A. V.Holland atleten lopen mee in Engelse mammoet-estafette Vacature Stats wellicht tijdelijk weer vervuld Mooi meegenoi Ja Houten bruggen in Bateweg-noord Geen verder uitstel van restauratie Boerhaavezalen IDEN/ REGIO SaidócOounant VRIJDAG 4 MAART 1983 PAGINA 5 li 30.000 Engelse pon- izend m ruim 120.000 gul- in an bijeen te krijgen ejn [or ^et Engelse Rheu- fonds én de Engelse Cruys.irt-stichting, gaan op 3 ril a.s. zeven teams van man elk zich bij- leeglopen op een non- >p estafette-marathon. vier dagen zullen de ren zich meer dan ïtie 1400 kilometer achtereen de benen uit het lijf lo pen en het winnende team mag dan de eige naar worden genoemd van de Kalamazoo Cup. Als het allemaal goed gaat, maar dat kun je met die manier van jog ging op uitzonderlijk for maat en op die geweldige afstand nooit weten, is er dan tevens in een typi sche Britse behoefte voorzien: „raising money for charity", geld bij el kaar sjoemelen voor een liefdadig doel. Meestal doen de Engelsen dit met tombola's en barn parties, maar deze keer willen ze het rennend klaren. „Overigens kun je nu al zo'n beetje na gaan wie die Cup in z'n bezit krijgt. Dat is waar schijnlijk het team van Kalamazoo zelf; allemaal top-atleten die de andere in hun schaduw laten staan". Maar erg ermee zitten doet Peter Zwets loot uit Rijpwetering niet. Met nog zes andere Nederlanders voegt hij zich straks bij acht En gelsen om samen het team Computastars te vormen. Voor een droom-draf vanaf John O'Groats in het uiterste puntje van Schotland tot aan Lands End in het verre zuidwesten. Het zijn allemaal zo'n beetje „computer-jongens" die de estafette gaan lopen. Ook Peter Zwetsloot (24), die met zijn collega Marco van den Berg (28) uit Voorscho ten en diens broer Fred van den Berg (29) uit Voorburg. Drie uit de directe omge ving; vier anderen komen van verder weg. Bovendien zijn Peter en Marco beiden lid van de Atletiek Vereni ging Holland in Leiden. Marco: „Allemaal sporters, beproefde atleten die per week zeker 60 tot 100 km. trainen voor dit doel. En dan te bedenken, dat ons team (zoals de overige teams) minstens 10.000 gul den gaat kosten aan voor zieningen, zoals begeleiden de campers. Dat zouden we zelf moeten betalen? Nou, Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar) via .071 - 12-22 44 op toestel 10. dat zie ik niet zo zitten. Maar de sponsors lopen hier in Nederland niet zo hard, omdat ze het een Engelse aangelegenheid vinden. Wat niet waar is, want ons team (ook die Engelsen erin) loopt net zo goed voor het Nederlands Rheuma- fonds en de Ned. Hartstich ting. Van de Hartstichting kregen we een nogal koude brief. Die dachten: nu, het werk wordt toch wel ge daan, dan hoeven wij ver der niets meer te doen. Dat is koeltjes, nietwaar? Het Rheumafonds was iets en thousiaster". Loterij Elk team wordt verdeeld in drie groepen, waarvan iede re deelnemer een kwartier achter elkaar in „het veld" is. Terwijl anderen door spurten (dag en nacht) kun nen de afgeloste renners acht uur nachtrust genieten in een school of hotel on derweg. En de Britten thuis maar meedoen aan een gro te loterij: raden hoeveel tijd het winnend team nodig zal hebben. Peter: „Het zal ook veel van de tegenwind af hangen, vermoed ik. Men schat de tijd op ongeveer 85 uur in totaal. We hopen geen uitvallers te krijgen, anders wordt het een te zware belasting voor de overigen, want elke groep zal z'n portie moeten lo pen". Marco en Peter hebben veel vertrouwen in hun conditie. Ze zijn nogal wat gewend bij estafettes en marathons. Hun ritme is er geheel op