I I Verbazing om Van der Duim Gedeeltelijk herstel van handbalteam Revanche Karin Enke G Arbiters „helpen" Tsjechen t 3R pe lei le 3r< in eil /ei e s n in. ov ear lei Jii est CIl t id: el sse I rli en on l 1 id- ?er an :v til en ist ille tre A7 elh DI k J] ete 1. IW« eii de ig jk Vo tei Bi eri en 1 te St L 1 :er i t€ V en en :s. ers hu n da. i o oe id or: i I ler nd di di: ce n j I 1 N inc •n ei< en ikt erJ SITTARD Tsjecho-Slo- wakije nam weliswaar de leiding in poule b. maar aan de zege tegen de ster ke Fransen (25-21) zat een luchtje. Het Oostduitse scheidsrechtersduo was in de slotfase opmerkelijk toeschietelijk met het toe kennen van strafworpen aan de Tsjechen. Het Oost blokland kreeg er zeven, de Fransen slechts één. Mede daardoor is Frank rijk evenals Nederland uitgeschakeld voor de fi naleronde, maar de „Haantjes" kregen in te genstelling tot Oranje na afloop wel een ovatie van het publiek. Hongarije en Zweden heb ben in poule a hun favo- rietenrol al meer dan waar gemaakt De Hongaren kleineerden Bulgarije met 25-15, Zweden had het iets lastiger tegen Israël: 28-21. Na de zeges van vrijdag zijn beide landen inmid dels al zeker van een plaats in de finaleronde. Dat laatste geldt ook voor Spanje in poule c. De ont moeting met België werd een regelrechte giller. 20- 5. Achter Spanje strijden IJsland en Zwitserland in theorie nog om de tweede kwalificatieplaats. In het waarschijnlijk beslissende onderlinge duel won IJs land gisteren met 19-15. Aangezien de IJslanders nog tegen België moeten spelen en Zwitserland te gen het oppermachtige Spanje, lijken de kaarten al geschud. MAANDAG 28 FEBRUARI 1983 Louwmans wil Oyen behouden HELSINKI Henk Louwmans, de dames- coach van de schaatsploeg, wil de mentale be geleider Ferdi Oyen behouden. Oyen kwam dit weekeinde, tijdens het WK sprint, voor de derde keer in actie. Voorlopig heeft Oyen's bemoeienis geen resultaten opgeleverd Des ondanks wil Louwmans volgend seizoen op dezelfde voet verdergaan. De veelgeplaagde damescoach verklaarde in Helsinki dat Oyen's aanwezigheid noodzakelijk is. „Ik heb de tijd niet voor mentale coaching en ook de kennis niet. Bovendien ben ik van mening, dat een mentale trainer uiterst nuttig is. In landen als de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en Zwe den wordt het systeem ook toegepast", lichtte Louwmans de situatie toe. Schuurs praat met Gummersbach SITTARD Lambert Schuurs zal na afloop van het toernooi om het wereldkampioenschap zaalhandbal (B-groep) de onderhandelingen over een mogelijke overgang naar de Westduitse kampioensploeg Gum mersbach voortzetten. De cirkelspeler van Sittardia en het Nederlandse team had gisteren een oriënterend gesprek met een vertegenwoordiger van de veelvoudi ge titelhouder. Op aandringen van de Nederlandse ploeg en trainer Kecskemathy heeft de 20-jarige Schuurs besloten de deur naar Gummersbach voorlo pig dicht te houden. In de „sollicitatiewedstrijd" van gisteren tegen West-Duitsland werd Schuurs. die pas drie jaar handbalt, in het eerste kwartier twee keer voor twee minuten naar de kant gestuurd. Mede daar door kwam de enigszins terughoudend optredende Sit- tardiaan slechts tot één doelpunt. De Oostenrijkse viermansbobslee raakte bij de strijd om de we reldtitel in Lake Placid uit de goede koers en tuimelde om. De Oostenrijkers waren daarmee uitgeschakeld voor de titel, maar bleven on gedeerd. «i HELSINKI Hilbert van der Duim blijft een ver rassende verschijning in de internationale schaats wereld. Twee weken