j&emeente biedt Harteveltcomplex aan als alternatief voor Ziekenboeg 1 ribetaanse balling wijdt eids Tibet-comité in snirfeTs Regeling opvragen studenten- gegevens moet aangepast BEIDEN CeidóeSouAont DONDERDAG 17 FEBRUARI 1983 PAGINA 3 fiespoeder jseer giftig (EIDEN Een onderzoek van de keurings- jenst van waren heeft uitgewezen dat het. hiespoeder", dat vorige week door enkele jhoolkinderden werd opgelikt, het zeer giftige nytro benzalnaïde bevat. braioals bekend werden enkele kinderen vorige e m eek opgenomen in verband met vergiftigings- prschijnselen na het eten van, naar men dacht, ^ilmiak. Later bleek de stof een soort niespoe- er te zijn. De giftige stof orto nytro benzalnaï- e werd in januari 1981 verboden en werd op et niespoeder een totaal handelsverbod uitge- :ich aardigd. De geringe voorraad van de Leidse ie u inkelier is in beslag genomen, n zijv 3EZETTERS REAGEREN NIET AFWIJZEND RIO voelt zich achtergesteld LEIDEN Het bestuur van het Rijnlands In-' stituut voor het Ondernemersonderwijs (RIO) is zeer boos over het feit, dat de Louise de Colig- ny Scholengemeenschap wel een nieuwe school mag bouwen en het in Leiderdorp gevestigde RIO niet. Dit werd gisteren gezegd op de algemene leden vergadering van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV). Daar werd ge steld, dat het RIO uit zijn voegen barst en drin gend moet worden uitgebreid. Men voelt zich nu achtergesteld bij de Louise SG. Het RIO, dat het komende schooljaar tot ruim 800 leerlingen wordt uitgebreid, huurt van de Louise SG drie lokalen. Deze scholengemeenschap kreeg begin februari toestemming om een vestiging van 12 a 15 lokalen te bouwen in Leiderdorp. KNOV tegen bouw Garenmarktschool LEIDEN Het Koninklijk Nederlands Onder nemersverbond Afdeling Leiden (KNOV) is te gen de bouw van een school op de Garenmarkt. Tijdens de algemene ledenvergadering van het KNOV, die gisteren werd gehouden, zei het be stuur, dat alles in het werk zal worden gesteld om de bouw van de Garenmarktschool te voor komen. Het KNOV vindt de Garenmarkt van wege het verkeer te gevaarlijk om er een lage re school te vestigen. Wanneer op het Sanders- complex een parkeergarage wordt gezet, dan is het volgens het KNOV stedebouwkundig niet juist, dat er op de tegenover het Sandersterrein gelegen Garenmarkt een ander groot gebouw wordt geplaatst. Voorts is het KNOV van me ning, dat de Garenmarkt nodig is om het aantal stallingsmogelijkheden voor auto's op peil te houden. „Uitreiken gouden speld onjuist" LEIDEN De heer F. van Oosten, PPR-raads- lid, is het niet eens met het feit, dat het college aan de heer J. van Egmond de gouden speld van de stad Leiden heeft uitgereikt. Het raads lid heeft hierover vragen aan het college ge steld. De heer Van Egmond kreeg deze onder scheiding afgelopen vrijdag. De speld werd hem uitgereikt ter gelegenheid van zijn af scheid van het Leids City Centrum (LCC). De heer Van Oosten vindt dat onjuist. Hij is van mening, dat de heer Van Egmond als voorzitter van het LCC regelmatig anti-reclame heeft ge maakt voor de Leidse binnenstad. De heer Van Oosten wil van het college weten op welke gronden men heeft besloten de heer Van Egmond de onderscheiding te geven. Het raadslid vraagt zich af in hoeverre het college zich bij zijn beleidsbepaling laat inspireren door het LCC. Op jEIDEN Het college strewn B en W heeft de be- uur jtters van de Ziekenboeg Ind in het Marinecomplex het Noordeinde een ternaüeve huisvesting tngeboden. Wat het col- betreft kan de groep ngeren een gedeelte van n pand aan de Lange- acht huren. In een eer- hJe reactie heeft een Woordvoerder van de be- urlrjlptters van de Ziekenboeg 1 SP' kennen gegeven niet jar< wijzend tegenover het uoe* >orstel te staan. De be zet 0!tters willen echter eerst bei in kijkje in het gebouw jartmen voordat zij ja of ïst ntg tegen het voorstel Keggen. arrl! 6aat om de Langegracht ^et 6ebouw