I «Bouterse wapent zich egen inval huurlingen ?LO predikt ur ïenheid maar onderlinge itrijd is groot Bioscoopbrand in Turijn was gemakkelijk te voorkomen MERIKAANSE „HOOFDWEG" IS OP STERVEN NA DOOD HIN A SEN WIL MEER STEUN Vogel tegen automatisch plaatsen van raketten UITENLAND CcicUcSouutnt WOENSDAG 16 FEBRUARI 1983 PAGINA 11 CL 1 lo :r- L. 'S: In Sovjet-Unie ier miljoen wangarbeiders ASHINGTON Het aantal dwangarbei- rs in de Sovjet-Unie bedraagt ongeveer :r miljoen, van wie er ten minste 10.000 i politieke of godsdienstige redenen zijn roordeeld. Dit staat in een maandag in jshington gepubliceerde studie van het lerikaanse ministerie van buitenlandse ten. De dwangarbeiders verblijven in jeveer 1.000 kampen die zich in de gehe- Sovjet-Unie bevinden. Enkele kampen jen langs het tracé van de in aanbouw ide aardgaspijpleiding van Siberië naar ?st-Europa. De aldaar ingezette dwangar- ders werken volgens het ministerie on extreme weersomstandigheden zonder •quate kleding en voedsel. Luisteren op de bodem van de Noordzee OSLO In de buurt van de Noorse olievelden in de Noordzee is luiste- rapparatuur gevonden, die waar schijnlijk door de Sovjet-Unie op de zeebodem is gelegd voor spionage- doeleinden. Dat heeft het Noorse mi nisterie van defensie meegedeeld. Afgelopen zaterdag is een luisterap paraat opgevist met een lengte van 3 meter en een hoogte van 90 centime ter. Het apparaat, dat kennelijk is losgeslagen van de zeebodem, diende om informatie te verzamelen over het bootverkeer in de buurt van de Noorse olieplatforms. Er zijn meer van dergelijke spionage-apparaten aangetroffen voor de Noorse kust. Amnesty: folteringen in Egypte DEN HAAG Amnesty International be schuldigt de Egyptische regering ervan de mensenrechten te schenden. In een van daag uitgegeven verklaring zegt de organi satie dat veel van de honderden Egyptena- ren die als tegenstanders van de regering gevangen zitten, jarenlange vervolging staat te wachten. Ze worden telkens opnieuw in hechtenis genomen en door een hele reeks van wet ten wordt hen de vrije meningsuiting ont nomen. Amnesty International heeft haar bevindingen inzake de toestand van de mensenrechten in Egypte vorig jaar juni al aan de Egyptische regering doen toekomen. Maar uit Kairo is nooit antwoord gekomen. Italiaanse politie houdt schoonmaak onder de maffia ROME De Italiaanse politie heeft gisteren een grote schoonmaakopera- tie gehouden onder de Siciliaanse maffia en haar Napolitaanse tegen hanger de Camorra. Daarbij zijn in zes steden ongeveer 70 mensen gearresteerd. De arrestaties volgden op een onderzoek dat meer dan een jaar heeft geduurd. Bij de ac tie in Turijn heeft de politie boven dien een vrachtwagen vol wapens in beslag genomen die klaarblijkelijk door een maffia-„familie" aan de Amerikaanse oostkust naar Italië was gestuurd. Milieu vak op Franse scholen PARIJS Kinderen in Frankrijk krijgen binnenkort de pro blemen rond het mi lieu als vak op school. De Franse minister van onder wijs Alain Savary en zijn collega van mi lieuzaken Michel Crepeau hebben daar overeenstemming over bereikt. Russische delegatie is Londense gemeente half miljoen schuldig (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Ambtenaren van de Londense gemeente Camden hebben gisteren op de Russische handelsdelegatie, die op hun grondgebied gevestigd is, zes aanmaningen afgegeven over ach terstallige gemeentebelasting, ten bedrage van meer dan een half miljoen pond sterling. De Russen zijn Camden dit bedrag verschuldigd voor de dertien jaar, dat hun nieuwe handelsdelegatie zich daar bevindt. Zij zeg gen echter dat hun handelsdelegatie, ondergebracht in een groot, modern complex, diplomatieke onschendbaarheid geniet en dat zij