)lieschandaal aakt nu ook aticaan sa Onderzoek rioolbracht moordzaak aan het licht ag^SIJTHOFF PERS ;raël beschuldigt Falangisten van massamoord Ontvoerders renpaard vragen lager losgeld „Leger El Salvador doodde 5000 mensen" Minister Van den Broek bezoekt destijnse vluchtelingenkamp rd VS bereid tot tussenoplossing Euro-raketten' BERLIJN Ceidae Qowuvnt VRIJDAG 11 FEBRUARI 1983 PAGINA 11 tlesa zes uur lervraagd :SCHAU Lech Wa de leider van het ver- i Poolse vakverbond ariteit, is gisteren dan zes uur onder- ;d op het bureau van [ilitaire aanklager in chau, in de zaak tegen iders van de verboden ijk- lentenbeweging KOR. ®^jaag wordt hij op- f|j|r gehoord. De leiders JptOR, die ook adviseur ijf fi van Solidariteit, f en beschuldigd pogin- |e staat omver te wer- Lech Walesa verklaarde voor het begin van zijn getui genverhoor, dat hij geen verklaringen zal afleggen die belastend kunnen zijn voor de leden van KOR. Onderzoek naar nut sancties tegen Zuid-Afrika STRAATSBURG Het Europees Parle ment heeft in een resolutie de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, gevraagd onderzoek te verrichten naar het nut van economische sancties tegen Zuid-Afrika. Het onderzoek was een van de weinige concessies die de lin kerzijde van het parlement kan afdwin gen van de Britse conservatief sir James Scott-Hopkins. Een rapport en ontwer presolutie van hem over de situatie in Zuid-Afrika, waarin wordt gesteld dat sancties „onzin" zijn, werd door het par lement met 130 tegen 96 stemmen bij 7 onthoudingen aangenomen. Berging veerboot opnieuw uitgesteld LONDEN Hoofdzakelijk ten gevolge van het ongun stige weer heeft de bergings maatschappij Wijsmuller be sloten pas volgende week een nieuwe poging te wagen om de gekapseisde Britse vrachtveerboot European Gateway te lichten. Eerst was men van plan morgen een nieuwe poging te onder nemen. Aan de Britse oost kust is het al verscheidene dagen erg slecht weer: harde wind en sneeuwbuien. DUBLIN De ontvoerders van het renpaard Shergan hebben gisteravond hun gevraagde losgeld laten zakken van twee miljoen tot 40.000 pond. De ontvoerders hadden eerder de eigena ren aangeboden te onderhandelen over een losgeld. De Aga Khan is met 35 an deren mede-eigenaar van het paard. Enkele leden van het consortium heb ben inmiddels verklaard weinig te voe len voor het betalen van losgeld, omdat dan in de toekomst meer paarden zul len worden ontvoerd. GENEVE De regering van El Salvador heeft zich in 1982 schuldig gemaakt aan de moord op ongeveer 5.000 personen en de schending van de mensenrechten in dit land gaan nog steeds door. Dat staat in een gisteren ge publiceerd rapport van de Verenigde Naties, dat is opge steld door een speciale rapporteur voor de jaarlijkse zit ting van de mensenrechtencommissie in Genève. Of schoon het dodental is verminderd met ongeveer vijftig procent in vergelijking met 1981, betekent dit niet dat het patroon van grove schending van mensenrechten is verbeterd, zo wordt in rapport opgemerkt. Vorige maand constateerde de Amerikaanse regering juist dat de situatie van de mensenrechten in El Salvador wel was verbeterd. Een verklaring die voortzetting van de militaire hulp aan het Middenamerikaanse land moge lijk maakte. |in onze correspondent Cees Manders) Het regent ar- tiebevelen in het zo emde Italiaanse pe- Lmschandaal. Be te de justitie haar on- pden van de fiscale zelf, nu bestaat de inking dat ook enke- jtholieke geestelijken aan laakbare feiten en schuldig gemaakt. |aat om topfunctiona- i van de Vaticaanse neerd en vervolgens geboek staafd als stookolie, waarvoor een zeer lage accijns geldt. In werkelijkheid ging het