ÏPremier Thatcher buigt iet voor mijnwerkers EG wil contacten met Japan verbeteren Ludwig" houdt ^oord-Italië in angstige greep Suriname zoekt toenadering tot Nederland ^OG GEEN „VERDI" IN TALIAANSE POLITIEK DE BANDEN ZIJN VOOR EEUWIG, DE AANBIEDING IS MAAR TIJDELIJK. "SP" 9 Bouterse brengt Nederland in India ter sprake JITENLAND SeidócQowiant WOENSDAG 2 MAART 1983 PAGINA 11 nloeel verboden iej O gaster Bild over mmei bred tg voMBURG De bladen van de Sprin- n vEpers mogen geen aantijgingen meer er tirukken over het verleden van Hans- ondehen Vogel betreffende zijn rol in de >e onler Jugend. ten 1 heeft een rechter in Hamburg be id. Het rechtse sensatieblad Bild am e Z0Iintag had geschreven dat Vogel een 2* tlengstuk van propagandaminster ?bbels was geweest. De SPD reageer- verontwaardigd met een verklaring Vogel op 15-jarige leeftijd lid werd deze beweging net als iedereen van CDU gaat Duitse verkiezingen winnen BONN De christen-democratische CDU-C- SU van bondskanselier Helmut Kohl gaat de Duitse verkiezingen van zondag winnen. Vol gens een opiniepeiling van het bureau Infas komt de CDU en haar beierse zusterpartij CSU op 48 pet. van de stemmen. De socialisti sche SPD eindigt met 41 pet. op ruime af stand. Volgens Infas zullen er na zondag vier partij en in het parlement, de Bondsdag, vertegen woordigd zijn. Zowel de liberale FDP als de alternatieve Groenen zullen de 5 procent- horde nemen. Infas geeft de FDP precies 5 pet. en de Groenen 5,5 pet. Een nog niet ge publiceerde peiling van een ander onder zoeksbureau zou tot gelijksoortige resultaten komen. Amnesty: Zaïre martelt politieke gevangenen LONDEN De meeste politieke gevangenen in Zaïre worden vastgehouden zonder dat er een aanklacht tegen hen is ingediend. Velen zijn gemarteld en sommigen zijn vermoord. Dat heeft Amnesty International gisteren bekend gemaakt. Amnesty zegt te beschikken over recente rap porten over gevangenen, die overleden als ge volg van mishandeling, ondervoeding en mar teling. Veel uitgevoerde martelingen zijn het uitvoeren van schijnexecuties, het toebrengen van brandwonden met kaarsen en slaan en trappen door bewakers. Verder wordt gespro ken over gevangenen, die bewerkt zijn met electrische schokken en verkracht zijn omdat zij kritiek hadden geuit op de door de Verenig de Staten gesteunde regering van Moboeto. Berlinguer wil definitieve breuk met Sovjet-Unie MILAAN Moskou heeft gisteren de Ita liaanse communisten, die vandaag zijn be gonnen aan een vierdaags congres, pogen te paaien met een verzoenende boodschap. Hun leider. Berlinguer. stuurt evenwel aan op een officiële ideologische breuk met Moskou. Twee dagen geleden lanceerde Berlinguer een nieuwe aanval op het Sovjet-systeem, dat volgens hem „vastgebakken zit aan de leer van Marx". De kritiek van de Italiaan se communistenleider op de Sovjet-Unie verscherpte vorig jaar toen bleek dat het Sovjet-model niet tot vernieuwingen in staat was in Polen. Jiddisch leerboek in Sovjet-Unie MOSKOU In de joodse autonome provincie in het verre oosten van de Sov jet-Unie is voor het eerst een schoolboek in het jid- disch ingevoerd, zo meld de onlangs het dagblad Sovjetskaja Kultura. Volgens de krant is het boek na de wintervakantie ingevoerd als onderdeel van een experiment om jiddisch te onderwijzen in de provincie en haar hoofdstad, Birobidjan. Nazi Kutschmann woont onder valse naam in Argentinië MIRAMAR Argentijnse journalisten menen dat zij Walter Kutschmann hebben ontdekt en gesproken, die onder valse naam in een Argentijnse stad woont. Na zi-jager Simon Wiesenthal heeft kort gele den bekendgemaakt dat de man in Argen tinië woont. Kutschmann is verantwoordelijk voor de dood van duizenden joden. Volgens de Oostenrijker is Kutschmann verantwoordelijk voor de dood van 2.000 joden in Polen tijdens de Tweede Wereld oorlog. Verslaggevers van het particuliere Argentijnse persbureau „Diarios y Notici- as" hebben gisteren gezegd dat zij gespro ken hebben met Kutschmann. NDEN De Britse re- ing Thatcher