sim „In mijn programma gaat niemand op zijn gezicht, Van Agt ook niet" iderlandse duif moet zich wel als havik voordoen hofb hofb «EN DAN IS SUCCES MOGELIJK IN ZAAK- KRUISRAKETTEN Politiek Partij Parlement ^TERGROND CeidócSomant ZATERDAG 12 FEBRUARI 1983 PAGINA 7 JUW 1 1 betioiddels genoegzaam eigewag zijn heeft Jan vii£ti« es-fractieleider van oni voormalig minister iet Jipmische Zaken, weer erisn het licht doen zien. Ie eo„Naar zeventien ze- aanyüff" en het bestaat Jegafeknotities die Ter- _n h#n maart 1981 en no- Daar*82 veelal in de klei- die d des daags op papier npinft- Veel 's gepubli- iden r de openhartige wij- ren, f> Terlouw de „rise 1 karVan z'Jn party en zijn in <i heeft beschreven, leden we dus maar lacht meer aan. Wel nog een aantal aar- wekfragmentjes uit- rc He minder bekend- en. Ziehier. BH mei 1981. (Ter- s D'66-lijsttrekker op p toer nee in Lim- i0p1üstroomt tijdens mijn )D Wi plotselinS de zaaJ erlict "et reSent urenlang pijpestelen en een dakgoot heeft het begeven. Ik onder breek. hulptroepen schieten toe, maar de zondvloed is niet te keren. Wiegel had hier zijn enige verkiezingsboodschap in praktijk kunnen brengen: De handen uit de mouwen. De handen aan de ploeg. Wij gaan maar gewoon door. Tijdens het vervolg van mijn verhaal zie ik van lieverlee mensen hun benen optrekken en op de sporten van de stoel plaatsen. Limburg, dierbaar oord". Woensdag 19 augustus 1981. (Tijdens de moeizame kabi netsformatie zitten Van Agt, Den Uyl en Terlouw in het ge bouw van de Tweede Kamer, elk bij hun fracties. Even later moeten ze oversteken naar de Eerste Kamer waar de forma teurs Kremers en van Thijn zetelen. Op het Binnenhof staan tientallen belangstellen den te wachten.) „In de verte hoor ik geklap. Dat moet Dries zijn die over steekt van de Tweede naar de Eerste Kamer, waar de forma teurs zitten. Mensen die wach ten om hoogwaardigheidsbe kleders te zien zijn bijna altijd rechts, en dus van Agt- en Wiegel-fans. Even later horen we geboe. Dat is dus Joop die de oversteek waagt. Ook ik word uitgejouwd, zij het wat minder nadrukkelijk dan Joop. Mensen sluiten me in, microfoons worden boven m'n hoofd gehouden. Een claustro fobische er\raring". Zaterdag 20 maart 1982. (Ter- louw is minister van Economi sche Zaken en windt zich op over een journaalpraatje van Charl Schwietert.) „Die Schwietert deugt niet. In je gezicht doet hij poeslief, voor de camera insinueert hij van alles. Dat is dan ons zgn. onafhankelijke journaal". TERLOUW 2 Dinsdag 18 mei 1982. (Het tweede kabinet- Van Agt is net gevallen en Piet Steenkamp moet als informateur de brok stukken opvegen.) „Op verzoek van Piet Steen kamp heb ik vanavond een hap bij hem gegeten. Tot voor kort dacht ik dat hij niet be stond. Door een speling van het lot ben ik hem de eerste negen jaar van mijn politieke loopbaan nooit tegengekomen. Ik herkende zijn stem uit dui zenden van de radio, ik heb hem talloze malen op de tele visie gezien, maar, eigensoor tig man die hij is, hij gaf me het eigenaardige gevoel dat hij alleen op tapes en bandjes be stond". Dinsdag 7 september 1982. (Terlouw maakt deel uit van het „zomerkabinet" van CDA en D'66. Het is een dag voor de kamerverkiezingen en er is een televisiedebat tussen de lijsttrekkers van CDA, PvdA, VVD en D'66.) „Voor het debat, in een wc van het NOS-complex, kwam ik Dries tegen. We waren het erover eens dat het vreselijk was dat we dit nog moesten doen. „Het is echt lijden", zei hij, wat ik volmondig kon bea men Even verderop: „Ik vond het echt prettig om Joop weer eens te zien en dat zei ik hem ook. Zijn