ruijff-effect over Feyenoord onnodig in problemen £eur scoort weer voor Haarlem eer ophef rond Van der Duim ii Vr EeidaeSouumt ROTTERDAM Toen Ivan Nielsen en doelman Joop Hiele van Feyenoord zes minuten voor het einde met elkaar in botsing kwamen en Van de Ven Roda JC op 3-2 bracht, sloop zon grote onzekerheid in de Rotter damse ploeg, dat de zeker verdiende overwinning toch nog in gevaar zag komen. Roda JC, dat Feyenoord dit seizoen zijn enige nederlaag toebracht, had de Rotter dammers na ruim twintig minuten, toen Van Geel met een prachtig afstandsschot voor 0-1 zorgde, wakker ge schud. Dat was op afdoende manier gegaan, want bin nen vier minuten waren de Rotterdammers weer op gelijke hoogte na een kopbal van Houtman op listig aangeven van Van Hanegem. Na de gelijkmaker was Feyenoord heer en meester. Jeliazkov, die verscheidene malen liet zien dat hij een groot voetballer is, bracht Feyenoord aan de leiding uit een hoekschop van Valke, die door Gullit werd doorgetikt. De thuisclub schiep zich daarna een handvol kansen maar benutte ze niet. Gullit kreeg - in tweeën - een fraaie mogelijkheid, Valke schoot over, Smits red de bij een schot van Jeliazkov, Houtman kopte net naast en Gul lit tenslotte trof keihard de lat. Overwicht In de tweede helft verwachtte het publiek dat Feyenoord zou doordrukken. Het overwicht bleef en de tweede treffer van Jeli azkov uit een hoekschop van Valke en een lobje van Gullit, was een logisch gevolg. Daarna stokte het ineens bij Feyenoord Roda JC kwam terug en Hanssen zag een schot net naast het doel van de mede door een rugblessure zwak optredende Hiele gaan. De Rotterdamse doelman had geluk bij een schot van Van Geel, dat op de paal eindigde. Feyenoord werd steeds onzeker der en vooral in de defensie, waar de geschorste Wijnstekers werd gemist, ging het herhaaldelijk mis. De botsing tussen Niel sen en Hiele was er uiteindelijk typerend voor. Met een gelijk spel zou Roda JC overigens te veel hebben gekregen. Feyenoord - Roda JC 3-2 (2-1): 22. Van Geel 0-1. 26. Houtman 1-1, 35. Jeliaz kov 2-1, 61. Jeliazkov 3-1, 84. Van de Ven 3-2. Scheidsrechter: Geurds. Toe schouwers: 20.064. Feyenoord: Hiele; Troost, Nielsen, Van Hanegem (Stafleu), Brard, Gullit, Val ke, Van Deinsen, Jeliazkov, Houtman, Vermeulen. Roda JC: Smits; Van de Ven, Ehlen (Klein), Degens, Hanssen, Calderwood. Marijnissen, Van Geel. Boere (Raeven), Eriksen, Hofman. MAANDAG 7 MAAR 1983 Derde geel voor Boeve en Thoresen DEN HAAG Pe- ter Boeve (Ajax) en Halvar Thoresen (PSV) hebben giste ren hun derde gele kaart ontvangen in de wedstrijd Ajax - PSV. In de eerste divisie bereikte ook een tweetal spelers, Niels Overweg (DS 79) en Leo Hen driks (Vitesse) het schorsingsrijpe to taal van drie kaar ten. -§* kARLEM Haarlem )cht zich zaterdagavond een matige wedstrijd zonder gelukkig prijzen ft~de volle winst. Bezoe- r Sparta was immers idelijk de betere ploeg weest. Vooral in de eede helft overspeelden Rotterdammers, zonder de zieke goaltjesdief Hol-, verda, hun tegenstanders. Zoals zo vaak viel het winnende doelpunt echter aan de andere kant. Doelman Dirven, nog altijd vervanger van de geblesseerde Formannoy, ging daarbij niet vrijuit. Voor de derde keer liet hij de bal glippen en ditmaal kostte dat een belangrijk doel punt. In de eerste helft kwam Haarlem, zonder Haar (gebles seerd), Tol en Kristiansen (bei den gepasseerd), nog wel en kele keren voor de weifelende Dirven opdagen. Dat leverde in de 25e minuut de openings treffer van Keur op. Het bete kende de zesde treffer van de Haarlemmer in drie wedstrij den. Keur maakt overigens pas vier duels deel uit van de basis van de ploeg van trainer Van Doorneveld. Nog voor rust kwam Sparta op gelijke