daarom geen belasting hoeven te betalen. Het Britse ministe rie van buitenlandse zaken ontkent echter dat de Russische han delsvertegenwoordigers diplomaten zijn. Zij zouden de achter stallige belasting dus wèl moeten neertellen. De gemeente Cam den heeft de Russen nu gedagvaard om op 11 maart voor een rechtbank aan de rechter uit te leggen, waarom op hen geen deurwaarders afgestuurd mogen worden. u- NEDERLAND VOOR BEVRIJDINGSRAAD >e- J/ ie- ^RAMARIBO Een >tscheepse nationale ïpagne moet de Suri- ïse bevolking gemoti- prd maken voor het op- Ihten van honderden tirhuurlingencomités huurlingen van hun inen afhouden om het rinaamse bewind om- te werpen. De Suri- ïse legerleider Bou- heeft deze bood- ip gisteren in een kor- televisierede uitgespro ken. Daarbij deed hij op nieuw een scherpe aanval op Nederland, ,,dat zijn masker heeft laten vallen en zijn roofzuchtige klau wen heeft getoond". Ex-president van Suriname en voorzitter van de Raad voor Bevrijding van Suriname Chin- A Sen, heeft gisteren in Am sterdam laten weten dat Ne derland meer diplomatieke en financiële steun zou moeten geven aan de bevrijdingsraad. „We ontmoeten hier wel een sympathiek klimaat, maar fei telijke steun blijft uit", zo zei hij. Chin A Sen gaat binnen kort enkele landen in de regio van Suriname bezoeken om het diplomatieke offensief te gen het regime Bouterse op te voeren. Volgens hem zijn er kleine verzetsgroepen met name op het Surinaamse plat teland die zich vooralsnog be zighouden met het verspreiden van pamfletten. De bevrij dingsraad wil binnenkort zelf een gedrukte boodschap in Su riname verspreiden om de be volking op de hoogte te bren gen van zijn bedoelingen. Een gedeserteerde onderoffi cier uit Suriname die gisteren op Schiphol is gearriveerd, heeft verklaard dat in de Memre Boekoe-kazerne nog nauwelijks steun aan Bouterse bestaat. Officieren zijn niet meer aanwezig en uit angst voor de bevolking, verschijnen militairen alleen nog in burger op straat. Bouterse zou zich op het kampenement niet meer laten zien en zijn intrek heb ben genomen in het zwaar be wapende Fort Zeelandia. 2ts mé (Van onze speciale erslaggever Rick Kersjes) TIERS Terwijl in de Ijciële toespraken de heid werd gepredikt, fft zich op de tweede c van de bijeenkomst de Palestijnse Natio- Raad in Algiers de afgetekend tussen I pro-Syrische tak van |PLO en voorstanders de gematigde koers i Jasser Arafat. (fat verwijt de pro-Syrische Ier van het Volksfront voor ^bevrijding van Palestina XP), Georges Habasch, on- druk van Syrië en Libië ^LO te splijten. De PFLP i onderhandelingen over forming van een onafhan- jke Palestijnse staat in een >ond met Jordanië af. Ha th bekritiseert op zijn beurt diplomatieke koers van.de )-leider, die volgens hem Ide verkeerde weg" is. het belangrijkste deel ude vergadering moet nog pnen. Het wachten is op ferklaring die de PLO-lei- gaan afleggen, en waarin Standpunt ten aanzien van 4 Amerikaanse vredesplan de Palestijns-Jordaanse jtouding wordt toegelicht. )de Palestijnen in elk geval ïenheid naar buiten toe i bewaren, bleek wel uit giincidentje dat gisteravond plaats te vinden, nadat de Syrische delegatieleider zijn zegje had gedaan. In de sche merachtige ruimte achter de congreszaal kon met moeite een vechtpartij tussen een Fa- tah-lid en een vertegenwoor diger van de geheel door Syrië gecontroleerde Palestijnse Sai- ka-groepering worden voorko men. Te veel genodigden Het aantal genodigden voor deze zitting van de PLO-raad is zeer groot. Bij elkaar wonen zo'n 5.000 mensen de vergade ring bij en dat veel meer dan men tevoren had verwacht. De grote toeloop heeft tot de nodige organisatorische pro blemen geleid. De chef de cui sine van het congrescentrum had