PI?osfaten eenvoudig uit afvalwater e verwijderen Uw Gasbedrijf adviseert. Opruimen bodemgif kost acht miljard Zwolse chirurgen aangeklaagd 'J Geisertje aansluiten? DOE-HET- N/EPZELE CRISIS BIJ ELSEVIER ÊeidaeSomtMit Kort geding piratenfilms ele lannen voor mbtenaren federlandse kunstmaan levert berg gegevens Nieuwe Grondwet „bij de tijd" MAN BLIJVEND INVALDE DOOR MEDISCH FALEN - INNENLAND DINSDAG 15 FEBRUARI 1983 PAGINA 9 —PvdA wil minder urverhoging (Van onze parlementaire redactie) HAAG Volgens PvdA-kamerlid Van i moeten de huren dit jaar niet met vijf pro- jnt omhoog, maar met twee procent. De lagere jfeing van de huren is mogelijk omdat de bouw- Iten dit jaar gelijk blijven. Van Dam, die dat Érstel vanmiddag deed in het Kamerdebat over begroting voor Volkshuistvesting, vindt de ver ding van de huren dit jaar alleen nodig wegens lichte stijging van de exploitatietlasten van hingen. Het voorstel van Van Dam, dat de jrheid jaarlijks enkele tientallen miljoenen gul- extra zou kosten, zal niet worden gesteund de regeringspartijen CDA en VVD en even- 1 door D '66, dat een huurverhoging van vier ent voorstaat. BUITENLANDSE OUDERS HOUDEN DOCHTERS THUIS ROTTERDAM Tegen twaalf Turkse en Marokkaanse ouderparen is door ambtenaren van de gemeente Rot terdam proces-verbaal opgemaakt, omdat zij hun onge veer veertienjarige dochters aan het onderwijs hebben onttrokken. De gemeente verwacht dat de ouders binnenkort we gens overtreding van de Leerplichtwet voor de kanton rechter moeten verschijnen. In juni van het vorig jaar moesten al tien ouderparen van buitenlandse kinderen terecht staan, omdat zij hun dochters van school hielden. De kantonrechter veroordeelde hen toen tot een gedeel telijk voorwaardèlijke geldboete. Volgens een woord voerder van de gemeente Rotterdam hebben de leer plichtambtenaren van de ouders te horen gekregen dat hun kinderen niet naar school konden, omdat zij hun zieke moeder in het huishouden moesten helpen. Een aantal ouders zei dat de Koran niet toestond dat meisjes, ouder dan dertien of veertien jaar,een school bezochten. Bibliotheken: jongeren gratis DEN HAAG Alle openbare bibliotheken in Ne derland zijn gisteren een actie begonnen voor het behoud van het gratis lidmaatschap voor jongeren tot 18 jaar. Met het verzamelen van handtekeningen en het aanbieden van „stukgelezen" boeken, aan de Tweede-Kamerleden willen de bibliotheken druk uitoefenen op het parlement, dat volgende week een wetswijziging bespreekt waardoor het openba re bibliotheekwerk van het rijk naar de gemeen ten wordt overgeheveld. Dit zou dan betekenen dat de gemeenten die niet zo best bij kas zitten de vrijstelling van contributie opheffen, waardoor jongeren tot 18 jaar voortaan hun lidmaatschap moeten gaan betalen. De openbare bibliotheken vinden dit een zeer ongewenste situatie. Sinds 1975 is voor hen het gebruik van de bibliotheek gratis. Het aantal jeugdige gebruikers is toen toegenomen met ruim een miljoen tot 2.229.000 in 1981. Jongeren kennen verkeersregels niet RIJSWIJK Jongeren weten bit ter weinig van de verkeersregels, zo is gebleken uit een verkeerstest die het CBR heeft afgenomen aan be zoekers van de Personenauto-RAI. Van de 15-, 16- en 17-jarigen die zich aan een test tijdens de tentoon stelling onderwierpen, zou slechts 21, respectievelijk 31 en 35 procent geslaagd zijn als het om een echt rij- -examen was gegaan. Bij de mannen met een rijbewijs slaagde 70 pro cent, bij de vrouwen 58 procent. Deelnemers zonder rijbewijs scoor den aanzienlijk lager, zowel man nen als vrouwen. In deze categorie haalde slechts 38 procent een vol doende. AMSTERDAM Moet het Amsterdamse kabelnet wor den afgesloten wanneer piraten televisie-uitzendingen storen