reactie was nogal koeltjes. Ook in het debat ging er geen enkele warmte in mijn richting. Vreemd, ik ken hem anders. Misschien voelt hij aan dat, hoe kleiner de afstand tus sen ons is, hoe minder kiezers hij van ons zal terughalen. Ed Nijpels was zeer ontspannen en deed het in mijn ogen erg goed. Het gevaar voor hem is dat hij over tien jaar nog op precies dezelfde manier zal praten. De woorden stromen uit zijn mond als uit een ma chine. Het doet geprogram meerd aan. Als hij zou leren minder cliché's te gebruiken, zich wat verrassender uit te drukken, dan kan hij jaren lang een geducht tegenstander zijn voor mijn opvolger". BEKEERLINGEN Na staatssecretaris Scherpen- huizen (Verkeer en Water staat) is er opnieuw een be windsman die zich openlijk heeft bekeerd tot het weglaten van de aanspreektitel „geachte afgevaardigde". Zoals wij vori ge week berichtten, heeft ka mervoorzitter Dolman voorge steld deze oude term, waarmee kamerleden door veel be windslieden nog worden aan gesproken, te vervangen door het alledaagse „de heer" of „mevrouw". Deze week was het staatssecretaris Van der Heijden (Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur, WVC dus) die overstag ging. Nadat hij in een betoog over de ge zondheidszorg al verschillende volksvertegenwoordigers met „geachte afgevaardigde" had betiteld, zei hij plotseling: „Ik heb trouwens begrepen dat de voorzitter niet zo dol is op het gebruik van de term „geachte afgevaardigde". Ik vraag me wel af, in welke van de twee woorden dat zit". Zoals we dat van hem gewend zijn, reageerde Dolman alert „In de overbodigheid van bei de!", antwoordde hij. „Het scheelt minstens een kwartier wanneer u beiden (hij doelde ook op minister Brinkman, die naast Van der Reijden zat) die twee woorden nooit meer zou den uitspreken!". „Akkoord", zei de staatssecre taris goedmoedig. Ik zal mij aan uw strenge leiding hou den". En inderdaad was er in het vervolg van zijn betoog geen geachte afgevaardigde meer te bespeuren. Later bleek dat ook minister Brink man, zij bet stilzwijgend, de wens van Dolman ter harte had genomen. Had ook hij aanvankelijk nog kwistig met geachte afgevaardigden ge strooid, in zijn latere toespra ken deze week kwamen ze zelden meer voor. Een paar maal „versprak" hij zich nog, maar dat zullen we dan maar aanduiden als afkickverschijn selen. DYNAMISCH In een artikel in het dagblad Trouw, handelend over de werklust van het duo Brink man-Van der Reijden, stond een citaat van een ambtenaar van het ministerie van WVC. „Het is hier de laatste tijd net de dynamische wereld van Pe ter Stuyvesant", bad deze ambtenaar zich laten ontval len. Het PPR-Tweede Kamer lid Peter Lankhorst maakte in het debat over de WVC-begro- ting van de gelegenheid ge bruik, deze uitspraak even aan te halen. Omdat Lankhorst zelf echter ook een ijverig baasje is, sprak minister Brinkman tussen de bedrijven door grapjassend over „de dy namische wereld van Peter Lankhorst". Staatssecretaris Van der Reijden deed later ook nog een duit in het dyna mische zakje: „Ik wil nog iets als grapje opmerken en ik be doel dit geheel niet schrijnend. De heer Lankhorst riep het beeld op van Peter Stuyve sant. Als niet-roker en binnen kort als indiener van een wetsontwerp Ontwenning Ta baksgebruik" vond ik dit sfeertje niet zo fijn", aldus Van der Reijden. DICK VAN RIETSCHOTEN ichtiit ™otobk, Van Agt, De Gaay Fortman en nog een stuk of Adelijke gezagsdragers onderwerpen zich morgen- j> de televisie aan een kruisverhoor van Marcel van e voormalige ombudsman en ex-minister van volks- 3rcje ting stelt ze in zijn