TAFEL kerk wereld Ceidóc1 BLIili1! Confrontatie Libië-YS kwam beide landen goed uit weer Latijnsamerikaanse missionarissen in plaats van Europese naar Afrika en Azië „Priesterbroederschap Pius X' sticht afdeling in Nederland Ondiplomatiek gedrag □EE ACHTERGROND CcidaeSotrtant MAANDAG 28 FEBRUARI 1983 PAC N. Adema, ridder St.-Silvestert De chef van de redactie „Geeste lijk Leven" van het Algemeen Nederlands Persbureau, N. J. Adema, heeft de pauselijke onder scheiding van ridder in de Orde van de Heilige Silvester ontvan gen. De versierselen werden hem vrijdag tijdens een receptie te Den Haag overhandigd door hulpbis schop R. Ph. Bar van Rotterdam. Adema, die in 1973 in dienst van het ANP trad, neemt per 1 maart afscheid. Voor 1973 was hij bijna vijfentwintig jaar als redacteur verbonden aan het Katholiek Ne derlands Persbureau, dat in ge noemd jaar in het ANP werd ge ïntegreerd. ARRESTATIES IN POLEN NA MIS VOOR SOLIDARITEIT De drieduizend Polen, die gisteren in Warschau een mis bijwoonden voor de verboden vakbond Solidariteit, werden na afloop opgewacht door een sterke politiemacht, die was uitgerust met helmen en een waterkanon. Het kwam niet tot botsingen, maar wel werden ten minste vijf arrestaties verricht van mensen, wier papieren niet in orde waren. In de preek werd het pleidooi herhaald, dat het Poolse episcopaat vrijdag in een communiqué heeft gedaan voor amnestie bij het komende bezoek van de paus, voor degenen die ten tijde van de noodtoestand zijn veroor deeld wegens vakbondsactiviteit. De bisschoppen riepen op tot een „nationale verzoening". De toekomst van het land kan niet gebouwd worden op haat, geweld en een geest van wraak, aldus de bisschoppen. Zij vroegen voorts, dat in Polen de werkne mers en andere sociale groepen het recht krijgen naar eigen inzicht vak bonden op te richten, die werkelijk hun belangen vertegenwoordigen, maar ook oog hebben voor de belangen van de staat. In het communiqué, dat vrijdag werd gepubliceerd na een tweedaagse bijeenkomst van de bis schoppen, verdedigen zij de paus ook egen beschuldigingen die onlangs tegen hem zijn geuit in de Russisch en Tsjechoslowaakse pers. Aziatische bisschoppen bezorgd over kernwapens Het groeiend aantal kernwapens in Azië en de opleving van geweld bij niet-christelijke reli gies baart de Aziatische bisschoppen zorgen. Een oorlog met kernwapens vormt „een reële bedreiging", aldus een verklaring na afloop van een bijeenkomst in Colombo (Sri Lanka), tij dens welke vijfendertig Aziatische bisschoppen hebben gesproken over „het antwoord van de Aziatische kerken op de uitdaging van de jaren tachtig". De bisschoppen oefenen ook kritiek uit op de machtsstrijd in Azië tussen de Vere nigde Staten, de Sovjet-Unie en China. Sommi ge landen, zo zeggen zij, kunnen zich niet aan een bepaalde invloedssfeer onttrekken. Als ge volg hiervan wordt vaak een binnenlandse po litieke oppositie verboden. Dit gaat gepaard met een toenemende militarisering, corruptie en ge weld. Eenvoudiger regels zalig- en heiligverklaring Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag via de presen tatie van de apostolische con stitutie „Divinus Perfectionis Magister" nieuwe normen uit gevaardigd, die de procedure bij heilig- en zaligverklarin gen versnellen en vereenvou digen, aldus meldt onze cor respondent in Rome. Overeenkomstig de geest van het laatste concilie komt ook in deze zaken het accent te liggen bij de diocesane bis schoppen. Tot nu toe moesten dezen Rome om toestemming vragen voor alles wat zij wil den ondernemen om een van hun gelovigen in aanmerking te laten komen voor de titel zalig of heilig. Nu kunnen de bisschoppen zelfstandig be wijsmateriaal verzamelen over het deugdzaam leven, over het martelaarschap, over de wonderen, kortom over al les wat van belang is voor de uiteindelijke heilig- of zalig verklaring. De „promotor van het geloof", die in