ook wel te V£arteveltcomplex genoemd staat op de hoek van de Lan gegracht en de Zandstraat. Wat het college betreft kan de groep jongeren vanaf 1 juli in het pand voor een periode van twee jaar bijna 1.200 vierkante meter huren. Het college is be reid de bezetters van de Zie kenboeg een optie te geven voor verlenging van de perio de van twee jaar. De huurprijs voor het Harteveltcomplex is vastgesteld op 13,50 per vier kante meter. Per jaar komt dat neer op een huur van 16.000 gulden. Deze huur is opge bouwd uit een gedeelte van de lasten die de gemeente op wil brengen om een aantal voor zieningen in het pand aan te brengen. Het college is bereid daaraan eenmalig 100.000 gul den uit te geven. B en W wil len van die 100.000 gulden 8.000 gulden per jaar in de huur doorberekenen. De ove rige 8.000 gulden zijn de kos ten van de verwarming van het pand. Mochten de bezet ters het aanbod accepteren en over twee jaar het huurcon tract willen verlengen, dan zal dat een aanzienlijk hogere huur opleveren. Het college wil dan de kosten van de aan koop van het pand volledig in de huur doorberekenen. De huur komt dan op circa 30 a 35 gulden per vierkante meter, verwacht een woordvoerder van de gemeente. De bezetters moeten zelf voor het onder houd van het pand zorgen. B en W stellen als laatste voor waarde voor verhuring van het Harteveltcomplex, dat de bezetters de Ziekenboeg verla ten. De gemeente wil de Zie kenboeg slopen en er een groenvoorziening aanleggen. Ad-hoe aanbieding Antoon, één van de bezetters van de Ziekenboeg, meent dat de gemeente niet heeft aange toond dat sloop van de Zieken boeg binnen twee jaar noodza kelijk is. Hij noemt het voor stel „een ad-hoc aanbieding waarmee de onduidelijkheid over hoe de gemeente werkge legenheid denkt te bevorde ren, blijft bestaan". Hij vindt dat het pand op papier lijkt te voldoen aan de wensen van de bezetters van de Ziekenboeg. Het complex aan de Lange gracht werd overigens in een eerder gesprek met de ge meente zelf door de bezetters als alternatief aangedragen. Antoon acht de huurprijs aan de hoge kant „maar daar is wel een oplossing voor te vin den". De gevraagde huur zal volgens hem niet het breek punt zijn. Belangrijker vinden de bezetters het hoe het ge bouw er van binnen uit ziet. Ze betreuren het dat de ge meente hen niet heeft uitgeno digd een kijkje in het complex te nemen. De bezetters zijn van plan dit dan maar zelf te organiseren. Het definitieve „ja" dan wel „nee" hopen de bezetters binnen enkele dagen te kunnen geven. De gemeente wil het complex van totaal 5.000 vierkante me ter kopen van de huidige eige naar Heineken. Het college heeft daarover al overeen stemming bereikt met de bier- gigant. Alleen de gemeente- Bedrijfjes raad moet er nog mee instem men. Het pand wordt momen teel gebruikt door de universi anders kunnen vinden, wan neer de mensen van de Zie kenboeg de Langegracht af wijzen". Het college heeft zijn voorstel gedaan nadat de gemeenteraad teit. De universiteit huurt het gevraagd had om een alterna gehele complex nu voor tief te zoeken voor de bezet 170.000 gulden per jaar. In ters. De groep jongeren kraak- verband met de nieuwbouw ten het complex aan het aan de Witte Singel kan het Noordeinde vorig jaar decern- gebouw worden verlaten. Mochten de bezetters op het voorstel van het college ingaan dan blijft er 3.800 vierkante meter in het complex over. ber, nadat het leegkwam door, het vertrek van Troef naar de Stationsweg. De jongeren wil len in het gebouw een aantal kleine bedrijfjes inrichten en Wat daarmee gebeurt, is nog aan het werk gaan. In eerste duidelijk, maar de woordvoer- instantie weigerde het college der van de gemeente zegt dat verhuring ervan geen enkel probleem zal zijn. alle medewerking aan de be zetters, maar nadat de bezet ters een gesprek met het colle ge afdwongen en nadat de ge- Volgens de woordvoerder is meenteraad