Bezoek van paus vergroot spanning in Nicaragua SOVJET-FILM WIJST OP WESTERS GEVAAR België wil toevloed van immigranten indammen £Ii^BUITENLAND CetdócSomatit DONDERDAG 3 MAART 1983 PAGINA 1 |Grote geldroof |in Denemarken KOPENHAGEN Twee gewapende bandieten hebben gisteren de grootste [roofoverval in de geschiedenis van de nisdaad in Denemarken uitgevoerd Idoor er met ruim 2,5 miljoen gulden vandoor te gaan. roof vond plaats toen de auto voor en bank in Lyngby, een voorstad [van Kopenhagen, arriveerde. De overvallers sloegen de chauffeur en en bewaker neer en reden vervol- hens met de gepantserde auto weg. tDeze werd enkele uren later terugge vonden. Maar van zowel het geld als pe daders ontbreekt elk spoor. Gewapende joodse groepering op westelijke Jordaanoever TEL AVIV De Israëlische veiligheidstroepen hebben in' de stad Hebron op de bezette westelijke Jordaanoever een gewapende joodse ondergrondse groepering ontdekt. Die groep had het gemunt op Palestijnen in die stad. Dat is giste ren door het dagblad Ma'ariv gemeld. Volgens Ma'ariv zou de groep kort geleden zijn opgericht. Onder de leden bevinden zich jonge immigranten uit de Ver enigde Staten. De meeste leden wonen in joodse nederzettin gen op de westelijke Jordaanoever, zoals Kiryat Arba bij He- bron. De politie zou zich hebben verbaasd over de mate waarin andere joden in het bezette gebeid met de groep mee werkten. Surinaamse leiders willen betoging tegen Nederland PARAMARIBO In de Surinaamse hoofdstad Paramaribo worden voorbe reidingen getroffen voor een grote an ti-huurlingenmars van scholieren en studenten, morgen, die moet eindigen bij de Nederlandse ambassade. Eerder werd zo'n mars uitgesteld wegens ge brek aan belangstelling. Op leraren en leerlingen zou druk worden uitgeoefend om deze keer wel mee te doen. Maar de reacties van de meeste scholieren zouden ook nu nega tief zijn. „Velen gaan in discussie over de gebeurtenissen van 8 december", al dus een zegsman. „En als de scholieren dan toch verschijnen, is de kans aan wezig dat de anti-huurlingenmars om slaat in een anti-Bouterse betoging". VS hebben technologische voorsprong op Sovjet-Unie WASHINGTON De Verenigde Staten heb ben op een groot aantal voor de defensie be langrijke punten een technologische voor sprong op de Sovjet-Unie van 15 tegen 1. Daar door bestaat „de mogelijk om het militaire evenwicht de komende tien of twintig jaar be duidend te veranderen". Dit staat in een rap port van het ministerie van defensie. De VS hebben onder meer een voorsprong op het gebied van de ontwikkeling van „stealth" wapens. Dat zijn bommenwerpers, kruisraket ten en gevechstvliegtuigen, die vrijwel onzicht baar zijn voor de vijandelijke radar. In zijn jaarverslag schrijft de onderminister van defen sie verder dat de VS tevens een voorsprong hebben bij de ontwikkeling van computers, te lecommunicatie en geleidingstechnieken. Heroinevangst in Pakistan ISLAMABAD In Pakistan heeft de poli tie 421 kilo heroine in beslag genomen met een waarde op de zwarte markt van naar schatting 675 miljoen gulden. De heroine was verborgen in een olietankauto. Deze partij meegerekend is in de afgelopen 14 maanden in Pakistan meer dan 1300 kilo voor het buitenland bestemde smokkelheroine achterhaald. Conflict tussen Brits hof en The Sun bijgelegd LONDEN Het best verkochte dag blad van Engeland, The Sun, heeft ii zijn conflict met Buckingham Palac over de memoires van een voormalig paleisbediende bakzeil gehaald. D krant heeft ingestemd met een schik king buiten de rechtbank om en be sloten de reeks artikelen over he doen en laten achter de paleismurei niet verder te publiceren. Als uitdruk king van spijt zal 20.000 gulden wor den geschonken aan een nader aan t wijzen liefdadig doel. The Sun hai aanvankelijk gezegd het verbod op d publicatie van de artikelen „krachtig te zullen aanvechten. v. UNNStemprocedure voor