Stabilisering hypotheek rente en huizenprijzen REISGARANTIE GAAT TIEN GULDEN KOSTEN Uitsluitsel over boyeotwet in mei .11 Gesprek Lubbers en Thatcher vriendelijk en probleemloos hunnenland olgend feirmooi jaar een oz'ntslagen nderwijs VERWACHTING BANKEN: Speelgoedbeer met moedergeluid Dakloze overlijdt in politiebureau T CcidócSomant DONDERDAG 3 MAART 1983 PAGINA 9 ïrhoging van benzine- [cijns volstrekt onjuist HAAG De ANWB vindt het voorstel van gemeenten in ons land om met een tij- ke verhoging van de benzine-accijns de ta- verhogingen bij het openbaar vervoer te beta- volstrekt onjuist. Het stadsvervoer moet eerst op eigen zaken stellen door de extreem hoge ;n te drukken, meent de bond. De ANWB t daarbij aan het terugdringen van het hoge leverzuim, betere controle op zwart rijden, ïoging van de reissnelheden door aanleg van >anen en speciale verkeerslichten en invoering eroeC een *aSer tarief buiten de spitsuren. De hVB reageert hiermee op het voorstel van het S OVeSdsorgaan openbaar vervoer (BOV), waarin pi gemeenten samenwerken, aan de vaste com- ;ie voor verkeer en waterstaat van de Tweede Meer vrouwen bij hoger onderwijs DEN HAAG Tussen 1975 en 1982 is het aantal vrouwen bij het hoger onderwijs met 67 procent toegenomen, tegenover een toeneming van 10 procent bij de man nen. Toch zijn vrouwen in het hoger on derwijs nog steeds ondervertegenwoor digd (42 procent), met name in het WO (33 procent). In het HBO bedraagt hun aandeel 48 procent. Dit blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het CBS. In bo vengenoemde periode nam het aantal stu denten bij het hoger onderwijs met 29 procent toe tot zo'n 381.000. Voor 59 pro cent betreft het hier HBO-studenten. Ruim 56.000 studenten studeerden in 1980/'81 af, waarvan 45.000 bij het HBO en 11.000 bij het WO. Miljoenenvangst hasj ROTTERDAM De afdeling verdovende middelen van de Rotterdamse politie heeft gisteren in een bestelauto meer dan tweeduizend kilo hasj in beslag genomen, met een handelswaarde van ruim zes mil joen gulden. De auto werd bij een routine controle aangehouden bij het vliegveld Zestienhoven. Twee Rotterdammers zijn aangehouden. In Schiedam nam de politie bij een bedrijf aan de Nieuwe Haven 450 kilo marihuana in beslag. Die partij vertegenwoordigt een waarde van één tot anderhalf miljoen gul den en zat verstopt in 32 kartonnen do zen. De politie hield in en bij het bedrijf zeven mensen aan. Op de foto: Een agent toont de losse plak ken hasj die in Rotterdam in een bestelwa gen werden gevonden. ■||k. ■f|o omfoi j I rS HAAG Minister Itman (onderwijs en Genschappen) heeft gis- i aan de Centrales Overheids Personeel gedeeld dat in het oljaar 1983-1984 in het tgezet onderwijs vrij- geen gedwongen ont- en zullen vallen als olg van de bezuini- 'smaatregelen die door bewindsman op 16 fe- ari 1983 zijn voorge- d. orbehoien er leraren na dit jaar baan dreigen te verliezen •n deze als eerste in aan- Jting komen bij een vaca- i Bovendien zullen dege- die op of na 1 augustus zullen afvloeien met een Jaguitkering van 55 jaar of ;r. niet meer verplicht zijn ■lliciteren naar een functie et onderwijs. Het ministe- leeft dit meegedeeld. ;ns de presentatie van die I" .inigingsmaatregelen zei ninister al, dat als gevolg .van in het basisonderwijs komende twee jaar geen vongen ontslagen zullen ?n. Om dit te bereiken zul- wachtgelden, die anders ^taald zouden moeten wor- r op voorhand tijdelijk ge- rek l11 worden om gedwongen lagen tijdelijk te voorko- ,man heeft toen uitgespro- dat hij dit ook voor het tgezet onderwijs wilde, r dat daartoe de techni- mogelijkheden ontbraken en de gegeven financiële zen. >uwfonds gaat ergiezuinige izen bouwen