zich met de zaak Harteveltcomplex „het enige alternatief dat voorhan den is". „Ik zie niet dat we iets alternatief. bezighield werd alsnog beslo ten op zoek te gaan naar een VI kinkels op 'at Ir p'°|4oninginnedag ^vellicht open lunn tlDEN Als het aan het minklijk Nederlands Onder- tot 'emersverbond afdeling Lei- n (KNOV) ligt, zijn de Leid- winkels op Koninginnedag 0 april) open. Men wil bij het Ineentebestuur daarvoor col- tief ontheffing aanvragen, •ninginnedag geldt als een ïdag en volgens de winkels- tingswet moeten midden- inders hun zaken dan geslo- houden. Tijdens de giste- gehouden algemene leden- rgadering van het KNOV ird gezegd, dat de ambulante ndel, de marktkooplui, wel N Koninginnedag zal werken. grootwinkelbedrijven et c£ -adK.S arom collectief ontheffing nvragen. LEIDEN De regeling die de gemeente Leiden heeft met de universiteit om gegevens, van studen ten te krijgen, biedt te weinig waarborgen voor de bescherming van de persoonlijke gegevens en moet daarom worden aan gepast. Dat antwoorden de verantwoordelijke minis ters op vragen van het D'66-kamerlid mevrouw Wessel-Tuinstra. Overigëns is het volgens de ministers wel zo dat de ge meente uit het Studenten Sy steem Inschrijving alleen na men, voorletters, geboortedata, telefoonnummers, woonplaat sen en vakantie-adressen heeft gekregen. Verder was de lijst van de universiteit voorzien van codes, waarvan volgens de ministers de betekenis niet be kend is gemaakt aan de ge meente. Die gegevens hebben betrekking op vooropleiding, examendoel en de status van inschrijving. Overigens kan ie dereen de namen en adressen van studenten zo te weten ko men als men de jaarlijkse Stu denten Almanak aanschaft. De gemeente Leiden heeft aan de hand van die computerlijst het bevolkingsregister gecon troleerd en daaruit is komen vast te staan, dat een niet on aanzienlijk studentenaantal in het bevolkingsregister moest worden bijgeschreven. Dit is zowel voor de gemeente als voor de universiteit van be lang in verband het het over heidsgeld waarop aanspraak kan worden gemaakt voor al gemene voorzieningen, maar ook voor studenten- en jonge renhuisvesting. Overigens is dit soort informatie-verstrek king volgens de wet toege staan, maar is de universiteit niet verplicht die gegevens te verstrekken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. 3 o ^CIDEN „Wij zijn geen a om ijders als die van de 4 oH'O- Wij kunnen onze 2 °™ijheid niet met wapens o w vechten vanwege onze o eddhistische achter mond. Daarom proberen steun te krijgen van de o UJje landen door overal s o njiar we kunnen over het o rr betaanse probleem te oaten. Gelukkig is het zo o rr t die steun de laatste -rd groter wordt". In het irt was dit de strekking het relaas dat de Ti- o n taan-in-ballingschap t „ïuntsok Wangyal gister avond deed in het Inter- i2 o njtionale Students Club- derkomen aan de le ■■Émenvestgracht in Lei- J n. Hij sprak daar op uit- 4 diging van de Studen- ÉÉIpivereniging voor Inter- tionale Betrekkingen die hiermee haar Dis opgerichte „Tibet-co- iidaaitié" wilde inwijden, n derw t de belangstelling voor Ti- de laatste tijd groter is ge- nend rden komt zeer waarschijn- door de westerse „toernee" langs van dè religieuse lei van de Tibetanen, de in ia residerende Dalai Lha- ''Sinds 1959 verkozen meer n 100.000 Tibetanen een le- in ballingschap omdat de Chinezen een Tibe- 1 inse opstand bloedig onder- ukten. Die opstand was ge- apelle ht tegen het bewind dat de venzc inp?Pn in 1950 in Tihpt De heer Phuntsok Wangyal: „het westers begrip voor het Tibetaanse standpunt is gelukkig groeiende". den gevestigd. De Chinezen hebben sedert die tijd het grootste deel van de Tibetaan se cultuur plaats laten maken voor hun socialistisch inge richte maatschappij. Dit ging gepaard met de vernietiging van enkele duizenden boed- HV.icfJcr.hr. V1r>o<=tr.rc hot De heer Phuntsok Wangyal vluchtte in 