Fiat Uno: auto voor zeer breed publiek Nieuwe soorten gemot or iseerAnn tweewielers voorgesteld Watersport: dieptepunt voorbij Modeshow door Haagse modescho<| CONSUMENTENINFORMATIE Zeid&iQowtunt VRIJDAG 11 FEBRUARI 1983 PAGlfjj De shopbox in ingeklapte toestand, makkelijk mee te nemen in een winkelwagentje. Boodschappen-box Hij komt medio maart in de handel, in alle huishoudzaken, een uiterst handige, opvouwbare box, de sterkste „boodschappen tas" ter wereld. Ideaal voor het doen van boodschappen: opge vouwen vergt de box weinig ruimte in auto of winkelwagentje. Handig ook voor op de camping. Het is de opvouwbare Curver Shopbox. Introduktieprijs tot 1 juli 24,95, daarna 29,95. In beige, bruin, rood en geel. De box is belastbaar tot ca. 25 kilo. Antiekbeurs Op het recreatiepark De Beekse Bergen bij Tilburg wordt van vrijdag 25 tot en met zondag 27 februari de vierde antiekbeurs gehouden, georganiseerd in samenwer king met „Het antiekgilde". Naast antieke meubelen zul len er poppen, koperwerk, brons, beelden, spiegels lam pen en dergelijke te zien zijn. De beurs is vrijdag geopend van 18.00 tot 21.00 uur en za terdag en zondag van 11.00 tot 18.00 uur. Rijwielbelasting- plaatje In samenwerking met de Ver zamelaarskring Rijwielbelas- tingmerken organiseert de Stichting Fiets zaterdag 26 fe bruari voor de eerste maal in het RAI-congrescentrum te Amsterdam een ruilbeurs voor rijwielbelastingplaatjes en direct aanverwante verza melobjecten. De beurs is geo pend van 10.00 tot 17.00 uur. Snel „schroeven" met een hamer Het „pluggenfront" is alom in beweging, zo bleek op de jongste DHZ-beurs „Karwei 83". Een nieuwtje en dan nog wel van vaderlandse bo dem is de hamerplug, een „speciale" nylonplug waarin een slagsch roef nagel wordt geslagen. Dat gaat veel sneller dan met de hand of een boor machine en kan volgens de fabrikant oplopen tot monta ge-efficiency van 50 procent. Bovendien is de slagschroef- nagel zodanig geprofileerd dat deze met een schroevedraai- er-boormachine kan worden gedemonteerd. Er kan van al les mee bevestigd worden, zo als balken en kozijnen en kan worden toegepast in de elek- tro-, isolatie- en sanitaire branche. Te koop in vele DHZ-zaken. Inl. 03438-14541. Kookboek voor diabetici Voor diabetici (in Nederland zo'n 400.000 mensen; een aantal dat nog steeds toeneemt) is een juiste voeding een levensnood zaak. Toch is er niet zo gek veel informatie op de markt over het samenstellen van verantwoorde en smakelijke maaltijden. In samenwerking met de Diabetes Vereniging Nederland heeft Bayer nu het boek „Wat? Wanneer? Hoeveel?...mag een diabeet eten", uitgegeven, een Nederlandse bewerking van een succes volle Duitse uitgave. De door de Diabetes Vereniging Neder land in 1981 geïntroduceerde Maaltijdkodering wordt in het boek eveneens uitgelegd en toegepast. Het boek biedt recepten, achtergrondinformatie en raadgevingen. Dr. H. Dankmeijer, medisch adviseur van de vereniging, geeft in zijn voorwoord het boek het predikaat „actueel" mee. Het boek kan worden besteld door f 15,- over te maken op giro 5241619 tnv Sionon receptenboek, Etten Leur. Super-zaag Voor f 29,- kan men in het bezit komen van een „super- zaag", een zaag die qua uiter lijk niet op een zaag lijkt, maar die door ijzer, steen, glas. leisteen e.d. zaagt. De tanden zijn voorzien van wol- fraam-carbide (bijzonder ge hard dus) en voorts is het ap paraatje via een verstellings mechanisme in drie standen te gebruiken. De handzager is uiteraard ook geschikt voor hout. Inl. 077-70040. Eigenlijk heeft Fiat, al kan het dan tot de meest verbrei de merken gerekend worden, zelden conventionele auto's gemaakt. Auto's voor een breed publiek dat economisch vervoer wilde, dat wel, maar weinig auto's die niet meteen van hun concurrenten te on derscheiden waren. De meest recente uitzondering was wel licht de 131 en vooral 132, die dankzij een uitstekende tech nische basis toch een redelijk succes bereikten. Welhaast als