10 a ïWalter Mondale vanzelfsprekende kandidaat" voor de Democraten 5LO volgt gematigde koers van Arafat Slachtoffers van geweld in Assam vooral vrouwen en kinderen HYPOTHEEK RENTE JAAR VAST Geheim agente nieuwe vlam prins Andrew Regering betreurt sluiting van Surinaamse ambassade BUITENLAND Cculae Qowumt DINSDAG 22 FEBRUARI 1983 PAGINA 11 OZE BRIEF VAN EG AAR WASHINGTON tUSSEL West-Duitsland, dat tot eind ii het voorzitterschap van de EG heeft, zal Amerikaanse regering een boze brief wirijven die handelt over de landbouwge was lillen die de EG met de Verenigde Staten 50 eft. Dat is in Brussel afgesproken door de nisters van buitenlandse zaken van de EG. brief moet vooral dienen om „het conflict* beheersen en niet uit de hand te laten lo- Volgens minister Van den Broek neemt Europese Gemeenschap het landbouwcon- 1 :t echter hoog op. De Nederlandse be- 3 ndsman zei dat de brief de Amerikanen er attent zal maken, dat als de Verenigde iten verdergaande acties op het gebied van 0 landbouwhandel nemen, ,,ze de Gemeen- - lap dwingen om over vormen van vergel- 1 ig te gaan nadenken". Nederland met voorsprong naar stembus voor nieuw EG-parlement (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De verkiezingen voor het Europese Parlement zullen gehouden worden van 17 tot en met 20 mei 1984. De Nederlanders kunnen op donderdag 17 mei naar de stembus om 25 van de in totaal 434 Europese parlementariërs te kie zen. Dat is gisteren in Brussel overeengekomen tijdens een vergadering van de ministers van buitenlandse zaken van de. Europese Gemeenschap. Nederland stemt, in tegenstelling tot de meeste andere Europese landen, nooit op zondag. Daarom gaan de stembureaus bij ons op donderdag open. Dezelfde avond worden de stemmen geteld, maar niet eerder bekend gemaakt dan op de volgende zondagavond of maandagoch tend, als inmiddels ook de andere landen naar de stembus zijn geweest. In feite zijn de ministers van buitenlandse za ken het gisteren alleen eens geworden over de verkiezings datum. Over tal van procedure hebben zij nog geen overeen stemming bereikt. Dallas-begeleidt Franse soberheidsactie PARIJS De Franse minister van cultuur, Lang, die onlangs de tv-serie Dallas veroordeelde als een symbool van Ameri kaans cultureel imperialisme niettemin is de serie ook in Frankrijk een van de drie popu lairste programma's heeft een kleine nederlaag moeten slikken. Zijn collega van econo mische zaken heeft de muziek van „Dallas" gebruikt voor een radioreclamespot waarin de Fransen wordt aanbevolen so ber te leven. Minister Lang voert al sinds zijn ambtsaan vaarding actie tegen de zijns in ziens te grote Amerikaanse cul turele invloed in Frankrijk. Vermiste journalisten El Salvador leven nog SAN SALVADOR De drie bui- tenlandse journalisten die sinds een week werden vermist in El Salvador zijn nog in leven. Een ra diostation van de Salvadoraanse guerrillabeweging vroeg maandag het Rode Kruis de journalisten te beschermen bij hun vertrek uit het door de guerrillastrijders gecontro leerde gebied. De journalisten zijn twee Zweden, de Jens Rydstrom (27) en Tom Thulin (22), en de Amerikaan Michael Luhan, die 30 jaar oud is. In de radio-uitzending zei Rydstrom dat zij zijn vastge houden door de guerrilleros. Parijs en Moskou zijn het grondig oneens MOSKOU Frankrijk en de Sovjet-Unie zijn het grondig oneens over de veiligheid in Europa. Dat bleek gisteren na een on derhoud van anderhalf uur van de Franse minister van buitenlandse zaken, Claude Cheysson, met de Russische leider Joeri Andropov. Volgens Cheysson ging het ge sprek met Andropov vrijwel uitsluitend over de Euroraketten. Cheysson zei dat Andropov in een koel betoog had vastge houden aan de redenering, dat de Sovjet- -Unie recht heeft op evenveel kernwa pens als „de andere kant" (de NAVO, in clusief Frankrijk). Frankrijk wil echter onder geen beding accepteren, dat zijn kernwapens bij die van de NAVO worden geteld. 