is niet plan, concessies te •n aan de 220.000 mijn- kers, die zich meer en •r geneigd tonen om af volgende week ndag alle kolenmijnen te leggen. mt De Schotse mijnwerkers heb ben zich gisteren solidair ver klaard met hun 23.000 colle ga's van Wales, waar de mij nen afgelopen maandag stilge vallen zijn uit protest tegen de geplande sluiting van eert oude kolenmijn, die veel meer kost dan ze opbrengt. Ook in Yorkshire, Lancashire, Nottinghamshire, Northum berland en Durham, en in twee mijnen bij Deal en Dover blijven de mijnwerkers vanaf maandag boven de grond. Sommige waarnemers ver wachten, dat Arthur Scargill, de militante leider van de Na tionale Mijnwerkers Bond, nog vóór het einde van de week een stemming zal uitschrijven over een algemene staking. Naar verwachting zullen pre mier Thatcher en haar minis ters niet, net als bij het conflict met de arbeiders van de wa terleidingbedrijven, aan de wensen van de stakers tege moet willen komen. De rege ring voelt zich extra sterk, om dat momenteel zowat 52 mil joen ton steenkool voorradig is. In dergelijke omstandighe den kan het zeker drie maan den duren eer een nationale mijnstaking merkbare gevol gen heeft, tenzij ook het perso neel van de elektriciteitsbe drijven zou besluiten te gaan staken voor hogere lonen. De mijnwerkers van Groot- Brittannië zijn van oordeel, dat zij nu meer dan ooit moe ten vechten voor hun banen, omdat anders tientallen niet rendabele mijnen gesloten zul len worden. Uit een rapport voor rekening van hun natio nale vakvereniging blijkt, dat 75 procent van de arbeids plaatsen in de Britse steenko- lennijverheid verloren zou kunnen gaan ten gevolge van de introductie van nieuwe technieken en machines. "lister Van den Broek (links) had tijdens het EG-overleg in -<in in de wandelgangen een gesprek met zijn Duitse collega ischer. BONN De Europese Gemeenschap wil op een breed terrein de contacten met Japan verbeteren. Tot nu toe heeft Europa vrij wel uitsluitend met Japan gesproken over de moeilij ke handelsbetrekkingen. „We willen graag meer alomvattende contacten, waarbij vooral ook de po litiek aan bod komt", al dus minister van Buiten landse Zaken Van den Broek gisteren in Bonn. De ministers van Buitenlandse Zaken van de EG vergaderden daar als voorbereiding voor de EG-top later deze maand in Stuttgart. Van den Broek zei dat bij een algehele verbete ring van de betrekkingen met Japan ook handelsconflicten gemakkelijker opgelost kun nen worden. De Gemeenschap zou geen nieuwe initiatieven ontplooien om de vrede in het Midden-Oosten te bevorderen. De ministers vinden dat er al meer dan genoeg plannen ge lanceerd zijn om tot vrede te komen. Wel heeft Van den Broek een beroep gedaan op zijn collega's bij de Verenigde Staten en Israël erop aan te dringen dat het aantal neder zettingen niet langer wordt uitgebreid. De Europese Ge meenschap zal de poging van koning Hoessein steunen voor het vinden van een formule die zijn land en de Palestijnen aan de onderhandelingstafel kan brengen. (Van onze correspondent Cees Manders) |ME Een geheimzinnige moordenaarsbende) die zich Lud- noemt, blijkt verantwoordelijk voor een reeks van zeer lu cre misdaden in Noordoost-Italië. De slachtofers zijn drugs- bruikers, zwervers, prostituées én geestelijken, want ook zij i in de ogen van Ludwig van het rechte pad afgedwaald. iteren heeft de geheimzinnige Ludwig de verantwoordelijk- opgeëist voor de aanslag op een 71-jarige pastoor van een :hie van Trento (Noord-Italië). De pastoor is nog in leven, r zodanig toegetakeld, dat de doktoren hem hebben opgege- i. De man werd met een bijl het hoofd ingeslagen, waarna op jwond een geïmproviseerd kruis werd neergezet, precies dezelfde wijze werden in juli van het vorige jaar in (50 kilometer ten zuiden van Trento) twee fraters ver- ord. In eerdere jaren werden een prostituée, een drugsver- fde, een homofiele ober en een zwerver om het leven ge- ht. Ludwig heeft al deze misdaden, die hij pijnlijke precies schreef, opgeëist. vluchtschriftjes