condense jolitie oekt laarstig iaar slachtoffers moordenaar Meisje sinds kerstmis door gezin mishandeld Artsen moeten 4 Vt jaar op berechting wachten Ook abonnee-tv mogelijk via satelliet NS voert vacaturestop in IMF verruimt geldvoorraad a^SIJTHOFF PERS ^NENLAND/BUITENLAND" QeidsaOowumt ZATERDAG 12 FEBRUARI 1983 PAGINA 5 ^ddelburg gaat onthoofden' |>J2LBURG De Woning- yereniging Middelburg wil drie Jouwflats, die niet in trek zijn ftg staan, kopje kleiner maken. Tgt in de bedoeling vier van de Jrdiepingen te laten staan en de =je zeven elders als laagbouw te ^iwen. „Hopelijk komen er dan aensen op af". Het gaat om 374 Tit 1972, waarvan er nu 90 leeg- „Die leegstand neemt hand •j hand toe en verpaupering 5 als er niet snel wordt ingegre- 3 aldus de woningbouwvereni- )e hele ingreep levert door verbouwingen 127 extra igen op. De kosten: 26 miljoen Premies premiekoop woningen verlaagd DEN HAAG De maximale pre mies voor premiekoopwoningen zijn vanaf vandaag verlaagd. Premier Lubbers heeft dat gisteren gezegd. De premie voor premiekoop A-wo ningen wordt verlaagd van 10.900 gulden tot 8.400 gulden. In de B-sec tor wordt de premie gebracht van 5.500 gulden op 4.500 gulden. Beslo ten is de jaarlijkse verlaging van de premie (nu 500 gulden) te beperken tot 300 gulden. De nu getroffen maatregelen hangen nauw samen met de sterke daling van de rentes tand. Tot de minder snelle „af bouw" van de jaarlijkse bijdrage werd besloten in verband met ver minderde inkomensverwachtingen. Paus populairste politicus (Van onze correspondent Cees Manders ROME De doorsnee Italiaan heeft bijna twee keer zoveel ver- trouwen in de paus en in de kerk, als in zijn eigen politieke instel lingen. Als Johannes Paulus II ambities in die richting had, zou hij zich een ongenaakbare positie kunnen verwerven in de Italiaanse politiek. Dit blijkt uit een zojuist gepubliceerde opiniepeiling, gehouden in de streek van Rome, een van de meest representatieve streken van Italië. Dat paus Wojtyla het goed doet bij zijn diocesanen was be kend, maar dat hij wat dit betreft ook met kop en schouders boven staatspresident Pertini (de populairste politicus van het land) uit steekt, wekt enige verwondering. Het slechtst komen de politieke partijen en de volledig door de politiek beheerste staatsomroepen er vanaf, en het best (bijna net zo goed als de kerk) de militaire politie, de carabinieri, die Italië heeft verlost van de gesel van het terrorisme. Dit terrorisme zien de Italianen echter nog steeds als de grootste bedreiging van hun samenleving (58,4 procent), gevolgd door de corruptie (56,9 procent) en de onbekwaamheid van de poli tici (41,7 procent). UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben besloten om voorlopig geen personeel meer aan te nemen om vacatures op te vullen. De vacaturestop is één van de maatregelen die de directieraad van de NS heeft genomen om te bezuinigen. De stop zal in ieder geval tot 1 juni duren. Als gevolg daarvan zullen bij de NS mensen overbodig wor den, die dan binnen het bedrijf via een soort intern arbeidsbe middelingsbureau aan ander werk moeten worden geholpen, omdat de directie gedwongen ontslagen wil voorkomen. Door de vacaturestop hoopt de NS genoeg banen te kunnen verzamelen om de slachtoffers van de bezuinigingen aan het werk te houden. Ook willen de spoorwegen de tijd hebben om de interne arbeidsmarkt goed van de grond te krijgen. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft de NS dit jaar een bezuiniging opgelegd van 40 miljoen gulden op het reizigersvervoer. Daarvan moet nog de helft worden ingevuld. Voor volgend jaar moet de NS 75 miljoen gulden op het reizi gersvervoer bezuinigen. Nederland beschuldigt Suriname van terreur GENEVE De Nederlandse delegatie bij de mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties in Genève heeft giste ren een memorandum van twee pagina's verspreid waarin wordt gesteld dat de Surinaamse militaire leiders een „ter reurbewind" hebben gevestigd. De Ne derlandse regering is van mening dat de moordpartij van 8 december geen los staand incident is, hetgeen nog eens wordt bevestigd door de dood van Bou- terses