Duitsland wel enkele top-at- leten naar de Hongaarse hoofdstad gestuurd. Twee Olympische kampioenen, Ma- rita Koch en Thomas Munkelt, deden wat van hen verwacht werd. Zij pakten een titel op respectievelijk de 200 meter en 60 meter horden in nieuwe wereldrecords. Koch noteerde een tijd van 22.39 seconden en Munkelt ging in 7.48 seconden over de horden. Bettine Jahn zorgde voor het derde Oost- duitse wereldrecord door de 60 meter horden bij de dames te winnen in 7,75 seconden. Veruit de beste prestatie kwam echter op naam van Ta mara Bykova. De Russische hoogspringster, die bij de EK in Athene in september als tweede eindigde achter Ulrike Meyfarth uit West-Duitsland, evenaarde met 2,00 meter eerst het wereld-indoorrecord van de Amerikaanse Coleen Rienstra, sprong vervolgens 2,02 meter waarmee zij het of ficiële wereldrecord van Mey farth, die in Athene 2,02 sprong evenaarde en bracht daarna het wereldrecord op 2,03 meter. Nederland had in Boedapest slechts drie vertegenwoordi gers. Rob Druppers, die als één van de favorieten was gestart op de 800 meter, plaatste zich wel als tweede voor de halve eindstrijden (1.49,28), maar moest in de volgende ronde wegens een beenblessure de strijd staken. Els Vader werd in de finale van de 200 meter dames vierde in 23.64. De Zeeuwse kwam slechts drie honderdste van een seconde tekort voor een bronzen me daille. Ella Wijnants, de Haag se juniore die in haar eerste grote wedstrijd uitkwam, stel de bij het hoogspringen teleur. Zij eindigde als negende met 1,80 meter, acht centimeter on der haar nationale record. Een evenaring van die prestatie zou haar in Boedapest een vijf de plaats hebben opgeleverd. uitwe V door uitwi (2-0) teal N fZELL Op de tweede i eeri1 fluitende dag van de se evo?er^amP om de Gouden chaats werd Frits Schalij rvolgdfaai winnaar van de 1500 et tweeter in een tijd van lskaijH56,60. De sportman uit Ven tf eesP' die daarmee zijn tic wpsoonlijk record met i bleeiphttienhonderdste van het men seconde verbeterde, »espee(ing ook in de aanval voor een nationale toptijd op de tien kilometer. Daarin slaagde hij net niet, al bereikte hij wel een nieuw persoonlijk re cord in de tijd van 14.49,36. Zijn oude tijd was 14.58,28. Schalij was na afloop van de schaatsvierkamp in het Zuid- duitse Inzeil dan ook best te spreken. Hij werd derde in het eindklassement en reed naar twee nieuwe persoonlijke re cords. „De bochten waren in mijn derde rit op de tien kilo meter uitgetrapt. Ook mijn te genstander Tveter had daar last van. Als je dan zo'n tijd rijdt, kun je niet anders dan tevreden zijn. Ik voelde al, toen ik naar Inzeil reed, dat ik in vorm gekomen was. Dit geeft me allemaal een gewel dige stimulans voor de zware zomertraining voor het nieu we olympisch seizoen. Ik kom helemaal terug. Geloof dat maar rustig". Ook Yep Kramer - met een persoonlijk record op de 1500 meter in 1.57,42 - keek vol daan terug op de wedstrijden in Inzeil, die onder prima om standigheden werden verre den. „Afgelopen donderdag heb ik geprobeerd het record op de drie kilometer te verbe teren. Dat lukte net niet. Op de eerste dag van de vierkamp had ik on de viif kilometer de pech dat ik met uitgetrapte ba nen te maken had. Ik zat ka pot". Op de vijf kilometer had Kramer bovendien de pech dat de ijsmachines in Inzeil kapot gingen. Een compressor in de bediening van het vries- systeem viel uit, waardoor de baan nog langzamer werd. „Dat wist ik nog niet", was zijn commentaar. „Zo zie je maar, ik heb het gehele sei zoen al pech gehad. Jammer was. dat ik op de tien kilome ter de tol moest betalen voor mijn inspanningen van de eer dere dagen. Ik had graag op deze vierkamp bij de eerste drie gereden. Ik ben nu vijfde geworden en dat geeft mij toch een grote stimulans voor het komende olympisch jaar". De Noor Geir Karlstad won de 5000 meter in de nieuwe baan- recordtijd van 6.57,35. Het oude record stond met 6.59,73 op naam van Hilbert van