isse en Hillegom gaan amen werkloosheid te lijf atwijk overweegt plaatsing windmolen REGI0(J0UR)NAAL Waarschi jnli jk toch subsidie voor J AC AGIH LEIDEN QeidócOowiant DINSDAG 15 FEBRUARI 1983 PAGINA 7 Botsing i Katwijk ATWIJK Een man en een ;ouw raakten gewond toen de auto ^aarin zij zaten gistermorgen in Kat wijk frontaal op een tegenligger reed. uistreeks tien uur reed een 21-jarige an uit Katwijk met zijn even oude [rouw en een 50-jarige man uit Val- [enburg op de Hoorneslaan. Bij de vising met de Biltlaan dacht de 21- bestuurder dat iemand van (>chts geen voorrang verleende en (eek uit naar links. Toen kwam hij p de andere weghelft en reed fron- al op een tegenligger. De vrouw en j Valkenburger moesten met ver kondingen naar het AZL worden jervoerd. Zenders uit de lucht LEIDSCHENDAM „De Zingende Nachte gaal" en „De Star Leid- schendam" is het zwijgen opgelegd. Beide illegale zenders zijn gisteravond door de Leidschendamse politie in samenwerking met de Radiocontrole dienst van de PTT uit de lucht gehaald. De eerste zender werd in beslag ge nomen bij een 58-jarige man in de Heuvelwijk en de tweede bij een 18-jari- het Expositie in De Pomp WARMOND Werk van Annette Van Wijck uit Hoofddorp, Miep Lekanne De- prez uit Oegstgeest en Keetje Kieft uit Sas- senheim is tot en met 27 februari te zien in Galerie De Pomp aan de Dorpsstraat in Warmond. De tekeningen van Annette van Wijck ademen een sfeer van spannin gen. Verder maakt zij poppen die alle een karakter typeren. Bij Miep Lekanne De- prez begon het allemaal met een bosje droogbloemen van de markt. Dit eerste droogboeket heeft haar zo geïnspireerd dat nu haar hele huis gevuld is met droogbloe men. Binnenkort doet zij examen in het bloemschikken en -binden. Daarna wil zij les gaan geven in het bloemschikken. Keetje Kieft werkt ook met droogbloemen maar met een andere techniek. Van zelf- gedroogde bloemen en grassen maakt zij zeer fraaie collages. Fietspad tussen Valkenburg en Katwijk krijgt vorm VALKENBURG De plannen voor de aanleg van een fietspad tussen Katwijk en Valkenburg krijgen vorm. De ge meente Katwijk gaat binnenkort met Valkenburg om de tafel zitten om te ko men tot een redelijke verdeling van de kosten. Een van ander kwam gister avond ter sprake in een vergadering van de raadscommissie openbare wer ken. Tevens kwamen er plannen voor de inrichting van speelplaatsen achter de Mar. Poststraat en in 't Joght ter sprake. Achter 't Frankenburg ligt 2700 meter grond dat uitermate geschikt is voor de aanleg van een speeltuin. De te hoge loopbrug aan de P. Oosterleestraat is al 12 jaar een heet hangijzer voor de gemeente. Het raadslid Doldersum stel de voor om de brug die te steil is en waar veel ongelukken op gebeuren, te vervangen voor een lagere ophaalbrug. De heer Strikwerda (dir. gem. werken) had een ander plan op tekening ge bracht. Het investeringsschema van dit plan kost plm. 15.000 gulden. De domei nen vragen voor de overname van een trafo met dieselagregaat aan Hoofde straat/Voorschoterweg (78 vierkante meter) bijna 11.000 gulden aan de ge meente Valkenburg. Deze heeft 4000 gulden geboden. Dit stuk grond is voor de gemeente belangrijk als uitpad voor de jeugd als de plannen doorgaan en de soos „de Peuk" zich daar gaat vestigen. De gemeente zal de taxatie toe passen. De commissie was unaniem van mening dat de plaatsing van een glasbak vlak bij de Herv. kerk en de ere-begraaf- plaats misplaatst is. IOG DIT JAAR TIEN TOT DERTIG MENSEN HELPEN IE/HILLEGOM De lurgroep Werkprojecten tillegom en