Rijvers en Blok nader tot elkaar BBI MAANT KNVB TOT GROTE SPOED Handbalteam faalt ook verdedigend BAVA houdt vol inzake rol Vilé te, sportuitslag! *&V RAI Amsterdam 4 tlm 13 maart SPORT EcidaeSoina/nt VRIJDAG 4 MAART 1983 PAGIf LATTEK ONTSLAGEN BARCELONA Udo Lattek is ontslagen als trai ner van FC Barcelona. De vice-voorzitter van de Spaanse club deelde gisteren mee, dat zijn functie met onmiddellijke ingang is overgenomen door hulptrainer Jose Luis Romero. De Westduitser had een tweejarig contract dat op 30 juni van dit jaar zou aflopen. Insiders nemen aan dat de ne derlaag met 2-0 tegen de nummer laatst van de ranglijst Santander van afgelopen zondag de di recte aanleiding tot het ontslag is geweest. Daar door raakten de Catalanen drie punten achter ten opzichte van het leidende Real Madrid. Ook de 0-0 van Barcelona in het toernooi van de beker-' winnaars afgelopen woensdag in Wenen tegen Austria was aanleiding voor kritiek op Lattek. In Barcelona verwacht men dat de vroegere trainer van het Argentijnse nationale elftal Luis Cesar Menotti nog in het lopende seizoen de functie van trainer op zich zal nemen. Naar verluidt arriveert Menotti maandag al in Barcelona. Wijnstekers drie duels ZEIST Bennie Wijkste- kers is door de tuchtcom- missie van de KNVB voor drie wedstrijden geschorst. De aanvoerder van Feye- noord, die bovendien een boete van 600 gulden werd opgelegd, ontving afgelopen zaterdag in het duel tegen Pee Zwolle zijn derde gele kaart. De belangrijkste ove rige straffen in het betaalde voetbal zijn: D.Mulderij (NEC) 4 wedstrijden on voorwaardelijk en f. 275,- boete; T.Dilling (FC Twen te) 4 wedstrijden onvoor waardelijk en f. 175,- boete. Henk Wullems bij Go Ahead Eagles DEVENTER Oud-trainer van Vitesse Henk Wullems is met onmiddellijke ingang in dienst getreden bij de Deven ter eredivisielclub Go Ahead Eagles. Hij zal daar in ieder geval werkzaam blijven tot 1 juli van dit jaar. Bob Maas kant, na het vetrek van Spitz Kohn vorig seizoen functio nerend als manager/coach, zal alleen nog als manager optreden. Het bestuur van de Eagles heeft zich voorbehou den aan de hand van de re sultaten te beslissen of Wul lems na die periode blijft of dat er een andere trainer wordt aangetrokken. Saronni wint in Sassari CAGLIARI De Italiaan Giuseppe Saronni is giste ren winnaar geworden van de 32e editie van de •wielerwedstrijd Sassari - Cagliari. De wereldkam pioen legde de 216 kilome ter af in 4 uur 55 min en 9 sec. Het kwam tot een ge middelde van 44,589 kilo meter per uur. Zijn land genoot Goivanni Mantova- ni werd tweede. Frits Pi-' rard was de enige buiten lander die zich in het Ita liaanse strijdgewoel kon mengen. Hij eiste de derde plaats op. Bessems slecht van start ST. MAUR Jean Bessems is het toernooi om het we reldkampioenschap kunststo ten, dat gisteren in St. Maur bij Parijs van start is gegaan, zeer slecht begonnen. De Ne derlander bezette na tien fi guren de tiende en laatste plaats met 13 punten in 24 pogingen. De Fransman Co- rin nam de leiding. Hij kwam tot 46 punten in 21 pogingen. De tweede plaats was voor de Westduitser Tiedtke met 42 punten uit 19 pogingen en de derde voor de Spanjaard Fer nandez met 42 punten uit 21 pogingen. Derde partij naar remise MOSKOU De derde partij van de schaaktweekamp voor de kwartfina les van het kandi datentoernooi tus sen Gary Kasparov en Alexander Bel- javski is gisteren in Moskou na 24 zet ten in remise geëin digd. Kasparov, die met wit speelde, leidt met 2-1 door een overwinning