[Uitzichtloosgeweld of Ooenadering tot Israël Urove afpersing bedreigt Italiaanse ondernemers JgLO MOET NU KIEZEN: (Warm aanbevolen aan alle bewoners van een eigen huis! PAGITENLAND £eidM<3owumt VRIJDAG 11 FEBRUARI 1983 PAGINA 13 90 3 90 00 25 00 41| 00 5260 00 1100 oo SÉRS Ongeveer 1(? ^derd Palestijnen 30 2^anstaande maandag oo isaMgerijnse hoofdstad g®, 22? praten over de oo 425cnst van de Pale- 5o 67« Bevrijdingsorgani- ®pe driehonderd vor- oo lecle Palestijnse Natio- 50 62Raad, het „parle- en hoogste beslis- eo 3ergaan van de PLO. 00e 140 00 M oo eaun laatste bijeenkomst jj° 1981 is er nogal wat oo sis in het Midden-Oosten oo 507de PLO. De positie van w 3§|>orzitter, Jasser Arafat, 3n sterker dan ooit. Zijn '^atie oefende een effec- oo 575ontrole uit over West- 71 en over grote delen so 3Ïd-Libanon; een contro- 6^jn aanzien in het inter- Mle politieke gebeuren do 9*hoogd. ^og in Libanon, het gro- do i85gen van de Arabische bo 26gen tijdens het weken- 00 2nlrende Israëlische beleg 50 sieiroet en de opkomst ^raël als „regionale su- do 24'ht" hebben voor een 5° ]°|nieuwe situatie situatie so 74I. De balans van het 30 30evenwicht in het Mid- 10 61sten is het afgelopen 50 i69luidelijk doorgeslagen {23? Israëlische kant. Sinds 30 i3tftrek, eind augustus vo- 30« u?1"' van PalestÜnse 30 i63lastrijders uit Beiroet 001 i4i5 Arafat een politieke s^Jie in het kort omschre- 30 378u kunnen worden als ®pitiek van „redden wat 30 redden valt". 50 225tiende zitting van de S iioale Raad zal daarom ge- )o ii3i het teken staan van 5 f9iès-Beiroet. De algeme ne verwachting is dat de afge vaardigden van de acht bij de PLO aangesloten bevrijdings organisaties een stevige discus sie zullen gaan voeren welke strategie er gevolgd moet gaan worden. Deze discussie wordt in feite al een jaar of vijftien gevoerd en leidde in 1974, toen Arafat heel geleidelijk het ac cent ging leggen op de diplo matieke kant van de Pale stijnse strijd, tot een breuk met enkele radicale groeperingen. Afwijzingsfront Het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina (PFLP), onder leiding van dr. George Habasj, en enkele splinter groeperingen keerden zich in 1974 af van de PLO en richt ten het Afwijzingsfront op. Dit Front verwierp elk compromis en streefde ondubbelzinning via de gewapende strijd naar de vemieting van de staat Is raël. De Libanese burgeroorlog in 1975/76, de Syrische interven tie in Libanon, de Israëlisch- Egyptische vrede en voort gaande annexatie door Israël van de bezette westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook hebben tot grote verdeeldheid geleid in de Arabische wereld. Het uitzicht van een gezamen lijke Arabische aanval op Is raël vervaagde naarmate de Libanese crisis zich verdiepte en de Egyptische president Sa- dat vorderingen maakte met zijn vredesstreven. Al deze ontwikkelingen ver sterkte de opvatting onder de gematigde Palestijnen dat er vergaande concessies gedaan zouden moeten worden. Ook bij Habasj begon het besef te groeien, dat zijn radicale hou ding tot politieke zelfmoord Onze redacteur Rick Kersjes volgt komende week op de voet het gebeuren in Algiers waar het „par lement" van de Palestijnse verzetsorganisatie PLO bijeen is om te beslissen over haar toekomstige koers. Hierbij treft men een eerste beschouwing aan waarin de dilemma 's voor de Palestijnen wor den geschetst. zou leiden en hij zocht weer toenadering tot de PLO-lei- ding. Tijdens de vorige zitting van de Palestijnse Nationale Raad in Damascus kreeg het PFLP een zetel in het Uitvoe rend Comité, dat fungeert als een soort regering. De nationa le eenheid onder de Palestij nen was hersteld. Het ziet er naar uit dat deze eensgezindheid volgende week in Algiers opnieuw onder druk komt te staan. De diplomatie ke manoeuvres van Arafat ge durende de afgelopen maan den hebben de nodige irritatie gewekt binnen de PLO. Zijn flirt met de Jordaanse koning Hoessein heeft hem niet alleen opnieuw verwijderd van groe peringen als het PFLP en het Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina, dat wordt geleid door Nayef Ha- watmeh, maar stuitten tevens op felle weerstand van de door Syrië gecontroleerde Pale stijnse beweging As Saiqa. Immers, via deze