TAFEL Bisschoppen hebben vertrouwen in christenen in de krijgsraad £ddóc(3omcut AVONDJE UIT? KIJK INDE KRANT. STTïïTl Centraal schriftelijk: vuurproef voor 200.000 scholieren mavo, havo en vwo CeicbcSotvuMit Scheuring bij Pastoraal Werkenden bisdom Breda Paus niet somber over oecumene weer ACHTERGROND dinsdag 22 februari 1983 pagis Er is geen enkele reden tot twijfel aan de goede trouw van de christenen in de krijgsmacht. Als de christen-militairen zich vanuit hun geloof over de bewapeningsproblema- tiek buigen, doen ze dat gewetensvol. Deze mili tairen zijn geen gelovigen van „mindere rang", zo als sommigen van hen vrezen en zoals sommige mensen suggereren. Zij verrichten op loyale wijze hun dienst in de opdracht die hun is gegeven. Dat schrijft kardinaal Wille- brands namens de Nederland se bisschoppen aan de ACOM, de Algemene Christelijke Or ganisatie van Militairen. Het schrijven van de bisschoppen conferentie is een antwoord op een brief waarin de ACOM uiting gaf aan haar diepe zorg over groeiende negatieve ge voelens jegens militairen. De wortels van deze houding zag de ACOM in het feit, dat uit spraken van sommige kerken over de kernbewapening slecht begrepen zijn, ook door parochies en kerkelijke ge meenten en in de afwenteling van angst en schuld op mili tairen. In haar brief gewaagde de ACOM van persoonlijk leed onder de militairen wegens de toegenomen intolerantie, van spanningen in hun gezinnen en gevoelens van maatschap pelijke eenzaamheid. Volgens de ACOM voelen veel militai ren zich door hun kerk in de steek gelaten en lijden zij daaronder. In de huidige maatschappelijke discussie hebben de kerken dan ook een zware pastorale verant woordelijkheid voor de mili tairen. Deze pastorale zorg schiet echter in de ogen van vele betrokkenen tekort, al dus de ACOM. In hun antwoord herinneren de bisschoppen eraan, dat kerkelijke uitspraken niet zonder betekenis mogen zijn voor het denken van de chris ten-militair. Hij moet ze se rieus betrekken bij zijn me ningsvorming. Weliswaar is lang niet elke kerkelijke uit spraak bindend voor het ge weten, maar het woord van de kerk heeft steeds een eigen waarde. Het uiteindelijke standpunt in politieke, mili taire en maatschappelijke vraagstukken wordt bepaald door het persoonlijke gewe ten. In dit verband schrijven de bisschoppen: „Wanneer in ie mands gewetensbeslissing het spreken van de kerk mede is betrokken, zal deze dienen te worden gerespecteerd. De bis schoppen wijzen intolerantie in deze van de hand. Zij be treuren, dat er, wanneer ge sproken wordt over vrede en bewapening, zoveel onver draagzaamheid te bespeuren valt, zowel bij individuele ge lovigen alsook bij groepen binnen de kerken". Commandant Verwaal van Leger des Heils 31 juli met pensioen Commandant C. A. 'Verwaal, de territoriaal leider van het Leger des Heils in Nederland, zal per 31 juli met pensioen gaan. De dan vijfenzestigjari ge commandant had de moge lijkheid nog twee jaar langer te dienen, maar hij heeft zijn collega-officieren in een brief laten weten daarvan geen ge bruik te maken. Er is geen verband tussen de ontslagaanvrage van com mandant Verwaal en recente publikaties over het Leger des Heils. Het proces van pensio nering is al geruime tijd eer der op gang gebracht. Het Le ger des Heils kwam onlangs in het nieuws door publikaties waarin werd betoogd, dat het geld dat met collectes wordt opgehaald, vrijwel geheel en al aan kerkewerk wordt be steed. Voorts staat de houding van het Leger tegenover ho mofilie ter discussie. Vorige week nog heeft commandant Verwaal daarover gesproken met burgemeester Polak van Amsterdam. De burgemeester verklaarde toen na afloop van het gesprek het niet verant woord te achten het Leger des Heils een vergunning voor een collecte te weigeren, om dat discriminatie van homo fielen binnen het Leger niet bewezen was. Commandant Verwaal heeft 45 dienstjaren in het Leger des Heils ge werkt als onder meer korp sofficier, territoriaal jeugdse- cretaris en financieel secreta- Vereniging van Pastoraal Werkenden in het bisdom Breda (VPW). De meesten van hen sluiten zich aan bij