of wegdrukken door ineens een bioscoopfilm te vertonen? Die vraag kreeg de vice-president van de Am sterdamse rechtbank, mr. Asscher, gisteren voorgelegd in een kort geding tussen Kabeltelevisie Amsterdam (KTA) en de Bioscoopbond en een aantal filmmaatschap pijen. Asscher en ook het gerechtshof besloten eerder dat KTA de knop moet omdraaien wanneer piraten na af loop van de officiële uitzendingen speelfilms vertonen. Het doorlaten van die films betekent volgens de rechter lijke uitspraken dat KTA de auteursrechten schendt. De rechter heeft zich over het uitzenden van speelfilms door piraten tijdens officiële tv-uitzendingen nooit uitgespro ken. 1 in onze parlementaire re dactie) SN HAAG Fosfaten op een eenvoudige inier te verwijderen uit afvalwater van water- iveringsinstallaties. arna kan het slib, dat de waterzuivering vrij- mt, gemakkelijk mi- ivriendelijk gestort len. Bovendien kun de fosfaten opnieuw "kt worden. reau DHV in opdracht van het rijk heeft gedaan naar het ver wijderen van fosfaten uit af valwater, zonder dat daarmee een „slibprobleem" ontstaat. De oplossing van DHV bestaat uit het inbrengen van een laag zand in het afvalwater van de waterzuiveringsinstallatie. Door toevoeging van loog slaat het fosfaat in het afvalwater neer op de zandkorrels. Na ontwatering kunnen deze zandkorrels met het fosfaat opnieuw gebruikt worden in de fosfaatovens van het che mische concern Hoescht. Vol gens DHV zal dit proces iedere Nederlander zeven gulden per jaar gaan kosten. Tot nu toe is het beleid van de rijksoverheid erop gericht de fabrikanten van wasmiddelen ertoe te brengen de hoeveel heid fosfaat in de middelen te rug te brengen. Via een hef fing van tien cent per kilo waspoeder wilde de overheid zelf maatregelen financieren om in de waterzuiveringsin stallaties het fosfaat aan te gaan pakken. Inmiddels heeft minister Win- semius (VROM) de Tweede Kamer laten weten, dat de heffing op de wasmiddelen niet meer nodig is, omdat steeds meer wasmiddelenfa brikanten fosfaatvervangende middelen in hun waspoeders doen. De kosten voor het weg halen van de fosfaten uit af valwater zullen daardoor voor de overheid dalen van tien miljoen naar drie miljoen gul den per jaar. Het gevaar van fosfaten is, dat ze in water algen aan zich bin den en een sterke groei bij de algen stimuleren, waardoor de hoeveelheid zuurstof in het water afneemt en het water uiteindelijk, met alles wat erin leeft, „sterft". lister Rietkerk: (Van onze parlementaire redaktie) EN HAAG Minister Riet- ■k (Binnenlandse Zaken) sft dit jaar voor de ambte en vele plannen in het vat ;n. Hij wil de pensioen- >rziening beter regelen, snel „pakketvergelijking" vol- id hebben, het stakings- ht en nieuwe overlegvor- n regelen en gehuwden en btenaren met niet huwe- tse relaties dezelfde rechts- .itie geven. Eerder waren latregelen genomen om het soneelsbestand in te kri- pn en de ambtenarensala- en te verlagen. dens een vergadering van kamercommissie voor amb- nzaken zei de minister, hij het arbeidsvoorwaar- ibeleid voor het overheids- neel zoveel mogelijk wil aansluiten bij dat voor drijfsleven. Maar dit be- •1 kan niet gerealiseerd len als het bedrijfsleven genoeg matigt, of als er te nig geld is. Rietkerk wil trend-settend beleid voe- Hij wil de salarissen niet veel) nivelleren, „want dit rkt demotiverend op de btenaren en het zou de po- e van de overheid op de ar- dsmarkt ook verêlechte- minister heeft het opgege- om met de Stichting van Arbeid tot een vergelijking sen de arbeidsvoorwaarden i ambtenaren en particulie- werknemers te komen. De rkgevers willen aan zo'n tketvergelijking niet mee- rken. De minister gaat nu t de ambtenarenbonden een studie opzetten en het ultaat vóór 1984 