iVS willen nzichtbare kruisraket ilh in A Sen zwaarder BWwaakt dan Lubbers ^Bevrijdingsraad Suriname kan op steun "rekenen in VN-commissie Mensenrechten Palestijnse leider ontkent dreigende splitsing in PLO Frankrijk wist al in '63 waar Barbie zat ONRUST IN ASSAM KOST OPNIEUW LEVENS Troepen Haddad rukken op tot bij Bekaa-vallei „Gesprekken met Israëliërs een brug naar vrede M BUITENLAND Qeid^Qowumt DONDERDAG 17 FEBRUARI1983 PAGINA U ^Westduitse rechter ^verliest titel wegens ÓLongeloof aan „Auschwitz' ske<BONN De universiteit van Göttingen in de j;.jBondsrepubliek wil de doctorstitel ontnemen aan Wilhelm Staglich omdat deze in zijn boek „De dythe van Auschwitz", de „menselijke waardig- leid" aantast. De universiteit vindt dat Stëglich jich onwaardig heeft getoond een academische ti- d'ltel te dragen. De 70-jarige Staglich, die tot aan zijn >t 5ipensionering was verbonden aan de rechtbank van "■lamburg, heeft meer dan eens tegengesproken dat in het Derde Rijk gaskamers bestonden én uit- ieiing van joden. Tijdens bezoeken aan het con centratiekamp Auschwitz, zei hij geen gaskamers, :rematoria en martelwerktuigen te hebben gezien, aar integendeel, een verzorgd kamp. Staglichs „De Mythe van Auschwitz" is in mei 1982 de rechtbank in Stuttgart verboden. PARIJS Frankrijk wist al in 1963 dat de voormalige Gestapo-chef Klaus Barbie naar Bolivia was gevlucht en dat hij daar onder de naam Willms werkte voor de Westduitse en Amerikaanse inlichtingen dienst. Dit blijkt uit „geheime en vertrou- welijke"documenten van de Franse in lichtingendienst die eerder deze week zijn vrijgegeven door de nazi-jager Serge Klarsfeld. Uit de documenten blijkt ver der, dat Barbie in die tijd geregeld contact had met familieleden in Duitsland, onder wie zijn moeder. Pas toen Klarsfeld en zijn groep in het begin van de jaren ze ventig met actie dreigden, begon de Fran se regering pogingen in het werk te stel len om Barbie uitgeleverd te krijgen. Meckenbeuren bouwt alleen als CDU wint Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Op voorstel van de christen-demo cratische burgemeester Siegfried Tann heeft de gemeenteraad van het stadje Meckenbeu ren (in zuidelijk West-Duitsland onder Ra- vensburg) besloten met de bouw van het nieuwe gemeentehuis te wachten tot na de verkiezingen van 6 maart. Meckenbeuren wil alleen een nieuw gemeentehuis, als de chris ten-democraat Helmut Kohl bondskanselier blijft. Wint de socialist Hans-Jochen Vogel, dan acht Meckenbeuren de toekomst zo onze ker, dat van de investering van 11,2 miljoen Mark beter kan worden afgezien. Het is de eerste keer dat een overheidsinstantie een be langrijke investering afhankelijk maakt van de verkiezingsuitslag. GAUHATI De bloedige onlusten in de Indiase deelstaat Assam hebben opnieuw mensenlevens ge kost. Gisteren hebben politiefunctionarissen per abuis drie paramilitaire politieagenten doodgescho ten tijdens gevechten met demonstranten. In de af gelegen noordelijke staat Wielen zijn gisteren twintig doden gevallen bij onlusten. Afgelopen weekeind blijkt in Darrang een bloedbad te hebben plaatsge vonden dat aan honderden Assamezen het leven ge kost heeft. Waarschijnlijk betrof het wraakneming van plaatselijke stammen wegens de Assamese vijan digheid tegenover de immigranten in de deelstaat. Bij het verkiezingsgeweld in Assam, dat vooral voortvloeit uit etnische en religieuze conflicten, zijn sinds begin februari zeker driehonderd mensen ge dood. van wie ruim vijftig door de politie zijn dood geschoten. BEIROET Militairen van de afvallige Libanese majoor Haddad, die steun heeft van Israël, hebben gisteren het gehe le gebied in Zuid-Libanon onder hun controle gebracht dat Israël als veiligheidszone eist tegen Palestijnse infiltraties in de toekomst. Dat gebied loopt tot vlak bij de door Syrië be heerste