87.00b 25.90 !28,80 (Van onze correspondent Mare de Koninck) ASHINGTON Op de boortedag van Ameri- eerste president, i86!oo eorge Washington, heeft blijken voor Mondale twee maal zoveel mensen te kiezen als voor nummer twee: John Glenn. Beiden varen een poli tieke middenkoers, al kan men Mondale links en Glenn rechts plaatsen van wat in de rijkgeschakeerde Democrati- ingekondigd de 41ste sche partij centrum zou kun- 52.40 (esident van de Verenig- 27^20 1 Staten te willen wor- jn. Daarmee begint de 77.00 I-jarige Mondale aan een e^lmattende poging om 23'oo ^or Democratische 124.50 frtij de kandidaat te >03|3o (arden, die het in novem- i62"lo rr v°lgend jaar moet op- i4o.'oo jmen tegen president [gg'oo Faêan' a^s tenminste nen heten. Walter Mondale heeft voor zijn officiële kandidaatsstelling van deze week al een jaar lang een proefcampagne gehouden, waarin hij vooral het vertrou wen heeft proberen te wekken van negerleiders in het Zuiden en van de vakbonden, wier steun onontbeerlijk is voor elke Democratische presi dentskandidaat. Bleek Mondale daar reeds be hoorlijk in te slagen, zijn kan sen stegen plotseling sterk in december, toen partijgenoot Edward Kennedy zich defini tief als gegadigde terugtrok. De voormalige vice-president noemde zichzelf, met al zijn ervaring als senator en als tweede man in het Witte Huis, de „vanzelfsprekende partijlei der" na het uitstappen van Kennedy. Ongemakkelijk 24,'oob het eigen Democratische 1 n.oo |mp is Mondale bepaald niet ge'oo enige met presidents-aspi- i5o|oo jties. Terwijl bij de Republi- linen zich nog niemand durft 25J0 p te werpen zolang Ronald ie*7o faêan ëeen besluit heeft ge- over zijn herkiesbaar- id, staan bij de oppositie de jadigden te dringen. -jarige even tanige als •ruitstrevende senator Alan 'anston uit Californië was oi 60 !rige week de eerste om zich afhangen of Kennedy zijn oi'so de Democratische race voor steun aan Mondale gaat geven, ocüo Witte-Huisnominatie te Daartoe zal de „centrumfi- HJ-JJ irten. Daarna volgde senator guur" Mondale in zijn campag- ooiio iry Hart (45), een progressief ne meer naar de Unkse Ken- n het arrogante type uit Co- gsiso rado, en deze en komende 08-20 »ek zullen zich nog'ex-astro- ge'oo fR John Glenn uit Ohio, 96jo brida's oud- gouverneur kan hem nog aardig in de pro 96?o uben Ascew en senator Er- blemen brengen. :t Holling uit Zuid-Dakota 08.60 imelden. Maar gisteren was beurt aan voormalig vice- •esident Walter Mondale om h vanuit zijn geboortestaat nnesota aan de bevolking te heeft hij in tegenstelling tot isenteren als de leider die oerika, de westerse en ook hele wereld nodig heeft. lfverzekerd fverzekerd en de opinie- lingen geven hem daartoe 90^40 t^ralsnog alle aanleiding. In iuari scoorde deze advocaat !t Noorse voorouders nedy-aanhang (die zich op houdt in de welzijnssector, de vrouwen- en vredesbeweging) moeten manoeuvreren. En dat Tot dusver heeft Mondale zich over de grootste politieke hangijzers als doorgewinterde politicus wel krachtig maar niet precies uitgesproken. Zo Edward Kennedy nog nooit voor een directe bevriezing in Oost en West van alle plaat sing en aanmaak van kernwa pens verklaard. Hij hield het >ndale toont zich uiterst ook deze week bij de open deur, dat er een eind moet ko men aan de waanzinnige wa penwedloop in de wereld-. Mondale vreest blijkbaar de politieke gijzelaar .van de vre- :ionale populariteitstest desbeweging te worden, een fst 12 procent hoger dan rol die de Republikeinen van Reagan hem maar al te graag zouden opdringen. Voor isident Reagan. En binnen eigen Democratische partij 95.00 91,00 90,60 97.00 26,80 06.20 20,00 105,50 04,90 06,20 03,90 03,00 03,30 04,30 04.70 03,40 02,50 03,00 03,20 02,00 03,30 01,60 01,40 01.40 00,80 01,60 ??60 LGIERS - De Pale- jnse bevrijd ingsorgani- :ie PLO heeft gisteren sloten de gematigde ers te volgen van PLO- uidensifider Yasser Arafat te- *nover de verschillende azgjedesplannen voor het 39-°°dden-Oosten. Zij acht isodt plan-Reagan „onvol doende" en niet aanvaard- Walter Mondale en de zijnen maakt ie dereen die de beweerde „nu cleaire achterstand" op