Infrarood spoort 700 illegale vuilnishopen op Skiën Huurbeleid is a-sociaal BON: Contact iet e ïezers JOG MINDER IEDICIJNEN JERGOED DOOR IEKENFONDS Woningen 98 cent te duur Woensdag 16 februari 1983,74e jaargang no. 22503 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpere, behorende tot Si jthoff Pers. Apothekeredi)k 342312 DD LeidenPostbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003Bank: Amro-bank' N. V. Leiden. DirecteurhoofdredacteurJ.l.Hallewas, Chef-redacteur.Wun Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) 0,56 per mm, kleintjes ƒ0,34 per mm. Abonnementen: (ind.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 61,25, jaar ƒ233,50. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummere ƒ050 Rechtstreeks op Ned. II om 20.25 uur voetbal Spanje-Ne- derland. Op Ned. I om 18.55 uur „Pu bertijd" over homosexualiteit en om 21.05 uur kwis van Groucho Marx. Op België 2 om 20.15 uur „Spionnen op de Theems", film naar een verhaal van Graham Greene. 'ransen willen proces fegen Barbie op de tv RIJS Een grote meerderheid (70 procent) van -^Fransen zou graag zien dat de televisie het proces en de oorlogsmisdadiger Barbie rechtstreeks uit- - idt Deze wens van de Fransen stuit echter op ju- Jische problemen, aangezien het verboden is tij- is een proces foto's of filmopnames te maken. Om i de wensen van de Fransen te voldoen, zou de t moeten worden veranderd. Juristen houden zich t het probleem bezig. Zij hebben voorlopig nog de omdat het nog wel een jaar duurt voor Barbie ir de rechtbank moet verschijnen. De CPN-fractie de Tweede Kamer heeft minister Korthals Altes i justitie gevraagd om een uiteenzetting van de rokkenheid van het Nederlands openbaar minis- ie bij de vervolging van Barbie. Het openbaar mi- terie zou bewijzen zoeken voor door Barbie in ons d begane misdaden. Sjaranski eet weer MOSKOU De joodse Russi sche dissident Anatoli Sjaranski heeft op 14 januari zijn honger staking beëindigd nadat hij een brief, zijn eerste in ruim een jaar. mocht ontvangen. Dit heeft zijn moeder, Ida Milgrom, gisteren tegenover westerse journalisten in Moskou bekend gemaakt. De dissident zit vast in een Siberische strafoord na een veroordeling in 1978 tot dertien jaar strafkamp wegens .spiona ge'. Hij begon in september vo rig jaar met zijn hongerstaking uit protest tegen zijn isolering en de weigering van de gevan genisleiding brieven voor hem door te geven. L^ekegeboorte In het Natuurrecreatiecen- trum Texel heeft een grijze zeehond het leven ge schonken aan een welge schapen jong. Dat is een unieke gebeurtenis, omdat zeehonden in gevangen schap maar hoogst zelden jongen voortbrengen. Grij ze zeehonden, die eigenlijk in de Ierse zee thuishoren, bevallen in tegenstelling tot de Waddenzeehonden in de winter. Daarom dra gen de baby's bij de ge boorte een lange, wollige vacht. 55 HAAG Een aantal ede-Kamerleden, afkom- van „beneden de grote ri- en", heeft gisteren de de- gemist wegens „contact de kiezers". Zo verklaarde ans kamervoorzitter Dol- n afwezigheid Hij nde de namen van Alders, unel, Konings. Müller- Ast en Wöltgens (allen A) en de VVD'ers Her- is en Nijpels. Of er ook ^-kamerleden in het diepe en vertoefden was niet be- d. Zij hadden hun afwezig- gemeld wegens „bezighe- elders". Hazerswoude en Woerden DEN HAAG Gebruik van infra-rood fotografie bij het opsporen van stortplaat sen in Zuid-Holland heeft het afgelopen jaar in een gebied van slechts 150 vier kante kilometer maar liefst 700 vuilstortplaatsen aan het licht gebracht. Het ge bied, grofweg tussen Ha zerswoude, Woerden. Al phen aan de Rijn en Wad- dinxveen, werd in opdracht van de provincie vanuit de lucht gefotografeerd door een in dergelijke opnamen gespecialiseerd bedrijf. Van de nu aangetroffen 