Duitsers ingewikkeld (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN Hoe zit het toch ook al weer? Dat zal menige Duitser denken als hij zon- 1 dag in een stemhokje het rode potlood ter hand neemt. Want het is ongelooflijk, maar waar: zestig procent van de stemgerechtigde Duitsers weet niet hoe het n/c;ess^sfeenï wer^t. ssepfu fiebben de opstellers van Rijbewij^e kieswet het de mensen ook niet gemakkelijk gemaakt. De Duitsers hebben twee stem men om te bepalen hoe na zondag de 496 leden tellende 2U-\00A\Bondsdag eruit komt te zien. mm^^Met hun eerste stem kiezen ze een kandidaat uit hun district. Het land is opgedeeld in 248 kieskringen. De kandidaat die in een kieskring de meeste stemmen verzamelt, kan afrei- ren naar Bonn. Met hun twee- te stem kiezen de Duitsers een irtij. Elke partij presenteert in de diverse deelstaten een lijst met kandidaten. De kiezer kan een partij aankruisen. Op 'de volgorde van de kandidaten die de partijen op deze lijst presenteren, heeft hij echter geen invloed. Bepalend voor het aantal ze tels in de Bondsdag zijn de tweede stemmen. Het percen tage tweede stemmen geeft de zetelverdeling in de Bondsdag aan. Maar alleen die partijen worden toegelaten, die meer dan vijf procent van de tweede stemmen verzameld hebben. Zestig procent van de kiezers weet niet dat de tweede stem het belangrijkste is of meent dat beide stemmen even be langrijk zijn. Een partij als de FDP speelt duidelijk op die onkunde in. De partij werft openlijk om tweede stemmen. De Frankfurter Allgemeine beschreef over die manier: „Lieve burger, dat u die prachtige eerste stem aan een ander geeft, nemen wij, be scheiden als wij zijn, als een slag van het noodlot. Maar geef ons dan a.u.b. die armzali ge tweede stem". In 1980 gaf tien procent van de kiezers zijn tweede stem aan een an dere partij. Dit maal wordt iets minder „splijt-kiezers" ver wacht. Het splijten van de stem is niet per se een bewijs van domheid. Èen FDP-sup- porter kan zijn eerste stem aan de CDU geven omdat de FDP-kandidaat in het district toch kansloos is. Zo zullen ook veel Groenen hun)eerste stem aan de SPD geven. Want de allesbeslissende stem is toch de tweede. MANAGUA Het Sandi- nistische regime in Nica ragua heeft de paus, die morgen dit land bezoekt, opgescheept met de eerste grote uitdaging van reis door Midden-Amerika. De paus heeft een aantal ver nederende beperkingen opgelegd gekregen. Toch is het bezoek aan Nicara gua slechts een van de ob stakels waar de paus mee te maken krijgt tijdens zijn reis door een gebied, waar de kerk hopeloos verdeeld is over haar op dracht. De komst van de paus heeft er voor gezorgd dat de spanning tussen de rooms-katholieke hiërarchie en het Sandinisti- sche régime, dat Nicaragua sinds 1979 bestuurt, flink is toegenomen. Tegelijkertijd zijn de spanningen binnen de Ni caraguaanse kerk verhevigd. Hoewel de kerk de opstand van de Sandinistische guerril lastrijders destijds intensief steunde, zijn de relaties met het regime verzuurd. Zo sterk zelfs, dat de kerk het voor naamste symbool is geworden van verzet tegen de steeds vas ter wordende greep van de Sandinisten op de Nicara guaanse samenleving en de hun toegedichte poging dit land een eenpartijstructuur op te leggen. De paus heeft zijn volle ge wicht geplaatst achter de po gingen van de aartsbisschop van Managua, mgr. Miguel Obanda "y Bravo, om de af stand tussen de kerk en de Sandinisten te vergroten. De paus heeft hem gesteund in zijn strijd tegen de linkse priesters, die hun regerings ambt nimmer hebben neerge legd ondanks het bevel daar- Zonder, met of tegen de kerk Onder de priesters die het ver zoek van het Vaticaan negeer den, zijn de minister van bui tenlandse zaken Miguel D'Es- De paus luistert bij aankomst in Costa Rica met zijn kalotje in oe hand naar het spelen van de volksliederen. coto en de gebroeders Ernesto en Fernando