gele den ging de Fries tijdens het WK voor allrounders in Oslo door een diep dal. Op de plaats, waar hij zijn wereldtitel moest verdedi gen, reikte hij niet verder dan de ontluisterende 17e positie. Het betekende een zwarte bladzijde in zijn loopbaan, die toch al werd gekenmerkt door toppen en dalen. Bert Bouwer breekt door de cirkel-verdediging van West-Duitsland heen. toeschouwers in de volle Stadssporthal te Sittard en thousiast werd meebeleefd Vooral in de eerste helft, afge sloten met de ruststand 9-6, vertolkte het gemotiveerde Nederland een verdienstelijke partij. Verdedigend speelde René de Bakker een zeer ge degen rol Samen met Lam bert Schuurs en Nico Beek man zorgde de 28-jarige speler van Van der Voort Quintus voor een hechte muur, waar mee de betaamde Westduitsers zichtbaar moeite hadden. De Bakker was de enige speler op het veld, die de voltallige 60 minuten uitspeelde. De West lander zorgde zelf drie minu ten voor tijd voor een terechte beloning voor zijn harde zwoe gen, toen hij uit een fraaie solo het negende Nederlandse doel punt wist te scoren Speelde het Nederlandse team defensief zeker twee klassen beter dan in Boxmeer, aanval lend was het spel beslist nog voor verbetering vatbaar. Na de hervatting had Oranje bij voorbeeld liefst zestien minu ten nodig om weer eens te sco ren. Peter Verjans, topscorer met vier treffers, benutte toen één van zijn drie strafworpen. Het fysiek sterke en goed be wegende West-Duitsland, gaf niet veel kansen weg. maar tenminste zes keer had een Nederlandse aanval toch beter afgewerkt moeten worden. Dat beter gebruik makt de mogelijkheden is tj grootste zorg voor Kecsi hy. Gelukkig kan hi] avond weer beschikket spelbepaler Wil Jacobs, woner van Geleen: J echter nog niet voluit k gaan. Met een stevige b op mijn knie kan er ni> misgaan, maar de pijn Straffen deelden de Deense scheidsrechter, Godsk Jörgensen er Christensen om de hav uit. Liefst negenmaal een speler voor twee ffl naar de kant gestuurd. I mer actuele rivaliteit1 Nederland en West-Du was hen kennelijk w kend. Die (gezonde) ri' leidde het Nederlandst weliswaar niet naar een tie, maar de getoonde p sie belooft toch wat aant lijks voor de wedstrijd Frankrijk, dat overigen: Tsjecho-Slowakije vreugde beleefde aan di duitse scheidsrechters Rauchfuss en Rudolf Bi DICK. HELSINKI Het damesschaatsen is dit seizoen v dig beheerst door Oost-Duitsland. Waar eerder An Schone tot Europees en wereldkampioene alln werd gekroond, zorgde Karin Enke in Helsinki het. derde wereldsucces. In de Finse hoofdstad onttroonde ze Russische Natalja Petn va als wereldkampioene sprint. Het was de derde keer dat wereldtitel op de korte afstanden greep. In 1980 en 1981 u ook de sterkste. De Nederlandse damesploeg liet het afu Alie Boorsma was met een negende plaats de beste Neder! rijdster. Enke legde de basis voor haar triomf op de eerste dag. Zij beide afstanden. Petroesjeva was haar enige serieuze concii te. Een mindere eerste dag brak haar uiteindelijk op. Wat op de eerste dag deed, het winnen van zowel de 500 als de meter, herhaalde Petroesjeva op de tweede dag. Enke "ha voordeel, dat zij zich op de afsluitende 1000 meter kon ri op de tijd (1.23,80) van haar concurrente. Zij wist het ve beperkt te houden en veroverde daarmee de eerste plaats Oost-Duitsland trok de lijn door van de voorgaande tite nooien Met vier rijdsters bij de eerste zes in het eindklassr waren de Oostduitse dames oppermachtig. Alleen de S -Unie wist zich met Natalja Petroesjeva (2e) en