ZEN Het Bouwfonds trlandse Gemeenten heeft ren in Huizen de bouw 35 woningen aangekon- die in energieverbruik ,ig procent goedkoper zijn de doorsnee gezinswonin- Dat komt door extra iso- driedubbele beglazing en 1 energievoorziening. De ;riciteit voor het wijkje zal len opgewekt door twee in nmiddellijke nabijheid te /en windmolens van 24 r hoog. Twee pompen, die edreven worden door de riciteit van de molens, warmte uit de grond on- de huizen tot een diepte 10 meter. Overschotten len aan de elektriciteits schappij verkocht. akzinnige dood mishandeling: jaar cel HEM De rechtbank in tem heeft vanochtend een rige zwakzinni^enverple- lit die stad wegens ernsti- chamelijke mishandeling een patiënt veroordeeld en jaar cel, waarvan vier iden voorwaardelijk. De leger schopte en sloeg in t vorig jaar een 37-jarige van de Arnhemse zwak- geninrichting 's Koonings t dusdanig, dat het slacht- korte tijd later aan m- lige bloedingen overleed. >t was anderhalf jaar cel. rechtbank zette vraagte- bij de „op zijn zachtst ge- minimale bezettings- I" in 's Koonings Jaght. AMERSFOORT De disconto-verlaging van de Nederlandsche Bank kwam deze week als een verrassing en wordt ook gezien als een solo-actie ter stimulering van de vaderlandse economie. Het kon ook door het in stromen van meer bui tenlands geld en de ster ke positie van de gulden. Het promesse-disconto, waar de particuliere ban ken hun tarieven van af leiden, daalde tot 5 pro cent en de hoop gloorde dat deze ontwikkeling naar het brede publiek zal doorwerken. Maar met de hypotheekrente zal het niet zo'n vaart lo pen, is de algemene ver wachting. De tien achtereenvolgende disconto-verlagingen sinds begin vorig jaar zijn gevolgd door een sterke daling van de hypotheekrente, die van een niveau van 12 procent daalde naar een niveau van rond de 8 procent. Dit keer echter zal de daling van de hypotheek rente niet navenant zijn. De disconto-verlaging deze week zal, zo zegt een woord voerder van de Algemene Bank Nederland in Amster dam, niet onmiddellijk ge volgd worden door verlaging van de hypotheekrente en directeur Dijksterhuis van het Hypotheekbedrijf Bouw fond Nederlandse Gemeen ten zegt, dat binnen één a twee weken een lichte daling kan worden verwacht, in de orde van grootte van een kwart procent. Theoretisch hoort bij een disconto van 5 procent een lagere hypo theekrente. maar of die zich op de acht of iets daaronder zal handhaven, is moeilijk te zeggen. Weinig opleving De rentedaling in net afgelo pen half jaar heeft wel tot een opleving op de hypo theekmarkt geleid, maar van een run op hypotheken is geen sprake. Dijksterhuis: „Er is begin dit jaar zeker een opleving waar te nemen, maar dat moet je zien tegen de situatie eind vorig jaar. Naar omstandigheden gaat het nu beter". De ABN is zo mogelijk nog gereserveerder. Er is geen duidelijke ople ving op de hypotheekmarkt, zegt men daar. Er zijn de af gelopen maanden wel meer hypotheken verkocht, maar dat is niet structureel. Het gaat hier om mensen, die vo rig jaar het afsluiten van een hypotheek hebben uitgesteld, omdat de rente toen nog te hoog was. Niet meer dan een verschuiving in de tijd dus. De rentestand is ook van groot belang voor de gang van zaken op de woning markt. Na een ineenstorting deed zich, ook al weer zo'n half jaar geleden, d.w.z. in een tijd dat de rente een tus sentijds sprongetje omhoog maakte, een opleving voor en onlangs nog maakte de Ne derlandse Bond van Make laars weer melding van het aantrekken van de koopwo- ningenmarkt. Maar of dit structureel is kan worden be twijfeld. Ook hier kan zich het verschijnsel van de uitge stelde aankoop voordoen. Geschokt vertrouwen Ook bij de