naaste medewerker Horb, die bij nieuwe arrestaties vorige maand werd opgepakt. Het rapport wordt vermoede lijk over tien dagen behandeld in de VN- commissie. enHo! >k, en rijk kj ;r doo o buik ;chtig| rschiji kolq i van van 'edstri il koj ik; en i woo rekscl r ,s. iut 'ak M De Londense poli tie verwijderde gis teren de restanten van de lijken uit het huis van Denis Nilsen in de wijk Cricklewood en ook probeerde zij elders restanten van de lijken op het spoor te ko men door de om geving uit te kam men. l onze correspondent j Roger Simons) DEN Struise poli- finen, gewapend met ben, spaden en ze- Jhebben gisteren in gjachtertuin van het Hlondense Crickle- 1 ijverig gezocht naar |n in stukken gesne- ijken, die daar begra- ïouden kunnen zijn. |et vallen van de I hadden zij nog niets gevonden. Vandaag zetten zij hun intensief speur werk voort. De achtertuin hoort bij een huis dat te koop staat. Tijdens de nacht had de politie in het tuintje stellingen geplaatst en deze volledig bedekt met blauw zeil, zodat de buitenwe reld niets kon zien van het graafwerk. De agenten maak ten ook gebruik van speurhon den en warmtedetectors om de lijken gemakkelijker te kun nen ontdekken. Elk stukje grond wordt uitgegraven en alle aarde zorgvuldig gezeefd. Denis Nilsen (37), de verdach te die woensdag voorgeleid was nadat in een rioolbuis na bij zijn huurhuis in het Noord- londense Muswell Hill, zeven kilometer van Cricklewood, kleine stukjes van drie lijken gevonden waren, werd giste ren verder verhoord en 's avonds formeel beschuldigd van moord op Stephen Sin clair (20), die tot nu toe het enige bekende slachtoffer is. Sinclair werd dit jaar ver moord. Nilsen is afkomstig uit het Schotse graafschap Aber deenshire. Hij diende vroeger bij de politie en werkte tot hij gearresteerd werd in over heidsdienst. Nilsen heeft in Cricklewood gewoond. In het huis waarvan de politie mo menteel de achtertuin door zoekt, verbleven enkele jaren geleden veel jonge zwervers. De massamoordenaar zou zijn akelige bedrijvigheid begon nen zijn in 1978. Hij pikte in café's dakloze jongemannen op, bood hen kosteloze over nachting aan bij hem thuis en wurgde ze. Daarna zou hij de lijken in stukjes gesneden heb ben en die gekookt hebben. Sommige brokken in de riool buis waren amper een vuist groot. Nilsen spoelde veel mensenvlees door het toilet. De rest begroef hij of stopte hij in het riool. In het huis van Muswell Hill vond de politie twee mannenhoofden en een hand, die daar gewoon in een kast lagen. Scotland Yard denkt dat Nilsen een homofiel is of iemand die zijn haatge voelens voor homosexuelen niet kan onderdrukken. Step hen Sinclair, Nilsens enige be kende slachtoffer was dak- en werkloos. Hij zwierf doelloos rond in Noord-Londen. Giste ren werd de politie van Noord-Londen opgebeld door honderden radeloze ouders,, van wie een zoon al geruime tijd onvindbaar is. Maar Scot land Yard staat in dit verband voor een hopeloze taak, want afgelopen jaar werden in En geland meer dan 5.500 perso nen als vermist opgegeven. nsie-uitgaven bt-Unie !;PKrïfn stiisen 5EL De militaire uit- slokken een steeds gro- ïl op van het bruto na- produkt van de Sovjet- Dit staat in een gisteren enen NAVO-studie. De Unie geeft nu 14 tot 16 t van het bruto nationa- luktie uit aan defensie, jaren zeventig was dat tot 14 procent, aldus het -onderzoek. litaire uitgaven van de Unie namen van 1970 1 toe met vier procent >er jaar. De Europese planden gaven in 1982 cent van hun nationale '|;'(t uit aan defensie en de gde Staten 6,6 procent. Protest tegen Camorra. In Napels is giste ren op groot scheepse wijze ge demonstreerd te gen de plaatselijke maffia, de camor ra. Naar schatting meer dan vijftig duizend arbeiders, studenten, winke liers en geestelij ken namen aan de protestmars deel. Vorig jaar kwamen meer dan 250 mensen in Napels om door de hand van de camorra, die winkeliers veel vuldig afperst In ruil voor „bescher ming". PATIENT GESTIKT DOOR TAMPON IN LUCHTPIJP UTRECHT Kunnen twee artsen, die misschien de dood van een patiefit op hun geweten hebben door grove onzorgvuldig heid, daarvoor ruim 4'/2 jaar later nog terecht staan? Of