700 stortplaatsen zijn er slechts 12 aangemeld bij de provin cie. De rest, in grootte va riërend van 10 tot 150 vier kante meter, is vrijwel ze ker illegaal. De resultaten van opsporing van milieu-overtredingen met behulp van infra-rood- fotografie zijn daarmee der mate succesvol, dat de ko mende twee jaar opnamen zullen worden gemaakt van Midden-Delfland, het West- land. de Bollenstreek en het gebied rond het Braasse- mermeer. Ook daar ver wacht de provincie veel stortplaatsen te vinden. De meeste stortplaatsen zijn aangetroffen in de buurt van Boskoop. Volgens de Zuidhollandse milieugede puteerde dr. J. Hekkelman gaat het in de meeste geval len om door agrariërs met puin gedichte sloten en wa terlopen De gedeputeerde zei nog geen inzicht te heb ben in de mate van veront reiniging van de stortplaat- De provincie Noord-Hol land heeft gisteren laten weten dat het zeker nog vijftien a twintig jaar zal duren voordat alle veront reinigde grond in dit deel van Nederland zal zijn op geruimd. De provincie denkt dat het in totaal om z'n 400 meer of minder ver vuilde plaatsen gaat. Bewoners van de sterk ver ontreinigde Zellingwijk in Gouderak hebben gisteren bij ondermeer de Tweede Kamer geprotesteerd tegen de lange periode (3 a 5 jaar) die het schoonmaken van deze wijk in beslag zal ne men. Het merendeel van de 300 bewoners probeert elder swoonruimte te vinden. Pag 4 Betere milieucon- tróle mogelijk Pag 11 Kamer wil meer geld N HAAG Staatssecretaris Van der Reijden Iksgezondheid) wil het aantal door het ziekenfonds vergoeden medicijnen nog verder beperken dan al oktober 1982 gebeurde door de invoering van „ne- ieve lijsten". staatssecretaris wil af van het systeem, waarbij slechts be de produkten buiten de vergoeding vallen. In de nieuwe op- zouden hele categorieën medicamenten niet meer voor ver- ling in aanmerking komen. denkt daarbij onder meer aan bepaalde types pijnstillers, eet- remmers, hoestmiddelen en „multivitamine-preparaten". Dit een aanzienlijke besparing opleveren voor de ziekenfond die jaarlijks één tot twee miljard aan medicijnkosten ver- len. de extra bezuinigingen fors zijn en opwegen tegen de in- isten uit de eigen bijdrageregeling, dan is het niet uitgeslo- dat deze maatregel al dit jaar kan vervallen. Van der Reij- heeft de afgelopen weken te kennen gegeven niet gelukkig ijn met de „knakenkaart". heb zelden een zo ingrijpende adviesaanvraag gezien als Het is erg veel wat de staatssecretaris wil. Of het allemaal aar is. kan ik nu nog zeggen". Dat zei dr. C. van den Dool, lisch adviseur van de Ziekenfondsraad in Amstelveen, van gen. voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij rmacie (KNMP), de Zwolse apotheker drs.A. Cox. reageerde ijzend op de adviesaanvraag. En de woordvoerder van de delijke Huisartsen Vereniging (LHV), H.G. Bessem, is ook al erg positief. Vlucht 194 niet uitgevoerd Het einde van Vlucht 194 van Mia mi naar New York. De Boeiing 727 van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Eastern Airlines maakte gis teren met 73 passa giers op Miami In ternational Airport een spectaculaire buiklanding omdat het landingsgestel niet werkte. Contro lelampjes wezen vlak na het opstij gen voor de vlucht naar New York, op een blokkade van het linkerachterwiel. De piloot vloog te rug naar Miami en probeerde via een schok op de lan dingsbaan het wiel op z'n plaats te krij gen. Toen dat niet lukte, werd boven de Atlantische Oceaan de meeste brandstof gelost waarna de piloot te rugkeerde en de ge slaagde noodlan ding maakte. Zoals de foto laat zien, was de landings baan uit voorzorg in een schuimbed ge- Droog weer en zonnige perio den, maar ook wolkenvelden. Minimumtemperatuur van -3 tot -7 graden. Middagtempera- tuur iets boven