yRsIe Wakker blijven medicijn tegen zware depressies Rijks Munt poetst muntenkabinet op Lente begint ook nu weer in Bovenkarspel ZATERDAG 12 FEBRUARI 1983 BOVENKARSPEL West- Friesland, die grote, boven Amsterdam gelegen sier- en moestuin met zoveel oude stadjes en dorpen die het waard zijn om nader bekeken te worden, gaat een gedenk waardig jaar tegemoet. Zoals gewoonlijk begint hier de len te met een expositie, waarop alles wat groeit en bloeit altijd zo fraai wordt gearrangeerd, dat er in 1982 ruim 140.000 be zoekers op afkwamen. Deze „Westfriese Flora" wordt nu voor de vijftigste keer gehouden en draagt derhalve van 18 tot en met 27 februari een gouden kroon. Het dorpje Bovenkarspel ontleent een niet geringe vermaardheid aan dit evenement, begonnen als een klei ne vaktentoonstelling, waarop de kwekers eikaars prestaties in ogen schouw kwamen nemen. Nu is deze flora de grootste over dekte bloemententoonstelling ter wereld, zo berichten de organisato ren. Ontwerper Johan Weisz zal dit jaar met zijn thema „Tuin van Hol land" wellicht alle verwachtingen overtreffen. In de verwarmde veilinghallen zal op 18 februari een bolbloemena- reaal van 4000 vierkante meter in kleurenpracht wedijveren met bloeiende heesters en andere ge wassen. Zoals gewoonlijk leveren ook de Noordhollandse boeren een aandeel in dit gebeuren door hun mooiste stamboekvee en pril klein vee aan den volke te tonen. Een mechanisatietentoonstelling omvat de nieuwste technische snufjes voor vaklieden in de tuinbouw. Jaarmarkt Bezoekers die nog andere wensen hebben kunnen terecht op de be kende Westfriese jaarmarkt, met een grote variatie aan kramen en stands, vertier en informatie. Men vindt dit alles dus in Bovenkarspel, aan de weg Hoorn-Enkhuizen, in clusief terreinen waarop gratis ge parkeerd kan worden, waarna een pendelbus, ook gratis, de bezoekers naar de expositie brengt. Treinrei zigers kunnen gebruik maken van de eigen Flora-halte. Op de NS-sta- tions zijn TT-biljetten verkrijgbaar. De normale entreeprijs is acht gul den, 65-plussers betalen 6,50, kin deren tot 14 jaar 4,- en een door lopend toegangsbewijs (pasfoto ver plicht) komt op 20,-. Openingstij den: 18 februari van 14 tot 19 uur, 19 tot en met 21 februari van 9 tot 19 uur, 22 en 23 februari van 9 tot 21 uur, 24 tot en met 26 februari van 9 tot 19 uur en op 27 februari van 9 tot 18 uur. Het Zuiderzeemuseum te Enkhui zen haakt in op dit fleurige voor- jaarsfeest door ook op 18 februari de deuren te openen. Vanaf die da tum zijn de gebouwen, waarin de binnen-expositie wordt gehouden, weer toegankelijk van 10 tot 17 uur en zondags van 12 tot 17 uur. Het buitenmuseum, dat al zoveel stof heeft doen opwaaien, zal dit jaar nu echt bezichtigd kunnen worden, zij het pas vanaf medio mei en dan tot 16 oktober. De juiste datum moet nog vastgesteld worden. Ook zal nog moeten blijken of ko ningin Beatrix zich alsnog zal kwij ten van de taak dit openluchtmu seum officieel in gebruik te stellen. Vorig jaar was deze vorstelijke handeling al aangekondigd, maar toen bleek dat er geen geld be schikbaar was om het museum in 1982 al van het nodige personeel te voorzien. Ontvangst gebouw Aan het piekeren over de invasies die Enkhuizen te wachten staan (men verwacht hier op den duur jaarlijks twee miljoen bezoekers) is nu ook een einde gekomen. Men heeft een groot parkeerterrein aan gelegd bij de sluizen in de dijk Enkhuizen-Lelystad en daar een ontvangstgebouw-restaurant opge trokken. Vandaar vertrekt elk kwartier een veerboot naar het buitenmuseum. Ook treinreizigers worden