het proces tegelijk rech ter was en openbare aankla ger (en daarom advocaat van de duivel werd genoemd) gaat zich nu beperken tot de rol van rechter Verwacht wordt, dat als gevolg van al deze ver anderingen de nieuwe proce dure voor de zaligverklaring ongeveer tien jaar zal duren, bijna vier keer korter dan nu het geval is. Deze tijdwinst is geooden, omdat het aantal za ken, dat bij de congregatie in behandeling is, de laatste ja ren enorm is toegenomen. In de jaren vijftig waren er per jaar vier of vijf verzoeken tot zalig- of heiligverklaring, nu al meer dan vijftig. THEOLOOG COMBLIN: De Belgische theoloog j. Comblin, die, na in 1972 Bra zilië te zijn uitgezet onlangs terugkeerde naar dit land heeft in het kerkelijk blad „O Sao Paulo" een pleidooi ge houden voor het „exporteren" van -de bevrijdingstheologie naar de rest van de derde we reld. Als het aan de voorstan ders van dit plan ligt, zullen de komende jaren de Latijnsa merikaanse missionarissen in Azië en Afrika de taak gaan overnemen van hun meer tra ditioneel ingestelde Europese collega's. Het accent zal dan worden gelegd op de ervarin gen met de vooruitstrevende Latijnsamerikaanse basisge meenschappen en op het uit dragen van de voorkeursoptie voor de armen. Volgens pater Comblin werkt de Europese missionaris op traditionele en paternalisti sche wijze en wordt hij in Afrika en Azië in verband ge bracht met het koloniale ver leden. „Het gevolg is, dat hij er niet in slaagt christenen te vormen, die in staat zijn in het openbare leven en in de politiek te ageren. Dit brengt met zich, dat daar nu aan een optie voor de armen wordt gewerkt, niet vanuit de kerk maar vanuit volksbewegingen en politieke organisaties", al dus pater Comblin. Volgens hem ligt hier de kans voor de Latijnsamerikaanse kerk, die een duidelijke voor keur voor de armen propa geert en een rijke ervaring heeft in de organisatie van kerkelijke basisgemeenschap pen, die zich dagelijks bezig houden met de problemen van de samenleving. Pater Comblin pleit voor het uitdra gen van deze ideeën via een uitwisselingssysteem tussen met name Braziliaanse en Afrikaanse missionarissen. Hij wijst er daarbij op, dat dertig procent van de Braziliaanse bevolking van Afrikaanse ko maf is. Volgens de Belgische theoloog is een groep zwarte Braziliaanse geestelijken reeds begonnen deze nieuwe missiemogelijkheden te on derzoeken. Het is nodig, dat zij daarbij de volledige steun krijgen van de Braziliaanse bisschoppenconferentie. De „Priesterbroederschap H. Pius X" van de gesuspendeer de traditionalistische Franse aartsbisschop mgr. Marcel Le- fèbvre gaat een afdeling op richten voor de Nederlandse aanhangers. Dit heeft de ge nerale overste van de broe derschap, pater Franz Schmidberger (41) uit Saar- brücken, gisteren meegedeeld. Aartsbisschop Lefèbvre wijst de vernieuwingen binnen de rooms-katholieke kerk. die sinds het tweede Vaticaans concilie zijn doorgevoerd, af. Dit heeft er indertijd toe ge leid, dat hij door paus Paulus VI in de uitoefening van zijn ambt werd geschorst. Mgr. Lefèbvre heeft eigen semina ries opgericht, waarvan het bekendste dat in het Zwitser se Econe is. Hij heeft ook ei gen priesters gewijd, onder wie genoemde naaste mede werker Schmidberger. Voor uitlopend op de oprichting van de Nederlandse afdeling van de priesterbroederschap, komt pater Schmidberger sa men met de Brusselse priester Cottard naar ons land om hier „apostolaatswerk" te begin nen. Morgenavond draagt hij in een zaal van restaurant En gels aan het Stationsplein in Rotterdam een mis op volgens de voorconciliaire Tridentijn- se ritus. Woensdag en donder dag doet hij dit in de woning van de kunstschilder F. Ha mer aan de Kleine Looier straat 2 in Maastricht. De offi ciële katholieke kerkgebou wen zijn voor de aanhangers van aartsbisschop Lefèbvre taboe. Daarom moeten zij in zalen en zaaltjes werken. Het Maastrichtse