de Sovjet-Unie niet zo snel moge lijk wil inhalen, in feite geme ne zaak met de vijand. Kenne dy zou dank zij zijn groot Amerikaans charisma minder kwetsbaar zijn voor zulke aan tijgingen dan Mondale. Economisch herstel? Mondale heeft nog meer te vrezen, want op het andere nationale twistpunt bij uitstek, de economische politiek van Reagan (Reaganomics), begint de democratische oppositie zich de laatste tijd erg onge makkelijk te voelen. Alle te kenen wijzen er immers op dat de opleving van de Ameri kaanse economie inderdaad is begonnen. Al is het de vraag hoever het herstel zal gaan en hoe lang het zal duren: presi dent Reagan krijgt opmerke lijk weinig tegenspraak als hij trots beweert dat zijn beleid van meedogenloze inflatie-be- strijding uiteindelijk blijkt te werken. Mondale roept nu ook niet meer om een radicale an dere economische politiek, maar houdt het erop dat de nieuwe rijkdom eerlijker zal moeten worden verdeeld. Voorts mikt Mondale zijn pij len op de opgelegde zwakhe den van president Reagan per soonlijk. De laatste immers blijkt telkens weer tijdens pu blieke optredens, vooral tij dens persconferenties, over een uitermate geringe feiten kennis te beschikken. Dat maakt dat niet alleen zijn ad viseurs, maar heel televisie kijkend Amerika ademloos en met gekromde tenen naar de stuntelende leider opziet. „Amerika heeft nu een presi dent nodig die weet wat hij doet en waar hij het over heeft", is het duidelijkste al ternatief dat de schrandere Mondale in petto heeft. Waterdrager van Carter Maar al glimt de Witte-Huis- kandidaat van zelfvertrouwen en al heeft hij zijn vroeger nogal saaie stijl verlevendigd en zelfs van een zekere inne mendheid voorzien, toch heeft Mondale de Democratische no minatie nog niet op zak. Was hij immers niet de waterdra ger van president Carter, met wie hij nog maar ruim twee jaar geleden verpletterend uit het Witte Huis is weggestemd?. „Ik wil de Carter-regering niet verloochenen, maar het punt waarop Carter faalde, was de inflatiebestrijding. Ditmaal gaat het echter niet om de po litiek van Carter, maar om mijn eigen politiek", zegt Mon dale, die ongetwijfeld met in houdrijkere verklaringen zal moeten komen om het Carter- -stigma af te werpen. En als het waar is dat een Democra tisch presidentskandidaat meer kans heeft naarmate hij dichter tegen zijn Republi- këinse politieke tegenkandi daat (Reagan) aankruipt, zoals sommige stembusstrategen be weren, dan kan. ook die ande re Democraat, John Glenn, nog boven komen drijven. Deze nationale held, die als eerste Amerikaan in 1962 in de ruimte zweefde, is intussen al 61 jaar oud. Maar als hard werkend senator die al acht jaar lang ieders respect af dwingt, heeft hij behoorlijk sterke troeven. Veel Republikeinen zien in Glenn zelfs een groter gevaar dan in Mondale. „Glenn is een man die Reagan kan ver slaan", schreef deze week een oerconservatief Republikeins partijganger in de Washington Post. „Glenn is oud genoeg om voor de meeste kiezers gerust stellend te zijn, hij is net als Reagan niet al te intelligent en hij is verstandig. Hij is gewoon een prima Amerikaanse man. Glenn, dat is God, appeltaart en de Stars en Stripes." Gewonde vluchtelingen uit de dorpen zitten bijeen in een kamp, waar zij treuren om de duizend doden die in het geweld van de laatste dagen zijn gevallen. GAUHATI, India In Gauhati, de hoofdstad van de Indiase deelstaat As sam die blootstaat aan de grofste gewelddadigheden sinds de onafhankelijk heid van India, werd gis teren een algemene sta king gehouden toen pre mier Indira Gandhi er een doden zijn vrouwen en kinde ren. Volgens de plaatselijke politie waren de mannen ge vlucht omdat zij geloofden dat zij het doelwit waren en hun vrouwen en kinderen ge spaard zouden blijven. Andere berichten meldden dat de i juist op rooftocht wa- onverwacht bracht. In de stad, met een half miljoen inwo ners, waren alle winkels dicht. De straten lagen er verlaten bij. Mevrouw Gandhi begaf zich per mi litaire helikopter naar de streken van