ingesteld. Peter: „Slapen doe ik overal. Waar ik neerval, daar slaap ik ook meteen. Dat is belangrijk, met die betrekkelijk korte momenten van rust tussen je „optreden" van een kwartier door. Maar ik ge loof, dat hardlopers erg goeie slapers zijn. Het is een kwestie van je eigen sport- opvatting". Hoentje Honderd kilometer per lo per, in vier dagen. Peter en Marco halen hun schouders er voor op. Marco van den Berg: „We zijn nu nog zo fris als een hoentje en zo". „Ja", beaamt Peter, „Maar naarmate het dichterbij komt denk je weieens: jon gens, wat gaan we in 's he melsnaam doen op die Jogle '83! Maar gemotiveerd zijn we wel, allemaal". Waar Marco nog 't meest over in zit is de bevoorrading: „Je hebt veel kleding nodig, droge spullen, want als je bezweet bent moet je wat anders aan kunnen trek ken. En ik heb zo'n idee, dat ik zeker vijf paar schoe nen zal verslijten en min stens tien paar sokken. Maar ach, we zijn er niet op uit om te winnen, alleen om 'm uit te lopen die estafette en een eigen prestatie te le veren. Eigenlijk lijkt het te gek, maar het is gewoon een uitdaging. En een beet je ontspanning erbij zou ook best aardig zijn, maar ja, de vrouwen en de drank zijn die vier dagen heel ver weg. Zou best iets. voor Ne derland zijn, zo'n giganti sche ren je rot-tocht". definitief ltstel van taling voor ovetastwin HAAG Vastwin jze v.ding BV en een aantal hterondernemingen °P laronder Babyion BV, Babyion BV en vennootschappen ie vit de naam Vastwin) is inwer de Haagse rechtbank Primitief uitstel van beta- slecjy verleend voor een pe- i riPe van anderhalf jaar. e coPÏHd vorig jaar benoemde Een J-G. Geelkerken uit Lei- an t zal gedurende deze pe- gie het bewind over de on- an neming voeren, aldus een ügirdvoerder van Vastwin. de aanwezige crediteuren voor het verlenen van van betaling en- de bewindvoerder was B mening dat met een ge- eerde afwikkeling van zaken niemand gediend zijn. De schulden aan idelscrediteuren bedragen dit moment nog enige joenen, maar zullen ge- 1 worden afgelost, aldus woordvoerder. Er wordt dit moment overigens k gewerkt aan een ont- ipeling van de transacties zijn aangegaan met de r J.H. Bakker (bloembol- handel, beleggingen en nemerij), zo zei de woord- rder. Hardnekkige ge- hten als zou de heer Bak- zich inmiddels voor nd ialf miljoen gulden heb- eracl afgekocht, werden door legan tegengesproken. De Ir Bakker nam in het na- zew verleden het gehele over, werd n Mivolgens echter opgeno- in een psychiatrische Ichting en bleek uiteinde niet aan zijn verplichtin- lag;i te kunnen voldoen. cht; GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA De kleine moeite van het opgeven van een nieuwe abonnee wordt karaats vergulde miniatuur balpen, die gehangen is aan^ een sierlijk kettinkje. _als nieuwe abonnee^ van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar: Naam Adres Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232,! I 2500 VG Den Haag I mSt fieidae Qowuvnt WOUBRUGGE De raadscommissie ruimtelijke ordening had zich te bezinnen over de bruggetjes, die in de nieuwe wijk Bate weg-noord moeten komen. Men adviseerde houten bruggetjes aan te leggen, omdat dit veel aardiger oogt in de wijk, waar bij de bouw veel hout is gebruikt. Over het aantal bruggetjes is nog niet beslist. Er komen er in elk geval drie. Een vierde brug is afhankelijk van verdere bouw in de vrije-sector. De raadscom missie koos al wel voor uitvoering in asobé-hout. De belangstelling van de Woubruggenaar voor de te bowuen premie A-woningen is niet overweldigend. Er zijn op dit mo ment slechts twaalf