Cardenal, respec tievelijk minister van cultuur en hoofd van de Sandinisti sche jeugdbeweging. Ernesto Cardenal liet in 1979 doorschemeren waar zijn prio riteiten liggen, toen hij waar schuwde dat de Sandinistische revolutie zijn loop zou hebben „zonder de kerk, met de kerk of tegen de kerk". Tot groot ongenoegen van de katholieke hiërarchie hebben de Sandinisten een campagne gelanceerd om het bezoek van de paus in hun voordeel uit te buiten, door gebruik te maken van het feit dat hij als een staatshoofd zal worden ont vangen. De protesten van het Vaticaan dat het pauselijk be zoek slechts een herdelijk doel dient, werden opzij geschoven. De bitterheid van de kerkelij ke leiders is bovendien ver scherpt door het feit dat de kerk in het afgelopen jaar slachtoffer is geworden van plagerijen. Ondanks de op handen zijnde komst van de paus hebben de Sandinisten het afgelopen weekeinde een plan onthuld voor de reorgani satie van het onderwijssys- teeem, hetgeen de sluiting met zich meebrengt van katholieke scholen en een onderwijspro gramma introduceert dat op socialistische leest is geschoeid. Vernederend Ondanks herhaalde protesten van de kerk hebben de Sandi nisten de paus een route opge legd, die lijnrecht in strijd is met wat het Vaticaan had ge vraagd. Wel is overeengeko men dat bij wijze van compro mis de priesters die een ambt in de regering bekleden, niet aanwezig zullen tijdens de welkomstceremonie. De meeste vernederende voor waarde voor de paus is dat hij onmiddellijk na zijn aankomst zal doorreizen naar Léon, een plaats waarvan de bisschop een uitgesproken aanhanger is van de volkskerk. Deze volks kerk werd vorig jaar in een pauselijke brief aan de Nicara guaanse bischoppen veroor deeld. Om zout in de wonden te wrij ven hebben de Sandinisten aartsbisschop Obando verteld dat er voor hem geen plaats is in de helikopter die de paus naar Léon brengt, ruim 75 ki lometer ten zuiden van de hoofdstad Managua. Hij moet in de hoofdstad blijven, waar de paus op vrijdagmiddag te rugkeert om een mis op te dra gen. Dat gebeurt op het Plein van de Negentiende Juli (de dag dat het bewind van dicta tor Somoza in juli 1979 ten val kwam). De plaats van het al taar is zo uitgekozen, dat er achter de portrettten verschij nen van negen martelaren van de Sandinistische revolutie. Een grote schutting waarop een revolutionair een aanhan ger van Somoza neerschiet, werd verwijderd na heftige protesten van het Vaticaan. Geen welkom Hoewel het regime een aantal borden heeft neergezet waarop de paus welkom wordt gehe ten, heeft ze andere pogingen om de paus te verwelkomen tegengewerkt. Het is fabrieken en kantoren verboden hun ei gen spandoeken op te hangen. Gele en witte stoffen (de pau selijke kleuren) zijn plotseling onvindbaar geworden zodat het onmogelijk is zelf pauselij ke vlaggen te maken. Als gevolg van deze treiterijen bestaat het vermoeden dat het pauselijk bezoek zal uitdraaien op een massaal vertoon van verzet tegen de Sandinisten en dat hun bedoeling om het be zoek ten eigen bate aan te wenden zich tegen hen zal ke ren. De grote opkomst bij het pau selijk bezoek zal ongetwijfeld door alle partijen worden op geëist om daarin een bevesti ging te vinden voor hun standpunten. Dat is overigens een verschijnsel dat waar schijnlijk gedurende heel de pauselijke reis door Midden- Amerika te zien zal zijn. Boodschap van verzoening In El Salvador neemt men ten aanzien het bezoek van de paus, komende zondag, een af wachtende houding aan. In dit land heeft de kerk haar in spanningen om de christelijke boodschap van verzoening te brengen met bloed betaald. De burgeroorlog heeft in de afgelopen drie jaar bijna veer tigduizend mensenlevens ge kost, waarvan het grootste deel burgers. Hoewel ver wacht kan worden dat de paus in zijn preken de behoefte aan dialoog zal onderstrepen, is het niet waarschijnlijk dat men zijn oproep