adboud-ziekenhuis schrapt are kalmerings-middel en Geen raketten Aaatsen als daardoor pe chaos dreigt" Brinkman: Mensen doen te snel beroep op overheid Tekort rijk op huursubsidie in 1986: 2 miljard fiaidaeSomxmt Grote drukte op de weg dit weekeinde Amsterdamse raad wil vrouw als burgemeester Verpleegden in zorgen door eigen AWBZ- bijdrage Geen herverdeling werk? Dan meer bezuinigen! Oegstgeest gaat voor Leiden bouwen Sociale partners blijven De Koning kritiseren JNENLAND DONDERDAG 10 FEBRUARI 1983 PAGINA 9 finingen en racisme ,ERDAM Het (partijbestuur gaat Tigen organiseren Jptreden tegen racis- Ivreemdelingenhaat. Trainingen zijn be- I voor gewestelijke irders, het afde- [ader en andere be nnen. Het partijbe- I stelt zich op het unt, dat „voorzich- jewogen, maar dui- tegen verschijnse- racisme en vreem- 'enhaat moet wor- bgetreden. HAL mag kapitein van Prinsendam niet ontslaan ROTTERDAM De Holland Amerika Lijn (HAL) mag de kapitein van het in 1980 in de Golf van Alaska gezonken passagiersschip „Prinsendam" niet ont slaan. De rechtbank in Rotterdam heeft het beroep dat de HAL had aangete kend niet ontvankelijk verklaard. Het hoger beroep is volgens de wet hele maal niet mogelijk. Kapitein C.D. Wa- beke werd een jaar geleden naar aan- leiding van het vergaan van de Prin sendam door de Raad voor de Scheep vaart in Amsterdam voor drie weken de vaarbevoegdheid ontzegd. De HAL diende daarop bij het kantongerecht in Rotterdam een verzoek Wabeke te mo gen ontslaan, maar dit werd niet inge willigd. DRIEBERGEN De krokusvakantie en het car naval zorgen komend weekeinde voor grote druk te op de wegen. Politie en ANWB verwachten de grootste verkeersstroom op de wegen naar de win tersportgebieden, richting Zuid-Duitsland. Maar ook het verkeer naar de Ardennen kan behoorlijk oplopen, omdat de ski-vooruitzichten daar niet on gunstig lijken. De carnavalsoptochten in het Zui den van het land zullen ook bijdragen tot veel ex tra-verkeer, maar daardoor zullen geen problemen ontstaan, verwacht de politie. In Duitsland valt de verwachte uittocht van Nederlanders samen met de al voorspelde verkeersdrukte in Duitsland zelf door een lang weekend. Ook in Frankrijk wordt grote drukte verwacht, met name op zaterdagmid dag en zondag in de buurt van Parijs. AMSTERDAM De Amsterdamse gemeente raad heeft zich gisteren unaniem uitgesproken voor een motie van de PSP, om een vrouw als burgemeester te benoemen als zij even goed is als mannelijke soHicitanten. De raad besloot dit tijdens het debat met de commissaris van de ko ningin in Noord-Holland, R.J. de Wit, over het verwachtingspatroon voor de nieuwe burge meester van de hoofdstad. De Wit kon zich vin den in het standpunt van de raad. „Deze wens strookt met het beleid vrouwen voorrang te ge ven in functies waar zij in de minderheid zijn". Overigens zijn de PvdA-kamerleden Van^Thijn van Van Kemenade de voornaamste kandidaten voor de burgemeesterspost. Koor voor mensen zonder werk ALMELO Enkele werkloze muziekliefhebbers hebben in Al melo het initiatief genomen voor de oprichting van een koor dat bestemd is voor mensen die geen werk hebben of door een andere omstandigheid overdag behoefte hebben aan een ontspannen sa menzijn. Hiermee willen de initia tiefnemers de werklozen uit de sleur van alle dag halen en in een gezellige sfeer in staat stellen soci ale contacten te onderhouden. Maar zij zijn ook van plan het ni veau van het koor op zo'n peil te brengen, dat optredens mogelijk zijn. Dienstweigeraar uit België vraagt asiel ARNHEM De 21-jarige Belgi- sche dienstweigeraar Dirk Torfs, die half januari in Arnhem door de marechaussee werd gearres teerd toen hij als getuige optrad voor de Krijgsraad, heeft in ons land politiek asiel gevraagd. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie gisteren desgevraagd bevestigd. Torfs werd in augustus 1981 door de Krijgsraad in Antwerpen we gens dienstweigering veroor deeld tot twee jaar militaire ge vangenisstraf. Tijdens zijn ver lof vluchtte hij begin dit jaar naar ons land. Belgie heeft in middels om zijn uitlevering ge vraagd. EGEN Het St. ïudziekenhuis in Nij- ji stopt vrijwel volle- iet het gebruik van rare kalmeringsmid - valium, librium en jon. Begin volgende i schakelt dit acade- -e ziekenhuis over op »i7itens zo effectieve, mogelijk ook veili- ■|lternatieven". Deze jn in elk geval als voordeel dat ze een kortere werkings hebben en minder ikprodukten in het achterlaten. An- icademische zieken huizen, zoals in Leiden, zijn niet van plan het Nij meegse ziekenhuis te vol gen. Valium, librium en mogadon zullen in het Radboudzieken- huis vanaf 1 maart alleen nog op uitdrukkelijk medisch voorschrift worden verstrekt. Vorig jaar nog gebruikten de patiënten samen ruim 68.000 tabletten met een waarde van meer dan 750.000, gulden. Volgens dr. Th. Thien, voorzit ter van de commissie die in het Radboudziekenhuis regel matig toetst welke medicijnen zonder recept kunnen worden gebruikt, is de beslissing om over te schakelen op andere middelen overigens niet op fi nanciële gronden genomen. Het gaat volgens hem uitslui tend om de bovengenoemde voordelen. Valium bijvoor beeld blijft volgens hem 'da genlang werkzaam, terwijl uit recente Amerikaanse onder zoeken niet bedoelde neven verschijnselen zijn gebleken. Als alternatieven voor deze kalmeringsmiddelen, die on der meer worden gebruikt om te versuffen, spieren te ver slappen en slaap te verwek ken, heeft het Radboudzieken huis gekozen voor seresta en levanxol. De laatste middelen verdragen zich volgens dr. Thien ook beter in combinatie met andere medicijnen, terwijl de bijwerkingen geringer en beter te voorspellen zijn. Een woordvoerder van het Academisch Medisch Centrum te Amsterdam zegt dat de Nij meegse plannen in Amsterdam met verbazing zijn ontvangen. „Iedere arts is terughoudend met het voorschrijven van kal merende middelen, maar als een patiënt erg onrustig is kan valium het beste middel zijn". Drs. A. Versluis, ziekenhuisa potheker bij het Academisch Ziekenhuis Groningen, legt uit dat de kortere afbraaktijd van de nieuwere kalmeringsmid delen seresta en levanxol nog niet betekent dat deze midde len een kortere werkingsduur hebben, noch dat zij minder schadelijk zouden zijn. „Maar ook al zou valium iets langer werken, juist voor een zieken huispatiënt hoeft het helemaal geen probleem te zijn dat hij wat langer suf is". Hij voert verder aan dat de nieuwere middelen duurder zijn dan de „oude bekenden". Volgens een woordvoerder van het Academisch Zieken huis Leiden wordt het voor schrijven van medicijnen daar geheel aan de artsen overgela ten. Wel is in Leiden een „for- mularium" in ontwikkeling, een lijst die aangeeft welke medicijnen bij allerlei ver schijnselen de meest gebruike lijke zijn. Het schrijven van die lijst zal echter nog onge veer een jaar gaan duren en het is nog onbekend wat erin komt te staan over kalmeren de middelen. Volgens een woordvoerder van de producent Hoffmann- -La Roche is het grote voor deel van valium, librium en mogadon juist de geringe scha delijkheid. „Als je er zelf moord mee zou willen plegen, zou het niet lukken", aldus de woordvoerder. De kalmerings middelen hebben volgens hem een slechte naam gekregen omdat ze vaak verkeerd ge bruikt worden. „Valium is een symptoonmbestrijder waarmee je dus niet werkelijk iets aan je problemen kunt doen. Als je het tot in het oneindige blijft slikken, kan het een gewoonte worden, een soort geestelijke verslaving". AGT IN TV-PROGRAMMA: ^jonze parlementaire re dactie) HAAG Oud-pre- ^Van Agt vindt dat er kruisraketten in ons geplaatst moeten i, als er daardoor haös zou ontstaan. moeten ze maar lijven". Oud-minister "aay Fortman sr. dat de regering een iingsbesluit alleen een behoorlijke lerheid" mag ne- J\gt, De Gaay Fortman ^iden prominent lid van tDA, zeggen dit in de fste aflevering van het igramma „De Achter aan het Gelijk", die zon- lond wordt uitgezonden. J programma ondervraagt Jl van Dam, oud-mLnister Tweede-Kamerlid de PvdA, op de inmiddels jhem bekende „socrati- wijze een aantal beken- jderlanders. Deze keer is hderwerp „democratie". 