belangstellenden voor de vijftien woningen. Bij de commissie rees de vraag, of de woningen wel alle vijftien gerealiseerd kunnen worden. De realisering van de riolering in de Vrouwgeestweg en Ker- kweg komt ook naderbij. Met het uitvoeringsschema ervan kon de raadscommissie ruimtelijke ordening zich wel verenigen. De aanbesteding van het werk, dat ruim een miljoen gulden gaat kosten, leverde zoals gebruikelijk in Woubrugge weer moeilijk heden op. De voor- en tegenstanders van openbare, danwel on derhandse aanbesteding verhielden zich in gelijke mate, zodat het advies van de raadscommissie B en W van Woubrugge wei nig houvast biedt. De raadscommissie drong aan op spoedige uit voering De kansen voor onderhandse aanbesteding lijken der halve het grootst. GEMEENTE WIL MEER DRUK UITOEFENEN OP OVERHEID LEIDEN Volgens de beleidsgroep Stadsver nieuwing zou het architec tenbureau Van der Sterre- Peetoom mensen moeten ontslaan als de restauratie van de Boerhaavezalen weer langer op zich laat wachten. De gemeente wil nu onder meer via vragen in de Tweede Kamer, druk uitoefenen op de overheicf om de restaura tie niet nog verder op de lange baan te schuiven. Ook is men van plan om via contacten tussen Leid se gemeenteraadsleden en bewindslieden van de ei gen partij druk uit te oefe nen. CDA-gemeenteraads- lid J. Walenkamp had hiervoor reeds initiatieven ontplooid, maar wethou der C. Waal stelde in de gistermorgen gehouden vergadering van de be leidsgroep dat ook hij wel wat in die weg zag. Hij stelde voor op die manier de drie grootste fracties in de kamer te benaderen. Zoals bekend is de restauratie van het monumentale gebouw in de Camp weer een jaar uit gesteld. Al vanaf 1976 doet de gemeente pogingen subsidie voor de werkzaamheden te krijgen. Ondanks het feit dat de restauratie van Boerhaave zalen een hoge prioriteit heeft bij de Rijksdienst voor monu mentenzorg, wordt subsidie steeds weer uitgesteld. Dit on danks de vele protestbrieven van de gemeente tegen de gang van zaken. Ook veelbelo vende toezeggingen van onder andere minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisves ting hebben nog steeds geen resultaat gehad. Voor restaura tiewerkzaamheden heeft de overheid minder geld beschik baar omdat zij voor de nieuw- bouwsector meer geld heeft uitgetrokken. Behalve in het belang van de werkgelegenheid wil de ge meente haast met de restaura tie maken, omdat verdere ver paupering een slechte zaak zou zijn. Met de restauratie van het complex zou de hele buurt uit het slop worden gehaald. In de Boerhaavezalen zal na de restauratie, dat ongeveer 16 miljoen gulden gaat kosten, 'het museum Boerhaave wor-- den gevestigd. In het museum zal als speciale attractie een amfitheater Anatomicum ko men. Dat is een soort rond theater waar vroeger de stu denten zaten als zij les in ana tomie kregen en lijken werden ontleed. UNIVERSITAIR BESTUURSLID VAN DER MEER: Arbeidstijdverkorting op korte termijn onmogelijk LEIDEN „Het is niet realistisch om te denken dat arbeidstijdverkorting nu onmiddellijk op de universiteiten kan worden doorgevoerd. Ik ben niet zo optimistisch te menen dat mensen werk willen inleveren, zonder dat daar een financiële vergoeding tegenover staat. Ook denk ik niet, zoals sommigen op de Vrije Universiteit van Amsterdam, dat inleveren van bijvoorbeeld 20 pro cent arbeidstijd automa- COMMISSIE FEL TEGEN BEZUINIGEN BIJ SCHOOLVERVOER LEIDEN De vacature die bij het jongerencen trum Stats was ontstaan, wordt misschien tijdelijk weer vervuld. Wethouder J. Peters heeft hierover binnenkort