zal volgen. Het gaat daarbij niet alleen om de keiharde generaals van rechts of de hardliners onder de guerrillastrijders, die geloven in een voortgezette volksoor log. Net als in Nicaragua zal het verblijf van de paus in Guate mala waarschijnlijk worden gebruikt als mogelijkheid voor een massaal vertoon van ver zet tegen het zittende bewind. Generaal Rios Montt, lid van een Amerikaanse protestantse sekte, heeft veel katholieken woedend gemaakt door vierin gen op touw te zetten ter gele genheid van het honderd jarig bestaan van de evangelische beweging. Hij daagde de ka tholieken toen uit voor een evengrote opkomst te zorgen bij het pauselijk bezoek. Sinds de generaal vorig jaar de macht greep, heeft hij sleutel posities bemand met leden van fanatieke protestantse sekten, die geen geheim maken van hun vijandschap jegens de de katholieke kerk. Het verlies van aanhang aan de protes tantse fundamentalisten, die zeggen al de steun te hebben van dertig procent van de be volking van Guatemala, maakt de situatie voor de kerk, die bovendien wordt be schuldigd van opruiing, alleen maar moeilijker. PAUL ELLMAN Copyright The Guardian MOSKOU Als ontwer per van russische tanks heeft Igor Krymov een schitterende toekomst voor zich, maar de jonge, briljante technicus begaat een fatale fout: hij raakt verliefd op een westerse vrouw. Dit is de kern van het verhaal van „Dood bij vertrek", een nieuwe Rus sische film die in Moskou veel publiek trekt. Het verhaal van Igor en Nora, de bijzonder mooie westerse spionne die hem verleidt en in de val laat lopen, wil vooral de jeugdige bioscoopbezoeker no- geens duidelijk maken dat hij bp zijn hoede moet zijn voor westerlingen. De film, die zo- éls zoveel andere spionageth rillers wordt gedraaid in afge laden bioscopen, heeft tevens de bedoeling het aanzien van de staatsveiligheidsdienst KGB op te vijzelen: KGB-agenten, zo blijkt uit deze film, zegevie ren altijd. Wanneer de elegante Nora eenmaal zijn pad heeft ge kruist vergeet Igor alle waar schuwingen over „waakzaam heid", die de Sovjet burgers ter harte dienen te nemen. Nora geeft hem een polshorlo ge met afluisterapparaatje. Hij draagt het in alle onschuld op zijn werk en maakt het zo mo gelijk dat spionnen uit het Westen zijn gesprekken over nieuwe soorten pantserplaten afluisteren. Nora bedwelmt Igor met behulp van drugs en fotografeert vervolgens de zeer geheime stukken die hij mee naar huis heeft genomen. Nora, wier codenaam „Gil bert" is, werkt als tolk voor een westerse firma in Moskou en de westerse agenten, die haar aanwijzingen geven, zijn vermomd als een zakenman en een correspondent. Maar Nora begaat een fatale vergis sing. Een zakkenroller in Mos kou raakt op haar spoor en probeert haar te chanteren door haar te dreigen met aan gifte bij de KGB. Wanneer zij hem middels een aansteker met booby-trap vermoord komt een grootscheepse KGB-jacht op gang. Men ziet contraspionnen van, de KGB in de buurt van de vogelmarkt in Moskou een schijnbrievenbus manipuleren en in de stad achter buitenlan ders aanlopen die zich ver dacht gedragen. De beelden la ten zien dat veiligheidsagenten in de Sovjet-Unie niet meer de lompe zware jongens zijn die mogen doden wanneer het hun goeddunkt. Mogen spion nen in het Westen graag whis key en gin drinken, KGB- agenten schijnen g eheel ont houders te zijn en veel thee te drinken. Zij zijn onder alle omstandigheden de voorko mendheid zelf, netjes en fat soenlijk. Nora en haar mede-spionnen worden tenslotte aangehou den, maar de overwinning die de Russische contraspionage behaalt, komt te laat voor Igor. Wanneer de baas van Nora hem confronteert met kopieën van zijn geheime stukken op straat aanneemt, beseft Igor dat hij in de val zit. Hij wei gert met de westerse spionage mee te werken en probeert te vluchten, maar zijn auto wordt van de weg gedrukt en hij verongelukt. De regisseur