in de voorgaande par tij. De eerste partij eindigde ook in re mise. ZEIST In Zeist heeft gisteravond een gesprek plaats gehad tussen de bondscoaches Kees Rijvers en Ger Blok. Beide leden van de technische staf van de KNVB waren elkaar de afgelopen weken her haaldelijk in de haren ge vlogen over de selectie procedure van vooral het Olympisch elftal. De me ningsverschillen werden zo veelvuldig geventi leerd, dat de KNVB-top een samenkomst arran geerde om de lucht te zui veren. De uitkomst van dat gesprek tussen Rijvers en Blok, waar aan tevens werd deelgenomen door bondsvoorzitter Jo van Marle, sectievoorzitter betaald voetbal Eric Vilé, sectievoor- zitter Marten Kastermans van het amateur-voetbal en de res pectieve secretarissen Jan Huybregts en Joop Wagenaar was, dat er „een intensiever contact zal komen over de se lectieprocedure van de ver schillende vertegenwoordigen de elftallen". Op die manier, zo wordt gehoopt, wil men tot een zo goed mogelijke samen werking komen. Tot en met het jaar 1984 zullen het A-elf tal, het Olympisch elftal, het juniorenelftal (het zogeheten Mexico-team) en het UEFA- elftal (14-16-jarigen) centraal staan. De reden van de onenigheid tussen Rijvers en Blok is de sa menstelling van het Olym pisch elftal. Blok is coach van de amateursectie en Rijvers heeft in zijn taakomschrijving staan: de werkende voetballers uit de sectie betaald voetbal. Over het Olympisch elftal zou nooit een controverse tussen Rijvers en Blok zijn 'ontstaan als niet de hele verwarrende reglementen-affaire er was ge komen. Op het ogenblik dat Italië, West-Duitsland en Frankrijk lieten weten hun Olympische teams te zullen sa menstellen uit profs, zat de ru zie er in feite al aan te komen. Lange tijd Lange tijd hield Blok zich over de Olympische regel-interpre- tatie op de vlakte. „Dat laat ik aan mijn bestuur over", zei hij slechts bij navraag. De KNVB hield aanvankelijk vast aan het spelen met amateurs en Spelers met een zogenoemd ogenblik gooide de KNVB in feite het hele ambitieuze Olympische project overboord en stuurde de meeste spelers van de selectie onder dankzeg ging naar huis. Een niets meer voorstellend trainingskamp in de Portugese Algarve was het laatste voor hen. Ger Blok, die steeds had ge zegd het liefst het sterkst mo gelijke elftal te willen opstel len, en dus (semi-)profs be doelde, recruteerde onmiddel lijk spelers uit de ere- en eer ste divisie. Met Joop Hiele (in het doel in Dublin tijdens de met 1-2 verloren WK-kwalifi- catiewedstrijd) maakte hij nog een foutje, maar hij was al snel gewend aan de nieuwe idee en heeft inmiddels met zijn broodvoetballers één officiële wedstrijd (Liechtenstein, 3-0) erop zitten. Plotsklaps Ger Blok, de bondscoach die onder meer is belast met het Olympische team, heeft toegezegd dat er beter zal worden' samengewerkt met Kees Rijvers. „koelkast-contract", spelers die hun verdiensten bij de KNVB deponeerden om er pas na de Spelen van te kunnen profiteren. Maar al snel werd duidelijk dat er inderdaad met professionals kon worden ge werkt, mits deze niet in WK- kwalificaties of WK-eindron- den hadden gespeeld. Op dat Met de mogelijkheid spelers te kunnen selecteren uit de rijen van de betaalde voetbalclubs, ging Blok dus plotsklaps bui ten de grenzen van zijn brood heer, de sectie amateurvoetbal. De vreemde situatie deed zich voor. dat de sectie amateur voetbal de scepter zwaaide over een elftal, dat voor 95 procent bestond uit spelers van betaalde clubs. Bovendien was er de