een gesprek met het bestuur van het Volkshuis, waarbij Stats is ondergebracht. De vacatu re van 20 uur in de week wordt vervuld totdat op nieuw de jaarlijkse be spreking over eventuele bijstelling van het Sociaal Cultureel Plan plaats vindt. Tot die tijd wordt de oude situatie bij Stats hersteld. Het buurthuis werk van het Volkshuis moet derhalve nog even wachten op de beloofde versterking. In het Sociaal Cultureel Plan is namelijk een herverdeling van het buurthuiswerk ge maakt om verschillende taken beter op elkaar af te stemmen. Hierdoor kan het voorkomen dat bij de ene instelling een vacature niet wordt opgevuld en dat een ander er juist ie mand bij krijgt. Volgens het plan zou het jongerencentrum Stats 20 uur moeten inleveren ten gunste van het buurthuis werk van het Volkshuis. De leden van de raadscommissie welzijn, gisteravond bijeen, vonden het werk dat Stats verricht (Stats werkt intensief met buitenlandse jongeren) zo belangrijk, dat zij een star vasthouden aan het Sociaal Cultureel Plan in dit geval niet terecht vonden. Na veel aandringen vanuit de commis sie stelde de wethouder voor de vacature bij Stats dan maar tijdelijk te laten vervullen. Hij wilde nog geen toezeggingen doen over de termijn, maar eerst met het bestuur van het Volkshuis overleg plegen. Ook zou nagegaan worden of een deel van het werk bij Stats niet uit een ander potje, dan dat van het sociaal cultureel werk, betaald kan worden. Bij Stats wordt namelijk ook voorlichting gegeven en bii- Een medewerkster van Stats overhandigt de wethouder de sleutel. voorbeeld werkprojecten opge zet voor de buitenlandse jon geren. Voordat de raadscom missie zich uitsprak over Stats, kreeg de wethouder van één van de medewerksters van Stats een grote ifioer en een sleutel aangeboden. De moer stond voor „het zich geen moer aantrekken van de pro blemen van buitenlandse jon geren" en de sleutel was een uitnodiging voor Peters om bij Stats te komen werken voor 20 uur. Tekort Vertegenwoordigers van de buurtorganisaties Pancras- Oost, Pancras-West, Mare- dorp/de Camp, Noordvest en Noord-Rijnevest beklemtoon den gisteravond dat zij er niet op uit zijn het jongerenwerk van Stats in de wielen te wil len rijden. Wel stelden zij dat het buurtwerk nog steeds met een tekort aan beroepskrach ten kampt. Zij drongen er bij de wethouder op aan om de beloofde formatieplaats bij het auurthuis te vervullen. Leerlingenvervoer Behalve een grote delegatie van werkers en jongeren van Stats, was de raadszaal, waar de raadscommissie gisteravond vergaderde voor een deel ge vuld met moeders van kinde ren in het bijzonder onderwijs. Staatssecretaris Van Leyer- horst van Onderwijs en We tenschappen wil namelijk drastisch bezuinigen op het leerlingenvervoer. Tot nu toe was het zo dat het vervoer van en naar de bijzondere school door de overheid betaald werd. Ook in de begeleiding van de kinderen werd voor zien. De minister wil nu dat kinderen boven de 10 jaar met het openbaar vervoer van en naar school gaan. De kosten hiervoor zou het Rijk dan wel willen betalen, hetgeen een fikse besparing zou opleveren. Tevens zou het begeleiden van de kinderen niet meer vergoed worden. Op dit voorstel heeft de minster al heel veel kritiek gehad. De moeders gaven in een brief aan de raad aan, wat er zou gebeuren als de ge meente de richtlijnen van de overheid zou gaan volgen. Het gemeenteraadslid Van Oosten noemde het voorstel van de minister „een absurde bezuini gingsmaatregel". Hij stelde voor om de bestaande voorzie ningen van het leerlingenver voer niet aan te tasten