=1 [Wetenschapswinkel maakt brochure >ver bestrijdingsmiddelen lilverfabriek op monumentenlijst 'leidooi voor openbare agere school in Katwijk Gouden trouw aan Vlietweg Tekort „De Schelft" valt mee IR» IDEN/REGIO fieidaeCounmxt WOENSDAG 9 FEBRUARI 1983 PAGINA 7 f^otorrijdster £3n weg gedrukt er^DSCHENDAM Een 24-jarige toontorrijdster uit Stompwijk is gister- rgen om kwart voor acht door een SêtTJ) op de Dr. van Noortstraat van de r. Va? gedrukt. De automobilist haalde schoirandere auto in en kwam daarbij op weghelft van de motorrijdster, die in sënfcnovergestelde richting naar Leid- aanpndam reed. Hij raakte daarbij de 4beugel van de Stompwijkse, die ten iger# kwam en met haar motor in het 30.- jer van de Stompwijksevaart te- t 13htkwam. De Stompwijkse klauterde f-509 uit het water. Zij kneusde heup en enbeen. De politie van Leidschen- B. i verzoekt eventuele getuigen van ongeluk zich te melden, tel. 070- dami Oegstgeest haalt de broekriem aan OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest zal in 1984 ruim 4 1/2 ton minder te besteden hebben. Daarom zullen de raad bin nenkort enkele bezuinigingsvoorstellen worden gedaan. Dit deelde wethouder T. Kohlbeck de leden van de raadscommissie financiën gisteravond mee. Tijdens deze vergadering werd ver der aandacht besteed aan de afronding van een aantal bestem mingsplannen. Men wilde ook duidelijkheid over de exploitatie van Haaswijk. Tevens wilde men het plan voor de aanleg van de Haaswijklaan, die als uitvalsweg naar de Haarlemmerstraatweg zal gaan dienen, beter financieel vertaald zien. „Genoemde Haaswijklaan is voor 1984/'85 grofweg becijferd voor 1 miljoen", aldus de heer Kohlbeck, „bekeken moet worden of de investe ring bestreden kan worden uit inkomsten van de exploitatie Haaswijk". Door terugloop van het aantal leerlingen op de open bare lagere scholen in Oegstgeest is het bedrag dat per leerling wordt uitgetrokken met 12% gestegen. Uit de discussie bleek dat Oegstgeest op dit ogenblik 11/4 miljoen toelegt op onderwijs. De CDA'er Van Veen: „Een bedrag waar je een rode cirkel rond moet trekken om eens te bezien hoe je daar op kunt bezuini gen". Oud-rector wordt „super gaper" LISSE Carnavalsvereniging „De Gaapstokken" benoemt de heer Ter- wijn dit jaar tot „Super Gaper". Deze titel wordt eenmaal per jaar toegekend aan een Lisser, die zich op de een of andere wijze buitengewoon verdienste lijk heeft gemaakt. De heer Terwijn, die tot voor kort rec tor van het Lissese Fioretticollege was, krijgt de onderscheiding vanwege zijn inspanningen als voorzitter van het co mité Lisse helpt Polen. Aangezien de heer Terwijn thans in India verblijft, zal hem pas op 19 februari de versierse len behorend bij de onderscheiding worden omgehangen. Bezwaar bouwplan Valkenburg afgewezen VALKENBURG De bezwaren tegen de bouw van zes woningen aan de Valkenhorst in Valkenburg zijn door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (GS) afgewezen. Daarom blijft de goedkeuring voor de bouw van de woningen gehandhaafd. Dit hebben GS geschreven in antwoord op een bezwaarschriftenprocedure, die de heer De Jong uit Valkenburg tegen het bouwplan had gestart. Hij meende dat zijn uitzicht verloren zou gaan en vreest verkeersoverlast. Net als de commissie AROB (Administratieve rechtspraak overheids beschikkingen) zijn GS van mening dat de heer De Jong niet in zijn belangen wordt geschaad omdat hij vanuit zijn woning niet rechtstreeks op de woningen kan uitkijken. 