geicUe ©omo/rtiSH V er bi jstering" in onderwijs over verlies van banen „Laat werknemer bij fraude premie alsnog betalen" VUURZEE IN AUSTRALIË EIST 67 DODEN 99 OPEL [MlHet Motorhuis Wellicht zelfs dertig executies in Suriname Bommelding BON: Fanatiek tweeling Gaspri js kan 4 cent omlaag' DE AUTORAI IS AFGELOPEN MAAR HET MOTORHUIS GAAT GEWOON DOOR ■V' Uitgave Westerpere, behorende tot SijthoffPere. Apothekersdijk34,2312DDLeiden, Postbus 11,2300 AA, teI.071-122244.Giro 103003 BankiAmrobank'N.V. Leiden. DirecteurhoofdredacteurJ.I.Hallewas, Chef-redacteurWim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand /20.41 (mtsl^ut.betaling)iwartaal 61,25, jaar 233,50. Klachtenbezorging:maandagt/m vrijdagvan 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Lcese nummers 0,80 Donderdag 17 februari 1983, 74e jaargang no. 22S04 Tien jaar milieubescherming in „Hier en nu" op Ned. I om 21.20 uur. Op Ned. I om 19.12 uur film „De slag om Engeland" en om 21.30 begin serie „Maritiem" over Nederland en de zee. Op België 2 om 20.15 uur Brits tv-spel „Achterblijven" over koloniale familie in India. Droog weer met zonnige pe rioden. Vannacht van 1 tot 6 graden vorst. Middagtempera- tuur 3 graden boven nul. Zwakke wind. Zon op: 07.51; onder: 17.58. Schev. hoog water: 6.05 en 18.22, laag water: 1.44 en 14.25 EVAARLIJK ifS ;N HAAG Hoewel er al hoorlijk druk wordt ge- iaatst kan het ijs op meren plassen nog erg onbetrouw- ar zijn. In tal van plaatsen larschuwt de politie voor nne plekken in de ijsvloer, joral op het Veluwe- en ontermeer zijn gisteren veel :nsen door het ijs gezakt. In t Overijsselse Zwartsluis ite de 5-jarige Aswin Soer or het ijs en verdronk. De mende dagen blijft het nachts vriezen terwijl de nperatuur overdag enkele iden boven het nulpunt mt. Friese rechter: maak pesterij goed met sieraad LEEUWARDEN De 18-jarige B. V. en de 20-jarige S. E. uit Hindeloopen moeten van de Leeuwarder rechtbank elk een sieraad van 500 kopen en dit aan twee meisjes geven die vorig jaar door hen werden lastig geval len. De twee jongens bezochten in september van het vorig jaar een bar in Workum. Op de terugweg naar huis begonnen ze de twee. fietsende, meisjes te pesten. Een van de meis jes kon vluchten, maar de ander verloor een schoen en moest zich de agressie van de jon gens laten welgevallen. Het meisje werd daarbij bedreigd. De jongens kregen nu drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. 750 gulden boete en daarbij de verplichting het aangedane leed weer goed te maken met een sieraad. Richard Oleszek (I) en zijn broer Leonard zijn een tweeling die momenteel iets te veel gemeen hebben. De broers hebben niet alleen beiden hun linkerenkel ge broken, maar ook nog op dezelfde dag. Richard viel van een ladder op z'n werk en Leonard brak z'n enkel toen hij op weg naar zijn werk uitgleed over ijs op straat. Onderzoek naar afsterven bos DEN HAAG Staatsbosbeheer gaat naar aanleiding van verontrustende berichten uit West-Duitsland en Oost-Europa over het afsterven van naaldbossen het Nederlandse bos on derzoeken. Ook uit onze grensstre ken komen signalen over schade aan naaldbossen. Het afsterven en de schade worden toegeschreven aan verontreiniging vanuit lucht en bo dem, zoals zure regen of ozon. Over de processen en de omvang van de schade is nog onvoldoende bekend. Over de oorzaken zijn verschillende theoriën in omloop. Om daar meer duidelijkheid in te scheppen is on derzoek nodig. ederland uit ritiek P ederzettingen- leid van Israël tw YORK