n de ban van de angst Vermeulen smaakmaker ia uccesvolle stoot an Ria Stalman Kraay wil toch bij Feyenoord blijven Kohn dreigt zonder club te raken SPAREN MET DE PLUSREKENING: HOGE RENTE EN TOCH F3.000,- PER MAAND VRIJ BESCHIKBAAR. MAANDAG 28 FEBRUARI 1983 JEW YORK Tijdens de open Amerikaanse atletiekkampioenschap- >eri heeft Ria Stalman zaterdag het nationale record kogelstoten ver beterd. Ze stootte de kogel 16,83 meter ver. Daarmee verbeterde ze het 511de record van Els van Noorduyn, die op 20 februari 1971 in Rotter- jam 16.48 meter ver kwam, met 35 centimeter. De Nederlandse atlete von met die afstand overigens dit onderdeel, waarop ze in haar eerste [wee pogingen ook al verder kwam dan het ruim twaalf jaar oude re cord van Van Noorduyn. Jtalman verklaarde later dat ondanks dit succes bij het kogelstoten het iiscuswerpen toch centraal blijft staan De 31-jarige atlete, nog steeds id van Sparta uit Den Haag. was voor de wedstrijden wel vast van ,|an het record van Van Noorduyn aan te vallen. „Het is leuk dat het is gelukt", zei ze. „Zoiets geeft goede vooruitzichten voor het ko- ?nde buiten-seizoen met het oog op de wereldkampioenschappen in fjelsinki en, ook al, de Spelen in Los Angeles in 1984". Laudrup terug naar Denemarken LIVERPOOL De 18-ja- rige Deense spitsspeler Mi chael Laudrup is zaterdag na besprekingen met Li verpool naar Denemarken teruggekeerd, zonder een contract met de Engelse voetbalclub te hebben af gesloten. Liverpool was al akkoord gegaan met het betalen van 250.000 pond aan de Deense vereniging Brnobyrnef van Laudrup. voor wie ook Ajax, Feye- noord en PSV belangstel ling zouden hebben. Schorsing voor vier spelers DEN HAAG Vier spelers wacht de komende week een schorsing. Wijnstekers (Feye- noord), Mulderij (NEC). Dilling (FC Twente) en Lees (DS'79) kregen in het weekeinde hun derde gele kaart. In totaal werd 22 keer geel getrokken in het betaalde voet bal, in beide divisies elf keer. Woudsma voor Molenaar ZEIST In de selec- tiegroep voor het Olympisch voetbal elftal, dat woensdag in Vaduz tegen Liechtenstein speelt, is één wijziging geko men. De Ajacied Keje Molenaar moest zich gisteravond we gens een achilles peesblessure afmel den. Als zijn vervan ger is Wim Woudsma van Go Ahead Eagles aangewezen. ROTTERDAM Na de ?ks van 4-3 en 5-3 stak Je 1-1 van gistermiddag sen Sparta en Ajax niet tlleen schril maar ook Veelbetekenend af. Waar ta_twee voorgaande ont moetingen tussen de Am- [terdammers en de Maas- tedelingen bol stonden tan spektakel, sfeer en dpunten, zo mager was alle opzichten het tref oil van gisteren op Span- Jen. normaal zo boeiende maar leren flauwe strijd tussen ploegen leverde welis waar de penningmeester van lparta een record-recette (met winst ven twee ton) op. ook nogal ontevreden leziehten bij het merendeel Tan de 23.000 toeschouwers. Jie vooral van de zijde van Éjax een uiterst voorzichtige Ippak hadden kunen aan bouwen. En doordat Sparta Jaëenmaal op 1-1 te zijn geko- lien geen enkele doelrijpe ?r kreeg, omdat de Rotterdammers zelfs tegen dit Kiatige Ajax niet vol gas durf- gaan „triomfeerde" de ligst op Spangen. Ijax had in de door de twee fgaande nederlagen op (ét Kasteel met nogal wat re- 'fves tegemoet geziene wed- ijd tegen Sparta met slechts 'ee spitsen willen opereren. ziekte van Peter Boeve, die fh gisterochtend op advies de clubarts met zware nchitis moest afmelden. 