Natalja Gl- (4e) nog enigszins in de top van het klassement te handh De andere landen moesten genoegen nemen met een plai het tweede plan In schril contrast met Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie het kleurloze optreden van de Nederlandse dames-équipe, vorig jaar in Alkmaar nog gesproken kon worden van eer vaardbare prestatie met de vierde en vijfde plaats, trokkei Boorsma. Thea Limbach en Yvonne van Gennip de da prestatielijn van dit seizoen ferm door. Alie Boorsma dee nog niet eens zo slecht, hoewel de negende plaats ten op van het vorige toernooi (5e) een duidelijke teruggang was Het schrijnendste voorbeeld van de teloorgang van het N landse damesschaatsen vormde echter Yvonne van Genn Alkmaar eindigde zij in 1982 als vierde. In Helsinke rei! niet verder dan de 25e plaats. Thea Limbach deed het rr 19e positie niet veel beter. Zij kon evenwel nog zeggen, c het derde startbewijs voor het eerstvolgende toernooi had gesteld, omdat zij bij de eerste twintig rijdsters was geein^ Erg bemoedigend was het allemaal niet. Trainer Henk I mans hield evenwel vol, dat aan de verwachtingen was voi ..Volgend jaar hebben wij weer drie plaatsen. Alie Boorsmi de eerste tien gekomen en Thea Limbach bij de eerste tv Yvonne van Gennip heeft licht teleurgesteld, maar er z woon niet meer in. Ik moet in dat opzicht eerlijk zijn". Handbal ii cijfers Tijdens het WK sprint in Hel sinki verbaasde hij dit week einde zichzelf en anderen door in het gezelschap van rassprin ters het brons weg te slepen Akiro Kuroiwa, de nieuwe wereldkampioen, en Pavel Pe- gov uit de Sowjet-Unie waren onbereikbaar voor hem. Spe cialisten als Vladimir Koslov. Gaetan Boucher. Nick Tho- metz en Sergej Khlebnikov (door een valpartij) wist hij echter voor te blijven. Hein Vergeer en Sies Uilkema ves tigden met respectievelijk de 10e en 13e plaats minder de aandacht op zich. De onberekenbare Fries maakte in één klap zijn sei zoen tot een succes. Immers, bij de allrounders veroverde hij eerder al de Nederlandse en Europese titels. Het brons in Helsinki bezorgde Van der Duim uiteindelijk een tevre den gevoel. De basis voor zijn verrassende prestatie legde de Heerenvener op de 1000 me ter Zowel zaterdag als giste ren eindigde hij op die afstand in de top drie. De afsluitende rit. tegen Thometz, verliep vlekkeloos en leverde hem de derde plaats op. Na drie afstanden stond Van der Duim nog zesde. Thometz was een van de vijf sprinters, die hem op dat moment in het klassement voorgingen. De 1.16,7 was net voldoende om Thometz, Henriksen en Kos lov terug te wijzen. In de eind rangschikking bleef Van der Duim de Amerikaan Thometz eenhonderdste punt voor. Dat is omgerekend op de 500 meter nog geen tien centimeter Voor de toeschouwers was het overigens steeds ëen gok wel ke tijden waren verwezenlijkt Er was namelijk geen peil op te trekken Het toernooi voor sprinters, dat dikwijls wordt beslist door honderdsten van seconden, leed onder het ge goochel met de tijdwaarne ming. Op elk ongewenst mo ment viel het elektronisch sco rebord uit, waardoor moest worden overgegaan op hand- geklokte tijden Bovendien werd het programma erdoor opgehouden, hetgeen de con centratie van de deelnemers zeker niet ten goede kwam Van der Duim trok zich er niets van aan. Hij werd de derde Nederlander na Ard Schenk en Eppie Bleeker, die bij het WK sprint het erepodi um haalde Hij bewees daar mee als allrounder het insti tuut spnntkernploeg in feite geen goede dienst, hoewel coach Gauke Nijholt verheugd