Gohpur en Nellie, waar de bloedba den van vrijdag en zater dag naar schatting aan minstens duizend mensen het leven hebben gekost en achtduizend hebben gewond. Men vreest dat het aantal doden tot 1500 zal stijgen. In de streek van Nellie zijn 700 lijken geteld die met vrachtwagenladingen tegelijk naar gemeenschappelijke groe ven zijn gebracht. Volgens nie- t-officiële schattingen zijn tienduizenden mensen dak loos. Hun belagers hebben minstens 10.000 woningen in brand gestoken en de dorpen in de omgeving vrijwel met de grond gelijkgemaakt. De woe de van de Assamese stammen was gewekt door het ombren gen van zes van hun kinderen, enkele dagen geleden. Tegen de 80 procent van de bezoek richt, hadden zich in groepen gedeeld voor de aanval op de dorpen van de mohamme daanse, overwegend uit Ban- gladesj afkomstige immigran ten die naar hun mening niet aan de lopende verkiezingen mochten deelnemen. In deze oostelijke Indiase staat leven naar schatting vijf miljoen im migranten. In New Delhi, waar de 66-jari- ge premier Gandhi felle kri tiek ondervindt, heeft het par lement een spoeddebat aan As sam gewijd. Een invloedrijk lid van het Indiase Lagerhuis, Mahdu Dandavata van de Ja- nata-oppositie, eiste het aftre den van de eerste-minister, erop wijzend dat dit in elk an der democratisch land onder zulke omstandigheden ge beurd zou zijn. Minister Chandra Sethi van binnenlandse zaken verdedig de echter het doorgaan van de deelstaatsverkiezingen in As sam omdat volgens hem een constitutioneel vacuum moet worden vermeden. Eind maart loopt het rechtstreekse bestuur over Assam vanuit New Delhi af dat een jaar geleden werd ingesteld. Bij het tellen van de stemmen in Assam heeft de Congrespartij van mevrouw Gandhi de leiding. baar als basis voor vredes- op een topconferentie van onderhandelingen, maar de Arabische Liga. wijst het ook niet zonder meer af. De organisatie aanvaardt daarentegen als minimumbasis voor een regeling van het Pale stijnse vraagstuk het Ara bische vredesplan, dat in september in Fez in Ma rokko werd aangenomen Dit bleek gisteren uit een offi ciële verklaring van het poli tieke comité van de Palestijnse Nationale Raad in Algiers. Volgens de verklaring voldoet het plan-Reagan niet aan de onvervreemdbare nationale rechten van het Palestijnse volk, daar het dit het recht ontzegt op terugkeer en zelf beschikking en op de vestiging van een onafhankelijke Pale stijnse staat in Palestina. De overwinning voor Arafat op de voorstanders van de harde lijn binnen de PLO schuilt daarin, dat het plan-Reagan niet zonder meer wordt ver worpen, ook al had de gema tigde PLO-leiding vanwege Arafat het plan alleen als „on voldoende" willen bestempe len. Het plan-Reagan is wel al verworpen door Israël. In de slotverklaring zal ook groen licht worden gegeven voor een federatie met Jorda nië, maar alleen op voorwaar de, dat het om twee onafhan kelijke staten gaat. Dit bete kent dat de PLO de mogelijk heid uitsluit van een staat on der Jordaans toezicht. Bloedonderzoeker Boyd overleden FLAMOUTH Dr. William C. Boyd, een Amerikaanse autori teit op het gebied van het bloedonderzoek, die ondermeer proe ven op honderden mummies uit alle delen van de wereld heeft uitgevoerd, is zaterdag op 79-jarige leeftijd overleden. Het bloe donderzoek dat Boyd verrichtte op Egyptische mummies toonde aan dat de bloedgroepen van de oude Egyptenaren dezelfde wa ren als die van de moderne mens. Ook toonde hij in 1961 aan dat de kogels die het slachtoffer van Sacco en Vanzetti zouden heb ben gedood, geen bloedsporen bevatten. Sacco en Vanzetti, twee Italiaanse immigranten in de VS, werden 34 jaar geleden ter dood veroordeeld en terecht gesteld voor een misdaad die zij Ujpllirht nooit hebhpn heeaan ADVERTENTIE Een nieuw Bouwfonds-aanbod om uw woonlasten voor lange re tijd op een laag rente-niveau vastte leggen.Voor nieuwbouw en bestaande woningen. Informatie bij uw makelaar, assurantie-tussenpersoon, het Bouwfonds-infocentrum te Leiden: Botermarkt 2,071 -134343 Rotterdam: