Politie overvalt Slavenburg Cabinet garant ^oor uitbetaling RS V-salarissen Volvo ziet %een reden auto's terug !te roepen Korter werken BON: Drieluik Nederlandse scheepsbouw ■2*Ccidóc SoiucMit DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND BUitgave Westerpers, behorende lot Sijthoff Pers. Apolhekersdi)k 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur:! JHallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0.56 per mm, kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: (mcl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 61,25, jaar ƒ233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. i. Zaterdag 19 februari 1983, 74e jaargang no. 22506 Toppop om 19.05 uur op Ned. I. Om 23.55 uur nachtfilm „De man die zichzelf tegen kwam". Op Ned. II om 19.12 uur „Kin deren voor kinderen" en om 20.50 uur „Geknipte tv-frag- menten". Morgen op Ned. I om 20.45 uur operette met Marjon Lambriks en op Ned. II om 21.15 uur Molly Geertse- Zonnig. In de nacht lichte vorst. Middagtemperatuur 3 graden. Weinig wind. Zon op: 07.47; onder 18.02. Schev. hoog water: 7.15 en 19.47; laag water: 2.49 en 15.34 lussisch vakbondsblad: ^eel Nederlanders egen kernraketten [OSKOU Het blad van de vakbeweging i de Sovjet-Unie heeft zijn lezers gisteren u een precies uit de doeken gedaan, wat de ederlandse bevolking vindt van de AVO-plannen om nieuwe kernraketten in uropa te plaatsen. „Wat in Nederland ge- eurt wijst er op, dat de propagandistische ispanningen van president Reagan en lens afgezanten niet de resultaten hebben jgeleverd die Washington ervan verwacht- schrijft het blad, dat vervolgens zijn le- :rs vertelt dat veel Nederlanders niets van ieuwe kernraketten moeten weten. Australische politie pakt brandstichter SYDNEY De politie in de Au stralische stad Adelaide heeft een 19-jarige man aangehouden, die er van wordt verdacht brand te heb ben gesticht in de heuvels rond de stad. Adelaide was een van de Au stralische steden, die de afgelopen dagen door enorme bosbranden werden bedreigd. De branden rond deze stad hebben negen mensen het leven gekost en honderden huizen verwoest. Ook op andere plaatsen denkt de politie dat het vuur, dat nu vrijwel geheel onder controle is, door pyromanen is aangestoken. Ijs blijft onbetrouwbaar DEN HAAG In het hele land is het schaatsen op ijs op meren en plassen mo menteel levensgevaarlijk. Ook het ijs in sloten en ka nalen is vaak door bema ling onbetrouwbaar, aldus een woorvoerder van de po litie. De vrees bestaat dat veel mensen zich dit week einde op het ijs begeven. De politie ontraadt dit aange zien het ijs door de gestegen temperatuur in een dooifase verkeert. De afgelopen da gen zijn al meerdere mensen door het ijs gezakt. Inbrekers zaten in eikaars vaarwater DEVENTER Twee inbrekers, die onafhankelijk van elkaar in een wijk van Deventer een groot aantal inbraken hebben gepleegd, zijn door de politie gearresteerd. Tijdens het onderzoek is aan het licht gekomen dat de twee elkaar bij een inbraak in een woning in de wijk een keer zijn tegengeko men. De 23-jarige vrouw werd tijdens een inbraak gestoord door haar 26-jarige collega-inbreker, die het huis van de andere kant was binnengekomen. Volgens de politie hebben de twee inbrekers korte tijd met elkaar gepraat waarna beiden zonder buit weer vertrokken. Regering VS wil alsnog zenuwgas laten maken WASHINGTON Hoewel het Ameri kaanse Congres er vorig jaar een stokje voor stak, doet de regering-Reagan op dit moment nieuwe pogingen om toestem ming te krijgen voor het maken van ze nuwgas-wapens. Het leger heeft zijn zin nen gezet op een 155 milimeter granaat. Deze moet worden geladen met twee op zich niet dodelijke chemicaliën, die na het afschieten worden samengevoegd en do delijke zenuwgas vormen. De VS hebben sinds 1969 geen chemische wapens meer gemaakt en de bestaande zijn verouderd. De regering