Bar jamovs leefden drie maanden lang op alleen water en brood Werkgevers en vakcentrales te hoop tegen loonmaatregel Geen hogere uitkering voor ambtenaar slachtoffers CDA doet mogelijk mee aan vredes demonstratie Tweede inkomen wordt vanaf 4842 belast Vakbondsleden tegen reorganisatie-plannen vleesconcern Homburg ftaNNENLAND £cidóc6otnant WOENSDAG 2 MAART 1983 PAGINA 9 )uo" moet werk adslid verlichten STERDAM Burgemeester en Wethou- van Amsterdam hebben de gemeente- i voorgesteld een vorm van duo-raadslid- itschap mogelijk te maken. Personen die n lid zijn van de gemeenteraad kunnen evj wel lid zijn van raadscommissies als vas- ie.s1laatsvervanger(ster) van een raadslid en 1,n3ie manier het werk van raadsleden ver- dieten. Vooral voor de kleine fracties kan 1 e.^belangrijk zijn. De „duo's" worden niet "'bzen, maar zij moeten wel kandidaat ge- lIrrW zijn bij de vorige raadsverkiezingen. ®zeworden door de gemeenteraad benoemd. worden vrijwel dezelfde eisen gesteld te,.echte" raadsleden, zij het dat een duo- Jslid niet de Nederlandse nationaliteit !ndft te bezitten, ge-. Tv-debat DeVries-Den Uyl DEN HAAG CDA-fractievoorzitter De Vries heeft de uitdaging aanvaard van zijn PvdA-collega Den Uyl voor een televisiedebat. Dit debat zal maan dag worden uitgezonden door de actua liteitenrubriek van de KRO, Brandpunt. Onderwerp van de woordenstrijd zal zijn de wijze, waarop de PvdA oppositie meent te moeten voeren tegen het kabi net. Het CDA heeft grote bezwaren te gen de „permanente campagne" van de sociaal-democraten, waarbij de PvdA volgens De Vries niets anders doet dan inspelen op gevoelens van ontevreden heid, die door de maatregelen van het kabinet zijn veroorzaakt. Verhuizing woonwagens naar Ammonslaantje WASSENAAR „Als het er ooit van zal komen dat er woonwagens aan het Am- monslaantje komen, moeten we een geluidswal neerleggen van drie ton. Toen het raads besluit werd genomen, was er van die wal niets bekend. Dat gegeven is pas later van kracht geworden. Wij hebben het Rijk gevraagd of zij de wal wil financieren. Het is in eer ste instantie geweigerd. We zitten nu een beetje in een im passe". Aldus gisteren wethouder me vrouw W.A. van der Wiel- van der Flier tijdens de verga dering van de raadscommissie voor welzijnszaken, waarbij de woonwagenstandplaatsen in het Ammonslaantje aan de orde kwamen. Aanieiding tot deze uitspraak waren vragen van het CDA-raadslid J. Speelman over de voortgang van verplaatsing van de woon wagenbewoners aan de Ruige- laan naar hun nieuwe stand plaats. Op 15 februari vorig jaar be sloot de Wassenaarse raad een standplaats voor 7 woonwa gens aan het Ammonslaantje in te richten. Een tweede loca tie voor de overige vijf woon wagens zou binnen de grenzen van Wassenaar worden ge zocht. De oude standplaats aan de Ruigelaan zou. als gevolg van het genomen besluit, op geknapt kunnen worden in af wachting van de realisering van de nieuwe locaties. De VVD bleek tijdens de ver gaderingen een felle voorstan der te zijn van handhaving van de 12 wagens aan de Rui gelaan, hierbij gesteund door de eenmansfractie Partij Was senaar. Ook toen al bleek een punt van verhitte discussie de geluidswal die zou moeten verrijzen tussen de standplaats Arnmonslaan en de ventweg van de Rijksstraatweg. Het be drag van deze wal werd toen geschat op ruim 2 ton. »ijpe staat gepslag van in- >en le- O 'istdio-actief [val toe PE Het college van •gemeester en wethou- s van Zijpe heeft zich ;eren bereid verklaard Ier een aantal voor arden akkoord te gaan t de opslag van radio- tief afval op het ECN- •rein in Petten. De ge- enteraad vergadert [dagavond