banken staat men niet te juichen. En in het maandblad van de Rabobank wordt er dan ook op gewe zen, dat door alle problemen rond hoge rente, scherpe prijsdaling en werkloosheid het vertrouwen in de koop woning danig is geschokt. Het beeld van het eigen huis veranderde van een voortdu rend in waarde toenemend bezit, dat bescherming tegen inflatie bood, in een molen steen om de nek van de eige naar, die hem in de afgrond dreigde te sleuren. Als positieve factoren wor den genoemd de rentedaling en het enigszins aantrekken van de prijzen, al liggen die veel lager dan vier jaar gele den tijdens de prijsexplosie op de koopwoningenmarkt. Na een dieptepunt begin vo rig jaar steeg de gemiddelde huizenprijs van 105.000,- naar 115.000,-. In december gleed de prijs echter weer af naar een gemiddelde van f 109.000,-. Daling van woningprijs en hypotheekrente gaan nu •hand in hand en dat zou vol gens het blad toch een be hoorlijke ruimte moeten ge ven voor het aankopen van een huis. Immers, de finan cieringslasten zijn evenredig afgenomen. Voeg daarbij het gewijzigde regeringsbeleid waarin het accent wat wordt verlegd van de huursector naar de koopsector en je zou van een zich verbeterend kli maat kunnen spreken. Allesoverheersend blijft ech ter de inkomensontwikkeling en de werkloosheid. Huurwo ningen vallen bij voortgaan de huurverhogingen en da lende huursubsidies welis waar een stuk duurder uit. Maar de sfeer is kennelijk zo, dat de onvermijdelijk aanwe zige risico's van het eigen huis door de economische malaise worden overdreven en dat beslissingen om een huis al of niet te kopen niet nuchter beredeneerd worden genomen. Daarom zou het kunnen 'zijn, dat velen het zekere voor het onzekere ne men en in een relatief duur dere huurwoning gaan zitten. De sterk dalende lijn in de hypotheekrente is er uit. De banken verwachten dat de rente zich nu zal stabiliseren. Door de ontwikkeling van de lonen en de onzekerheid over de arbeidsmarkt blijven de kopers echter voorzichtig. De huizenmarkt trekt nog niet aan. Premier Lubbers heeft gisteren een kort werkbezoek gebracht aan zijn Britse collega Margaret Thatcher. Gis teravond na de ontmoeting in Downing Street 10 in Lon den, antwoordde Lubbers op de vraag of hij onder de indruk gekomen was van mevrouw Thatcher: ,,Het zou gevaarlijk zijn om te antwoorden met „nee". Het is na tuurlijk zo dat ze graag haar mening zegt, maar ze kan ook erg goed luisteren. Dat is ze beslist niet verleerd". LONDEN Premier Lubbers is van oordeel, dat zijn Britse collega Thatcher haar vak beoefent „als een vis in het water". De premier heeft gisteren overdag met minister van buitenlandse zaken Van den Broek op uitnodiging van de Britse regeringsleidster een kort werkbezoek aan Londen gebracht. „Tussen onze landen zijn er op dit ogenblik geen problemen", zo verklaarde Lubbers gisteren na afloop van de gespekken in Thatchers ambtswoning, Downing Street 10. „Maar het is toch goed elkaar nu en dan te zien om te praten over eventuele vraagstukken, die zich zouden kunnen voordoen en die wij ge zamenlijk moeten oplossen". Aandacht hebben de beide regeringsleiders besteed aan de nood zaak om te strijden tegen het geregeld terugkerende verlangen naar protectionisme, dat volgens premier Lubbers uit den boze is. Beiden zijn het er roerend over eens, dat de daling van de energieprijzen, die weliswaar ernstige financiële nadelen heeft voor de schatkist van Groot-Brittannie als olieproducent, heel goed is voor de economie van onze landen. Volgens Lubbers verwachjt Thatcher geen verdere daling van de olieprijzen Zaken als het belang van samenwerking in Europees verband en de vredes- en veiligheidsproblematiek