nieuwste aflevering van de Ach- op van het Gelijk bloot aan razend moeilijke vragen ndemocratie. „Vragen waarop ik zelf vaak het ant- wiicfe' weet", bekent Marcel bescheiden. ni<va/7 Dam bedenkt (absurde) gevallen, waarop zijn er Ragden braaf ingaan. Want ze weten: het is een spel. eevef"1 was ^et een ernsdS sPel met kernwapens, leder deze week struikelde. Maar dat was niet de be- aUeelegt Marcel van Dam op deze pagina uit. spraar- ,ag TSUM Het lil in de Nipkov- i het NOS-com- 5 de verzamelde lseeft dat Dries van it kiezen. Onont- tr drijft Marcel itie zft de ex-premier in ort efc. Kiest Van Agt *an "e kruisraketten, ■Jflt hij tevens voor jrakVNederland, verwl hij. ■ring ;en fkant van het Gelijk zultfdagavond een ver- yOf°t. Deze eerste afle- stelleYan een nieuwe i hetfie van vier 8aat usvoPocratie- Na afloop bractivoorvertor"nS staat ,elba?n Dam de pers te blo< 3|S #s ontmoeten we hem Hij heeft maar een iarin hij de ene ciga- met de andere zal i Ik duw hem een jtyyiipsel onder de neus, ,ur te)iet zulke lieve uit- van Vara Ombuds- -T-r-j-s Bom over Marcel 1 «'0 Li staan afgedrukt, rijs, ren harde aanpak om andenide vertrouwen in de Tel. Ie herstellen, en be- at vertrouwen wordt .•je er, doordat die poli- 0 op feestjes en partij- Tel. ummelen. Omdat ze p de bank zitten en ;L Breade Achterkant van gaan presenteren". >9.000,om verloochent Van 950571 afkomst, de demo- |gC 7?et doel waarvoor hij Nogmaals Bom: „Ik er even uit, maar pr'7 geldt het voor een 1 parlementariërs. In DL bj. zijn de mensen des ire keu" teleurgesteld wan- Te) jn het land lopen te toont zich niet ge nei '80 pr' W grijpt het artikel ,_e {d uit mijn handen L 76 te lezen. Hij wil er 070-6>8aan- "Ik vind het alleen interessant om te dis cussiëren met mensen die iets van waarde te vertellen heb ben". En dit is waardeloos „Dit is complete nonsens. Dit soort programma's heeft alles met politiek te maken. Dat merk je alleen al aan de post die je na afloop krijgt. Eén ge meenschappelijke lijn in de re acties is altijd: waarom doet u niet precies hetzelfde in de Kamer, want dat zou de poli tiek een stuk verduidelijken. Dat ben ik met die mensen eens. Het systeem, de discussie zoals die in de Kamer gevoerd wordt, zit vastgeroest Maar ik zie me dat nog niet verande ren in mijn eentje". Maar hoe zit dat met dat flie- refluiten? Zo'n programma voorbereiden zal zoveel tijd vreten, dat het-kamerwerk in het gedrang komt. Spottend zegt hij: „Ik neem er snipperdagen voor op. Het kost me pakweg vijf werkda gen in de maand. Maar het ge beurt op tijden dat ik het rus tig kan doen. En geloof me. ook als ik mijn kamerwerk heel goed doe, heb ik die vijf dagen wel vrij. Je moet ook niet vergeten: Ik heb geen en kele nevenfunctie. Een ander heeft viif commissariaten. Of een hobby voor hunebedden. Dat heb ik allemaal niet Ik vind tv-werk nu eenmaal leuk. En ik krijg veel fanmail van mensen die zeggen: leuk. gaat u er vooral mee door". Omslachtig formulerend in ruw geschaafd Utrechts legt hij uit, waar het programma nu eigenlijk over gaat „Het gaat om dilemma's in de de mocratie. Meestal is het zo, dat je twee goeie dingen hebt, waar je allebei voor bent, en dat het ene goeie het andere goeie vernietigt En voor welk goeie moet je nou kiezen? Dat soort dilemma's, daar lopen de mensen dagelijks tegenaan. In MARCEL VAN DAM: ,WU LEVEN IN DE MOOISTE DEMOCRATIE TER WERELD" r heeft vijf commissariaten, ik heb huis en op hun werk. Het gaat om hele diepe gevoelens, om gewetenskwesties vaak. Kijk, democratie is niet de helft plus één van de stemmen. Niet de dictatuur van de