hoogte door Olde Riekerink, die attent reageerde op een voorzet van Van der Berg, met Meyer de uitblinker van de Spartaanse equipe. Na de rust speelde er nog maar één elftal: Sparta. De vele kansen bleven echter onbenut. Daarbij werd Holverda wel heel erg gemist. Ook nadat Balm van de misser van doelman Dirven had ge profiteerd kregen de Rotter dammers nog volop mogelijk heden op tenminste de gelijk maker. In blessuretijd reageer de doelman Metgod nog feno menaal op een afstandsschot van Heale, dat op weg leek een doelpunt op te leveren. Haarlem - Sparta 2-1 (1-1): 25. Keur 1-0, 39. Olde Riekerink 1-1, 74. Balm 2-1. Scheidsrechter. Thomas. Toe schouwers: 6400. Haarlem: Metgod; Masefield, Huyg (van der Kuyl), Verkaik, Leysner; Nijholt, Kleton, Balm; Van Leen, Keur, Ursem (Boekling) Sparta: Dirven; Blind, George. An- driessen, Van Tiggelen; Van Gaal, Van der Berg, Olde Riekerink (Ver beek); Meyer, Lengkeek, Heale. Met een gave demonstratie van timing, sprong- en kop- kracht brengt Andrej Jeliazkov Feyenoord met 2-1 aan de leiding. Doelman jos Smits van Roda JC is kansloos. Hilbert van der heeft ook in het laat- schaatsweekeinde voor nodige opschudding ge- Hij is zaterdagoch- vlak voor de vierkamp de Gouden Schaats af- uit Inzeil. Met de kampioen ging de kamergenoot van der Pal, van wie was dat hij niet kon rijdens wegens blessure, mee. Van der Duim verklaarde giste ren waarom hij plotseling uit In zeil vertrok. „Ik had eigenlijk niet naar Inzeil moeten gaan, ik was opgebrand. Ik dacht me daar enigszins te kunnen ont spannen. Er waren echter alle maal kleine dingen die mij irri teerden en daarom ben ik weg gegaan. Stilletjes, omdat ik bang was omgepraat te worden om nog wel te rijden". Wat ook meespeelde bij de Heerenveener was het feit dat zijn vrouw Audrey hoogzwanger is. Het tweetal liet in zijn kamer een brief achter voor trainer Henk Boer, waarin de redenen vermeld stonden van het ver trek. Daarna reisden ze richting Nederland. Boer stelde zich gistermiddag tij dens een inderhaast ingelaste persconferentie coulant op. „Hil bert heeft mij ook nog gebeld en de achtergronden van zijn ver trek duidelijk gemaakt. Hij zei dat er geen sprake is van ruzie of iets dergelijks. Hij is inder daad gewoon opgebrand. De kaars is uit. Hij heeft zijn excu ses gemaakt". Boer heeft die geaccepteerd. Hij zegt er begrip voor te hebben dat Van der Duim door alle psychi sche belasting in dit seizoen de wedstrijden in Inzeil niet aan kon en deelt de mening van zijn pupil dat hij beter kon wegblij ven dan, evenals in Oslo, com pleet te falen. Boer: „Wat mij betreft is er geen sprake van dat Hilbert geschorst zou moeten worden. We zullen ons zeker niet op die manier uit laten tegenover het bestuur". Hilbert sprak in zijn laatste re gels van de brief die hij en Van der Pal voor Boer achterlieten de hoop uit dat „de training spoedig begint en dat we ons in alle rust op het volgende seizoen, waarin ik zeker weer goed wil presteren, kunnen voorberei den". ISTERDAM Hoewel topper van het compe- e-weekeinde, Ajax V, een alleszins veelbe- ende score (3-3) ople idde gaf het treffen gis- en in het goed bezette |rmpisch Stadion aanlei- tot een tweetal an- •sluidende conclusies. eerste is dat de ont- ieting tussen de twee zo Dg geklasseerde ploegen I zijn totaliteit op een te- ivailer uitdraaide. De eede dat het Cruijff-ef- ;t zo langzamerhand iit te zijn uitgewerkt. fw t laatste laat niet na zijn na- I ige effect te hebben op het 1 van Ajax, dat enige we- i geleden nog zo triomfan- jk op de landstitel leek af te /enen. De Amsterdammers, sinds de rentree van lijff anderhalf jaar geleden I bijna ononderbroken revi- doormaakten, maakten na ltkorti zo gekritiseerde optreden ède, lefen Sparta gisteren tegen nsoepi^ opnieuw een wat uitge- ;vry. ste indruk. Spelers als Va- iburg en Kieft zijn Rijkaard een vormcrisis gevolgd, i p jarbij vooral het optreden •.