Met klein glaasje op nietmeer voor rechter Tijdelijke extra accijns op benzine kan het openbaar vervoer redden Duo Eigen bijdrage ziekenfonds naar 250 gulden BON: AMERIKAANSE OUD-POLITICI BEPLEITEN INGRIJPENDE BESNOEIING OP DEFENSIE tood licht genegeerd Zon kan bijna helft van onze energie leveren mT Ecidóc (Soutcmt Woensdag 2 maart 1983, 74e jaargang no. 22515 Uitgave Westerpers, behorende tot SijthofiPere. Apothekeredijk 34,2312DD Leiden, Postbus 11,2300 AA,tel.071-122244. Giro 103003 BanLAmrobank N.V. Leiden. Directeur hoofdredadeurl.I.Hallewas, Chef-redacteurWtm Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsi.aut.betaling),kwartaal 61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tol 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Loere nummers 0,80 Wat er in discotenten gebeurt, daarover gaat het in „Puber tijd", praten met jongeren, op Ned. I om 18.55 uur. Om 21.45 uur documentaire „Walter" over geestelijk gehandicapte jongen. Op Ned. II om 22.00 uur in „Studio sport" samen vattingen cupvoetbal. Op Duitsland 3 film „Mississippi" met Bing Crosby. Droog en perioden met zon. Minimumtemperatuur om streeks het vriespunt; in de middag 8 graden. Matige zuid oostenwind. Morgen zon op: 7.24; onder 18.22 uur. Hoogw. Schev.: 5.37 en 17.47 uur. Laag: 1.26 en 14.00 uur. Leger El Salvador [echt door tijdens Lezoek van de paus ■an salvador De Salvado- tanse minister van defensie, Gar- (a.' heeft zijn soldaten opdracht ge- sven géén bestand in acht te nemen edurende de negen uur dat de paus omende zondag El Salvador be- jekt. Eerder had het verzet in El alvador opgeroepen tijdens het be- jek van de paus de wapens te laten jsten. Garcia verklaarde alleen de rijd te willen staken, als de guer- llstrijders definitief de wapens jeerleggen. Vanavond komt de paus pn in Costa Rica, de eerste halte plaats op zijn rondreis door Midden- Imerika. De paus werd vanmorgen bij zijn vertrek uit Rome uitgeleide ge daan door onder meer vertegen woordigers van het Italiaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, links en rechts van de paus. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Enkele voormalige, belangrijke Amerikaanse politici hebben president Reagan in een open brief gevraagd belangrijke besnoeiingen aan te brengen in zijn defensiebegroting. Robert McNamara (minister van Defensie onder Kennedy en Johnson), Cyrus Vance (minister van Buitenlandse Zaken onder Carter) en McGeorge Bun- dy (nationaal veiligheidsadviseur van Kennedy en Johnson) zeggen met name dat de bouw van MX-ra- ketten en van de nieuwe BI-bommenwerper dienen te worden afgelast, dat de aanleg van munitievoorra- den in Europa voor 90 oorlogsdagen gehalveerd moet worden en dat een groot deel van Reagans vlootuit- breiding overbodig is. Het rapport is mede opgesteld door voormalig admiraal Elmo Zumwalt, vlootbevel- hebber onder president Nixon. De vier stellen een bezuiniging voor van 365 miljard op Reagans militaire vijfjarenplan (defensie-uitgaven 1984 tot en met 1988) van 4.100 miljard. Volgens de groep McNamara bewijst de MX- raket alleen reeds door de onmogelijkheid om het eens te worden over een veilige plaatsingsmethode, de ongewenstheid er van. Die besparing zou 50 miljard belopen, 80 miljard zou bespaard worden als de Amerikaanse wapen- en munitie-voorraad in Europa tot 35 dagen zou worden teruggebracht. President Reagan heeft voor 1984 een record defensiebegroting van 640 miljard ingediend, waar het Congres nog veranderingen in aan kan brengen. Pag 11: McNamara wijst