Lisse begint >g dit jaar met het op ijwilligersbasis aan ;rk helpen van tussen tien en dertig perso- n. Dat heeft de stuur- gistermiddag be- gemaakt. Inmiddels (bben zowel de gemeen- Lisse als de gemeente illegom de stuurgroep 9ek<k een startsubsidie van 000 gulden toegezegd. In avolging van andere ge- leenten, zoals Sassen- eim en Noordwijkerhout, il men ook in Lisse en illegom werklozen aan >n zinvolle vrijetijdsbe- eding te helpen. Er zijn van een paar projecten dus- kunnen anig voorbereid dat de uurgroep zodra de subsi- ie binnen is, aan het eind lan hog<„ Behal ii voorjaar, van start D< ril gaan. ijwillig, maar niet vrij- is het motto van de i'urgroep, die zich een half geleden voor het eerst og over de problematiek naakte Vim Oj yoorspi den Eil e rustst hervat foeter laat Van nooit hij faa Gijs C punter wing Winter is laat dit jaar, aar hij heeft uiteindelijk dan 3tbalbe' zi^n °Pwachtin9 gemaakt. B ter iaat dan nooit, zullen de 9este ijsliefhebbers zeggen, meeste oppervlaktewater voorzien van een aar- te tri nd bij th alweer "-'or nog niet, en derhalve Hen de komende dagen on- twljfeld weer veeI jeugdige ermoedigen door het ijs zak- n. Twee Oegstgeestse scho len konden gisteren in ieder val geen dag langer meer Richten. Uit school werden ra- idsnel de schaatsen opge- ald, de fietsen werden aan kant gesmeten en de eerste antjes werden getrokken op ijs van een smalle sloot de Van Alkemadelaan in gstgeest. Hoewel het ijs on- llspellend kraakte was het bier er niet minder om. van de werkloosheid. De ge meentelijke sociale diensten, het Arbeidsbureau Lisse, de Stichting maatschappelijke Dienstverlening Bollenstreek en het Vormingswerk Jong Volwassenen in beide gemeen ten zijn vertegenwoordigd in de stuurgroep. Deze werkt in het kader van het Regionaal Platform dat door elf chefs van de sociale diensten in de duin- en bollenstreek is opge zet om werklozen en andere uitkeringstrekkers aan (vrij willigerswerk te helpen. De concept-nota arbeidsprojecten is al ter beoordeling aan beide gemeentebesturen gezonden en zal binnenkort worden be handeld. De stuurgroep heeft gekozen voor samenwerking tussen beide gemeenten om niet te kleinschalig, „te kneu terig", te gaan werken. Tweeledig De stuurgroep heeft zich een tweeledig doel gesteld: het op zetten van arbeidsprojecten én, vooral in de politiek, de me ningen ten opzichte van werk loosheid te veranderen. Met name wordt gemikt op jonge ren (uit de cijfers over januari blijkt dat een derde van de werklozen in de bollenstreek jonger is dan 22 jaar), maar ook ouderen zijn welkom. Dat laatste met name omdat die waardevolle kennis en erva ring kunnen overbrengen en men tegenwoordig boven de 45 jaar ook niet makkelijk aan de slag komt. In april hoopt men binnen het vormingswerk voor jong vol wassenen in Lisse en Hillegom iemand in dienst te kunnen gaan nemen via de werkver- ruimende maatregel (WVM) van het rijk. Die zou zich ook kunnen gaan bezig houden met de werkprojecten. De stuurgroep heeft al een aantal ideeën klaar en sommige daar van al voorbereid, maar initia tieven en suggesties blijven al-' tijd welkom. Inmiddels is in Lisse al een inventarisatie ge houden van werk dat vereni gingen en instellingen aan vrijwilligers te bieden hebben en hebben ook al ruim hon derd werklozen positief gerea geerd op de oproep of zij graag vrijwilligerswerk willen doen. In Hillegom zal binnenkort een inventarisatie worden ge houden. Projecten De stuurgroep heeft al zeven projecten voorbereiding. vrijwilligersbank voor vraag