organisatie probeert de Syrische president Assad zijn greep op de PLO te behouden. Assad heeft de af gelopen moeten constateren, dat zijn grote rivaal Hoessein een centrale rol zal vervullen bij een eventuele hervatting van het vredesproces en dat Arafat vastbesloten lijkt de vredesboot niet te missen. Middels een Palestijns-Jor daanse samenwerking streeft de PLO-voorzitter naar een erkenning door de VS als vol waardige onderhandelings partner en wordt de rol van Syrië verder naar de achter grond gedrongen op het poli tieke toneel in het Midden- Oosten. Voorwaarde De Verenigde Staten stellen zich op het standpunt de PLO alleen dan als gesprekspartner te zullen accepteren, als zij het bestaan van Israël expliciet er kent. De Palestijns-Jordaanse toenadering, de welwillende houding van Arafat ten aan zien van de vredesvoorstellen die president Reagan in sep tember vorig jaar lanceerde, en diens ontmoeting enkele weken geleden met een drietal vertegenwoordigers van de Is raëlische „Raad voor een Is- raëlisch-Palestijnse Vrede" zijn tekenen, dat de PLO- voorzitter bereid lijkt te zijn aan deze Amerikaanse voor waarde te voldoen. Tot groot ongenoegen van me nig Palestijn. Immers, erken ning van Israël betekent dat de PLO definitief de uiteinde lijke doelstelling van de Pale stijnse revolutie de vorming van een democratische en se culiere staat in geheel Palesti na moet opgeven. Tegen standers van Arafat voeren in dit verband een tweede argu ment op: erkenning van de staat Israël levert niets op, om dat de regering-Begin geen en kele concessie zal doen er niet over piekert ooit de PLO als gesprekspartner te zullen aan vaarden. Bovendien, zo rede neren zij, wil of kan Reagan Begin niet dermate onder druk zetten, dat deze afziet van zijn plannen om de bezet te westelijke Jordaanoever en de Gazastrook bij Israël in te lijven. De opponenten van een gema tigde koers zullen daarom, naar men aanneemt, tijdens de komende zitting van de Natio nale Raad wijzen op de nood zaak de gewapende strijd te gen Israël onverminderd voort te zetten. Arafat staat in dat geval voor de moeilijke taak om aan te tonen dat zijn weg de enig juiste is en uiteindelijk zal leiden tot de oprichting van een onafhankelijke Pale stijnse staat in een gedeelte van Palestina. Precair De positie van de PLO is op het ogenblik uiterst precair. De oorlog in Libanon heeft aangetoond dat met militaire middelen het doel van een zelfstandige Palestijnse staat niet gerealiseerd kan worden. Aan de andere kant voelt de regering-Begin zich zo sterk, dat zij zich door niemand en niets ook maar een strobreed in de weg laat leggen. De vredesvoorstellen van Reagan werden in Jeruzalem zondermeer van de hand ge wezen, het Arabische vredes plan (het Plan-Fez) is terzijde geschoven als een daad van PLO-voorzitter Jasser Arafat zal het tijdens de zitting van de Palestijnse Nationale Raad in Algiers niet gemakkelijk krijgen. Hij moet duidelijk dat het aanknopen van hechtere banden met Jordanië uiteindelijk zal leiden tot de vorming van een onafhan kelijke Palestijnse staat. oorlog, en de zeer moeizame onderhandelingen met Liba non werpen de vraag op of de PLO nog wel enige manoeu vreerruimte heeft. Juist de on buigzame houding van pre mier Begin, die onverkort vasthoudt aan zijn politiek van het stellen van voldongen fei ten op de westelijke Jordaan oever, zal waarschijnlijk tot verhitte debatten in Algiers leiden. De gematigde Palestijnse bur gemeester van Bethlehem, Frey, heeft de afgelopen maanden al enkele malen la ten gewaarschuwd, dat de tijd voor een hervatting van het vredesproces erg krap is ge worden. Als^ er, aldus Frey, niet gauw een doorbraak komt in de huidige impasse dan zal de regering-Begin zover zijn gevorderd met haar nederzet tingenpolitiek dat de westelij ke Jordaanover en de Gaza strook feitelijk zijn ingelijfd. In dat verband drong hij er eind vorige maand bij Jorda nië en de PLO op aan om Rea- gans vredesvoorstellen als ba sis voor onderhandelingen te accepteren. Tegenover journa listen zei hij dat Jordaniërs en Palestijnen het Egyptische voorbeeld zouden moeten vol gen en een gemeenschappelij ke delegatie moeten vormen, die zich met Israël aan de on derhandelingstafel