der Duim. ZWOLLE De Nederlandse handbalploeg heeft zich aardig wat extra werk op de hals gehaald. Door de degradatie tijdens het gisteren afgesloten toernooi om het wereldkampioenschap voor B-landen, prijkt volgend jaar de C-titelstrijd op de agenda. Loopt dat avontuur in februari in Italië temidden der handbal- dreumesen goed af, dan ontvangt Nederland een startbewijs voor het B-toernooi in 1985. De soepele promotieregeling in aan merking genomen moet niet uitgesloten worden geacht, dat Ne_- derland weer een jaar later op A-niveau handbalt. Werkver schaffing dus voor bondscoach Jan Kecskemethy, die vage plan nen koestert zijn dienstverband bij het Nederlands Handbal Verbond op deze wijze af te ronden. Voorlopig zijn de Nederlandse handballers onder leiding van de Tsjechoslowaakse oefenmeester twee keer uit de B-klasse geval len. In 1981 eindigde een jonge ploeg als tiende, het toernooi in eigen land leverde hetzelfde, twee jaar rijpere gezelschap een negende positie op. Beide keren daarvoor - in 1977 en 1979 - kon Nederland, geleid door trainers van eigen bodem, via een zeven de en een achtste plaats gelijke tred houden met de internatio nale B-garnituur. In Zwolle werd de plaats van Nederland in de handbalwereld bepaald en ging Oranje terug naar af. Tegen IJs land werd de laatste kans op behoud van de B-status verspeeld: 23-17. De zege op Bulgarije (22-21), daags daarvoor in Enschede, had het sportief stapje terug slechts een etmaal uitgesteld. Nederland heeft het toernooi vrijwel volledig afgewerkt zonder zijn meest besproken speler: Wil Jacobs. Door een knieblessure kwam de 22-jarige spelverdeler slechts anderhalve wedstrijd in actie. Het is de vraag of de aanwezigheid van 's lands veelzijdig- ste handballer een sportief deficit had kunnen voorkomen. Zijn afwezigheid heeft trainer en ploeggenoten in ieder geval een complex bezorgd. Kecskemethy heeft er weinig aan gedaan om zijn spelers daarvan te bevrijden. Telkens weer ging hij van de denkbeeldige situatie uit dat de Limburger op wonderbaarlijke wijze zou genezen om vervolgens de beoogde leidersrol op zich te kunnen nemen. Een sprookje, dat de 50-jarige Oosteuropeaan waarschijnlijk zelf niet geloofde. „Het is onjuist dat een team zo afhankelijk is van één speler", analyseert Peter Veijans. „Maar zie West-Duitsland met Erhard Wunderlich, zie Hongarije met Peter Kovacs. Ook deze ploegen steunen op één kracht. Valt die weg, dan breekt ook daar pa niek uit". Met doelman Ron de Jonge haalde de hoekspeler van Blauw Wit tijdens het zeven wedstrijden omvattende toernooi een ruime voldoende. De anderen vielen genadeloos door de mand. Naast De Jonge hebben ook Bert Bouwer en Kees Kooij met deze titelstrijd hun internationale loopbaan afgesloten. Ver- jans, evenals de andere drie omstreeks de dertig, overweegt er nog een jaartje aan vast te plakken. Zaterdag hield de Nederlandse ploeg in Enschede een sprankje hoop levend houden, dat gisteren door een produktieve helft van tegenstander IJsland werd vermorzeld. Nederland speelde in de eerste helft tegen Bulgarije, het zwakste Oosteuropese handballand, geen onaardig partijtje. Het verschil van drie doel punten kon echter in de tweede helft niet worden vergroot tot een zekerder marge. De Bulgaren kwamen in de slotminuten op gelijke hoogte. De duels met Frankrijk en België werden in de laatste seconden beslist, ook in Twente stelden de Nederlandse handballers de beslissing steeds uit. Verjans verzilverde echter de door Bouwer „versierde" strafworp, waarmee Nederland zijn tweede winst van het toernooi boekte. Gisteren had IJsland het voor het zeggen. Binnen dertig minu ten had Nederland een achterstand van tien doelpunten. Net zo'n groot gat, als de Tsjechoslowaken in de eerste helft van de openingswedstrijd tegen Nederland sloegen. Door lankmoedig heid van IJslandse zijde bleef een afspraffing dit keer uit. De IJslanders waren zo bereidwillig tien minuten