uitbreiding vloot af Zes jaar voor Marianne Bachmeier LUBECK De 32-jarige Westduitse Marianne Bachmeier, die twee jaar geleden in de rechtszaal de ver meende moordenaar van haar doch tertje doodschoot, is vanochtend door de rechtbank in Lübeck tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. De vrouw schoot'schoot op zes maart 1981 de toen 35-jarige Klaus Gra- bowski neer, die werd beschuldigd van de moord op haar dochtertje Anna. De openbare aanklager had een gevangenisstraf van acht jaar te gen mevrouw Bachmeier geëist. Haar advocaat had aangedrongen op vrijspraak. Bejaarden overdag niet aan de borrel OMMEN Er is beroering ont staan onder de bewoners van de bejaarden serviceflat Nijenhaghe in Ommen, nu er vóór vijf uur 's mid dags in de recreatiezaal geen bor reltje meer wordt geschonken. „Als we voorheen kegelden of sjoelden konden we er een drankje bij krij gen, nu alleen koffie of thee", zo reageert één van de bejaarden te leurgesteld. De vorige huismeester beheerde ook de horeca van de re creatiezaal. Volgens voorzitter H. den Boer van de Woningbouwver eniging gold de regel toen ook al, maar schonk de huismeester toch, waardoor andere taken verwaar loosd werden. DEN HAAG Op het ministerie van Justitie bestaan serieuze plan nen om lichtere alcoholmisdrijven in het verkeer niet langer met cel straffen, maar via geldboetes af te doen. Het openbaar ministerie werkt aan een richtlijn om dit soort overtredingen zonder tussenkomst van de rechter te beboeten. In dit verband wordt een grens van 1,3 promille genoemd. Iedereen bij wie dus een promillage van minder dan 1,3 zou worden geconstateerd, zou er volgens de nieuwe opzet met een geldboete en eventueel inhouding van het rijbewijs van afkomen. Daarmee zou de helft van alle alcoholdelicten via een schikking kunnen worden afgedaan. De nieuwe aanpak is vooral ingegeven door het feit dat politie, gevangenissen en rechtbanken in toenemende mate worden overbelast door gevallen van rijden onder invloed. De procureurs-generaal bij de vijf gerechtshoven hebben in hun laatste jaar verslag ook al sterk gepleit voor het op leggen van minder gevangenisstraffen voor onder meer deze categorie delicten. Water- Californië wordt al da genlang ge teisterd door hevige stor men, langdu rige regenval en overstro mingen. Zo kwamen deze auto's op een parkeer plaats in Long Beach gisteren steeds dieper onder water te staan. Jett Lieber nam op een gegeven mo ment zijn toevlucht op het dak van zijn auto, waar hij zijn schoenen liet 1 leeglopen. Een wat zin loze daad, want even la ter moest hij, om een veilig heenkomen te zoeken, opnieuw tot kniehoogte in het water. DEN HAAG Een tijdelijke extra belasting van twee cent per liter op benzine moet voorkomen dat de bezuini gingsoperatie die minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat voor het openbaar vervoer in petto heeft, zal lei den tot gedwongen ontslagen en sterke vermindering van de dienstverlening. Dit hebben de negen gemeenten in ons land met een eigen openbaar vervoerbedrijf, gisteren voor gesteld aan de vaste Tweede kamercommissie voor verkeer en waterstaat. De „negen" we ten zich gesteund door alle ge meenten die afhankelijk zijn van streekvervoer. De Haagse wethouder C. Nyq- vist, voorzitter van het „Be leidsorgaan Openbaar Vervoer van de negen gemeenten met een eigen vervoerbedrijf", die de plannen gisteren in Den Haag presenteerde, hield de kamercommissie voor dat het tijdelijk extra belasten van de benzineprijs alleszins redelijk is. „De autokosten zijn de laat