van het station eerst naar het ontvangstgebouw gebracht. Het kan daar dus een heel gedrang worden. Toeloop De entreeprijzen omvatten straks toegang tot binnen- en buitenmu seum, het parkeren en de bootreis, een pakket dat vrij goedkoop wordt aangeboden, namelijk voor 7,50 (kinderen en 65-plussers 6,-, spe ciale tarieven voor gezinnen en groepen). Het ligt voor de hand, dat de stad Enkhuizen en heel West- Friesland duchtig kunnen gaan profiteren van de toeloop naar het museumcomplex, straks de top-be- zienswaardigheid van ons land, waar ook veel vreemdelingen ver wacht worden. Wie zich wil voorbereiden op een wat langdurig bezoek aan stad en ommelanden kan documentatie aanvragen bij de Streek-VVV West-Friesland, Postbus 65, 1670 AB Medemblik. tel. 02274-2852. b.g.g. 02274-1777. Men kan ook naar het gebied reizen via dagtoch tenprogramma's van de NS, bij voorbeeld om deel te nemen aan de bekende rit per stoomtram door de „Gouden Eeuw Driehoek" en een bootreisje, dit alles tussen Enkhui zen, Medemblik en Hoorn. De Gids voor Vakantie en Vrije Tijd is, gelet op de omvang, wat duur uitgevallen (vorig jaar 2,- voor 18 pagina's), maar geeft veel informatie. Diverse brochures (on der meer „Recreatief West-Fries land) zijn gratis verkrijgbaar. WARNSVELD „Kijk eens naar een groepje verpleegsters dat net uit de nachtdienst komt. Ze zijn uitgelaten als een troep jonge hon den. Ze reageren giechelend, vro lijk en lacherig. Werk zelf maar eens een nacht door zonder alcohol te gebruiken. De volgende ochtend maak je je nergens zorgen over en denk je dat je alles kunt". Psychia ter A. Naaijkens en psycholoog P. Schouten tonen zich enthousiast, maar eigenlijk niet verbaasd, over de resultaten van een slaaponthou- dingstherapie in het psychiatrisch centrum Het Groot Graffel te Warnsveld. Maar een verklaring voor het gunstige effect dat gere geld een-nachtje-slaap-overslaan kan hebben, blijven ze schuldig. Van voorjaar 1981 tot heden werden drie verschillende groepen van zwaar depressieve Groot-Graffel- patiënten onderworpen aan een ex periment met slaaponthouding. Een therapie die volgens een anekdote zijn oorsprong zou hebben gevon den in de toevallige ervaringen van een Duitse hoogleraar. Een zwaar depressieve patiënt van hem bleek plotseling zienderogen opgeknapt. Navraag leerde, dat de man zijn bed een nachtje onbeslapen had ge laten en in het duister een fiets tocht was gaan maken. Dat idee leidde tot de slaaponthou- dingstherapie. „Een behandeling die op zich simpel is", vertellen Naaijkens en Schouten. „De thera pie duurt een week of tien. Eén nacht per week zorg je ervoor dat de deelnemers niet slapen. Beter nog: je zorgt dat ze zesendertig uur aan één stuk actief zijn. Voor die wekelijkse nacht was dan altijd een speciaal programma samengesteld: de patiënten gingen 's nachts wan delen, koken, eten, sporten, geza menlijk praten of dingen voor zich zelf doen. De deelnemers, zes tot tien per groep, bevonden zich daar bij in een gemeenschappelijke ruimte met twee begeleiders". Duidelijke winst Hoewel rond de therapie nog vele vraagtekens bestaan is er op Het Groot Graffel al duidelijke winst mee geboekt: voor een aantal pa tiënten dat met de traditionele be handelingsmethoden niet verder kwam, bleek de slaaponthouding het ei van Columbus. Terwijl het erop leek dat ze een groot deel van hun verdere leven in een psychia trisch centrum moesten slijten, konden ze al kort na het experi ment Het Groot Graffel vaarwel zeggen en terugkeren in de „gewo ne" maatschappij. Voor anderen vormde de therapie