de hoofdgroep Werknemers in dienst van Kerkelijke Overheid (WKO) van de bond ABVA-KABO, die is aange sloten bij de Federatie Neder landse Vakbeweging (FNV). Dit meldt „Overweg", het in formatieblad voor het bisdom Breda. De pastores denken bij de ABVA-KABO betere mo gelijkheden te vinden voor de behartiging van hun belan gen, zowel ten aanzien van arbeidsvoorwaarden als wat het inhoudelijke aspect van het werk betreft. Tussen bei de kan naar hun mening geen scheiding worden gemaakt. De VPW Breda stelt volgens hen zaken als rechtspositie, materiële en immateriële ar beidsvoorwaarden en -om standigheden te weinig cen traal. Ook vinden de pastores, dat de vereniging te weinig aandacht besteedt aan wat tot haar oprichting heeft geleid: zich organiseren tegen een opgelegde gezagsopvatting. Pastor G. Kleijn, secretaris van de VPW Breda, deelde desgevraagd mede, dat de groep pastores bezwaar heeft tegen de erkenning van de vereniging als burgerlijk rechtspersoon door bisschop Ernst van Breda. De VPW Breda is de enige vereniging van Pastoraal Werkenden in Nederland die door de bis schop als katholiek is erkend en daarmee een officiële posi tie als gesprekspartner in het bisdom heeft gekregen. De groep van pastoraal werken den die het lidmaatschap heeft opgezegd, is van me ning, dat de erkenning door de bisschop ten minste een psychologische beperking be tekent voor een onafhankelij ke belangenbehartiging. De VPW Breda daarentegen vindt, dat een erkenning voor met name de behartiging van de beroepsbelangen (wat men als pastoraal werkende wel en niet kan doen) voor de vere niging noodzakelijk is. De VPW Breda, die ongeveer 140 leden heeft, komt op voor de werknemersbelangen en de beroepsbelangen van de pastoraal werkenden. Zij heeft in haar statuten opgeno men, dat zij de onderlinge so lidariteit tussen de pastorale bedienaren, onder wie de bis schop, wil bevorderen onder erkenning van ieders taak en plaats. Prof. Mulder: historie belast dialoog tussen christendom en islam De dialoog tussen moslims en christenen blijft erg moeilijk, omdat de last van de geschie denis zeer op hun onderlinge verhoudingen drukt. Maar het is voor hen toch ook mo gelijk elkaar te vinden in een samenwerking voor vrede en gerechtigheid. Prof. dr. D. C. Mulder, hoog leraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam zei dit in Utrecht tijdens een bijeen komst van het instituut „In- ter-Religio". Dit stelt zich on der meer ten doel de kennis te. verruimen van hedendaag se religies en de betrekkingen te versterken tussen verte genwoordigers en onderzoe kers daarvan. Prof. Mulder noemde als voorbeeld van de moeilijke relatie tussen moslims en christenen een conferentie in Colombo, de hoofdstad van Sri Lanka, in maart/april 1982, waar vertegenwoordi gers van de Wereldraad van Kerken en het Wereldmos- limcongres met elkaar spra ken. Tijdens de conferentie herhaalden de moslims de oude verwijten tegen het wes ten en het christendom. Daar tegenover had Mulder positie vere ervaringen opgedaan tij dens een congres onlangs op Mauritius, waar vertegen woordigers van de wereld raad spraken met de niet christelijke gasten voor de zesde assemblee van de we reldraad die 24 juli in Van couver begint. Prof. Mulder was het niet eens met de stelling, dat alle religies in wezen op hetzelfde neerkomen. In de dialoog gaat het niet om een soort gemeen schappelijkheid in de religies, want op vele punten verschil len ze zeer, aldus Mulder. Het gaat erom gemeenschappelij ke waarden te vinden. In de ethiek kunnen religies elkaar vaak heel goed vinden. Nu het leven zo ernstig bedreigd wordt, hebben moslims en christenen en alle andere mensen elkaar nodig om die bedreiging te weerstaan, zo zei Mulder. Hij citeerde prof. Talbi, een moslimhoogleraar in Tunesie, die op Mauritius verklaarde, dat hij een bood schap moest brengen en getui ge moest zijn van zijn geloof, maar dat hij dat het beste kon doen door anderen met nede righeid en respect tegemoet te treden. Mulder sloot zich hierbij aan. Christenen moe ten op dezelfde manier als prof. Talbi getuigenis afleggen van wat zij in