CDA en VVD in ponflict over ihimpen in zee Sjouw blijft beperkt tot 105.000 woningen Sr iji jaar geeist tegen icht Molukkers BELGISCHE BONBONS VAN HET HUIS JAMIN, Ambtenarenbonden witheet op minister s J- Geen gymnastiek meer in hoogste klassen van vervolgonderwijs Renteloze bijstand voor huiseigenaar CDA en VVD willen jaarlijks 100 miljoen meer ontwikkelingshulp Binnenland SaidMOowuwt DONDERDAG 17 FEBRUARI 1983 PAGINA 9 loeder in nood leekt burgemeester hulp "fRAMSBERGEN De raadsvergadering ie gisteravond in het Overijsselse Gramsber- werd gehouden is op een dramatische e verstoord door een in nood verkerende der. die geld wilde hebben omdat haar inderen honger zouden lijden. e vrouw ging voor de burgemeester staan i vertelde met verstikte stem dat ze in de eek gelaten was en dat zij op het gemeente- is van het kastje naar de muur werd ge- lurd maar geen geld kreeg. Zodoende kon haar kinderen geen eten meer geven, [aar daar ben ik al zo vaak geweest", snikte vrouw toen de burgemeester haar verwees iar de ambtelijke instanties. Krakers bezetten kamers gemeentedienst AMSTERDAM Bewoners van een kraakpand in Amsterdam hebben gistermiddag vijf voorposten van het bureau bestuurscontacten van de gemeente Amsterdam en een kamer van dat bureau in het stadhuis bezet uit protest tegen de dreigende ontrui ming van dat pand. In een verklaring zeggen de ac tievoerders dat de eigenaar van de panden er kan toren en luxe appartementen wil vestigen. Volgens hen heeft wethouder Schaefer daar een vergunning voor gegeven. Er ligt al ruim een jaar een ontrui- mingsvonnis voor het pand. De bezetting is ook een protest tegen de zogenaamde Huidenstraattruc waarmee het ontruimingsvonnis volgens de bezet ters is verkregen. Volgens een woordvoerder van de gemeente Amsterdam heeft burgemeester Polak de bezetters laten weten dat er niet ontruimd wordt, zolang er andere oplossingen mogelijk zijn. Man schiet vriendin en zichzelf dood AMSTERDAM Een 22-jarige man heeft gis teren in Amsterdam zijn 23-jarige vriendin met een geweer, dat was voorzien van een geluiddemper, door het hoofd geschoten en vervolgens de hand aan zichzelf geslagen. Volgens de Amster damse politie was de man op slag dood. De vrouw overleed op weg naar het ziekenhuis. Kritische CDA'ers willen doorgaan DEN HAAG De werkgroep van kritische CDA'ers, die binnen de partij opereert onder de naam Christen Demecratisch Beraad (CDB) is niet bereid haar werkzaamheden op te schorten, zoals partijvoorzitter Bukman haar had gevraagd. De groep vreest, dat opschorting gelijk staat met op heffing en verdwijnen wil ze zeker niet. De werk groep bestaat circa twee jaar en is voortgekomen uit de eerdere werkgroep Niet bij brood alleen, die in 1980 uiteenviel toen een deel van deze laatste zich voegde bij de nieuwe partij EVP. Bukman had het CDB onlangs gevraagd om gedurende twee jaar de activiteiten op te schorten. In die tijd zou de leden duidelijk worden dat in het CDA de kriti sche stem wel kan klinken. De werkgroep wil op heffing onder ogen zien als haar dit inderdaad is gebleken. Onderzoek: hoe word je top-directeur? DEN HAAG Volgend jaar zal een studie worden afgerond naar de wijze waarop de president-directeu ren van de 250 grootste onderne mingen in ons land tot hun functie zijn opgeklommen. Twee Amsterdamse sociologen gaan daarbij niet alleen in op rol en bete kenis van onderwijs en maatschap pelijke loopbaan, maar ook op socia le herkomst, familie- en andere re laties. Voor de in 1980 begonnen studie, die het promotie-onderwerp vormt voor drs. G.G. Beekenkamp, heeft de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk On derzoek een subsidie verleend. Subsidie op dubbel glas gehandhaafd DEN HAAG De subsidie op het aanbren gen van dubbel glas zal niet worden afge schaft omdat de daarmee bereikte isolatie in bestaande woningen renderend toegepast kan worden bij gelijkblijvende gasprijzen. Gaan de gasprijzen omhoog dan wordt het rende ment van de dubbele ramen of voorzet-ra- men nog groter. Dit zegt minister Van Aar- denne (Economische Zaken) in antwoorden op vragen van de Kamerleden Rempt en Braams (beiden VVD) naar aanleiding van een onderzoek van de Consumentenbond waaruit bleek dat dubbel glas een zelden lo nende vorm van isolatie is. Van Aardenne zegt in zijn antwoorden dat er heel wat is aan te merken op het onderzoek van de Consu mentenbond. 