Bakajev zegt dat- hij de film heeft gemaakt om jonge Russen te wijzen op het gevaar van „een infantiele le venshouding en een gebrek aan onderscheidingsvermogen bij het maken van vrienden". De film geeft uiting aan groei ende bezorgdheid in officiële kring over het feit dat de Sov- jet-jeugd niet meer zo bang en wantrouwig is jegens buiten landers als hun ouders. RUITENHEER Schijnbaar onbewogen Onder begeleiding van haar advocaten verliet een uiterlijk on bewogen Marianne Bachmeier gisteren het gerechtsgebouw in het Westduitse Lübeck. Daar hoorde zij een gevangenis straf van zes jaar tegen zich uitspreken wegens de moord op de man, die haar haar dochtertje had gedood. Haar verdedi gers hebben onmiddelijk hoger beroep aangetekend. In af wachting daarvan is Marianne Bachmeier door de rechter op vrije voeten gesteld. Videospelen verboden in Zuidoost-Azië SINGAPORE Na een hausse van twee jaar zijn in diverse landen in Azië de electronische videospe len verboden, omdat zij een slechte invloed heb ben op kinderen. Het verbod werd ingegeven door klachten van ouders uit Singapore, Maleisië, Thai land en Indonesië. Zij menen dat de uit het Westen en Ja pan ingevoerde spelen robot ten maken van kinderen en traditionele waarden omver werpen. Grote kritiek is geleverd op de 64 amusementshallen in Singapore, waar videospelen de belangrijkste bronnen van vermaak zijn. In deze hallen zouden zich vele gokkers op houden. De minister van cul tuur in Singapore heeft laten weten, dat er kinderen van lagere scholen waren die geld stalen om .het in de amusementshallen weer uit te geven. Hij gaf de eigenaars van deze hallen tot eind au gustus de tijd om hun zaak te sluiten. Eenzelfde maatregel is van kracht in Maleisië. Barney Clark, d< Amerikaan bij wi< enige maanden gele den een kunsthar werd ingeplant, gaa langzaam vooruit Gisteren werden d< eerste foto's open baar van Clark, dit een paar keer pei dag uit zijn bed moe om oefeningen 11 doen. Op de ene fotc staat Clark met naas zich zijn begeleidei John Durkin. Op dt tweede foto is te zier hoe Clark, gezeten ir een comfortabele stoel, zijn dagelijkse fietsoefeningen doet. BRUSSEL De Belgi sche minister van justitie Jean Gol heeft voorge steld maatregelen te tref fen om de immigratie van mensen van buiten de Eu ropese gemeenschap in te dammen. Gol wil gemeenten, waar een tweederde meerder heid in de gemeenteraad dat wil, officieel toestaan te weigeren vreemdelin gen in te schrijven. Het Belgisch kabinet zal bin nenkort beslissingen ne- In België wonen ongeveer een miljoen vreemdelingen, van wie bijna 700.000 beschouwd kunnen worden als gastarbei der. Dat betekent dat ongeveer zes procent van de bevolking in België uit landen rond de Middellandse Zee komt, Span je, Tunesië, Marokko, Algerije. In Brussel alleen al is twaalf procent ofwel 125.000 mensen gastarbeider, met hoge concen traties in de Brusselse gemeen ten Schaarbeek, St. Joost-ten- -Node, St. Gilles en Vorst, waar meer dan de helft van de bevolking uit gastarbeiders be staat. De vreemdelingenhaat in deze gemeenten is groot. Verder wil Gol via een wets ontwerp clandestiene immi granten de mogelijkheid ont nemen dat zij zoals nu gebrui kelijk is een jaar lang gratis sociale bijstand genieten. Bel gië kampt met een toenemen de stroom mensen uit India, Pakistan en Ghana. Eind vorig jaar verbleven er in Belgie 22.841 erkende politieke vluchtelingén, terwijl het dos sier van 2.508 nog moest wor den onderzocht. Dat laatste ge tal is in drie maanden tijd bij na verviervoudigd. Een bijzondere commissie in de Bondsrepubliek heeft de re gering laten weten dat er te veel buitenlanders het lanc binnenkomen, maar de com missie was het oneens over d< manier waarop daar iets aar gedaan moet worden. D< Bondsrepubliek telt 4,6 mil joen buitenlanders. ADVERTENTIE BIJ ELKE

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11