ste jaren minder gestegen dan de tarieven van het openbaar vervoer. De automobilisten zullen er weinig van merken, omdat benzine door de dalen de olieprijzen, toch al minder duur wordt. Bij een extra be lasting daalt de benzineprijs alleen wat minder snel. Óver vier jaar is de situatie mis schien anders, bijvoorbeeld door minder snel gestegen loonkosten, zodat de tekorten ook geringer blijken dan nu wordt aangenomen. De ac cijnsverhoging kan dan wor den opgeheven of verminderd. Drastische bezuinigingen op het openbaar vervoer zijn dan niet uitgevoerd". heel Nederland: Pastorale en sociale eerste hulp Jeugdwelzijnswerk en reclassering Bejaardenclubs en vrouwenbonden «Jeugdwerk en evangelisatie Hulp in crisis-situaties en bij rampen. Zend ons dan a.u.b. Leen bijdrage op «girorekening 37071 bankrekening 70.70.70.171 t.n.v. Leger des Heils, Amsterdam. Kijk naar Socutera, vanavond om 19.49 uur op Nederland 2. Wie geeft aan het Leger des Heils uvesteert in hei ImStÊlé Hl William Booth. veizyn van zijn medemens! reen initiatief kabinet voor Vaclav Havel (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) Ziet geen aanleiding stappen bij de Tsjechische autoriteiten te nemen om een zo goed mogelijke medische behandeling van de evangen zittende Tjechische toneelschrijver en Charta-onderte- ;enaar Vaclav Havel te waarborgen. )it heeft de minister het Kamerlid Ter Beek (PvdA) laten we ten in antwoorden op vragen van hem over de gezondheidstoe- tand van Havel. an den Broek zegt dat de regering al grote verontrusting ken- lar heeft gemaakt bij de veroordeling van Havel. Ook zegt de inister al voor dat het Kamerlid erom vroeg, inlichtingen te lebben ingewonnen over de gezondheidstoestand van Havel die en zorgelijk was. Inmiddels is Havel opgenomen in een bur- irziekenhuis, aldus de minister. Volgens de jongste berichten is fijn gezondheidstoestand daar verbeterd, aldus Van den Broek. kLPHEN AAN DEN RIJN Een 60-jarige Leimuidenaar heeft gisteravond een aanrijding veroorzaakt door op de kruising Ei- |enhowerlaan/Het Oude Ambacht het rode licht te negeren. De nan reed door naar de Concertweg en kwam in botsing met een fel-jarige Alphense, die uit tegenovergestelde richting kwam, groen licht had en Het Oude Ambacht wilde inrijden. Beide be- ftuurders raakten gewond en zijn Overgebracht naar ziekenhuis Kijnoord. De auto's werden zwaar beschadigd. GEZINSVERZORGING MINDER GEKORT LEIDEN Staatssecretaris J.P. van der Reijden van volksgezondheid wil een eigen bijdrage voor het zie kenfonds invoeren van 250 tot 500 gulden per jaar. Die eigen bijdrage zou ingepast moeten worden in een al gehele herziening van het stelsel van ziektenkosten- verzekeringen. Van der Reijden zei een en ander gis teravond tijdens een bijeenkomst van de afdeling Lei den van het CDA. Wanneer het voorstel van de staatssecretaris door het kabinet en de kamer wordt overgenomen, zouden de rijksdaalder eigen risi co bij het verstrekken van medicijnen en de beruchte knaken- kaart moeten verdwijnen. De datum van ingang is voor hem nog onduidelijk. Dit jaar is volgens Van der Reijden niet haal baar meer. „De financiële positie van het rijk maakt een eigen bijdrage on afwendbaar. De kosten van de volksgezondheid zijn niet meer te beheersen. We moeten dit soort onaangename maatregelen wel nemen". Op de volksgezondheid wil het kabinet tot 1986 3 mil jard gulden bezuinigen en op de maatschappelijke dienstverle ning 600 miljoen gulden. Van der Reijden stelde dat maatregelen als het invoeren van een eigen bijdrage „de