3or trainer Aad de roet in het eten. Hij moest formatie danig omgooien in plaats van slechts met lieft en Olsen in de frontlijn opereren werd de ook niet maal fitte Van Basten als- als derde spits opgetrom- ijjpgjeld. Lerby werd tot link- jchter getransformeerd om ve's positie over te nemen en d 1 wat resteerde was een bijna iherkenbaar Ajax. Mede üordat Cruijff niet optimaal inctioneerde doordat hij zich inutenlang aan het gewoel ittrok en Schoenaker en Va- iflburg zich voornamelijk et defensieve taken moesten zig houden. duiken Lengkeek en Meijer gevaarlijk op. met soms lange ballen van Van Gaal". De trai ner van Ajax gaf even later de échte reden voor de toegepaste taktiek. „Als je hier eerst met 4-3 en daarna met 5-3 verliest ben je al blij met een gelijk spel", gaf De Mos zijn ware ge dachten prijs. Die hadden ge leid tot een naar Ajax-normen gemeten wel erg behoudende strijdwijze Een visie waarin Barry Hughes, die zijn vorige twee triomfen tegen Ajax vier de met twee totaal van elkaar verschillende ploegen, zich ge heel kon vinden. „Ik heb Ajax nog nooit zó voorzichtig zien spelen. Ik zag ze vorige week woensdag aan het werk tegen Roda JC. Maar dit was een heel andere ploeg. Ze hebben wel 73 keer op Schrijvers te ruggespeeld". Verrast Volgens De Mos was Ajax ver rast geweest door het tactische concept van zijn collega, die Sparta met twee spitsen liet spelen en daarachter een ver sterkt middenveld, van waar uit de hard werkende Meijer, de veel aan de bal zijnde maar weinig effectieve Van Gaal en de gevaarlijke Lengkeek steun moesten geven. „Dat hadden we niet verwacht", aldus De Mos. „Daarom moesten Schoe naker en Vanenburg veel ver dedigend werk opknappen" In eerste instantie had Ajax overigens de wind in de zeilen Met een licht offensief trachtte Sparta de Amsterdammers op de eigen helft te houden, maar Ajax antwoordde met enige gevaarlijke uitbraken. Het was Vanenburg, die na balverlies van Van Gaal aanzette voor zijn eerste en vrijwel enige solo-actie, die meteen werd verzilverd: 1-0. Dat was na tien minuten en Ajax leek de controle tamelijk moeiteloos verder uit te voe ren. Een tempo ver hoging en wat meer agressie aan Rotter damse zijde bracht echter Ajax' verdedigende bolwerk, opnieuw onder leiding van de ditmaal gaandeweg minder zelfverzekerd spelende Mölby. gauw in de problemen. Met talloze terugspeelballen kon dat niet eens zo serieuze ge vaar worden ingedamd, maar drie minuten voor de pauze ging het mis. Blind fungeerde als inleider, hij schakelde Lengkeek in. kreeg de bal te rug en bediende Heale, die voor de gelijkmaker tekende: 1-1. Geert Meijer ontwijkt een sliding van Johan Cruijff, die minder dan gebruikelijk een stempel op de gang van za ken kon drukken bij Sparta-Ajax. Wat de redding van de ook voor de pauze op een weinig hoog peil staande ontmoeting had kunnen betekenen pakte averechts uit. Ajax wenste de remise vast te houden en spe culeerde verder slechts op eni ge individuele acties van de stroef draaiende Olsen en mo gelijk Cruijff Voor het overige liepen zoals gezegd of fensief geaarde spelers als Schoenaker en Vanenburg zich in de verdediging het vuur uit de sloffen. Dat dit te gen een nauwelijks voluit voor de aanval kiezend Sparta no dig werd gevonden typeerde Ajax' voorzichtigheid, die ook angst kon worden genoemd. Sparta, dat echter ook enige vrees koesterde om het ene punt nog prijs te geven, gaf de ontmoeting ten minste