zet. Met nadruk poneerde Frey vervol gens zijn stelling: „Wat wij vandaag kunnen bereiken is misschien beter dan wat wij morgen zouden kunnen beha len". Het is onvoorspelbaar wat het resultaat zal zijn van de bij eenkomst van de driehonderd Palestijnse afgevaardigden in Algiers. Hoe de zitting van de Palestijnse Nationale Raad ook moge verlopen, een ding is al wel duidelijk: Arafat zal het zeer moeilijk krijgen om ziin gematigde koers aan zijn ach terban uit te leggen. Mocht hij het groene licht krijgen zijn contacten met Jordanië uit te breiden om uiteindelijk via deze omweg een dialoog met Israël te kunnen beginnen, dan is zijn positie binnen de PLO opnieuw versterkt. Mocht hij hierin niet slagen, dan is voor de eerstvolgende jaren elke kans op een vreed zame oplossing van het Mid den-Oostenconflict definitief verkeken. RICK KERSJES sipnze correspondent Cees ioVs) ioi£ Het begint altijd 1^; een telefoontje: fc tien miljoen ge- 98 u hoort nog hoe je JJbetalen". jj®tstanders en ondeme- 96 in Napels, Palermo, ®5>n ook in de noordelijke 95Milaan, Turijn en Vero- 95 als de dood voor deze 9§ne telefonades. Zijn de 93ondernemers flink, en ze niet, dan worden en en nering een prooi verschrikkelijke straf 98! onderwereld. Betalen 94, dan betekent dat een inanciële aderlating die 93nand en op niets te ver las. En hebben de winke len keer betaald, dan ||i ze er donder op zeg- 96t de frequentie van de 9ontjes verhoogd wordt, jjjde, of zoals die in goed 90»s heet, de „racket" precies welke midden- 105' voor hoeveel kan wor- "^ingeslagen", en waar hij i°?vetsbaarst is als hij 10Sgt. ]{$>rm van afpersing is in i037ijd verbreid, en vormt J» de grootste bedreigin- 103n het vrije beroep van kelijk van de graad van de or ganisatie van de afpersers, worden ock kantoren, trans portbedrijven, fabrikanten en bezitters van fraaie landhuizen op de korrel genomen. Cijfers zijn in dit verband moeilijk te geven, want discretie is een van dé belangrijkste elemen ten van het spel. In Napels, de stad die algemeen wordt be schouwd als het dorado voor de afpersingsbendes, staakten vorige maand de winkeliers tegen de praktijken van de ra ckets, en liefst 87 procent van alle winkeldeuren ging op slot. Een schatting van het aantal afpersingen van vorig jaar komt op een aantal van 8.500, vergeleken met 1981 een toe name van 3.000. De afpersers vragen 10 miljoen lire (20.000 gulden), 20 miljoen of zelfs 100 miljoen, dat ligt helemaal aan de omzetcijfers van het slachtoffer. Een on dernemer in Napels werd op gebeld met het verzoek 300 miljoen lire klaar te maken, „anders schieten we jou of jouw dochtertje in de mond". De man liep naar de politie. naar de speciale anti-afper- singsbrigade, die beloofde alles te doen wat in haar vermogen lag. Dit vermogen is overigens beperkt want de anti-racke teenheid van de Napolitaanse politie (een stad van anderhalf miljoen inwoners) telt slechts 40 personen. De winkel in kwestie werd een week lang door de politie in de gaten ge houden, uiteraard zonder enig resultaat. Dreigementen In Napels vertonen veel rollui ken, waarmee de winkels na sluitingstijd worden afgedekt, kogelgaten en zijn beschadigd door brandbommen of bakste nen. In dat geval heeft de ra cket zijn dreigementen enige stoffelijke vorm gegeven. Een juwelier die weigerde 200 mil joen lire te betalen, kreeg op zekere dag een fles met benzi ne in zijn zaak gegooid. De vlammen lieten weinig heel. De verzekering betaalde uit, maar sindsdien kan de juwe lier geen nieuwe verzekering meer afsluiten. Omdat hij zich niet laat afpersen is hij voor de verzekeraars een te groot risi co geworden. De man, een Na- politaan, gaat nu definitief sluiten en verhuist met zijn handel naar het noorden, in de hoop dat hij daar veilig is voor de racket. In Palermo worden deze acti viteiten toegeschreven aan de Maffia, in Calabrië aan de Ndrangheta en in Napels (en in Rome) aan de Camorra, de lokale varianten op het thema onderwereld. En inderdaad zullen de volwassen misdaad organisaties zich met afpersing bezig houden, maar betwijfeld moet worden of zij ook de kleine vormen van afpersin gen, laten we zeggen die van onder de 100 miljoen lire, voor haar rekening nemen. Daar mee zullen ze eerder