Turijn verdoofd door catastrofe in bioscoop Arafat zwijgt over vredesplan Reagan Reagan ontmoet heimelijk anti-kernwapenactivisten buitenland HAAT TEGEN BUITENLANDERS BEHEERST VERKIEZINGEN IN INDIASE DEELSTAAT EaldócOounant DINSDAG 15 FEBRUARI 1983 PAGINA 11 5WAARSTE SNEEUWSTORM [N 40 JAAR IN VS JEW YORK De zwaarste sneeuwstorm se- lert veertig jaar die dit weekeinde de Ameri kaanse oostkust in een sneeuwwoestenij heeft -eranderd. heeft het paard weer tot populair ervoermiddel gemaakt. Het noodweer heeft "9 mensen het leven gekost en de betrok- staten zijn gisteren opnieuw voor neeuwstormen gewaarschuwd. In Washing- on, New York, Philadelphia en andere grote teden in het oosten waren honderden neeuwploegen in de weer, belemmerden neeuw en ijs het openbare buurtverkeer en /en bijna alle scholen gesloten. Zo'n 000 overheidsdienaren in Washington nochten met te laat op het werk komen. Achtduizend passagiers hebben gisteren op de Irie grote luchthavens van New York die tot ondag gesloten waren, uren vertragingen ge- lad. nei Opnieuw doodstraf voor Baha'i-leden in Iran GENEVE Nederland heeft gisteren een beroep gedaan op Iran geen uit voering te geven aan de doodvonnis sen die zijn uitgesproken tegen de 22 leden van de Baha'i-gemeenschap in de zuidwestelijke stad Shiraz. De op roep werd gedaan bij monde van pro fessor P. Kooijmans, de leider van de Nederlandse delegatie naar de lopen de zitting van de VN-commissie voor de rechten van de mens. Volgens een vertegenwoordiger van de VN in Ge- nève zijn in Iran sinds ayatollay Kho meini er aan de macht is, al 140 leden van de Baha'i-beweging ter dood ge bracht. Ruimteveer verder vertraagd CAPE CANAVERAL De eerste lancering van het ruimteveer Challenger is opnieuw uitgesteld. De NASA heeft meegedeeld dat dit keer de raketmotor van de Space Shuttle zuur stof lekt. De raketmotor was al geïnstalleerd als vervanging voor een mo tor waaruit waterstofgas lekte. De raketmotor moet vervangen worden door een nieuwe motor. Het zal in ieder geval tot midden maart duren voor de Chal lenger de ruimte in zal gaan. Aerof lot - directeur wegens spionage in Rome gearresteerd ROME De directeur van het kantoor van de Russi sche luchtvaartmaatschappij Aeroflot in Rome is gisteren door de politie gearresteerd op verdenking van spiona ge. Het betreft de 46-jarige Victor Pronine, die zijn werkzaamheden in Rome pas zes maanden geleden begon. De Rus werd aange houden bij een operatie waarbij ook de Italiaanse ei genaar van een microfilm bedrijf werd gearresteerd. CHINA HEEFT MANNEN-PIL PEKING In China is een voorbe hoedmiddel voor de man ontdekt. Een Chinees blad meldt dat het middel, een uit katoenzaad vervaardigde pil, in 12.000 gevallen voor 99,98 procent doelmatig is gebleken. Volgens het be richt veroorzaakt het middel geen bij verschijnselen en wordt het nu in 13 provincies en grote gemeenten in heel China toegepast. De constatering van verminderde vruchtbaarheid onder boeren die met ruwe katoenzaadolie werkten leidde in 1971 tot de ontdek king van de stof gossypol door Chinese geleerden. Uit deze stof is het voorbe hoedsmiddel gefabriceerd. Van onze correspondenmt Cees Manders) tOME In de Noordita- iaanse stad Turijn wordt fandaag beslist geen car- laval gevierd. Alle feeste- ijkheden, publiek en pri- ré, zijn afgelast. De stad rerkeert in een toestand ran shock na de bioscoop- irand van zondagavond, iraarbij 64 mensen om- Ie verbijstering over deze 64 ertrapte, verbrande en ge tikte medeburgers is groot, ooral omdat iedereen beseft at dit ook hem of haar had >n overkomen, talianen gaan graag naar de ilm, en op zondagmiddag als de voetbaluitslagen be- end zijn en de weersomstan- igheden een verblijf in de uitenlucht onaantrekkelijk laken zitten de meeste bioscopen bomvol. Bioscopen waarin rookverboden altijd overtreden worden, en waarin