meerderheid, die zijn wil oplegt aan een minderheid. Dat wil ik met praktische voorbeelden aan de mensen duidelijk maken. Ik wil met dit programma voor oordelen doorbreken". Die dilemma's wil hij vooral dicht bij huis zoeken. „Ook in het gezin. Ik heb een dochter van zestien en een zoon van veertien. Aan de ene kant wil je je kinderen zelfstandig ma ken, aan de andere kant wil je ze behoeden voor verkeerde dingen. Dat loopt vaak uit op een dilemma. En dan kan het gebeuren dat je je dochter ver biedt om bij een discovriendje te gaan slapen". De volgende aflevering van De Achterkant gaat over ge lijkheid, vertelt hij. „Daar doet Joop den Uyl ook aan mee. Tijdens de opnamen onder de koffie, heb ik gezegd: je krijgt het moeilijk. Ik had niet de in druk dat het voor hem een verrassing was". De onderwerpen voor de der de en vierde aflevering staan nog niet vast. „Misschien een tje over de waarheid. Wat is waar? Dat heeft me altijd ge fascineerd. Weet jij het? Ik kan me voorstellen dat je uit komt op gevallen dat je ge dwongen wordt te liegen. Wanneer ben je ethisch ge dwongen om te liegen? Ver draaid interessant. Kijk, prin cipes zijn lang niet zo heilig als je denkt Die kunnen in bot sing komen met een heel an der mooi principe, en dan blij ken die principes lang niet zo heilig te zijn". Noem eens een voorbeeld van zo'n botsing „Nou, dat heb je kunnen zien in een vorig programma. Je mag niet martelen, maar nu kun je door iemand te marte len 4000 man redden. Nou, dat heb ik toen gevraagd. En toen was er een man die lid was van het Hoog Militair Ge rechtshof en die zei: ja, dan zou ik toch wel gaan martelen. Terwijl in het normale dage lijkse leven die man zou zeg gen: dat doe ik nooit, nooit. En zo heb je talloze voorbeelden". Hij somt er nog wat op, en via deze omweg komen we terug op zijn programma over demo cratie. Hij liep al tijden met het idee rond. „Kijk, in een economische crisis als deze merk je, en dat zal nog erger worden, dat hele normale waarden, die door iedereen al tijd als vanzelfsprekend zijn beschouwd, minder vanzelf sprekend worden. De werke lijkheid wordt zo moeilijk, dat ze niet meer buiten kijf staat Een goed voorbeeld is de hou ding tegenover vreemdelin gen. Ik denk wel eens: hadden we dit soort discussiemogelijk heden nu maar gehad vóór 1933. Dan was het misschien anders gelopen, je weet het nooit". Overigens denkt hij dat dit soort programma's in geen en kel ander land zou kunnen, behalve misschien in Enge land. „Ik zie autoriteiten daar zich nog niet zo gauw aan zo'n ondervraging onderwerpen. Ik zie Maggie Thatcher er trou wens ook nog niet zitten. Maar in Duitsland, België, Frank rijk, Amerika kan het zeker niet Uitgesloten". We leven in de mooiste demo cratie ter wereld, merkt hij op. Waarom? Omdat wij dankzij onze historie, sinds de tachtig jarige oorlog, met bevolkings groepen leven die geen van alle een meerderheid vormen. In de loop der jaren is een mo dus vivendi gegroeid, waarin we elkaar respecteren. Een meerderheid zal hier nooit iets beslissen tegen de diepste ge voelens van een minderheid in". Als voorbeelden noemt hij de wettelijk verplichte polio inenting, die niet geldt voor gewetensbezwaarden, en het afgescheiden hoekje in het abattoir voor mohammedanen die hun eigen schapen willen slachten. Het gesprek krijgt een wat kribbig karakter als Van Dams rol als Socratische ge spreksleider ter sprake komt. In het programma acteert hij als de absolute meester van een stel gezagsdragers, die als bibberende schooljongens op hun beurt wachten. Heeft hij de gang van zaken zo voorge