7-28» JL Itli SE De Weten- apswinkel wil zelf een rlichtingsbrochure h maken over de be- inde bestrijdingsmid- en die worden ge ijkt in de bollenteelt en Hi voorschriften hoe ze sten worden gebruikt, i is één van de concrete de Wetenschapswinkel 323|j de Leidse universiteit 2436eravond bekend »-5989kte tijdens een voor- j^tingsbijeenkomst over onderzoek dat deze jelling in samenwer- g met de voedingsbond f de FNV gaat doen r de gevaren van be- jdingsmiddelen. Dit :d al in het najaar aan- iondigd. Het college i bestuur van de uni- siteit heeft voor dit on- zoek inmiddels een tsubssidie van 50.000 den beschikbaar ge IN KADER ONDERZOEK NAAR GEVAREN IN BOLLENTEELT steld en de eerste fase van het onderzoek gaat over twee weken van start. De voorlichtingsavond werd bezocht door vele werknemers en werkgevers uit het bloem bollenvak. De eerste groep vooral uit onbekendheid met de eventuele gevolgen van het werken met die middelen en de tweede groep vooral uit angst dat een soort hetze tegen het gebruik van die middelen gaat ontstaan. „Zonder die middelen is de bollenteelt on mogelijk", luidde het van die zijde. Over één ding bleken beide partijen het eens na de discussie-avond: De werkne mers en -gevers in het bollen- vak moeten veel bewuster worden van waar ze mee bezig zijn. „Nu wordt vaak veel te nonchalant met middelen als het omstreden benlate omge sprongen onder het motto „Dat kan geen kwaad". Veel mensen zijn gewoon niet op de hoogte van de middelen die ze gebruiken, hoe ze gebruikt moeten worden en wat de ge volgen ervan kunnen zijn voor de gezondheid", aldus een aan wezig. Deze conclusie volgde na een opsomming van ziekte gevallen, al dan niet zeer fa taal, en het verweer van werkgeverszijde dat de midde len toch door een speciale commissie onderzocht worden en na goedkeuring pas voor gebruik worden vrijgegeven. „Geen paniek'" „Mensen geen paniek" is het parool van de FNV en de We tenschapswinkel. Het onder zoeksvoorstel is pas geformu leerd zal in drie delen door verschillende groepen studen ten van de medische faculteit van de universiteit worden ge daan. In de eerste plaats zal worden onderzocht welke ziekten vaker bij werknemers in de bollenteelt voorkomen dan in andere beroepsgroepen. Dan zal worden bekeken of die ziekten verband houden met het gebruik van bepaalde bestrijdingsmiddelen. Verder zal ook worden onderzocht in hoeverre huisartsen bekend zijn met deze materie en wat zij eraan kunnen doen. Uit re acties tijdens de voorlichtings avond bleek al dat veel huis artsen totaal niet op de hoogte zijn van de gevolgen die het in aanraking komen met bestrij dingsmiddelen voor de ge zondheid kunnen hebben. In de tweede fase van het on derzoek zal door studenten van de subfaculteit biologie worden onderzocht in hoever re het gebruik van bestrij dingsmiddelen schadelijk is voor het milieu zoals de sloten, de omliggende grond en bij voorbeeld de tuinen waarin bollen worden geplant. In de derde fase zal worden onder zocht hoe de arbeidsomstan digheden in het bollenvak zijn. belangrijk punt daarbij is bij voorbeeld of de voorschriften voor het gebruik van bepaalde middelen wel in de praktijk uitvoerbaar zijn. Het medische onderzoek gaat voor de zomer van start en men hoopt in het najaar een rapport klaar te hebben waarin de ziekte ver schijnselen staan opgesomd en de conclusie of die al dan niet te wijten zijn aan het gebruik van bestrijdingsmiddelen. In het voorjaar zal een uitgebrei de vragenlijst worden rondge stuurd. Heel belangrijk voor de onder zoekers is samenwerking van verschillende instanties, zoals de arbeidsinspectie, Het Land bouwschap, het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek, werkgevers en werknemers. Zij zullen zoveel mogelijk be naderd worden en tijdens het vooronderzoek hebben al veel mensen de bereidheid getoond mee te willen werken. Voorlichting Overigens wordt ook op ande re fronten aan dit verschijnsel gewerkt. De voedingsbond