echtpaar Hamer noemt dit een schandalige zaak: „In Nederland mógen protestanten en mohammeda nen wel gebruik maken van r. k. kerken, maar de volge lingen van mgr. Lefèbvre, die de juiste leer van de kerk be lijden mogen dit niet". Nieuw centrum „San Lorenzo" in Rome voor ontmoeting jongeren Paus Johannes Paulus II zal zondag 13 maart de inwij ding verrichten van een nieuw jeugdcentrum in Rome. Al zeer lang leefde de wens tot inrichting van zo'n centrum, met name sinds een vergadering van de pauselijke raad voor de leken in 1981 in Wenen. Daar werd de dringende noodzaak van het vinden van nieuwe vormen van di aloog met de jeugd vastge steld. In Rome namelijk worden bezoekende jonge ren wel in historische en culturele zin aangesproken, maar de geestelijke ontmoe ting ontbreekt. Die zal er moeten zijn in het nieuwe centrum „San Loren zo", dat ligt op een steenworp afstand van het Sint-Pieters plein. Middelpunt is de wat in vergetelheid geraakte kerk „San Lorenzo in Pisci- bus" uit de twaalfde eeuw, waaraan het centrum zijn naam ontleent. De aangren zende kelderruimten zijn ge heel verbouwd en geschikt gemaakt voor opvang van jeugdigen. Onder toezicht van de pauselijke raad voor de leken zullen allerlei groe pen en organisaties uit Rome trachten aansluiting te krij gen met jeugdige pelgrims. Bij deze groepen bevindt zich de Romeinse basisgemeente Sant'Egidio. De dagelijkse leiding van het centrum berust bij drie Fran se vrouwen van de charisma tische beweging Emanuel, uit Parijs, die zich voor ander half jaar ter beschikking hebben gesteld. De vice- -voorzitter van de lekenraad, bisschop Paul Josef Cordes, heeft de onderneming als een „groot avontuur waarin ik vertrouwen heb" geken schetst. In het jeugdcentrum is al een grote ontmoeting van internationale allure voorzien tussen jongeren en paus Johannes Paulus II aan het eind van het Heilig Jaar. HeT Surinaamse regime hecht kennelijk geen enkele v de aan de betrekkingen met Nederland: het ziet er nas dat Henk Herrenberg binnenkort toch als ambassadei Nederland terugkeert. Nadat hij een onbelangrijk met fotografen op Schiphol had opgeklopt tot een bela incident, sloot hij vorige week doodgemoedereerd de sade in Den Haag en het consulaat-generaal in Amsterl nota bene in het land waar een belangrijk deel van i naamse bevolking woont. Zijn vertrek van Schiphol ging vervolgens opnieuw paard met scènes, die het definitieve afscheid leken in tt den van deze opmerkelijke diplomaat, die zijn land mei J activiteiten in Nederland bepaald geen goede diensten bewezen. Aangenomen werd dat hij, zelfs bij een man af velhebber Bouterse, in ongenade was gevallen. Maar daf niet zo te zijn. Terwijl, ondanks het driftig geschuif me| nistersposten voor de nieuwe Surinaamse regering, er uil delijk geen kabinetsfunctie voor Herrenberg is overgebk was hij in het afgelopen weekeinde al weer druk in defj in de diplomatieke werksfeer. N INDIEN hij binnenkort in Nederland terugkeert eti land kan hem nu eenmaal moeilijk weigeren dan fe] hij zich in elk geval aan praktisch niemand meer vofs stellen. Hij is verreweg de bekendste in Den Haag geacoZ teerde diplomaat. In de korte tijd waarin hij de ambafii van de republiek Suriname aan de Haagse Alexander Gi weg leidde, slaagde hij erin zoveel aandacht op zich te \}1 gen, dat „half Nederland" hem nu wel kent. 111 -rbl in HlJ is trouwens al jaren bezig zich in het centrum v£J belangstelling te plaatsen. Zo trok hij in 1978 de aan? door als parlementslid van de Socialistische Partij bij d grotingsbehandeling tien uur achtereen het woord te v< en daarmee een record te vestigen. In ons land kwaï volop in de schijnwerpers door een reeks onverkwikkt incidenten. Het begon toen hij enkele uren voor begir" cember uit Paramaribo het onthutsende en afschuwe nieuws over de executies in Fort Zeelandia bekend werd bekommerd de Nederlandse pers