Barjamovs met angst en beven terug I van Amerikaans avontuur inanciële gelijkheid bijzonder mderwijs wordt nader bekeken Meijer (PvdA): CDA zal klap krijgen m,, Parlementaire nquête RSV nog iet van baan Liberalen zijn enthousiast over kabinetsbeleid ïlti -•'TNNENLAND CaidaeCoicKwi MAANDAG 28 FEBRUARI 1983 PAGINA 5 txtraat je voor [ijstandsmoeders >st 8 miljard udst J' plan ni/ifP *rst« N HAAG De eis van de bijstands- eders, die er 400 gulden per maand bij len hebben, is absoluut niet haalbaar. Ze verhoging werkt door in alle bij- ndsuitkeringen, in het minimumloon basis voor de bijstandsuitkeringen) en irmee in alle sociale uitkeringen. Daar- zou de uitkering acht miljard per r extra kosten. Die eis van de bijstands- eders is dan ook niet in te willigen. Dit .ft staatssecretaris Kappeyne van de jello (Sociale Zaken) dit weekeinde 3r de VARA-microfoon gezegd. 99 Vrijspraak Molukkers zoethoudertje ASSEN Een uiterst sub tiel en diplomatiek von nis, waarmee het gezicht van het Openbaar Minis terie gered is en de Zuid- Molukkers een zoethou dertje hebben gekregen. Dat is de mening van de vrijdag door het gerechts hof in Leeuwarden vrijge sproken acht Molukkers uit Assen, die werden ver dacht van het beschieten van een politieauto. Afgelopen zaterdag werd naar aanleiding van de verrassende uitspraak van het Hof door ze ven van de ex-verdachten een persconferentie gegeven. Vol gens H. Manuputty, lid van de landelijke ondersteunings groep, heeft zowel de recht bank in Assen als het ge rechtshof in Leeuwarden zich laten leiden door het hoog houden van het prestige en de eer van de rechtsstaat. Nie mand van de vrijgesproken Molukkers voelt zich door het arrest gerehabiliteerd. Ex-verdachte en leider van het Asser afkickcentrum Masi- un, Sam Pormes, wees op de nog steeds geldende collectieve beschuldiging van het Molukse volk en „andere onderdruk ten" in Nederland. Of de vrijgelaten Assenaars een schadeclaim tegen de Staat gaan indienen is nog niet be kend. Daarover moet intern nog een discussie gevoerd wor den en dient nog overlegd te worden met de advocaten. Volgens Pormes zou het indie nen van een claim mogelijk op principiële bezwaren van de groep kunnen stuiten. Burgemeester A'dam hoeft niet te zijn gehuwd HAARLEM De Commissaris van de Ko ningin in Noord-Holland, R. de Wit, vindt dat ras, sexuele voorkeur en burgerlijke staat niets te doen moeten hebben met de beoordeling of iemand al dan niet geschikt is voor het burgemeeterschap van Amster dam. Hij heeft dit geantwoord op vragen van drie statenleden (PPR, CPN en PvdA) naar aanleiding van zijn uitlatingen over de profielschets van de nieuwe burgemeester van de hoofdstad. De Wit heeft onder meer gezegd dat het van belang zou zijn wanneer de burgemeester bij zijn taak een ondersteu ning heeft. „Dit kan bij voorkeur geschie den door de levenspartner, maar het zou ook anders geregeld kunnen worden", aldus De Wit. Fietser vindt snelweg korter HENGELO De politie van Hengelo heeft zaterdag een 19-jarige Hengelose fietser van de auto snelweg A 35 ge haald. Hij was op weg naar zijn vrien din in Deventer en de route via de auto snelweg leek hem het kortste om daar te komen. Na de ont moeting met de poli tie ging hij maar per trein verder naar zijn vriendin. Plaatsing raketten geen zaak gemeenten' DL.* 1JAAG Partijvoorzitter Piet Bukman van het CDA heeft zich dit weekeinde fel afgezet tegen een actie van een aantal burgemeesters om met het IKV een congres te gaan houden over de gevolgen van plaatsing van kruisraketten voor Nederlandse ge meenten. „Die zaak ligt niet op het ter rein van de gemeenten. Dit is buiten de orde van gemeentepolitiek en gemeen tebeleid", aldus Bukman zaterdag op de TROS-radio. „Het parlement en de regering beslissen over die zaak in het licht van de discussies over de plaat sing binnen de NAVO. De gemeenten hebben daarin geen verantwoordelijk heid". elikopter brengt uitkomst