reactie daarop was de Ritmo wel erg extravagant, maar ook dat stond een aardig suc ces niet in de weg. Nu is er de Uno. Die zit meer op een mid denweg, is toch niet conven tioneel en kan best eens zo le gendarisch worden als de 600, 850 of misschien zelfs 500. Om de Uno binnen het pro gramma te plaatsen moeten we hem aanmerken als opvol ger van de 127, al haast Fiat zich te zeggen dat deze gewel dige bestseller na 12 jaar nog niet afgedankt zal worden. Zijn beste tijd heeft hij echter wel gehad, en de Uno is feite lijk niet anders dan een regel rechte concurrent voor de 127. Het hangt natuurlijk nog wat van de prijzen af (waar aan men nu nog driftig re kent), maar wie niet elk dub beltje hoeft om te draaien doet er na april zeer wijs aan geen 127, maar een Uno te ko pen. Eerst zullen we de overeen komsten eens bekijken: de Uno valt, net als de 127, in de klasse van compacte auto's met motorinhoud van ruw weg een liter. Hij is net als de 127 leverbaar met drie of vijf deuren, heeft in basisuitvoe ring de onverslijtbare 903 cm3 127-motor en valt in dezelfde, maat- en gewichtsklasse. Daarnaast vertegenwoordigt hij de huidige stand der tech niek in de automobielbouw, en daarop, heeft een twaalf jaar oud model uiteraard geen weerwoord. Origineel gestroomlijnd Een auto die ook veel met de Uno te maken heeft is de Fiat Panda, want je zou de Uno een vergrote uitvoering daar van kunnen noemen. Dat is een goede zaak, want de Pan da is één van de niet zo talrij ke echt originele auto's die de laatste tijd zijn uitgekomen. Qua afmetingen zit de Uno tussen 127 en Panda in: hij is 3,64 meter lang, tegen 3,38 voor de Panda en 3,71 voor de 127; ook de massa valt in de Vrijetijdskleding van Ronald, Emiel en Lourens. Voor de meeste mensen is de slaapwarme hansop een uitmonstering, waar van men zich 's morgens na het opstaan zeer on gaarne ontdoet. Na dat ochtendlijke ritueel vin den velen zich wenk brauwfronsend voor hun klerenkast terug, om na het vertwijfeld doorlopen van de beschikbare garde robe, ten einde raad de gekreukte outfit van de zelfde klasse met 700 tot 750 kg. Veelzeggend is pas de wielbasis, 20 cm groter dan die van de Panda maar ook bijna 15 cm groter dan die van de 127, waarbij het Pan- da-achtige model met de hoge achterkant zorgt dat er bij een kleinere buitenmaat toch ook nog bagage meekan. De zes centimeter extra hoogte te genover de 127 maakt het beeld compleet; de Uno is stukken ruimer dan de 127 en kan als volwaardig vierper- soons gelden. De Uno-koets heeft nog een tweede grote verdienste. De Panda bewees al dat doosvormige auto's he lemaal niet zo'n slechte stroomlijn hoeven hebben, en dat wordt door de Uno nog eens duidelijk onderstreept. Waar de Panda hoekig is ver toont de Uno zachte rondin gen, bij een overigens even strakke afwerking van het ui terlijk. Volgens Fiat leverde dat een Cw op van 0,34, en zelfs als we die opgave met een flinke korrel zout nemen (zoals bij Cw-getallen altijd gedaan moet worden) is dat nog een aardig sensationele waarde voor een auto van dit formaat. Waar het vandaan komt is te zien; let maar op de ontbrekende regengoten, ron de en sterk hellende voorruit, nauwelijks verzonken zijrui ten en mooi geïntegreerde schildbumpers. Naar motoren voor de Uno hoefde Fiat niet lang te zoe ken, want men kon terugval len op het bestaande pro gramma dat over de hele linie een ijzersterke reputatie heeft. De keus viel op de ge noemde 903 cm3 motor met 33 kW-45 pk, de oudgediende met indrukwekkende staat van dienst, en de moderne 1116 en 1301 cm3 vierpitters die voor de Ritmo werden ontwikkeld uit de 128-kracht- bron. Deze leveren voor de Uno respectievelijk 40 kW-55 pk en 51 kW-70 pk. Net als bij de nieuwste Ritmo komt er nog een type ES (Energy Sa- ving), op basis van de Uno 45. Dat brengt ons op de pro gramma-indeling. In Neder land is de Uno 45 (met 45 pk dus) in driedeursversie de ba sisuitvoering, met als varian ten de 45 super (meer luxe) en 