nul. Matige oostelijke wind. Zon op 07.53, onder 17.56. Schev. hoog water 6.42 en 18.52. Laag water 2.15 en 14.54. Noordzee-olie tien procent in prijs omlaag LONDEN De Britse regering heeft besloten olie uit reserves in de Britse sector van de Noordzee maximaal tien procent in prijs te verlagen, zo meldt The Times vanmorgen. Het staatsbe drijf British National Oil Corporation (BNOC) zou zijn afnemers onder meer British Retroleum en de Konink lijke/Shell Groep daarvan per telex op de hoogte hebben gebracht. De offi ciële bekendmaking van de prijsverla ging wordt vrijdag verwacht. Pag. 13: Vrees voor instorten olie- markt hield prijs op peil Kapper rooft vrouwen lokken bij carnaval BERGEN OP ZOOM Vermoedelijk bij wijze van grap heeft iemand in Ber gen op Zoom het tijdens de carnavalsdrukte gemunt op het (lange) haar van vrouwen. Bij de politie zijn in elk geval zes meldingen binnengekomen van vrou- wen, die soms pas een dag later hadden bemerkt, dat er een lok van hun haar was afgeknipt. Slechts één vrouw had in de gaten, dat ze werd beroofd, maar ook zij kon de „kapper" niet grijpen. De dader heeft geen voorkeur voor een bepaalde soort of kleur, waardoor de politie ver moedt. dat het niet gaat om iemand die goedkoop aan haar voor pruiken wil komen. Gedacht wordt aan een kwajongensstreek, maar ondanks extra aan dacht van politie en kaste leins is de dader nog niet aangehouden. Meer scheidingen, minder huwelijken DEN HAAG In 1982 zijn voor het eerst in deze eeuw in Nederland meer huwelijken ontbonden dan er werden gesloten; 87.000 tégen 84.000. Door overlijden van één van de partners werden 56.000 huwelijken ontbonden, door echtscheiding 31.000. Deze ontwikkeling is enerzijds veroorzaakt door een voortgaande stijging van het aantal echtschei dingen (1981: 29.000) en anderzijds door de verde re daling van het aantal huwelijkssluitingen (1981: 86.000) Volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek was vorig jaar het aan tal in Nederland geboren kin deren met 172.000 duidelijk la ger dan in 1981 met 179.000. Het aantal overledenen kwam met 117.000 in 1982 iets hoger uit dan het afgelopen jaar, toen 116.000 personen kwamen te overlijden. Het geboorte-o verschot daalde derhalve van 63.000 in 1981 tot 55.000 in 1982. De totale bevolkingsgroei (inclusief administratieve cor recties) kwam in 1982 uit op 53.000, wat ten opzichte van 1981 een vermindering van de groei met 25.000 personen be tekende. Het inwonertal per 1 januari 1983 is gekomen op 14.339.000. otterdam mtroleert le tkerings- ekkers TERDAM De sociale rt van Rotterdam (GSD) de controle op uitkerin- aanzienlijk verscherpen. GSD wil voortaan alle iringstrekkers gaan con- ren. :teur drs. P. Laman van otterdamse GSD wil stop- met de steekproeven. Hij :lk jaar het totale bestand lichten. Laman heeft dat en brief aan het college Rotterdam geschreven. ïSD's, ook die in Rotter- krijgen steeds meer kri- omdat ze te makkelijk g zouden gaan tot het ge- van een uitkering. Ook en de spanningen tussen ven en niet-actieven toe. ^3SD in Rotterdam krijgt t; Jar 1000 aangiften ano- 2 ie tips binnen over sen. die ten onrechte een firing genieten. De dienst nu nog maar 300 aangif- irerwerken. Rotterdamse GSD moet JJigens met 40 mensen wor- i/ uitgebreid om de -toene- r de stroom aanvragen voor uitkering te kunnen ver- Jen. Eind vorig jaar waren log 55.000 cliënten, eind worden er 67.000 ver- AZIVO VERLIEST KORT GEDING Haags ziekenfonds moet „riks" blijven innen DEN HAAG Het Haag se ziekenfonds Azivo moet de eigen bijdrage voor medicijnen blijven innen. Dit stelde rechtbankpresi dent mr. M.R. Wijnholt gistermiddag in de uit spraak van het kort ge ding dat het Haagse zie kenfonds tegen de Staat had aangespannen naar aanleiding