nooduitgangen nogal eens op slot gaan om personeel uit te sparen. De Statuto-bioscoop, gelegen aan het gelijknamige plein in het hart van Turijn, was zon dagavond tegen zessen onge veer voor de helft gevuld, 400 mensen in plaats van de 1000 die er eigenlijk in kunnen. Het publiek bestond uit jongeren en kleine kinderen met hun ouders. Het was een film voor alle leeftijden, De Geit, met Gerard Depardieu. De tweede middagvoorstelling zou net be ginnen en de reclame was nog aan de gang, toen de hel los brak. Over het begin van de brand doen verschillende versies de ronde. Volgens sommigen draaide de film enkele minu ten door terwijl achterin de zaal de drapering en de stoelen al in lichter laaie stonden. Als het waar is kan kortsluiting als oorzaak van de brand wor den uitgesloten, omdat er dan geen stroom en dus ook geen film meer geweest zou zijn. Anderen beweren dat er eerst een gebrom werd gehoord (als wanneer je een kachel aan steekt) en kort daarop de stroom (en dus ook de film) wegviel. Binnen enkele seconden sloe gen de vlammen uit de vloer bedekking, de stoelen en de wandbedekking, alles gemaakt van een synthetisch materiaal, dat bij vuur verteert en een dodelijk gas verspreidt. Dit gas heeft het grootste aantal slachtoffers gemaakt. De bio scoop was een gaskamer ge worden, waaruit de 400 aan wezigen in het aardedonker wanhopig naar een uitgang zochten. Zij, die op het (duur dere) balkon hadden plaatsge nomen, zaten als ratten in de val. Zij moesten naar beneden zien te komen, terwijl de trap pen geblokkeerd waren door de honderden parterre-toe schouwers, die vechtend en huilend een weg zochten naar de frisse lucht. De balkontöe- schouwers zijn bijna allen om gekomen, vijftien zelfs in het toilet, en een in de kast met schoonmaakartikelen. In de paniek en in het donker werd elke deur voor een deur naar buiten aangezieri. Nooduitgangen op slot De menigte beneden wist zich voor het grootste deel via de normale ingang naar buiten te werken. Tientallen probeer den de nooduitgangen, maar die waren op slot. Een nood uitgang kon door mensen van buiten met behulp van een breekijzer geforceerd worden, zodat ook hierdoor vele perso nen zich in veiligheid hebben kunnen stellen. Buiten op straat is het geschreeuw van de opgesloten toeschouwers' gehoord en het gebons op de nooduitgangen. Dit duurde maar enkele minuten, totdat het gas zijn dodelijke werk had gedaan. De brandweer was snel ter plekke, maar toen had de ramp zich eigenlijk al voltrok ken. Met de brand hadden de brandweermannen geen pro blemen, wel met wat ze bin nen aantroffen. Lijken, vier, vijf hoog op elkaar gestapeld voor de deuren van nooduit gangen, mensen die elkaar omhelsden in de dood. Naar de oorzaak wordt door de justitie een onderzoek inge steld. Rekening wordt gehou den met kortsluiting, een ter roristische aanslag, overtre ding van het verbod verboden te roken of een uit de hand ge lopen camavalsgrap. De ex ploitant van de bioscoop is ge arresteerd en zal moeten rechtvaardigen waarom de nooduitgangen gesloten waren. De Italiaanse president Pertini kon zijn emoties nauwelijks de baas toen hij in Turijn de bioscoop had bezocht waarin zondagavond 64 mensen de dood vonden. Intussen rouwt Turijn. De het land. President Perti- van deze tragedies bele- 60 families die een dierba- ni barstte maandagoch- ven? Dit maakt me zo ver re missen hebben al blijk tend toen hij de 64 stoffe- schrikkelijk bedroefd", van medeleven ontvangen lijke overschotten zag in De begrafenis is morgen van paus Johannes Paulus huilen uit en riep: „Waar- in de kathedraal van Tu il en van de leiders van om moet dit land altijd rijn. PLO-leider Ara fat tijdens de vergadering van de Palestijnse Nationale Raad. (Van onze speciale verslaggever Rick Kersjes) LGIERS „Na onze vasthe iden strijd in Beiroet hebben 'j een nieuwe fase bereikt