Jezus Christus van God hebben erkend, zo zei Mulder. De afgelopen tien jaar van oecumenische werkzaamheid hebben veel volharding en uithoudingsvermogen ge vraagd, maar zij zijn toch ook met resultaten gezegend. Paus Johannes Paulus II zei dit bij een ontvangst voor vijfenzeventig docenten en studenten van het oecume nisch instituut van Bossey in Zwitserland. Op vele plaatsen, aldus de paus, bidden, werken en lij den christenen samen, om te komen tot een wereld, zoals God die wil. Bovendien be gint het stille en geduldige werk van vele gesprekken rijke vruchten van liefde en waarheid af te werpen. De paus deed een beroep op zijn gasten ook anderen deelge noot te maken van deze vreugdevolle feiten, teneinde bij alle christenen het oecu menisch denken te stimule ren. Bovenal echter dient ie dere christen overtuigd te zijn van de waarde van het gebed, van de boete en van de heiligheid van leven, want die vormen de belang rijkste, persoonlijke bijdrage van eenieder tot het herstel van de eenheid van alle christenen. De docenten en studenten van Bossey waren te gast bij het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid van de christenen ter afsluiting van een cursus van vijf maanden over oecumene. Het bezoek van e'en week aan Rome is bedoeld kennis te maken met het centraal bestuur van de katholieke wereldkerk. Het instituut houdt zich bezig met de oecumenische vorming van jonge geestelijken en le ken en hecht bijzondere waarde aan het stimuleren van de oecumenische theolo gie door middel van intercul turele en interconfessionele ontmoetingen. Gestaag doorgaan in het regeerakkoord werd vorig najaar nog een fina ringstekort van maximaal 11,8 procent voor dit jaar vaardbaar geacht. Uitlatingen van minister De Koning Sociale Zaken en van minister Van Aardenne van Econ sche Zaken maakten dit weekeinde echter duidelijk, d nieuwe tegenvallers zijn. Daardoor zal het financierin kort nu uitgroeien tot 13 procent; in guldens komt dat op een bedrag van tegen de veertig miljard. Dat wil z veertig miljard gulden, die de overheid dit jaar meer uit dan er in de staatskas binnenkomt. Dat is een gigantisch bedrag, zeker als men zich realii dat het gat is ontstaan ondanks de dertien miljard guldei de overheid dit jaar al bezuinigt. Ondanks de forse bez gingen die al op zoveel weerstand stuiten en het ene pr na het andere oproepen, raken we met ons nationale I houdboekje steeds verder in de rode cijfers. De economi crisis neemt nog steeds ernstiger vormen aan. NiETTEMIN lijkt er binnen de coalitie CDA en VV overeenstemming te zijn bereikt om de nieuwe tegenva niet met extra bezuinigingen op te vangen. Alleen tegei Iers die zijn ontstaan, doordat al afgesproken bezuinigii niet tot stand zijn gekomen, moeten alsnog worden opge gen, zo blijkt uit de opmerkingen van minister Van Aar ne en van de fractiespecialisten van CDA en VVD. M< fracties in de Tweede Kamer waarop dit kabinet steui kennelijk dus ook al in grote lijnen overeenstemming reikt. Dat betekent dat er in het kabinet geen politieke 5 van betekenis te verwachten is als straks de voorjaaHDI moet worden opgesteld. er fct< De aanpak, waar binnenskamers kennelijk al voor is ^er zen, lijkt onder de huidige barre omstandigheden de ver(^e digste. Het kabinet realiseert zich kennelijk dat het mefr forse bezuinigingsprogramma voor 1983 en de volgende bij elkaar voor een bedrag van tussen de 34 en 41 mi^e al een stevige wissel is getrokken op de veerkracht va* z' samenleving. Gestaag, degelijk en geloofwaardig doorf^- met de aangekondigde maatregelen is daarom beter da SP indruk te wekken in paniek te raken, door nieuwe,er spoed in te voeren harde maatregelen aan te kondigen. mier Van Agt en zijn minister van financiën Van der' hebben het daarmee indertijd ook niet gered. ^eI fclij Verse worst, gesmoorde prei en aardappelen yoghurt met gember en banaan Voor twee: 150 g verse worst of 2 saucijzen, 30 g boter, mespuntje bloem, paprika poeder, 1 lepel tomatenket chup; 750 g prei, 10 g boter, zout, 1 lepel azijn, selderijblad, pe per; 0,5 tot 1 kg aardappelen; paar bolletjes gember, 1 le pel