levensgrote moge lijkheid, zeker gezien het rui me selectiebeleid van Kees Rijvers, dat Blok de werk zaamheden van de kleine Bra bander zou doorkruisen. Waarom zou bijvoorbeeld Pe ter Houtman, op het moment de beste schutter van Neder land, niet door Rijvers ge schikt kunnen worden bevon den, terwijl hij voor Bloks Olympische selectie wordt op geroepen? Het merkwaardige, en eigen lijk ook wel treurige, van het geval is, dat er niet direct overleg werd gepleegd, maar dat de coaches van de betaalde sector, Baan en Rijvers ener zijds, en de coach van het amateurvoetbal, Blok ander zijds, al bij voorbaat harde standpunten innamen. Want wat nu de uitkomst van het gesprek is, dat had al in eerste instantie de gewoonste zaak van de wereld moeten zijn. Bovendien, er wordt door de betrokkenen gesproken van iets vaags als: „hopen op een zo goed mogelijke samenwer king". Het laatste woord zal er nog wel niet over gesproken zijn. HENK MULDER STER VAN 1982 Martina Navratilova en Jimmy Connors zijn door het Wtt Tennis Magazine uitgeroepen tot de sterren van 1982. \n Navratilova alle reden om zeer fraai voor de fotograaf te l(j schijnen. Echter wel op haar sportschoenen. s e. AMSTERDAM De Belangen Vereniging Amateurvoen] clubs Amsterdam (BAVA) heeft nogmaals een brief gestae aan de KNVB om een onderzoek in te stellen naar de handel wandel van mr. Eric Vilé inzake de malversaties bij FC Utrrtt Op zijn eerste brief, twee weken geleden, ontving de BAVAgs de KNVB een antwoord dat zo lang de zaak onder de rechtiE er geen stappen zullen worden ondernomen tegen de voorzin van de sectievoorzitter betaald voetbal. De BAVA neemt ha mee geen genoegen, want vindt de belangenvereniging, ero] te veel beschuldigingen tegen Vilé geuit. Zo lang deze niet c opgehelderd berokkent Vilé de KNVB schade. Volgende BAVA dient Vilé net als spelers die zich hebben misdragen n de tuchtcommissie te verschijnen. z Kramer net boven record INZELL Yep Kramer heeft gisteren tijdens de re cordschaatswedstrijden om de Gouden Schaats in Inzeil de drie kilometer gewonnen in 4.06,95. Hij bleef met die tijd iets meer dan twee seconden boven het wereldrecord van Dimitri Oglobin (Sovjet-Unie), dat op 4.04,06 staat (28 maart 1979 Alma Ata), en iets meer dan een seconde boven het Neder lands record van Robert Vun- derink (4.05,83). Kramer ver wezenlijkte tevens een per soonlijk record. Zijn beste tijd tot gisteren was 4.08,23. Nederlands kampioen op de sprint Sies Uilkema is, tegen de verachtingen in, toch in In zeil. De Fries zei na afloop van het wereldtiteltoernooi in Hel sinki dat „hij niet meer kon" en dat het seizoen voor hem was afgelopen. Of hij morgen en zondag op de sprintvier kamp zal uitkomen is echter onzeker. Hilbert van der Duim kwam gisteren niet in actie. De Nederlander spaart zich voor de vierkamp van de he ren allrounders, die morgen en zondag wordt afgewerkt Aanval mislukt De aanval van Ria Visser op het Nederlands record op de 3000 meter lukte gisteren niet. De Oud-Beijerlandse, tegen woordig woonachtig in Alme- re, kwam uit op de tijd van vier minuten en 36,16 secon den. De Nederlandse dames kwa men overigens wel sterk naar voren op dit nummer met Van Gennip op de derde, Kooiman op de vijfde en Boorsma op de zesde plaats. Voor Thea Lim- bach leek eveneens een goede tijd in het verschiet te liggen tijdens haar race. Ze werd ech ter op het einde van haar rit in de war gebracht door de rondeborden. Twee keer kreeg Limbach te zien dat ze nog een ronde moest rijden. Ria