helikopter van de marine moest er zaterdag aan te komen om een man van een 101 meter hoge fa- lnfekspijp van de voormalige carbidtabriek aan de Dis- va/feg in Amsterdam te krijgen. De 30-jarige man was ii dagnacht de fabriekspijp opgeklommen. Pogingen »h politie en brandweer om de man naar beneden „te '04ten" mislukten. De man had bovendien zijn terugweg gesneden door de spijlen van de drie bovenste meters de trap langs de pijp door te zagen. Met behulp van helikopter kon een marineman de top van de pijp eiken en de man in veiligheid brengen. Hij is opge ien in een psychiatrische inrichting. ■TtH' Be (Van onze parlementaire redactie) N HAAG De fractie van de CPN in de Tweede imer hoopt, daarin gesteund door andere oppositie- 'Jtijen, dat het CDA een parlementaire enquête naar gang van zaken rond RSV piet zal blokkeren. Dit (ft het CPN-kamerlid Eshuis dit weekeinde tijdens i tv-uitzending verklaard. ze hoop komt voort uit een ooit door CDA-kamerlid Der ingediend voorstel voor herziening van de ondwet, wat inhield een dergelijke enquête ook mo- ijk te maken indien een minderheid van de Kamer, nimaal dertig leden, dit zou wensen. Dit voorstel rd echter door de Eerste Kamer verworpen. Het )A vergadert morgen opnieuw over deze zaak. de vakbeweging is verontwaardiging ontstaan over de rege- waarbij de bewindvoerders bij RSV geen uitgaven kunnen n uit door de overheid beschikbaar gestelde boedelkredieten, rdat zij daartoe toestemming hebben van een ambtenaar van Nationale investeringsbank (NIB). De bewindvoerders wor- helemaal klem gezet, zij kunnen niets doen voor RSV be ven in nood, aldus FN V-bestuurder Nas. niddels hebben de bewindvoerders het RDM verboden geld binnenkomt van klanten op een aparte rekening te storten. RDM wilde dit doen om het voortbestaan van het bedrijf te zekeren. warte markt everwijk niet ;ojeer op zondag IER WIJK Öe Bever- cse zwarte markt zal voor niet meer op zondag i gehouden. Daartoe ft organisator B. van Kem pen eind vorige week besloten. Hij gaat wel in hoger beroep tegen het vonnis van de Haar lemse rechtbank, waarin hem werd verboden de zwarte markt die dag te houden. Het vonnis werd niet direct uitge voerd, zodat gisteren Van Kempen de gelegenheid had om de standhouders en klan ten op de hoogte te stellen. De markt blijft wel zaterdags open. LELYSTAD De zigeu nerfamilie Barjamov, tot zeventien leden uitge groeid door de geboorte van een baby tijdens hun vier maanden durende verblijf in Amerikaanse gevangenkamp bij Los Angeles, is gelaten en moe terug in Nederland. Ook al zien ze de toe komst met angst en be ven tegemoet, toch zijn ze blij in Nederland te rug te zijn, omdat ze in Amerika naar hun zeg gen slecht behandeld werden. Ze werden er slecht gevoed en slechts af en toe mochten de mannen, die in een apar te afdeling zaten opge sloten, de vrouwen zien. Voorlopig mogen zij naar Le lystad waar de zigeunerfami lie Romanov, die intussen is gelegaliseerd, hen zal opne men. Leden van die familie haalden de groep ook op Schiphol af. De leden van de familie Barjamov zullen zich voorlopig iedere twee weken bij de autoriteiten moeten melden. Wat er verder met hen gaat gebeuren is voorals nog onduidelijk. De Raad van State heeft nog geen be- genomen over het al dan niet toekennen van een verblijfsvergunning. Hun advocate, mr. G. Eelsing gaat in ieder geval in een ci viele procedure tegen de Staat schadevergoeding eisen voor de vier maanden die de familie in Amerika in hech tenis heeft doorgebracht. De 5.000 gulden die Nederland de familie indertijd meegaf is intussen opgegaan aan Ame rikaanse advocaten, aldus mevrouw Eelsing. De familie, die illegaal in Ne derland was, verliet in no vember ons land in de vaste overtuiging in Amerika te worden toegelaten: de ge meente Lelystad had immers alles geregeld voor het ver trek van de statenloze Barjamovs. Alle kosten: de verhuiscontainer, het hand geld en de retourtickets die de