en aanbod wordt bij voorbeeld ook gedacht aan het opzetten van een recycling- project. Hierbij gaat het niet alleen om het ophalen van glas en oud papier, maar bijvoor beeld ook om groente-afval, oude fietsen, kapotte koelkas ten en dergelijke. De bedoe-' ling is dat dat verkocht wordt aan een ijzerhandel of indien mogelijk wordt opgeknapt en tweedehands verkocht. Met de opbrengst kan het project zich zelf bedruipen en eventueel ook een nieuw project worden gestart. Dat is overigens de be doeling van alle projecten. Verder wordt gedacht aan het opzetten van een administra tie-project ter ondersteuning van verenigingen, een klus- sen-bus voor kleine reparaties met name bij bejaarden en uit keringstrekkers, het uitzetten van recreatieve wandel- en fietspaden, het onderhouden van speelplaatsen en ook de opzetten van een biologische moestuin waarvan de produk- ten verkocht kunnen worden aan alternatieve winkeltjes. Het project dat in opzet al het meest vergevorderd is, is het bosproject. Gedacht wordt hierbij met name aan het on derhoud van het moerasachti ge deel van het Keukenhofbos, dat al jaren niet is opgeknapt. Dat gedeelte werd vroeger ge bruikt voor het kappen van hout ten behoeve van gereed schap (bezemstelen en derge lijke). Met de opbrengst van het hout kan het project gaan de worden gehouden en kun nen de vrijwilligers ook een gerichte cursus volgen voor bosonderhoud. Dat volgens van opleidingen één de voorwaarden die aan de vrij willigers zal worden gesteld: „Niet doelloos aan het werk zetten, maar er verantwoorde lijk mee bezig zijn en de men sen aan het denken zetten ook over bijvoorbeeld de milieu problematiek", stelt de stuur groep. Vandaar het motto: „Wel vrijwillig, maar niet vrij blijvend". De vrijwilligers die mee willen doen aan projecten zullen dan ook waarschijnlijk een soort contract moeten af sluiten, zodat ze weten waar ze mee bezig zijn. Tot slot gaat het bij dit vrijwilligerswerk niet om volledige banen, het is de bedoeling dat de werkloze vrijwilligers voor drie tot zes dagdelen aan de slag kunnen gaan. ATWIJK De gemeen- y >edrijven onderzoeken lïpmenteel in hoeverre mogelijk is om in Kat- c een windmolen te 'sjfeatsen. Er zijn nog geen 32Sjrgevorderde plannen in richting maar direc- J. L. Riezebosch zei u teravond in de raads- ikipimissie voor financiën gemeentebedrijven dat e zaak momenteel zeer ieus bekeken wordt. Er i inmiddels al contac- gelegd met een bedrijf het oosten van het land op grote schaal wind- jjilens naar Amerika ex- eq rteert. iZfnneer de windmolen er ïntueel komt, zal hij zo t mogelijk in de beurt de zee worden geplaatst, lokatie die dan in eerste iht instantie in aanmerking lijkt te komen is het duingebied. Een eerste contact met Staatsbosbeheer heeft tot nu toe echter al twee veront ruste reacties opgeleverd van milieugroeperingen die sterk tegen deze vormm van hori zonvervuiling zijn. Voordat echter over de plaats gesproken kan wor den, willen de gemeentebe drijven eerst precies weten wat het rendement van deze molen zal zijn. Volgens de fa brikant is de windmolen in staat om zo'ii honderd wo ningen van stroom te voor zien maar bekeken gaat nog worden of dat ook in de Kat- wijkse situatie opgaat. De molen die de gemeentebe drijven op het oog hebben is 35 meter hoog en heeft een diameter van 25 meter. Ze worden met name gefabri ceerd voor de Amerikaanse markt omdat bij de aanschaf van een windmolen in Ne derland nog te veel ambtelij ke molens de uiteindelijk plaatsing in de weg staan. Gasverbruik Het