was met het resultaat. Nijholt: „Van der Duim is een uitzon dering. Er bestaan echte sprin ters, echte stayers en schaat sers. die alle afstanden beheer sen Van der Duim behoort tot de laatste categorie, die inter nationaal gezien beslist niet groot is. Deze ontwikkeling is aan de andere kant niet in het voordeel van de sprintspecia listen". Hoewel hij zich niet speciaal voorbereidde op dit toernooi, wist Van der Duim te overtui gen In de ogen van Nijholt prepareerde de markante Fries zich op de verkeerde manier Na een „baalweek", waarin hij de afgang van Oslo verwerkte, kwam Van der Duim in Heerenveen uit op kortebaanwedstrijden Nijholt stelde in Helsinki nadrukke lijk, dat hij, indien hij op de hoogte was geweest. Van der Duim dringend had geadvi seerd van deelneming af te zien. Van der Duims mening stond daar pal tegenover. „Het kortebaan kampioenschap heeft mij juist de bevestiging gegeven, dat de vorm aanwe zig was. Wanneer het daar slecht was gegaan, had ik mijn plaats in Helsinki ter beschik king gesteld", verklaarde het Nederlandse schaatsfenomeen na afloop. Een mens kan een keer in zijn leven falen. Van der Duim had niet de intentie zich te revancheren voor de wanprestatie in Oslo, het brons was echter wel een hele opluchting voor hem. SITTARD Het Neder lands handbalteam heeft zich gistermiddag enigs zins gerehabiliteerd voor de wanvertoning van af gelopen vrijdag tegen Tsjecho-Slowakije. Tegen het tijdens dit B-wereld kampioenschap tot de fa vorieten behorende West- Duitsland, werd welis waar opnieuw met ruime cijfers (19-10) verloren, maar de formatie van bondscoach Jan Kecske- methy vertoonde in Sit tard tenminste enigszins een stijgende lijn. Die vormverbetering zullen de Oranje-klanten moeten voort zetten wanneer vanavond in Maastricht tegen de eveneens nog puntloze Fransen wordt aangetreden. Volgens ver wachting leed de nationale ploeg in de eerste twee wed strijden evenzovele nederlagen en werd daarmee veroordeeld termiddag nog node werd ge mist. Zijn afwezigheid lijkt speciaal in aanvallend opzicht verlammend te werken. Merk waardig genoeg blijvenmet name de Limburgse spelers onder hun vertrouwde niveau Jan Willem Hamers bijvoor beeld kon ook in Sittard weer niet imponeren. Kecskemethy: „Hamers speelt alleen goed wanneer Jacobs er ook bij is". Voor eigen publiek in het zui den van Nederland is de druk voor de spelers van Sittardia, VNL en Blauw-Wit kennelijk te machtig. Doelman Ron de Jonge, die onder meer een strafworp van de Westduitse vedette Erhard Wunderlich stopte, weet nog een andere reden te noemen om het duel met de Fransen met vertrou wen tegemoet te zien. „Ze we ten nooit raad met onze vier- twee-dekking. Dan zijn hun gevaarlijkste spelers meteen van slag". Enthousiast Terug naar het duel met West- Duitsland, dat door de 2700 Een uiterst gelukkig „schaatspaar". De Oostduitse Karin Enke en de Japanner Akira Kuroiwa weten zich beiden wereldkampioen schaatsen op de sprint. tot het spelen in de troostron- de. Een zevende of achtste plaats betekent nog handha ving in de B-groep, maar dan dient in Maastricht wel van Frankrijk, dat tot nu toe met mildere scores verloor van West-Duitsland (22-18) en Tsjecho-Slowakije (25-21), te worden gewonnen De optimisten in het Neder landse kamp zijn momenteel weer wat groter in aantal. Dat gevoel berust op twee feiten: de redelijk positieve vertoning tegen West-Duitsland en de verwachte terugkeer van avond van Wil Jacobs, die gis- NEDERLAND

Leidse Courant | 1983 | | pagina 18