boven wa- halen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het oprui men van al het gif in de Nederlandse bodem gaat naar schatting acht mil jard gulden kosten. Het gif moet in vijftien jaar opgeruimd zijn. In de re geerperiode van het hui dige kabinet zal voor het opruimen van het gif on geveer 1,6 miljard gulden nodig zijn. Dit betekent dat er dit jaar voor het op ruimen van het gif 300 miljoen gulden uitgegeven moet worden evenals in 1984. In 1985 en 1986 zou jaarlijks 400 miljoen gul den voor het opruimen van het bodemgif nodig zijn. Tweede Kamer heeft gezon den over de-financiering van het milieubeleid. Winsemius deelt de Kamer mee dat de Wet bodembescherming met een jaar vertraagd is. Over de kosten van het opruimen van het bodemgif zegt de minister dat „niemand in dit stadium exact kan aangeven hoeveel de zaak gaat kosten". Voorals nog wordt uitgegaan van de door hem beschreven reken- Het echtpaar Joost v.d. Meij- TaSft V3fl den (100) en Gijsbertje v.d. Meijden-Bergh in Heilouw wist cl6 KOninCJin even niet wat er gebeurde, toen de bakker namens koning omdat ze zeventig jaar ge- Beatrix een taart bezorgde trouwd zijn. Maar al snel nam de bruid haar breiwerkje weer op en zorgde de bruidegom voor koffie. Het gezonde twee tal heeft tien kinderen, 34 klein- en 31 achterkleinkinde ren. ILTON (Engeland) - In tegenstelling tot de ver- chtingen blijkt de Nederlandse kunstmaan IRAS, op 25 januari j.l. vanaf de Amerikaanse luchtmacht- is in Californië de ruimte in werd gebracht, een g gegevens op te leveren die nauwelijks te verwer- is. De astronomen, die zich met de analyse van de bezighouden, hebben er zoveel werk aan dat wel even kan duren voordat men tot weten- •pelijke conclusies uit het inmiddels verzamelde riaal kan komen. "We hadden een dergelijke hoge produktie niet verwacht", zegt prof. dr. H. Habing van het Huygenslaboratorium in Leiden, die zich in het Engelse vluchtleidingcentrum in Chilton bevindt. De projectleider is zeer tevreden over de werking van de IRAS, die men goed onder controle heeft. Dagelijks seint de satelliet vanaf een hoogte van 900 kilometer 900.000 miljoen gegevensbestand- delen naar de aarde. De metingen hebben tot nu toe aangetoond dat onze melkweg wemelt van sterren en andere objecten, die sterk stralen in het infrarood. De kunstmaan heeft voorts stra ling gemeten, die afkomstig is van koude stof, het materiaal waaruit alle sterren in het melkwegstelsel worden gevormd. Z&. flofT.Hi£UCM**)nrr is 20 AUCüesrfEC GEXHOa&J 20NJ, DS6" '5cenCj WAAA/W Oe HCCPDpEtoOON 2JT TC ,H,K r Kattentrap Ihventieve bewoners van een studentenflat in Utrecht hebben een speciale kattentrap langs de gevel aangelegd, compleet met verkeersborden en trapleuning. Voor de poes geen uren lang wachten meer voor de deur. DEN HAAG De nieuwe Grondwet, waarin de staatsinrich ting en de verhouding tussen burgers en overheid wordt gere geld, treedt komende donderdag in werking. In de grondwet staat nu (bijvoorbeeld) een verbod op discriminatie naar gods dienst, levensovertuiging, politieke gezindheid, ras, geslacht of welke andere grond dan ook. Nieuw is ook, dat het actief en passief kiesrecht als grondrecht is opgenomen. De vrijheid van godsdienst is uitgebreid met de vrijheid van levensovertuiging. De rechten tot vereniging en tot vergadering werden uitgebreid met een recht tot betoging. Ook het recht op eerbiediging van de persoonlijke levenssfeer (privacy) is nu in de grondwet veran kerd. Er is sprake van een algehele herziening, van een enorme operatie, die van historische betekenis zal kunnen blijken te zijn, zo zei een kamerlid onlangs. ADVERTENTIE Laat het over aan een vakman. Die is er voor om gasapparaten aan te sluiten en te onderhouden. Waar u een goede installateur kunt vinden? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. Dit iseen publicatie van dein VEGIN samenwerkende Gasbedrijven. I AMSTERDAM De redactie raad van Elseviers Magazine gaat algemeen hoofdredacteur dr. F A. Hoogendijk bij de di rectie voordragen voor ont slag. De raad is namelijk tot de conclusie gekomen dat er geen enkel vertrouwensbasis meer bestaat tussen Hoogendijk en de redactie. Een van de grie ven van de redactie is dat Hoogendijk het blad voor zijn eigen politieke ambities heeft mièbruikt. Om de atmosfeer te zuiveren ging Hoogendijk op 15 de- cenmber vorig jaar met va kantie en vervolgens met twee maanden educatief verlof. Volgens directeur L.J. Leen man was die periode bedoeld om Hoogendijk in staat te stel len zich te beraden op de vraag „waar we met Elseviers magazine in de jaren tachtig naar toe moeten en op welke ■MH| I de hoofdredactionele taken zouden moeten worden verdeeld". De directie besloot Hoogendijk echter eerder te rug te roepen, „omdat de con tinuïteit van het blad anders in gevaar zou komen". Vol gens directeur Leeman was bij het vertrek van Hoogendijk gegarandeerd dat deze in de hoofdredactie van het blad zou terugkeren. De redactie voelt daar,- niets voor èn wil alleen nog maar dat hij opstapt. ZWOLLE Enkele chirurgen van het Sophia-zieken- huis te Zwolle en de direktie van dat ziekenhuis zullen worden aangeklaagd door de 60-jarige H F. Bijsterbosch uit Wapenveld. Na een verkeersongeval kwam hij in het Sophia-ziekenhuis terecht en door falen van de me dici is Bijsterbosch voor de rest van zijn leven lichame lijk invalide. Er zal dan ook een civiele procedure ge start worden tot betaling van 100.000,- schadevergoe ding en smartegeld aan de heer Bijsterbosch. Boven dien zijn er door hem klachten tegen de betrokken chi rurgen ingediend bij het Medisch Tuchtcollege en de provinciale inspectie voor de volksgezondheid in Over ijssel. „Er is op een afgrijselijk manier met mij omgesprongen", aldus de heer Bijsterbosch. „Ze hebben mij op een afschuwelijke ma nier bedrogen. Mijn hele linker heup is weg, de heupkap is inge stort en mijn linkerbeen zat echt scheef". De ellende voor de heer Bijsterbosch begon in de nacht van 30 op 31 december 1977. Na een auto-ongeval werd hij naar het Sophia-ziekenhuis ver voerd, waar hij volgens de eerste diagnose hoofdwonden en let sel aan het linkerbeen had. Na een paar dagen moest Bijster bosch, die nog steeds hevige pijn had, het bed uit. Foto's zouden hebben uitgewezen dat er niets aan de hand was, maar dat hij slechts een kneuzing had opgelopen. „Omdat ik niet kon lopen, heb ik een rolstoel gepakt, maar daar werd ik door verplegend personeel gewoon weer uitgesleurd". Bijsterbosch werd verweten, dat hij simuleerde en hij moest op 10 januari 1978 het ziekenhuis verlaten. Omdat hij niet in staat was voor zichzelf te zorgen, werd hij door vrienden opgevangen. Omdat hij pijn hiel, werd na een paar dagen besloten de huisarts in te schakelen. Deze nam contact op met het Sophia-ziekenhuis, waarna er op 3 februari een nieuwe opname volgde. Pen Boven zijn linker knie werd een pen ingebracht, waaraan een trekhaak zat, die de gewichten moest vasthouden. Maar na enige dagen lagen de gewichten op de grond, omdat het touw brak en de pen het begaf. Nadat opnieuw een pen was ingebracht, ge beurde enkele dagen later precies hetzelfde. Vervolgens werd een zwaardere pen geplaatst, maar dat was ook geen succes. De katrol, waarover de lijnen liepen waaraan gewichten zaten, bleek niet beveiligd te zijn. Daardoor kwam het volle gewicht van de gewichten op het pijnlijke en zwerende linker been van de heer Bijsterbosch terecht. De Wapenvelder lag