om ke rosine, benzine en dieselolie, waarvoor de omzetbelasting aanzienlijk hoger was. De zwendel duurde vier volle lek eerst tot de tien- jaren van 1974 tot 1978, zonder zakenlieden, politici dat iemand iets merkte. Dit is ook niet zo verwonderlijk, want de hele top van de fiscale politie zelf (o.a. een generaal en een kolonel) zat in het com plot. De generaal, Giudice ge naamd, is in december tot ze ven jaar veroordeeld. Hij bleek in 1974 te zijn benoemd op voorspraak van kardinaal Po- letti, een feit dat de kardinaal irchie. Kardinaal Po- eerst had ontkend, maar later de rechterhand van toch moest toegeven. Hij had Giudice aanbevolen in een brief aan de toenmalige minis ter van Defensie. Kardinaal Poletti is overigens niet de enige autoriteit die de laatste maanden de schandaal kronieken van de Italiaanse pers moet hebben gelezen. Ook ministers en parlements leden, juist personen die faam genieten vanwege hun bedre venheid in het leggen van re- laties, blijken nu ineens de ^petroleumschandaal da- verkeerde vrienden te hebben uit 1978. Toen bleek dat gehad. Maar de Italiaanse poli- us, heeft zich al voor djgjgerecht moeten ver- ,1 dcporden. Ook mgr. De ïante, bestuurslid van de ekt. reden Vaticaanse 2d f; IOR en financieel U\onieur van Paus *S *n ;encjpewegingsvrijheid be- i kif indelaren, belastingamb- ën, politiefunctionarissen. tieke moraal is rekbaar en slechts één minister heeft voor ciers en politici jarenlang zijn betrokkenheid bij dit ne zaak hadden gemaakt schandaal de carrière moeten e belasting op aardolie- onderbreken, ikten te ontduiken. De In het zakenleven en in de wereld van de ambtenaren is de ravage aangericht door dit petroleumschandaal veel gro- mfiferk heeft "de rekening ter: 157 oliemaatschappijen de Italiaanse gemeen- blijken te hebben gefraudeerd; kunnen terugbrengen 544 zakenmensen zijn in staat igeveer één miljard (500 van beschuldiging gesteld; te- •d lire). Maar dat doet gen een kleine 150 ambtena ren zullen stappen worden on dernomen en de gehele top van de financiële politie is vervangen. e voor de schatkist werd Is geschat op vijf miljard r enig geduldig re- |e strafbaarheid de feiten weinig af. ^erkocht aan de Italiaan- Indelaren, werd geraffi- In hoeverre de nu aangehou den geestelijken bij dit olie schandaal betrokken zijn is nog niet helemaal duidelijk. Waarschijnlijk hebben zij hun sociale positie misbruikt om il legale activiteiten te begunsti gen van hen die rechtstreeks bij de zwendel waren betrok ken. De 62-jarige dorpspastoor Don Quaglia bevindt zich in arrest, omdat hij verdacht wordt van medeplichtigheid aan oplich ting. Hij heeft geld bijeenge bracht om de benoeming van de corrupte Giudice tot gene raal van de financiële politie ■te bespoedigen. De Romeinse priester Don Duca zit ook in de cel. Ook hij zou zijn invloed hebben aangewend om enige corrupte personen tot ambte naar benoemd te krijgen. Drie Romeinse priesters heb ben hun paspoort moeten inle veren: een pastoor, de IOR-be- stuurder mgr. Debonis en de secretaris van kardinaal Polet ti, Don Pimpo. Deze Pimpo is de klusjesman van de kardi naal en heeft tot taak de mo raal van de geestelijken in het diocees Rome te controleren. Hij waakt dus over het celi baat en regelt het bezoek aan bar, bioscoop of stadion. Ook tegen hem bestaan verdenkin gen, dat hij zijn invloedrijke positie misbruikt heeft voor het creëren van een sfeer waarin de belastingontduiking zich heeft kunnen voordoen. Het Vaticaan, nauwelijks be komen van de schrik en op winding van het bankschan daal, dreigt nu dus ook te wor den betrokken bij dit petro leumschandaal. En dit komt slecht van pas, kort