nog enige kleur door in ieder geval zo mogelijk de ballen naar vo ren te spelen. Dat was de ploeg van De Mos niet gegeven. Hughes mocht het dan „prach tig vinden dat Ajax de eigen taktiek aan zijn ploeg had aan gepast". het publiek was er de dupe van. Holverda had de nare bij smaak nog kunnen wegnemen als hij vijf minuten voor het einde niet in uiterst kansrijke positie was getorpedeerd door Molenaar. Dat scheidsrechter Keizer Ajax geen slecht hart toedraagt bewees hij door slechts geel te geven waar rood op zijn plaats was. FRANK WERKMAN SpartaAjax 1-1 (1-1): 10. Vanen burg 0-1. 42. Heale 1-1 Scheidsrech ter: Keizer. Toeschouwers: 23.000. Gele kaart: Molenaar (Ajax). Sparta: Dirven: Blind. George. An- driessen. Van Tiggelen: Lengkeek. Van Gaal. Van de Berg (Olde Rieke- rink), Meijer; Holverda. Heale Ajax: Schrijven;, Molenaar, Molby, Ophof, Lerby; Schoenaker, Vanen burg, Cruijff; Van Basten (Van 't Schip). Kieft, Olsen. bel 01 eforceerd e poging van De Mos om na loop een rechtvaardiging te iven voor Ajax' speelwijze ïed daarom wat geforceerd in. meer om de eigen man 's wat te maskeren .Sparta een goede ploeg", sprak De os in een poging de theorie lemel de tegenstander op en eigen mislukking wordt mil- !r beoordeeld" toe te passen, lughes heeft er iets heel taps mee gedaan. Elke speler lat op de juiste plaats, in Dlverda en Heale zijn er twee spitsen en daarachter ,e tente Fatale val De Rus Klebnikov, die na twee af standen de eerste plaats in han den had tijdens het WK sprint te Helsinki, komt ten val. Akiro Ku- roiwa, de meest directe getuige, profiteert op dat moment duide lijk en kan later op de dag de we reldtitel in de wacht slepen. Van wege de val van de Rus, stond Kuroiwa samen met Hilbert van der Duim op het erepodium. Van der Duim eindigde verrassend als derde en zorgde toch nog voor een redelijk succesvol seizoen. ROTTERDAM Hans Kraay blijft voor verbazing wekkende dingen zorgen. De trainer-coach, die dit sei zoen bij Feyenoord al de nodige keren voor ophefma kende publiciteit zorgde, heeft zijn „eigen" feuilleton van een nieuwe aflevering voorzien. Nadat het bestuur van Feyenoord, dat inmiddels Thijs Libregts (43) als nieuwe coach voor de komende twee jaar heeft gecon tracteerd. had bekendgemaakt dat de verbintenis met Kraay niet zou worden geprolongeerd heeft deze nu per brief medege deeld dat hij van de optie in zijn contract gebruik wenst te ma ken. Vorig jaar sloten Feyenoord en Kraay een verbintenis voor een jaar met een optie voor nog een jaar. Daarvan wenst Kraay nu gebruik te maken om formeel nog een plaats in de organisa tie van de Kuipclub te bemachtigen. Aangezien dit door Li bregts' komst onmogelijk lijkt heeft de poging van Kraay, die desnoods juridische stapen wil nemen, meer het effect van een steekspel om een financiële regeling. Kraay heeft dit seizoen voor opzien gezorgd door vlak voor het seizoen af te haken vanwege psychische problemen. Een geplan de terugkeer bleef uit en Kraay bleef absent bij de wedstrijden van de club die hij door de week voorbereidde op de competitie duels. Kraay. die bovendien door een versleten heup moeite be gon te krijgen met het veldwerk, gaf later te kennen de functie van technisch directeur te ambiëren, maar daarop ging het be stuur van Feyenoord niet in. De beslissing van Feyenoord om niet met Kraay door te gaan leidde tot een storm van protesten van zowel supporters als