weken in het ziekenhuis en steeds werd hem te verstaan gegeven, dat het uitstekend ging. Fysiothera peuten werden ingeschakeld om te trachten Bijsterbosch weer op de been te krijgen, maar zonder succes. „Op 24 mei werd ik weer ontslagen uit het Sophia-ziekenhuis. Met zwerende won den vertrok ik naar het revalidatiecentrum „Het Roessingh" te Enschede. Daar werd ik ten minste als een patiënt behandeld en niet zoals in het Sophia-ziekenhuis, waar men de pen, die onder narcose in mijn bovenbeen was ingebracht, er zonder narcose en met geweld had uitgeschroefd", aldus het trieste relaas van de heer Bijsterbosch. Op 16 augustus werd hij uit „Het Roessingh" ontslagen, omdat er verder g^en mogelijkheden meer waren wat revalidatie betreft. Op 18 augustus moest hij voor controle weer in het Sophia-zie kenhuis zijn. Daar wezen röntgenfoto's uit, dat de toestand „uit stekend" was en er weer „vol belast" gelopen kon worden. Dat bleek dus niet zo te zijn. De Wapenvelder besloot elders rönt genfoto's te laten maken en vervolgens kwam de zaak aan het rollen. Want er bleek van alles mis te zijn in en rond zijn heup. Bij het Sophia-ziekenhuis had men inmiddels in de gaten gekre gen, dat de zaak niet langer verdoezeld kon worden. Er zou Bij sterbosch toen door de verzekeringsmaatschappij van het zie kenhuis een soort „zwijggeld" van tweeduizend gulden zijn ge boden. Bijsterbosch weigerde dat en schakelde een advocaat in. Inmiddels was er ook een rapport door het Academisch Zieken huis te Groningen opgemaakt en dat liet niets heel van de medi sche behandeling in Zwolle. in het Radboud Ziekenhuis te Nijmegen. Daar werd zijn linker been, dat 3,5 centimeter korter was na de „behandeling" in Zwolle, weer op de oorspronkelijke lengte gebracht, waardoor hij weer redelijk uit de voeten kan. Volgens advocaat, Mr. W.P. van Huiten uit Zwolle, had de heer Bijsterbosch bij een normale en adequate behandeling negentig procent kans gemaakt het ziekenhuis gezond te verlaten. „Dat is vastgesteld door een onaf hankelijke rapportage", aldus de advocaat. Van de zijde van het Sophia-ziekenhuis wordt meegedeeld, dat de hele kwestie in handen is van de verzekeraar. Verpleegd- kundig-direkteur zuster Van de Pol: „Er is inderdaad een dia gnose gemist. Waar mensen werken, kunnen nu eenmaal fouten gemaakt worden en dat is in dit geval ook gebeurd. Een afschu welijke zaak voor de heer Bijsterbosch, maar als direktie kun nen wij hier verder ook niets aan veranderen". Bijsterbosch zelf ten slotte: „Ik kan zo een aantal namen en adressen opnoemen van mensen die verkeerd zijn behandeld in het Sophia-zieken huis. Ik ben niet de enige waarbij het mis is gegaan, maar ik vecht voor mezelf. Ik hoop, dat de andere mensen die dergelijke ervaringen hebben opgedaan, dit ook kunnen. Want er loopt daar gespuis rond in het ziekenhuis. Dat durf ik rustig te bewe ren". Justitie onderzoekt operatie met dodelijke afloop GRONINGEN Rechter- -commissaris mr. G. Brecht van het arrondissement Gro ningen is begonnen aan een gerechtelijk vooronderzoek naar de doodsoorzaak van een 47-jarige vrouw uit Beerta. De vrouw, die op vrijdag 28 janu ari werd geopereerd door een gynaecoloog, overleed de daar op volgende zondag in het Academisch Ziekenhuis in Groningen. Naar aanleiding van de mededeling in de lijk schouwing dat het hier niet om een natuurlijke dood ging, heeft de hoofdofficier van jus titie in Groningen, mr. J.A. Blok, een gerechtelijk vooron derzoek gelast. Volgens het sectierapport van de gerechte lijk patholoog-anatoom dr J. Zeldenrust, moet er rekening worden gehouden met de mo gelijkheid dat er tijdens de operatie een „medische fout" is gemaakt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9