en de kosten desnoods als gemeente zelf te betalen. Ook het raads lid Van Dongen was die me ning toegedaan. „Wij kunnen als commissie de uitspraak doen dat het vervoer moet blijven en dan moeten we een dekking voor de kosten zoe ken". Verder drong zij er bij haar collega's van VVD en CDA op aan, druk uit te oefe nen op hun partijgenoten in de kamer om de maatregel tegen te houden. Van der Nat (VVD) zei het niet noodzakelijk te vinden voor dit soort zaken naar Den Haag te reizen. Wet houder Peters stelde, hoewel hij in deze zaak niet namens het college te praatte, zijn ui terste best te zullen doen om de bestaande voorzieningen te handhaven. „Het plan van de minister is nog niet officieel en waarschijnlijk wordt het wel teruggedraaid, maar als het wel door gaat dan moeten we een dekking voor de kos ten zoeken. Wat mij betreft heeft het een hele hoge priori teit", aldus de wethouder. De kosten die de gemeente dan zou moeten betalen bedraagt 60.000 gulden. tisch mèèr banen zal ople veren. Bovendien geeft zo'n plotselinge ingreep de universiteit teveel be stuurlijke rompslomp". Dit betoogde bestuurslid Fr.v.d.Meer van de Leidse universiteit gisteren op een discussieavond over arbeidstijdverkorting. De door slechts dertig be langstellenden bezochte bijeenkomst was onder meer georganiseerd door de ambtenarenbond ABVA. Centraal op deze avond stond de vraag of er alternatieven zijn voor het bezuinigingsplan dat de gezamenlijke universi teiten vorige week naar buiten hebben gebracht. In dat plan zullen de komende vijf jaar 3000 banen moeten verdwij nen, waarvan ongeveer 300 aan de Leidse universiteit. Overleg is nog gaande tussen universiteitsbesturen en bon den met het onderwijsministe- rie over de kwestie hoe dit af stoten van banen het best kan geschieden. Bekend is dat de onderwijsminister een harde bezuinigingslijn voorstaat: hij wil zoveel mogelijk (zwakke re) studierichtingen laten ver dwijnen om de overblijvende richtingen op sterkte te kun nen houden. De ABVA zei gis teravond bij monde van Anne v.d.Zande „totaal geen ge dwongen ontslagen" te wen sen. De vertegenwoordigster van de PvdA, het Tweede Ka merlid W. Jabaay, bracht het (bekende) standpunt van haar partij naar voren: „loon omzet ten in werk". Bovendien „viel het haar tegen" dat vanuit de universiteiten niet veel eerder druk op de minister was uitge oefend om met een plan ter bescherming van het perso neel te komen. Deze opmer king verzandde in een welles- nietes spel doordat universitair bestuurslid Van der Meer op zijn beurt de politiek verweet in eerste instantie te zijn geko men met de bezuinigingsop dracht aan de universiteiten. Fancy Fair in nieuw jasje ROELOFARENDSVEEN De voor de „Stichting Jouw Alkemade (S.J.A.) georgani seerde fancyfair wordt dit jaar in een andere vorm gegoten Onder de naam „Aktie '83" zullen een serie evenementen gescheiden gehouden worden. Volgens het voorlopige pro gramma wordt in het weekend van 23 en 24 april de eerste manifestatie gehouden in het gebouw van tafeltennisvereni ging „De Treffers". Deze ma nifestatie houdt een rommel markt in, gecombineerd met kermisstands. In het weekend erna, 30 april en 1 mei, wordt een fancy fair gehouden in Dorpshuis „De Alkeburcht". Er zijn plannen voor een fancy fair. rad van avontuur, een bingo-avond, disco, poppenkast, teken films etc. Een derde eventueel nog te plannen weekend in sport hal „De Tweesprong" houdt een sponsorloop, „Sterkste man van Alkemade", een de monstratie van sportvereni gingen, etc. in.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5