voor de opening van een heilig jaar waarin op de edelmoedigheid en de offerbereidheid van de gelovigen weer een extra groot beroep zal worden gedaan. |AN Minister Van poudste hem over lager en *Broek heeft gisteren, middelbaar onderwijs en gezondheidszorg voor de ruim 30.000 inwoners. De minister, die ongeveer een half uur in het' kamp bleef heeft twee wonink jes op vijftig meter van de ingang bezocht. Ie tweede en laatste ^van zijn verblijf in jere&nië, als eerste Ne- indse minister van Inlandse zaken een ek gebracht aan een stijns vluchtelingen- H In het kamp Mar- tien kilometer ten De kampoudste, die behoor- len van de hoofdstad tan, vertelde de kam- lijk Engels bleek te spreken, vergat plotseling zijn kennis van de Engelse taal toen journalisten hem, onder het toeziend oog van Jordaanse functionarissen, vragen stel den over de aanwezigheid van Palestijnse organisaties in het kamp. Na afloop van het bezoek verklaarde minister Van den Broek dat het hem „iets had gedaan", in de zin dat Neder land alles zal doen een oplos sing te vinden die de Pale stijnse vluchtelingen nieuwe vooruitzichten biedt. Politiemannen op wacht voor het huis in Noord- Londen, waar in een verstopte riolering de stoffelijke resten van drie mannen werden aangetroffen. waaruit een ondragelijke geur opsteeg, vrij te maken. De arbeider die met dit werkje belast werd, opende een mangat en vond daarin delen van halfverteerde stof felijke overschotten. Een politiedokter stelde vast dat het om de lichamen ging van drie jonge mannen. Bij het onderzoek kon gisteren de identiteit van één van de slachtoffers worden vastge steld: de 20-jarige Stephen Sinclair. De verdachte werd gisteren avond aangehouden. Hij woonde vlak bij de plaats waar de drie lijken werden gevonden. Later op de avond maakte Scotland Yard be kend dat de man in 1972 en 1973 als agent verbonden Bewoners van een huis in was geweest aan het Lon- Vervolg van voorpagina) LONDEN De zaak te gen de man die vanmor gen in Londen is voorge leid op beschuldiging van zeker één maar mogelijk zestien moorden is een van de grotere moordza ken in de Britse geschie denis. De laatste grote zaak was die tegen de „Yorkshire Ripper", die wegens de moord op 13 vrouwen tussen 1975 en 1980 een levenslange ge vangenisstraf uitzit. Deze nieuwe moordzaak kwam dinsdag aan het licht. een stille straat in de Noor- londense wijk Muswell Hill hadden een firma gevraagd om achter hun woning een geblokkeerde afvoerbuis. dense politiekorps. Verder heeft hij gewerkt bij een par ticuliere bewakingsdienst en als vrijwilliger in tehuizen voor daklozen. Hoop op doorgaan VS-legerdepots SS20-raketten af te schaffen. Minister De Ruiter zei dat Weinberger zich bezorgd had getoond over de terughouden (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON „Ik heb hier bevestigd gekregen dat de Verenigde Staten startklaar zitten om andere Russische voorstellen dan de nuloplos- aanzien van de middellange- sing grondig in overweging te afstandswapens. Als de NAVO nemen", zei gisteravond in in deze kwestie meer dan één pas een plaatsingsbeslissing aangaande de kruisraketten kunnen nemen als we de re sultaten van Genève kunnen overzien. Ook heb ik de Nederlandse opstelling ten 'sluitprocedure nader toege- Washington de minister van Defensie De Ruiter na afloop van een langdurig onderhoud gezicht vertoont, schaadt zulks de westerse onderhandelings positie en de kans op succes bij met zijn Amerikaanse collega het Russisch-Amerikaans wa- Weinberger. De Amerikanen penverpiinderingsoverleg in wachten volgens De Ruiter op Genève. „Ik heb Weinberger een ernstig Sovjet-voorstel ter van