de gele- genheidsmisdadigers belasten. Het probleem met de afpersing is juist dat iedere gewetenloze sterveling, zonder enige con nectie met de „organisatie" of zonder enige vooropleiding zich er naar hartelust aan kan overgeven. Het enige wat ver eist is zijn een paar geestver wanten en een zeker organisa tietalent. Het fenomeen is de laatste jaren zo algemeen ver breid dat de autoriteiten inder daad moeten geloven dat ook de amateurs zich in grote geta le op de handel hebben ge stort. En waarom ook niet, een kind kan hier de was doen. Een Romein die, zich zojuist een prachtige nieuwe Merce des heeft aangeschaft, wordt opgebeld: „We hebben gezien dat je zo'n mooie auto hebt ge kocht. Als je wilt dat de ruiten heel blijven doe dan even 100.000 lire (200 gulden) in een envelop en leg die onder een steen in een bosje op de hoek van de straat". Wat doet de man? Betalen natuurlijk. De politie zal de eerste keer naar hem luisteren, maar de tweede keer verslapt de attentie merkbaar. Georganiseerde misdaad Wat de ervaren en minder er varen afpersers in ruil voor hun „belasting" bieden is be scherming. Maar alleen de goed georganiseerde misdaad houdt zich hieraan en zal de winkelier die betaalt tegen de afpersingen van concurreren de bendes beschermen. Van daar dat de middenstander die verstandig is „bescherming" zoekt bij een machtige of goed bekendstaande criminele orga nisatie. In bepaalde gedeeltes van Napels, Palermo en Rome hebben de bendes onderling hun „belastingplichtigen" ver deeld, en elke vorm van in breuk op hun territoir wordt onverbiddelijk afgestrafd. De enige die ondernemers, au tobezitters, huiseigenaren en fabrikanten eigenlijk de echte bescherming -zou moeten bie den is de Italiaanse staat, de politie dus. Maar die is tegen dit genre misdaad nauwelijks opgewassen. Af en toe wordt er een racket opgerold, maar haar plaats wordt ogenblikke lijk ingenomen door een ande re. De getroffen middenstand van Napels heeft „Rome" om meer politie gevraagd, maar de politici in Rome, die nu eenmaal beslissen over de ver deling van de beschikbare middelen, hebben andere prio riteiten. Het duidelijkst werd dat vorige week aangetoond toen de Napolitaanse misdaad in de Romeinse volksvertegen woordiging aan de orde was. De vergaderzaal was praktisch leeg toen een onbekende staatssecretaris „de eerlijke mensen van Napels" opriep om zich aaneen te sluiten „om dat dit de enige manier is de afpersing te bestrijden". Ook de kerk heeft zich de laatste tijd bijzonder boos ge maakt over de toenemende misdaad, vooral die in Napels. Maar smeekbedes en dreige menten van kardinalen en bis schoppen blijken geen vat te hebben op hen die over de schreef zijn gegaan. De handel, de middenstand in Italië, is ge heel op zichzelf aangewezen. De afpersing is een ziekte ge worden die het Italiaanse on dernemingsklimaat ernstig aantast De juiste therapie daarvoor is voorlopig nog niet beschikbaar. HET BRETOENSE BROERTJE ADVERTENTIE. ISOLATIE-TOETS Isolatie helpt op stookkosten te besparen enverhoogt het wooncomfort! In dit lijstje ziet u wat één enkele vierkante meter isolatie u gemiddeld op stookkosten bespaart en na hoe veel jaar de voorzieningen zijn terugverdiend. Pak de duimstok en bekijk wat er in uw huis allemaal te isoleren is. Een prima basis om in overleg met een isolatiebedrijf of doe-het-zelf zaak snel een isolatieplan op te stellen! Nationaal Isolatie Programma soort isolatie jaarlijkse besparing" aantal jaren waarin de kosten op stookkosten per geïsoleerde m2 van isolatie zijn terugverdiend uitgevoerd door de vakman zélf uitgevoerd SDOuwmuurisolatie f 5,86 3'/2 jaar Gevelbinnenisolatie f 5,86 10 jaar 5 jaar Dakisolatie - verwarmde zolder f 5.86 10 jaar 5 jaar - onverwarmde zolder f 3.52 17 jaar Vloerisolatie f 2.93 10 jaar Dubbelglas - woonkamer f 17.58 12' jaar - slaapkamer f 11,72 19 jaar Voorzetramen - woonkamer f 17,58 1 l'A jaar 5V, jaar - slaapkamer f 11.72 17 jaar 8'jaar Leidingisolatie (per strekkende meter) f 5,27 2 jaar 1 jaar Deze besparingen gelden voor centraal verwarmde woningen waarin 3500 lot 3700 m1 aardgas per jaar wordt verbruikt bij een aardgasprijs van 58.6 cent per m\

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13