vindt de nieuwe granaat daarom noodzakelijk, omdat deze kan voorkomen dat de Sovjet-Unie in tijd van oorlog chemische wapens zou gaan ge bruiken. lans de Boer lurgemeester laarlemmermeer (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Ex-minister ans A. de Boer wordt burge- eester van de Haarlemmer- ieer. Het kabinet heeft giste- :n besloten hem voor benoe- ling door de koningin voor te ■agen. Al geruime tijd gold De oer als belangrijkste kandidaat Hans de Roer" jor deze post. e Boer (45) was minister van het toenmalige CRM het derde kabinet-Van Agt en staatssecretaris op t departement in het kabinet-Van Agt II. Vorig jaar erd hij getroffen door een hartaanval, maar na zijn erstel keerde hij terug als lid van de CDA-Tweede amerfractie, waarin hij voor zijn gang naar CRM >k zitting had. Hij gold daar als een van de belang- jkste atoompacifisten en loyalisten binnen het CDA. e Boer was voor de totstandkoming van het CDA an 1975 tot 1980 voorzitter van de ARP. ELMOND Volvo-car BV ziet in de onderzoeksre- iltaten van de technische dienst van de rijkspolitie iar de conditie van de remslangen op 500 bij de enst in gebruik zijnde Volvo's van het type 343, :en aanleiding alle in Nederland verkochte wagens in het type 343 terug te roepen, it het onderzoek kwam naar voren dat bij drie van wagens de slangen ernstige haarscheurtjes ver- onden. De technische dienst noemde deze wagens vensgevaarlijk. Bij negen andere wagens bleken de angen ook gevaar op te leveren. Bij een eerste on- ?rzoek bleken verder bij dertig wagens de slangen rerdacht". Die slangen zullen volgende week verder orden onderzocht. De resterende Volvo's zijn weer gebruik gesteld. Het gaat om auto's van de bouwja- n '80 en '81. Dit heeft Volvo-car bv meegedeeld, olgens een woordvoerder van Volvo zijn de gecon- iteerde mankementen „te incidenteel en te eenzij- g" om dit type Volvo naar de fabriek terug te roe- n. Volvo wijst erop dat de gewraakte slangen al ne- n jaar door de autofabriek gemonteerd worden zon- r dat er op dit punt ooit een reden tot klagen heeft istaan. remslangen voldoen aan alle Europese en Ameri- lanse normen en eisen die wettelijk zijn vastgesteld, dus de woordvoerder van Volvo. „Ongerustheid bij olvo-rijders hoeft daarom niet te bestaan, mede om it onze wagens zijn uitgerust met een gescheiden msysteem dat ervoor zorgt dat de remfunctie bij lodgevallen door het tweede systeem wordt overge zien", aldus de woordvoerder van Volvo. ADMINISTRATIE IN BESLAG GENOMEN ROTTERDAM De in vallen die de politie gis termiddag tegelijkertijd in het hoofdkantoor en filia len van Slavenburg's Bank heeft gedaan waren gericht op het in beslag nemen van adminstratieve gegevens. Justitie hoopt hiermee valsheid in ge schrifte te kunnen aanto nen, aldus mr, J. Schoon- aard, leider van de frau de-afdeling van justitie in Rotterdam. Er zijn giste ren geen arrestaties ver richt. Bij de inval in het hoofdkan toor aan de Coolsingel in Rot terdam gingen de 65 man poli tie en medewerkers van de Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst (FIOD) zeer snel te werk. Enkele werkne mers van de bank, die later naar buiten kwamen, spraken van een „overval". In karton nen dozen werd de adminstra- tie meegenomen. Tegelijkertijd deed de politie invallen bij filialen van Sla venburg in Rotterdam, Den Haag en Dordrecht. Ook daar Werden delen van de admini stratie in beslag genomen. Volgens mr. Schoonaard be staat de verdenking dat de lei dinggevende personen binnen de bank cliënten in de gele genheid hebben gesteld om onder valse naam rekeningen te openen. Hierop zou dan zwart geld worden gestort. De actie in het hoofdkantoor was volgens de officier niet gericht op eventueel aanwezig zwart geld. Aan de invallen is overleg vooraf gegaan tussen minister Korthals Altes van Justitie en minister Ruding van Finan ciën. Deze ministers