bakken of is hij minstens zo briljant als de forumleden te zamen? Grimlachend: „Ik briljant? Daar wil ik eerst een nachtje over slapen voor ik die vraag beantwoord. Maar je krijgt me niet zover, dat ik daar zonder meer nee op zeg". Even later, met duidelijke afkeer: „Ik vind dat een onzinnige vraag. Net zo onzinnig als wanneer mannen aan een vrouw vra gen of ze zichzelf zo ontzet tend mooi vindt. Van vrouwen die daar ja op zeggen, hou ik niet En of ik briljant ben, moet een ander maar beoorde len". Toch heb ik Marcel van Dam in al die afleveringen van de Achterkant nog nooit met een mond vol tanden zien staan. Is dat een kwestie van program mering of niet? „Ja, natuurlijk. Er is een raamwerk, een model. Er zit een zekere opbouw in. Je be spreekt in de redactie wat er aan de orde moet komen. En daar bedenk je gevallen bij. Als vragensteller heb je de zaak volkomen in de hand. Je bedenkt wat ze waarschijnlijk zullen antwoorden. En natuur lijk gebeuren er dan ook nog onverwachte dingen, gelukkig wel, anders zou het een saaie boel worden, maar je voert ze telkens weer terug in het raamwerk. De mensen die er zitten, vertel je van tevoren al leen waar het over gaat, en dat het een spel is, een serieus spel, verder niks. De vragen weten ze niet van tevoren". Briljant Maar jii weet waar je uit wilt komen? Je kiest bewust voor de opzet om Van Agt met die kernwapens op zijn gezicht te laten vallen? „Natuurlijk ligt het voor de hand om Van Agt met kern wapens te confronteren. Maar niet om hem op z'n gezicht te laten vallen. In mijn program ma gaat niemand op z'n ge zicht, ook Van Agt niet. Daar ben ik in de eerste plaats niet op uit, maar daar zijn die men sen ook veel te briljant voor. Neem Hans Gruyters, of Sand- berg. Wat die mensen zeggen, ook in het volgende program ma, is vaak magistraal. En wat dacht je van Van Agt? Die man is ook briljant. Een groot gedeelte van wat ie zegt kan zo in het wetboek. Zo schitte rend geformuleerd. Nogmaals, dit programma is een spel, een academisch spel. Waarin je er achter komt, dat alle oordelen vooroordelen zijn. En met dit programma wil ik vooroorde len doorbreken, dat heb ik al gezegd. En in die context, bin nen zo'n spel, durven de men sen veel meer te zeggen. En juist daarom zeggen ze in mijn programma dingen, die ergens anders een rel veroorzaakt zouden hebben". Van Agt is kennelijk wel bang voor een rel. Hij stond van de week tenminste onverwacht met Eugenie bij de Vara op de stoep. Om het programma nog een keer te zien. Om te kijken wat hij nu precies over die kernwapens gezegd had. „Klopt. Van Agt wilde verifië ren wat hij exact gezegd heeft Kijk, het ging in dat program ma om een fictie. Zou je kern wapens plaatsen, als je daar mee zeker wist, dat je de socia le chaos in Nederland uitriep. Dat was de fictieve keus. Dat is geen werkelijkheid. Nou, in dat academische geval maakte Van Agt een keus die ook mij verraste. Ik kon nog wel tien minuten doorgaan, maar ik vond het een schitterende cli max. Vandaar dat ik het pro gramma daarmee laat eindi gen. Ik denk trouwens niet dat het CDA zal reageren op de woorden van Van Agt". Even later is hij daar niet zo zeker meer van en zegt hij benieuwd te zijn hoe het CDA zal reage ren. Met een climax eindigen is kenmerkend voor Marcel van Dam. Na deze serie achterkan ten wil hij stoppen. „Ik stop ermee, omdat ik vind dat het niet vervelend moet worden. Kijk, wat is de hoog ste vorm van televisie? Naar mijn mening, dat mensen er voor gaan zitten, op het puntje van hun stoel, en zeggen: wat zou er nou gebeuren, wat zou hij nou zeggen