in ze geschiedenis. Deze fase ons nieuw vertrouwen ge- n. De relatie tussen de PLO Jordanië is een uitdrukking o Arabische eenheid. De alestijnse Bevrijdingsorgani- is begonnen aan een stadium". Met deze oorden opende PLO-voorzit- Jasser Arafat gisteravond zitting van de Nationale aad, het Palestijnse parle- ïent in ballingschap. het ongeveer 20 kilometer westen van de Algerijnse oofdstad Algiers gelegen Pa- de Congrès zijn gister- zond 350 Palestijnse afge- aardigden bijeengekomen. Zij loeten zich beraden over de eg, die de PLO na de verlo- ;n oorlog in Libanon in moet aan. Meer dan 300 genodig- ;n van regeringen, parle- lenten, politieke partijen en ertegenwoordigers van be- rijdingsbewegingen uit 90 nden, wonen de zitting bij. et verloop van de zitting van et Palestijnse parlement is iet te voorspellen. Een groep an ongeveer dertig vooraan- aande Palestijnse leiders eeft vanaf vorige week don- irdag tot en met zondagnacht :hter gesloten deuren verhit- i debatten gevoerd in een po ging de meningsverschillen te overbruggen voordat de Natio nale Raad gisteravond bijeen zou komen. Het resultaat van die voorbereidende vergade ringen is niet bekend gemaakt. Gisterochtend werd er wel een persconferentie belegd voor de ruim 300 aanwezige journalis ten, maar deze werd op het laatste nippertje weer uitge steld. Dat wijst er op dat de leiders het onderling niet eens zijn geworden. De afgevaar digden moeten nu zelf voor stellen doen, die de toekomst van de Palestijnen gaan bepa len. In zijn openingsrede gaf Ara fat niet aan wat hij bedoelde met de nieuwe fase waarin de PLO riu beland zou zijn. Op merkelijk was dat hij wèl het in september vorig jaar ont wikkelde Arabische vredes plan (het Fez-plan) noemde, als basis waarop een vredes proces gestart zou kunnen worden. Maar hij repte met geen woord over de vredes voorstellen die de Amerikaan se president Reagan vorig jaar september lanceerde. Zoals be kend, heeft Arafat indertijd deze voorstellen niet naast zich neergelegd. Hij ziet er en kele positieve elementen in. Reagan's vredesplan voorziet in een stopzetting van het Is raëlische nederzettingen-be- leid in de bezette gebieden en in een federatie tussen de wes telijke Jordaanoever en Jorda nië. Arafat wil deze week het groene licht krijgen om de on derhandelingen met Jordanië voort te zetten. Daarvoor moet het plan-Reagan niet zonder meer van de tafel worden ge veegd. Maar andere groeperingen in de PLO, zoals het radicale Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP) onder leiding van George Habasj, verwerpen de voorstellen van de Amerikaanse president, omdat die niets zeggen over de vorming van een onafhanke lijke Palestijnse staat en de PLO niet erkennen als enige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. Uit de diverse verklaringen die de afgelopen dagen hier in Algiers zijn afgelegd kan ech ter wel worden opgemaakt, dat de spanningen binnen de PLO waarschijnlijk niet zullen leiden tot een splitsing binnen de organisatie. Herhaaldelijk is gewezen op de noodzaak „de eenheid te bewaren". In dit verband is de oproep die hon derd vooraanstaande Pale stijnse leiders van de bezette westelijke Jordaanoever en de Gaza-strook afgelopen zondag deden, van belang. Zij drongen er bij de PLO-leiding op aan een breuk koste wat kost te voorkomen. „Anders zullen wij een volk zijn zonder land, zonder soevereiniteit en zullen wij onder bezetting leven". DUITENHEER OP VOORSPRAAK VAN DOCHTER PATTI (Van c :e correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON President Reagan heeft de afgelopen we ken in het Witte Huis heime lijk twee Amerikaanse activis ten tegen zijn kernbewape- ningsbeleid ontvangen en met beiden een uur lang gepraat. De ontmoetingen kwamen tot stand dank zij Reagans 29-jari- ge dochter Patti, die er in tele foontjes vanuit haar woon