over het •rstel. Daartegenover is minister van Milieube- t bereid te bevorderen de schietoefeningen in gemeente met 40 tot 50 •cent worden vermin- •d. college lichtte gisteren toe, de gewijzigde houding van bestuur voort komt uit een lerhoud van vorige week onder meer minister Win- lius (Milieubeheer) en tssecretaris Van Houwelin- yan Defensie. De minister dde toen dat het ECN zich eid heeft verklaard mee te •ken aan de interimopslag haar terrein. Ook kondigde minister aan dat hij de itregel desnoods dwingend opleggen. n W van Zijpe hebben on- meer als voorwaarde ge- d dat geen afval uit het tenland mag worden opge ien en dat de tijdelijke op- niet langer dan tien jaar duren. Verder moet er onderzoek komen naar de ligheidseisen en afscher- igseisen en moet het rijk de ten betalen die nodig zijn r herziening van het be- nmingsplan. Energiecomité Schagen en geving heeft aangekondigd ss te blijven voeren, onder x bij de raadsvergadering komende vrijdag. ADVERTENTIE LELYSTAD De om standigheden, waaronder de Lelystadse zigeuner familie Baijamov in de Verenigde Staten heeft vastgezeten, zijn heel slecht geweest. Dat zegt de advocaat mevrouw Geeske Eelsing: „Ze heb ben in feite drie maan den lang op water en brood geleefd". Bij terugkeer op Schiphol vertelde de zigeunerfamilie zondagmiddag, dat men in november in de V.S. al vóór de douanecontrole is opge pakt en onmiddellijk is „af gevoerd" naar een kolossaal soort vreemdelingenkamp in een voorstad van Los Ange les. Daar werden de mannen en vrouwen gescheiden on dergebracht en heeft men drie maanden lang moeten afwachten wat er verder zou gebeuren. Geeske Eelsing: „Ze werden nooit gelucht, de kinderen werden overdag bij hun ouders weggehaald en ze kregen net genoeg te eten om in leven te blijven". De Barjamovs in het bezit van valse paspoorten heb ben in de V.S. steeds verzwe gen dat ze uit Nederland kwamen, omdat ze anders meteen weer op een vliegtuig naar Schiphol zouden zijn ge zet. Bij aankomst hebben ze een verzoek om toelating in de V.S. naar Washington ge stuurd en in afwachting van het antwoord daarop werden ze vastgezet. Na drie maan den kwam er eindelijk een negatief antwoord uit Was hington en daar de Amerika nen er inmiddels achter wa ren gekomen, dat de familie de afgelopen jaren in Neder land had gewoond, werd men op het vliegtuig gezet naar Schiphol. „Een beetje overdreven", zo omschrijft advocate Geeske Eelsing de ontvangst van de familie Barjamov zondagmid dag op Schiphol. De door de geboorte van zoontje Gianni tot 17 personen uitgegroeide familie werd op het vliegveld door met karabijnen bewa pende marechaussee opge wacht. Vervolgens werd men overgebracht naar een kanti ne van de marechaussee, waar de opvang al een stuk vriendelijker was. Er was proviand en de zigeuners kregen de gelegenheid om met o.a. de pers te praten. Vervolgens werden er vinge rafdrukken en foto's van de 17 personen gemaakt in een hernieuwde poging om de identiteit van de familie vast te stellen. Uiteindelijk reisde men naar Lelystad, waar de zigeuners verspreid werden opgenomen in de huizen van andere leden van de Lelys tadse zigeunergemeenschap, in afwachting van de beslis singen van het ministerie en de Raad van State. De zigeuners hebben zelf al te kennen gegeven nu in Le lystad te willen blijven, on danks hun ervaringen uit het verleden. Men zou in het verleden voortdurend door de Lelystadse politie zijn ge ïntimideerd. Desalniettemin heeft men gekozen voor Le lystad, omdat er veel familie woont. Herkomst Wanneer zij zich aan de wet houden, zal de Lelystadse po litie hen met rust laten, zo vertelt