45ES (zuiniger). Beide laatste zijn eveneens driedeurs, maar hebben vijf in plaats van vier versnellingen. Daar die vijfde versnelling, zoals tegenwoor dig goed gebruik is, een zeer duidelijk overdrive-karakter heeft zijn de Uno's met vrjf- bak dus ook iets zuiniger. De Uno 55 en 70 zijn alleen als Super-versie verkrijgbaar, met vijfbak dus en ook met vijf deuren (al is de 55 er ook met drie ingangen). De vijf- bakken van 45ES, 55 en 70 zijn gelijk; die voor de 45 Su per heeft een wat kortere (maar nog steeds overdrive-) vijf in verband met het gerin gere vermogen. Dezelfde transmissie wordt trouwens in de Panda gebruikt. De ES heeft behalve de overdrive nog elektronische ontsteking, brandstoftoevoer-afschakeling bij loslaten van het gaspedaal en nog meer aërodynamische hulpmiddelen zoals vlakke wieldoppen. Het onderstel van de Uno is volledig nieuw. Vooraan steunt hij weliswaar op de haast onvermijdelijke McPherson veerpoten (net als de 127), maar die zijn niet zo als gebruikelijk aangevuld met dwarsarmen en een stabi lisatorstang die meteen reac- Alternatieve schakelaars Het interieur toont weer dui delijke Panda-trekjes (een dikke ronde balk over de vol le breedte met daarop een verschuifbare asbak) maar is natuurlijk wat minder speels en eenvoudig. Het instrumen tenpaneel is helemaal rond de bestuurder geconcentreerd, de bediening van verwarming- ventilatie hangt samen met de radio en twee regelbare venti- latieroosters als een aparte doos midden in het dash board. Wat die goeie ouwe stengels aan het stuur mis daan hebben is niet duidelijk, maar Fiat zocht in elk geval een alternatief. Zo'n beetje als de veel bekritiseerde satellie ten van Citroen zitten er twee doosjes aan weerszijden van het instrumentenbord, waar op diverse schakelaars (pri ma!) en T-vormige hendels die de functie van de stengels aan het stuur overnemen (rui- tewisser-lichtbediening). Zo houdt Fiat de Uno origineel zonder in extremen te verval len. Tel daarbij op beduidend meer ruimte dan in de 127 en een (volgens ECE-cijfers) 10 tot 15 procent lager verbruik en we komen op een auto, die in zijn klasse een nieuw voor beeld stelt. Een auto voor een zeer breed publiek (als extra's zijn veel echte luxe-artikelen te krijgen). Kortom: eenvolks wagen. lisii De verwachting is dat onder meer door de toenemende vrije tijd en de lagereknië, ploitatiekosten de interesse voor de motdr zal toenemen. indst inlar RAI-MOTORWEEKEND fe Ir Van donderdag 24 tot en met zondag 27 februari is de Amstelhal van de RAI in Amsterdam weer het toneel van het RAI-mo- torweekend. Nagenoeg alle motorfietsen die in Nederland verkrijgbaar zijn, worden er tentoon gesteld. Motorkleding, onderdelen en accessoires ontbreken evenmin. Voor „Ik vermoed dat de recessie haar dieptepunt heeft gehad en dat de handel en industrie op het gebied van de water sport langzaam aantrekken. In tegenstelling tot de slechte jaren 1980-1981 heeft zich het afgelopen jaar al een kleine verbetering afgetekend". Dit lichtpunt werd deze week ge signaleerd door voorzitter Wim Jeths van de HISWA- Vereniging, toen hij een toe lichting gaf bij de 28e HIS- WA- Watersporttentoonstelling, die van 4 tot en met 13 maart ge houden wordt in acht hallen van de Amsterdamse RAI. Hij zei ook te verwachten, dat het bezoekersaantal dit jaar de magische grens van 200.000 zal overschrijden. Op de expo sitie zullen ruim 900 vaartui gen te zien zijn, met een totale waarde van 65 miljoen gul den. De grote attractie echter wordt een bassin van twintig bij vijftig meter, gevuld met één miljoen liter water, waar op doorlopend demonstraties en wedstrijden gehouden worden in windsurfen en zei len. Vijf generatoren leveren de benodigde windkracht. Voorts zal de HISWA de grootste verzameling op het gebied van zeilplanken in Eu ropa tonen. Als blikvanger wordt voor de RAI het uit ce ment vervaardigde zeilschip „De Zeeuwse Stromen" opge steld, waarmee de Scheve- ningse ex-straaljagerpiloot