of doen? Als je eindeloos doorgaat, gaat die spanning er natuurlijk uit. Ik stop er liever mee op een mo ment dat iedereen de gedachte heeft: het was toch een leuk programma". HOMME KROL B, LAG Wie nu touw kan vast- vraag aan de discussie eventuele statio- [an kruisraketten ^nd, mag de vin eken. Een aantal h het CDA heeft open week zo'n nen*' fdat i deskundige en ige toeschouwer ,,nls,er| moet zijn kwijt- voor £n oo^ aan dege_ inst oogeacht worden op Jte rij te zitten, de grootste moei- lijn in het politie ke toneelstuk te ontdek ken. De CDA-defensiespecialisten Joep de Boer en Ton Frinking kwamen als eersten het podi um op. Een notitie van hun hand, gericht aan premier Lubbers, lekte vorige week uit. Zo geschiedde het dat de kranten berichtten over chris ten-democraten, die vinden dat ons land zich maar beter kan gaan voorbereiden op de noodzaak straks „neen" te zeg gen tegen de kruisvluchtwa- pens. Want, zo redeneerden de beide kamerleden, het is ui terst onwaarschijnlijk dat de onderhandelingen tussen Amerikanen en Russen in Ge- nève zodanig verlopen, dat het merendeel van de bevolking bereid is de raketten te aan vaarden. „Eng nationalistisch en défai- tistisch", zo kenschetste minis ter-president Lubbers deze ge- dachtengang van zijn partijge noten, die hij overigens wel zijn „beste vrienden" noemde. De premier vertelde vervol gens maar weer eens dat de Nederlandse regering haar houding zal bepalen op basis van „Genève". Inzet van de onderhandelingen daar moet zijn, aldus de premier, dat de Sovjet-Unie al haar raketten voor de middellange afstand ontmantelt en de NAVO er geen plaatst. Ook herhaalde NHEER Lubbers een uitspraak, die hij gedaan had tijdens het bezoek van de Amerikaanse vice-pre sident Bush. „Als de Russen doorgaan met het plaatsen van steeds nieuwe SS-20's kan het gebeuren dat misschien zelfs Nederland bereid is kruisra ketten te stationeren". Van Agt Maar een paar dagen later was daar plotseling Lubbers' voor ganger, mr. Van Agt, die dit beeld weer ondersteboven gooide. Als het verzet in ons land zo groot is, dat een „deer lijke ontreddering" moet wor den gevreesd, mag de regering de raketten niet stationeren. „Dan moeten ze maar wegblij ven," aldus Van Agt in het tv- program „De Achterkant van het Gelijk", dat morgen wordt uitgezonden. De VARA had dit programma, zoals wel meer gebeurt bij ver meend opzienbarende produk- ties, een paar dagen eerder aan journalisten laten zien. Dat was woensdagochtend; 's avonds lag er plotseling bij de CDA-fractie een persbericht klaar. Mr. A.A.M. van Agt had een persoonlijke verklaring geschreven van maar liefst drie kantjes. Kennelijk was er in het CDA zo'n .groot rumoer losgebarsten dat de ex-premier de behoefte gevoelde het een en ander recht te zetten. Van Agt zegt in zijn verklaring dat zijn opmerking (over het beter weg kunnen blijven van de kruisraketten) betrekking had op een „louter academische si tuatie". Hij voegt er echter wel aan toe dat als zo'n situatie werkelijkheid zou worden en er dus „binnenlands een deer lijke ontreddering zou intre den", het dan zinloos zou zijn de NAVO-raketten te plaat sen. Van Agts redenering luidt dat de NAVO er op uit is, niet al leen militaire, maar ook poli tieke stabiliteit te bewerkstel ligen en te bewaren. Een be sluit van het Westelijk bond genootschap mag dus niet lei den tot chaos en politieke in stabiliteit. „Dat geldt ook voor het nemen en eventueel uit voeren van het NAVO-dub- belbesluit van december 1979". Wim Kok In hetzelfde tv-programma komt ook FN V-voorzitter Wim Kok aan het woord. Op een