een laatste po sitief zetje in de rug met hetzelfde resultaat: een come-back in het le ven buiten de inrichting. Successen werden vooral bereikt bij mensen die deel uitmaakten van twee proefgroepen met vaste bewo ners van Het Groot Graffel: patiën ten die leden aan zware depressivi teit, vaak met onbegrijpelijke oor zaak en nauwelijks te beïnvloeden door uitwendige factoren als een goede opvang of opbeurend bedoel de gesprekken. Patiënten met een vorm van depressiviteit ook die het lichamelijk functioneren sterk be ïnvloedt. Zo'n patiënt handelt heel traag, eet slecht en lijkt alle levens lust verloren te hebben. Emotie is niet meer aanwezig: een star voor zich uit staren heeft de plaats inge nomen van de huilbuien die lichte re vormen van neerslachtigheid be geleiden. De traditionele behandelingsme thoden medicijnen en bezig heidstherapie leverden bij die mensen geen blijvende verbetering meer op. Bij de eerste van die twee groepen patiënten had de slaapont houding een succespercentage van 60 k 75. De tweede keer was dat minder, maar was er toch altijd nog bij de helft van de deelnemers sprake van een duidelijke verbete ring, dank zij het geregeld over slaan van een nachtje slaap. De deelnemers bleken vaak spraakza mer, beter te activeren, het aantal spanningsklachten verminderde, ze toonden meer initiatief en de som bere kijk op de toekomst en daar mee de depressiviteit verdwenen in diverse gevallen. Minder goede resultaten werden bereikt met een groep poliklinische patiënten. Ook zij leden aan de pressiviteit, met dit verschil dat ze naast hun bezoeken aan de dagbe handeling van Het Groot Graffel een normaal leven kunnen blijven leiden in hun gezin. Bijna de helft van die groep maakte de therapie echter niet af. Bij een aantal deel nemers tekende zich aanvankelijk een verbetering af, maar die bleek later van tijdelijke aard. Vaste bewoners De slaaponthoudingstherapie lijkt dan ook meer toekomst te hebben voor de behandeling van zware en langdurig depressieven, die vaste bewoners van Het Groot Graffel zijn. Een speciale commissie op Het Groot Graffel houdt zich nu bezig met de vraag of en op welke mo menten van de behandeling van depressieven deze therapie moet worden toegepast. Bijkomend voor deel van de behandeling bleek, dat de patiënten op de dag na de nacht zonder slaap emotioneel meer open waren, wat het makkelijker maak te om over hun problemen te pra ten. Dat het voor sommige zwaar de pressieven heel effectief kan zijn om aan de slaaponttrekking deel te nemen, staat voor psychiater Naaij kens en klinisch psycholoog Schou ten als een paal boven water. Waaróm het een goed medicijn te gen depressiviteit is om een nachtje minder onder zeil te gaan, kunnen ze echter niet verklaren. Sommige onderzoekers achten het mogelijk dat de slaaponthouding zorgt voor herstel van een verstoord 24-uurs- ritme. Dat ritme zou dan in een eerder stadium verstoord zijn door invloeden als hormonale verschui vingen, allerlei lichamelijke ziek ten en ingrijpende psychosociale gebeurtenissen. Bewezen is dat ech ter niet. Of het in het algemeen goed voor mensen is om af en toe de nacht rust te laten schieten weten de bei de artsen van Het Groot Graffel niet. „De behandelingsmethode geld} duidelijk voor mensen met klinische depressies. Het is beslist geen manier om je baaldagen op te lossen. Maar je kunt wel zeggen dat het geen kwaad kan om een nach tje op te blijven. Het is een patiënt vriendelijke methode, zonder medi cijnen. Daarom voelden we ons ook verplicht het eens te proberen". PETER SCHRUIJER