korpschef Geerds des gevraagd. Hij zal eerst wach ten op aanwijzingen van het ministerie, dat alsnog wil proberen te achterhalen waar de familie eigenlijk thuis hoort. In het verleden is een aanvraag voor een verblijfs vergunning al geweigerd door de politie in Lelystad en door de staatssecretaris van Justitie en in april zal de Raad van State zich als hoog ste instantie uitspreken over deze aanvraag. Mocht daar een afwijzend antwoord op komen, dan is het nog maar de vraag wat er gaat gebeu ren, omdat er geen land is waar de zigeuners naar ge stuurd kunnen worden. Vol gens mevrouw Eelsing zal het onderzoek van Justitie naar het land van herkomst in ieder geval niets opleve ren. Advocaat Geeske Eelsing blijft namens de familie vol houden dat de overheid op onrechtmatige manier heeft meegewerkt aan een onvrij willige uitzending van de Batjamovs, alhoewel de poli tie volhoudt, dat het vertrek van de familie volledig vrij willig is geweest. Mevrouw Eelsing overweegt nu om in een proces schadevergoeding van de overheid te eisen. Wachten De Lelystadse politie zal deze week contact hebben met het ministerie van Justitie over wat er moet gebeuren. „Er zal wel niet zo een, twee, drie een oplossing worden gevon den; er zijn nogal wat vraag tekens", zegt de heer Geerds. In Lelystad wacht voorlopig iedereen op iedereen met het nemen van beslissingen. De plaatselijke woningbouwver eniging kan geen woningen aan de familie verhuren, voordat de gemeente een woonvergunning heeft gege ven. De gemeente zal op haar beurt geen woonvergunning geven voordat het ministerie van Justitie een antwoord heeft gegeven op de vraag of de familie een verblijfsver gunning krijgt. De familie Barjamov, nu bestaande uit 17 personen, bij hun aankomst op Schiphol j.l. zondag. Kamervragen over zigeunerfamilie DEN HAAG De geschiedenis met de zigeunerfamilie Bar jamov uit Lelystad komt morgen aan de orde tijdens het vra genuurtje in de Tweede Kamer. CPN-kamerlid mevr. Brou wer zal tegenover staatssecretaris Korte-Van Hemel van Jus titie stellen dat de behandeling van de familie niet strookt met „een humaan vreemdelingenbeleid". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De VVD-fractie heeft gisteren op het laatste moment bakzeil gehaald in het kamerdebat over een wijziging van de wet betreffende uitkeringen aan vervolgingsslachtoffers '40-'45. Het gevolg daarvan is dat de hogere uitkeringsgrondslag voor slachtoffers, die nu ambtenaar zijn, wordt geschrapt. Dit voorstel van de regering kreeg nu de steun van CDA, VVD, D'66 en de kleine rechtse partijen. In het debat ging het tussen staatssecretaris Van der Reijden (WVC) en VVD-woordvoerster Lucassen. Deze laatste had een amendement ingediend, waarin alle betrokken ambtenaren een hogere uitkering werd toegedacht. Volgens Van der Reijden zou een dergelijke regeling echter onbetaalbaar zijn. Mocht me vrouw Lucassen ook nu, net als in vorige termijnen, voet bij stuk houden, dan zou hij het gehele voorstel intrekken, aldus de bewindsman. Voor dit zware geschut zwichtte het liberale ka merlid. Zij diende nog een motie in met het verzoek knelpunten en onduidelijkheden in het uitkeringenbeleid te onderzoeken. De PvdA'er Worrell betitelde deze motie als een „schaamlapje", waarachter de ,VVD haar nederlaag probeerde te verbergen. V ..1 ■J-I'J/,, 'M Satellietverkenning in Zeiss Planetarium Ruimtevaartdeskundige Chriet Titulaer geeft uitleg bij een van de panelen van een tentoonstelling over satel lietverkenning die gisteren in het Zeiss Planetarium In Amsterdam door hem met een openingswoord is bege leid. Op 17 en 30 maart worden