Nederland, ankrijk en Groot-Brittannië )ben gisteren in de Veilig- dsraad van de Verenigde ties kritiek geleverd op het aëlische nederzettingenbe- I in de bezette gebieden. De derlandse ambassadeur bij VN uitte de „diepe bezorgd- d" van de regering over de aëlische politiek in de sinds •7 bezette gebieden. Evenals i Franse en Britse collega de hij steun toe aan'de op- p van president Reagan aan uzalem om geen nieuwe lerzettingen meer te vesti- De Veiligheidsraad heeft debat over de nederzettin- politiek gisteravond opge- ort. zonder een nieuwe da- vast te stellen. DEN HAAG De on derwijsorganisaties in ons land hebben „met verbijstering" gerea geerd op het gisteren door minister Deetman aangekondigde banen verlies (8.365), waarbij vijfduizend gedwongen ontslagen niet te ver mijden zijn. De onder wijsorganisaties zijn bang dat deze aantallen nog hoger zullen uitval len. De Tweede Kamer heeft ook grote proble men met het banenver lies en wil de onder wijsbegroting enkele weken uitstellen. De fracties van VVD, CDA, PvdA en D'66 in de Tweede Kamer vinden uitstel van de onderwijsbegroting nodig om te bekijken of er ook andere invullingen voor de ombuigingsmaatregelen mo gelijk zijn, met minder na delige consequenties voor de werkgelegenheid. Ook moeten de onderwijsvakor ganisaties de kans krijgen om met alternatieven te ko men, zo vindt de Kamer. Wat minister Deetman be treft kan de behandeling van zijn begroting volgende week gewoon doorgaan. „Ik heb de vakbonden laten weten dat ik ook na de par lementaire behandeling nog open sta voor alternatie ven", aldus de bewindsman bij de presentatie van zijn plannen. De PvdA zei „verbijsterd". D'66 „geschokt" te zijn over de voorstellen van Deet man. De regeringsfracties hebben veel milder gerea geerd. maar ook CDA en VVD vinden dat er naar be zuinigingen gezocht moeten worden die minder ingrij pend zijn voor de werkgele genheid in het onderwijs. Alle organisaties in het on derwijs noemen de plannen onaanvaardbaar. De Protes tants Christelijke en Katho lieke Onderwijsbonden PCO en KOV vrezen dat als gevolg van het banenverlies en de vergroting van de klassen van 30 naar 32 leer lingen „de kwaliteit van het onderwijs op onaanvaardba re wijze zal verslechteren". De organisaties spreken van een „ramp voor het onder wijs. die niet alleen de zit tende onderwijsgevenden, maar met name ook de pas afgestudeerden treft". Minister Deetman heeft overigens bij de verhoging van de klassedeler tot 32 een precedent geschapen door rekening te houden met de wachtgelden die bij gedwongen ontslag zouden moeten worden uitgekeerd. Daardoor kan hij, ondanks het verdwijnen van 4100 ar beidsplaatsen in die sector, voor de volgende schoolja ren gedwongen ontslag voorkomen. In die periode moet het verlies aan ar beidsplaatsen zoveel moge lijk door natuurlijk verloop plaatsvinden. Deetman kan niet de garantie geven, dat na '85 niet alsnog gedwon gen ontslagen moeten plaatsvinden in het basison derwijs. Pagina 9: Geen gymnas tiek meer in hoogste klas sen dvies aan erklozen: enk eens aan ïigratie HAAG Enkele hon- ^den werkloze Nederlanders jgen binnenkort informatie- teriaal, waarin hun wordt vezen op de huidige (be kte) mogelijkheden van igratie. Het materiaal komt S i de emigratiedienst, de ar- dsbureaus zorgen voor de zending naar geselecteerde oepsgroepen die de beste maken: instrumentma- stoffeerders, modellen- kers in de metaal en galva- eerders. Er is op het ogen- t grote belangstelling voor igratie, zo stelt Sociale Za- i, maar de landen, die van- K> Is veel emigranten opna- n, hebben vanwege eigen nomische moeilijkheden o i grenzen goeddeels geslo- Australië biedt de meeste - gelijkheden. krant ontvangen? Bel tussen en 19.