9 1979|EN HAAG De rege- 1979|ngsfracties CDA en i98o[VD liggen met elkaar i98oLerhoop over de vraag of na 1990 nog radio-actief val in zee mag worden idumpt. Alle fracties in Tweede Kamer behal- de VVD vinden dat dat I; Üsoö 1990 niet meer mag ge- I955puren. Kamer vindt dat de Neder- ïdse regering haar steun pet geven aan een resolutie In de Scandinavische landen, [parin wordt voorgesteld om 'inaf 1990 dumping van ra- p-actief afval te verbieden, ie resolutie komt één dezer )gen op de conferentie over het Verdrag van Londen in stemming. Vandaag zal minister Winse- mius (VROM). verantwoorde lijk voor het radio-actief afval, spoedberaad hebben met zijn collega's van buitenlandse za ken en verkeer en waterstaat. In de loop van de dag zal hij de Kamer over de uitslag van dat beraad op de hoogte bren gen. Nadat minister Winsemius de Kamer gisteren schriftelijk had laten weten dat de Neder landse regering zich op de ver gadering van stemming zal onthouden, dienden PvdA, D'66 en PPR inderhaast een motie in waarin de regering wordt verzocht vóór het initia tief te stemmen. CDA-woördvoerder Lansink verklaarde het stemgedrag van zijn fractie met het argu ment dat zo druk gezet kan worden op het vinden van an dere mogelijkheden van opslag van het radio-actief afval. „De motie verplicht bovendien de oppositie mee te werken aan een goede opslag". De stem van Nederland kan erg belangrijk zijn, omdat er waarschijnlijk evenveel lan den vóór als tegen zullen stemmen. Als de resolutie wordt aangenomen, betekent dat, dat met name de Verenig de Staten en Japan, die grote hoeveelheden radio-actief af val in zee storten, gedwongen worden andere oplossingen te zoeken. dierenpark In het Dierenpark Amersfoort kwam gistermiddag een kleine kameel ter wereld: Omar. Ondanks het winterse weer werd de 8- jarige Sabina voor de 2e keer moeder. Op de foto is Omar vier uur oud. 1981 HAAG Staatssecreta- 1982iBr°kx (Volkshuisvesting) is et bereid het gesubsidieerde bningbouwprogramma voor 1980 83 met 10.000 woningen te 1980 rhogen tot in totaal 115.000 1979 mingen. Brokx bestreed gis- i9K en Djd6"5 de afhandeling i98ftn het begrotingsdeel van i98<olkshuisvesting het argu- ]|®|ent van het PvdA-kamerlid 198tumker. dat met een dergelij ke verhoging enkele duizen den arbeidsplaatsen in de bouw kunnen worden gescha- Brokx noemde het programma van 105.000 woningen ..het ideale bouwprogramma", om dat daarmee wordt meege werkt aan het terugdringen van het financieringstekort. Verder vree§de hij voor de continuïteit in de bouw wan neer er binnen enkele jaren te veel gebouwd zou worden CDA en VVD verklaarden ak koord te gaan met het bouw programma, al was VVD'er De Beer het niet eens met de kwalificatie „ideaal bouwpro gramma". ..We moeten ge woon eerlijk zeggen dat er geen geld is voor meer wonin gen". De beide regeringsfracties gaan, zo bleek gisteren, ook akkoord met de voorgestelde maatregelen, die zullen leiden tot hogere woonlasten. Het gaat daarbij onder meer om verlaging van de huursubsidie, een huurverhoging van vijf procent en verhoging van de aanvangshuren in de nieuw bouw. PvdA-woordvoerder Van Dam veroorzaakte tijdens het debat opnieuw een turbulente dis cussie tussen hemzelf, CDA-er Dijkman en de staatssecretaris. Over een weer werden voor beelden aangedragen van bij standsgezinnen, die als gevolg van de maatregelen al dan niet een aanmerkelijk koopkracht verlies zouden veroorzaken. Volgens Van Dam zouden de maatregelen in sommige ge vallen kunnen leiden tot 250 gulden minder besteedbaar in komen. Volgens Brokx zou de* koopkracht ongeveer gelijk blijven. Het verwijt van Van Dam dat de regering een a-so ciaal beleid voert waarbij „sy stematisch de mensen met de laagste inkomens worden ge troffen", werd door de staats secretaris fel bestreden. (Vervolg van de voorpagina) Voor het voortgezet onderwijs is het onmogelijk gebleken even eens rekening te houden met de wachtgelduitkeringen, waar door gedwongen ontslagen de eerste jaren hadden kunnen