gembersiroop, 1 kleine banaan, 4 dl yoghurt, bas terdsuiker naar smaak, 1 le pel chocoladevlokken. Zet de verse worst op in de braadpan met een paar centi meter water. Laat dat water koken tot de worst grijs ziet. Leg het vlees dan op de omge keerde deksel, zodat het kan uitdampen en schenk het kooknat in de juskom. Laat de boter lichtbruin worden, leg de worst er voorzichtig in. Zorg dat het worstvel niet stuk gaat, gebruik liever een platte schep dan een vork. Bak de worst in ruim een kwartier bruin en gaar, steeds op een kleine pit en regelmatig ke rend. Haal voor het afmaken van de jus het vlees uit de pan. Bak dan eerst de bloem een paar minuten, roer er het kooknat door en daarna het paprika poeder en de tomatenketchup. Snijd de prei in ringen van zo'n twee centimeter, doe al leen de donkergroene uitein den weg en een plakje van de onderkant (waar de worteltjes hebben gezeten). Zet de prei op,met gesmolten margarine, zout en azijn in een braadpan. Smoor (dit is: met deksel) de groente gaar in circa tien mi nuten. Schep er op het laatst fijngeknipte selderij door en strooi er peper over. Snijd de gember klein en de banaan in dunne plakjes, meng er de siroop en yoghurt door en dan de suiker. Strooi er als garnering chocolade vlokken over. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezell-, de avond nabezorgd. NIEUW EXAMEN MAVO: NIVEAU C EN D Binnenkort begint het zogeheten centraal schriftelijk eindexamen voor de middelbare scholen. Het Grote Moment voor veel leerlingen, een tijd van spanning en zenuwen ook. Hoewel de kandidaten dan al het eerste deel van het eindexamen achter de rug hebben: het schoolonderzoek. Dat schoolonderzoek wordt door de scholen zelf opge steld en beoordeeld. Elke school kan eigen opgaven maken, maar de examenstof is uiteraard wel voorge schreven. Vaak zijn er voor een vak meer onderzoe- Uiteindelijk moet er wel één cijfer komen, eventueel uitgedrukt in tienden (6,7 bijvoorbeeld). Dat cijfer en het op het centrale examen hehaalde cijfer in hetzelfde vak, worden bij elkaar opgeteld, door twee gedeeld, en het resultaat is het officiële eindexamencijfer. In juli is er voor de leerlingen die gezakt zijn, nog een herkansingsmogelijkheid. Ook schriftelijk, maar slechts in twee vakken. En dan is er nog een deel III: wie óf in mei óf bij de herkansing door overmacht ver hinderd was, mag in september examen doen. Dan zijn tevens de staatsexamen. STILTE; EXAHm Hoeveel leerlingen van middelbare scholen dit jaar eindexamen doen, is nog niet exact bekend. Merkwaardig in een land waar alles becijferd wordt en dat vol staat met computers. Maar daar gaat het net om: de gegevens bevinden zich nog in de computer, wordt wekenlang mee gedeeld. „Vrij nauwkeurige" aantal len zijn er wel te geven. De scholen hebben namelijk bij de Staatsuitgeverij de eind- examenopgaven moeten be stellen, en aangezien elke leerling examen-Nederlands dient te doen, geven de opla- gecijers van dat examen on geveer het aantal kandidaten per richting aan. De cijfers: (ongedeeld) vwo: 39.000, havo: 57.000 en mavo: 97.000. Totaal ongeveer 193.000 kandidatea Slechts 0,04 pet van hen wenst geëxamineerd te worden in het Fries: opvallend weinig voor wat onze tweede taal zou moeten zijn. Spaans heeft ruim 1400 kandiaten (mavo 900), en 120 leerlingen van vwo (95) en havo wagen zich aan een Russische tekst. Op mavo's wordt geen Russisch onderwezen. Bij de mavo doet zich een merkwaardige moeilijkheid voor. Het examen is voor het eerst gesplitst in een C en een D-examen. Deze letters geven het niveau aan: D is wat moeilijker. De leerlingen hoeven eerst kort voor het centraal schriftelijk examen te beslissen op welk niveau ze voor elk vak examen- wil len doen. Het gevolg is dat de Staats drukkerij voorzichtigheids halve voor alle kandidaten de D-opgaven gedrukt heeft, en daarnaast van elk vak 40 pet opgaven op C-niveau. Dat betekent dat er straks ruim 300.000 examenopgaven on-/ gebruikt vernietigd moeten worden. Doel van de nieuwe regeling is dat de leerlingen een zo kansrijk mogelijk diploma kunnen krijgen. Geen een heidsdiploma: bij elk