mijn kant de verzekering wederzijdse beperking van eu ro-raketten dat het einddoel kan dienen om de hele genera tie kruis gegeven dat wij in genen dele van plan zijn de nuloptie - die inderdaad het beste is i en Pershing- en de weg te staan, maar dat wij Y p |p sg? m p Vrolijke marsmuziek en een erewacht ter verwelkoming van de Nederlandse minister van defensie De Ruiter, die gisteren op het Pentagon in Washington een bezoek bracht aan zijn Amerikaan se collega Weinberger. licht, en gezegd dat wij als re gering weer met het parle ment gaan praten zodra wij de plaats in ons hoofd hebben, waar de kruisraketten even tueel zouden moeten komen. Weinberger was daar zeer in geïnteresseerd", aldus minister De Ruiter. Voor het overige betoonde de bewindsman zich uiterst zwijg zaam over het besprokene tij dens het onderhoud met Weinberger, dat ruim twee uur geduurd heeft. Volgens De Ruiter waren geen technische aspecten, zoals opstellingsbases en plaatsingstermijnen ter sprake gekomen. De minister kenschetste zijn bezoek aan de VS als een kennismaking. Hij heeft de afgelopen dagen on der meer gesproken met on derminister van Buitenlandse Zaken Eagleburger, de veilig heidsadviseur van het Witte Huis, McFarlain en leden van de congrescommissies voor Buitenlandse Zaken en Defen sie. De Ruiter heeft in al die gesprekken het „nogal wijd verbreid misverstand" uit de weg proberen te ruimen dat de Europese NAVO-landen, waaronder Nederland, te wei nig bijdragen aan-de bondge nootschappelijke verdediging. WASHINGTON Defensie-minister De Ruiter meent dat Ne derland een zekere hoop mag koesteren dat de Amerikanen als nog geld zullen uittrekken voor de bouw van vijf legermate- rieel-depots in Eygelshoven, Brunssum, Vlagtwedde, Vriezen- veen en Coevorden. De minister heeft de kwestie van de vijf wapendepots, waarvoor het Amerikaanse Congres de benodigde 850 miljoen gulden van de defensiebegroting heeft geschrapt, ondermeer aangeroerd in zijn onderhoud, gisteravond, met zijn Amerikaanse ambtgenoot Weinberger. Weinberger heeft daarin beloofd dat de Amerikaanse regering op korte termijn een po ging zal doen om met een aanvullende begroting voor 1983 als nog het geld van het Congres los te krijgen. Lukt dat niet hetgeen in Washington de verwachting is dan zal Weinber ger de post in elk geval weer opvoeren op de begroting 1984. Nederland heeft intussen reeds 20 miljoen gulden gestoken in de aankoop van de gronden voor de vijf Amerikaanse depots. AVIV Na afloop 12de vijf uur durende 0 scoizitting van het Israë- r»egrèf kabinet kondigde i7. In»ter van toerisme koop^r het feitelijke arnavs over het ontslag ondede minister van de- derek aan ^oor te ver_ )p6dirn: ..Sharon is afge- vorigfven"- Even later de li officieel meegedeeld cht tel. F| dat de regering het rap port van de commissie- Kahane had aanvaard. Wanneer Sharon was blijven weigeren uit zichzelf af te tre den, had premier Begin hem moeten ontslaan of het ontslag van zijn gehele regering aan president Navon moeten aan bieden. Sharon was aanvanke lijk niet bereid zijn ontslag in te dienen om niet de schijn van schuld op zich te laden. „Ik ben niet bereid vrijwillig het teken van Kain op mijn voorhoofd te zetten", zo zou Sharon gisteren volgens een Israëlisch dagblad hebbben verklaard tijdens een ontmoe ting van het Israëlische opper bevel. Als gevolg van het aanvaar den van het rapport zal ook de Israëlische opperbevelhebber, Rafael Eytan, eind april met pensioen gaan. De commissie bekritiseerde zijn passiviteit ilJITENHEER gedurende de bloedige gebeur tenissen in Beiroet. De commissie eiste bovendien het ontslag van het hoofd van de militaire