wor den voorkomen. Door afschaffing van het vak lichamelijke op voeding in 5-havo en in de hoogste leerjaren van vwo en mbo zullen 900 leraren op straat komen te staan. Voor het mbo zal dat niet meteen kunnen worden doorgevoerd omdat dit hier als verplicht vak wettelijk is vastgelegd. Overigens betekent de maatregel alleen dat het vak niet langer als verplicht geldt, zo dat het aantal lesuren in deze leerjaren terugloopt van 30 naar 28. Met name leerlingen met A-vakken in hun pakket hebben wel nog de ruimte om lichamelijke opvoeding erbij te nemen. Gezakte eindexamenkandidaten krijgen voortaan de kans om alleen nog die vakken over te doen waarvoor zij een onvoldoen de hadden. Zij zullen nog maar voor tien procent in de bekosti ging worden meegeteld en als gevolg daarvan kunnen 1350 ar beidsplaatsen worden opgeheven. Het schoolgeld voor leerlingen van 17 jaar en ouder wordt evenees verhoogd. Staatssecretaris Ginjaar voegde daar desgevraagd aan toe dat doubleren na het eindexamen wel een kwestie van vrijwillig heid is: „De leerlingen die een heel jaar alle vakken wil over doen zullen wij niet tegenhouden". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bijstandtrekkers met een in hun eigen huis gestoken vermogen hoeven over de leenbijstand die zij ontvangen geen rente te betalen voor de periode dat zij op de bijstandswet zijn aangewezen. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) komt hiermee tege moet aan de wens van de Tweede Kamer om zijn onlangs uitge vaardigde maatregelen ter voorkoming van het opeten van het eigen huis door bijstandtrekkers verder te versoepelen. Aanvankelijk zou de lening die bijstandtrekkers op hun huis moeten afsluiten acht procent rente dragen. Daardoor zou de schuldenlast van de bijstandtrekker weer worden vergroot, waardoor veel van het voordeel van de nieuwe regeling verlo ren zou gaan. Nu zal de renteberekening pas ingaan op het mo ment dat men geen bijstand meer ontvangt. Op die manier blijft de hypothecaire schuld beperkt tot het feitelijk bedrag dat in de vorm van leenbijstand werd ontvangen. lerpletterend est Heemskerk is gis- rmiddag namens i aantal Noord- llandse gemeen- gedemonstreerd in de „financiële loudingswet" wet die een it aantal kleine gemeenten zal fen in de finan- mogelijkheden. komt een weg- met een pseu- •minister Riet achter h€ i cnnl" °P 66,1 dorPi 3.500.fjj(jen 0e jkt een verplette- 7.500.11de uitwerking te pben. 3.250. 3.250.; 7.950.P" 3.500.r 7" 7.950. DEN HAAG De centra les van bonden van over heidspersoneel hebben zich gisteren bijzonder kwaad gemaakt op minis ter Rietkerk van binnen landse zaken. Dit gebeur de tijdens het periodieke overleg over ambtenaren zaken. „Ik heb het gevoel dat ik belazerd word. We zitten hier niet als Jan Doedels", riep AbvaKabo- voorzitter Jaap van de Scheur na afloop uit. De eerste verontwaardiging gold het feit, dat de herstruc turering van het officiële overleg ondanks eerdere toe zeggingen gisteren niet op de agenda stond. Rietkerk noem de nu maart voor een eerste voorstel en gesprek, maar dat aanvaarden de bonden niet, bang als ze zijn dat zaken als gelijkwaardigheid in onder handelingspositie en stakings recht dit jaar niet meer rond komen. Volgens Van de Scheur werkt het ministerie van Financiën tegen omdat de nieuwe werkwijze wel eens geld zou kunnen kosten. „En ze willen van ons blijven jat ten...". De centrales willen nu zelf met een plan komen. Tweede punt van hevige toorn was Rietkerks voorstel om de aanvangssalarissen bij de over heid te verlagen. De centrales zeiden, dat zij slechts twee keer per jaar over de primaire arbeidsvoorwaarden willen onderhandelen. Zo'n „tussen doortje" accepteren ze niet., „Als Rietkerk het punt over twee weken het punt toch weer agendeert, dan zeggen we: zoek 't maar uit, dan lopen we weg uit het overleg". Ten derde was er de medede ling. dat op een aantal depar tementen de personeelsforma tie met twee procent (1800 plaatsen) per jaar zal worden ingekrompen in plaats van met één procent over de hele linie. De bonden hoorden over deze koerswijziging van het kabinet eerst wat via de media voordat zij feitelijk door de minister geïnformeerd wer den. Rietkerk