rekening gehouden met 300 officiële gasten. Toen zich dinsdagmiddag zo'n 600 gasten aandienden, waren de voedsel reserves gauw uitgeput. Zij die niet aan de beurt konden ko men werden met bussen naar een van de drie peperdure'ho tels gebracht, die de Algerijnse regering de PLO ter beschik king heeft gesteld. De Palestijnen hebben Algiers als vergaderplaats uitgekozen, om zó de onafhankelijkheid ten opzichte van de overige Arabische regeringen tot uit drukking te brengen. De Alge rijnse regering beschouwt het als een grote eer als gastland te mogen fungeren. Voor het Franstalige regeringsblad El Moedjehid (de Vrijheidsstrij der) is deze gebeurtenis een Leiders van de PLO. onder wie Jasser Arafat, luisteren naar de' toespraken waarin vertegenwoordigers van „bevriende" landen met de mond hun steun aan de PLO betuigen. ideale aanleiding om parallel len te trekken tussen de revo lutie die de Algerijnen hebben gevoerd tegen het Franse ko lonialisme en de Palestijnse strijd. Al dagenlang is de zit ting van de Nationale Raad voorpaginanieuws van El Moedjehid en in een van de commentaren werd zelfs be weerd dat Algiers het „Mekka van de revolutionairen" is. De zitting van het Palestijnse par lement in ballingschap wordt benut om het nationale zelfbe wustzijn van de Algerijnen wat op te poetsen. eventuele (Israëlische) verras singsaanval. Vlak voor de kust, enkele honderden meters verwijderd van het congres centrum, ligt een torpedoboot- jager en aan de horizon is nog een viertal oorlogsschepen te zien. Veiligheid De Algerijnse autoriteiten ver mijden elk risico, zodat de vei ligheidsmaatregelen bijzonder streng zijn. Het Palais de Con- grès en de drie met Palestijnse afgevaardigden, buitenlandse delegaties en journalisten vol gepropte hotels, zijn herme tisch van de buitenwereld af gesloten. Slechts met speciale pasjes krijgt men toegang tot de hotels, die op zo'n twintig kilometer van het Palais de Congrès zijn gelegen. In spe ciale bussen en onder begelei ding van politie op BMW's worden de gasten in colonne naar het zwaarbewaakte en aan zee gelegen vergaderoord vervoerd. De Algerijnen hebben ook re kening gehouden met een Van den Broek had geen contact met PLO ABOE DHABI Minister Van den Broek van buiten landse zaken heeft tijdens zijn bezoek aan vijf Arabische lan den geen contact gehad met vertegenwoordigers van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO. Op de laatste avond van zijn verblijf in Aboe Dha bi verklaarde hij dat hieruit blijkt dat „de Arabische gast heren de Nederlandse positie juist hebben geschat en geëer biedigd. In geen der gesprek ken die ik heb gevoerd is druk op mij uitgeoefend om contac ten op regeringsniveau zo snel mogelijk tot stand te laten ko men". Voor zijn vertrek naar Oman, Jordanië, Libanon, Bahrein en de Verenigde Ara bische Emiraten werd serieus met de mogelijkheid van een ontmoeting rekening gehou- ln de kathedraal van Turijn staan veel kisten met slachtoffers van de brand. FRAAIE VEILIGHEIDSREGELS, MAAR GEEN CONTROLE (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Over de precie ze oorzaak van het ont staan van de catastrofale bioscoopbrand van zon dagavond in Turijn, waar bij 64 mensen omkwamen, is nog niets met zekerheid te zeggen. De deskundi gen denken nog wel enige weken nodig te hebben voor dat alle vragen kun nen worden beantwoord. Vast staat echter wel dat de brand er niet geweest zou zijn wanneer de in middels gearresteerde bioscoopexploitant de vei ligheidsregels die in Italië gelden voor bioscopen, theaters, dancings en nachtclubs, niet aan zijn laars zou hebben gelapt. Het gebouw had weliswaar het vereiste aantal nooduitgangen, maar die zaten zo stevig op slot dat ze niet met een