Pleun van der Lugt vorig jaar in 286 dagen het wereldrecord solozeden non stop rond de wereld vestigde. het publiek worden ver schillende attracties geor ganiseerd, zoals een trial demonstratie en simula tor races. Speciale aandacht wordt ge vraagd voor een presentatie van nieuwe soorten motort- weewielers. Tot nu toe be stonden er enerzijds motor fietsen (inclusief scooters) en anderzijds bromfietsen (inclu sief snorfietsen). Een aantal betrokken organisaties voert al enige tijd besprekingen met de overheid om te komen tot een nieuwe wettelijke inde ling van vier categorieën: snorfietsen (in nieuwe uitvoe ring, met een hogere max. snelheid van 25 km), brom fietsen (aangepast aan de techniek van vandaag), lichte motorfietsen (als nieuw ver voermiddel voor 16-jarigen, met een beperkte max. snel heid, waarmee niet op fietspa den mag worden gereden en waarvoor een rijbewijs is ver eist) en zware motorfietsen. Op het Motorweekend wordt getoond hoe deze voertuigen er uit gaan zien. Herstel van mark AV Vorig jaar reden er 12de motorfietsen en 1.000 scoJzj^ti op de Nederlandse wegeik j_' verkopen bedroegen reu tievelijk 14.217 en 287. In, er werd een recordverkoop'1' 18.000 gehaald. Daarna VS c een daling op, mede ondede i vloed van de bijzondere g bruiksbelasting. De veryj ting is, dat de verkoop dif nog onder die van vorig'ven. zal blijven. Maar op de li offi re termijn verwacht j weer een zeker herstel. ren als de wens van veel!) geren een motorfiets te ll ten, de nieuwe categorie-i ling van gemotoriseerde wieiers, het gemak var motorfiets in files of bij keren, de lagere exploit kosten en de toenem' vrije tijd zullen daarbij ee spelen. De openingstijden van motorweekend februari van uur en van 19.00 tot 22.00! I vrijdag en zaterdag van £- tot 17.00 uur en van 19.0 22.00 uur en zondag 27 fff"1 ari van 10.00 tot 17.00 uif riiiTi Mocht men zo nu en dan be schikken over wat pecunia en over de lust om wat leuke kleren te kopen, maar altijd weer struikelen over een ge brek aan eigentijds modebe- wustzijn, dan is het wellicht een aardig geste om zich op donderdag 24 februari in het zondagse pak te hijsen en naar het Congresgebouw te gaan. Op die dag verzorgen de leerlingen van de Haagse school voor Mode en Kleding in de Carrouselzaal van dat gebouw hun vijfentwintigste modeshow. Zo'n vijfentwin tighonderd belangstellenden, onder wie velen uit het be drijfsleven (want wie de jeugd heeft, heeft de toekomst), ge ven daar elkr jaar acte de pré- sence. De modebewuste leer lingen van genoemde school in de leeftijd van vijftien tot vierentwintig jaar flaneren daar in zelfgemaakte creaties. De toekomstige couturiers showen de kleding niet ge woon; al dansend en acterend bij muziek en lichtshows brengen zij hun modieuze ideeën over het voetlicht. Mocht er zo hier en daar nog een knoopje los of een ritsje verkeerd zitten, dan onder het motto „al leert men" met de manteS, b( liefde te worden bedekt, cede gezegd: wie de jeugd I heeft de toekomst; dus w' kleding van de jonr draagt, is de mode een stap voor. dags toont men de tussen half twee en en 's avonds tussen voor acht en half elf. Oude motor, nieuw onderstel ties in lengterichting van de auto opneemt. De nieuwe trend is schuin naar voren ge plaatste armen, die de stabili sator overbodig maken. Ach teraan stapte men af van de onafhankelijke ophanging met dwarse bladveer, zoals in de 127 en Ritmo toegepast. In plaats daarvan kwamen lang- sarmen verbonden door een torsiebuis en schroefveren, die minder ruimte innemen. Links: Witte leren creatie ontworpen en gemaakt door Ria. Rechts: Wollen creatie ontworpen door Manette. Links: Vier jacks in verschillende leersoorten, ontworpen en vervaardigd door leerlingen van de Haagse school voor Mode en Kleding. Een gerenom meerde coiffeur tekende voor de geavan ceerde kapsels van de heren. Rechts: „Pakkie netjes" volgens Ronald en Lourens.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10