van de invoe ring van de riks per afge leverd medicijn. Volgens de rechter is de staats secretaris van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur (WVC) wel degelijk bevoegd tot in voering van deze maatregel. Azivo beweert nog steeds het tegendeel. Het ziekenfonds is van mening dat de eigen bij drage voor geneesmiddelen niet onder het VerstTekkin- genbesluit valt. De president heeft echter een dergelijke conclusie niet kunnen trekken uit het artikel van de Zieken fondswet waarin dat besluit is geregeld. Voorzitter R. Toussaint van het ziekenfonds Azivo wist na afloop te vertellen dat het zie kenfonds nog niet aan het ein de van haar juridische Latijn nog is. „We hebben Kroonberoep lopen en over wegen ook tegen de uitspraak van de rechtbank in hoger be roep te gaan". (ADVERTENTIES) 't bonthuis Speciale prijzen Gf/1 in bo"'- en Tarti lamsvachtjassen. (▼Gr Reparaties, modernisering. Q' Vrijblijvend prijsopgave. Alleen Nieuwe Rijn 54, Leiden, tel. 071-123308. Vondellaan80. Lelden Tel 071-769313 MARCEL VAN DAM: DEN HAAG PvdA-ka- merlid Marcel van Dam heeft gisteren tijdens de behandeling van de be groting van Volkshuisves ting het huurbeleid a-soci aal genoemd. Maatregelen als de voorgestelde huur verhoging van 5 procent, de huurharmonisatie, de verhoging van de aan- vangshuren en de verho ging van de eigen bijdrage voor ontvangers van huursubsidie treffen met name de laagstbetaalden, aldus Van Dam. Daartege nover biedt de aftrekbaar heid van de hypotheek rente volgens hem alleen maar meer voordelen aan de hogere inkomens. Van Marcel van Dam Dam pleitte voor een huurverhoging van niet meer dan twee procent. De beide regeringsfracties gaan, zo bleek gisteren, in gro te lijnen akkoord met de voor gestelde begrotingsmaatrege len waarin een ombuigingsbe drag van 300 miljoen gulden is verwerkt. CDA'er Dijkman noemde het aantal van ruim 100.000 gesubsidieerde nieuw bouwwoningen voor '83 „een realistisch bouwprogramma" Het aantal van 125.000 wonin gen (zoals de oppositie wil) zou naar zijn mening tot grote fi nanciële problemen leiden in de komende jaren. Dijkman meende daarentegen wel dat ook de komende jaren het aantal van 100.000 gesubsi dieerde nieuwbouw per jaar in de huur- en premiekoopsector aangehouden moet worden. De VVD gaat zij het met wei nig enthousiasme akkoord met de voorgestelde algehele huurverhoging van vijf pro cent. GORREDIJK In het Friese plaatsje Gorredijk staan drie woningen leeg omdat de hoge huurprijs een drempel vormt, ter wijl huursubsidie nét niet mogelijk is. De huren be dragen 700,98 en dat is 98 cent teveel om de huur der recht op huursubsidie te geven. Volgens de di recteur van de betrokken woningbouwvereniging is het absoluut niet mogelijk de huurprijs iets te verla gen. Ook in andere Friese gemeenten komen dit soort gevallen voor. Daar gaat het om woningen die maar 1,25 boven de norm liggen. i Wie er m Nederland maar met in slaagt op een van de kunstijsbanen met twee Noren of Friezen desnoods een scheve schaats te rijden kan altijd nog zijn geluk proberen op de lange latten in de wintersportgebieden. In deze week, waarin ook de krokussen geacht worden met vakantie te zijn, reppen zich immers weer heel wat Nederlanders naar geaccidenteerde gebieden in Europa om daar hun botten aan een zware buigzaamheidsproef bloot te stellen. Ze komen pas via ons aller ANWB in de krant als ze insneeuwen of als genoemde proef mislukt. Thuisblij vers kunnen dit slechts pijnlijk nauwkeurig in de gaten houden door een abonnement op de „Leidse Courant" te (houden of te) nemen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend Leidse Courant, Antwoordnummer 10070.2300 VB Leiden. flS'Ëeidóc (Bou*a/nt i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1