in het licht van de ontwapenings-onderhandelingen met de Sovjets in Genève. zijn kort ter sprake gekomen. „We zitten wat dat betreft op hetzelf de spoor. We houden vast aan de nul-optie als einddoel, maar we sluiten zinvolle tussenoplossingen niet uit", aldus Lubbers. De premier gaf de indruk, dat zijn werkbezoek aan „Nummer 10" verlopen was in een uiterst vriendschappelijke atmosfeer, waarbij de vertegenwoordigers van het kleine Nederland, zoals door de Britten van hen verwacht werd, geregeld hun instem ming betuigden met wat hun gastvrouw en de leden van haar regering vertelden. Buitenlanders die andere meningen verkon digen, zijn niet erg welkom in Downing Street 10. Premier Thatcher bood haar collega Lubbers en minister Van den Broek een uitgebreide lunch aan, waarop ook talrijke hooggeplaatste Britten geïnviteerd waren. „Het was", zo zei premier Lubbers nadien, „erg interessant". UTRECHT Met een speelgoedbeer die een origineel uit de moederbuik opgenomen geluid weergeeft heb je aan de baby geen kind meer. Bij het horen van dit ge luid, dat de baby de maanden voor zijn geboorte heeft leren kennen, komt het kind tot rust, zegt de fabrikant van dit speelgoed dat volgende week op de Utrechtse voorjaarsbeurs te zien is. Ook zijn er op de beurs afslankapparaatjes die stroomstootjes ge ven op die plekken waar overtollig vet aanwezig is. De gebrui ker kan gewoon doorgaan met naar de televisie kijken. Daar naast is er een keur aan gezondheidsedelstenen, zoals maanste nen die moeten helpen tegen verstopping, waterzucht, maag klachten, menstruatiestoornissen en onvruchtbaarheid. De ste nen zorgen zelfs voor helderheid van geest, een rijker gevoelsle ven, inspiratie, ondernemingslust, zogvorming en een sterkere DEN HAAG Vanaf 1 april kost het tien gulden om ervan gegarandeerd te zijn dat van een vooruit betaalde vakantie ook werkelijk genoten kan worden. Op die datum treedt het nieuwe Garan tiefonds Reisgelden in werking en heft het oude garantiefonds van de Al gemene Nederlandse Ver eniging van Reisbureaus (ANVR) zich op. De reizi ger komt dan in het bezit van de een garantie-certi ficaat, waarmee hij bij eventuele calamiteiten zoals het failliet gaan van zijn touroperator het vooruitbetaalde reisbe- drag terugkrijgt. Tot dus ver was het met het negen jaar geleden geïntrodu ceerde ANVR-Garantie- fonds nog zo dat in zo'n geval een vervangende reis werd aangeboden. Bij het ANVR-garantiefonds waren alleen leden van de ANVR en slechts enkele niet ANVR-leden aangesloten. De nieuwe regeling zal zich moe ten uitstrekken tot de gehele reisverkopende branche, dus ook tot de vervoerders (vlieg tuig, trein, boot, bus, gehuurde auto of fiets) en de verzorgers van de accomodaties (hotel, appartementen enzovoorts). Voorzitter Dr. W. van de Gar de van de Stichting Garantie fonds Reisgelden sprak bij de presentatie van het nieuwe fonds gisteren de verwachting uit dat 90 procent van de bran che zich zal aansluiten. De tien gulden-heffing zal gel den voor binnen- en buiten landse reizen vanaf honderd gulden. Het bedrag wordt in rekening gebracht voor elk or derformulier, waardoor een gezin met meerdere kinderen maar één maal tien gulden heffing hoeft te betalen. De helft van dit bedrag geldt als garantie-premie, die wordt af gedragen aan het fonds. De overige vijf gulden zijn admi nistratiekosten. De verwach ting is dat het fonds daarmee in het eerste jaar van zijn be staan zes miljoen gulden in komsten ontvangt. Deze direc te bijdrage van de consument kan verminderen wanneer de groei van het fonds volgens verwachting verloopt. Inmiddels zijn bij het fonds 400 aanmeldingen geregis treerd, waaronder 124 van