zegt Ludwig dat „Gott mit uns is" (in het its), gebruikt nazistische symbolen, en bezigt sekte-taal. „Het de van ons leven is de dood van diegenen die de ware God raden", schrijft Ludwig, en keert zich fel tergen het verval zeden in onze beschaving. politie weet dus wat de moordenaar of moordenaars, trover is nog niets te zeggen beweegt. Deskundigen heb- i vastgesteld dat het om zeker één maniak gaat, die zijn zin- i verliest als hij een slachtoffer onderhanden neemt. Maar :e aanwijzingen zijn nog niet genoeg om de dader(s) te identi- fèren. Chef Israëlische militaire inlichtingendienst treedt af TEL AVIV Het hoofd van de Israëlische militaire inlich tingendienst, Saguy, heeft gisteren laten weten zijn functie te zullen neerleggen. Hiermee volgt hij een aanbeveling van de commissie-Kahane, die een onderzoek heeft ingesteld naar de toedracht van de massamoord in twee Palestijnse vluchte lingenkampen in september vorig jaar. Saguy, die tijdelijk wordt vervangen door brigade-generaal Ben-Tov, blijft in het leger. Generaal Yaron, die tijdens de massamoord het bevel voerde over de Israëlische troepen in Libanon, zal voor drie jaar uit zijn functie worden ontheven. Ook dit was een aanbeveling van de commissie-Kahane. McNamara vecht uitbreiding vloot VS aan (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON McNamara vocht gisteren op een pers conferentie in Washington ook de uitbreiding van de Ameri kaanse vloot met honderd schepen aan, omdat die uitbrei ding is gericht op de strategie om bij het uitbreken van een oorlog de Russische marine in zijn eigen thuishaven te ver nietigen. „Daartoe moeten teveel schepen dichtbij de Sovjet-Unie ge stationeerd worden en het is de vraag of de NAVO daar baat bij heeft", aldus de oud-ministers. Met name hoeft naar hun mening de bouw van twee met kernenergie voortgestuwde Nimitz-vliegdekschepen niet door te gaan, een besparing van 34 miljard. Onderzoek naar verdwenen miljoenen BONN Het openbaar minis terie in Bonn gaat een gerech telijk vooronderzoek instellen naar de gedragingen van de vroegere Westduitse minister, de SPD'er Egon Franke, voor de verdwijning van 5,6 miljoen mark op zijn departement. Daartoe is de parlementaire onschendbaarheid van Fran ke, die nu deel uitmaakt van de Duitse Bondsdag, opgehe ven. Franke heeft altijd ge zegd dat het geld is gebruikt voor het loskopen van Duit sers uit Oost-Duitsland, maar hij kan dit niet verantwoor den. Hulp voor Detroit De 22-jarige Quillie Edwards stapelt hier postpakketjes op elkaar die Westduitse burgers heb ben opgestuurd vanuit Frankfort om de nood te lenigen onder de vele hongerigen en werklo zen in deze stad. De pakjes bevatten voornamelijk vitaminen, kleding en voedsel. Direct na de Tweede Wereldoorlog ontvingen de Westduitsers uit Amerika dezelfde hulp. De Duitse kran ten hadden dan ook veel aandacht besteed aan de noodsituatie in Detroit. Carter hoopt op ontmoeting met Arafat Ex-president Carter, die van daag begonnen is aan een ze- ventiendaagse reis door het Midden-Oosten, geniet hier van zijn Irish Coffee dat hem gisteren werd aangeboden toen hij een korte tussenlan ding landing maakte op het vliegveld Shannon bij Dublin. Carter is vandaag in Kairo aan gekomen en zal daar onder meer besprekingen voeren met de Amerikaanse onderhande laar Habib. Hoewel de ex-pre sident heeft gezegd dat zijn bezoek aan het Midden-Oos ten geen officieel karakter draagt, wordt er vanuit gegaan dat hij naar mogelijkheden zoekt om de impasse in het Midden-Oostenoverleg te doorbreken. In dit kader heeft Carter gezegd'te hopen op een ontmoeting PLO-voorzitter Arafat. GENEVE Suriname wil na drukkelijk streven naar een verbetering van de betrekkin gen met Nederland. Dat heeft de Surinaamse ambassadeur in de VS en afgevaardigde van Suriname naar de VN-com- missie voor de mensenrechten in Genève, mr. Henk Heidwei- ler, gisteren gezegd. „Ik spreek namens de nieuwe regering als ik dat zeg", aldus Heidweiler. Volgens Heidweiler kunnen gesprekken