Bekaa-vallei. Een hoge Israëlische functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken, die anoniem wenste te blijven, heeft gezegd dat zijn land „altijd solidair" is met Haddad. In Beiroet gaf de minister van buitenlandse zaken toe dat Libanon niet bij machte is de opmars van Haddad tot staan te brengen. (Van onze correspondent) ASHINGTON Presi- )P6hent Reagan heeft beslo ten slechts een derde deel laten produceren van Ie oorspronkelijk bestelde .348 kruisraketten voor Ie lange afstand die aan merikaanse vliegtuigen :ouden worden opgehan- ZUIIben. Het gaat daarbij om pg pe zogenaamde ALCM, ir Launched Cruise Mis- iiles. UCHet besluit dat nog door ncnet Amerikaanse Congres gf moet worden goedgekeurd Viel nadat de Amerikaanse luchtmachtstaf had geconsta teerd dat de Sovjet-Unie over technieken beschikt om bin nendringende kruisraketten, die vanaf vliegtuigen worden gelanceerd, te onderscheppen. De B-52 bommenwerpers, die de kruisraketten vervoeren, worden bijtijds door de Russi sche radar gesignaleerd en kunnen dan niet meer door het versterkte anti-luchtdoel geschut van de landen van het Warschaupact heendringen. Volgens zegslieden van het Witte Huis heeft Reagans be slissing geen invloed op de plannen om 464 vanaf land te lanceren kruisraketten in West-Europa te plaatsen. Een eerste B-52 squadron vliegt intussen met de ALCM's. Maar president Reagan wil nu de luchtmacht zo snel mogelijk een alterna tief voor de kruisraket bezor gen. Daartoe zijn zogenoemde ,,Stealth"-wapens in ontwik keling. Dat zijn „stille" of „steelse" vliegtuigen of raket ten, die zodanig zijn gevormd en uitgerust dat radarfetralen „eroverheen glijden", zoals een luchtmachtwoordvoerder in Washington het gisteren uitdrukte. De annulering van de bestel ling van de bijna 3.000 kruisra ketten betekent voor de indus trie een strop van 11,5 miljard gulden. Maar zowel Boeing als General Dymanics en Lock heed zullen worden ingescha keld bij de produktie van het vervangende wapensysteem. President Reagan tijdens de persconferentie van van nacht. Op een persconferentie in Washington heeft president Reagan gisteren verklaard dat hij vast blijft houden aan de nuloptie. Hij zal de Sovjet- -Unie geen ander voorstel doen om het probleem van de kernwapens in Europa op te lossen. De bal is nog steeds bij hun, zo zei hij. Op een vraag over de mogelijkheid dat West-Duitsland en andere Eu ropese lidstaten van de NAVO zouden besluiten Amerikaanse middellange-afstandsrakettern niet te plaatsten zei Reagan: „Dat zou een verschrikkelijke tegenslag zijn voor de vrede en voor de ontwapening, maar wij hebben geen aanwijzingen dat dit het geval zou kunnen zijn". Nieuw Amerikaans machtsvertoon aan adres Libië WASHINGTON De Vere- nigde Staten hebben het afge lopen weekeinde vier Awacs- radarvliegtuigen naar Egypte gezonden uit voorzorg tegen een mogelijke militaire bedrei ging van Soedan door Libië. Het Amerikaanse vliegdek- schip „Nimitz" dat voor de kust van Libanon lag, heeft vergezeld van twee torpedoja gers, positie gekozen ter hoog te van Libië. Volgens het Pentagon zond Li bië vorige week twaalf tot vijf tien jachtbommenwerpers naar de grens met Soedan. Egypte zond daarop enkele ja gers naar zijn grens met Soe dan en vroeg de Verenigde Staten om hulp, aldus het Pen tagon. De Awacs moet de Libi sche activiteit in de lucht in de gaten houden. De Egyptsche luchtmacht heeft al samen met Amerikaanse Awacs-piloten. De Awacs kan vliegtuigen sig naleren op bijna 600 kilometer afstand. Via een radioverbin ding zou de Egyptische lucht macht kunnen worden ge waarschuwd. Egypte steunt het bewind van president Jaf- far Nimeiry en zal waarschijn lijk Soedan te hulp snellen als het wordt aangevallen, aldus functionarissen van het Penta gon. DEN HAAG „Als je in [iet verzet zit, loop je risi- Je