ontving. NaDIEN liet hij niets na om de door de gebeurtenis? Paramaribo sterk verslechterde betrekkingen tussen Si me en Nederland ongunstig te beïnvloeden. Zijn schande uitlatingen tijdens een persconferentie op zijn Haagse an| sade vormden een paar weken geleden een dieptepunt irj verre van diplomatiek gedrag. En op Schiphol raaktt door zijn provocerend optreden bijna slaags met fotogn die de „euvele moed" hadden hun werk te doen. Herrenlj die niet de moeite had genomen Buitenlandse Zaken vai terugkeer op de hoogte te brengen, vond dat zijn veilij onvoldoende werd gegarandeerd. „Die fotografen h; agenten van de contra-revolutie kunnen zijn", riep hij daarbij overigens blijk gevend van een slecht geweten. neer hij binnenkort op Schiphol terugkeert zal daar wel veel verandering in zijn gekomen. En de fotografen l inmiddels hun lenzen wel vast poetsen. Runderlapje, koolraap met sesamzaad en aardappelen vla- flip Voor twee personen hebt u nodig: circa 350 g doorregen runderlappen (voor 2 da gen), 60 g margarine, uitje, zout, peper, laurierblad, tijm, 1 theelepel azijn. 650 g hele of 500 g schoonge maakte koolraap, zout, sui ker, 1 lepel sesamzaad (re form); 0,5 tot 1 kg aardappelen; 2,5 dl chocoladevla (2,5 dl melk, 10 g cacao, 22 g sui ker. 12 g maizena, 2,5 dl yog hurt, 2 schijven ananas. Koop van doorregen runder lappen wat meer dan van ma gerder vlees (de randjes vet hebben een andere voedings waarde dan het vlees). Deze soort runderlappen moet lang opstaan, daarom is het ver standig om het voor twee da gen tegelijk klaar te maken. Dat spaart energie. Bak de runderlappen in hete margarine bruin, op het laatst met de grof gesneden ui. Tem per eerst het vuur sterk en doe er dan zoveel lauw water bij dat het erge bruisen vermin dert. Strooi er zout en peper over, leg er tijm en laurierblad naast en doe er de azijn bij. Stoof het vlees in circa drie uren mals, gebruik daar de kleinste pit van het fornuis voor. In een hoge-drukpan is de stoof tijd circa vijfenveertig minuten. Snijd een hele koolraap eerst in plakken, schil die, spoel ze af en snijd ze dan in reepjes. (Verwerk gesneden gekochte koolraap op de dag van aan koop). Kook de groente in weinig water met zout gaar in ruim een kwartier, giet ze af, schep er weinig suiker door het in een droge koekepan lichtbruin geroosterde sesam zaad. Meng in de pan cacao, suiker, maizena en melk. Breng dit mengsel roerende aan de kook. Laat de vla koud wor den. Doe de yoghurt in hoge glazen, leg er de in stukjes ge sneden ananas op en daarop de chocoladevla. Bewaar de over blijvende ananas in een glazen of plastic schaaltje tot over morgen. JEANNE Kolonel Khadaffy van Libië zorgde vorige week voor opschudding door troepen en vliegtuigen samen te trekken langs de grens met Soedan. Dit ontlokte zowel aan Soedan als aan Egypte, dat met Soedan wil fuse ren, de beschuldiging dat Khadaffy plannen had presi dent Numeiry van Soedan ten val te brengen. De Ame rikaanse regering besloot daarop vier spionagevlieg- tuigen en het vliegdekschip Nimitz naar Egypte te stu ren om te zien wat Khadaffy in zijn schild voerde. Tot een rechtsstreekse botsing met Libië is het echter niet gekomen. Toch hebben zowel de Verenigde Staten als Libië profijt gehad van het militaire avontuur van vo rige week. John Cooley, een Amerikaans journalist en Libië-deskundige, legt in onderstaand artikel uit waar- LONDEN De en wellicht meest confrontatie tussen kolo nel Khadaffy en de Ame rikaanse regering heeft het tanende gezag van de Libische leider misschien tijdelijk iets opgevijzeld. Voor Reagans adviseurs die zich bezig houden met het Midden-Oosten, vorm de de aanvaring met het Libische „enfant terrible" in elk geval een korte en welkome variatie op hun dagelijkse beslommerin gen, die momenteel gro tendeels worden beheerst door de weigering van Is raël om zijn troepen terug te trekken uit Libanon en het