Coolsingel 245 (Hoek Westblaak), 010-136510 Den Haag: Nassauplein 13,070-650800 of door onderstaande coupon. I Coupon in gesloten envelop j I zonder postzegel naar I Bouwfonds, J Antwoordnummer 10306 2300 WB Leiden j Ik wil meer informatie over j j de Bouwfonds-hypotheek j met 10 jaar vaste rente. i I Adres: I I Pnctrnrl Telefoon: j Bouwfonds MIAMI Prins Andrew, de tweede zoon van konin gin Elisabeth en prins Phi lip, die als bemanningslid van het vliegdekschip In vincible momenteel enke le dagen in Florida ver blijft, heeft een nieuwe vlam. Het is een 23-jarige blonde schoonheid die luistert naar de naam Donna. Donna is door de Amerikaanse inlichtingen dienst belast met de veilig heid van prins Andrew zo lang hij in Florida ver blijft. De prins is echter zo onder de indruk geraakt van haar charmes dat hij Koo Stark, die eveneens in Florida verblijft, nog niet heeft opgezocht. Donna wordt wel het geheime wapen van de inlichtin gendienst genoemd, „erg professioneel, getraind om een agressor in haar eentje te ontwapenen". Bucking ham Palace probeert in middels de berichtgeving over prins Andrew binnen aanvaardbare grenzen te houden. Gisteren heeft het hof het kort geding ge wonnen dat het had aan gespannen tegen de boule vardkrant „Sun", die me moires van een ex-keu kenhulp van het hof heeft gepubliceerd. De verhalen bevatten „onthullingen" over het doen en laten van Andrew achter de gesloten deuren van zijn privévert- rekken in Buckingham Palace. De krant mag niet verder gaan met de publi caties, maar zij heeft mee gedeeld hoger beroep te zullen aantekenen. Situatie joden in Sovjet-Unie verslechterd GENÈVE Sinds Joeri An dropov in het Kremlin aan de macht is, is de situatie van jo den in de Sovjet-Unie ver slechterd. Het aantal joden dat het land mag verlaten is op een nieuw dieptepunt aange komen. En vóór het eerst is het joden verboden na een eerste afwijzing opnieuw een uitreisvisum aan te vragen. Dit heeft de voormalige voorzit ster van het Europese Parle ment, Simone Veil, gisteren in Genève gezegd op een confe rentie over de situatie van jo den in de Sovjet-Unie. Ambassadeur Herrenberg arriveert hier bij het ministe rie van buitenlandse zaken, waar hij gisteren een be zoek bracht aan minister Van den Broek. Hij weigerde de pers te woord te staan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse regering betreurt de beslissing van de Surinaamse ambassadeur Herrenberg om zijn ambassade in Den Haag en het Surinaamse consulaat in Amsterdam te sluiten. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) heeft dit gistermiddag duidelijk gemaakt in een onderhoud met Herrenberg. De minister heeft gezegd dat de regering de argumen tatie van Herrenberg, dat de ambassade en het consu laat uit veiligheidsoverwegingen dicht zouden moeten, onvoldoende vindt. Volgens Van den Broek wil de Ne derlandse regering instaan voor een goede beveiliging van ambassade en consulaat. Het onderhoud, dat drie kwartier duurde, vond overigens plaats op verzoek van Herrenberg. Hij had gevraagd om een gesprek, teneinde zich erover te beklagen dat de Nederlandse regering volgens hem te weinig garanties schept voor zijn veiligheid. Herrenberg was boos over het feit dat hij zaterdag op Schiphol bij zijn terugkomst uit Algiers door enkele persfotografen werd opgewacht. Volgens Herrenberg had zijn aankomst geheim moe ten blijven. Van den Broek heeft op de klacht van de ambassa deur geantwoord dat de regering in het geheel niet op de hoogte was van Herrenbergs aankomst, laat staan dat zij wist dat Her renberg in het geheim wilde terugkeren. De minister noemde Herrenbergs klacht dan ook ongegrond. Minister Van den Broek heeft tegenover Herrenberg de zorg van de regering uitgesproken over de arrestatie van de inmid dels vrijgelaten Nederlandse journalist Ruud de Wit in Parama ribo. Van den Broek liet de ambassadeur weten dat de regering hoopt op een goede behandeling en een spoedige vrijlating van Dp Wit o

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11