«flKfll de oud-Europees topscorer ia tot meewarigheid aanlei- II lag geeft. Hij raakte gisteren bal goed, maar werd wel jandhaafd door trainer Aad railenÖMos. „Je blijft met Kieft al- eekzalj hopen op de laatste mi- ltUUT.'ut. op de kans die hij wel Pd. Poliut", excuseerde De Mos zo- l Kieft als zijn eigen uitge- yen ingreep. [liswaar toonden Lerby en iral Olsen weer bijna hun le gezicht, maar het Am- damse geheel is inmiddels te rommelig van karakter Ajax zonder meer nog tot ,enige favoriet voor de titel "bestempelen. Waarbij ook Imanier waarop opponenten iral Cruijff tegenwoordig •moet treden zijn uitwer- .g niet mist. PSV was voor- OUD ENjg de laatste die geen ontzag er toonde voor de oude estro en het resultaat was „-.-la een .verrassende triomf iOpi n00tej.gr, in Amsterdam. Pikant 13248l)at PSV ook de eerste ploeg in vernte die het respect voor Uijff terug bracht tot norma- Sroporties. Vorig jaar, in het éindelijk met 3-0 door de K7nHen1sterc'amrners gewonnen lerlinge duel, liep de giste nde los r afwezige Koreaan Huh atis aar>j,jff hinderlijk voor de voe- anleg -pot dat duel had Cruijff prijsopj, kunnen laven aan een bij- 19-I39,'0ngezonde bejegening, van vedette die zich alles kon irloven in het kader van actie Cruijff-trekt -het-Ne- flandse-voetbal-uit-het- wjê «ken huis "■■t overdreven respect, geha rd op de vrees dat een spe- niet te boek wilde worden k iteld als degene die de te- (gekeerde Cruijff het zie- [thuis in zou trappen, is in- ddels vrijwel over Thijs Li- Hfegts. die vorig jaar de kat >r het eerst de bel aanbond, i gisteren uiteraard geen kele reden om Cruijff dit- lal wel te ontzien. De naar ■9008 yenoord vertrekkende ich, die met welgevallen de ^^^»e van de Rotterdammers vernomen, liet in de eer- H helft Willy van de Kerkhof lfHif;enover Cruijff lopen. Na de Alll^ize (1-1) kreeg Poortvliet de ik toebedeeld de vedette te PCCiaduwen en dus zijn invloed een minimum terug te ^AJ^ngen. Libero Stevens van IIIPV was gisteren de exponent H de nieuwe benadering van de LOI De Eindhovenaar, die [overigens een reputatie op iondop(. 2 nahoudt er nog wel eens de beuk in te gooien, raakte hal verwege de tweede helft be trokken bij een stevige schop- partij met Cruijff. Die leverde de Brabander naast een gele kaart van scheidsrechter Mul der ook een aantal flinke schrammen op de borst („Moet je ze zien"?) op. Bedenkelijk Al met al is de inbreng van Cruijff, die overigens zelf in de eerste helft tegen PSV zeer sterk begon met goede per soonlijke acties en enige fraaie passes maar later bedenkelijk terugviel (mede dank zij Poortvliets ingrepen), dus da nig teruggelopen. Het zou te ver voeren te veronderstellen dat dit Ajax wel eens de titel zou kunnen kosten. Maar er moeten nog tien wedstrijden worden gespeeld, waaronder de inmiddels van eminent be lang geworden ontmoeting te gen Feyenoord op Zondag 1 mei. PSV lijkt zich tevreden te moeten stellen met de derde plaats, nadat de Eindhovena- ren gisteren een hele beste kans op een stunt én de aan sluiting lieten liggen. Twaalf minuten voor het einde ver schalkte de juist voor Willy van de Kerkhof (Libregts: „Hij toonde te weinig discipline, fungeerde als vierde aanvaller in plaats van de taktiek in de gaten te houden") ingevallen Koolhof doelman Schrijvers, waardoor PSV ineens kolossa le perspectieven kreeg op de zege, 3-2. Eén minuut later was de ba- ochtend fit verklaarde Kool hof uit zijn basis had gelaten en niet zonder succes voort borduurde op het een week eerder tegen Go Ahead Eagles