betrokkenheid van •de burger zal vergroten". Hij zei verder dat het de bedoeling is de gezinszorg en Boddaert- centra wat te ontzien. Volgens het regeerakkoord moet de ge zinsverzorging tot 1986 250 miljoen gulden inleveren. „De bezui niging zal bij beide wat minder zijn", merkte hij op. Hoeveel wilde hij niet zeggen. „Ik vind welke bezuiniging dan ook op de gezinszorg onwenselijk, maar het staat nu eenmaal in het re geerakkoord. Erg veel is daar niet aan te doen". Pag. 3: Van der Reijden wijst extra bezuinigingen af Zilveren elftal 1974 bij afscheid Van Hanegem DEN HAAG Het Ne- derlands voetbalelftal, dat in 1974 tweede werd op het wereldkampioenschap, komt nog eenmaal in de oude samenstelling in ak- tie. Op zaterdag 4 juni speelt de beste nationale selectie aller tijden in Rot terdam tegen Feyenoord. Het betreft de afscheids- wedstrijd van Wim van Hanegem, die op 40-jarige leeftijd zijn voetbalcarrière zal beëindigen. De wed strijd wordt geleid door de eveneens stoppende Char les Corver. De opstelling van Oranje in de, met 2-1 verloren, finale tegen gast heer West-Duitsland was als volgt: Jan Jongbloed; Wim Suurbier, Arie Haan, Wim Rijsbergen (Theo de Jong), Ruud Krol; Wim Jansen, Johan Neeskens, Wim van Hanegem; John ny Rep, Johan Cruijff, Rob Rensenbrink (René van de Kerkhof). UTRECHT In ons land kan de zon meer dan 40 procent van de benodigde energie le veren. Dat zou nauwelijks be slag leggen op de schaarse ruimte in ons land. want de benodigde zonne-collectoren, waarin de zonne-energie zou moeten worden opgeslagen, nemen maar één procent van de ruimte in beslag. Dat con cludeert ir. K. Blok van de Stichting Natuur en Milieu in een gisteren gepubliceerd rap port over de mogelijkheden van zonne-energie. De voor waarde bij alle toepassingen is echter wel dat gebruik moet worden gemaakt van zonne- -collectoren die de zonne warmte in de zomer opslaan voor gebruik in de winter. Voornaamste stuikelblok is de hoge prijs van de collectoren. OU] Het Motorhuis vondellaan 80. lelden Tel 071 -76 9313 Ooievaars vroeg op gemeente huis SCHOONREWOERD Een ooievaarsechtpaar heeft giste ren besloten zich vervroegd op het gemeentehuis van Schoon- rewoerd (bij Leerdam) te nes telen. Volgens de gemeentese cretaris kwam hun besluit „als een donderslag bij heldere he mel", omdat volgens kenners een koppel per traditie op zijn vroegst begin april daar zijn opwachting maakt. Het man netje trok zondag al in, binnen 24 uur gevolgd door een aan halig wijfje. „We zullen met verrekijkers via de ringnum- mers proberen te achterhalen met welk paartje we te maken hebtèn", aldus de gemeentese cretaris. „We zouden ons wel in tweeën willen delen", zeggen gemeenteraadsleden vaak. Ze hebben het dan zó druk, dat ze geen kans zien alle vergaderingen van raad en commissies naar behoren af te lopen. Amsterdam heeft daar nu iets op gevonden: het duo-raadslidmaatschap. Een raadslid krijgt op die manier iemand toegewezen, die hem een handje helpt. Niet in de raad zelf, maar wel in de commissies, waar hij of zij dan het woord kan voeren. Allemaal mooi en prachtig, maar de meeste raadsleden, duo'sof niet, liggennadevaak nachtelijke vergaderingen al heerlijk op één oor als de verslaggevers van de „Leidse Courant" straksof nu al Uw eigen onmisbare „duo"? nog volop in hun eentje bezig zijn voor U de benten uit de overvloedige gemeentepap te pikken. s De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend envelop zonder postzegel opsturen naar rant. Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1