hadden van de FIOD een rapport ge kregen over vermeende mal versaties bij Slavenburg's Bank. De leiding van het on derzoek is in handen van de Rotterdamse officieren van Justitie mr. De Doelder e.n mr. Van Brumrr.en. De vordering voor de huiszoe king tij Slavenburg was tegen N.N. (onbekende personen) ge richt. Volgens mr. Schoonaard zal uit het verdere onderzoek van de in beslag genomen ad ministratie moeten blijken of er iema.id voor aanhouding in aanmerking komt en zo ja wie. Pagina 5: Inval gevolg van eerdere aanhoudingen ■nmnnBB SBK (Van onze parlementaire redactie) £N HAAG De be- ndvoerders bij het sur- ance van betaling ver- rende RSV-concern bben gisteren alle RSV- drijven behalve de ma- inefabriek Breda, Ver- me Electra, Thomassen nsterdam en Ijzergiete- Middelburg te kennen geven dat zij de lonen or werknemers over fe- uari kunnen betalen. 't kabinet staat garant or de loonbetaling. kosten ervan, volgens insi- rs gezet op „enkele tiental miljoenen guldens", wor- n gedekt uit het bedrag dat kabinet als boedelkredie- voor de RSV- bedrijven uitgetrokken. Dat bedrag lefinitief gesteld op 150 mil- o gulden. t kabinet heeft verder in irleg met de bewindvoer ders besloten ook de salarissen te garanderen van de werkne mers bij de RDM-reparatie- werf en de RDM off-shore. Dit als een „sociale maatregel", zei premier Lubbers na afloop van de ministerraad. Voor de toekomst is de overheid echter niet bereid nog meer geld in deze RDM-onderdelen te stop- Voor wat betreft de marinebe- drijven van RSV, de KMS in Vlissingen en RDM in Rotter dam heeft het kabinet besloten tot het behoud van marine- bouw, machine- en apparaten bouw en scheepsreparatie bij KMS alsmede marinebouw en werktuigbouw bij RDM. Dit alles waar nodig in afgeslankte vorm. Inzake de ketelbouw bij KMS zullen snel besluiten vol gen, aldus het kabinet. Met de besluiten blijft KMS helemaal bestaan in afgeslankte vorm, RDM voorlopig helemaal. Het derde marinebedrijf van RSV, Wilton Fijenoord (WF) is inmiddels door het kabinet in gedeeld onder de niet-marine- bedrijven van RSV. zo heeft staatssecretaris Van Houwelin- gen (Defensie) laten weten. Dit betekent vrijwel zeker het einde van WF (1400 werkne mers). Regeringswaarnemer RSV stapt op DEN HAAG De regeringswaarnemer bij het RSV-concern J. Molkenboer zal per 1 maart zijn taken beëindigen. Dit heeft minister Van Aardenne (Economische Zaken) besloten. Van Aardenne acht het doorzetten van het werk van Molkenboer niet meer opportuun, zo heeft hij in een brief aan de Kamer la ten weten. Op de vraag of met het besluit door het kabinet indi rect erkend wordt dat Molkenboer fouten heeft gemaakt bij zijn werk, wilde premier Lubbers na afloop van de ministerraad niet ingaan. Blokkade Franse wijnboeren blokkeerden glstefen de rails tussen Narbon- ne en Bordeaux door vanaf een brug een auto te „dumpen" op een aantal in brand gestoken banden. Op deze manier maakten ze duidelijk het niet eens te zijn met de import van Italiaanse wijn. Verdere daling olieprijs staat voor de deur LONDEN Een verdere for se daling van de olieprijzen lijkt voor de deur te staan, nu gisteren zowel Groot-Brittan- nië als Noorwegen en Nigeria hebben besloten hun olieprij zen aanmerkelijk te verlagen. De Noorse staatsoliemaat schappij, Statoil, reageerde gis termiddag snel op het besluit van de Britse oliemaatschappij, de prijs van Noordzee-olie met ongeveer vier dollar per vat van 159 liter te verlagen. De Noordzee-olie werd daarmee zo'n zes dollar goedkoper dan de in kwaliteit vergelijkbare Afrikaanse olie. Enkele uren later werd in Ni geria bekend dat dit land een van de grotere producen ten van plan is volgende week zijn olieprijzen te verla gen tot hetzelfde peil als dat van de olie uit de Noordzee. Dat betekent zo'n vijf dollar minder per vat. Als gevolg van de vastbeslo tenheid van veel olie-landen om meer