plaats in Califomië bij haar vader op had aangedrongen haar vrienden van de anti-nu cleaire beweging te leren ken- Het eerste gesprek had Reagan twee weken geleden met de bekende arts Helen Caldicott uit Boston, hoofd van de anti- ,-kernwapengroep „Dokters voor Sociale Verantwoorde lijkheid". Vorige week volgde een presidentieel onderhoud met Harold Willens, een 69-ja- rige welgestelde vredesactivist, die vroeger collega-zakenlie den tot verzet opriep tegen de Vietnam-oorlog en die zich thans met hart en ziel inzet voor het bevriezen van de kernwapenarsenalen („genoeg is genoeg") van Oost en West. Hij is de vader van Patti Rea gans hartsvriendin Michelle. In zijn gesprek met de Ameri kaanse president stelde Wil lens onder meer voor dat Reagan de Russische leider Andropov zou ontmoeten in Hirosjima, om beider wil te onderstrepen alle atoomwa pens af te schaffen. Volgens een Witte Huis-zegsman had Reagan daarop vriendelijk- heidshalve geantwoord dat idee in overweging te zullen Dezelfde bron bevestigde ove rigens het vermoeden dat Wil- lerjs en Reagan niet dichter tot elkaar waren gekomen, al had de bijna gelijke leeftijd en de gemeenschappelijke Californi- sche achtergrond van de ge sprekspartners tot een uiterst hartelijke sfeer bijgedragen. Maar de president van de Ver enigde Staten was op het standpunt blijven staan dat de Russen met hun kernarsenaal ver voor liggen op de Ameri kanen en dat die achterstand eerst dient ingehaald, alvorens De heimelijke „vredesgesprek- ken" zijn Reagan op een offi cieel protest komen te staan van de gezamelijke Witte Huis-verslaggevers, die pas af gelopen weekeinde bij toeval over de ontmoetingen verna men. Maar Reagans pers woordvoerder Larry Speakes deed het protest af met de me dedeling dat de president het recht heeft om in zijn eigen (zij het Witte) huis privé-ge- sprekken te voeren. Knesset stemt in met besluit Begin JERUZALEM Het Israeli- sche parlement heeft gisteren na een stormachtig debat van vier uur het regeringsbesluit goedgekeurd dat Sharon af treedt als minister van defen sie en lid van het kabinet blijft als minister zonder portefeuil le. Van de 120 afgevaardigden stemden 61, waaronder Sha ron, voor en 56 tegen. Alle drie de oppositiepartijen heb ben aangekondigd een motie van wantrouwen tegen de re gering Begin in te zullen die nen. Daarover zal komende woensdag worden gestemd. ADVERTENTIE Samba dansers op het asfalt van Rio de Janeiro zondagnacht tij dens de specta culaire nachtpa rade van de bes te Samba-clubs. De competitie tussen de twaalf Samba-groepen is het hoogtepunt van het wereld beroemde carna val van Rio. Maar ook dit jaar eist het carnaval van Rio 'slachtoffers. Volgens de poli tie zijn tijdens de optocht van zon- dachnacht zeker negen mensen vermoord of op een andere ma nier om het leven gekomen. Libanese leger heeft Oost - Beiroet na 8 jaar weer onder controle BEIROET Drie gemotoriseerde brigades (ongeveer 6.000 man) van het Libanese leger zijn vanmorgen Oost-Beiroet binnenge trokken. Dit heeft de staatsradio omgeroepen. President Amin Gemayel was persoonlijk aanwezig bij de operatie. Het is voor het eerst in acht jaar dat het Libanese leger zijn autoriteit laat gelden in het oostelijk deel van de hoofdstad, dat tot nu toe ge controleerd werd door christen-milities. Libanese militairen zei den dat Amerikaanse, Franse en Italiaanse eenheden van de in ternationale troepenmacht zich in de komende twee dagen bij de Libanese militairen zullen aansluiten. Enkhuizen wil geen radio-actief afval ENKHUIZEN De gemeen teraad van Enkhuizen heeft zich gisteravond uitgesproken tegen het voorlopig opslaan van radio-actief afval op een industrieterrein in Enkhuizen. In een gezamenlijke motie van de linkse partijen wordt niet alleen tijdelijke opslag van ra dio-actief afval in Enkhuizen afgewezen, maar wordt tevens