2t CDA ontstond zoveel ^r over de uitspraak van Vgt men was bang dat ppositie „ermee aan de haal zou gaan" dat er giste ren een uitgebreide verklaring kwam. De ex-premier legt daarin uit dat hij gesproken had over een „knfter academi sche situatie". Het was de logi ca geweest, die hem tot de be treffende uitspraak had ge bracht. In zijn communiqué wijst hij erop dat „het uitvoeren van het NAVO-dubbelbesluit zin loos zou worden, indien bin nenlands zulk een deerlijke ontreddering zou intreden dat de waarden die- de NAVO be doelt veilig te stellen tegen ge weld van buitenaf, wezenlijk zouden worden aangetast". Volgens Van Agt zou er dan „immers niets meer te verde digen zijn". De Gaay Fortman sr., die veel gezag geniet in het CDA, met name bij de oud-ARP'ers, ver klaarde tegenover deze krant dat naar zijn mening de rege ring „zich tot het uiterste moet uitsloven" om, als de noodzaak van plaatsing van kruisrsaket- ten zich „onverhoopt" zou voordoen, zo'n besluit met een zo ruim mogelijke meerder heid te kunnen nemen. „Het is niet hetzelfde als het bouwen van een tweede brug over de IJssel". Wat hij onder een „behoorlij ke" meerderheid verstaat, wil de De Gaay Fortman niet ver duidelijken. „Dat hangt van de omstandigheden af". Ter ver duidelijking: op dit moment is het door de verdeeldheid in het CDA volstrekt onzeker of er in de Tweede Kamer een meerderheid te vinden zou zijn voor plaatsing. Even later lichtte De Gaay Fortman toch een tipje van de sluier op door te vertellen Van Agt en hij na afloop van het programma bij elkaar over deze zaak een gro te eensgezindheid geconsta teerd hadden. In dat tweege sprek had Van Agt onder meer opgemerkt: „Bij een zo zware keus, mag je niet gaan Marcel Van Dam ondervraagt Van Agt in het program ma „De achterkant van het gelijk" dat zondag a.s. wordt uitgezonden. Naast Van Agt links Peter Lankhorst (kamerlid PSP), rechts landdrost Han Lammers. scharrelen met een meerder heid van 50 plus 1". FNV-voorzitter Wim Kok zegt in de „Achterkant van het Ge lijk" het denkbaar te achten dat groepen werknemers sta kingen organiseren om de komst van de raketten te voorkomen. Hij sluit zelfs niet geheel uit dat de FNV om die reden een algemene en dus po litieke werkstaking zou probe ren te bewerkstelligen. „Ik weet dat nu niet. We zouden daarover moeten praten". n aangename rrassing 'HEN AAN DEN Een inwoner de Herculesstraat in hen is gistermorgen onaangename wijze ■rast. Toen hij name- in zijn auto wilde >en om naar zijn te gaan, bleken irruit, motorkap, grille koplampen te zijn 'dwenen. Onverlaten Iden die 's nachts van voor de huisdeur ge keerde auto te hebben loopt. De schade is precies bekend, ir loopt vermoedelijk Ie duizend gulden. VVD wil meer medicamenten zonder recept DEN HAAG Er moet meer ruimte komen voor „zelfmedi catie", met andere woorden: het aantal geneesmiddelen dat zonder recept en zonder tus senkomst van de huisarts ver krijgbaar is, dient te worden uitbreid. Dat vindt de VVD, zo bleek gisteren tijdens de begrotings behandeling uit het betoog van de liberaal Dick Dees in de Tweede Kamer. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Mensen moeten niet te snel naar hulpverlenende instanties stappen, maar veel meèr de mogelijkheden in de eigen omgeving benutten, zoals buurt- en vrijwilli gerswerk. Dit betoogde minister Brinkman (Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur) gisteren tijdens het debat over de begro ting '83 in de Tweede Ka mer. „De mensen doen soms te snel een beroep op de overheid". Volgens de bewindsman ont staat steeds meer het gevoel dat de mensen bij de professio nele hulpverlening niet de hulp vinden die ze verwach ten. Hij waarschuwde voor al te veel professionalisering van het welzijnswerk, dat hier en daar trekjes