neri pa CCHT Steeds meer Icool rlanders leggen een 5nverzameling aan. Ons igenl'telt inmiddels ruim een niljoen verzamelaars die 1 geld over hebben voor 'e' uobby. De markt is nog kte: verzadigd vandaar ook "i Rijks Munt er toe is commerciële acti- ;n te ontplooien, 's Rijks der iwil zich wat nadrukke- vogaan presenteren en in 'jkder wordt dit jaar het en Penningkabinet, het van nationale iormibriek. danig opgepoetst. rfuseum wordt verbouwd r melgebreid, er is een con- me gor aangesteld, er komen had penningententoonstel- en dank zij bewegende foege5n js het straks voor nie- >arkelmeer êebeim hoe onze jark&n worden geslagen. toe, t Jam^moment c*e na8ruk nog 'instati r*jke muntenverzameling trheic museum- Aan het eind van zeer i' wanneer de deuren van de hoofdingang voor het publiek openzwaaien, zal er dus veel veran derd zijn. Wie op werkdagen van 's middags twee tot vier de moeite neemt een kijkje te nemen in het museum komt ook nu niet bedro gen uit. Daarvoor is de collectie te interessant. Aan de hand van het tentoongestelde materiaal krijgt de bezoeker een uitmuntende indruk van de geschiedenis van de munt. Met de komst van de Romeinen komt er niet alleen een einde aan onze prehistorie. Ook de munt doet zijn intrede in het handelsverkeer hoewel de ruilhandel van goederen nog steeds een belangrijke plaats blijft innemen. Toch doet de Ro meinse munt het goed hetgeen blijkt uit het feit dat men er eeu wenlang gebruik van blijft maken. In Dorestad (het latere Wijk bij Duurstede) en Maastricht worden zo rondom de zevende eeuw voor het eerst in de Lage Landen mun ten geslagen. Het muntrecht berust vooralsnog bij koningen en keizers maar naarmate het feodale stelsel zich ontwikkelt krijgen ook andere vorsten een vinger in de pap. De bisschop van Utrecht, de recht streekse vertegenwoordiger van de Roomse Kéizer mag in 936 munten laten slaan. Een paar eeuwen later verkrijgen belangrijke heren in Holland, Gelre en Brabant hetzelf de recht. Aangezien de vorsten geld nodig hebben verkopen ze het muntrecht ook aan lagere edelen en steden. Dit alles heeft tot gevolg dat er steeds meer lokale en regio nale munten worden geslagen. Privileges De diversiteit van munten komt in het geheel niet overeen met de eenheidsprincipes die de Bourgon diërs en Habsburgers hanteren. In de eenheidsstaat streven deze machtige vorsten naar het vaststel len van een munteenheid met de zelfde waarde en vormen in de ge bieden van hun rijk. Men introdu ceert guldens en stuivers als reken eenheid en kleinere landheren mogen in hun munthuizen niet lan ger munten laten slaan. In de een heidsstaat passen immers geen pri vileges. Niettemin blijven gewesten en ste den munten uitgeven, zich beroe pend op het muntrecht dat de Duit se Keizers hun hebben verleend. Kort na de opstand tegen Spanje ten tijde van de Republiek der Ver enigde Nederlanden doet graaf van Leicester een vergeefse poging orde te scheppen in het muntwe zen. Pas in 1606 krijgen de Staten- Generaal enige greep op de mun- tenbrij. Weliswaar blijven de ge westelijke en zes stedelijke munt huizen bestaan maar de overheid houdt een oogje in het zeil bij het controleren van het gewicht en het gehalte van de munten. Aan het einde van de zeventiende eeuw gaan de stedelijke munthuizen dicht. De Staten-Generaal moeten daarvoor betalen. Een eeuw later stoppen ook de gewestelijke munt huizen van Groningen, Friesland, Overijssel, Zeeland en Gelderland hun produktie. Vergoeding Holland, West-Friesland en Utrecht gaan nog even door. Lode- wijk Napoleon is het daar