moet je die zo klein mogelijk maken, naar uitsluiten kun je ze jiooit". Zo reageert een "Van de leden van de Be vrijd ingsraad voor Surina me op de zware bewaking pie met name voorzitter phin A Sen ten deel valt. Surinaamse ex-presi- pent wordt zwaarder be- aakt dan bijvoorbeeld Iremier Lubbers. vanaf het moment dat hij voet &p Nederlandse bodem heeft [ezet, wordt Chin A Sen op de joet gevolgd door een aantal ■veiligheidsagenten, politie mensen in burger. „We had den duidelijke aanwijzingen; genoeg redenen om bescher ming te vragen. Er waren tele foontjes, brieven en dan na tuurlijk de bedreigingen van Bouterse zelf. De Nederlandse regering heeft die intimidaties duidelijk serieus genomen, an ders was was hij niet zo goed beveiligd", aldus een vooraan staand Surinamer. ..Zelf ben ik niet bedreigd. Maar men kan mij ook niet bereiken. Ik ben nooit op hetzelfde adres". Voor, tijdens en na de perscon ferentie die Chin A Sen giste ren in Den Haag hield, was goed te merken hoe zwaar hij wordt beschermd. In de zaal waar hij het woord voerde stonden twee mannen, die geen oog hadden voor de Suri naamse ex-president maar uit sluitend de in grote getale aan wezige journalisten in de gaten hielden. Voor de deur stonden twee collega's, bij wie de an tenne van de radio net onder de revers van hun colbert te voorschijn kwam. Chin A Sen verliet Den haag op dezelfde manier als hij er gekomen was: in een kogel vrije en van veiligheidsappa ratuur voorziene Lancia. „Die is wel wat steviger dan een soortgelijke Lancia", grapte een van de veiligheidsagenten voordat hij in de snelle volg auto stapte. Hij ging zitten, zet te zijn voeten op een schiet- klaar machinepistool dat voor zijn stoel lag en reed van het Binnenhof weg. „Ik zeg meneer" Bouterse, maar dat is hij natuurlijk niet. Hij is een satan", zei de voorzitter van de Surinaamse Bevrijdings- raad Chin A Sen (rechts) tijdens zijn persconferentie in Den Haag. Naast hem I. Sewrajsing, secretaris-generaal van de raad en de nieuwe leden van de Bevrijdingsraad Glenn Tjong A Akiet en Ben Kohinor. Zij zijn naar Nederland gevluchte be stuursleden van de Moederbond. In Suriname waren zij naas te medewerker van de vermoorde vakbondsleider Cyrill Daal. n, da •EN HAAG Enkele irikaanse en Aziatische inden hebben de Bevrij- lingsraad voor Suriname •gezegd dat zij de recen- gebeurtenissen in Suri- me aan de orde zullen lien in de VN-commis- te Mensenrechten in Ge- lie iève. Dat heeft de secre- is-generaal van de lad, ir. I. Sewrajsing gis- jjren op een persconfe- ^°P|entie in Den Haag ver- |f4laard. Sewrajsing is tot Mflecember vertegenwoor diger van Suriname ge- 'eest bij de Verenigde aties in New York. Hij is ijuist terug uit Genève, kaar hij met verschillen- ^Pe delegaties contact heeft gehad. „Dat bezoek is niet voor niets geweest", zo constateerde hij gisteren. Sewrajsing en de voorzitter van de Bevrijdingsraad, Chin A Sen, weigerden de namen van de landen te noemen die achter de Bevrijdingsraad staan. Op de vergadering zijn echter ook landen die zich vierkant achter het bewind- Bouterse stellen. „Ik noem geen namen, maar het zijn landen uit de (Zuidamerikaan- se red.) regio. Dat versterkt mijn vermoeden dat buiten landse belangen bij de gebeur tenissen in Suriname betrok ken zijn", aldus Sewrajsing. Volgens de vroegere VN-am- bassadeur richt het diplomatie ke offensief van de Bevrij dingsraad zich momenteel op de vergadering in Genève, on der meer omdat daar veel in ternationale publiciteit is te halen „Er waren landen die niet wisten waar Suriname ligt of die een totaal verkeerde voorstelling van de gebeurte nissen hadden. We kunnen zeggen dat bij hun de ogen zijn opengegaan". Aan het eind van de maand, wanneer Suri name naar verwachting in de commissie aan de orde komt, zal opnieuw een delegatie van de