niet te doelpun ten. Waardoor Nederland de verliescijfers een enigszins drage lijk aanzien kon geven. Een actieve rol daarin speelde de na de hervatting door een vlaag van schotvaardigheid getroffen Nico Beekman, die zich daarmee achter Verjans (27) en Jan-Willem Hamers (19) opwerkte naar de derde plaats van de Nederlandse schuttersranglijst met zestien doelpunten. —no> BOSCH Edgar 5srechtenri Cuepper heeft de :houw(ênjarige Cyrano precies het juiste moment weer dam jui stal gehaald. Vorig dar N^r sePtember raakte het er lard geblesseerd tijdens lam) fet internationale con- VVV »urs hippique in Luik. 1, 86. Tndsdien heeft de 33-jari- ater: V? Belgische springruiter, It^fC ie econom^e studeerde in ■Vj aken en zich ook in het Uits uitdrukt, Cyrano ist gegeven. De ervaren (2-0): Uepper (hij behoorde in (e.d.) 276 al tot de Belgische lsrechfc°eg die Olympisch rs: i2|"ons veroverde) oordeel- or MV? voor Indoor Brabant at Cyrano het grote werk bl weer aankon. Cuep- ;r vergiste zich daarin let. Met de gretige, maar Immer de voorzichtig- bid uit het oog verliezen- Dor Cer Oyrano won hij in Den *rd wePsch °P fraaie wijze het vas tropofdnummer om de Gro- Quipi Prijs, tellend voor het it de tiassement om de wereld- ïker. de ko; comfyrjg jaar hacj Cuepper alleen £e"ib Ehrens voor moeten laten 5 i?°Jan- £>it keer duldde hij geen is Ror J 6 Edgar Cuepper op weg naar de Grote Prijs van Den Bosch tijdens Indoor Brabant. tegenstand. Het leverde hem een fonkelnieuwe auto. „Toch dan ik", bekende de gebrilde a j een eerste prijs van hield ik er rekening mee dat Belg na afloop. „Van gehaaide 16.500 gulden op, maar tevens anderen beter zouden rijden ruiters als Whitaker en Broome verwachtte ik nog het een en ander". Maar beide Britten gingen uitgerekend op de laatste hindernis in de fout, tot grote opluchting van Cuep per, die zich zeker wist van de winst toen hij de Westduitser Hendrik Snoek als laatste van de negen deelnemers in de barrage twee missers zag ma ken. Van de Nederlanders plaatste alleen Jan Tops zich met twee gedegen foutloze ritten voor de barrage van de Grote Prijs. De 21-jarige ruiter uit Val- kenswaard had dit seizoen al tijdens de wereldbekerwed strijden in Amsterdam (vijfde) en Bordeaux (gedeeld zeven de) laten zien met de 9-jarige San Marco een hechte combi natie te kunnen vormen. „Het paard gaat steeds beter sprin gen", aldus Tops. „San Marco schrikt niet van de zwaarste hindernissen en ik hoef er geen zweep bij te gebruiken. Het gaat allemaal spelender- Toch ging het in de barrage le lijk mis. Met twaalf strafpun- ten bleek de Brabantse ex- -jeugdkampioen van Europa op de achtste plaats steken. Niettemin verdiende Tops ne gen punten voor het klasse ment om de wereldbeker, waardoor hij met een totaal van dertig punten naar de on der meer met Rob Ehrens ge deelde tiende plaats steeg van de Europese ranglijst. Er vol gen nog vijf wedstrijden, waarvan Tops in ieder geval de komende weken in Ant werpen en Dortmund actief zal zijn. Soepel Grote indruk maakte Willy van der Ham in de puissance, zaterdagavond ademloos ge volgd door ruim 6000 toe schouwers. Met de bijzonder soepel springende schimmel Gotthard Z was de 28-jarige, uit Twente afkomstige, Lim burger de enige die ver na het middernachtelijk uur de muur met de tophoogte van 2,25 me ter hoogte bedwong. Ook hier draaide Tops, nu met Nargus, bij de top mee.. Hij deelde de tweede plaats, met onder meer het aankomende talent Jan van Tuyl uit Gameren met Radetsky. Geen wonder dat Tops aan het slot van een zeer succesvol In- door Brabant durfde te stellen: „Er is in Nederland genoeg goed materiaal. Ik heb er dan ook het volste vertrouwen in dat we naar de Europese titel strijd in Hickstead een volledi ge equipe kunnen afvaardigen. En naar de Spelen in Los An geles misschien ook wel. Ik zal in ieder geval mijn uiterste best doen om er bij te zijn".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15