enkele handgreep te openen waren, zoals de voorschriften luiden. Honderden mensen danken hun leven aan toevallige pas santen die op het hulpgeroep Raimondo Capella, de exploi tant van de uitgebrande bio scoop „Statuto" in Turijn. afkwamen en een van de nooduitgangen konden force ren. Voor de balkonbezoekers was geen redding mogelijk omdat hun nooduitgang her metisch op slot zat, en de trap naar beneden door de vlam men werd versperd. Een ande re nalatigheid van de exploi tant betrof het niet functione ren van de noodverlichting, die had moeten gaan branden toen de netstroom wegviel. Daardoor moesten de bezoe kers in het stikke donker naar de uitgang zien te komen. Daarom kon het ook gebeuren dat een twintigtal balkonbe zoekers een toiletdeur voor nooduitgang aanzagen. Vast staat inmiddels dat alle slacht offers zijn gevallen door het inademen van giftige gassen die vrijkwamen toen de vlam men in de met plastic materi aal beklede bioscoopstoelen sloegen. De gaswalm nam eerst bezit van het balkon, en onder de bezoekers die zich daar bevonden zijn dan ook de meeste slachtoffers gevallen. Ook op het toilet was aan het dodelijk gas niet te ontkomen. President Pertini mag zich dan afvragen waarom Italië geabonneerd is op dit soort tragedies, maar ook hij weet drommels goed dat veel is te vermijden als „zijn" Italianen zich maar zouden houden aan de regels. Zo wordt het rook verbod in praktisch elke bio scoop overtreden. Ook zouden de ambtenaren van de over heid of de brandweer geregeld en onaangekondigd de situatie in dit soort afgesloten publieke ruimtes moeten controleren, maar in Italië gebeurt dat zel den. „Gebrek aan mankracht", zegt de brandweer, en de ge meente vindt dat anderen ver antwoordelijk zijn, zoals de po litie in de regio, of de provin cie. Italië heeft genoeg wetten die preventief ingrijpen mogelijk- maken en zelfs verplicht stel len, maar al deze fraaie regels worden slecht toegepast. Na de ramp met de antiekbeurs van Todi vorig jaar, toen 37 men sen op vrijwel dezelfde wijze omkwamen als zondag in Tu rijn, is het bij goede voorne mens van de autoriteiten ge bleven. De ramp van Turijn heeft in het hele land grote in druk gemaakt, ook in die zin dat nu vele bioscoopeigenaars de veiligheidsvoorzieningen in hun bedrijven zijn gaan con troleren. In enige Romeinse bioscopen gingen zelfs bezoe kers de nooduitgangen inspec teren voordat ze plaatsnamen. Er gaan stemmen op om in de dagbladen naast de filmadver- tenties ook de veiligheidsgraad van de betreffende bioscoop te vermelden. De Italiaanse bio scoopbond waarschuwt echter voor overdrijving. Italië heeft zesduizend bioscoopzalen die samen 3,4 miljoen voorstellin gen per jaar geven. Toch is de ramp van Turijn de allereerste in de geschiedenis van de Ita liaanse cinema. BONN De kandidaat-premier van de Westduitse sociaal- zelfs als er in Genève een tussenakkoord wordt bereikt. Pre- -democratische SPD, Hans-Jochen Vogel, heeft zich gisteren mier Lubbers heeft in een gesprek met buitenlandse corres- uitgesproken tegen elke „automatische plaatsing" van de eer- pondenten gezegd dat Nederland niet zonder meer kernra- ste Amerikaanse middellange-afstansraketten in Europa, ketten plaatst als de besprekingen in Genève mislukken r.MO onze correspondent Mare de Koninck) SHINGTON Over paar weken is het góed gedaan met de ?st nostalgische auto van de Verenigde Staten: de veelbezongen Route 66. Dan zal bij het kleine stadje Williams in de zuidelijke staat Arizona' een laatste stuk van 30 ki lometer uit deze vermoei de Amerikaanse oost-west ader worden gesloten en het verkeer over de supersnelle 1-40 kunnen voortzoeven. Zoals het hoort, tegenwoordig Route 66 is de Amerikaanse UITENHEER Via Appia. Ze