tussen beide lan den de onderlinge banden mo gelijk verbeteren. Hij kon niet precies zeggen hoe zo'n ge- dachtenwisseling zou moeten worden georganiseerd. De Su rinaamse ambassadeur vindt een verbetering van de relatie heel belangrijk, en dat niet in de eerste plaats met het oog op het ongedaan maken van de opschorting van de ontwikke lingshulp. Eerder, tijdens een vergade ring van de VN-commissie, had Heidweiler verklaard dat Nederland niet het eerst aan gewezen land is om de situatie in Suriname te veroordelen. Nederland kent volgens hem de problemen van Suriname en weet „met welke tijdbom men het de onafhankelijkheid is ingegaan". Over de moord partij op 8 december zei hij, dat zijn land open staat voor kritiek en een nader onder- Henk Heidweiler De Nederlandse delegatielei der Kooymans bestreed dat Nederland de situatie in Suri name niet zou mogen aankaar ten, omdat ons land Suriname met grote problemen zou heb ben opgescheept. Suriname is vanaf 1954 zelf verantwoorde lijk is geweest voor de interne politieke situatie. Bovendien, zo voegde hij er aan toe. kaart Nederland niet alleen de schendingen van de mensen rechten in Suriname, maar ook in andere landen aan. in onze correspondent Cees Manders) ME Er komt voorlopig n „groene" partij in Italië. is het enige waarover Ita- natuurvrienden het op i congres in Milaan eens kunnen worden. De naam, „Verdi", is er allang. Maar Italië, een land met veel na tuur, veel kerncentrales en nog veel kernraketten, kent niet minder dan 600 bewegin gen die zich allemaal op eigen wijze inzetten voor het behoud van de bloemen in de Villa Borghese, de koeien in de Al penwei, en de zuiverheid van het Tiberwater. Samen hebben de natuurbeschermers onge veer een half miljoen actieve leden. Geen wonder dat de ge vestigde politieke partijen er alle belang bij hebben zich vol begrip op te stellen tegenover de verlangens van de „ecolo- gisten". Het zijn vooral de linkse partijen die er erg blij over zijn, dat de natuurlief hebbers hebben besloten zich te concentreren op buiten-par lementaire akties tegen kruis raketten en kerncentrales. Vooral zij zouden stemmen verliezen aan de „Verdi". UITENHEER ADVERTENTIE Glansaanbieding: Deze 2 gouden armbanden te tarnen van 1075.- voor 675,-,n zi'ver van 90-'voor 55,- Het voordeligste groeibriljantsysteem. In wit- of geel goud. Briljant kwaliteit vvsi. kleur wit B.v. 0.04 kar. 360,- 0.08 kar. 495.-. 0.1 I kar. 995.-. 0.20 kar. 1595.- Geel- of ouden oorknoppc et briljant van 375. 298.- Geel-, wit- en rood gouden m elkaar gevlochten nng van 130.-voor 99,. In zilver g Briljant goud, horloges. Nergens vindt u zo'n groot assortiment als bij Siebel. Nergens vindt u, elke maand opnieuw, zoveel interessante aanbie dingen. Siebel, al meer dan 70 jaar een vertrouwd adres. Siebel weet er meer van. SIEBEL HEEFT ER MEER VAN. mzê' Geel- of wit gouden n ring met 2 briljanten en 3 saffieren, robijnen of smaragden van 525.- voor 398,- Oorknoppen in goud met cultivé parel, saffier, robijn, qroenaqaat en zirkonia van 100-voor 79,. Gouden palmboom hanger 49,- Bijpassende oorknoppen Geel- of wit gouden choker-collier met 2 briljanten (0.07 kar. vvsi) 895,- Stijlvolle hanger in wit- of geel goud met een loep zuivere briljant van 0.08 kar 450,- Bijpassende oorknoppen 750.-(0.12 kar.) en 1495.- (023 kar.) (Exclusief collier.) PARAMARIBO Suriname zal de wat het noemt vijandige Nederlandse houding jegens de voormalige kolonie ter sprake brengen tijdens de topconfe rentie van de niet gebonden landen, die volgende week in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi begint. Dat heeft Bou terse verklaard in een vraag gesprek met het Caribische nieuwsagentschap CANA. Hij vertrekt morgen met een grote delegatie naar Nieuw Delhi. Bouterse sprak opnieuw bewe ringen tegen als zouden Cu baanse adviseurs in zijn land werken. Hij beschuldigde de westerse media ervan, een propagandacampagne te voe.- ren tegen zijn regering.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11