FNV organiseert komend voorjaar voorlichtingsdagen voor werknemers in de bollen teelt waarbij het omgaan met, het gebruik van en de veilig heidsvoorschriften voor be strijdingsmiddelen centraal staat. Daarnaast is ook de Scholingscommissie Bloembol lenstreek bezig met het voor bereiden van een cursus over het werken met bestrijdings middelen. Verder is het Landbouwschap gestart met een onderzoek om te komen tot al dan niet regio nale bedrijfs-geneeskundige diensten in deze sector. Vooral omdat in de praktijk is geble ken dat huisartsen, maar ook specialisten in ziekenhuizen totaal niet bekend zijn met de materie en zieken „van het kastje naar de muur worden gestuurd en alles zelf maar moeten uitzoeken", aldus een aanwezige. Deze mevrouw sprak namens haar 37-jarige man door wie het onderzoek op gang is gekomen. Hij is zelf ernstig ziek en kwam via de voedingsbond terecht bij de Wetenschapswinkel na een te levisie-uitzending in het voor jaar van 1982 over het gif schandaal bij Philips Duphar. V HAAG/KATWIJK leerlingenaantal van de iterschool 't Kwetternest sterk stijgen wanneer in wijk aan den Rijn een nbare lagere school zal den gesticht. Dit betoogde voorzitter van de vereni- voor openbaar onderwijs (O), Aad Tibbe, gistermid- tijdens een zitting van de d van State. Hij verdedig- lier samen met de heer E. Veen de belangen van e ouders die in beroep zijn aan tegen de beslissing om School waarop hun kinde- les krijgen per 1 augustus luiten. Volgens Tibbe is het Jige leerlingenaanbod zo Invallend doordat de vele ficiteit rondom de dreigen- jluiting van 't Kwetternest neeste ouders afschrikt, feit dat er op dit moment twee beroepsprocedures r het openbaar onderwijs Catwijk aan den Rijn lopen it volgens -de heer Van in een reden voor het ge- intebestuur geweest zijn de beslissing over 't Kwet- lest voor onbepaalde tijd ie stellen. De gemeenteraad enige tijd geleden de be ling om in Katwijk aan den i een openbare lagere >ol te stichten. Niet van te maar het vereiste leer- ienaantal was hiervoor -wezig zodat de raad het verzoek van de VOO niet kon weigeren. Gedeputeerde Sta ten onthielden echter hun goedkeuring aan dit besluit omdat men van mening was dat Katwijk niet rijp was voor (in totaal) drie openbare lagere scholen. De gemeenteraad ging hierop tegen deze beslis sing van de provincie in be roep („wie A zegt moet ook B zeggen") en in deze zaak is nog steeds geen uitspraak gedaan. Daarnaast moet ook nog een uitspraak gedaan worden in het beroep dat de VOO heeft aangespannen tegen het be stemmingsplan Katwijk aan den Rijn waarin het terrein van De Hoop, Volgens de VOO dé plaats voor een openbare school, bestemd is voor wo ningbouw. Omdat deze twee zaken nauw samenhangen met de sluiting van 't Kwetternest had de ge meenteraad hierover volgens de heer Van Veen geen uit spraak mogen doen. „De school wordt nu louter om fi nanciële redenen gesloten en er wordt niet gekeken naar het belang van de spreiding van het openbaar onderwijs in het dorp." Gemeentelijk woordvoerder H. van der Schee bevestigde na een vraag van staatsraad Veringa dat de raad inderdaad op financiële gronden de beslissing had ge nomen. „Berekend is dat wan neer de school niet meer draait 140.000 gulden per jaar wordt bespaard." Daarnaast is volgens Van der Schee ook wel degelijk gekeken naar het functioneren van het openbaar onderwijs binnen de gemeen te. „Van de twee bestaande openbare kleuter- en lagere scholen is er slechts één die met een goede bezetting draait. Dat is de school in Hoomes/Rijnsoever. Het gees telijk klimaat in het Zeedorp, waar de andere school staat, staat een bloeiende openbare school in de weg. Wanneer er nu een derde openbare school in Katwijk