zachte weer in de maand januari leek in eerste instan tie een kleine catastrofe te worden voor de gemeentebe drijven. De verkoop van aardgas daalde in vergelij king met dezelfde periode in 1982 met maar liefst 2 mil joen kubieke meter en de ad ministrateurs keken met een bijzonder zorgelijke blik naar de thermometer die onver-, anderd ruim boven nul bleef aanwijzen. Nu de vorst dan toch nog is ingevallen halen zij opgelucht adem, zo vertel de directeur Riezebosch gis teravond. „Nog een paar da gen vorst en we staan weer quitte vergeleken met vorig jaar", aldus de heer Rieze bosch. Glascontainers puilen uit OEGSTGEEST De glascontainers in Oegstgeest zullen in de toekomst tweemaal per week worden geledigd. Steeds meer Oegstgeestenaren blijken hun lege flessen te deponeren in een glascontainer. Met name die bij winkelcentrum Lange Voort puilt op zaterdagen uit, omdat iedereen de flessen bo venop of rondom neerzet. De gemeente was met de firma die het glas inzamelt overeengekomen dat op maandag en woensdag de containers zouden worden geleegd. Op aanra den van de leden van de raadscommissie economische zaken en middenstandsaangelegenheden zal wethouder mevrouw Blom deze firma verzoeken in plaats van woensdag, donder dag of vrijdag te komen legen, zodat de containers op zater dag niet al te vol komen te zitten. Een probleem dat nog steeds niet goed opgelost is, is dat van de overal rondslingerende winkelwagentjes. Het raadscommissielid mevrouw Munninghoff beloofde er nog eens over te spreken met de leiding van de supermarkten. Zij pleitte ook voor meer controle door de politie tijdens de uren dat de schooljeugd in het winkelcentrum aanwezig is. Regelmatig blijken er winkeldief stallen door de schooljeugd te worden gepleegd. Tussen de raadscommissieleden van de winkeliersvereniging „Oegstgeest Actief" en mevrouw Münninghoff van de Stichting Winkelcentrum „Lange Voort" ontspon zich een discussie over het verwelkomen van Sint Nicolaas. In december ontving de stichting „Lange Voort" Sint Nicolaas aan het Oegstgeester Ka naal en de winkeliersvereniging Oegstgeest Actief bood een week later de Spaanse bisschip een „zitting" aan in de De Kem- penaerstraat aan. Ouders schreven brieven waarin zij betoogden dat twee bisschoppen teveel van het goede was. Gisteravond bleek dat de tijd voor concessies van de zijde van de winkeliers nog niet rijp is. Wel besloot men om nog eens te gaan praten over het om de beurt inhalen van de Sint. Het ene jaar door O.A. en het andere door de „Lange Voort". Maand cel voor brandstichting LEIDERDORP/DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft een Leiderdorpse vrouw conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk. De vrouw had afgelopen zomer brand gesticht in koffiehuis ,,'t Dobbertje" aan de Zijldijk. Zij kwam tot haar daad omdat zij kort tevoren door de eigenaar was ontslagen. Rioolbelasting van de baan in Katwijk KATWIJK De inwo- ners van Katwijk zullen in de loop van dit jaar niet geconfronteerd worden met rioolbelasting. De noodzaak hiervoor is vol ledig verdwenen nu het nog resterende tekort van 365.000 gulden op de be groting dankzij enkele meevallers kan worden weggewerkt. De rioolbe lasting had, wanneer een heroverweging van ge meentelijke taken onvol doende zou hebben opge bracht, per 1 juli moeten worden ingevoerd om de begroting alsnog sluitend te krijgen. De gemeenteraad heeft zich in beginsel altijd negatief over de invoering van een rioolbelas ting uitgelaten maar zag het meer als een noodzakelijk