niet-ANVR-leden. Die worden eerst beoordeeld op krediet waardigheid, voordat van toe lating sprake kan zijn. DEN HAAG Een 71-jarige dakloze man is gisteren omstreeks het middaguur in de hal van het politiebu reau aan de Jan Hendrikstraat in Den Haag overleden. De man is waarschijnlijk een.natuurlijke dood gestor ven. De man, die bij de politie bekend stond als een notoire dakloze, werd gistermorgen om tien voor zes door enkele mensen bij het politiebureau binnengebracht. Zij hadden hem zielig in de bin nenstad zien rondlopen. Aangezien de man geen misdrijf had begaan wilden agenten hem aanvankelijk geen onderdak verle nen. Buiten het bureau gezet ging de man uit protest op de rij baan van de Jan Hendrikstraat liggen. Vervolgens heeft de poli tie hem toch onderdak verschaft. Toen men hem 's morgens omstreeks elf uur de straat op wilde sturen bleef hij op de stoep voor het bureau zitten. Nadat dienstdoende agenten hem toch maar weer mee naar binnen hadden genomen, werd de GG en GD gewaarschuwd. Een arts van de GG en GD constateerde bij aankomst dat de man op een bank in hal van het politiebureau hoogstwaarschijnlijk als gevolg van een zeer slechte lichamelijke conditie was overleden. Werkgevers wijzen korter werken in gehele haven af ROTTERDAM De werkge vers in de Rotterdamse en Amsterdamse haven hebben zich gisteren in het CAO-over- leg met de Vervoersbonden FNV en CNV afwijzend opge steld tegenover een plan tot arbeidstijdverkorting van tien procent voor de gehele haven. Zij willen het overleg hierover alleen voeren in de'afzonder lijke sectoren, omdat de be hoefte per sector verschillend is. Bovendien hebben de werkgevers laten doorscheme ren dat zij de door de vakbon den gewenste arbeidstijdver korting onbetaalbaar vinden, tenzij de werknemers evenre dig inleveren. Woordvoerders van de vakbonden hebben dit vanmorgen vroeg na afloop van het overleg meegedeeld. De werkgevers onthielden zich van commentaar. 5.- lop IEMELS rêu, JAM. Beüiur t 'N TE: t lijken? (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Uiterlijk in mei zal het kabinet uit sluitsel geven over het handhaven van het wets ontwerp dat de melding van boycotmaatregelen tegen Israël verplicht stelt. Dat vertelde staats secretaris Bolkestein (Bui tenlandse Handel) giste ren in een mondeling overleg met kamerleden. Bolkestein maakte wel duidelijk dat er zeer zwaarwegende argumen ten moeten zijn wil het kabinet geheel van zo'n wettelijke plicht afzien. Hij wilde dat desondanks niet geheel uitsluiten. Zoals bekend overweegt het kabinet of de meldingsplicht niet van zijn „oliegeur" moet worden ontdaan, dat wil zeg gen, of zij niet breder moeten worden gefundeerd dan alleen een relatie hebben tot de boy cot door Arabische landen van Israël. Zo'n verbreding zou echter zoveel nieuwe regels kunnen oproepen, dat een der gelijke nieuwe wet weer haaks komt te staan op het voorne men van dit kabinet de om vang van regelgeving voor het bedrijfsleven juist te beperken (de zogenaamde deregulering), zo maakte de staatssecretaris gisteren duidelijk. Zowel de staatssecretaris als woordvoerders van CDA en VVD wezen op het zeer prin cipiële karakter van de wet. Voor de PvdA weegt dit aspect zelfs zo zwaar, dat extra romp slomp voor het bedrijfsleven op de koop toe wordt geno men. De socialisten willen het wetsontwerp. waarvan de voorbereiding gereed is, bin nen enkele weken in de Ka mer behandeld zien. Ook de CPN is daarvoor. CDA en VVD zijn akkoord met de toe zegging van de staatssecretaris dat uiterlijk in mei uitsluitsel wordt gegeven over het hand haven. eventueel aanpassen of intrekken van het ontwerp

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9