1959 ook en ging met de Dalai Lhama mee naar India. Nu woont hij reeds ja ren in Engeland vanwaar hij onprpprt als assistent van do vertegenwoordiger van de Da lai Lhama in Europa. Officieel gezegd werkt hij in het „office of his Holiness the Dalai Lha ma". Zijn werk bestaat voor namelijk uit het uitdragen van het Tibetaanse standpunt, en: de droeve gebeurtenissen met u te delen", zoals hij het gisteren voor het Leidse pu bliek verwoorddde. Hij had voor zijn toehoorders een dia serie in petto van een delega- tiereis door Tibet in 1980. In rap Engels begeleidde hij een reeks dia's over grondig ver woeste kloosters, armoedig uit ziende Tibetaanse kinderen, over speeches die hij voor zijn landgenoten in kleine dorpen hield en over illegaal praktise rende boeddhisten. Op de vraag of hij optimistisch is over de toekomst van Tibet antwoordde hij: „De situatie is de laatste tijd wel verbeterd. We kunnen nu tenminste een weliswaar gecensureerde brief schrijven naar familie en vrienden in Tibet. Maar over de onderhandelingen die Chi na ons aangeboden heeft te voeren zijn we sceptisch. We staan er uiteraard altijd voor open, maar we zijn zo vaak verraden dat we uiterst voor zichtig moeten zijn. Maar dat er een oplossing komt is wel zeker. Mij is gebleken dat veel Chinezen die te werk zijn ge steld in Tibet helemaal niet achter de politiek van de rege ring staan. Zij vinden het vre selijk om te zien hoeveel scha de er is aangericht. Bovendien heb ik zeer veel Chinezen ge-, zien die altijd een tasje bij zich moeten dragen met pillen. Te gen het ziek worden bp die vrnfP hor-Tton vpn Tihot1' 4? Wethouder Waal hangt eerste busroute-plattegrond op Wethouder C. Waal bevestigde gistermiddag een busroutekaart aan de haltepaal van lijn 43. Deze halte ligt vlakbij het Stads- bouwhuis. Het is de bedoeling, dat in Leiden en omgeving (Oegstgeest en Leiderdorp) meer van deze routekaarten worden geplaatst. Met deze kaarten wil de NZH de busreiziger meer ser vice verlenen. In één oogopslag kan de reiziger de routes, die de bussen in Leiden en omgeving rijden, zien. Postman In het kader van de „Jack Nicholson cyclus" wordt in Filmhuis LVC aan de Breestraat 66 morgen en zater dag de film „The postman always rings twice" ver toond. De film gaat over een zwerver, die samenspant met een jonge vrouw om haar te bevrijden uit een lief deloos huwelijk. De voorstellingen beginnen beide da gen om kwart over negen. Open dag Het laboratorium voor parasitologie is onlangs verhuisd van het Rapenburg 33 naar het „Transitorium van de me dische faculteit aan de Wassenaarseweg 62. Ter gelegen heid van de in gebruikname van de nieuwe behuizing wordt vrijdag een open dag gehouden van tien tot vier uur. Aan de'hand van posters, demonstraties, dia-series, films en mondelinge toelichting wordt een overzicht gegeven van de lopende onderzoeksprojecten. In het laboratorium wordt onderzoek verricht naar parasitaire wormen ver spreiding,diagnostiek, bestrijding), naar de malaria-para siet (levenscyclus, verspreiding) en naar toxoplasma (diag nostiek). Vrouwenfilm De maandelijkse vrouwenfilm die volgende week dins dagavond in het Filmhuis LVC aan de Breestraat 66 wordt vertoond is „Not a love story" van Bonny Sherr Klein. Deze film gaat over pornografie en de pornogra- fiehandel. De voorstelling begint om acht uur. Spii in De cyclus rond de Italiaanse regisseur Bernardo Bertolucci wordt volgende week woensdag besloten met de film „De strategie van de spin". De film, die wordt gedraaid in Filmhuis LVC aan de Breestraat 66, gaat over een man, die ontdekt dat zijn vader geen oorlogsheld is maar een verra der. Ook donderdag wordt deze film vertoond. Op beide avonden beginnen de voorstellingen om acht uur en om kwart over tien. Leger des Heils Het nationaal Stafmuziekkorps van het Leger des Heils onder leiding van kolonel J. Mast geeft zondag 27 februari een muziek- en