Bevrijdingsraad naar Genè ve afreizen. Niet alleen Nederland Nu andere landen steun heb ben toegezegd aan de Suri naamse Bevrijdingsraad bij de commissie Mensenrechten in Genève, hangt het niet meer alleen van Nederland af, of de BUITENHEER gebeurtenissen in Suriname in de commissie Mensenrechten aan de orde komen. Het is bo vendien de vraag of Neder land daartoe het initiatief zou nemen. „Zodra we eraan moeten gaan twijfelen of wel voldoende landen in de commissie Suri name willen veroordelen, zul len we geen motie indienen die om zo'n veroordeling vraagt. Want als een dergelij ke motie het niet haalt, bete kent dat min of meer een overwinnig voor het regime- Bouterse. En dat is natuurlijk het laatste wat we willen". Al dus verklaarde gisteren de lei der van de Nederlandse dele gatie in Genève, prof. dr. P. Kooijmans desgevraagd. Volgens de delegatieleider mag van de conferentie „geen wonderen" worden verwacht. „We moeten niet vergeten dat het in zeker zeventig landen met de mensenrechten min stens even droevig is gesteld. Bovendien haalt een veroorde ling in Genève niet veel uit. Het is slechts een bericht, een signalering van een alarme rende situatie in een land". Suriname wel genoemd Kooijmans heeft ook zijn hoop gevestigd op het gisteren gepu bliceerde rapport Mensenrech ten van de Keniase jurist Amos Wako, die in opdracht van de Verenigde Naties is na gegaan hoe het is gesteld met het naleven van de mensen rechten in de wereld. Wako, die in zijn rapport man en paard noemt, laat ook Surina me uitgebreid de revue passe ren, waarbij waarbij hij con cludeert, dat het ook in Suri name met de mensenrechten niet goed zit. Kooijmans hoopt dat Wako zijn werk zal mogen voortzet ten. De Keniaan kan dan toe zicht blijven houden op de toe stand van de mensenrechten. „Waarmee hij ook op Surina me een oogje zal blijven hou den", voegt hij eraan toe. Geen rotte appel Toen Nederland in het begin van de jaren zeventig op een vergadering van de commissie de kwestie van de mensen rechten in Griekenland ter sprake bracht, leverde dat land daarop kritiek op de ma nier waarop de Nederlandse overheid de Molukkers behan delt. Prof. Kooijmans ziet de Surinaamse delegatie iets der gelijks niet uithalen. „Hoewel je het bij Bouterse en zijn mensen nooit van te voren kunt zeggen, verwacht ik niet dat ze in de commissie op een rotte plek in de Nederlandse samenleving zullen wijzen. Ze kunnen ook niets vinden dat maar in enige verhouding staat tot wat in Suriname is gebeurd. Ze zullen ons hooguit het etiket van neo-kolonialis- me of imperialisme opplak ken". ARJEN VAN DER SAR JOS TIMMERS Nationale kater in Brazilië Ook voor de carnavalsvierders in Brazilië is het feest voorbij. Deze samba-danseres rust in haar uitbundige uitdossing op een trottoir in Rio de Janeiro uit van de vermoeienissen. Net als veel anderen moet ze vandaag weer aan het werk: kater of geen kater. Het carnaval in Rio heeft overigens aan zeker 129 mensen het leven gekost. (Van onze speciale verslaggever Rick Kersjes) ALGIERS „Er bestaan duidelijke verschillen van mening binnen de Pale stijnse Bevrijdingsorgani satie, maar ik verzeker U dat deze niet tot een split sing zullen leiden. Arafat zal unaniem herkozen worden tot voorzitter van de PLO en zijn positie zal na de zitting van de Natio nale Raad sterker zijn dan ooit". Met deze woorden probeerde de voorzitter van de in Algiers vergaderende Palestijnse Na tionale Raad, Khaled Fahoem, de aanhoudende geruchten over een mogelijke afscheiding binnen de PLO te ontzenu wen. Hij bevestigde wel dat de Palestijnse leiders aan het eind van elke zittingsdag extra-ver gaderingen houden om de on derlinge verschillen uit de weg te ruimen. Fahoem zei dat het Arabische vredesplan, dat vorig jaar sep tember in de -Marokkaanse stad Fez werd ontworpen, als „een