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur. nummer 071- 3 en uw krant wordt nog dezelf- avond nabezorgd. 9? WINTERSWIJK Op grond van de drastische daling van de olieprijzen kan de gasprijs voor de kleinverbruiker met vier cent per kubieke meter omlaag, aldus directeur L. Do- nia van het Konsumenten Kontakt vanochtend in Win terswijk op een symposium over woonlasten. Voor een ge middeld gezin zou dat per jaar volgens Donia al gauw 120 gulden schelen. Verder zouden volgens de directeur van Kon sumenten Kontakt door de la gere olieprijzen ook de elektri citeitstarieven omlaag kunnen, terwijl de huren niet of nau welijks mogen stijgen omdat de stijging van de bouwkosten tot staan is gebracht. Volgens Donia dreigt 1983 voor wat de woonlasten betreft een ramp jaar te worden. [ADVERTENTIES Ook na de Rai kunt u bij Het Motorhuis terecht voor alle Opeis typen '83. U kunt ze rustig in onze showroom be kijken, want ze staan er allemaal... En Het Motorhuis geeft nog altijd uiterst interessante inruilprij- zen voor uw auto, ongeacht het merk. Kijk speciaal eens naar deze typen... Kadett Econoom 3-drs. vanaf f 15.990,—* inkl. radio. Kadett Flash Sportief inkl. vele accessoires f 17.315.—* Ascona Flair 1300S 2-drs. inkl. vele acces, f 20.999,—* (uw voordeel f 1.326,) Ascona Flair 4-drs. 1600S inkl. accessoires f 22.699,—* (uw voordeel f 1.455,—) ♦alle prijzen af fabriek. aflevering in overleg. STOP DUS GAUW BIJ HET MOTORHUIS EN STAP BINNEN Vondellaan80, Katwijk, Leiden. Tel. 071 -76 9313. Voorschoten. Let op! vandaag onze maandelijkse auto occasion pagina. Zie pagina 8. T ADELAIDE/AUSTRALIË In twee staten in het zuiden van Australië woeden sinds gisteren grote bosbranden waarbij tot nog toe 67 doden zijn gevallen en honderden mensen gewond zijn geraakt van wie enige tientallen ernstig. Honderden huizen, schapen en runderen zijn aan de vlammenzee ten prooi gevallen, duizenden mensen zijn geëvacueerd Veel kustbewoners zijn het strand op gevlucht. In getroffen gebieden wordt geplunderd. De branden worden aangewakkerd door windsnelheden tot 80 kilometer per uur bij temperatu ren van 40 graden Celcius. Brand weerlieden hebben het vuur, dat over een breedte van 120 kilometer een ver woestend spoor trekt door struikge was en eucalyptus- -bomen, nog niet onder controle. Veel slachtoffers hebben de dood ge vonden toen zij op de vlucht in hun auto door het vuur werden ingesloten. Een auto op de snelweg ontplofte in een vurige bal al leen al door de enorme hitte. „Wij hebben het op gegeven om te pro beren woningen te behouden. Alles wat we nu doen is proberen mensen te redden", aldus een van de zesduizend brandweermannen die tegen een vlam menzee vechten die zich uitstrekt van de buitenwijken van Adelaide tot de grens van Victoria 241 kilometer ver derop. Boven de wrakken van auto's en dier- kadavers op het uit gedroogde platte land (waar het veel al al vier jaar niet meer heeft gere gend) hangt rook vermengd met rode stof. De politie ver wacht een stijging van het aantal do den en vreest dat de ramp nog groter wordt dan de brand in 1939, die in drie dagen 71 slachtof fers vergde. Patricia Guest en haar dochter Sharon staan wanhopig bij wat eens hun riante villa was in de buurt van Melbourne. Al hun bezittingen zijn verwoest door een van de grote bos- en