3arbie was belangrijke schakel in nternationale keten van coruptie Politie vindt opnieuw lijkresten KGB infiltreert vredesbeweging Vast en zeker voor elk kunstgebit fieidócSoinant Jjerse politie zoekt drie "2 erdachten ontvoering Shergar DER SPIEGEL: DENTOFIX naIUITENLAND DINSDAG IS FEBRUARI 1983 PAGINA 13 1BLIN De Ier- politie is op zoek ir drie hoofdver- :hten in de zaak i de verdwijning i 's werelds irste renpaard •rgar. Igens een woord- rder heeft een de verdachten postuur van een jockey, een ander zou tijdens de „hor- se-napping" het uniform van een politieman of van een buschauffeur hebben gedragen en een derde heeft een sterk Noordiers ac cent. De drie man nen zijn vorige week dinsdag in de buurt van de stoete rij, van waar Sher gar ontvoerd is, ge zien. Overigens werd gisteren op nieuw de vrees ge uit dat het kostbare renpaard niet meer in leven is. Jim Murphy, een van de politiemensen, die met het onderzoek is belast, zei tegen het Amerikaanse persbureau Associa ted Press: „We heb ben geen enkel be wijs dat Shergar nog leeft". Murphy riep de ontvoerders op via een foto te tonen dat het paard nog in goede condi tie is. BONN De KGB, de Russische geheime dienst, infiltreert in de westerse vredesbeweging en ande re internationale organisa ties. Deze infiltratie is een onderdeel van de pogin gen van de Sovjet-Unie om de NAVO te ondermij nen en de lidstaten van dit bondgenootschap op te zetten tegen de Verenigde Staten. Een overloper van de KGB zegt dit in een vraaggesprek met het serieuze Westduitse weekblad „Der Spiegel". De Rus Stanislav Levtsjenko liep in 1979 in Tokio over naar het westen. Hij had toen negen jaar voor de KGB gewerkt. Volgens de oud-KGB'er heeft de Russi sche geheime dienst zich ten doel gesteld de westerse poli tiek en organisaties als de vredesbeweging en de vak bonden te beinvloeden. Het merendeel van de leden van de geïnfiltreerde organisaties heeft er geen idee van dat ze door de Sovjet-Unie worden gebruikt, aldus de Rus. Levtsjenko: „Ze spreken over mogelijke oplossingen voor nationale problemen, waarbij zij zich in een positie plaatsen waarin zij bruikbaar kunnen zijn voor de Sovjet- -Unie en haar politiek tegen de NAVO-landen en de VS", zo zegt Levtsjenko in het vraaggesprek. De voormalige geheime agent verklaart daarin verder dat de KGB zeer is veranderd de afgelo pen tien jaar. Het is een pro fessionele organisatie gewor den waarin de oude KGB'er heeft plaatsgemaakt voor jonge, goed opgeleide be roepsmensen die een grote talenkennis hebben en een gave voor propaganda. Levtsjenko was als agent werkzaam in Japan. Hij gaf zich daar uit als correspon dent voor een Sovjet-blad. Hij woont nu in de VS. ON De terugkeer de voormalige Gesta- chef Klaus Barbie naar nkrijk, waar hij te lt moet staan wegens drijven tegen de mens- d, dreigt zijn veel re- tere rol in de interna- ïale wereld van ter- r, drugs en financiële Wersaties te overscha- jiren. Toch heeft Barbie in dat milieu een rol >eeld die beslist niet erschat mag worden. nenten als corruptie en eur vormen samen een in- ationale keten die drie inenten omvat, te weten ins-Amerika, de Verenig- Staten en Europa. De La- amerikaanse schakel dt gevormd door de mili- regimes met hun doods- aders en hun officieuze be- kenheid bij de handel in lovende middelen. In de enigde Staten zijn het de daadsyndicaten van de Cu- ise en Italiaans-Ameri- nse maffia die zich door del van corruptie en ver ende middelen proberen te ijken en in Italië zijn het hechte groepen neo-fascis- en corrupte bankiers. imaanslag Bologna is niet zo dat deze drie ppen samen betrokken zijn l;eén grote samenzwering. ;er is het te zeggen dat ze enschappelijke belangen (en. gebaseerd op dezelfde ilogie en dezelfde ongebrei- zucht naar macht en Als gevolg hiervan is er |tn hen een nauwe samen ging ontstaan op het ge- I van corroiptie en