toegang tot de Verenigde Staten moesten vergemakke lijken door te suggeren dat het om een tijdelijk verblijf ging, waren door de gemeen te voorgeschoten. Het minis terie van Justitie zou uitein delijk de kosten voor zijn re kening nemen, zo was de fa milie verzekerd. In totaal ging het om ongeveer 60.000 gulden. In Amerika echter bleek al snel dat de papieren niet in orde waren. De paspoorten, waarmee de groep door de marechaussee op Schiphol werd geloodst, bleken vals, hetgeen in Amerika direct werd ontdekt, met alle gevol gen van dien, aldus de advo cate. De familie Barjamov kwam in 1971 naar Nederland en kreeg toen een verblijfsver gunning voor vijf jaar. Toen die in 1976 niet verlengd werd vertrokken de Barja movs uit zichzelf naar Ame rika. In 1978 keerden zij te rug naar Lelystad en vroegen opnieuw een verblijfsvergun ning aan; die werd gewei gerd. (Tegen die weigering loopt nu nog steeds een be roepsprocedure bij de Kroon.) Niettemin kon de fa milie lange tijd ongestoord in Lelystad blijven. Volgens mr Eelsing was het echter na de komst van burgemeester Gruijters, op 1 januari 1980, gedaan met de rust van de zi geunerfamilie: „Hij wilde alle illegalen uit Lelystad zien vertrekken. Eerst probeerde hij de bijstandsuitkering van de familie ongedaan te ma ken; dat lukte niet. Toen liet hij ze uit hun huis zetten, maar daar stak de rechter een stokje voor: ze mochten terug. Er werden huiszoekin gen gedaan, de tuin werd omgeploegd en steeds weer kreeg de familie het sein om te vertrekken. Uiteindelijk is de groep voor al die intimi daties bezweken", aldus de advocate. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De liberalen zijn zeer ingenomen met de daden die het kabinet-Lubbers in de eerste honderd dagen van zijn bestaan heeft verricht. Op de VVD-par- tijraad in Utrecht klonken zatredag tal van lovende woorden aan het adres van het kabinet in het alge meen en de eigen VVD-bewindslieden in het bijzon der. Ook het harde bezuinigsbeleid van het kabinet kan rekenen op warme steun van de VVD-achterban. „We zijn ontzettend gelukkig. Men is standvastig en houd de koers vol ondanks alle demagogische kritiek", zo verwoordde een spreker uit de sociaal-economische commissie van de partij zijn waardering. VVD-leider Nijpels ondersteunde zaterdag de kritiek die zijn CDA-collega De Vries en premier Lubbers hebben geuit op de campagne die de PvdA is gestart om het verzet tegen het kabi netsbeleid te mobiliseren. „Als zij er niet in slaagt een parlemen taire meerderheid te krijgen en zich vervolgens toelegt op bui tenparlementaire acties dan wordt de parlementaire democratie door de PvdA fundamenteel beschadigd", stelde Nijpels. Hij kondigde aan dat ook de VVD zal proberen bij de behande ling van de onderwijsbegroting in de Kamer de bezuinigingen op het buitengewoon onderwijs te verminderen. Nijpels verzette zich bovendien tegen de middenschool. „Wat mij betreft mogen alle experimenten op dit terrein vandaag nog worden geschrapt. Het geld kan beter aan echte knelpunten in het onderwijs be steed worden", stelde de VVD-leider, die meent dat het regeer akkoord best in deze zin gewijzigd mag worden. Partijvoorziter Kamminga (links), fractievoorzitter Nijpels (midden) en de fractievoorzitter in de Eerste Kamer Zoutendijk wisselen van gedachten tijdens de zaterdag in Utrecht gehouden partijraad van de VVD. PSP-congres radicaal: voorrang voor vrouwen NIJMEGEN Het PSP-congres, dat dit weekeinde in Nijmegen werd gehouden, vindt dat vrouwen voorrang moeten krijgen bij het opvullen van vacatures en bij ontslagen ontzien moeten wor- Het partijbestuur had moeite met de radicale manier waarop vrouwen positief gediscrimineerd moeten worden. „We moeten niet een hele generatie mannen uitsluiten van betaald werk". Deze woorden werden door een joelend congres echter naar de prullenmand verwezen. Het PSP-congres wil geen geleidelijke werktijdverkorting, maar meteen