Visser heeft na twee af standen de leiding in het alge meen klassement, gevolgd door de Westduitse Smuda (tweede), Boorsma (derde) en de goed voor de dag komende Van Gennip (vierde). DEN HAAG Het budgetbe wakingsinstituut (BBI) wil in de nieuwe fase van de gezond making van het betaald voet-, bal een uiterst strak tijdsche ma hanteren. Er zijn slechts twee weken uitgetrokken voor het geven van reacties op de deze week verschenen con ceptnota „Naar volwaardig be taald voetbal". Dan wordt in overleg met de externe geldge vers het definitieve tweede vierjarenplan vastgesteld. Van de KNVB wordt ver wacht, dat deze organisatie vóór half april een standpunt, bepaalt ten opzichte van ten minste twee voorstellen. Het ene gaat er vanuit dat de be taald-voetbalorganisaties moe ten gaan werken met een slui tende begroting, het andere dat de baten van het vereve ningsfonds ponds-pondsgewijs worden verdeeld over de clubs. Het BBI ziet tussen die twee zaken een koppeling. Daar moet binnen de kortst mogelijke tijd duidelijkheid over zijn, zodat de BVO's bij het opstellen van de begroting voor het komende seizoen er rekening mee kunnen houden. Zo niet, dan is er een jaar voor de gezondmaking van het be taald voetbal verloren ge gaan", meende Maarten van Rooyen, voorzitter van het BBI, gisteren bij de persconfe rentie in Den Haag. Daarmee worden de BVO's en de KNVB danig onder druk gezet. De betaald- voetbalorga nisaties hebben zich immers uitgeproken voor een andere verdeling van de opbrengst van het vereveningsfonds: na melijk 60 procent voor de ere divisieclubs en 40 procent voor de eerste-divisieclubs. Ze wil-* len bovendien een andere wij ze van inning: niet over de to tale inkomsten, maar alleen over de recette. De sponsor-in komsten zouden dus buiten schot blijven. Het BBI houdt vast aan het ei gen voorstel om, zoals Van Rooyen zei: „De arme clubs niet armer te maken en de rij ke clubs niet rijker". Het BBI heeft nog steeds de stok achter de deur, dat de externe geldge vers kunnen besluiten geen geld meer te fourneren, waar bij niet alleen de WVC-bijdra- ge van 2,6 miljoen gulden, maar ook de 5,6 miljoen gul den uit toto en lotto ter discus sie zou komen. Een bijkomen de moeilijkheid is, dat de eerstvolgende vergadering van het betaald voetbal is vastge steld voor eind april. Ruim na de limiet van twee weken die het BBI hanteert. VOORBURG Nog nooit eerder had het Belgisch nationale team (in club verband liggen die ver houdingen overigens an ders) de Nederlanders verslagen. Maar uitgere kend gisteravond in Voor burg bleef Oranje met lege handen achter: 22-23. Tegen België schoot Hamers in Voorburg zeven keer raak. Maar op het allesbeslissende moment liet hij het toch op nieuw afweten. In de laatste seconde miste de linkerop- bouwspeler van V L uit Ge leen een strafworp, zodat Oranje een zeer zwaar wegen de nederlaag leed: 23-22. De Belgische doelman Carlo Vinck hield de zenuwen beter onder controle, stopte de on nauwkeurig ingeschoten bal en bezorgde zijn team daarmee de eerste en verdiende zege te gen Nederland. De degradatie naar de C-cate gorie lijkt voor het Nederlands team nu nog slechts een kwes tie van tijd te worden. Twee wedstrijden resteren er nog op het programma. Vooral het duel met het nu op de handha ving biedende achtste plaats staande IJsland, dat twee pun ten meer bezit dan Nederland, wordt in Zwolle van essentieel Uitslagen en standen WK Groep B Winnaarspoule: Hongarije - Spanje 20-19 (10-10), West - Duitsland-Zwe- den 