niet mee eens. Zijn koninklijk besluit van 1806 bepaalt dat vanaf 1 januari 1807 in Amsterdam een Rijks Munt zal worden gevestigd maar dat Munt in Utrecht in bedrijf mag blijven. Van zijn plannen om de muntinrichting van Utrecht naar Amsterdam over te brengen komt niets terecht. Niet Amsterdam maar Utrecht is sinds 1806 de enige stad in Neder land met een muntbedrijf. Een eeuw later in 1902 krijgt het minis terie van financiën de supervisie over het staatsmuntbedrijf. De muntmeester en het overige perso neel komen in dienst van de staat. Aan het systeem van aanbesteding der muntwerkzaamheden aan de munstmeester komt dan een defini tief einde. Niet langer betaalt de muntmeester voor het gebruik van de muntinrichting een vergoeding aan het Rijk en niet langer betaalt de opdrachtgever hem een vastge steld muntloon, zoals het daarvoor eeuwenlang gebruik was. Het Muntkabinet in Utrecht ziet het levenslicht wanneer een alge hele hermunting plaatsvindt ten gevolge van een wijziging in het muntstelsel. Tussen 1845 en 1849 worden alle oudere munten gelei delijk buiten omloop gesteld. De in getrokken munten vormen de basis voor het Muntkabinet. Er vindt een selectie plaats van muntstukken die belangrijk zijn voor de geschiedenis van het munt wezen. Men vult de verzameling aan door ruiling en door verkoop 's Rijks Munt in Utrecht. van overtollige munten is er geld om tot belangrijke aankopen over te gaan. De huidige collectie bevat munten die sinds de zevende eeuw op het grondgebied van het tegen woordige Nederland zijn geslagen, munten van overzeese rijksdelen en diverse buitenlandse munten. Bovendien zijn in de museumruim te historische gewichten opgesteld, alsmede apparatuur ter bepaling van het zilvergehalte. Voor de liefhebber een waar eldo rado dat straks een uitbreiding krijgt waardoor het Muntkabinet ook voor het grote publiek interes sant wordt. Omdat een rondleiding door het bedrijf niet tot de moge lijkheden behoort, vertoont men vanaf het eind van dit jaar een film over de werkzaamheden binnen 's Rijks Munt. De toegang is en blijft gratis al zal men wel moeten betalen als men zelf tot het slaan van een munt wil overgaan. Dat is dan de keerzijde van de medaille. DAVID LEVIE ikarspel. Vorig jaar noteerde men 140.000 bezoekers. /oei me de laatste p toch zo down en ploos. Ik heb lelijk nergens fut 'Een kreet die we J 7j allemaal wel eens Jrn. Moeheid, loosheid, ideiijBssiviteit, iedereen ien t er wel eens last van kortere of langere er geTien tegen één dat dat] dergelijke gevallen ii'/nV" rekenen op een Nedéemeend advies: één k jij vanavond en de ensjan week maar estau.op tijdje bed in. chtijo) eens goed uit en je i dest vast z'enderogen 7 de ret is fg zal diegene ehtean!oof 00gsten die •en pi te stellen dat het ngstijteens goed zou id"rien ziin regelmatig hij ililtje minder te de Apen. Toch kunnen ffijige mensen er baat zo napbben geregeld een itstortje uit de slaap '"jjden te worden. In isdieiiychiatrie wordt al er va tien jaar 'vj°herimen teerd met oek pnthouding als r. midie tegen zware >r 'jj^ssiviteit. okbrjn het psychiatrisch is. dieum Het Groot fel in Warnsveld zijn ezegjgelopen twee jaar ?n vVen gedaan met de f ffyn thoudings- hieüpie. De resultaten ■oholcsn hoopgevend. '°°r %en beroven van hun 'is irfrust kan soms een ook tkend medicijn zijn, "het^jkt wt het verhaal woon?sychiater A. tieuvikens en klinisch ."A&oloog P. Schouten rke'Jflet Groot Graffel. 'go Een nachtje minder onder zeil gaan kan zeer effectief zijn...

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15