kwaad als er binnen de be staande begroting onvoldoende geschrapt zou kunnen worden. De invoering van deze belas ting kan nu worden uitgesteld omdat, zo deelde wethouder J. van der Plas gisteren aan de commissie voor financiën mee, de gemeente een aantal finan ciële voordelen heeft. Zo kan door de gedaalde rente een be drag van maar liefst vijf ton worden bespaard en kan de vermindering van de uitke ring uit het gemeentefonds worden opgevangen met een verhoging van het uitkerings percentage van de wettelijke pensioenpremie. Het bedrag wat de gemeente hierdoor be spaard is ruim voldoende om de tegenvallende uitgaven in de sector sociale uitkeringen op te vangen. De heroverweging van ge meentelijke taken gaat onder tussen gewoon door. Voor de begroting van 1984 wordt vast gesteld dient nog de nodige ruimte te worden gevonden om nieuw beleid ook in de toe komst mogelijk te maken. „Nu de rioolbelasting definitief niet doorgaat hoeft met dit hero verwegen echter niet zo'n haast meer te hoeven ge maakt", constateerde wethou der J. van der Plas. Ridderhof De Stichting Jeugdvakantiewerk in Koudekerk houdt morgenmiddag een tekenfilmvoorstelling in De Rid derhof. Aanvang twee uur. De toegangsprijs is ander halve gulden. Tekenfilms In de Leiderdorpse Muzenhof worden morgenmiddag twee tekenfilms gedraaid. De eerste film is Mickey en de Bones- taak. In deze film werken drie grote creaties van Walt Dis ney, Mickey Mouse, Donald Duck en Goofy samen om een gouden harp terug te veroveren die door onbekenden ge stolen is. Deze harp is van kardinaal belang voor het plaatsje Gelukkige Vallei. De tweede film 'Is Bongo het cir cusbeertje. Bongo ontsnapt uit het circus en beleeft span nende avonturen met een ander beertje. De voorstellingen beginnen om half drie. De toegangsprijs is drie gulden. Zanglust Bejaardenkoor Zanglust verzorgt morgen een uitvoe ring in het Dienstencentrum aan de Eikenlaan in Lis se. Medewerking verleent een aantal leden van het Symfonie-orkest Bloembollenstreek met dirigent W.B. Visser. Onder meer wordt uitgevoerd „Die Jahreszei- ten" van Handel waarbij mevrouw van Zuilen uit Hil legom als soliste optreedt. De uitvoering begint om half drie en de toegang is gratis voor ouderen vanaf 60 jaar. Toerinfo-avond De Ren en Toervereniging de Bollenstreek organiseert donderdag een informatie-avond over het toerfietsen in het seizoen 1983. Iedereen die hierin interesse heeft, is die avond welkom in Lisse in 't Trefpunt aan de Schoolstraat. De bijeenkomst begint om acht uur en iedereen krijgt een gratis kop koffie. Tevens worden deze avond de toerboek- jes uitgereikt. Er staan al weer aantrekkelijke ritten op het programma zoals 5 maart langs Vogelenzang (25 km) of de Haagse Schouw (40 km), 13 maart door de duinen of langs de Langeraarse plassen (45 km), 20 maart rond Zwaans- hoehk (30 km) of rond vliegveld Valkenburg (45 km). Woonerven Progressief Warmond houdt donderdag een thema avond over woonerven. Tijdens hoorzittingen is geble ken dat veel mensen vraagtekens zetten bij de wense lijkheid van woonerven. Voorafgaand aan de thema avond probeert Veilig Verkeer Warmond te inventari seren hoe de bewoners hun woonerf ervaren. Twee des kundigen (een verkeersplanoloog en een gemeente raadslid uit Rotterdam) zullen het verschijnsel woon erf belichten. Vervolgens zal een forum bestaande uit de heren De Vos (VVD), Vreeken (CDA) en Van Kuij- en (PW) discussiëren met de belangstellenden in de zaal over het straatgebruik, de inrichting van het woonerf als woonomgeving, de