symposia over dit on derwerp gehouden. DEN HAAG Het CDA gaat mogelijk meedoen met de grote vredesde monstratie, die in oktober in Den Haag zal worden gehouden. In het zogehe ten Vredesplatform zijn de vredesbewegingen, waaronder het IKV, het met het CDA eens gewor den over een compromis- tekst voor de leus van de DEN HAAG Werkge vers en vakcentrales zijn gisteren van leer getrok ken tegen het kabinet, dat gedreigd heeft in te zullen grijpen als er in onvol doende mate arbeidstijd verkorting tot stand komt in ruil voor prijscompen satie. Een dergelijk ingrij pen werd tijdens een ge sprek van een kabinetsde legatie met de Stichting van de Arbeid afgewezen. Minister De Koning (Soci ale Zaken en Werkgele genheid) werd gevraagd hoe een dergelijke ingreep er zou kunnen uitzien. De bewindsman bleef het antwoord schuldig. Spoe dig komt er een definitie ve nota van de regering over het inkomensbeleid. Namens de werkgevers ver weet VNO-voorzitter mr. Van Veen de minister, dat deze verlangt dat niet alleen de prijscompensatie van 1 januari j.l., maar ook de toekomstige compensaties worden inge ruild voor arbeidstijdverkor ting en daarmee voor meer ba nen. „Wij hebben toch reeds zeer duidelijk gemaakt, dat de werknemers terwille van enig rendementsherstel voor 1983 zullen uitgaan van het niet verhogen van de loonsom. Overigens betekent het ge bruiken van prijscompensatie 0T IS K/OM AL DE 2scc)®«.tytr oe voor herverdeling van werk geen loonkostenmatiging, want ook dan zijn de werkge vers het geld kwijt". Namens het midden- en klein bedrijf voegde de heer Per- quin hieraan toe, dat arbeids tijdverkorting niet landelijk te regelen is, hooguit wel per af zonderlijke cao en dan vaak nog zeer moeilijk. De vakcen trales MHP en CNV wezen een wettelijk ingrijpen na drukkelijk af. Voorzitter Kok van de FNV was iets genuan ceerder. Ook hij vond, dat af spraken over arbeidstijdver korting de eerste verantwoor delijkheid van de contract spartners is. „Dat neemt niet weg, dat het ook te ver zou gaan volstrekt overheidsmaat regelen af te wijzen die het doel: korter werken voor meer banen, kunnen verwezenlij ken". (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Gehuw den die beiden een baan hebben zullen met ingang van 1 juli meer belasting moeten gaan betalen als de vrouw per jaar meer dan 4842 bruto verdient. Dit voorstel heeft staatsse cretaris Koning (Finan ciën) gisteren gedaan aan de ministerraad. Het kabi net zal zich er waarschijn lijk aanstaande vrijdag over beraden. De al eerder door het kabinet aangekondigde extra belas tingverhoging voor gehuwde „tweeverdieners" zou aanvan kelijk pas worden toegepast, indien de vrouw meer dan f 7382 bruto per jaar zou ver dienen. Staatssecretaris Ko ning heeft die grens echter op verzoek van de Tweede Ka mer verlaagd om zodoende een geleidelijk oplopende schaal van extra belastinghef fing te verkrijgen. Volgens de Kamer zou de aanvankelijke grens van 7382 een te zware belastingverhoging ineens op leveren. De belastingverhoging voor tweeverdieners zal overigens alleen worden geheven als de man aanzienlijk meer verdient dan de vrouw. Indien de vrouw meer verdient dan haar man, wordt de belasting juist lager. Als de man bijvoorbeeld 35.000 gulden bruto per jaar verdient en de vrouw 15.000 gulden, dan zal de extra belas tingverhoging voor beiden te zamen 644 gulden per jaar zijn. Is de situatie echter omge keerd (de vrouw 35.000 en de man 15.000) dan betalen zij samen 835 gulden minder. Het is overigens de bedoeling dat er volgend jaar een rege ling komt waarbij het geen verschil meer uitmaakt wie van de twee gehuwden het meest verdient. Beiden zullen dan in dezelfde tariefgroep te rechtkomen. Ook de gelijke behandeling van samenwo nenden zal op zijn vroegst pas op 1 januari 1984 kunnen in gaan. Het voorstel houdt in dat de gehuwde vrouw met een eigen inkomen voortaan in tarief groep 2 wordt ingedeeld (be lastingvrije som 7381 gulden) in plaats van in tariefgroep 1 (2549 gulden belastingvrij). De gehuwde man wordt ingedeeld in tariefgroep 3 (belastingvrije som f9.921.