overschakelen op een vijfurige werkdag of een 35-urige werkweek. Het bestuur wilde stap voor stap, via een zes-urige werkdag in 1987 naar een vijf-urige werkdag. Het congres is van mening dat de ongelijkheid tussen man en vrouw veroorzaakt wordt doordat heterosexualiteit een alleso verheersende rol speelt in de organisatie van de samenleving. „Heterosexualiteit als systeem leidt ertoe dat de seksen een apart gedrag wordt opgedrongen dat de rol en positie van de man en vrouw bepaalt". Het congres, over feminisme en socialisme, wil de maatschappij en partij feminiseren. De PSP sprak wel uit dat vrouwen noch vredesengelen, noch hoedsters der aarde zijn, niet bij uitstek de strijdsters voor de vrede. „Waarom zou een vrouwenleger minder autoritair en on derdrukkend zijn dan een mannenleger?" N HAAG Het minis- ie van onderwijs is een die gestart naar het op- fen van onrechtvaar- heden die het gevolg van de financiële ge heid van openbaar en onder onderwijs. Dit 'ft staatssecretaris Gin- "-Maas (onderwijs) dit skeinde in tv-uitzen- dingen gezegd. „Ik zet vraagtekens achter het uitgaven-systeem. Er zit ten knopen in en die moe ten weg. De onderzoek sopdracht is uitgegeven", aldus de bewindsvrouw. Zij ging hiermee in op de dit weekeinde door VVD-fractie- leider Nijpels in Utrecht op een partijraad geuite wens dat de financiële verhouding tus sen openbaar en bijzonder on derwijs nader wordt bekeken. Volgens het huidige systeem moet elke uitgave voor het openbaar onderwijs ook door gevoerd worden bij het bijzon der onderwijs. Volgens betrouwbare schattin gen zou het doorbreken van het huidige financiële systeem jaarlijks een besparing van een half tot een miljard gulden opleveren. Hierdoor zouden enkele bezuinigingen in het onderwijs gematigd of ge schrapt kunnen worden. Dit weekeinde zijn alternatie ven aangedragen voor de aan gekondigde bezuinigingen. Zo kwam D'66 met een plan waardoor de vergroting van de klassen van 30 naar 32 leerlin gen niet doorgaat, zieke leer krachten vervangen kunnen worden en het korten op het bijzondere onderwijs (voor ge handicapten) niet doorgaan. Dit bedrag wil D'66 ondermeer halen uit een verandering van de kinderbijslag. De VVD kwam met het plan om overtollige leerkrachten die op wachtgeld staan of een uitkering genieten met behoud van die uitkering op scholen part-time te laten werken. Dit levert geen extra uitgaven op. Gevaarte De middenbermbeveiliging bij het Limburgse plaatsje Stein moest zaterdag op de A2 voor een deel wijken voor een 50 meter lang gevaarte op 126 wielen, onderdeel van een nieuwe ammoniakfa- briek. Het transport was op weg naar DSM. DEN HAAG Het CDA staat een geweldige afre kening van de kiezers te wachten, als de partij de bezuinigingsplannen van het kabinet blijft steunen, die vooral ten koste gaan van kwetsbare groepen in de samenleving. Dit voor spelt de vice-voorzitter van de PvdA in de Twee de Kamer, Wim Meijer. „Ook het CDA heeft zich her kenbaar gemaakt als een partij die solidair is met de mensen aan de onderkant. Het CDA vervreemdt zich nu van die groepen", aldus Meijer dit de VARA-ra- Meijer reageerde hiermee op kritiek uit het CDA op een op roep van de PvdA aan de ei gen leden de ontevredenheid in het land over het kabinets beleid te inventariseren. Pre mier Lubbers en CDA-fractie- leider De Vries hebben zich fel tegen die campagne afge zet. Zaterdag deed dit ook CDA-voorzitter Bukman: deze noemde de actie van de PvdA „een goedkope toer". Hij wees erop dat de PvdA in de Kamer met geen enkel alternatief voorstel voor het kabinetsbe leid komt. Meijer stelde daartegen dat het CDA en de VVD. waar dezelf de geluiden te horen zijn, de werkelijkheid vertekenen. „Onze alternatieve plannen worden niet door CDA en VVD overgenomen. De onte vredenheid bij de mensen is er. Alleen de regeringspartijen zijn er doof en blind voor", al dus Meijer.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5