verzet van Jeruzalem tegen Reagans vredesplan voor het Midden-Oosten. Kolonel Khadaffy, die in 1969 met een staatsgreep aan de macht kwam, is inmiddels een vertrouwd gezicht in de Arabi sche wereld. Na koning Hoes sein van Jordanië, koning Hassan van Marokko en presi dent Bourguiba van het aan zijn land grenzende Tunesië, is hij de langst regerende leider in de Arabische wereld. Bin nen- noch buitenlandse vijan den hebben hem van zijn troon kunnen stoten. Toch heeft hij er velen. Twee van hen, beide officieren uit het Libische leger, verlangden zo naar de vrijheid dat ze bereid waren daarvoor een Libisch verkeersvliegtuig te kapen. Deze kaping is eerder deze week tot een vreedzaam einde gekomen op Malta. Khadaffy's meeste vijanden wonen echter in Soedan. Ze hebben zich verenigd in het in 1981 opgerichte Nationale Front voor de Bevrijding van Libië, dat wordt geleid door Mohammed al-Mugarieff, Khadaffy's grootste rivaal. Mugarieff keerde zich tegen zijn regering toen hij 1980 als ambassadeur van Libië was geaccrediteerd in India. Hij ging wonen in Soedan en van daaruit roept hij zijn Libische landgenoten bijna dagelijks op tot opstand tegen Khadaffy. Hij heeft een eigen radiozen der die details geeft over de jongste arrestaties in het Libi sche leger en talloze andere nieuwsfeiten meldt die het Li bische regime te gevoelig acht om te vermelden. Het politie ke doel van Mugarieff is het ten val brengen van het popu listische regime van Khadaffy en zijn volksraden en het ves tigen van een „echt, democra tisch" parlementair bewind in Libië. Activiteiten Toen de Libische leider enkele weken geleden troepen stuur de naar de Soedanese grens, waren de Verenigde Staten daar door het onderscheppen van geheime boodschappen en de oplettendheid van een Amerikaanse agent in Tripoli al van op de hoogte, nog voor dat de Libische activiteiten te land en in de lucht door ver kenningsvliegtuigen en satel lieten waren gesignaleerd. De Libische ballingen in Soedan zijn ervan overtuigd dat Kha daffy met de operatie onder meer de vernietiging van de radiozender van Mugarieff had willen bereiken. De zen der van Mugarieff wisselt con stant beledigingen uit met de vanuit Libië opererende Stem van het Soedanese Revolutio- nare Volk, die oproept tot ver zet tegen president Numeiryi en diens plannen om een fusie met Egypte aan te gaan^ De volgorde van de Libische manoeuvres tegen Soedan en de Amerikaanse reactie daar op doet echter vermoeden dat er nog andere factoren een rol speelden bij de confrontatie. De militaire voorbereidingen van Khadaffy boden het Pen tagon een goede gelegenheid te testen hoe vastberaden hij en zijn Sovjet-vrienden zijn om Libische grondgebied te verdedigen. Dit is van belang, omdat Libië door het zuidelijk opperbevel van de NAVO, dat opereert onder leiding van ad miraal William Crowe in Na pels, wordt gezien als een po tentieel gigantisch grote vlieg basis die een bedreiging vormt voor de Europese zuidflank. Nieuw vliegveld Kort nadat de Amerikaanse „mol" in Tripoli had bericht over de eerste militaire voor bereidingen tegen Soedan, werd bekend dat de Russen bijna klaar waren met de aan leg van een nieuwe lucht machtbasis voor Khadaffy. Deze basis is gelegen in Al-Ju- fra, in Midden-Libië, ruim driehonderd kilometer ten zuidwesten van de Golf van Sirte, waar de Amerikaanse marine in Reagans eerste „ge vecht" met Khadaffy in au gustus 1981 twee Libische vliegtuigen neerhaalden. Volgens Amerikaanse deskun digen kunnen op Al-Jufra, dat een landingsbaan heeft van 4.200 meter lengte, de grootste Russische vliegtuigen landen inclusief de formidabele Back- Het Amerikaanse vliegkampschip Nimitz, dat vorige week opstoomde naar de Libi sche wateren, maar inmiddels is teruggekeerd naar de oostelijke wateren van de Mid dellandse Zee. De Libische leider Khadaf fy- fire-B bommenwerpers. Libi sche ballingen meldden dat de