18-15 (6-10). Tsjecho-Slowakije - Zwitserland 27-14 (9-10), Israel - IJs land 22-22 (9-14). Verliezerspoule: Frankrijk - Bulga rije 20-18 (10-6), Nederland-Belgie 22- 23 (10-10), STANDEN: Winnaarspoule: 1. West-Duitsland 2. Tsjecho-Slowakije 3. Hongarije 4. Zwitserland 5. Zweden 6. Spanje Verliezerspoule: 1. IJsland 2. Frankrijk 3. Nederland 4. Israël 5. Belgie 6. Bulgarije 3-5 (51-47) 3-4 (66-51) 3-4 (66-61) 3-3 (53-65) 3-2 (60-63) 3-0 (60-69) 3-5 (71-66) 3-5 (62-55) 3-3 (57-51) 3-3 (55-61) 3-2 (61-68) 3-0 (65-70) belang. Maar willen de Neder landers nog tot zondag hoop op lijfsbehoud blijven koesteren, dan moet een dag eerder in Enschede wel van Bulgarije worden gewonnen. „We mo gen de kop nog niet laten han gen. Het wordt nu alles of niets", sprak keeper Jacques Josten zichzelf na afloop moed Diens collega Ron de Jonge, beide doelverdedigers wissel den elkaar ditmaal regelmatig af, was minder optimistisch gestemd: „De Belgen hadden zich voor dit toernooi eigenlijk maar één doel gesteld en dat was winnen van Nederland. Ik proefde het in de bus on derweg naar Voorburg. Het collectieve gevoel ontbrak, dan ontstaan er twijfels en gaandeweg de wedstrijd werd iedereen steeds nerveuzer. We hadden hier erg tegenop ge zien. Helaas zijn die bange vermoedens uitgekomen. We konden de kracht niet meer opbrengen om deze fanatieke tegenstander te verslaan". Communicatie In de vier tot gisteren gespeel de wedstrijden was de verde diging doorgaans het sterkste punt van de Nederlandse ploeg gebleken. In de uitver kochte Voorburgse Vliegermo- len werd gisteren de dekking evenwel schromelijk verwaar loosd. Opnieuw werd een lei dinggevende persoonlijkheid - de woensdag in Haarlem op- - IBgfo >n- Een gevaarlijke Nederlandse aanval tegen België in de Voorburgse Vliegermolen. nieuw aan de rechterknie ge blesseerd geraakte Wil Jacobs is definitief voor de rest van dit toernooi uitgeschakeld - node gemist. Enige communi catie was ver te zoeken en de gemotiveerde Belgen, die in Dirk Verhofstadt met negen doelpunten weer een goede topscorer hadden, ontvingen- veel te veel bewegingsvrijheid en telkens stond er wel een speler aan de cirkel vrij. In aanvallend opzicht werden de kansen door het Neder lands team ditmaal wel rede lijk benut. In de slotfase on derscheidde vooral Fred Be- rendsen zich in positieve zin met enkele fraaie treffers uit de linkerhoek. Scoorde hij in de eerste vier wedstrijden slechts driemaal, nu schoot Be- rendsen voor eigen publiek persoonlijk het halve dozijn vol. Met het nemen van de strafworpen had Nederland echter ongewoon veel moeite: Hamers en Peter Verjans faal den ieder tweemaal vanaf ze ven meter. De concentratie, het geloof in eigen kunnen ontbrak om ten koste van Bel gië al een behoorlijke stap in de richting van de eerste of tweede plaats in de verliezers ronde te zetten. Genormaliseerd In de derde wedstrijdronde van de finaletoernooi om het wereldkampioenschap zaal handbal (B-groep) hebben de verhoudingen zich „genorma liseerd". West-Duitsland nam in Apeldoorn door een zege op Zweden de leidende positie over van Zwitserland, dat Tsjecho-Slowakije één helft van zich af kon houden. Hon garije herstelde zich in Voor burg van de misstap tegen de Tsjechoslowaken door Spanje terug te wijzen. West-Duits-, land heeft nu als enige van de twaalf deelnemende landen nog geen duel verloren. De wereldkampioen van 1978 wordt op één punt gevolgd door Tsjecho-Slowakije en Hongarije. Het verrassende Zwitserland is vierde met drie uit drie. DICK KIERS SCHAATSEN Recordwedstrijden Inzeil Heren 500 meter: 1. Panzer 38,85 sec. en Semmler (Wdl) sec., 3. Falk-Larssen (Noo) 38,ii Westerlund (Fin) 39.17, 5. Veti 39.19, 9. Kramer 39,27, 13. Sq t 39.63, 25. Van Geest 40,50. 