is dan wel der tig maal jonger dan haar Ita liaanse tegenhanger, maar daar staat tegenover dat ze bij na zevenmaal langer is. Route 66 overbrugde zeventig jaar lang en dat is voor Ameri kanen al een eind in de rich ting van de prehistorie 3.500 kilometer tussen Chicago en het verre Los Angeles in het westen. Lang voor er Holiday Inns en MacDonalds langs de door gaande wegen in de VS verre zen, slingerde Amerika's hoofdstraat zich reeds door steden in opbouw als St. Louis en Oklahoma City, maar ook door minuscule dorpen met veelzeggende namen als Twee Revolvers. De weg stak de Missisippi over, rekte zich door de moordende vlakten en woestijnen van Texas en New Mexico en beklom de Rocky Mountains om tenslotte af te dalen in de vruchtbare vallei en van Californië. Saloons en doorgangshotels flankeerden Route 66 in afwisselende dichtheid. En naarmate de paarden en de huifkarren van de cowboys en de goudzoekers plaats maakten voor automo bielen gingen de pompstations het karakter van de eindeloze weg naar het westen beheer sen. „Phillips 66" was het ben- zinemerk waarmee Phillips Petroleum gedurende tiental len jaren in alle verenigde sta ten de dorst der motoren leste. Route der ontgoocheling In John Steinbeck's Druiven der Gramschap was Route 66 de rode draad van de ont goocheling der werkloze boe ren van de jaren dertig, op zoek naar broodwinning. En na Nat King Cole, de Andrews Sisters en Chuck Berry, waren vermoedelijk de Rolling Sto nes de laatsten om de zegenin gen en de ploertigheden van dit uitgesleten reizigerspad uit te zingen. Hoewel, de huidige gesteldheid van Route 66 zou voor geesten met gevoel voor verval waarschijnlkijk nog in- spirerender zijn. Onafzienbare stukken liggen er dood en ver laten bij. De nieuwe snelweg ruist op een paar honderd me ter tot enkele kilometers af stand en op veel plekken vor men de leegstaande hotels, kapperszaken en souvenirss hops, ware spooksteden. Wie hardnekkig Route 66 wil blij ven rijden, stoot voortdurend op onderbrekingen in het weg dek, waar slordig gekalkte pij len toch weer naar de belen dende eigentijdse highway dwingen Jack Cutberth, alias „Mister 66", de man die ooit een soort Winkeliersvereniging oprichtte voor de neringdoenden langs de 2200 mijlen plaveisel tussen Chicago en Los Angeles, heeft er vergeefs voor gevochten de splinternieuwe autobaan ten minste nog de aanduiding I (Interstate) 66 te geven. Maar helaas was dat nummer al ver geven aan een snelverbinding tussen Virginia en Washington DC, zodat hij met het onper soonlijke geul 40 genoegen moet nemen. Door het sUdje Williams, dat als laatste gedoemd is een fos siel te worden van de Ameri kaanse Romantische Strasse. persen zich nu nog de limousi nes en de vrachtwagens (die met de pijpen de lucht in), waarvan de chauffeurs hier maar al te graag even uitsUp- pen. Zij zijn zojuist door het versteende woud. 190 miljoen jaren oud. in Arizona getrok ken. En ze hebben, alvorens Californië te bereiken, nog de zwarte bergen te goed. Ed's Camp zullen ze daar op een rotswand zien staan. Ed was de enige die decennia lang in dat barre barre landschap ben zine te koop had Volkomen berooide Los Angeles-gangers konden dat kostelijke vocht in natura betalen, zodat Ed's Camp inmiddels als slecht bezocht museum nog altijd barst van de T-Ford-onderde len, meubelen, kledingstukken en keukengerei. Het spul was nog niet zolang geleden de tol voor een kans op geluk, dat miljoenen Amerikanen in Ca lifornië zochten. Misschien hebben er méér die voorspoed gevonden, via Route 66. dan er ooit nog zullen doen dank zij de gladde gans Amerikaanse snelweg die thans het beloofde land al te dichtbij brengt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11