-). indien zijn echt genote een inkomen heeft van meer dan 4.841 gulden, maar minder dan 7.382 gulden. De man wordt ingedeeld in tarief groep 2 (belastingvrije som 7.381 gulden) als het arbeidsin komen van de vrouw meer dan 7.381 gulden heeft. Met een inkomen van de vrouw beneden de voet van 4.842 gulden blijft de man in tariefgroep 4 (belastingvrije som 12.716 gulden). vredesdemonstratie. Het CDA-Tweede Kamerlid Van den Toorn noemde de overeenstemming daarover een „door braak". Vanochtend stelde Van den Toorn voor de radio dat er een goede kans bestaat dat het CDA zich achter de doelstel lingen van de vredesdemon stratie zal stellen. Hij wilde nog niet zeggen hoe de nieuwe leus zal luiden. IKV-woord- voerder Mient-Jan Faber rea geerde vanochtend eveneens verheugd op de bereikte over eenstemming. Volgens hem zal het meedoen van het CDA aan de demonstratie gevolgen moeten hebben van het stem gedrag in de Tweede Kamer ten aanzien van de plaatsing van 48 kruisraketten in ons land. „Er zijn nu veel meer perspectieven ontstaan. Het is belangrijk dat het CDA mee doet. ook gezien de posities van verschillende kerken", al dus de IKV-voorman. Beide onderhandelaars doen tot nu toe zeer geheimzinnig over de bereikte comromis- tekst. De hoofdleus van de massale vredesdemonstratie in Amsterdam („Geen plaatsing van kruisraketten in Neder land") is in elk geval zodanig gewijzigd, dat ook het CDA er mee akkoord kan gaan. CUYCK Ruim 300 vak bondsleden die bij Homburg werken hebben zich gister avond in Cuyk uitgesproken tegen het plan van het vlees- concern, de lonen van allerlei toeslagen te ontdoen en terug te brengen tot het „kale" cao- -niveau. Dat zou volgens een woordvoerder van de voe dingsbond FNV een loonoffer van 15 procent betekenen, waardoor veel werknemers al leen het minimumloon zouden overhouden. De leden vonden dat op deze manier niet de structurele problemen in de vleeswaren-industrie kunnen worden aangepakt.Ook willen ze in het volgende overleg met de directie een nadere toelich ting op het plan van Homburg, om 125 van de 900 werkne mers te ontslaan. De directie heeft de noodzaak daarvan volgens hen onvoldoende met cijfers aangetoond. Een van hun eisen was, dat in ieder ge val geen vakbondsleden zullen worden ontslagen. Protest tegen reis naar Zuid Afrika Hermans en Heintje AMSTERDAM De stichting „VN-jaar voor sancties tegen Zuid-Afrika" heeft protesttele grammen gestuurd aan de schrijver W.F. Hermans en de zanger Hein(tje) Simons, om dat zij zich volgens de( stich ting hebben geleend voor een reis door Zuid-Afrika. De stichting noemt hun opstelling in strijd met de culturele boy cot waar het verzet al jaren om vraagt. Nederland heeft in verband hiermee dit jaar de culturele betrekkingen met dat land verbroken. Hermans is vandaag vertrok ken om op een aantal Zuida- frikaanse universiteiten gast colleges te geven; Heintje, eer der vertrokken treedt op voor het Zuidafrikanse leger in de Namibische hoofdstad Wind hoek. gevolgd door een toer- nee door Zuid-Afrika zelf. Zo wel Hermans als Heintje wa ren voor een commentaar niet te bereiken.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9