geldschieters. Van welke laatste categorie al enige te kennen hebben gegeven hun geldelijke steun, die waS gebaseerd op mondelinge afspraken met Kraay persoonlijk, in te trekken. Waardoor mogelijk Michel Valke, die van PSV is gehuurd, zal moeten vertrekken. Valke heeft overigens al te kennen gegeven dat hij straks niet graag weer onder Libregts, die hem bij PSV afdankte, bij Feyenoord wil werken. ENSCHEDE Spitz Kohn ziet af van officiële stappen tegen NAC. De Luxemburgse ad-interim trainer van FC Twente bereikte volgens hem af gelopen week een monde ling akkoord met NAC over een contract voor de komende twee seizoenen. Vrijdagmiddag echter liet deze in degradatiegevaar verkerende club uit Breda Kohn weten voor Henk de Jonge, nu nog in dienst bij FC Cambuur, waar Theo Verlangen zijn op volger wordt, te hebben gekozen. Wie spaart, heeft altijd geld achter de hand. U kunt dan makkelijker iets vervangen als 't stuk gaat. Of toch iets kopen als 't maandbudget 't eigenlijk niet toelaat.'t Is natuurlijk wel zaak om verstandig te sparea Tegen een aantrekkelijke rente en liefst zonder 't geld vast te zetten. De Plusrekening is zo'n spaarvorm. De Plus rekening biedt u momenteel 5!/>% rente en u kunt toch 3000 gulden per kalendermaand zonder kosten over laten boeken naar uw postrekening. Alleen als u méér overboekt, wordt over het extra bedrag 1% kosten berekend. Bovendien heeft u met een Plusrekening al het gemak van het thuisbankieren. Als u vóór 17 april 1983 een Plusrekening opent met een minimum inleg van f 50,-, dan ontvangt u f7,50 premie. U moet 'tgeld dan minstens één maand laten staan. Een folder met alle informatie ligt op het postkantoor voor u klaar. jostgiro ijkspostspaarbank egm" WOLLE In een tame- s' k onschuldige poging tot 'ovoceren zong het Fey- ïoord-legioen zaterdag- 'ond om even over half ndeng 'gen luidkeels „O, wat r. Kort jn die boeren stil". In- (Geofen voor „boeren" in dit 'val het woord „Zwolle- iren" wordt gelezen, lt aan de kreet van de ens/ emruchte supporters- hare uit Rotterdam-zuid anharu ets af te dingen. De oagag mpathisanten van PEC -1921°! Vo^e '82 keken inder- aad 80 minuten lang stil- 'ijgend toe hoe „hun" oeg door Feyenoord titengewoon simpel aan kant werd geschoven: Zwolle wilde wel, maar £eg van de slim. soepel en piseiplineerd spelende Rot- Wammers geen schijn van N. „We zijn niet in het stuk prgekomen". bevestigde pner Cor Brom van PEC >lle. Niemand sprak hem rjyFRt krachtsverschil tussen de Enters 2 en 15 op de rang- was deze avond gewbon veel te groot. Geen schande voor de thuisploeg, wél jam mer voor de 15.000 toeschou wers, die PEC Zwolle voor het eerst in haar eredivisiebestaan een bomvol stadion bezorgden. Zij kregen een bloedeloos schouwspel voorgeschoteld, zo af en toe onderbroken door het geblaas op een scheids- rechterfluit van een „suppor ter". die zich kennelijk nog meer verveelde dan de rest van het publiek. Slechts één PEC'er kreeg za terdagavond een serieuze kans om voor leven in de brouwerij te zorgen: Kees van Kooten. Met nog 20 minuten te gaan bij een achterstand van 2-0 werd hij door invaller Jan Wegge- laar in staat gesteld simpel te scoren. Van Kooten behoefde slechts tegen de bal aan te lo pen, maar schoot huizenhoog over. Tekenend voor het ge brek aan zelfvertrouwen, dat de Deventer centrumspits aan de dag legde. Porselein Van Kooten kon zijn draai niet vinden en dat was funest voor het