vraag van presentator Marcel van Dam zegt Kok het niet uit te sluiten dat zijn vak centrale zou oproepen tot een algemene werkstaking als re gering en parlement zouden besluiten dat de raketten er moeten komen. Zo'n staking „een politieke staking", be vestigde Kok zou onvoor stelbare gevolgen hebben. Het „gansche raderwerk" zou dan inderdaad tot stilstand komen. En toch zegt de doorgaans nogal evenwichtige voorzitter van de grootste vakorganisatie in ons land kalmpjes, dat hij zoiets in eigen kring zou over wegen. Zo academisch is de si tuatie waar Van Agt over spreekt,, dus ook weer niet. Nog steeds in de „Achterkant van het Gelijk" stelt oud-mi nister De Gaay Fortman sr. (ook CDA) met nadruk dat de Tweede Kamer een besluit tot plaatsing, waarin het gaat over leven en dood, met een „be hoorlijke meerderheid" moet nemen. Wat „behoorlijk" is, wilde De Gaay Fortman, daar telefonisch naar gevraagd, niet zeggen, maar hij maakte wel duidelik dat hij niet had ge dacht aan een meerderheid van 50 plus 1. Uitgesloten Zetten we nu al het voorgaan de op een rij, dan kan tenmin ste één conclusie worden ge trokken. Die is dat twee bij uitstek deskundige CDA-par- lementariërs de plaatsing van kruisraketten in ons land uit gesloten achten. Hun notitie was bedoeld om te wijzen op de noodzaak voor de meest be trokken politici zich daarop in de beslissing niet langer uitge steld lijkt te kunnen worden. De uitspraken van Van Agt en De Gaay Fortman sloten daar in feite onmiddellijk bij aan, omdat zij concreet maakten, wat de beide kamerleden had den gesuggereerd. Wie zich de demonstratie van 21 november 1981 in Amster dam voor de geest haalt en daar nog eens de mogelijkheid van een politieke staking naast zet, begrijpt waar Van Agt aan denkt. En wat de uitspraak van De Gaay Fortman betreft, men behoeft niet eens een echte ingewijde te zijn in poli tiek Den Haag om te weten dat een „behoorlijke meerder heid" op het moment niet te realiseren is. De CDA-fractie telt te veel leden (tenminste twaalf), die hetzij atoompaci fist zijn hetzij de komst van de kruisraketten niet verant woord achten. Slotsom De som van al het bovenstaan de kan dus niet anders zijn dan dat het kabinet, zelfs als het zijn bestaan daarvoor op het spel zou willen zetten, een voorstel tot plaatsing niet aan genomen zou krijgen, althans niet met een „behoorlijke" meerderheid. Resteert dan nog de vraag: waarom reageert Lubbers zo hevig, als partijge noten op die realiteit wijzen? De premier, die toch een rea list is als weinig anderen, weet toch exact hoe de kaarten lig gen? Mensen uit zijn omgeving me nen dat Lubbers om te begin nen nog altijd niet de moed heeft opgegeven dat er een zo danig „compromis" in Genève wordt bereikt dat Nederland niet behoeft te plaatsen. Maar dat lukt natuurlijk in het ge heel niet, zolang de Sovjet- Unie meent dat het NAVO- front barsten vertoont. Of in de woorden van Van Agt Jlet zou de kans op welslagen van de onderhandelingen in Genève schaden, als West-Eu- ropese landen reeds bij voor baat zouden afzien van de plaatsing van nucleaire wa pens voor de middellange af stand". Desgevraagd voegde hij eraan toe dat zo n houding van Nederland ook het risico van besmetting van andere landen met „Hollanditis" in houdt En dat zou hetgeen ziin waar de Amerikanen ecnt bang voor zijn. Of in weer andere woorden: hoe havikachtiger Lubbers zich opstelt, des temeer kans is er dat zijn kabinet in de zaak van de kruisraketten een suc ces boekt, waar een vredesduif mee thuis zou durven komen. RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7