te produceren om hun marktaandeel te behou den én als gevolg van het be staande overschot op de olie- markt, wordt een verdergaan de verlaging van de olieprijzen zeer goed mogelijk geacht. Pagina 9: Britten zevende olieproducent. Zelf schepen bouwen doen we niet of nauwelijks meer. De teloorgang van RSV toont eens te meer hoe vernederend we op het gebied van de civiele scheepsbouw bakzeil heb ben moeten halen. Op de voorpagina van onze bijlage Finale geeft onze ver slaggever Piet Snoeren een drieluik over de vergane, de tanende, maar ook over een schijfje nieuwe glorie. De gloriedagen? Dat waren voor Verolme de jaren 1957 tot 1962. „Cornelis stampte hellingen en dokken uit de grond alsof het niks was. En tegelijk ook de schepen. Ik heb de Japanners in die tijd wel eens horen mompelen: Verdolle- me, Verdolleme", aldus Jo Okkerse, veiligheidsman bij Verolme-Botlek, een van de zeven RSV-divisies. Verolme Heusden, waar nog niet zo lang geleden de groot ste zelfvarende bok ter wereld (1600 ton) van stapel liep, heeft de afgelopen tien jaar 32,5 miljoen gulden winst naar RSV moeten oversluizen. De werf dreigt in de maalstroom van het instortende concern te worden meegesleurd. Licht puntje: twee bijna-orders die samen goed zijn voor zo'n 100 miljoen. Ondertussen beheerst ons land in de eenzame klasse van de luxueuze scheepsbouw nog altijd de wereldmarkt. Scheepsbouwer Biep de Vries uit Aalsmeer is ervan over tuigd, dat bezitters van zo'n in Nederland gebouwd kost baar jacht hun tweede schip bijna altijd ook in ons land zullen laten bouwen. „Vakmanschap is de ruggegraat van onze bedrijfstak", aldus De Vries. VERDER IN FINALE: Seminars en symposia: de kracht van luxueus eten en drinken. Drie dolle brouwers brouwen „Oer-bier". Nederland heeft voor jaren genoeg steenkool. Boekenpagina: onder meer nieuwe roman van Ivan Wolffers; de schoonheid van Nergenshuizen; herinnerin gen aan Indonesië van Olaf J. de Landell. Vuilnisbelt „vergast" ons op verrassingen. Glasrecycling: honderd procent profijt. Medische rubriek: receptriks en knakenkaart. Kakelbonte familie van de zelfhulp: patiënten zoeken de nestwarmte van vroeger. Introductie Compact Disc wordt overrompelende slag. Alternatieve elfstedentocht een grote afvalrace: avon tuur trekt Henk Portengen. Voetbaltuchtrechter: „Sportiviteit bestaat kennelijk niet meer". Fout kost werkloze bouwvakkers 40 gulden UTRECHT Ongeveer 40.000 werkloze bouwvakkers hebben in december ten onrechte een korting van bijna 40 gulden op hun uitkering gehad. De fout is ontstaan door een verkeerde be rekening bij een aantal gemeentelijke sociale diensten, die een te grove afronding hebben gemaakt bij verrekening van de dagze gels die in de bouw worden gegeven. Dit heeft de. Bouw- en Houtbond CNV becijferd. De bond heeft de leden aangeraden om nabetaling te vragen bij de sociale dienst. Volgens de bond is het Vakantiefonds Bouwnijverheid verantwoordelijk voor de verkeerde berekening, omdat deze in een circulaire van het fonds aan de sociale diensten stond. Het fonds heeft dit volgens de bond ook erkend. Er wordt steeds meer werk gemaakt van het korter werken. Kranten, radio en tv staan bol van de werktijdverkorting. „En ik zie nu al geen kans om op tijd klaar te zijn", horen we al iemand zeggen. En gelijk heeft ie, maar misschien krijgt een ander nu de kans zijn wérk af te maken. Dat is de clou. Wie daar niet van kunnen „profiteren" zijn bijvoorbeeld ministers en Kamerleden. Want die moeten, net als trouwens de vakbondsmensen en de vertegenwoordigers van de werkgevers, eindeloos vergaderen om het zover te krijgen. „Kon dat maar korter", zullen hun vrouwen wel denken, „dan hadden ze misschien nog tijd om bijvoorbeeld de krant te lezen". Wie nu al tijd voor de „Leidse Courant" over heeft kan daar meteen werk van maken. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1