vak wordt naast het behaalde cij fer het niveau aangegeven. Een leerling die in enkele vakken voor het C-niveau gekozen heeft en slaagt, mag na het eindexamen aan zoge heten profielverbetering doen. Bij maximaal twee vakken kan hij proberen de aantekening C alsnog in D te veranderen. CITO Het schriftelijk eindexamen is langzamerhand een soort industrie geworden. Honder den deskundigen zijn er maandenlang intensief mee bezig. En toch is er elk jaar kritiek. „Dat al wel zo blij ven", zucht een woordvoer der van het CITO (Centraal Instituut voor Toetsontwik keling) in Arnhem, dat een aanzienlijk deel van de exa mens samenstelt en beoor deelt. Probleem is, zo heeft het CITO gemerkt, dat voor de meeste vakken de doelstel lingen (wat leren we en waarom?) en de examenpro gramma's zó summier en vaag zijn, dat ze weinig of geen duidelijke richtlijnen verstrekken voor de samen stelling van de opgaven. RISICO Hoewel die opgaven voorna melijk samengesteld worden door vakleraren, is er toch een risico: het CITO durft niet uitsluitend op hun intuï tie en ervaring te vertrou wen. Bovendien kan de leer stof voor een vak van stad tot stad en van school tot school flink verschillen. Om nu toch tot een wat CITO noemt „inhoudsvalide eindexamen" te komen, wer den er uitgebreide leerstofon- derzoeken gehouden. Boven dien zijn de examenopgaven van een reeks jaren geanaly seerd. Examencommissies en vakdocenten discussieerden vervolgens over de resultaten hiervan. Er wordt derhalve veel zorg besteed aan de examenopga ven. En dat is nog niet alles. Zo moeten leraren die exa menopgaven maken, nauw keurig omschrijven wat ze zelf van hun vraag of opgave verwachten. Bij de meerkeu- zevorm moeten ze uiteraard ook de foutieve of minder juiste antwoorden formule ren, maar ook open vragen dienen van een toelichting voorzien te zijn. En wel: wat zijn gedeeltelijk goede oplos singen, wat is twijfelachtig, wat kan echt niet. Antwoordmodel Deze voorstellen komen in de zogeheten antwoordmodel te staan,, onderdeel van de richtlijnen voor de leraren die het werk moeten beoor delen. Nogal wat leraren zijn het niet eens met die richtlij nen. Een samensteller van examenopgaven moet zich beperken tot het formuleren van de vraag, vinden zij: we kunnen zelf heus wel beoor delen of een antwoord cor rect is of niet. Het zou te ver voeren hier de lange weg van ideetjes naar de gedrukte examenopgave te vertellen. Nog wat details, om duidelijk te maken dat er in elk geval omzichtig ge werkt wordt. Alleen leraren die les geven aan eindexa menklassen maken opgaven. Ze kunnen lid zijn van een schrijfgroep: drie of vier lera ren o.l.v een wetenschappe lijk medewerker, ofwel cor respondent. Correspondenten sturen idee ën, vragen en materiaal naar het CITO. Dat materiaal wordt geordend door een we- tenchappelijk medewerker en een vakleraar. Er is daar bij meestal overleg met de door de centrale examencom missie ingestelde subcommis sies voor elk vak afzonder lijk, en indien nodig met ad viescommissies van docenten. Voorproevers En dan kan er nog altijd een muizenisje aan mankeren. Daarom worden de opgaven voor de moderne talen voor geproefd door mensen die de betreffende taal als moeder taal spreken, en tevens nog in hun geboorteland wonen. Zij kunnen het beste beoor delen of de foute antwoorden bij de taaitoto echt fout zijn. WIM KUIPERS Zonnig Een 1 DE BILT-KNMI - drukgebied, dat juist ten noorden van N^ land lag, trekt naar het oosten en bepaalt ook i ons weer. Dit betekent f zon en een middagtemf tuur van ongeveer 4 gra Omdat het hogedrukge verder van ons vandaan 1 te liggen is er een vrij kra ge wind. Deze waait uit I oost en voert droge luchtje Hierdoor voelt het wat scl Voor de komende dagen w een weersomslag verwach|Dt wind wordt tegen het èidi van de week zuidwest en dan vochtige en aanzie^ zachtere lucht aan. Dit I kent meer bewolking en t"n het weekend een middagfer pertuur van ongeveer 7 phe den. irp Eelde Eindhoven Den Helder Vlissingen onbev Z.-Limburg onbev Aberdeen geh.b Athene l.bew GRATIS ELKI WOENSDAG DE L

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2