van machtsden ken is gaan vertonen. lid Worrell niet in dank afge nomen. Hij verweet de bewindsman „het enorme verlies aan banen in de welzijnsector" te begatel- liseren. Brinkman wilde geen De minister ontkende dat hij uitspraken doen over de bezui- zijn staatssecretaris bezig nigingen die in de jaren na '83 zijn met een grootscheepse uit verkoop van het departement. „Wij zullen zeker niet de stof zuiger zijn voor economen en hun rommel", aldus Brink- Brinkman hield de Kamer ook voor dat een bezuiniging op de WVC-begroting van 10% niet moet worden gedramatiseerd. De bezuinigingssoep wordt volgens hem niet zo heet gege ten als die door fracties als de PvdA zijn opgediend. Die op merking werd hem door het in de gezinszorg zullen worden doorgevoerd. Evenmin zag hij mogelijkheden om de rechts positie van alpha-hulpen in de gezinszorg te verbeteren. Brinkman liet de Kamer ver der weten dat over de plannen van de regering om werken met behoud van uitkering mo gelijk te maken overleg met de werkgevers en werknemers plaatsvindt. De bewindsman liet zich positief uit over de plannen van de KNVB om op doordeweekse dagen een voet balcompetitie voor werklozen sociaal-democratische kamer- te gaan organiseren. KAMER BEZORGD (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Twee de Kamer heeft zich giste ren tijdens de behande ling van de begroting van volksgezondheid bezorgd uitgelaten over de verho ging van de eigen bijdra geregeling AWBZ. Nogal wat AWBZ-verpleegden blijken in financiële pro blemen te komen en hou den soms veel minder over dan de minimum grens van 300 gulden vrij besteedbaar budget. De meeste fracties drongen er bij staatssecretaris Van der Reijden van volksgezondheid op aan zo snel mogelijk te on derzoeken hoe in de eigen bij drageregeling rekening kan worden gehouden met de ver schillende groepen. De PvdA-fractie diende giste ren een motie in, waarin de staatssecretaris wordt verzocht de bijdrageregeling zo te wijzi gen dat het aantal aftrekpos ten wordt uitgebreid. Volgens PvdA-woordvoerster Haas- Berger kan daarmee worden voorkomen dat mensen in gro te moeilijkheden komen. VVD-woordvoerster Terpstra zei dat er veel onzekerheid be staat over de vaststelling van de eigen bijdrage, waarbij er angst is voor navordering. Volgens haar moet worden voorkomen dat er een massale uittocht op gang komt uit de AWBZ-woonvormen naar slechte huisvesting elders. Zij wees ook op de ongelijke situatie tussen gehuwden en samenwonenden: Gehuwden betalen maar één keer zieken fondspremie, samenwonenden twee keer. Dat geldt ook voor de „knakenkaart". Terpstra vroeg de staatssecretaris er voor te zorgen „dat de Zieken fondsraad eindelijk tot het be sluit komt deze ongelijkheid af te schaffen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Brokx (Volkshuisves ting) verwacht dat het rijk de komende jaren miljarden tekort komt op de individuele huursubsidie. In een brief aan de Tweede Kamer becijfert hij voor '86 een tekort van 2,1 miljard. Volgens de bewindsman is tot nu toe te weinig rekening gehou den met de dalende inkomensontwikkeling als gevolg van de sterk gestegen werkloosheid. Daardoor groeit het aantal mensen, dat in aanmerking komt voor huursubsidie erg snel. Onlangs zei hij nog te verwachten dat dit aantal binnen enkele jaren van 600.000 naar 800.000 zal stijgen. Brokx stelde toen dat mogelijk de jaarlijkse huurverhoging van 6% opnieuw ter discus sie moet worden gesteld. Voor dit jaar al wordt een tekort van 300 miljoen gulden ver wacht, oplopend tot 450 miljoen in '84, 600 miljoen in '85 en 760 miljoen in '86. Voor de nieuwe tekorten is geen financiële dek king aanwezig. Brokx wil laten onderzoeken hoe het probleem kan worden op gelost. Het verwachte tekort zou nog veel hoger uitvallen, als een aantal maatregelen die het kabinet in de sfeer van de huren wil nemen, niet door zouden gaan. Die leveren in de komende vier jaar een „besparing" op van 1,3 miljard. De maatregelen