heeft de officier het recht op strafvervol ging verspeeld door zo lang over de voorberei ding van de zaak te doen? Die vragen kreeg mr. A.H. van Delden, vice-president van de Utrechtse rechtbank gisteren voorgelegd in de zaak tegen een Utrechtse kaakchi- rurg en een anaesthesist. De officier, mr. T. Wesselius, had de verdachten dood door schuld ten laste gelegd, omdat zij in juli 1978 na een kaakope- ratie bij de 19-jarige Wilhel mus Vierkant vergeten waren een tampon uit zijn luchtpijp te halen, waardoor de jongen gestikt is. Maar de vraag of hen de dood van hun patiënt te verwijten was, kwam gisteren op ver zoek van de officier zelf, nog niet aan de orde. De advocaten van beide verdachten voerden; namelijk aan dat het Openbaar Ministerie zichzelf in deze zaak wat al te veel tijd voor het vooronderzoek heeft toe bemeten. Daarover zou de rechtbank zich eerst moeten uitspreken, zo meende Wesse lius. Volgens mr. J.W. Remme, ad vocaat van de kaakchirurg, is een voorbereidingstijd van 4'A jaar „in strijd met de funda mentele beginselen van een goede procesorde". Mr. G. Kramer, raadsman van de anaesthesist, zei dat het OM de verdachten „langer dan rede lijk is onder de dreiging van strafvervolging heeft gelaten". De officier voerde aan dat het vooronderzoek lang geduurd heeft omdat deskundigen be reid gevonden moesten wor den om rapport uit te brengen. EMELS Hoofdinspecteur schiet zich dood SITTARD De 32-jarige hoofdinspecteur A.A.M. Schoonis van de Sittardse ge meentepolitie heeft zichzelf gistermorgen door het hoofd geschoten. Zwaar gewond is hij nog naar het ziekenhuis in Sittard gebracht, waar hij drie kwartier later overleed. Dit heeft Korpschef Nicoll gister avond desgevraagd meege deeld. Schoonis laat een vrouw én drie kinderen na. Eerst dacht de politie dat hij bij het schoonmaken van zijn dienst pistool op het bureau per onge luk de trekker overgehaald had. ADVERTENTIE WASHINGTON Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft gisteren in Washington besloten tot verruiming van de middelen van het IMF van 175 tot 263 miljard gulden. De finan ciële middelen waaruit het IMF kan putten voor hulp aan lan den met grote schuldproblemen zijn vergroot met vijftig procent ondanks grote weerstand van de Verenigde Staten. Ook is men het eens geworden over een herverdeling van de bijdragen van de aangesloten landen. De groep van tien rijkste landen, waar onder Nederland, heeft nu 55 procent van de stemmen tegen voorheen 54 procent. De invloed van de VS de grootste geld gever met 2,3 miljard gulden, is iets verkleind evenals die van Nederland, dat met een steminvloed van 2,5 procent en een bij drage van 6,7 miljard gulden op de achtste plaats komt. De ont wikkelingslanden toonden zich ontevreden over het feit dat hun stemrecht is verminderd en dat de geldvoorraad nog niet verder is verruimd. ADVERTENTIE Uw krant samen met RAPTIM: ACHTDAAGSE PAASREIS NAAR GUERNSEY Guernsey is een prachtig kanaaleiland dat een onverwacht geva rieerd landschap biedt in de vorm van prachtige stranden, ver rassend mooie baaien en pittoreske nauwelijks aan verandering onderhevige stadjes. Door de warme golfstroom heeft het eiland een mild klimaat en een weelderige plantengroei met een soms subtropisch aandoend uiterlijk. In samenwerking met reisbureau Raptlm biedt Uw krant een 8- daagse Paasreis naar dit belastingvrije eiland. Vertrek zaterdag 2 april per N LM van Schiphol naar Guernsey, terug zaterdag 8 april a.s. Verblijf in het uitstekende driesterren St. Martin's Hotel, rustig gelegen In eigen landerijen, grenzend aan de buitenwijken van de belangrijkste stad van St. Peter Port. Het winkelcentrum van het mooie St. Martin's Parish en vijf van de fraaiste zuid-kust baaien, omringd door torenhoge klippen, lig gen alle binnen 5 tot 10 minuten wandelen vanaf het hotel. De prijs van deze exclusieve Paasvakantlereis bedraagt 990.- per persoon. Inbegrepen zijn: Vliegreis Amsterdam-Guernsey v.v. Vervoer Guernsey Airport naar hotel en terug Verblijf In het St. Martin's Hotel op basis van half pension. De kamers hebben alle faciliteiten. Rondrit over het eiland inclusief een „cream tea". Luchthavenbelastingen Nederlandse reisleiding. Een gecombineerde reisverzekering kost 20.