moest toegeven, dat de informatie niet elegant was verlopen. De centrales verlangden van Rietkerk, dat hij over twee weken meer inzicht verschaft. Zij willen er dan alleen met hem over praten als hij tegelij kertijd toezegt, dat er geen ge dwongen ontslagen zullen val len. Rietkerk kreeg dat giste ren nog niet over de lippen. Volgens Van de Scheur is het doen van zo'n toezegging hele maal niet moeilijk, omdat er door natuurlijk verloop steeds 4a 7 pet vacatures zijn, omdat sommige departementen moei lijk aan de juiste mensen kun nen komen wat bij overplaat sing van ambtenaren die el ders weg zouden moeten mak kelijk kan worden opgelost, en omdat er door het recente in leveren van de prijscompensa tie weer honderden oieuwe banen ontstaan. ADVERTENTIE IEUWARDEN Acht er vijf jaar gevangenis- af was gistermiddag de van de procureur-ge- raai mr. H.Niemeijer bij t gerechtshof in Leeu- [frden tegen de Moluk- uit Assen, die in ho- beroep terecht ston- wegen de beschieting een politiewagen op juni in hun woonplaats. procureur ging met zijn eis jaar beneden de vordering de officier van justitie vo- jaar oktober bij de behan- ing voor de rechtbank in :n. Die rechtbank veroor- lde in oktober vorig jaar zes van de oorspronkelijk tien verdachten tot drie jaar. Twee verdachten werden vrijgespro ken, maar de procureur achtte ook hun schuld bewezen. De verdediging hield geduren de het hele proces vol dat op de belastende verklaringen van een van de Molukkers, S., geen acht geslagen mocht wor den omdat hij psychisch zo in de war was door alle verhc ren, dat hij niet meer in staat zou zijn geweest in vrijheid zijn positie te bepalen. De pro cureur dacht daar heel anders over. „Wat S. psychisch heeft aangegrepen is niet de wijze van verhoor, maar het feit dat hij bekend had. Toen de poli tie hem ook nog confronteerde met de resultaten van het poli- tie-onderzoek, besefte hij dat hij zijn gezicht had verloren tegenover zijn makkers, want zij hadden elkaar beloofd nooit te bekennen. Hij wist niet hoe hij zijn bekentenis aanneme lijk kon maken tegenover zijn achterban en zag geen andere uitweg dan politie en justitie de schuld te geven van zijn loslippigheid", aldus Niemeij- er. Nadat de procureur verweren over een verkeerd gevoerd vooronderzoek aldus had weg gevaagd, achtte hij voor alle acht terechtstaande verdach ten bewezen, dat zij opzettelijk hadden geprobeerd de twee agenten in de surveillance auto te doden: poging tot moord. Het gerechtshof doet 1 maart uitspraak. SfRIEMELS VERWEN UZELF 'NS EXTRA LEKKER VOORDEUG. GELDIG T/M 26FEBRUARJ 1983. DE LEUKE BOODSCHAPPEN HAAL JE BIJ JAMIN. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de komende jaren zou er telkens ten minste 100 miljoen gulden extra voor ontwikkeling hulp moeten worden uitgetrokken, zodat Nederland in 1987 weer 1,5 procent van het netto nationaal inkomen besteedt aan hulp aan de Derde Wereld. Een verzoek daartoe hebben de regeringspartijen van CDA en VVD gisteren bij minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) op tafel gelegd. D'66 wil verder gaan en de be zuinigingen geheel ongedaan maken, die op de begro ting van dit jaar zijn aangebracht, waardoor het per centage van de Nederlandse hulp onder de 1,5 procent is gekomen. De twee regeringsfracties hebben de minister gevraagd desnoods 115 miljoen gulden uit het stuwmeer van „gespaarde" gelden aan te wenden om voldoende compensatie te kunnen bieden voor dit jaar door te voeren bezuinigingen. Daardoor kan per saldo ook in 1983 de omvang van de hulp gelijk blijven. PvdA en D'66 spraken er gisteren schande van, dat minister Schoo de norm van 1,5 procent heeft laten varen. PvdA-lid Herfkens her innerde CDA en VVD aan de beloftes in hun verkiezingspro gramma's in deze. PvdA en D'66 hebben voorts bezwaar tegen de „vervuiling" van de begroting van ontwikkelingssamenwer king, waarmee zij doelen op het aanwenden van geld voor ande re zaken dan directe hulpverlening. De PvdA vraagt in een mo tie exportsteun vooral op de allerarmste landen te richten en die aan minder arme landen via de begroting van Economische Za ken te laten lopen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9