veiligheid, de voorbe reiding van de plannen en de inspraak daarbij. De the ma-avond wordt gehouden in 't Trefpunt en begint om acht uur. Officiële start renovatie „Avondzon" Om de grootscheepse renovatie van het bejaardencentrum „Avondzon" in Rijnsburg toch een officiële start te geven, is er gisteren een kleine bijeenkomst gehouden naar aanlei ding van het slaan van de eerste palen voor de noodzakelij ke verbouwingswerkzaamheden. De bouwcommissie onder voorzitterschap van oud-wethouder W. L. v.d. Gugten was aanwezig, terwijl ook de directeur van „Avondzon", de heer Dusseldorp en de voorzitter van „Avondzon" ds. Romein er bij waren. De renovatie gaat ongeveer een jaar in beslag nemen en wordt uitgevoerd door de Rijnsburgse Bouwcom binatie. Het aantal kamers wordt teruggebracht van zeven tig naar zestig. De kamers krijgen een grotere oppervlakte. Een groot gedeelte van de bewoners is in december onder gebracht in de onlangs gereed gekomen bejaardenwonin gen aan de Smidstraat. Daar is ook de keuken onderge bracht, evenals een recreatieruimte. KATWIJK Burgemees ter C. A. Bos vindt dat nogmaals overwogen moet worden in hoeverre het juist is dat de gemeente raad het Jongeren Advies centrum (JAC) subsidie onthoudt. De heer Bos zei zelf als hoofd van de poli tie in bepaalde gevallen gebruik te maken van de diensten van het JAC om dat er binnen de gemeen te eenvoudig geen alter natieven zijn. Volgens de burgemeester, die zijn uit latingen deed in de raads commissie voor algemeen bestuurlijke zaken, zijn die ervaringen met het JAC bijzonder positief ge weest. De gemeenteraad heeft tot nu toe steeds be sloten om het JAC geen subsidie te verlenen. In eerste instantie omdat het adviescentrum „niet re presentatief" zou zijn voor de gemeente en later, toen de raad vanwege deze om schrijving door de Raad van State op zijn vingers was getikt, omdat het JAC in alle hulpverleningsge- vallen de jongere centraal stelt. Het JAC is steeds te gen deze raadsuitspraak in beroep gegaan en op korte termijn zal de Raad van State zich opnieuw over deze kwestie buigen. Het zijn met name de chris telijke partijen die de subsi diëring van het JAC in de weg staan en de heer J. H. ten Hove (RPF) vroeg zich gistermiddag dan ook af hoe de positieve woorden van de burgemeester in verhouding kunnen staan met de uit spraak van de raad over het JAC. Hij wees ook nog eens op een ingezonden brief in de Katwijksche Post waarin een medewerker van het JAC de Katwijkse christelij ke partijen over één kam scheerde met dictatoriale re gimes in Zuid-Amerika. Dit omdat zij met hun meerder heid in de raad de broodno dige voorzieningen in Kat wijk tegen kunnen houden. Vingers De RPF-fractievoorzitter vroeg zich af of een instantie die zich zo over de gemeen teraad uitlaat niet ernstig op de vingers getikt moet wor den in plaats van in aanmer king te komen voor subsidie. Burgemeester Bos weersprak dat in dit geval een emotio nele brief van iemand die re ageert op een beslissing van de raad een maatstaf voor de beoordeling van het JAC kan zijn. „Ik ga na deze brief niet zeggen dat het JAC voor mij heeft afgedaan. Ondanks het feit dat de raad subsidie aan het JAC heeft onthou den maak ik gebruik van deze instantie als ik weet dat een jongen of meisje hulp no dig heeft. Ik ben zelfs blij dat ik, met name in het week end, wanneer veel hulp diensten niet te bereiken zijn, gebruik kan maken van het JAC omdat ik doodeen voudig geen alternatief heb".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7