- per persoon en een annuleringsverzekering 40.50. Inlichtingen en boekingen: Postbus 16050 2500 AA 's Gravenhage Tel. 070-190696-190698 (maandag t/m vnidag tussen 9 en 5 uur) Stadsvestlglng Den Haag: Spulstraat 71 (hoek Spui). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook omroepen (AVRO en TROS zijn 'gegadigden) en particuliere bedrijven kunnen gebruik I maken van het Nederlandse televisiekanaal op de com municatiesatelliet ECS. Reclametelevisie via de satelliet, die eind van dit jaar van start gaat en die voor een derde Nederlands net gaat zorgen, blijft vooralsnog verboden, maar een andere commerciële exploitatie is wel mogelijk. Daarbij kan gedacht worden aan het invoeren van abonneetelevisie, waarbij de consument tegen betaling een programma ontvangt. Dit heeft premier Lubbers gisteren gezegd na afloop van de mi nisterraad. Volgens ingewijden was er in het kabinet over deze zaak een stevig robbertje gevochten tussen de bewindslieden van CDA en VVD. De VVD'ers waren boos dat zij niet gekend waren in de beslissing van minister Brinkman (WVC alleen de NOS als gegadigde aan te melden. Staatssecrataris Scherpenhuizen, die over PTT-zaken gaat, moest het nieuws uit de krant vernemen. De CDA'er Brinkman had de NOS echter alleen om praktische redenen aangemeld, al dus Lubbers. „De minister moest heel snel een beslissing nemen en de besprekingen met het bedrijfsleven hadden nog te weinig resultaat opgeleverd." Nu reclametelevisie voorlopig verboden blijft, is het invoeren van abonneetelevisie volgens deskundigen de enige mogelijk heid voor commerciële bedrijven om een sluitende exploitatie van het gebruik van het satellietkanaal mogelijk te maken. Het parlement moet dan wel een wijziging van de Omroepwet goed keuren, want „betaaltelevisie" is nu nog verboden. Brinkman heeft 23 miljoen gulden moeten betalen om de aan spraken van Nederland op een ECS-kanaal veilig te stellen. Daar komt per jaar nog eens 7,5 miljoen bij voor de huur van het kanaal. Volgens Lubbers zal het geen moeite kosten dit geld terug te verdienen. „Het probleem is niet: hoe slijt ik de zend tijd, maar hoe verdeel ik hem". Schillebeeckx onderscheiden Na zijn afscheidscollege aan de Katholieke Universiteit van Nij megen kreeg prof.mag.dr. Edward Schillebeeckx gisteren de ver sierselen. die behoren bij het commandeurschap in de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt door burgemeester F. Hermsen. BESLAG OP DODE VOGELS ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft 65 beschermde dode vogels sperwers, buizerds, haviken en kiekedieven in beslag genomen. De politie vond ook een ooievaar, die in sep tember uit het „Ooievaardorp" bij Groot Ammers werd gestolen. |De 21-jarige eigenaar is aangehouden. DEN BOSCH De Bossche politie heeft een 50-jarige vrouw, haar drie dochters, éen van haar zoons en een 38-jarige kennis aangehouden, omdat zij een 17-jarig .meisje uit Den Bosch vanaf kerstmis zouden hebben vastgehouden en mishandeld. De politie kreeg begin deze week een anonieme tip dat er in een woning in Den Bosch een meisje tegen haar zin zou worden vastgehouden en dat dat meisje ernstig mishandeld was. In de woning trof de politie het meisje, dat er bijzonder slecht aan toe was. aan. Zij was kaalgeschoren, één van haar oogkassen was gebroken en over haar hele lichaam had zij wonden en lit tekens van mishandelingen. Zii werd vastgehouden omdat de familie haar ervan verdacht schuldig te zijn aan de arrestatie van een 18-jarige en een 19-ja- rige zoon van de vrouw, die verdacht worden van geweldsmis drijven. Het meisje, dat met één van deze jongens bevriend was en dat alleen op kamers woonde, werd door de vrouw uitgenodigd bij haar te komen wonen omdat ze anders zo eenzaam zou zijn. Ze was toen nietsvermoedend gegaan... Zij zou meerdere malen half gewurgd zijn. En ze werd gekleed in nachthemd op de binnenplaats gezet en overgoten met heet en koud water. Verder was ze afgeranseld met de platte kant van een zwaard en regelmatig geslagen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5