door Cor Brom uitge dokterde concept Brom had andermaal gekozen voor een systeem met vier spitsen, waarmee hij de afgelopen vier Peter van der Hengst van PEC Zwolle in een kopduel gewikkeld met André Stafleu van Feyenoord. wedstrijden zeven punten af dwong. Het is een strijdwijze, die uiteraard kwetsbaar blijft als porselein. Schiet één van de elf te kort. dan krijgeri de andere tien het erg moeilijk. Dat bleek zaterdagavond. Van Kooten, tot veler verrassing geschaduwd door Ruud Gullit. zorgde voor veel minder on rust in de achterhoede van de tegenstander dan van hem ge wend. Met als gevolg dat in zijn kielzog Rinie van Roon nauwelijks kansen kreeg én Ruud Gullit zelfs regelmatig de gelegenheid kreeg om door te schuiven naar het midden veld. En dat nu was buitenge woon vervelend voor de beide Zwolse middenvelders Gerrit Visscher en Peter van der Hengst, die zich 90 minuten lang het vuur uit de sloffen liepen en als „beloning" met de regelmaat van de klok door een numerieke meerderheid (Valke, Van Deinsen, Gullit) werden uitgetikt. „Onze tac tiek met Gullit klopte precies", stelde Feyenoords waarne mend trainer Ab Fafié tevre den. In het centrum van de aanval kon PEC Zwolle dus geen vuist maken, op de rechter vleugel (waar Chris Riemens niets had in te brengen tegen international Ben Wijnstekers) evenmin. Bleef over. Henri Pelleboer op links. Hij besorg- de zijn bewaker Sjaak Troost wel een moeilijk eerste kwar tier, maar zakte vervolgens noodgedwongen weg, omdat ondersteuning achterwege bleef. Beter ging het met de links buiten aan de andere kant, Feyenoorder Pierre Vermeu len. De door Kees Rijvers mentaal kwetsbaar genoemde Limburger onttrok zich met speels gemak aan de bewaking van John Scheve en liet zich vaak terugzakken op het mid denveld om daar een belang rijke inbreng in de aanvalsop bouw van zijn ploeg voor zich op te eisen. Ab Fafié: „Je hebt het vanavond kunnen zien. Bevrijd van zorgen is Vermeu len de beste linksbuiten van Nederland". Het duurde exact 26 minuten voordat Feyenoord PEC Zwol le voor de eerste maal op de knieën dwong. Het vonnis werd geveld door Pierre Ver meulen. nadat Andrej Jeliaz- kov de bal in eerste instantie op de vuisten van doelman Ad Raven had geschoten. Een treffer, die niet uit kon blij ven, omdat de druk op het Zwolse doel steeds groter werd. De thuisclub startte voortvarend, was in de zeven de minuut zelfs dichtbij een voorsprong toen Van Roon de bal na een schitterende solo van Pelleboer enkele centime ters overkopte, maar moest na tien minuten definitief het heft uit handen geven. Vanaf het moment dat Vermeulen toesloeg, heeft PEC Zwolle geen moment meer de indruk gemaakt iets terug te kunnen doen. Toen Peter Houtman in de 53ste minuut op de rand van buitenspel een voorzet van Jan van Deinsen koppend af mocht ronden (0-2). was van een echte wedstrijd dan ook geen sprake meer. Jeliazkov onderstreepte dat met de 0-3. BERT DIJKSTRA PEC Zwolle - Groningen 0-3 (0-1): 26 Vermeulen 0-1, 53. Houtman 0-2. 78. Jeliazkov 0-3. Scheidsrechter: Bosman Toeschouwers: 15.000. Geel: Wijnstekers (Feyenoord). PEC Zwolle: Raven, Scheve, Drost, Kamstra, Van Moorst;. Van der Hengst. Van Roon, Visscher; Rie- mans (Weggelaar), Van Kooten. Pel leboer Feyenoord Hiele; Nielsen. Troost, Stafleu en Wijnstekers; Jeliazkov, Gullit en Valke; Houtman, Van Deinsen en Vermeulen

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11