inlichtingendienst, Yehoshua Saguy, die „nalatig is geweest door de politieke verantwoordelijken niet te waarschuwen voor het gevaar van de Falangisten". In een officiële verklaring die het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken gistermid dag heeft gepubliceerd staat dat de commissie-Kahane hèt bewijs heeft geleverd dat de massamoord in de Palestijnse vluchtelingskampen Sabra en Chatila het werk was Van de Falangisten en van geen enke le andere troepenmacht. Di rect na de massamoord be stond het vermoeden dat ook Israëlische soldaten bij de moordpartij betrokken waren. Er rekening mee houdend dat „bepaalde belangrijke conclu sies nog geen juiste plaats heb ben gekregen in de dagbladen in de gehele wereld", stelde het ministerie een lijst van punten op die het vindt plei ten voor de Israëlische rege ring. De lijst is naar de Israëli- het buitenland gezonden. Hier volgen de voornaamste ge volgtrekkingen uit de verkla ring van het Israëlische minis terie: op 15 september vorig jaar verzocht de Israëlische opper bevelhebber s'avonds het gere gelde Libanese leger de vluch telingenkampen binnen te gaan, maar het leger weigerde dit; de commissie meent dat het aantal slachtoffers vaak ten dentieus is weergegeven en houdt het aantal op tussen de 700 en 800; de directe verantwoorde lijkheid voor het bloedbad wordt bij de Falangistische troepen gelegd en eerdere ont kenningen van Falangistische commandanten worden „perti nente leugens" genoemd; de commissie-Kahane heeft vastgesteld dat geen man van de dissidente Libanese com mandant Haddad aan de mas samoord heeft deelgenomen; de commissie heeft bewezen dat geen enkele Israëlische soldaat zich in de kampen be vond tijdens de moorden en dat iedere andere informatie Toerist vernielt schilderij in Dogenpaleis VENETIE Een Franse toe rist heeft in het Dogenpaleis te Venetië een schilderij uit de 17de eeuw zwaar beschadigd. De 30-jarige Daniel Stéphan Helléna uit Bordeaux sneed een doek van de Venetiaan Gregorio Lazzarini (1655-1725) uit de lijst. Toen suppoosten hem aanvielen, scheurde hij het werk in drieen. Het schil derij maakt deel uit van een serie van zes voorstellingen uit het leven van de doge Fran cesco Morosini, een beroemd heerser uit de tijd van de Ve- netiaanse republiek. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ADVERTENTIE Met uw krant naar VRIJDAO 18 FEBRUARI A.S. vertrekken we (om 7 uur uit Den Haag en 7.30 uur uit Rotterdam) per behaaglijk verwarmde luxe touringcar van MAASKANT voor den 4-daagse reis naar West en Oost Berlijn. Voor wie deze stad nog niet eerder bezocht een bijzondere belevenis. Het programma biedt zaterdagmorgen gelegenheid tot winkelen, terwijl in de middag onder leiding van een Nederlandse gids een bezoek wordt gebracht aan diverse markante punten als Potsda- merplatz. Monument Plötzensee, Kurfürstendamm etc. Zondag gaan we via „Checkpoint Charlie" door de muur naar Oost Berlijn en bezoeken o.a. de Brandenburger Tor. Alexander- platz en het Treptow Monument. Er wordt weer in West Berlijn overnacht, waarna maandag de terugreis wordt aanvaard. Deze interessante en leerzame reis kost 295.- per persoon op basis van een 2-persoons kamer. Combinatie reisverzekering 8.- p.p. -f f 4.-. Een geldig paspoort is vereist. BOEKINGEN: telefonisch onder no. 19.06.96. of 19.06.98. (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 5 uur) of persoonlijk in onze stads- vestiging Spuistraat 71 Den Haag (op de hoek van het Spui). Postbus 16050 2500 AA 's-Gravenhage Tel. 070-190696-190698 (maandag t/m vnidag tussen 9 en 5 uur)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11