26. Siö i dy 40,67, 30. Vunderink 41,16, 3|ir laatste: Ykema 1.01,97 (met vakjl tweede rit gediskwalificeerd wéii twee valse starts. 1000 meter: 1. U' nusson (Zwe) 1.18.41. 2 Semfo (WD1) 1.18,51, 3. Panzer (IT* 118.77. 4. Van Helden 1 18,94 V meter: 1. Kramer 4.06,95, 2 Scl 4.09,54, 3. Karlstad (Noo) 4.09,6! Falk-Larssen (Noo) 4.10.03, 11 E' Geest 4.18,98. Dames 500 meter: 1. Brunner ffi. 42,40 sec, 2. Boorsma 42,48, 3. SrL, (WD1) 42,76, 6. Van Gennip 43,4" Bialkowska (Pol) 43,53, 8. Vi(j 43.64, 9. Limbach 43,76, 10. Kauff 44,19, 12. Stam 44,29, 13. Kooi12 44,40, 21. Hemeltjen 46,14. 3.000 0' ter: 1 Visser 4.36,16, 2. Docter C 4.39,01, 3 Van Gennip 4.41,840 Smuda 4.41,92, 5. Kooiman 4.43,1 Boorsma 4.45,24, 9. Kauffman 4.412 11. Limbach 4 48,32, 13. Stam 4.&15 17. Hemeltjen 5.01,97. Algemeen klassement na twee standen: 1. Visser 89.666, 2. Snfc 89 746, 3. Boorsma 90.020, 4. Gennip 90.460, 5. Brunner 90.51! Limbach 91.813, 8. Kauffman 91, 10. Kooiman 92.050, 17. Hemel 96.468. i PAARDESPORT Indoor Brah Internationaal springconcours i A: 1. Wauters (Bel) Jabgar 0 s punten/47,50 sec., 2. Smith ((y Fairway 0/48,00, 3. Tops Little dam 0/48,74, 4. Meier Piraat 0/f 5. Raymakers Marcus 0/50,98, 6. 1 Groesen Ne-Souci 0/51,28, 7. Wit ker (GBr) Charlies Angel 0/51,4fcr Broome (GBr) Heatwave 0/53.1L Cuepper (Bel) Cyrano 0/53,20.. Klumpers Copain 0/55,30. Internationaal springconcours bel A": 1. Schockemöhle (Wdl) DeFn 0/47,22, 2. Whitaker (GBr) Cl( Temple 4/34,34, 3. Sloothaak (\|n Don Plaisir 4/35,69, 4. Pyrah (üg| Anglezarke 4/36,36, 5. Simon (Li Landgreafin 4/45,38, 6. Meier Pr 8/38,09, 7. Ligges (WD1) Goyag 8/39,14, allen in de barrage, 8. F(C (Zwi) Pen Duick 4/56,62, 9. G»n hueler (Zwi) Typhoon 4/57,70,L, Van Groesen Salvador G 4/57,93T. Twee-fasenwedstrijd: 1 Ruej 4 (WD1) Silbersee 0 strafpunten/3T sec,, 2. Skelton (GBr) Jet Lag 0/2le 3. Ehrens Surprice 0/25,63, 4. Srg( 0/27,77, 6. Normann Tara~ Hill 0/30,95, 7. Tyteca Ransome 4/25,77, 8. v.d. Ham C hard Z 4/26,10, 9. Ligges (WD1) dango 4/26,74, 10. Voorn Nimme 4/27,30. VOLLEYBAL Eredivisie heren Orion - Animo h (10-15, 9-15, 8-15). BASKETBAL Europa Cup finalepoule CSKA 1 kou (Sov) - Cibona Zagreb (Joe) 9 (47 - 35), Maccabi Tel Aviv (Is Cantu 94-84 (41-39) Billy Milaan L - Real Madrid (Spa) 83-79 (40-31) f -uu< l7„ Alles wat er op, In, onder of langs het water aan recreatie bestaat, vindt u op de HISWA. En natuurlijk het water zelf! Dit jaar heeft de HISWA voor het eerst een gigantisch demonstratiebassin in huis, met maar liefst 1 miljoen liter water. Vijf windgeneratoren, samen goed voor windkracht 6, zorgen voor voldoende sfeer tijdens de doorlopende demonstraties en wedstrijden. Op het programma o.a.: wedstrijden met zeilplanken, optimistjes en kano's. En demonstraties van duiksport, reddingsmiddelen en radiografisch bestuurde boten. Dat mag je niet missenOp de HISWA! •»o,cïïï<*Dcn uai mag je niet missen! upoenibWA! y' WP/f VUtt vrijdag 4 t/m zondag 13 maart - geopend van 10-17 uur en 19-22 uur - zaterdag en zondag van 10-17 uur toegangsprijs f 11,- per persoon - kinderen tot 14 jaar en houders van PAS 65 f 7,- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations CortlPutera„ "«"■■O rscrvie„

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12