steppe- branden in het zuiden van Australië. VN-RAPPORT: GENEVE In Suriname zijn in december minstens zestien, maar mogelijk meer dan dertig vooraanstaande personen te rechtgesteld nadat zij waren gearresteerd. Dit staat in een rapport van de Verenigde Na ties dat is bestemd voor de VN-com missie van de mensen rechten, die in Genève bijeen is. De opsteller van het rap port, de Keniaanse jurist Amos Wako, stelt dat de slachtoffers prominente burgers waren, onder wie vakbondsleiders, advocaten en journalisten, die tegenstanders waren van het bewind van legerleider Desi Bouterse. Wako rapporteert dat de afge lopen vijftien jaar minstens twee miljoen personen zonder een eerlijke vorm van proces terechtgesteld zijn. Van de 37 landen die worden genoemd krijgen Iran, Zuid-Afrika, Guatemala, Colombia en Ar gentinië speciale aandacht. De Surinaamse legerleiding heeft het vergaderverbod dat in Suriname sinds 8 december gold opgeheven. Dat heeft het officiële persbureau SNA ge meld. Verder is de universiteit weer opengesteld en mag het particuliere radiostation RANI (Radio Nickerie) de uitzendin gen hervatten. Pag. 11: Bevrijdingsraad krijgt steun in commissie Mensenrechten. ZOETERMEER De ef fectiefste straf om mis bruik van en fraude met de sociale verzekeringen door werknemers tegen te gaan, is hen voor de beta ling van rtiet betaalde pre mies aansprakelijk te stel len, aldus staatssecretaris De Graaf van Sociale Za ken en Werkgelegenheid. De ernst van misbruik en fraude moet ons aan het denken zetten over de vraag of er in alle omstan digheden automatisch van moet worden uitgegaan dat de werknemer van rechtswege is verzekerd, zo zei de bewindsman vandaag in Zoetermeer. De Graaf die sprak bij het af scheid van mr. G.J. Oosterhuis i jl Staatssecretaris De Graaf als algemeen secretaris van de Sociale Verzekeringsraad, zei dat slechts van misbruik en fraude kan worden gesproken als de werknemer wist of be hoorde te weten dat zijn werk gever malafide is. Om na te gaan of hij dat kon weten, is een sluitende procedure nood zakelijk. De Graaf kondigde aan dat het kabinet volgende maand aan de SER advies zal vragen over de herziening van het stelsel van sociale verzekeringen. Het kabinet zal dan zijn plannen bekend maken, en volgens De Graaf zijn die zeer ingrijpend. Hij zei er begrip voor te heb ben als daartegen weerstand ontstaat. Dat begrip heeft hij niet voor de hier en daar ge hoorde oproep om de uitvoe ring van de besluiten te be moeilijken. Dr. W. van Voorden, voorzit ter van de arbeidsongeschikt heidsfondsen en het werke loosheidsfonds, pleitte op de zelfde bijeenkomst voor meer mogelijkheden om te werken met behoud van uitkering. Soms slaat nieuws ui als een bom. Vooral natuurlijk als het ook werkelijk om een bom gaat. Niet altijd behoeft dat echter iets explosiefs te zijn. Er kan iemand met een bom duiten vandoor zijn gegaan of het kan lijken dat er iets uit elkaar is gesprongen (,,ik hoorde een luide bom"). Het kan ook slechts bombarie zijn of, wat nog erger is, een heleboel bombast. Een ander nogal voorkomend ding is de bommelding. Misschien kan het de lezer allemaal weinig bommen, als hij de „Leidse Courant" maar (op tijd) krijgt. Als U er óók zo over wilt denken moet U onderstaande bom, pardon bon, maar eens invullen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend envelop ronder postzegel opsturen naar :ant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. rJ^CcidócGouoont i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1