zangfestival in de Vredes- kerk aan de Vollenhovenkade 21 in Leiden. Het festi val begint om vijf uur. Eenzelfde festival wordt zater dag 26 februari in de Dorpskerk aan de Kerklaan 12 in Katwijk gehouden. Hierbij werkt mee het Christelijk gemend koor Cantate Deo. Hier is het tijdstip van aan vang op half acht vastgesteld. Concordia De muziekvereniging „Concordia" geeft zaterdagavond 26 februari een concert in de Stadsgehoorzaal. Het concert be gint om acht uur. Ook het jeugdorkest van de vereniging werkt aan het concert mee. Brand in clubhuis LEIDEN Waarschijnlijk door een brandende sigaret die tussen carnavalskleding te recht was gekomen is gister avond omstreeks kwart over elf brand ontstaan in het club huis aan het Trekvaartplein. De brandweer was snel ter plaatse en heeft het vuur ge doofd. Er werd aanzienlijke waterschade opgelopen. De preciese omvang van de scha- Forse straffen voor Leidse drugshandelaars DEN HAAG/LEIDEN De Haagse rechtbank heeft vandaag twee Leidse drugshandelaars en een Rotterdamse dealer tot for se gevangenisstraffen veroordeeld. Een 27-jarige Leidse vrouw en een 34-jarige Rotterdammer werden tot 18 maanden met af trek van het voorarrest veroordeeld. Een 28-jarige Leidenaar hoorde 15 maanden met aftrek vjU} voorarrest over zich uitspre ken. De officier van justitie hadrespectievelijk achttien maan den, twee jaar en vijftien maanden geëist. Het drietal werd in november 1982 opgepakt. De Leidse vrouw had, toen zij werd aangehouden, 30 gram cocaïne in haar bezit De vrouw, die bij de Leidse politie goed bekend is, kocht deze verdovende middelen van de Rotterdammer. Deze man was op 28 augustus in vrijheid gesteld, nadat hij wegens handel in cocaï ne één jaar gevangenisstraf had uitgezeten. De 28-jarige Leide naar werd aangehouden toen hij bij de vrouw heroïne kwam ha len. Deze man voorzag in Leiden ongeveer 20 mensen van ver dovende middelen. Het geld dat de twee mannen op zak hadden en dat in beslag was genomen, moet volgens de rechtbank aan do ^rHarhtpn worden tpriiPftp^evpn KNOV-SECRETARIS INDEMAN: „Toekomst kleinbedrijf afhankelijk van onderlinge samenwerking" LEIDEN „Het kleinbe- drijf moet de kleine on derlinge geschillen opzij schuiven en eendrachtig gaan samenwerken. Daar van is de toekomst van het midden- en kleinbe drijf afhankelijk." Dit zei mr. R. Indeman, secretaris van het Koninklijk Ne derlands Ondernemers- verbond (KNOV), gisteren op een KNOV-afdelings vergadering in Leiden. De heer Indeman zei, dat het midden- en kleinbedrijf vogel vrij is. Het wordt van alle kan ten belaagd door de overheid, meende hij. „De vertegen woordigers van het kleinbe drijf worden door de regering niet gezien al§ belangenbehar tigers, maar als dwarsliggers," aldus de heer Indeman, die zei, dat het kleinbedrijf zich zelf in deze positie heeft gema noeuvreerd. „Andere groepe ringen hebben zich verenigd en hebben met goed resultaat druk op de overheid uitgeoe fend. Deze groeperingen ma ken de dienst uit," meende de secretaris. De heer Indeman vertelde, dat er langzaam verandering in deze situatie komt. „De grote bedrijven wankelen en gaan failliet. Nu pas begint men de waarde van het kleinbedrijf in te zien. Het is flexibeler en kan daarom gemakkelijker in spelen op veranderingen. Men gaat het kleinbedrijf nu meer en meer zien als een mogelijk heid om de werkgelegenheid structureel te verbeteren," al dus de heer Indeman. De secretaris van het KNOV riep gisteren op tot samenwer king. „Nu moeten we onze por sitie innemen tussen de groot machten. Van de overheid vragen we het verlagen van de uitgaven en het afschaffen van subsidies aan bedrijven. Van de werknemers moet worden geëist, dat de loonkos ten omlaag gaan en tegen de werkgevers zeggen we, dat het onbeperkt drukken van de loonkosten niet kan door gaan," aldus de secretaris van hot Kwnv

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3