terreur, enig inzicht te krijgen in f ondoorzichtelijke, in el- r grijpende wereld kunnen misschien het best begin- bij het bezoek dat de auto- Iten van Bologna vorig jaar listus brachten aan een ge- geniscel in Lausanne, ierland. Ze gingen daar om Elio Ciolini, een fai- geldschieter en neo-fas- te ondervragen over de ianslag op het station van in 1980, waarbij 85 om het leven kwa- L Ciolini was een vooraan- nde Italiaanse vrijmetse- |en lid van het inmiddels vrijmetselaarsloge De ontdekking van P-2 zijn 900 invloedrijke leden riin beweerde betrokken bij misdaad en staatsgre- leidde destijds tot de val de regering-Forlani. Klaus Barbie, ex-Gestapo-chef, bijgenaamd „de slager van Lyon" Links: Roberto Calvi, de voormalige direkteur van de Banco Ambrosiono, die vorig jaar opgehangen onder een brug in Londen werd gevonden. bevelen uitgevaardigd voor vijf Italianen en een Duitser, allen neo-fascisten. Dit waren: Stephan Delle Chiaie, Pierlugi Pagliai, Alfredo Graniti, Mau- rizio Giorgi, Olivier Danet en de Duitser, Joachim Fiebel- corm. De laatste twee zeggen onschuldig te zijn. Drie van hen Delle Chiaie, Pagliai en Fiebelcorm wa ren lid geweest van het parti culiere leger dat Klaus Barbie in Bolivia had opgericht om de omvangrijke cocaïnehandel te beschermen, die het militaire regime van Bolivia en de Cu baanse maffia in Miami finan cierde. Barbie's groëp, die in het begin van de jaren zeventig was op gericht met de zegen van de Boliviaanse dictator kolonel Hugo Banzer, stond bekend onder de naam Verloofden van de Dood. Ze waren niet alleen betrokken bij de handel in verdovende middelen, maar tevens verantwoordelijk voor politieke aanslagen, waaron der de moord op de socialisti sche leider Marcelo Quiroga Cruz. Verder steunden ze in 1980 de staatsgreep van gene raal Garcia Meza. De officiële positie van Barbie was toen veiligheidsadviseur van de toenmalige minister van binnenlandse zaken, kolo nel Acre Gomez, de belang rijkste architect van het Boli viaanse onderdrukkingsbeleid. Na de terugkeer van een bur gerregering in Bplivia vorig jaar oktober namen Meza, Go mez en Delia Chiaie de wijk naar hun vriendjes in Argenti nië. Meest gezocht Delle Chiaie, die Barbie's huurlingen aantrok en opleid de, is Italiës beruchtste rechtse terrorist. Hij was betrokken bij de mislukte staatsgreep in 1970 van prins Junio Valerio Borg hese en een soortgelijke sa menzwering van een voorma lige chef van de militaire in lichtingendienst, die in 1974 werd ontdekt. In het begin van de jaren ze ventig opereerde Delle Chiaie samen met Franse en Italiaan se fascisten vanuit Madrid en Lissabon. De Spaanse politie heeft hem geïdentificeerd als een van de leiders van de Guerrilla's van Christus Ko ning, een terroristische organi satie die de verantwoordelijk heid heeft opgeëist voor tal van aanslagen op Baskische onafhankelijkheidsstrijders. In 1977, na de dood van Franco, vluchtten velen naar Latijns- Amerika. Kort voor zijn vlucht naar Ar gentinië in 1980 had het niet veel gescheeld of Delle Chiaie was gearresteerd. Zijn hand langer Pagliai had minder ge luk. In een gezamenlijke ope ratie van de Italiaanse, Bolivi aanse en Amerikaanse inlich tingendienst werd hij vlakbij Santa Cruz, het centrum van de Boliviaanse cocaïnehandel, aangehouden. Bij zijn arresta tie liep hij ernstige schotwon- V rijmetselaarsloge Dat Delle Chiaie zijn keus liet vallen op Argentinië als toe- ÜRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI] UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA vluchtsoord was geen toeval. De Argentijnse junta was een enthousiast supporter van de staatsgreep van generaal Meza. En de alomtegenwoordige Li- cio Gelli van P-2, een fascist die zowel voor Franco in de Spaanse burgeroorlog als voor Mussolini heeft gevochten, was na zijn vlucht in 1945 uit Europa in Argentinië een ge respecteerd