ingezette experiment met Wildschut als linkerspits, had een soortgelijk resultaat ver wacht. „We hadden gedacht hier te zullen winnen", sprak hij. „Vanaf dinsdag leefde in onze spelersgroep de gedachte dat we Ajax zouden kunnen pakken. Het resultaat daarvan was een grote portie zelfver trouwen vandaag in de ploeg". Die instelling viel niet te ont kennen. PSV betrok met ge noegen de afwachtende stel lingen, liet Ajax komen, maar scoorde zelf het eerst. Bij de eerste de beste uitval dwongen de Eindhovenaren een hoek schop af, nadat Piet Schrijvers tweemaal zijn grote vorm had geëtaleerd. Tegen de kopbal van de veelbelovende jonge ling Martin van Duren was hij evenwel kansloos. Ajax moest zich even herstellen van die dreun en het duurde een klein kwartier voor de Amsterdam mers weer enigszins in hun ritme kwamen. Toch hadden ze een dubieuze strafschop no dig om op gelijke hoogte te ko men. Olsen profiteerde wel erg professioneel van een uit gestoken been van Stevens, waardoor Ophof snoeihard vanaf elf meter de gelijkma ker kon scoren. Moeizaam Met Poortvliet op Cruijff leek PSV de gang van zaken tegen Huub Stevens haalt Ajacied Jesper Olsen onderuit in de nabijheid van scheidsrechter Egbert Mulder, die niets zal doen dan een strafschop verstrekken. lans weer in evenwicht. Ajax, dat zich ondanks een over het hele duel gemeten zeer groot veldoverwicht nauwelijks kansen kon creëren, mocht de attendheid van Schoenaker daarvoor dankbaar zijn. De middenvelder, die zijn oude vorm eveneens nog niet heeft gevonden, gaf een half mis lukte inzet van Lerby nog een tikje, waardoor doelman Does burg kansloos werd: 3-3. Daar bleef het bij. „Ik dankte de he mel op mijn blote knieën dat we nog gelijk kwamen", be kende De Mos later. „Bij die 2- 3 speelden we toch eigenlijk een verloren wedstrijd". Zijn collega Libregts, die zich net zo zelfbewust opstelde als zijn ploeg gedurende het hele duel had gedaan, was teleurgesteld over het weggeven van de voordelige marge. „We hebben helaas de rust niet kunnen op brengen die voorsprong koel bloedig te verdedigen". Thijs Libregts, die de gister- het moeizaam opererende Ajax ook na de pauze te controle ren. Een toevalstreffer van Ophof, die opnieuw keihard uit een passje van Vanenburg via de onderkant van de lat scoorde (vierde minuut) gooide roet in het eten. PSV etaleerde echter vervolgens een onver moed en nog zelden eerder ge toond sterk moreel door niet te versagen. Door een blunder van Ophof („Zo'n fout maakt een jongetje van tien nog niet eens")', die later ook nog uit viel met een dijbeenblessure, tegenover de fel doorgaande Poortvliet mocht PSV ook vanaf elf meter scoren, het geen Thoresen wel was toe vertrouwd: 2-2. Na deze veel belovende opening van de tweede helft zakte het peil be denkelijk en de twee nog vol gende doelpunten waren een welkome onderbreking. De 3-3 die restte stemde Ajax tot na denken en PSV tot een redelij ke mate van tevredenheid. Als topper in de competitie was het duel echter geenszins een succes. FRANK WERKMAN Ajax-PSV 3-3 (1-1): 8. Van Duren 0-1, 29. Ophof 1-1 (strafschop), 49. Ophof 2-1, 56. Thoresen 2-2 (strafschop), 77. Koolhof 2-3, 88. Schoenaker 3-3. Scheidsrechter: Mulder. Toeschou wers 34.000. Gele kaarten voor Tho resen, Schoenaker, Stevens, Cruijff Ajax: Schrijvers; Molenaar, Mölby, Ophof (Rijkaard), Boeve; Schoena ker, Lerby, Cruijff; Vanenburg, 'Kieft, Olsen. PSV: Doesburg; Van Aerle, Stevens, Landsbergen. Brandts; W.v.d. Kerk hof (Koolhof). Lokhoff, Poortvliet; Van Duren, Thoresen, Wildschut. De duik van doelman Piet Schrijvers van Ajax komt te laat, waardoor Jurrie Koolhof PSV op een voorsprong van 3-2 kan zetten.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13