aan den Rijn bij komt zou een bloedarmoedige kwestie ontstaan." Wanneer deze school er echter ooit mocht komen dan ziet de ge meente die volgens Van der Schee niet verschijnen op het terrein van De Hoop maar in de geplande nieuwbouwwijk Zanderij/Westerbaan. Staatsraad Veringa zegde toe op korte termijn een beslissing over deze zaak te zullen ne men. Hij zal zich daarbij op de hoogte stellen van de vorde ringen die worden gemaakt bij de behandeling van de twee nog lopende beroepsprocedu res en bij zijn uitspraak over 't Kwetternest hiermee terdege rekening houden. Het met sluiting bedreigde Kwetternest. DRSCHOTEN Het _rieksgebouw Van de ri. van Kempen en Be- r mag voor de commis- algemene zaken ge- atst worden op de lijst i de beschermde monu- nten. Het fabrieksge- iw stamt uit 1858 en it in de volksmond „De /erfabriek". Niet al- 1 het gebouw maar ook monumentale lantaarn en het hekwerk valt on der deze bescherming. Voorschoten is wel bereid om toe te treden tot een gemeen schappelijke regeling Kunst uitleen Leiden e.o., maar het mag geen geld kosten. Burge meester Cannegieter meent dat de noodzaak tot subsidië ring niet aanwezig is. Of men nu f 2,50 of f 5.- moet betalen dat mag bij het lenen van een kunstwerk niet uitmaken. De commissie is het volledig eens met de visie van de burge meester en gaat alleen ak koord met een bijdrage van f 0,25 per inwoner oftewel f 5.500,- en deze bijdrage kan ook betaald worden door mid del van het inbrengen van kunstwerken en dat is voor Voorschoten geen probleem. J. Aikens (D'66) trachtte op de agenda geplaatst te krijgen de moeilijkheden tussen de kleu terschool Boschgeest en het buurthuis Bloemenwijk- Boschgeest. Deze buren heb ben last van jeugdvandalisme, waarbij de kleuterschool ver onderstelt dat het komt door het buurthuis en het buurthuis van mening is dat de politie maar moet ingrijpen omdat het loslopende jeugd is. De burgemeester zag daar de noodzaak niet van in, want de politie heeft thans de zaak in handen. Wel vond de commis sie het een vreemde zaak dat het vandalisme wel behandeld werd tijdens de commissie voor welzijn terwijl politieaan- gelegenheden vallen onder de burgemeester en dus de com missie voor algemene zaken. De commissie is nog niet erg gelukkig met de indeling van de nieuwe vergaderruimte in het Ambachtshuis. De ge meentesecretaris inventari seert alle opmerkingen en ge tracht zal worden tot een op stelling van de vergadertafels te komen waardoor de ver staanbaarheid beter kan wor den en niet de hulp van ver sterkers gebruikt behoeft te worden. l gouden bruidspaar tijdens de receptie. LEIDSCHEND AM /STOMP WIJK Het echtpaar Van der Pijl-Van der Post van de Vlietweg 8 in Leidschendam vierde gistermiddag het gou den huwelijksfeest. Het echt paar is vooral bij de oudere be woners van Stompwijk be kend. Jarenlang had de heer Van der Pijl een garagebedrijf in het dorp. De heer H.T.F. van der Pijl (78) is dok geboren in Stomp wijk. De wieg van mevrouw A.C. van der Pijl-van der Post (72) stond in Hoogmade. Daar is het echtpaar in 1933 ook ge trouwd. De heer Van der Pijl had aanvankelijk een fietsen makerij, en is later overge schakeld op auto's, hij is toen- dertijd nog met oude Fordjes begonnen. Zijn vrouw heeft altijd zeer actief in de zaak meegewerkt. Na 23 jaar in zoon. Het echtpaar heeft zeven kinderen, allen getrouwd, en zestien kleinkinderen. Overi gens is ook de moeder van mijnheer Van der Pijl nog in leven. Deze 97 jaar oude en nog altijd zeer kwieke dame woonde gisteren ook het hu welijksfeest bij. Eerst werd er Stompwijk te hebben gewoond een H. Mis opgedragen in de en gewerkt werd verhuisd naar de Vlietweg in Leid- Petrus en Pauluskerk in Leid schendam, vervolgens