burger en zaken man. In Argentinië had hij een aantal vooraanstaande po litici en militairen gerecru- teerd voor P-2. Een van hen was José Lopez Rega, de Pero- nistische minister van sociale zaken die de beruchte dode- neskaders Triple A oprichtte en een cocaïneroute naar de Verenigde Staten organiseer de. Hoe groot de invloed van P-2 was als criminele organisatie is nog steeds niet helemaal dui delijk. Vast staat wel dat een groot aantal leden te goeder trouw was en zich alleen maar bij het vrijmetselaarsloge had aangesloten in de hoop daar in de politiek of het zakenleven wijzer van te worden. Vast staat ook dat Gelii de invloed van P-2 schromelijk heeft overdreven, hoewel het wel zo is dat zijn naam en die van an dere vooraanstaande leden van P-2 in elk schandaal van de afgelopen twintig jaar zijn opgedoken. Sindona en Calvi Gelli's omvangrijke zakelijke contacten in Italië em Latijns- Amerika zijn weer in verband gebracht met twee bankiers van P-2, Michele Sindona die nu in New York een gevange nisstraf van 25 jaar uitzit we gens fraude, en Robert Calvi, de president-directeur van de Banco Ambrosiono die vorig jaar juni in Londen werd ge vonden, opgehangen aan een brug over de Theems. Beiden waren tot de financiële ineen storting van hun respectieve lijke banken adviseur geweest van het Vaticaan. Hoewel een parlementaire commissie en magistraten in Rome en Milaan nog druk be zig zijn om de complexe ver houding tussen deze drie he ren te ontrafelen, heeft zich wel reeds een patroon van cor ruptie en misdaad afgetekend. Van Sindona, wiens bankim- perium in 1974 ineenstortte, werd alom aangenomen dat hij „bankier van de maffia" was. De parlementaire commissie heeft inmiddels ontdekt dat hij meer dan vier miljoen gulden aan de Italiaanse Christen-De mocraten heeft toegeschoven en dat hij geld afkomstig van de CIA doorspeelde aan recht se groeperingen in Grieken land en Italië. In 1981 werd hij ervan beschuldigd een huur moordenaar van de Ameri kaanse maffia te hebben inge schakeld om de Milaanse ad vocaat te vermoorden, die was belast met de liquidatie van zijn imperium. Tegenover agenten van de FBI zou hij hebben toegegeven dat hij ook betrokken was bij een samen zwering van vrijmetselaars en Siciliaanse politici om een ge wapende opstand op Sicilië te ontketenen in een poging de komst van het communisme naar het eiland tegen te gaan. Louter vermoedens Toen Sindona was uitgescha keld, werd zijn rol als de wit wasser van buitenlandse valu ta voor machtige politieke en zakelijke belangen in Italië overgenomen door Roberto Calvi. De Italiaanse autoritei ten zijn nog steeds op zoek naar de ruim acht miljoen gul den die spoorloos zijn verdwe nen in het complexe financiële netwerk van zijn bedrijven in Midden- en Latijns-Amerika. Sommige van die bedrijven waren weer opgericht met hulp van Licio Gelli en diens contacten in P-2. Over wat er met dit geld is ge beurd, bestaan louter vermoe dens. Een van die vermoedens luidt dat het geld naar Solida riteit in Polen is gestuurd, een ander dat het via Peru naar Argentinië is gegaan zodat Bu enos Aires Exocetraketten kon kopen in de oorlog om de Falkland Eilanden. Vanuit zijn gevangenis in New York heeft Sindona laten weten dat het geld naar rechtse groeperingen in Amerika is gestuurd. Gelli zelf is gearresteerd, toen hij had geprobeerd bijna 300 miljoen gulden op te nemen van een Zwitserse bankreke ning. Het geld was overge maakt door een Latijnsameri- kaanse dochteronderneming van de Banco Ambrosiono. In Italië moet hij terecht staan wegens criminele complotten, fraude, spionage en afpersing. Het zal nog wel lang duren voordat alle betrekkingen tus sen de criminelen in Europa, de Verenigde Staten en La tijns-Amerika helemaal zijn ontrafeld. Maar dat er tussen Klaus Barbie's Bolivia en de verrotting in de Italiaanse po litiek veel minder dan een oceaan van verschil zit, staat als een paal boven water. ADVERTENTIE IBÊSESSSÊ^] EXTRA FORTE Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleef kracht zonder dat het irriteert Diabetici kunnen Dentofix zonder bezwaar gebruiken. Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar. De achtertuin van „het beruchtste adres In Londen", waar mas samoordenaar Dennis Nilsen heeft gewoond, wordt momenteel minutieus onderzocht door agenten. De afgelopen tijd zijn er menselijke beenderen gevonden van nog onbekende slachtoffers van Nilsen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Ijverig gra vende, zuchtende en zoe kende politiemannen heb ben gisteren op het be ruchtste adres van de Britse hoofdstad, Malrose Avenue 195, nog een vrij grote hoeveelheid mense lijke beenderen gevonden. Volgens de experts waren zij minstens drie jaar be graven geweest in de ach tertuin van het huis, waar de massamoordenaar Den nis Nilsen (37), een ambte naar van Schotse en Noor se afkomst, een tijdje ge woond heeft. Hoewel weinig bekend is over de mensen die door Nil sen vermoord werden, ge looft de politie nu dat zij zes slachtoffers zal kunnen iden tificeren. Het zijn mannen van 20 tot 40 jaar. Van de overige zeven slachtoffers die in het huis vermoord werden weet de politie zo goed als niets. Een identifica tie lijkt dan ook onwaar schijnlijk. Detective Norman Briers, die de opgravingen leidt, zei gis teravond dat zijn medewer kers onder meer een tand en een ruggegraat gevonden hadden. Dit alles wordt nu door justitie-artsen bestu deerd in de laboratoria van Scotland Yard. De Yard neemt ook de dos siers van ongeveer 3.000 ver misten door. Nadat de politie afgelopen weekeinde een op roep had gericht tot al wie ooit in het beruchte huis van Noord-Londen was geweest, hebben zich gisteren ver scheidene personen aange meld. Hun informatie wordt nauwgezet genoteerd. Het huis van de massamoord is tegenwoordig verdeeld in twee flats. De onderste daar van werd veertien dagen ge leden met de nu beruchte achtertuin verkocht aan Dia na Keating (27), die momen teel nog in een ander deel van Noord-Londen woont Oorspronkelijk zou zij afge lopen zaterdag de ramen en vloeren van haar nieuwe flat gaan meten voor overgordij nen en vast tapijt. „Ik heb al tijd een flat met een tuin ge wild", zegt ze, „maar nu zit ik met een huis dat me nachtmerries bezorgd". In een bepaald deel van dat huis werden door de politie sporen ontdekt van Kenneth Ockenden, die 26 was toen hij drie jaar geleden in Lon den verdween. Twee dagen voor hij per vliegtuig zou te rugkeren naar zijn ouders in Canada. Ockenden was acht jaar, toen hij met hen emi greerde. In 1979 bracht hij als toerist een bezoek aan zijn familie in Engeland. Na zijn verdwijning werden kle ren van hem gevonden in een hotel nabij Londens King's Cross Station. Zijn ou ders loofden een beloning van duizend pond uit voor inlichtingen die hen op het spoor van hun zoon zouden brengen. Ook het huis Cranley Gar dens 23 in Muswell Hill, een andere wijk van Noord-Lon den dat laatst bewoond werd door massamoordenaar Den nis Nilsen, wordt nog steeds door de politie doorzocht. Bij de ingang staat dag en nacht een bobby op wacht. In het portaal van het huis hangt een telefoon. Toen die zon dag begon te bellen, werd de hoorn afgenomen door een agent. Hij sprak met een jon ge vrouw, die vroeg of Den nis thuis was. Op een vraag van de agent antwoordde ze, dat ze Jackie Grant heette en dat ze net per vliegtuig op Heathrow aangekomen was. Ze had een handkoffer bij zich, waarin voorwerpen staken die toe behoorden aan Dennis Nil sen. De onbekende jongeda me bleek niet te weten wat er inmiddels gebeurd was. Ze werd verzocht naar het poli tiebureau van Hornsey te ko men, maar tot nu toe heeft ze zich daar nog niet gemeld.'

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13