basis door Libische en Russi sche vliegtuigen al volop wordt gebruikt voor de ver plaatsing van troepen en mate rieel naar Afrika. Het Pentagon was bang dat Al-Jufra en andere bases in Libië de Russen een basis zou den verschaffen van waaruit ze de installatie van Ameri kaanse kernraketten op Sicilië waarmee in december een be gin wordt gemaakt, en andere militaire installaties van de NAVO in Italië, Griekenland en Turkije makkelijker in de gaten zouden kunnen houden: Geheim houden Toen Washington vier AWAC-spionagevliegtuigen naar Egypte stuurde en het vliegdekschip Nimitz naar de Libische wateren om te zien wat er in Libië allemaal aan de hand was, had het dit graag geheim gehouden. Toen de pers er toch achterkwam, nam het Witte Huis telefonisch con tact op met de betreffende journalisten om hen te vragen het nieuws achter te houden. Zij weigerden dit. Het nieuws werd bekend en er volgde een halfslachtige ontkenning van president Reagan. Tegen die tijd waren de Libi sche verkenningsvliegtuigen het vliegdekschip Nimitz en de grens met Soedan al dicht genaderd. In beide gevallen trokken de vliegtuigen zich te rug zonder de Eg>ptenaren en Amerikanen te hebben aange vallen, hoewel Khadaffy in september 1981 had gezworen dat hij wraak zou nemen als de Zesde Vloot zich nogmaals in de wateren of het luchtruim van Libië zou wagen. Khadaffy's eerste reactie op de Amerikaanse aanwezigheid was zelfs onverwacht vriende lijk. Tijdens zijn reeds lang te voren geplande jaarlijkse toe spraak tot het Libische Alge mene Volkscongres sprak hij in eerste instantie kort en fei telijk over een „nadering in de vroege ochtenduren" van Amerikaanse eenheden en het sturen van de AWAC's naar Egypte. Maar deze pasklaar aangele verde situatie was natuurlijk te mooi om zomaar te laten passeren. De revolutionaire co- mité's die de machtsbasis vor men van Khadaffy's regime organiseerden in vele Libische steden „spontane" demonstra ties waarin zowel mannelijke als vrouwelijke militaren meeliepen in uniform. Door allerlei verwensingen te schreeuwen aan het adres van de buitenlandse duivel Ameri ka konden de demonstranten hun opgekropte agressie tegen het regime van Khadaffy kwijt. Dit verzet wordt met de dag groter door de groeiende economische problemen, met name het olietekort. Tamelijk tevreden Om heel verschillende rede nen zijn dus zowel Khadaffy als de Amerikaanse regering en misschien ook president Numeiry tamelijk tevreden met deze nieuwste golf van publiciteit voor Libië. Dit geldt echter niet voor de Egyptische president Mubarak en zijn adviseurs. Zij zijn al leen maar geïrriteerd en in verlegenheid gebracht door een Amerikaanse operatie die hen dwong in het openbaar te ontkennen dat ze Libië een bedreiging hadden genoemd en bij de Verenigde Staten „een verzoek" hadden inge diend om die bedreiging te be strijden. JOHN COOLEY Copyright The GuaFdian 's Nachts koud kouder dan de afgelopen il^1 ten. In het algemeen blijP temperatuur op de noiP waarnemingshoogte van derhalve meter wel boven|v' maar de temperatuur vaiw grond kan in het binneilw hier en daar even benederP1 vriespunt komen. Overdag wordt het net°( vandaag ongeveer zevenP den. Er wordt nog wel eef j" kele bui verwacht, maar' grootste deel van de dagl* het droog. De wind is ho|r matig, en draait naar i lijke richtingen. Na morgen wordt bijna droog weer verwacht, w9§' in de nacht en vroege od^" plaatselijk mist kan men. De temperaturen I geleidelijk omhoog, tegen eind van de week kan lf 1 middags rond tien worden. Vllsslngen onbew. Z.-Llmburg geh.bew. Aberdeen l.bew. Athene geh.bew. Frankfort regen Innsbruck geh.b FGH Gist Brocades 1 Helneken 1 Hel nek en Hokt. 1 H oil.Beton.Gr. Holl.Beton.Gr. (Dtv.83) Hoogovens KLM 1 Kon. Olie Oce v. Gr. (Olv 83) v. Ommeren Pakhoed Holding Pakh. Hold, cert Philips Philips (Olv. 83)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2