werd er schendam, waar het echtpaar een receptie gehouden in Het inmiddels ook al weer 22 jaar Blesse Paard in Stompwijk woont. Het garagebedrijf is nu met aansluitend een feesta- overgedaan aan de oudste vond. Schoolhoofd wordt camping beheerder NOORDWIJK Het hoofd van de Schapendel-school in Boerenburg, de heer Ben Op de Weegh (35) zet donderdag een punt achter z'n loopbaan bij het onderwijs. Hij heeft in het Limburgse Mook een cam ping gekocht. Vanaf de oprichting van de Schapendel-school heeft Op de Weegh er de leiding gehad. De zes klassen uit het eerste jaar van de toen gloednieuwe school zijn er inmiddels tien geworden. Onder het school leiderschap van Op de Weegh kwam de Schapendel-school in het nieuws door een opzienba rend staaltje van eigen activi teit van ouders en leerkrach ten. Vanwege de toeloop van leerlingen moest de school met een lokaal uitgebreid worden, maar het ministerie wil hier voor geen geld beschikbaar stellen. Daarop besloten schoolbestuur, ouders en leer krachten zelf de uitbreiding tot stand te brengen. Het werd een groot succes. Donderdag gaat schoolhoofd Op de Weegh afscheid nemen. Dit gebeurt met een receptie in de aula van de school. Van vijf tot ze ven uur kan iedereen daar de heer en mevrouw Op de Weegh de hand drukken. Etalage De Carnavalsvereniging „De Saksen" in Sassenheim houdt in de carnavalsweek een grote etalage-wedstrijd, die morgen gejureerd gaat worden. De prijs bestaat uit een wissel beker. Bij de carnavalsoptocht van zaterdag middag is de eerste prijs ook een wisselbeker. Tijdens de carnavalsavonden wordt er ook nog een wissel be ker beschikbaar gesteld voor degene, die tijdens de vier carnavalsavonden de meest originele kleding draagt. Vrije peuters De Vrije School in Alphen houdt morgen een kennisma kingsochtend voor peuters. Ouders die hun kinderen ken nis willen laten maken met de Vrije Peutergroep, zijn van tien tot half twaalf welkom bij aan de Van Eeghenstraat 27. De peuterleidsters laten dan zien wat voor spelletjes de kinderen doen, wat voor liedjes zij zingen en dergelijke. Antroposofische lezing De antroposofische arts, de heer J. Zee uit Rotterdam houdt morgenavond vanaf acht uur een lezing over „De werking van het geneesmiddel" in de Vrije Kleu terschool aan de Van Eeghenstraat 27 in Alphen. De bijeenkomst wordt gepresenteerd door de patiënten- kring Zonnewervel en de entreeprijs bedraagt vijf gul den. Onder meer wordt uiteen gezet de werking van plantaardige geneesmiddelen met als uitgangspunt de verwantschap tussen ziektebeelden bij de mens en ge neeskrachtige planten. Dansmariekes Carnavalsvereniging De Rijnschuimers in Leiderdorp heeft onlangs het korps dansmariekes opgericht. Twintig jongeren hebben zich daarvoor meteen aangemeld, waar onder één jongen, die terstond de meest geëmancipeerde jongeman van Leiderdorp is uitgeroepen. Het nieuwe korps staat onder auspiciën van De Rijnschuimers, maar zal zelfstandig opereren onder leiding van Monique Stra- ver. De mariekes zullen alle zittingen en feesten van de carnavalsvereniging meer luister bijzetten, maar ook als showpeloton opereren. Zij trainen elke zaterdag van 9.45 tot 11.45 uur in de gymzaal naast het zwembad aan de Hoogmadeseweg. Jongeren van 9 tot 15 jaar kunnen zich nog aanmelden bij Monique Straver, Brunelkamp 8 in Lei derdorp of Jany Vasterman, tel. 142590. Evergriens In de kleine soos van De Lindehoeve in Voorschoten treden morgenavond de Evergriens op. De Evergriens bestaan uit Gerard Paardekooper en Heieen Kuyk. Het gaan om jong talent uit eigen kring, dat liederen zingt van onder andere Randy Newman en Neil Young en verder nog wat verrassingen in petto heeft. Het is de bedoeling dat het publiek hard