aangedrongen op de sluiting van de kerncentrales in Bors- sele en Dodewaard, waar het afval voor een deel van af komstig is. Volgens de raad kan het afval niet op het be treffende gebied in Enkhuizen worden opgeslagen, omdat dit dicht bij woonwijken ligt. In een eerder stadium wezen de gemeenten Den Helder, Zijpe en Bemmel het opslaan van het radio-actieve afval van de hand. DEN HAAG Aan het slot van de eerste dag van de alge mene verkiezingen in de Indi ase deelstaat Assam, die giste ren zijn begonnen, is het do dencijfer van de verkiezings campagne de honderd gepas seerd. Bewapende bendes zou den in het weekeind dorpen hebben aangevallen en met messen en stokken een bloed bad hebben aangericht en hui zen in brand hebben gestoken. Duizenden mensen zouden dakloos zijn. Oorzaak van de onrust is de felle haat van de meeste au tochtone Assamezen tegen de zoals zij zeggen „illegale bui tenlanders". In Assam wonen vier miljoen Bengalen die tij dens de oorlog tussen India en Pakistan (1971) naar Assam vluchtten. Een miljoen Benga- gekregen. De Assamezen heb ben het nooit op „die buiten landers" begrepen. Die halen, zo zeggen zij, de banen weg. Door de niet aflatende stroom van intimidaties en rellen', was de opkomst gisteren erg laag. In veel districten is geen enke le Assamees bij de stembus verschenen en in zo'n honderd bureaus is niet eens gestemd, omdat de verkiezingsfunctio narissen bang voor aansla gen waren weggebleven of doordat tegenstanders van de verkiezingen het vervoer had den belemmerd. Bij de stem busstrijd van vijf jaar geleden werd de gang naar de stem bussen ook al bemoeilijkt door de oppositie tegen de buiten landers. Dat premier Gandhi heeft be sloten tot verkiezingen om de onenigheid over de buitenlan- niet zo verwonderlijk. Sinds 1979 staat Assam onder direct bestuur van de regering in New Delhi. Volgens de grond wet is deze direkte zeggen schap van Delhi over Assam in maart voorbij. Mevrouw Gandhi moest dus snel kiezen. Wanneer zij niet zou ingrijpen, zou Assam in maart zelfstan dig kunnen besluiten de bui tenlanders over de grens te zetten. Maar zou zij zelf beslui ten de buitenlanders uit te wij zen, zou ze zwichten voor de oppositie. En ook dat wil ze niet. Door middel van nieuwe verkiezingen heeft Gandhi alle kans de macht over Assam te behouden, omdat zij weet dat de vele Bengalen uit dank baarheid voor het verleende onderdak in Assam, traditio neel op haar Congrespartij vertrouwen. Na de verplette- van haar Congrespartij in Andhra Pradesh en Karnataka is Indira Gandhi bovendien gebrand op revanche. Van de meer dan vijfhonderd kandi daten die bij de 8,6 miljoen kiesgerechtigden strijden om 122 parlementszetels, behoren de meesten tot-de Congres-I- partij (de I staat voor Indira). Drie groepen Intussen heeft de regering in Delhi heeft meer dan 65.000 militairen en politiemensen naar de natte en daardoor vooral op rijst en thee georiën teerde deelstaat gestuurd, om het verkiezingscircus in goede banen te leiden. Het straat beeld is er grimmig geworden; Eatrouillerende soldaten ma- en de bevolking duidelijk dat Om de zaak zo veel mogelijk in de hand te kunnen houden wordt er bovendien in drie groepen gestemd. Gisteren ging de eerste groep naar de stembus, donderdag volgt de tweede en zondag de derde groep. In plaats van één kies- dag nu drie, om de druk op de ketel in het altijd al roerige Assam, niet te groot te laten worden. De grote oppositiepartijen boy cotten de verkiezingen en heb ben zich jgeplaatst achter de nationalistische meerderheid die pas verkiezingen wil als het zogeheten buitenlander probleem is opgelost. Door de boycot zal Indira Gandhi ze ker winnen. Het ligt echter voor de hand dat de onrust in de deelstaat, die in Delhi al als onbestuurbaar wordt gezien, zal voortduren.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11