betreffen de verhoging van de norm- huurquote (het deel van het inkomen dat men wordt geacht te „verwonen") en het optellen van alle inkomens „achter de huis deur" bij het bepalen van de subsidie. Vanaf 1 juli zullen nieuwe maximum-huren gelden voor de huursubsidie: een maximale huur van 735 gulden voor gezinnen en 495 voor alleenstaanden beneden 30 jaar. De grens van het belastbaar inkomen blijft op 43.000 gulden, maar alle inkomens in een gezin gaan meetellen. DREIGEMENT STAATSSECRETARIS: ZWOLLE Als werkgevers en werknemers niet tot overeenstemming komen over herverdeling van werk, dan wil het kabinet overgaan tot forsere bezuinigingen op de eigen uitgaven of het geven van minder lasten verlichting aan het bedrijfsleven. Dit kan worden opgemaakt uit de toespraak die staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) vanmorgen in Zwolle hield op een ver gadering van de Overijsselse Christelijke Boeren- en Tuinders- bond. De staatssecretaris doelde in dit verband op de afspraken die in de Stichting van de Arbeid zijn gemaakt over het inleve ren van prijscompensatie voor werk. De bewindsman voorspelde in Zwolle dat de werkloosheid de komende jaren nog verder zal oplopen. „Daarom vindt het kabinet herverdeling van arbeid heel belangrijk", aldus De Graaf. OEGSTGEEST De gemeen te heeft met het gemeentebe stuur van Leiden overeen stemming bereikt over de bouw van premie B-woningen in Haaswijk. Men had een con tingent van 32 premie-A koop woningen toegewezen gekre gen. In ruil hiervoor heeft men nu een contingent van 38 premie B-woningen van de Sleutelstad overgenomen. Wethouder mevr. Th.L. Blom- de Koek van Leeuwen deelde dit gisteravond mee aan de le den van de raadscommissie onderwijs en welzijn. Door genoemde ruil kan men thans 6 woningen en 32 wo ningen respectievelijk in deel- plannen I en III van Haaswijk realiseren. Voor wat betreft de bouw van 175 eenheden voor studentenhuisvesting liet me vrouw Blom doorschemeren dat zij goede hoop op spoedige realisering had. Het rijk heeft een bijdragere geling' ter stimulatie van het emancipatiewerk. Als men op een of andere manier aan ge noemd werk bijdraagt kan men dus een tegemoetkoming aanvragen. In Oegstgeest zijn dit onder meer „Vrouwen oriënteren zich op de samenle ving (V.O.S.), het Vrouwen- trefpunt „Aletta", de Ned. Christen Vrouwenbond en K. en O. Ook het „Overleg Vrij willigers Organisaties" behoor de bij de gegadigden. Over dit laatste werd uitgebreid van ge dachten gewisseld. De com missieleden vinden dat het „O.V.O." thuishoort onder de noemer Sociaal Cultureel Werk. Alleen de heer Haas noot (PvdA) sprak hier zijn twijfels over uit. DEN HAAG Werkge vers en werknemers hou den niet op felle kritiek te leveren op minister De Koning (Sociale Zaken). Zijn dreigement om op korte termijn' in te grijpen nu de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers het niet snel eens lijken te kunnen worden over een begin met arbeidstijdverkorting in 1983 blijft voor tumult zorgen. VNO-voorzitter Van Veen en CNV-ondervoorzitter Hofstede haalden gisteren weer uit naar de bewindsman. Van Veen verweet De Koning gebrek aan realiteitszin door al snel wonderen te verwachten van algehele arbeidstijdverkorting. Ook de FNV heelt De Koning overigens al fel bekritiseerd. Hofstede waarschuwde de mi nister met zijn dreigementen het verzet tegen het kabinets beleid alleen maar te vergro ten. Volgens Van Veen en Hofstede miskent de minister de inhoud van de afspraak tus sen werknemers en werkge vers: herverdeling van werk en rendementsherstel op de middellange termijn. De VNO-voorzitter deed een beroep op de bewindsman „niet paniekerig te worden en de sociale partners hun eigen verantwoordelijkheid te la ten". Hij riep de vakbeweging op mee te werken aan on-or- thodoxe oplossingen, als de in voering van een minimumuur loon, verlaging van het jeugd loon en een soepeler ontslag beleid.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9