minimale basis" dient waarop vredesonderhandelin gen gestart kunnen worden. Dat plan voorziet in de vor ming van een onafhankelijke Palestijnse staat op de westelij ke Jordaanoever en in de Gaza-strook. Ook wordt daar in de veiligheid van alle staten in het Midden-Oosten gewaar borgd. Op de vraag of dit een erkenning van de staat Israël impliceert gaf Fahoem geen duidelijk antwoord. Hij liet weten „de regering-Begin, die de legitieme rechten van het Palestijnse volk ontkent, nooit te zullen accepteren". Ook sloot hij uit dat een Arabische leider de PLO bij eventuele onderhandelingen vertegen woordigt. ..Alleen de PLO mag spreken voor het Pale stijnse volk", waarmee hij in ging tegen de ideeën van een deel van de PLO-leiding, die onder bepaalde voorwaarden bereid is zich door de Jordaan se koning Hoessein te laten vertegenwoordigen. 99 ALGIERS Isam Sartawi, vertrouweling van PLO-voor- zitter Jasser Arafat, kan worden gezien worden als de archi tect van de Palestijns-Israëlische dialoog. Toen in 1976 be kend werd dat hij in het geheim besprekingen had gevoerd met Israëliërs wekte dat heel wat beroering, zowel in Israël als onder de Palestijnen. Tijdens de vorige zitting van de Palestijnse Nationale Raad (april 1981 in Damascus) leidden de contacten met Israëliërs bijna tot een breuk tussen Sarta wi en de PLO. Maar ondanks de felle tegenwerking binnen de PLO heeft Sartawi zijn pionierswerk voortgezet Tijdens de zitting van het Palestijnse parlement in Algiers heeft Sartawi even tijd om zijn ideeën over de mogelijkhe den van een Palestijns-Israëlische vrede te ontvouwen. U streeft al jaren naar een Palestijns-Israëlische dialoog. Zijn kansen op zo'n gesprek na de oorlog in Libanon beter geworden? „Als gevolg van de ontwikkelingen in Libanon is de aan dacht sterker gericht op een vredesregeling. In Israël is sprake van een groeiende vredesbeweging. Ook steeds meer Palestijnen, die voorheen twijfelden aan de bedoelingen van de Israëlische vredesbeweging, zien nu de waarde daarvan in. Wij zijn zonder meer voor contacten met Israëliërs". „Natuurlijk. De gesprekken kunnen dienen als een brug naar vrede. Wij zoeken naar effectieve middelen om de con tacten met Israëliërs uit te breiden, maar de Arbeiderspartij heeft zich tot nu toe nog zeer onfatsoenlijk opgesteld". Een erkenning van Israël door de PLO zal een doorbraak in het vastgelopen vredesproces gemakkelijker kunnen maken. Waarom weigert de PLO Israël te erkennen „De PLO heeft al lang bevestigd, dat zij het bestaan van de staat Israël accepteert. Dat is in diverse resoluties neerge legd. De belangrijkste resolutie werd tijdens de vorige zit ting van de Nationale Raad genomen, toen het vredesplan van Brezjnev werd aanvaard. In dit plan staat heel duidelijk dat het bestaansrecht van Israël gewaarborgd dient te wor den. Deze formule is door de Palestijnse Nationale Raad aangenomen, hetgeen betekent, dat de PLO Israël niet indi rect, maar juist direct heeft erkend. Maar de westerse rege ringen hebben geweigerd dit PLO-standpunt te erkennen. Zij hebben onze erkenning van Israël niet geaccepteerd". RICK KERSJES Herrenberg even bij PLO-vergadering ALGIERS De vergadering van de PLO in Algiers heeft begin deze week kort bezoek gehad van eePi Surinaamse de legatie, onder leiding van de ambassadeur in Nederland, Herrenberg. Bij zijn vertrek Nederland, anderhalve week geleden, verklaarde Herrenberg dat hij in Algerije, waar hij een tijdje heeft gestu deerd, op vakantie ging. De vergadering van de PLO is gisteren toegesproken door de Amerikaanse Gail Pressberg. Zij maakt deel uit van een de legatie van Amerikaanse jo den, die de vergadering in Al giers bijwoont. Het is voor het eerst dat een joodse delegatie aanwezig is op een vergade ring van de PLO.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11