meezingt. De zaal gaat om negen uur open. Zangavond In het dienstencentrum „Westerhove" aan de Alphense Anna van Burenlaan 147 wordt morgen om half acht een zangavond gehouden. Aan deze zangavond wordt mede werking verleend door het „Nieuwkoops gemengd koor". Discussie De progressieve partijen in Alphen houden vanavond vanaf acht uur een discussiebijeenkomst in de Opstan- dingskerk aan de Prinses Marijkestraat 69. De heer B. de Gaay-Fortman zal een inleiding houden over wat zijn groene partij Nederland wil. Midweekconcert De streekmuziekschool geeft vanavond een midweekcon cert in het gebouw aan het Alphense St. Jorisplein. Het concert, dat ongeveer vijftig minuten duurt, begint 's a- vonds om half acht. NOORDWIJKERHOUT Het exploitatie-tekort van het soci aal-cultureel en sportcentrum „De Schelft" over 1982 is aanzien lijk minder dan werd verwacht. De gemeente was uitgegaan van een tekort van ongeveer f 300.000.- maar het uiteindelijke te kort over 1982 bedraagt „slechts" 160.000.-. Dit deelde wethou der Heemskerk gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie financiën mee. Wethouder Heemskerk verwachtte dat dit cijfer een juist beeld geeft van de te verwachten exploitatie-tekorten in de komende jaren. Hij gaf aan dat het cijfer niet vertekend werd door het feit, dat het in dit geval gaat om de cijfers van het eerste jaar. De heer Van Duin (CDA) maande toch tot enige voorzichtigheid, daar er in de toekomst ook gedacht moet worden aan vervan gingen en vernieuwingen. Om tegen te gaan dat de gemeente over een aantal jaren voor hoge uitgaven komt te staan, dacht hij aan de vorming van bepaalde fondsen. Gewezen werd daar bij onder andere naar het batig saldo van de gemeenterekening 1981. Dit bedraagt ongeveer 1.3 miljoen gulden. Wethouder Heemskerk gaf aan dat het college ook in die richting had ge dacht, maar sprak tegelijkertijd uit dat de gemeente „al barst van de fondsen". Hij dacht het fonds Gemeenschapsvoorzienin gen te kunnen aanwenden om in de toekomst hogere uitgaven te nbehoeve van „De Schelft" te bestrijden. Bij het aangeven van een bestemming van de 1.3 miljoen gulden wordt het hoe en wat nader bekeken. Renovatie Op dit ogenblik worden meer dan 50 woningen in de Hoogstraat (eigendom van de woningbouwvereniging St. Antonius van Pa dua) gerenoveerd. Normaal is dat de bewoners bij het weer be trekken van hun gerenoveerde woningen een tegemoetkoming van 4.000.- aan herhuisvestingskosten krijgen. Over deze uit kering bestaat echter enige onzekerheid. Wethouder Heemskerk wees in dat verband op het steeds weer hanteren van het snoei mes in Den Haag. Volgens mevrouw Hulspas (D'66) krijgt men de vergoeding in de herhuisvesting alleen maar als er in verband met de renovatie een wisselwoningen-plan is opgesteld. „Dat is niet gebeurd en dus krijgt men de vergoeding niet", aldus de democratie. Zij had over deze zaak ook kontakt gehad met de Provinciale Directie en deze had volgens haar ook laten weten negatief te adviseren in deze zaak. Wethouder Heemskerk wil echter zo snel mogelijk kontakt opnemen over de kwestie met de Provinciale Directie. „Misschien kan ik een eventueel negatief advies nog tegen hou den of veranderen", was zijn stellingname. Hij liet overigens ook weten, dat een eventueel niet uitkeren van de vergoeding niet te wijten zal zijn aan de gemeente, maar aan de woningbouwver eniging. „Het opstellen van een wisselwoningenplan valt onder de competentie van de woningbouwvereniging als eigenaresse van de woningen. De gemeente fungeert alleen maar als door geefluik van eventueel uit te keren vergoedingen", werd na drukkelijk door de liberale wethouder opgemerkt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7